^Agenda £aatste Aedcfiten 'jpzavincuiai 'flieuius Stad en Omgeving. *lüeetAecicht OUDKARSPEL BEVERWIJK EGMOND AAN ZEE AVENHORN BOVENKA^DEL SCHERMERHORN ST. PANCRAS LANGENDIJK "belangrijke treinvertraging den helder—alkmaar. Krukas van een locomotief ge broken. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen* Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De veroveraar der Pampas (sens.hoofdrollen Warner Baxter en Ketti Gallian. Toegang boven 14 jaar. City-theater, half acht, hoofdnummer Mo dern Times (hum.); hoofdrol Charlie Chaplin. Toegang voor eiken leeftijd. lederen middag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Michaël Strogoff, de koerier van den Tsaar (rom.-sens.); hoofdrol Adolf Wohlbrück. Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, half 8, hoofdnummer Begeerte (rom.); hoofdrol Mariene Dietrich. Toegang boven 18 jaar. Vrijdag 17 April. 8 uur, De Unie, lezing over Krishnamurti. SNELLER DAN „DEN PIJN" EN SLAATS. En tóch gepakt. Te Arnhem is hedenmorgen gearresteerd de garagehouder J. A. van der C. uit Nij megen. Zooals men weet, heeft van der C. Zon dagavond jJ. op den Rijksstraatweg te 's- Hertogenbosch een wielrijder, die rechts van den weg reed, aangereden. De wielren ners Pijnenburg en Slaats hadden het on geluk zien gebeuren en wisten beide man nen, die in de auto zaten en onder den in vloed van sterken drank verkeerden te be wegen, naar de plaats van het ongeluk te rug te rijden. Op den terugweg ging van der C. er echter met zijn auto van door. Het autonummer was evenwel door Pijnenburg genoteerd. Hedenmorgen moest van der C. voor het gerechtshof te Arnhem terecht staan we gens een aanrijding, welke hij op 28 Juli van het vorige jaar te Malden had veroor zaakt, door met zijn auto een ijscoventer, die op een bakfiets reed, aan te rijden. Ook hier had hij zich niets aangetrokken wan het slachtoffer, dat met ernstige inwendige kneuzingen op den weg bleef liggen. In verband met dit feit was hij door de Arnhemsche rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, met intrekking van het rijbewijs voor den ty'd van een jaar. Na de behandeling van deze zaak voor het Arnhemsche gerechtshof, waarbij dezelfde straf werd geëischt, is de verdachte heden morgen bij het verlaten van de rechtszaal op last van den officier van justitie te 's- Hertogenbosch gearresteerd. Hij werd in de getuigenkamer opgewacht door eenige rijksveldwachters. Aan beide handen ge boeid, werd van der C. naar de cel gebracht, in afwachting van zijn overbrenging naar 's-Hertogenbosch, welke overbrenging met de eerstvolgende gelegenheid geschiedde. GECOMPLICEERDE BOTSING. Hedenmorgen te elf uur heeft te Baarn op den rijksweg BaarnLaren nabij hotel Groeneveld een botsing plaats gehad tus- schen zes voertuigen, waarbij evenwel geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Daar ter plaatse stond aan de rechterzijde van den weg een met paard bespannen boe renwagen en aan de overzijde een met eieren, boter en kaas geladen bakfiets van C. W. van S. uit Eemnes. Vanuit de richting Amersfoort kwam een z.g. tentwagen, even eens met paarden bespannen, welke den boerenwagen wilde passeeren, doch daarbij niet voldoende uitweek, waardoor een bot sing ontstond. Direct achter den tentwagen kwamen drie auto's, resp. bestuurd door G. W. van K. uit Amersfoort, J. W. van H. uit Hilversum en A. W. uit Arnhem. De eerste auto liep op den boeren- en tentwagen. De tweede eveneens, terwijl de derde, die de opeenhooping van verongelukte wagens wilde vermijden, daardoor de bakfiets over de straat verloren ging. Alle voertuigen bekwamen schade. De auto's van den heer J. W. van H. en A. W. vrij ernstig. De paar den konden worden los gesneden. De politie doet onderzoek naar de schuld- %taag, waarna proces-verbaal zal worden opgemaakt. (Ongecorrigeerd.) DE OORLOG IN ABESSINIE. Legerbericht Nr. 186. Legerbericht nr. 186 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: Het Erythreaansche legercorps heeft gisteren Dessie bezet onder commando van generaal Pirzio BirolL Het vertrok 9 April van Kworam en met een elan en vastberaden heid, welke de glorierijke traditie van het Erythreaansche leger waardig is, rukte het legef f» slechts 6 dagen 200 K.M. op. De ravitaiHeering werd geheel door vliegtui- femteetoe«tgu Glsteren daalden zelfs onze Deïie. °P hCt vliegveld van Aan het Zuidelijk front is een sterke be weging van patrouilles merkbaar. Dessie niet bezet? De regeering van Abessinlë ontkent for meel, dat de Italiaansche troepen Dessie zouden hebben bezet. Lichting 1915 onder de wapenen gekomen. De Italiaansche lichting 1915 is heden in uitmuntende discipline onder de wapenen gekomen. Zy werden luide toegejuicht. Dank zij de pre-militaire organisaties, zul len de recruten in zeer korten tijd worden opgeleid. De lichting is grooter, dan men verwachtte. Ziet g\j muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. JHR. Mr. Ch. J. M. RUYS DE BEERENBROUCK. Naar wij vernemen, 2al de voorzit ter der Tweede Ilamer, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, wegens gezondheidsredenen eenigen tijd rust moeten nemen. Loonsverlaging of werktijdver lenging? De directie van de firma J. Eecen Gz., houthandel alhier, heeft de arbeiders mede gedeeld, dat maatregelen moeten worden getroffen. Of de werkweek van 45 uur zal moeten worden gebracht op 48 uur, met be houd van het thans geldende weekloon, of de 45-urige werkweek zal moeten blijven gehandhaafd met een loonsverlaging. Het motief voor deze verlaging is, dat bij een concurreerende houthandel de loon en reeds zijn verlaagd. 180 menschen werkloos geworden. De N.V. Sigarenfabriek v.h. Gebrs. Ma joor, te Beverwijk, heeft gisteren het be drijf stopgezet, waardoor ongeveer 180 men schen werkloos geworden zijn. De oorzaak van deze stopzetting is, zooals de directie mededeelde, gelegen in de hooge lasten in dezen zeer moeilijken tijd. Hoewel slechts ongeveer 1/3 gedeelte van de werkkrachten in Beverwijk woont be- teekent de sluiting van deze belangrijke in dustrie toch ook voor deze gemeente een grooten tegenslag, evenals voor de omlig gende gemeenten, zooals ook Haarlem, uit welke plaats een groot gedeelte der arbei ders afkomstig is. Per jaar wordt n.L in deze fabriek ongeveer 200.000 aan loonen uitbetaald. Het ligt voor de hand, dat men alle mid delen zal aanwenden om het bedrijf weer op-gang te helpen; de hulp van de regeering is reeds ingeroepen. Wij vernemen nog, dat de fabriek dezen winter reeds eerder enkele malen voor kor ten tijd gesloten is geweest, doch toen is men er in geslaagd het bedrijf weer te be ginnen. Toen de vorige week de stopzetting dreigde, hoopte men wederom den moei lijkheden de baas te kunnen blijven, doch dit is mislukt. De gemeente-bedrijven in 1935. Verschenen is het jaarverslag over 1935 van het waterleidingbedrijf, de gasfabriek en het electriciteits-distributiebedryf der gemeente. Ondanks de toeneming der werkloosheid en de daarmede gepaard gaan de achteruitgang van het verbruik is een loonende exploitatie mogelijk geweest. Prac- tisch is er echter geen winst gemaakt, daar de winst der gasfabriek slechts 52 bedroeg, van het waterleidingbedrijf 4 en van het electrisch bedrijf 11, tegen resp. 60, 253 en 670 in 1934. Er behoeft dus niet veel meer te gebeuren om de winst in ver lies te doen veranderen. De gasfabriek produceerde 364.845 M3. gas tegen 353.114 M3. in 1934. Het verbruik voor kook- en lichtgas daalde van 236.149 M3. tot 214.426 M3., voor verwarmings- en industriedoeleinden steeg het van 23 50 M3. tot 26.621 M3. Gemiddeld daalde het parti culiere verbruik met 8 pet. Het gasverlies was 4 pet. (5.2 pet.) Het aantal verbruikers steeg van 776 tot 796. In 1935 werd op het bedrijf afgeschreven 5792 en vanaf de oprichting 128.903, waardoor de boek waarde der fabriek op 31 Dec. 1935 95013 bedroeg. Het aantal verbruikers van het water leidingbedrijf steeg van 748 tot 759, het ver bruik daalde daarentegen met 3 pet. Ook het electriciteitsverbruik nam af en wel met 5,3 pet., hoewel het aantal ver bruikers steeg van 602 tot 619. Erg rooskleurig ziet het er voor de ge meentelijke bedrijven niet uit. De directeur wijst er in zijn verslag op, hoe door uiterste zuinigheid en door de gelukkige omstan digheid, dat ae drie bedrijven gecombi neerd zijn, hetgeen een aanmerkelijke kostenbesparing meebrengt, het nog moge lijk was een sluitende rekening te ver krijgen. Mocht de gemeente door het P. E. N. gedwongen worden het electrisch bedrijf over te doen, dan zal dit de exploitatie der andere bedrijven zeer bemoeilijken. Boven dien wordt dan voor de gasfabriek ernstige concurrentie geducht. Het is te begrijpen, dat de gemeente on der deze omstandigheden weinig voor over dracht voelt. Aanbesteding. van eenrvaSteAW/ isKaanbesteed het maken HoogstJ^nschrijver'pf fi4" ^re- voor 5220, laagste Van 't Hek en Slroet° te Hoorn voor 3756. Tentoonstelling. Onder zeer veel belangstelling is te Bo- venkarspel de „Mitobo", een belangrijke middenstands-tentoonstelling geopend, wel ke zich reeds onmiddellijk in zeer druk bezoekt mocht verheugen. VOOR KLEINE TUINEN. Eenjarige zomerbloemen. Wie straks volop bloemen wil hebben, hetzij voor tuinversiering of om de beschik king te hebben over snijbloemen voor ka merversiering, moet nu zaaien. Voor tuin versiering zijn bijzonder geschikt Petunia, Verbena, Lobelia, Ageratum, Penstemen, Salvia, Heliotroop en Neesia. We zaaien deze soorten onder glas in kleine kistjes ge vuld met fijn gezeefde bladaarde. De jonge plantjes worden al spoedig verspeend en na eenige weken in potjes geplaatst. Tot omstreeks half Mei blijven ze onder glas waarna ze, na te zijn afgehard met potkluit buiten worden uitgeplant. Bekende soorten die als snijbloemen bijzondere aanbeveling verdienen zijn: Lathyrus of siererwt, An- tirrhinum of Leeuwenbek, Asters, Violie ren, Zinnia en Dianthus of anjelieren. Ook deze soorten zaaien we onder glas. Het is voldoende wanneer we zaaien in goede hu- musrijke tuinaarde; ook behoeven we niet in kistjes te zaaien, het kan evengoed di rect in den vollen grond. De jonge plantjes worden onder glas verspeend en omstreeks half Mei met een kluitje buiten uitgeplant. Minder bekende soorten voor tuinversiering geschikt zijn: Schizanthus, een plant die 'n hoogte bereikt van 40 tot 50 c.M. en in den zomer letterlijk overdekt is met fraai ge vormde en schitterende gekleurde bloempjes en Salpiglossis een plant ter hoogte van 60 ci 70 c.M. die den geheelen zomer bloeit met schotelvormige bloemen in prachtige kleuren zooals we die bij geen andere bloemsoorten kennen. Beide verlangen vooral een zonnige en beschut liggende standplaats. Iets bijzonders is Ursinia. Dit is een zeer rijk bloeiende perkplant met goudgele straal bloemen en fijn groen loof. De plant vormt een bossig struikje van on geveer een voet hoogte. Ook dit plantje verlangt veel zon en moet vooraf onder glas worden opgekweekt. Nu zijn er ook tal van soorten die met eenige zorg zeer goed in den vollen grond direct ter plaatse kun nen worden gezaaid. Zoo zaaien we thans éénjarige Papavers, Centaurea of koren bloemen, Calliepsis, Calendula of gouds bloem, Delphinium Ajacis of éénjarige rid dersporen, en Iberis of Scheefbloem. Be gin Mei zaaien we o.a. Gedetia Clarkia, Tropaeolum of O. I. kers, Reseda, Malope, Gaillardia en Chrysanthemum carinatum. Bij het zaaien in den vollen grond zorgen we dat de bovengrond niet te veel kan uit drogen. Het is gewoonlijk voldoende wan neer we over het gezaaide enkele bebla- derde takken leggen. Kleine oppervlakten kunnen we bedekken met een mat of zak, zoodra het zaad opkomt wordt deze bedek king weggenomen. Emmabloem-collecte, De alhier gehouden collecte voor de Emmabloem, bracht hier op 19.95. Bond van Staatspensionneering, Maandag 13 April Werd door den Bond van Staatspensionneering een propaganda- avond gehouden in het café van den heer Bouwstra. Te ongeveer 7.45 uur opende de voorzit ter, de heer van Kampen, deze bijeenkomst. De opkomst was niet overgroot. Als humoristen traden op het duo Wi Jo van Schoorldam, opgeluisterd door muziek van Verburgt. Het duo wist de aanwezigen al heel spoedig mee te krijgen. Van de revue: „Wat doet het er toe" werd volop genoten. Ernst zoowel als luim, een nummer van pittigen inhoud. De zang stond op hoog peil wat schitterend werd begeleid door de muziek van Verburgt. Het was niet de eerste maal dat het duo Wi Jo te Sint- Pancras optrad. Wij kunnen met gerustheid het duo aanbevelen. Tot stijving der kas werd nog een kleine verloting gehouden, en stelde de heer W. Groen, brandstoffenhandelaar, een zak eierkolen beschikbaar. Nachtvorst. Tengevolge van de nachtvorsten in de laatste nachten zijn op verscheidene akkers de jonge aardappelplanten vrij ernstig be schadigd. HEERHUGOWAARD (Maart). Geboren: Cornelia Agatha, dochter v. Adrianus Kuilboer en v. Maria Groen. Margaretha Elisabeth, dochter v. Gerrit Wijnker en Anna Kieft. Mattheus Nico- laas, zoon v. Johannes Jacobus Punt en Maria Agatha Smit. Adrianus Johannes zoon van Hendrik Stuiyt en Anna van Bu ren. Agatha Alida, dochter v. Johannes Petrus Leering en Cornelia Johanna Mau- rits. Adrianus Johannes, zoon v. Jan v. Schagen en Catharina de Moei. Alida Maria, dochter van Jacobus van Diepen en Cornelia Rezina Wit. Anthonius Adria nus, zoon van Quirinus Leonardus Mees ter en Cornelia Pankras. Cornelis Jozef zoon van Aria Brink en Agnes Masteling. Catharina Anna, dochter van Dirk Du- dink en Hendrika van Schagen. Johan nes Adrianus, zoon van Johannes Petrus Botman en Anna Maria Mettes. Piet, z. van Antoni Dekker en Margareta de Vries (beiden woonachtig te Oudorp N.-H.). Johannes Jozef, zoon van Cornelis Bleeker en Alida Bos. Martinus Josephus, zoon van Adriaan Martinus Pieters en Elisabeth van der Heyden. Overleden: Aagje Konijn, 67 jaar, echtgen. van Klaas Beers. Martinus van Duuren, 30 jaar, echtgen. van Maaike Jongsma (woonachtig te Leeuwarden. v«n6S t08 aangegeven kind van Josephus n Schagen en Anna Geertruida Schuyt. TEXEL (Maart). van "willem "v d"v™.1'VW"h,,ml"*. - Jacob Jan, al lis Schraag. Johan Cornelis zoon Daniël van der Werve en Hendr?c°a Bar" horst. Cornelia Emma, dochter van Jo han Dirk Bakker en Maria Anna Comman deur. Mina, dochter van Carls Clemens Barhorst en Johanna Elisabeth Stolk. Cornelis, zoon van Jacob Smit en Johanna Barbara Maria van Beek. Jannetje, d. van Jan Cornelis Bakker en Aagje Maas Nelly, dochter van Nanning Jacob Kikkkert en Tryntje Bruin. Eva Hermina, d. van Johan Pannekoek en Lieuwke de Boer. Ondertrouwd: Jacobus Kalf en Pie- tertje Lok. Cornelis Roeper en Trijntje Dros. Getrouwd: Simon Lap en Cornelia Hoogvorst. Jan de Vey en Margaretha Tyws. Overleden: Jannetje Boon, 88 jaar. wed. van Hendrik Timmer. Maria Witte. 67 jaar, geh. met Cornelis Smit. Pieter Gerrit Eelman, 70 jaar. Gljsbert Jan Kruithoed, 60 jaar. Jacob Buys, 76 jaar geh. met Frouwtje Mets. Petrus Hop man, 2 jaar. Van den sneltrein, die des middags 4.15 van Den Helder naar Allernaar vertrekt, is gistermiddag nabij de halte Oudesluis de krukas van de locomotief gebroken. De stang sleepte over de baan en heeft over een lengte van ongeveer 300 M. verschil lende dwarsliggers weggeslagen en zelfs eenige geheel vernield, alvorens de trein tot stilstand was gekomen. De reis kon natuurlijk met dezelfde locomotief niet worden voortgezet, zoodat voor de reizi gers een belangrijke vertraging ontstond Aanstonds werd Alkmaar opgebeld vanwaar een opzichter en een paar werk krachten naar de plaats van het ongeluk vertrokken om de gevolgen zoo spoedig mogelijk te herstellen. Maatregelen werden getroffen om het den reizigers mogelijk te maken hun reis te vervolgen. De personentrein werd door een goede rentrein naar Schagen geduwd. De baan kon nog gisteravond heelemaal hersteld worden, zoodat de storing in den treinenloop niet al te lang heeft geduurd. VRACHTAUTO DOOR TREIN VERPLETTERD. Chauffeur gedood. Gistermiddag te ongeveer vyf minuten voor twee is op den onbewaakten overweg tusschen Beverwijk en Uitgeest de electri- sche trein 2247 ,die van Haarlem naar Uit geest onderweg was, op een vrachtauto ge reden, welke bestuurd werd door Th. Dur- ge uit Wyk aan Zee en Duin. De slag van de botsing was tot in verren omtrek hoor baar, de auto werd geheel verpletterd op zy van de baan gedrukt. D. werd even la ter stervend aangetroffen. Op weg naar het ziekenhuis te Alkmaar is hy overleden. Treinvertraging. Van den trein ontspoorde van het eerste rijtuig een onderstel, waardoor eenige ver traging in den dienst ontstond. Spoedig was een materieelwagen uit Alkmaar ter plaatse om het ontspoorde rijtuig weer in de rails te brengen. In den loop van den middag was men hiermede nog druk be zig. Als gevolg van het ongeval moesten tus schen Velsen en Uitgeest twee treinen uit vallen. De vertraging in het treinverkeer bleef hiertoe beperkt. FIETSERS IN BOTSING. Gisteravond reed een wielrijder uit de Mosterdsteeg naar het Luttik Oudorp en werd op den hoek aangereden door een op het Luttik Oudorp rijdenden wielrijder, die vanuit de richting van de Vlotbrug kwam. Laatstbedoelde wielrijder reed met een zeer groote snelheid tegen den anderen wielrijder aan, waardoor beiden kwamen te vallen en het rijwiel van den uit de Mos- terdsteg komenden wielrijder, dat zoo goed als nieuw was, ernstig werd beschadigd. O.a. werd het voorwiel geheel vernield. De aan rijdende persoon maakte zich zoo snel mo gelijk uit de voeten, maar door den politie wordt een onderzoek ingesteld. KOMEDIE. Ulvadero besluit haar tooneelseizoen dezen keef met een blijspel, getiteld Kome die. Aanstaande Dinsdag zal het stuk in het Gulden Vlies worden opgevoerd. De inhoud van Komedie mogen wij hier niet verklappen; wel kunnen we zeggen, dat er tal van verrassende vondsten in het stuk zyn en dat alles heel anders verloopt, dan de toeschouwer denkt. Onder leiding van regisseur v. d. Bogaarde is er Ijverig gestudeerd en wij durven wel voorspellen, dat het zeer lastig speelstuk een daverend succes zal hebben. AANBESTEDING PROVINCIALE WEGEN. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben heden aanbesteed: het aanbrengen van deklagen van teer- steenslag of een ander gelijkwaardig ma teriaal op de fundeering in de rijbaan van het gedeelte van den provincialen weg tusschen het Niedorper Verlaat en het stoomgemaal te Aartswoud en van het gedeelte van den Provincialen weg tus schen den Haringhuizerweg en de nieuwe brug bij de Weel, alsmede het aanbrengen van een fundeering en een deglaag voor het rijwielpad in laatstgenoemd wegvak in de gemeenten Nieuwe-Niedorp, Win kel, Hoogwoud, Schagen, Barsingerhorn, Harenkarspel en Oude-Niedorp. Laagste inschrijvers C. J. Bosland en J. van Tijsterman te Aalsmeer en Amster dam voor 86.478. naar waarnemingen, verricht in den morera van Donderdag 16 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl M*t Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 770,6 mM Janmayen. le Laagste barometerstand 744,7 m M Hamburg. -te Verwachting, geldig tot den avond Vrijdag 17 April: van Matige tot zwakken wind uit noord rich tingen; betrokken 'ot zwaar bewolkt- Wej* nig of geen regen in het westen; in het oos. ten waarschijnlijk nog eenige regen; weinio verandering in temperatuur. 8 Weeroverzicht. Temperatuur onveranderd; regen- kansen minder. De hooge druk in het Noorden is verder in beteekenis afgenomen, doch blijft het weer over IJsland en Scandinavië beheer- schen. Midden-Zweden en Lapland had nog strenge tot matige vorst, terwijl het overige gedeelte van Zweden en Noorwegen meest lichte vorst had. Over het vasteland blÜft de depressie-toestand nog aanhouden De kern van het lage druksysteem ligt ten Noord-Oosten van ons land, terwijl een tweede kerntje zich over Zuid-Frankrijk bevindt. Het weer blijft over het vasteland nog slecht, byna overal is de lucht betrok ken. Over Noord-Duitschland regent het, in Denemarken valt regen en sneeuw, terwijl zich een ander regengebied van het Oosten van ons land via Midden-Frankryk tot de Pyreneëen uitstrekt Vooral over Duitsch- land steeg de temperatuur, iets kouder werd het over de Britsche eilanden en Zuid- Frankrijk. Ten onzent is in den heerschen- den weerstoestand niet veel verandering te wachten. De lucht blijft betrokken tot zwaar bewolkt, in het Oosten bestaat aan vankelijk nog eenige kans op regen, in het Westen zijn de regenkansen klein. LICHT op1 Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen hedenavond te 7.32 uur licht op. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissementsrechtbank zijn heden failliet verklaard: Barend Vlessing, zakkenhandelaar, Alk maar; r.c. mr. Ubbens; cur. mr. Schenke- veld; Jb. Spanjaard, eenig firmant van de fir ma Gebr. Spanjaard te Alkmaar; r.c. mr. Krabbe; cur. mr. Scholte; H. K. Finkensieper, vroeger manufactu- rier te Alkmaar, thans koopman te Bergen; r.c. mr. Ubbens; cur. mr. v. d. Loos; P. M. de Vries te Heerhugowaard; r.c. mr. Ledeboer; cur. mr. Belonje. DE DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE. Artikel van A. P. Luscombe Whyte in News Chronicle. A. P. Luscombe Whyte schrijft in de Londensche „News Chronicle", dat Neder land besloten heeft voort te gaan met werk zaamheden, welke 80 millioen Pond zullen kosten en ten doel hebben het grondge bied met een tiende uit te breiden door de inpoldering van nuttigen grond. Binnen twintig jaren zal het meest, wat de wereldgeschiedenis op dit terrein ooit heeft aanschouwd, voltooid zijn. Whyte herinnert er aan, dat reeds in 1667 Nederlandsche ingenieurs aan de uitvoering van een dergelijk plan hebben gedacht. Het blad besluit: de voltooiing van dit werk, dat geen precedent heeft in de geschiede nis, zal het prestige verhoogen van J" kleine, doch energieke land. dit HET BEZOEK VAN MINISTER COLIJN AAN DEN HELDER. In aansluiting aan hetgeen reeds gemeld is omtrent het bezoek dat de minister van defensie a.i., dr. H. Colyn, op 14 en 15 April aan den Helder heeft gebracht, kan volledigheidshalve nog het volgende wor den medegedeeld. Bij dit bezoek werd achtereenvolgens een korte vaartocht gemaakt aan boord van H. M. onderzeeboot „O 11" en bezoe ken gebracht aan het vliegkamp „De Mok het torpedo-atelier, het koninklijk insti tuut voor de marine, de fabricage van mijnen op de Rijkswerf, het vliegkamp „De Kooy" en de verdedigingswerken op den Afsluitdijk by den Oever. Op den avond van 14 April werd een onverwachte alarmoefening gehouden uit gaande van de veronderstelling, dat er plotseling gevaar voor een aanval op den Afsluitdijk vanuit het Oosten dreigt. Zeer korten tijd nadat het gefingeerde waar- schuwingsbericht op den marinestaf wa ontvangen kon een detachement met autobussen naar de verdedigingswerken te Kornwerderzand vertrekken, alwaar na aankomst de aanwezige bezetting wera versterkt. Grootere detachementen tot een gezamenlijke sterkte van eenige honderden mannen stonden 1M uur na ontvangst van het bericht voor vertrek gereed. Drie kwartier na genoemd bericht stond even eens een escadrille vliegtuigen met mitrail leurs en bommen gereed om op te stijgen. Te 11 uur arriveerde de minister, verge zeld van den commandant der marine, den schout by nacht Kruys en eenige officie ren eveneens te Kornwerderzand, waar ae inmiddels bezette verdedigingswerken werden geïnspecteerd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2