DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Oost-Afrika. De Nederlandsche ambulance in Abessinië. Abessinië meldt ook een succes. De besprekingen te Genève. No. 95 Wat er in het kamp is geschied. Onder moeilijke omstandigheden werken, De toestand in het land. 138e Jaargang Vliegtuig vernield. Officier-vlieger gewond. Onrust in Spanje. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groota contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef- 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 17 April 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft de dagrapporten ontvangen van dr. Winckel, den leider der Nederlandsche ambulance, over de periode van Maandag 2 Maart tot 21 Maart. In verband met de mededeelingen van dr. van Schelven, bij zijn terugkeer in ons land gedaan, is het interessant in deze rapporten te lezen, wat in het basiskamp is geschied gedurende den tijd, dat dr. van Schelven met zijn een heid naar het Noorden was getrokken en daar in zulke moeilijke omstandig heden verkeerde. Dr. Winckel In Dessie. Op 2 Maart kreeg dr. Winckel in het kamp te Dessie bericht, dat de colonne van Schelven op weg naar Kworam te Waldia was aangekomen. De volgende dagen werden grootendeels gevuld met het treffen van voorbereidin gen voor de reis naar het Noorden door dr. Winckel. Er was toen ook druk werk in het hospitaal en in de polikliniek. De patiënten eischten veel zorg. De polikliniek wordt steeds druk bezocht en aan het inheemsche personeel heeft men niet veel. Niemand kan lezen of schrijven, zoo deelt dr. Winckel mede, zelfs niet een overigens uitstekende kracht, die als hun chef werd aangesteld. Zij kunnen dus niet leeren temperatuur op te nemen. Vrijdag 6 Maart bracht de kroonprins een bezoek aan de ambulance. Dr. Belmonte was bezig met een operatie en de prins wilde deze bewerking bijwonen. Het duurde evenwel niet lang, of de prins vond het genoeg en vertrok. Zaterdag 7 Maart zouden dr. Winckel en de heer de Vries per vrachtauto naar het Noorden vertrekken, doch des nachts kwam er een briefje van den secretaris van den kroonprins, waarin medegedeeld werd, dat deze reis uitgesteld moest worden. Wanneer de reis zou kunen doorgaan, moesten de paspoorten vernieuwd worden. Dit bericht verontrustte ons in hooge mate aldus schrijft dr. Winckel, te meer, daar wij op onderzoek uitgetogen, omtrent den aard der moeilijkheden geen enkele in lichting konden krijgen. Een ultimatum. Zondag 8 Maart had de ambulance nog niets vernomen van den secretaris van den kroonprins. Dr. Winckel stelde toen een ul timatum: „Als wij op onzen brief geen bevesti gend antwoord ontvangen en morgen niet op reis kunnen, stel ik den Fran- schen gezant en den afgevaardigde van het Internationale Roode Kruis te Addis Abeba met een en ander in kennis". In antwoord op dit ultimatum kwam er een briefje van den secretaris van den kroonprins, waarin medegedeeld werd, dat den volgenden dag geantwoord zou woideri. Des Maandags stuurde dr. Winckel een tele gram aan den keizer met het verzoek in lichtingen te ontvangen over het lot en den toestand der beide voorposten. Met den heer de Vries en den Engelschen kolonel Holt ging dr. Winckel daarna naar de stad op zoek naar den kroonprins en diens secretaris. Er werd verteld, dat zij in hun holen, hoog in de bergen waren. De tolk werd er heen gezonden met een briefje, waarin om een onderhoud werd verzocht. De tolk komt na een paar uur terug met de mededeeling, dat de secretaris er niet is en dat hij het briefje in handen van een ad junct-secretaris gesteld heeft. Ongerustheid. Des middags ging de heer de Vries weder om naar de stad, om den secretaris te spre ken. Dit gelukte, doch hij bleek van niets te weten, alleen dat iedereen belet werd noordwaarts te trekken. Den volgenden dag werden dringende telegrammen gezonden aan den Franschen gezant en aan den vertegenwoordiger van het Internationale Roode Kruis in Addis Abeba met het verzoek om inlichtingen omtrent de positie van de beide voorposten. Om 1 uur des middags kwam bericht van het paleis van den kroonprins, dat een vliegtuig gekomen was om dr. Barkhuus, den Deenschen arts, die ernstig ziek was en in de Nederlandsche ambulance verpleegd werd, naar Addis Abeba te brengen. Om 2 u. was alles gereed en vertrok een vracht auto naar het vliegveld. Dr. Winckel bege leidde den zieke. Dr. Winckel schrijft over dezen tocht naar het vliegveld het volgende: „Bij het paleis blijkt niemand aanwezig te "zijn, om ons een laisser-passer te geven, in tegenstelling met de afspraak. Onder weg treffen wij echter den stoet van den prins, die mij toewenkt, hem te volgen. De prins blijkt uitgereden te zijn voor schiet oefeningen en in zijn gevolg passeeren wij de wacht. Na eenige kilometers houdt de stoet halt, de secretaris deelde ons nu mede. dat hij er niet zeker van is, dat het vlieg tuig komt, maar dat hij een ruiter naar Des sie zond, om telefonisch te Addis Abeba te vragen, of het vliegtuig vandaar vertrokken is. Ons wordt dus aangeraden, op het ant woord te wachten. Dit doen wij noodge drongen, ook omdat de weg bestreken wordt door de mitrailleurs, waarmede de prins en gevolg schieten. Om half 5 ver dwijnt de heele stoet plotseling, en wij weten nog van niets. Daarom rijden wij maar door naar het vliegveld, komen er om 6 uur aan, en vinden er niets. Om 8 uur waren wij weer in het kamp, des nachts kreeg dr. Barkhuus een aanval van acute hartzwakte". Dr. Winckel geeft dit korte verhaal, om te doen zien, hoe men de Nederlanders en de anderen meent te kunnen behandelen. Den volgenden dag kwam er een tele gram van den Negus, waarin werd medege deeld, dat de beide voorposten in goede conditie verkeeren en er geen reden was voor ongerustheid. De heer de Vries sprak dien dag op het vliegveld echter dr. Junod en deze vertelde hem, dat volgens te Addis Abeba ontvan gen bericht de karavaan der eenheid—van Schelven door roovers was aangevallen. Na veel audiënties en geconfereer werd vergunning verkregen voor dr. Winckel en den heer de Vries den volgenden dag naar het Noorden te vertrekken. De tocht naar het Noorden. Donderdag, 12 Maart, vertrokken dr. Winckel en de heer de Vries met twee vrachtauto's naar Kworam, vervuld van het feit, dat er ernstige dingen met onze voor posten gebeuren, zonder dat het gouverne ment de leiding der ambulance daarvan in kennis stelt, zelfs na eenige dagen het oir- baar acht, alleen te seinen, dat alles goed gaat, zonder te melden, dat een overval door roovers plaats greep. Dr. Winckel voegt er aan toe, dat onder die omstandigheden het handhaven van een of meer voorposten niet verantwoord is. „De weg is modderig, zoodat wij slechts langzaam vooruit komen. Om 1 uur ontmoeten wij een groot aantal vrachtwagens van de Britsche ambu lance, met 17 ernstige verwonden, op weg naar ons basishospitaal. Van hen vernemen wij details over het bombar dement en van de verwonding van dr. van Schelven, zij overhandigden mij een pakket met brieven, waaronder een met potlood geschreven, onleesbare brief van dr. van Schelven". Den volgenden dag (Vrijdag 13 Maart) arriveerde het gezelschap te w°ldia- Daar werd medegedeeld, dat de Neder landers wegens de onveiligheid op den weg niet verder kunnen reizen, alvorens uit het groote hoofdkwartier daartoe vergunning is gegeven. Men zou dadelijk naar het hoofdkwartier seinen. Den volgenden dag was er nog geen be richt De gouverneur der provincie vertelde aan dr winckel, dat er geen 100 doch dui zenden opstandelingen zijn (naar men zegt, omgekocht door de Italianen) en dat hij voor de veiligheid der Nederlanders een klein legertje moet mobiliseeren. Dit kan echter pas Maandag klaar zijn, zoodat dr. Winckel twee volle dagen moest wachten. Bovendien reikte het gebied van den gou verneur slechts tot Cobbo, halverwege Kworam. De gouverneur aldaar zou nieuwe maatregelen moeten nemen. Terug naar Dessie. Onder deze omstandigheden oordeelde dr. Winckel het beter naar Dessie terug te gaan, waar zyn aanwezigheid dringend noodzake lijk was en ir. de Vries werd belast met de regeling van het terugtrekken der voorpos ten. Uit een telegrammenwisseling blijkt ver volgens, dat de Negus alles d«d om dr. van Schelven te helpen (de bijzonderheden hier over heeft men reeds uit het interview van dr. van Schelven vernomen) om op deze wijze te trachten goed te maken, wat zijn opstandige onderdanen misdreven hebben. Twee dagen later (Dinsdag 17 Maart) kwam er telefonisch bericht van ir. de Vries uit Woldia, dat de reis naar Kworam onmogelijk was en dat hij naar Dessie terugkeerde. Den volgenden dag (18 Maart) kwam de heer de Vries in het kamp aan en rappor teerde het volgende: „Zondag 15 Maart zou het escorte voor den tocht naar Cobbo tegen 12 uur aanwezig zijn, het was er natuurlijk niet. Ook niet om 3 uur, zoodat ik besloot het erop te wagen, snel naar Cobbo te rijden. Dit geschiedde, en om 6 uur werd de plaats bereikt. Teneinde de bijeenkomst van de com missie van dertien voor te bereiden, heb ben Eden, Avenol, Paul Boncour geluncht tezamen met de Madariaga. Het standpunt van Abessinië is niet ge wijzigd, de Negus steunt geheel op den Volkenbond. Italië wijst de opening van besprekingen niet van de hand, doch hecht veel waarde aan de procedure, teneinde geen gevaar te loopen de vruchten van de overwinning te verliezen. Onder de verlangens van Aloisi staan o.a. de volgende voorwaarden: lo. de vredesonderhandelingen onder breken de militaire operaties niet. Rome schijnt er op te rekenen, dat binnenkort Addis Abeba wordt bezet. 2o. Italië en Abessinië moeten worden vrijgelaten direct te onderhandelen: de Volkenbond spreekt slechts zijn oordeel uit over de eindresultaten. Men vermoedt, dat de Madariaga dit gistermiddag aan de commissie van dertien zou mededeelen. De commissie moet be slissen of langs dezen weg in den 'geest van het Volkenbondspact resultaten kun nen worden bereikt. Abessinië verwerpt de Italiaansche voorwaarden. De regeering van Abessinië heeft beslist geweigerd vredesonderhande lingen met Italië aan te knoopen, in dien de volgende voorwaarden zouden worden gehandhaafd: a. de Volkenbond zal niet aan de on derhandelingen deelnemen; b. de Italiaansche vredesvoorwaar den worden slechts aan Abessinië en niet aan den Volkenbond be kend gemaakt; c. er zal gedurende de onderhande lingen geen wapenstilstand worden gesloten en de vijandelijkheden zullen niet geschorst worden. Uit Addis Abeba komt het bericht, dat de Abessinische en de Italiaan sche troepen slaags zijn geraakt ten Nooorden van Neghelli. Afgezien van de moogelijkheid, dat 't bericht onjuist is en met name de resultaten van de gevechten, die hebben plaats gevon den en volgens de Abessiniërs ongun stig voor de Italianen zijn uitgevallen, overdreven zijn, was een dergelijke actie wel te verwachten. Reeds eerder is generaal Graziani na zijn expeditie van Dolo uit welke expeditie zoo weinig tastbare resultaten opleverde gedwongen geweest, een gedeelte van de troepen die hij gebruikt had voor de bezetting van den sector Noordelijk van Dolo weer terug te trekken, om deze af- deelingen voor zijn actie op Harrar te ge bruiken. Op het oogenblik, dat hy zyn actie in den Oostelijken sector van het Zuidelijk front wilde beginnen, hadden de Abes siniërs aanzienlijke versterkingen Noorde- Vliegtuiggevaar. Maandag 16 Maart. Te Cobbo gebleven, wegens vliegtuiggevaar, er kwam wel een vliegtuig, dat vlak bij de auto bommen wierp, doch ons miste. Des avonds zonder escorte, doch vergezeld door een Galla-chef den sprong naar Kworam gewaagd, overdag is dit niet mogelijk, wegens de vliegtuigen. Na een uur rijden terecht gekomen in een moeras (vermoedelijk was de weg door op standelingen onder water gezet), de auto zakte tot de lantaarns in de modder, werd afgeladen en met veel moeite uit de modder getrokken. Een andere weg was in het don ker niet te vinden, weshalve ik terugkeerde naar Cobbo en van verdere pogingen heb afgezien, daar deze wegen alleen overdag berijdbaar zijn, en dan kan men juist niet reizen wegens het vliegtuiggevaar. Wij wa ren 40 uren aan één stuk in touw geweest. Van Cobbo teruggereden naar Woldia". De terugkomst van dr. van Schelven. Vrijdag, 20 Maart, kwam plotseling een auto het erf op rijden: „tot onze verrassing en vreugde bleek het dr. van Schelven te zijn. Een auto van den keizer had hem van Kworam tot ons zullen brengen, doch deze bleef steken, en zoo legde hy het laatste stuk van den weg of in een vrachtauto met gewonden, voor onze ambulance bestemd. Hij maakt het best, is nog wat kort-ademig. Dr. Belmonte vervaardigde nog een rönt genfoto van zyn borst lijk van Neghelli samengetrokken, die deze plaats bedreigden. De Italiaansche lucht macht is in deze streek vermoedelijk voort durend in actie geweest om verrassingen van Abessinischen kant te kunnen voor komen en om de troepen op welke manier dan ook op een afstand te houden. Dat zij daar, toen Graziani bij Dagaboer en Sasah Baneh een zeer intensieve actie van de luchtmacht noodig had, hier in het Noord westen boven Neghelli hun taak niet vol ledig konden verrichten is waarschijnlijk, evenals het waarschijnlijk is, dat de Abes siniërs onmiddellijk van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om een Itali aansche patrouille aan te vallen. Een kwestie van hinderen dus, waardoor gene raal Graziani inmiddels weer genoodzaakt zal zijn de noodige aandacht aan dit ge bied te besteden. Mogelijk zelfs, dat een zekere Abessinische bedrijvigheid in den Westelijken sector van het Zuidelijk front, generaal Graziani bij Sasah Baneh alreeds opnieuw vertraging heeft bezorgd. Een tweede bedreiging van Dolo is wel het eerste, wat deze generaal te voorkomen heeft. De Abessiniërs gaan voort met de bezet ting van Dessié te ontkenn:en, maar deze ontkenning zal men wel niet al te ernstig behoeven te nemen. Over de posities van de Noordelijke Abessinische legers is niets naders bekend geworden. De „Giornale dTtalia" tegen Engeland. De „Giornale d'Italia" levert een fel commentaar op het artikel van de „Times" van gistered, waarin gezegd werd, dat Italië in de Europeesche aangelegenheden steeds minder meetelt tengevolge van de krachtinspanning, noodig voor de onder neming in Oost-Afrika. Het doel van het Times-artikel is volgens het Italiaansche blad, dat het Engelsche publiek, dat sedert zes maanden niet meer precies weet, wat er in Italië en in de geheele wereld ge beurt, in den greep van een illusie wordt gehouden. Engeland zou den invloed van Italië wel willen uitschakelen om scheidsrechter tus- schen Frankrijk en Duitschland en daar door meester over Europa te blijven. Daarom aldus de Giornale maakt Engeland gebruik en misbruik van de Volkenbondspolitiek, maar daar om ook eischt Italië 'n radicale en definitieve op lossing van het conflict met Abessinië, want een dergelijke oplossing zal de mo gelijkheden voor Italië in Europa tot een maximum doen stijgen. Engeland heeft een misrekening gemaakt, toen het zijn vloot bij wijze van schrikaanjaging naar de Middellandsche zee zond, een blok van sanctiestaten vormde en de Abessinische horden wapende. De laatste gebeurtenis sen in Europa hebben bewezen, dat het prestige van Italië groot is. Engeland, zoo besluit het blad, wil niet met den Volken bond samenwerken, maar hem beheer- schen; het werkt niet voor den vrede maar voor den oorlog. De bezetting van Dessie. De oorlogscorrespondent van het Duit- sche nieuwbureau meldt dat in Dessie Fitaorarie Zeur Hailoe is aangekomen, zoon van Dedjas Hailoe Boerroe, die aan het oordelijk front tegen de Italianen had gestreden en die thans zyn onderwerping kwam aanbieden. Hy werd begeleid door talrijke onderchefs en gewapende krijgs lieden. Vooruitgeschoven Italiaansche afdeelin- gen bevinden zich reeds ten zuiden van Dessie. Abessiniërs melden nieuwe over winning. Het Abessinische oppercommando aan het zuidelijk front melde, dat op 9 April heftige gevechten hebben plaats gehad ten noorden van Neghelli. De Italianen, aldus deze Abessinische mededeeling, zijn daarbij teruggeslagen. Zij hebben 321 blanke officieren en man schappen en 19 Somalisoldaten op het slagveld achtergelaten. De Abessiniërs zouden zes vrachtauto's met munitie en een wagen met 12 ma chinegeweren hebben buitgemaakt. Hun verliezen zouden 17 dooden en 25 gewon den hebben bedragen. Zy zouden hun tegenstanders volkomen verrast hebben. Italiaansche vliegtuigen boven Addis Abeba. Hedenochtend verschenen twee Ita liaansche vliegtuigen boven de hoofdstad op geringe hoogte en wierpen roode en gele pamfletten omlaag. De bevolking dacht eerst, dat dit gifgas was. De bevol king toonde zich evenwei niet zoo ver schrikt als de vorige keeren. De inname van Dessie. De oorlogscorrespondent van het Duit- sche Nieuwsbureau deelt mede, dat de Europeanen, die zich te Dessie bevonden, de stad hebben verlaten. Een deel van de bevolking heeft voor den aankomst van de Italianen de huizen van Europeanen, con sulaten en ziekenhuizen verwoest. In de stad werd nog een aanzienlijke hoeveel heid oorlogsmateriaal gevonden. Verder is de Fitaurari Zeuf Hailoe, een zoon van den bekenden Dedjas Hailoe Boeroe, die aan het noordelijk front tegen de Italianen heeft gestreden, met ver scheidene onderaanvoerder en gewaen- den te Dessie aangekomen, om zijn onder werping aan de Italianen aan te bieden. Voortuitgeschoven posten van de Ita lianen bevinden zich reeds ten Zuiden van Dessie. Badoglio regelt de kinderarbeid. Maarschalk Badoglio heeft een edict uitgevaard, waarby verboden wordt, dat kinderen beneden 14 jaar gebruikt worden voor handenarbeid, welke hun krachten teboven gaat. Verder mogen deze kinderen niet te ver van hun familie arbeiden. Harrar ingenomen? Van welingelichte zyde wordt ver nomen, dat de Italianen gisteren Harrar hebben bezet. Een bevestiging van dit bericht is evenwel nog niet ontvangen. Den Helder, 17 April. Heden morgen te half twaalf is het schoolvlieg- tuig S 10, dat bestuurd werd door den officier-vlieger J. Vonk, by het landen op het vliegveld de Kooy zoo ongeluk kig neergekomen, dat het toestel geheel vernield werd. De bestuurder werd ge wond. Nieuwe incidenten. De begrafenis van den luitenant der civiele garde, die tijdens de ongeregeldheden van Dinsdag j.1. werd gedood, heeft aanleiding gegeven tot nieuwe fascistische betoogingen, te Madrid. Vanuit een in aanbouw zynd huis hebben onbekend gebleven personen, een aantal schoten op den begrafenisstoet gelost. De civiele garde beantwoordde het vuur. Twee personen zouden gedood en verscheidenen gewond zyn. In de wijk, waar de schietpartij heeft plaats gehad, is de bewaking verscherpt, en civiele garden met de revolver in de vuist fouilleerden alle voorbijgangers, die met de handen in de hoogte moesten loopen. Steeds nieuwe schietpartijen te Madrid. Na den reeds gemelden aanval op een be grafenisstoet hebben in verschillende deelen der stad nieuwe schietpartijen plaats gehad. In totaal zyn tot dusver drie personen ge dood en ongeveer vijftig gewond. Het is echter nog mogelijk, dat het doodental nog zal stijgen. Allen bij het incident gedurende de begrafenisplechtigheid zijn volgens ver klaringen van ooggetuigen 800 schoten ge wisseld. Talrijke arrestaties. In verband met de bloedige botsingen,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1