Inwijding Herv. Kerk te Noordscharwoude. DE GEBROEDERS „GOCHEM" Jngczmden Stukken JCetk ÓL School BERGEN WIERINGERWAARD HENSBROEK HOOGKARSPEL Plechtige inwijdingsrede, uitgesproken door ds. v. Dijk. VEI .E SPREKERS BRENGEN HUN GELUKWENSCH. formatie om het kruis op. Na de gewone ing met gebed verklaarde de directeur °pCbèteekenis van een paaschvuur. Met Pa- de worden wij herinnerd aan de verrij is van den Meester. De mensch dient Z<k op te staan uit de oude sleur en een 00 jeven te beginnen, wat verzinnebeeld n('erdt in het paaschvuur, waarbij oude rom- W°1 wordt verbrand en ook de oude mensch, werd aangegeven door het verbranden 'n een strooien pop die hoog op de brand- siapel was vastgebonden. Terwijl het lied van het avondvuur wordt ngcheven ontsteekt de directeur het vuur, 8'at spoedig gretig voedsel vond in de droge houtmassa en al spoedig lekten onder groote spanning van de jongens de vlammen naar dc broekspijpen van de pop. Onder luide hoera's valt al heel spoedig de man bran dende in het vuur. Na de eerste inspanning wordt van de eieren, keurig gekleurd in rood, geel, groen, blauw enz. door de nijvere handen van de echtgenoote van den baljuw, aan de jongens rondgedeeld en ook aan den burgemeester en echtgenoote, die inmiddels rond het vuur «schaard staan. Boven het knetteren van het hout, hoort men het getik en het pellen jjej. eierschalen en door het vuur ziet men het geglunder op de gezichten der smullen de jongens. Tijdens het verder verloop worden ver schillende liederen gezongen en rondom het vuur gesprongen en onder de rustpoozen eieren gedeeld en gegeten. Na de derde ronde met de eieren, worden de overgeble vene onder het belangstellend publiek rond gedeeld. Toen bijna alle hout was opgeteerd, kwam moeder natuur den leiders te hulp met een regentje om de nagloeiende resten te doo- ven en trokken de jongens voldaan en bly om hetgeen ze genoten hadden, naar huis terug en ik denk dat velen van hen dien nacht hebben gedroomd van gekleurde eieren en een man die brandend in het vuur valt. Komt er dit jaar een bloemen corso? De V. V. V. heeft zich met een adres tot den Raad gewend, waarin zij mede deelt zoo mogelijk dit jaar in Augustus wederom een bloemencorso te houden. Vele vereenigingen hebben reeds princi- piëel hare medewerking toegezegd. De V. V. V. verzoekt den Raad een post van 1000 op de begrooting uit te trekken ten behoeve van het garantiefonds. In verband met de inteekening voor het waarborg fonds van de in het voorseizoen te Ber gen aan Zee te houden bloemententoon stelling zal voor het corso van particuliere zijde geen grootere deelname dan onge veer 500 kunnen worden verwacht, zoodat een garantie der gemeente volgens adressante voor het doorgaan der feeste lijkheden onontbeerlijk zal zijn. Beharding Middengeestweg. Een dezer dagen zal door de gemeente een aanvang worden gemaakt met de ver betering en beharding van den Midden geestweg. Be Quick. Aan de op 30 en 31 Mei en 1 Juni a.s. in het Stadion te Amsterdam te houden Internationale Turn wedstrijden van het K. N. G. V. zullen 60 jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar van de Gymnastiek- vereeniging Be Quick alhier deelnemen. Nationale reclasseeringsdag. Het plaatselijk comité van uitvoering van den Nationalen Reclasseeringsdag komt een dringend beroep doen op de offervaardigheid en medewerking der in gezetenen. Zooals bekend is tracht de reclasseering hen, die maatschappelijk ge vallen zijn en daardoor dreigen geheel ten onder te gaan, weder op. te heffen, door hen te steunen in hun pogingen om hun verloren plaats in de maatschappij weer terug te winnen. Zoovelen, die eenmaal een fout begin gen, zouden maatschappelijk voor goed verloren zijn, indien geen reclasseerings- instellingen de reddende en leidende hand toestaken. Jaarlijks worden door de reclasseerings- instellingen vele voorlichtingsrapporten uitgebracht en staan eenige duizenden voorwaardelijk veroordeelden onder het toezicht van de verschillende instellingen, terwijl talrijke personen aan werk konden worden geholpen. Met haar arbeid voor gevallenen be schermen de reclasseerings-instellingen zoowel de maatschappij als het individu. Zaterdag 9 Mei a.s. zal wederom een Nationale Reclasseeringsdag worden ge houden. Op dien dag zal een ieder uit de vrije maatschappij de gelegenheid hebben een steentje bij te dragen tot steun van het bedreigde reclasseeringswerk. Geldelijke bijdragen worden reeds thans gaarne ingewacht door ieder der leden van het Comité. Mr. H. D. A. van Reenen, Eere-Voorzitter. Mr. A. M. Ledeboer, Voorzitter. Mr. Q. Rovers, Secretaris, Russenweg 3. L. de Liefde, Penningmeester. J. Apeldoorn. G. Taapken. J. Smit. J. N. de Koning. Middenstandsbelangen. De Handeldrijvende en Industrieel? Middenstandsvereeniging vergaderde Vrij dagavond in het Wapen van Wieringer- waard onder leiding van den heer C. Rezel- man. Voor dezen avond was door het be stuur uitgenoodigd de heer Scheffel secre taris van de Kamer van Koophandel, die zou spreken over het werk der Kamer en de beteekenis van het handelsregister. De opkomst was niet schitterend, wat zijn oor zaak vond in het gure weer. Verschillende zustervereenigingen waren uitgenoodigd. Van de vereeniging Schaden, Wieringen en Middenmeer waren afgevaardigden opge komen. Spreker begon zijn rede om te zeg gen: „Wat beteekent de Kamer?" Er wordt nog al eens critjek uitgeoefend, doch veel al door hen, die niet beseffen wat feitelijk de Kamer is. Op sympathieke wijze werd op duidelijk manier het ontstaan, en het werk van de Kamer uiteengezet. In Nederland dateert de Kamer van Koophandel vanaf 1813. Uit het gesprokene bleek wel, dat 't nut van de Kamer zeer groot is en het wensche- lijk is, dat alle neringdoenden er lid van zijn. Ook werd het borgstellingsfonds be sproken, doch 't bleek wel, dat spreker daar nog al sceptisch tegenover stond. Voor hen, die 't werkelijk noodig hebben, hoopte spre ker, dat het er zou komen. In de tweede plaats werd de beteekenis van het handelsregister uiteengezet. Men betaalt jaarliik 2.50, doch dat is niet voor de Kamer van Koophandel, doch voor het handelsregister. Niet minder dan 6605 inlichtingen werden het vorig jaar door het handelsregister kos teloos verstrekt. Wanneer men eenmaal is ingeschreven kent de wet geen vrijstelling van contribu tiebetaling. Ook al wordt minder dan 1000 gulden per jaar verdiend. Uitvoerig wer den meerdere zaken uiteengezet. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd ruim gebruik gemaakt o.m. betreffen de de warenwet, coöperatie, ventverbod enz. De diverse vragen werden alle door spreker beantwoord. Met een woord van dank aan den spreker voor zyn duidelijke uiteenzetting werd de bijeenkomst gesloten. Tuinbouwvereeniging. De algemeene vergadering van de Tuinbouwvereeniging „Ons Belang" te Hensbroek werd Vrijdag in café Mantel gehouden. Voorzitter was de heer Joh. Koning. Behandeld werd de beschrijvings brief voor de algemeene vergadering van de L. G. C., die gehouden zal worden op Woensdag 22 April in de zaal van den heer Kampsteeg te Stompetoren. De eerste 6 punten gingen onder den hamer door. Voorstellen van het bestuur. Het bestuur stelde voor om de toege zegde 600 aan het Westfriesche Kana- lenplan wel te verstrekken. Met algemeene stemmen besloot de ver gadering om tegen dit voorstel te stem men. Het bestuur achtte het noodzakelijk, dat art. 17 van het Veilingreglement en art. 3 der statuten wordt gehandhaafd behoudens enkele uitzonderingen, en door de leden naar behooren wordt nage leefd. Dit puntje behelsde het zooveel moge lijk veilen van producten op de aange sloten veiling, in dit geval voor „Ons Be lang" de veiling te Broek op Langendijk. De heer D. Stapel kon zich niet voor stellen dat ze daar in den Langendijk nu zoo op aandringen. Zelf hebben ze in het begin de slabooenveiling verwaarloosd en waren we verplicht ze in Alkmaar te vei len, en nu zouden ze ons willen dwingen. De voorzitter heeft op de vergadering van de L. G. C. al gezegd dat het niet zoo gemakkelijk zal gaan om hierin direct verandering te brengen. Spr. heeft gezegd dat ze aan de Langendijker veiling dan eerst maar eens moesten maken dat de zaak voor het veilen van boonen beter in orde is. Lang werd nog over dit punt doorge praat, maar tot een oplossing kwam het niet, daar de slaboonenbouwers zich er tot het einde toe tegen verzetten zullen. De uitslag zal wel bekend worden ge maakt als de algemeene vergadering is gehouden. Men was er voor om ook het product andijvie onder het verplicht veilen op te nemen. Gesteund werd het voorstel van het bestuur om de goedgekeurde pootaard- appelen ook onder het verplicht veilen te brengen. Dit is mede een voorstel van de Tuinbouwvereeniging „Ons Begin" te Oterleek. Als voren. Het bestuur stelde voor dat voor het aanvoeren van winterkool de tuinders moeten instaan voor het juiste gewicht dat op het veilingsbordje vermeld staat. Aan de veiling te Warmenhuizen is het reeds enkele jaren en tot aller tevreden heid. Daar dit voor ons practisch onuit voerbaar is, omdat wij alles en bloc ver voeren, wordt de afgevaardigden vrij mandaat gegeven. Voorstellen van de vereenigingen. „De West" te Koedijk stelde voor: Aan dringen ter bevoegder plaatse om verla ging der hoogste salarissen en presentie gelden bij het Hoogheemraadschap N.-H. Noorderkwartier. Hier zal eerst maar een afwachtende houding worden aange nomen. Voorstel „Groentencultuur" te Broek op Langendijk. De L. G. C. drong er te bevoegder plaatse sterk op aan dat de tuinbouw- commssie uit de L. G. C. de bevoegdheid wordt verleend een extra teeltrecht te verstrekken, zulks na gehouden overleg met de districts-commissies aan de be drijven welke door de teeltbeperking der mate zijn getroffen, dat hun bestaan als tuinder in gevaar komt. De vergadering ging hiermede accoord. „De West" te Koedijk stelde voor: er bij de Provinciale Staten van N. H. op aan te dringen tot het in het leven roe pen van een studiecommissie voor het cultuurvraagstuk in de provincie. Dat zal gesteund worden. De balans en rekeningen werden be houdens een enkele vraag in orde be vonden. Bij uitzondering met andere jaren wer den de afgevaardigden om het slaboonen- vraagstuk te verdedigen uit de vergade ring gekozen. Andere jaren gaat het weer op de beurt af. Gekozen werden het geheele bestuur en de heeren D. Stapel, Joh. Doornspleet, F. Klinkhamer, W. Koning en D. Groot. Dan deelde de voorzitter nog mede dat hij een aanbieding heeft gehad van ta- bakszand voor bestrijding van draaihar- tigheid in de kool. Besloten werd eerst eens een proefneming af te wachten. Crisis-publicaiie. PRIJSVERSCHIL VOOR DEN INVOER VAN OLIEHOUDENDE ZADEN. De Nederlandsche Meelcentrale maakt be kend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 K.G. voor den invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten, bedoeld in artikel 8, b, onder 2o, van de Crisis-Akkerbouwbeschikkmg 1034 I, is vastgesteld als volgt Inklaring van Inklaring van 20 April af t/m lMeiaft/m 30 April 1936: 31 Aug. 1930: voor lijnkoeken 1.30 ƒ1.20 voor soyaschroot 0.85 0.85 voor soyakoeken ƒ1.10 ƒ1.10 v. grondnootkoeken f 0.60 0.45 v. grondnootschilfers 1.30 1,25 voor cocoskoeken 1.10 0.85 voor Ned. Oost-Indi sche cocoskoeken ƒ0.60 ƒ0,45 voor tot andere soorten veevoeder verwerkte oliehou dende zaden, pitten en noten ƒ0.50 ƒ0.50. Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo van voornoemde be schikking bedoelde gedeelte van het prijs verschil. Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reds wenscht vast te leggen tot bo vengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meel centrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. 's-Gravenhage, 18 April '36. CITROENEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, onder verwijzing naar de Beschikking Van den Minister van Buitenlandsche Zaken gedateerd 9 April 1936 (Ned. Staatscourant no. 72 van 14 April 1936), dat bij invoer van citroenen de niet- Italiaansche oorsprong daarvan ten genoege der Centrale zal moeten worden aange toond, waarvoor facturen, cognessemcnten, certificaten van oorsprong enz. mede kun nen dienen. Ter vermijding van vertraging en even tueel van kosten wordt er de aandacht op gevestigd, dat de vrijmaking van citroenen als regel in Rotterdam of Amsterdam met aanzienlijk mindere'vertraging en met veel lagere kosten zal kunnen geschieden dan op andere plaatsen. 's-Gravenhage, 17 April 1936. Overjas ontvreemd Ten nadeele van den arbeider V. uit Grootebroek werd uit een café aan den Streekweg te Hoogkarspel een overjas ont vreemd. De jas is vermoedelijk door een der bezoekers van hgt café medegenomen. DE SCHOOLKWESTIE TE OTERLEEK. Geachte Redactie! Vergun mij eenige plaatsruimte om den burgemeester van Oterleek te zeggen, waar om er eenige voorstanders der school op het dorp nu bezig zijn hun kinderen in Alkmaar geplaatst te krijgen. Ik wist niet, dat er meer waren, die even als ik, hun kind in Alkmaar de school wilden laten bezoe ken, dus schrijf ik alleen voor mezelf en niet namens anderen. Sinds lang is bekend, dat onze school per 1 Mei een éénmansschool zou worden. Naar aanleiding van dat gerucht is een keer een ouderavond gehouden en is er een verga dering geweest van Volksonderwijs en Oudercommissie, waar besloten werd, aan den raad der gemeente te verzoeken een kweekeling met acte te benoemen en dat verzoek te vergezellen met een lijst, ge- teekend door de geheele burgerij. In de voorlaatste raadsvergadering werd aan de onderwijzeres ontslag verleend en niemand hoorde nadien iets meer over een vergade ring, waarin het verzoek der ingezetenen zou worden behanaeld. De vrees, dat wij per 1 Mei zonder meer voor het feit van de éénmansschool zouden worden geplaatst, deed mij op 7 April het besluit nemen, plaatsing in Alkmaar te verzoeken. Had ik op 6 April geweten, wat 17 April is beslist, dan had mijn kind de dorpsschool blijven bezoeken. Met mij zijn er meerde ren van meening, dat een zoo belangrijke zaak spoediger afdoening eischt. Het zal dan duidelijk zijn, dat het niet ging om de school te ontvolken, maar om aan het ge vaar van de éénmansschool te ontkomen. Weth. Dekker is bij menigeen in aanzien niet gestegen door te verklaren, dat hij 200 menschen. die de lijst geteekend hadden, niet eens telde. Ieder is vrij of moet ten minste vrij zijn in het uiten van zijn mee ning. Dat hij tegenstemmer voor de school was, vind ik niet erg, maar de uitlating door hem in 't openbaar over 200 menschen gezond van geest gedaan, is wel erg, zelfs beleedigend. Met dank voor de plaatsing, G. VAN HARSKAMP, Oterleek. INTERNATIONALE PAEDAGOGISCHE CONFERENTIE. Ook Zaterdag was de belangstelling weer bijzonder groot. Het gebouw „Leeuwenbergh" bleek haast te klein om de ca. 600 bezoekers te bevatten. In de ochtendbijeenkomst sprak over het onderwerp „Het kind in het gezin" dr. Lotte Danziger, assistente van prof. dr. Charlotte Bühler. Haar kliniekwerk besprekend, conclu deerde spreekster, dat het dikwijls zeer noodlottig bleek, dat daartoe volkomen onbevoegde ouders door het leven be stemd waren, de opvoeders van hun kin deren te zijn. Bovendien blijken de vele 1-kinds-gezinnen een ongunstigen in vloed te hebben. Van groot belang zijn het verstrekken van inlichtingen aan ouders, cursussen voor moeders, enz. Het wordt met den dag dringender in de opvoedingsmoeilijkheden te voorzien. Bij de discussie werd de vraag opge worpen, of niet de intuïtie, gecontróleerd door de rede, een betere kenbron voor het kind was dan deze exacte methode. 's Middags vertoonde Paul Geheeb in het Botanisch Laboratorium twee films: één van het Landerziehungsheim Hof- Oberkirchen, en één van de Odenwald- schule. Hierna sprak Mlle Hamaïde uit Brussel over haar werk. Zij schilderde op leven dige wijze, hoe haar school is ingericht. In de avondzitting spraken Paul Geheeb en Miss Rendel van de Caldecott Commu- nity, Londen, over: Leven en werken met kinderen. Paul Geheeb betoogde, dat leven en werken met kinderen geschieden moet op een basis van volkomen waarachtigheid e vertrouwen en dat daarbij coëducatie een noodzakelijkheid is. Hij zag in de op voeding tot religieuzen zin de bekroning van alle menschelljke ontwikkeling. Vermelding verdient nog, dat in den loop van de ochtendzitting zich ca. 200 leden opgaven voor de W. V. O., de Werk gemeenschap voor Onderwijs en Opvoe ding, die de Conferentie georganiseerd heeft. (Van onzen eigen verslaggever.) Voor de Protestantsche inwoners van de gemeente Noordscharwoude was het gisteren wel een zeer belang rijke dag. Immers, gistermiddag heeft de inwijding plaats gehad van de nieuwe kerk der Ned. herv. gemeente, welke kerk in de plaats is gekomen voor het in den nacht van 14 op 15 October 1934 afgebrande kerkgebouw. Het dorp had door vele vlaggen een eenigszins feestelijk aanzien gekregen en reeds lang voor het aanvangsuur verdron gen velen zich om toch maar een plaatsje in deze nieuwe kerk te vinden. Toen dan ook de consulent Ds. W. A. F. D ij k den preekstoel betreder, had, was er geen plaats meer onbezet en moesten ve len zich met een staanplaats tevreden stel len. Nadat orgelspel, gebed en zang den dienst hadden ingeleid, heette Ds. v. Dijk allereerst de afgevaardigden vade syno de der herv. kerk welkome benevens de kerkbesturen, vele collega's uit den ring Alkmaar, burgemeester en wethouders dei- gemeente Noordscharwoude en de zoo tal rijk opgekomen gemeenteleden. Ik begroet u allen, aldus spr., die wel kome getuigen zullen zjn van deze voor uwe gemeente zoo verheugende gebeurte nis. Mijn tekst heb ik gekozen naar aanlei ding van Johannes 1:1. Wij moeten ons indenken in het gedachteleven van Salo mo, op het moment, dat hij den nieuwen tempel betrad, die liter door de Ro meinen werd verwoest. Salomo voelde zich toen ootmoedig en klein, evenals wij, nu ook ons een dergelijk verheugend feit te beurt is gevallen. Het menschelijk kunnen is grootsch en machtig, maar 't is vergankelijk en van alle tempels op aarde zullen slechts le ruïnes de eeuwen troseeren. Jezus zei reeds: „Geen steen zal op den anderen blij ven." Alleen het woord van God blijft eeuwig. Destijds, toen de nieuwe tempel van Salomo werd ingewijd, juichten en weenden de inwoners van Jeruzalem tege lijk. Zoo is het ook nu, smart over 't ver leden en vreugde voor de toekomst. Onze gedachten gaan nu naar dien han gen nacht van 14 October 1934, toen ons kerkgebouw in vlammen opging en in kor ter tijd één groote puinhoop was. Ik denk dan nu aan de mystieke plekjes in die kerk en het is me verdrietig om 't hart. Uit belangrijke gegevens weten we, dat Noordscharwoude en Oudkarspel in 1644 samengevoegd werden en uit teekeningen weten wij ook, dat er tot 1787 een kapel aan de kerk was. En dai alles is door de vlammen weggevaagd. Velen van u zijn stil geworden, toen de klok bij den brand neerstortte. Die klok, die vreugde en smart verkondigde, ze heeft geluid in uren van groote smart en ze had bij velen een apartz plaats in 't hart ingenomen. En wat zal de nieuwe brengen? Welke plaats zal zij in uw hart gaan innemen? Zou zij een bron van hernieuwden kerk gang kunnen brengen? Doch laten we bedenken, dat het niet in de eerste plaats gaat om de zichtbare kerk, doch dat voorop gaat he streven naar een geestelijke kerk. Van die kerk moet uitgaan een stroom van levenskracht. Is, zoo vraagt men, die kerk dan niet vaak te kort geschoten? Zeker, doch ik wil daarover nü niet spreken, thans heb ik alleen woorden voor hetgeen de toekomst ons heeft te bieden. Want daar komt het aan op het geloof. Het geloof, dat is als een kristallen prisma. Houden we deze prisma voor het zonlicht, dan weerkaatst ze dat in duizenderlei vorm. Elke kaatsing heeft haar eigen kleur en het gaat net als met de bloemen. Alle groeien ze omhoog en zelfstandig richten ze zich naar de zon. Dat is eenheid in verscheidenheid. Zoo zal er ook kracht en bezieling uit gaan .van dit geloof, da' zich richt naar God. En dan gebruiken we de kerk als in strument om dat te verstaan in uren van stilte. Hier spreekt de bijbel het duidelijkst tot ons. De bijbel, die ons vertelt van God en wij Zijn kinderen, die in dit harde leven hebben te worstelen, richten onzen blik door de tranen naar Hem, die in de heme len is. Overal is God, maar bovenal in de stil te van dit Godshuis. Daarom zijn we té diep overtuigd van de groote waarde van dit oogenblik. Hierna zong de gemeente Ps. 7:3 en 4. Nu het oude voorbij is, zoo vervolgde ds. v. Dijk zijn preek, en het nieuwe komt, wensch ik u, gemeenteleden, met dit nieu we Godshuis geluk. 1 'A Jaar heeft de klok gezwegen en het eens zoo vertrouwde geluid was er niet meer en dat maakte alles somber en ge drukt. De klok, die telkens en telkens riep tot leven met God, is thans weer geluid en dat stemt ons tot groote vreugde. Het is echter niet voldoende met God te sterven, doch bovenal met Hem te leven. Taar, waar geen klok weerklinkt, wordt het wanhopig-stil en is 't of God's stem niet gehoord wordt. Thans, nu deze onze tempel ingewijd wordt, is er een besef van kleinheid in ons en uit dit besef komt op de dank aan zoovelen, die ertoe hebben bijgedragen deze kerk tot stand te brengen. Ds. v. Dijk sprak daarna woorden van grooten dank tot de verschillende college's, besturen, collega's (om den oud-predikant ds. Staal), B. en W. van Noordscharwoude en verder aan allen, die een aandeel heb ben gehad in hetgeen thans tot stand ge bracht is, o.m. aan den heer Schuitema ker, die een fraaie nieuwen bijbel had ge schonken. Moge, zoo besloot spr. zijn rede, uit dit Boek de stem van Christus verstaan wor- j 235. Nog steeds snurkte de man stevig door. Op zijn teenen sloop Pit naar hem toe en tikte hem op den schouder. Nog bewoog hij zich niet. Pit nam nu een kloek besluit en schudde zijn arm heftig heen en weer. Dat hielp. Met een schreeuw werd de man wakker. „Wat is er", riep hij luid .„Ssssst", antwoordde Pit. 236. Toen de man goed wakker was geworden, vroeg hij hoe Pit in zijn hut had kunnen komen en deze ver telde hem daarop van zijn wedervaren.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7