DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 22 AprilNog is Addis Abeba niet genomen? Ho. 95 138e Jaargang Maar de keizer zou zich reeds langs den Blauwen Nijl hebben teruggetrokken. Toestand buitengewoon gespannen. Britsche begrooting ingediend. De toestand in Palestina. De C. A. O. in de schoen industrie opgezegd. Plannen Kon. Holl. Lloyd. Belgisch postvliegtuig verongelukt. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 -naar.den bü vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 370G0. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: c. krak. Woensdag 22 April 1936 Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. Op den weg tusschen Dessie en Addis Abeba vooruitgeschoven Itaiiaansche af dee lingen rukken voortdurend op. Volgens be richten uit Eritreeschen bron zouden zij zelfs reeds meer dan de helft van d'^n weg hebben afgelegd. In Ogaden nadert generaal Grazianl na zijn overwinning van de vorige week op den rechtervleugel van het leger van ras Nasiboe, Harrar en volgens sommige be richten zou er kans bestaan dat de rest van het leger van ras Nasiboe gedwongen zal zijn terug te trekken. Eveneens uit Eritree- sche bron ontvangen berichten melden, dat de Itaiiaansche voorhoede, die langs de oostelijke route oprukt, zich zou bevindei op 150 kilometer van Makfoed en Abonsc Dit laatste plaatsje ligt aan de rivier Robi een zijstroom van de Hawasj. Ondanks hei feit, dat de telefonische verbinding met Af- den en Ankober met Addis Abeba hersteld is, waaruit blijkt, dat de Itaiiaansche geruch ten over een bezetting van deze belangrijke centra onjuist zijn, houdt men deze bezet ting van Eritreesche zijde vol. Intusschen zijn de Italianen in het noorden nog ner gens op Abessinischen tegenstand gestuit. Wel zijn uit Addis Abeba langs den keizer lijken weg eenige duizenden krijgslieden en recruten in noordelijke richting vertrokken, die te elfder ure gewapend met ouderwet- sche geweren in dienst genomen zijn, om te trachten de hoofdstad te beschermen, maar rr.en is van meening, dat deze laatste wanhopige poging slechts een vertraging met ei.<kele dagen van den val der hoofd stad tengevolge kan hebben. Waar zit de keizer? Deze schijnt zich met de resten van zijn leger in het bergachtige gebied van Amhara te bevinden. De voornaamste groep der Britsche am bulance is thans in Addis Abeba geconcen treerd; een der vooruitgeschoven eenheden, welke onder leiding staat van dr. Melley. bevindt zich nog op ongeveer 150 K.M. ten noorden van de Abessinische hoofdstad, waar hulp gebracht is aan drie leden van het Nederlandsche Roode Kruis, wier vrachtauto in de modder is vastgeloopen. Uit Djiboeti vertrokken reizigers, die uit Hawasj naar Addis Abeba zijn gegaan, zijn gisteravond op normale wijze aldaar aan gekomen, waaruit blijkt, dat de spoorweg nog steeds goed functionneerde. In een tweede telegram seinde men uit Addis Abeba: officieel is medegedeeld, dat de draadlooze verbinding met Djidjiga nog op normale wijze werkt, zoodat deze stad nog niet genomen is. De rijke vreemdelingen zijn uit de hoofd stad gevlucht, waar thans een onwennige stilte heerscht. Tal van winkels zijn geslo ten, vele huizen zijn verlaten. Het kabinet heeft besloten alleen de verste buitenzijden van de hoofdstad te verdedigen en wan neer de Italianen desondanks oprukken, zal in de hoofdstad zelf geen enkel gevecht worden geleverd. Voorloopig blijft de zetel der regeering nog te Addis Abeba geves tigd. Pogingen om de bevolking gerust te stellen. In alle deelen der stad Addis Abeba zijn biljetten aangeplakt van den volgenden in houd: Met de bedoeling, een einde te maken aan het circuleeren van geruchten, die de vijand rondstrooit over zijn opmarsch naar Addis Abeba, geeft de regeering de bevol king de verzekering, dat zij in contact is gebleven met de volgende steden: Sjoiame- da, op 150 K.M. van Addis Abeba aan den weg naar Dessie, Ankober, Warra Heiloe, Hawasj, Daggahboer, Djidjiga, Harrar, Af- deme enz. Volgens gistermorgen ontvangen rnede- deelingen heeft het leven in de plaatsen zijn gewonen gang. Badoglio's intocht in Dessie. In Itaiiaansche kringen verwacht men, dat het offensief der troepen aan het einde van deze maand of in begin Mei voltooid zal ^Gedurende den opmarsch naar Dessie heeft de levensmiddelenverzorging der troe pen uitsluitend door vliegtuigen plaats ge had. Het corps Askari's heeft van 7 tot 19 April 120 ton levensmiddelen „uit de luent ontvangen, zoodat de meegevoerde voorra den niet behoefden te worden aangespro- ken. Ook bij de overbrenging van het hoofd kwartier van Makalle naar Dessie is van vliegtuigen gebruik gemaakt. De intocht ge schiedde plechtig. Maarschalk Badoglio nam na zijn aankomst op het vliegveld plaats in de auto van den negus, die in de handen der Italianen is gevallen. Daarmede reed hy tot de stadsgrenzen, waarna hy te paard steeg en zich, omgeven door zijn staf en af- deelingen Askari's, naar het Itaiiaansche consulaat begaf. Hier werd hij door de le gaties uit de bevolking ontvangen. De plaatselijke overheid en de geestelijkheid boden haar onderwerping aan. Bij den in tocht van Badoglio was ook de onderstaats secretaris voor koloniën, Lessona, aanwezig. Op weg naar Addis Abeba. Naar de oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau meldt, schijnen de berichten over den slag in Ogaden er op te wijzen, dat nog niet geheele strijd macht van Ras Nasiboe, doch pas in de omgeving van Sassa Baneh strijdende vooruitgeschoven troepen, die door twee assen gecommandeerd worden, verslage: jn. De gevechten waren buitengewoo. oedig en hebben voor de Abessiniërs tc Irijke verliezen geleid. In elk geval is thans de weg naai Harrar voor Graziani vrij. j Alles wijst er op dat het Somalie-com- mando zoo snel mogelijk zijn opmarsch zal voortzetten. Of het oprukkende noordelijk leger van Dessie uit zuidwaart, onafhanke lijk van de gebeurtenissen aan het Soma- liefront, zijn einddoel wil bereiken, dan wel pas na de verovering van het laatste bolwerk in het noorden van Somalieland, valt nog niet te zeggen, aan het eind van deze, of op zijn laatst in het begin van de volgende maand, moet de zegetocht be ëindigd worden. Lijdt Graziani aan blindedarm ontsteking? De bekende geneesheer en senator professor Raffaele Bastianelli is plotse ling uit Rome vertrokken. Het gerucht gaat, dat hij zich inge scheept heeft naar Mogadiscio, teneinde generaal Graziani te opereeren, die zou lijden aan blindedarm-ontsteking. Dit gerucht is echter niet bevestigd. Graziani niet gewond. Het gerucht, dat generaal Graziani gewond zou zijn en dat de bekende me dicus professor Bastianelli zou zijn vertrokken om hem te verplegen, wordt door de autoriteiten tegengesproken. Gene raal Graziani is niet gewond en professor Bastianelli is niet uit Rome vertrokken. De oorzaak van dit gerucht ligt vermoe delijk in het feit, dat prof. Luccinelli, de eerste assistent van Bastianelli, naar Eritrea is vertrokken, om hulp te bieden aan kolo nel Liberati, die door een ontplofbaren ko gel is getroffen. Heeft de negus geld te Londen ge deponeerd? De speciale correspondent van de „Daily Express" verklaart, dat de negus kortgele den 35.000 pond sterling heeft gedeponeerd bij een bank te Londen op naam van zijn beide zoons. Italiaansch legerbericht. Het 192ste Itaiiaansche legerbericht luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: Aan het Somaliefront rukken onze troepen over de geheele linie op en hebben plaatsen be reikt, 150 K.M. van het punt van uitgang. Gisteren hebben onze colonnes Ducun in de vallei van de Dacata bezet en de achterhoede van den vijand verstrooid. In het gevecht is een Italiaansch officier gewond en 50 min deren werden gedood of gewond. Aan het noordelijk front bieden de stam hoofden over steeds grooter oppervlak hun onderwerping aan. Dr. Belmonte vertrokken. Dr. Colaco Belmonte is heden per trein van Addis Abeba naar Djiboeti vertrok ken. Zeer veel tegenkanting. De Britsche minister van financiën, Neville Chamberlain, heeft gistermiddag in het Lagerhuis te Londen de begrooting ingediend. De ontvangsten worden ge raamd op 798.381.000 en de uitgaven op 791.897.000 pond sterling. In zijn rede, die bijna anderhalf uur duurde, wees de minister op een algemeene toename van de rijkdommen van het land en op een uitbreiding van de activiteit op handelsgebied. In het afgeloopen jaar was de nationale schuld met 4 millioen en de vlotten schuld met 51*/* millioen pond sterling verminderd. Voor buitengewone credieten voor de landsverdediging zal 20 millioen pond ge reserveerd worden. Voor het komende begrootingsjaar was eer, aanzienlijke vermeerdering der ont vangsten te verwachten, o.a. van de in voerrechten en accijnzen. De ontvangsten uit hoofde van de bestaande bronnen van inkomsten bleven echter nog 21 millioen pond onder het bedrag der uitgaven, en teneinde dit tekort te dekken zullen nieuwe bronnen van inkomsten worden aange boord. Zoo kondigde Chamberlain o.a. een wetswijziging aan teneinde belastingont duiking te voorkomen. De in 1936 inge stelde invoerrechten op producten, die voor de sleutelindustrieën moeten dienen, zullen tien jaar lang van kracht blijven. Om de gebieden, waar de nood bijzon der ernstig is, te steunen, zal, naar de minister meedeelde, een maatschappij worden gevormd met een kapitaal van een millioen pond nominaal, om kleine zaken in deze gebieden te financieren. Chamberlain kondigde voorts een ver hoogd invoerrecht aan op bier, en, met in gang van heden, op thee, alsmede verhoo ging van de inkomstenbelasting. Na Chamberlain werd nog het woord revoerd door Attlee, den arbeiders-afge- /aardigde, die zich niet met de begrooting ccoord kon verklaren, daar deze, naar iij zeide, tenslotte tot oorlog zou leiden, inclair, de leider van de liberale partij, achtte de financieele vooruitzichten thans ongunstiger dan in 1931 en 1914. Beide sprekers, evenals Maxton, die daarna sprak, leverden heftige kritiek op het invoerrecht op thee. Koloniale vraagstuk. In het Lagerhuis heeft de conservatieve afgevaardigde Wise verder de kwestie der mandaatsgebieden ter sprake gebracht, die naar hy zeide, bij vele Engelschen ernstige ongerustheid heeft gewekt. Hij verlangde, dat de regeering zich zal verplichten, geen enkel territorium terug te geven. De con servatief Amery zeide, dat er al vele dwaas heden zijn gezegd over landen, die zouden verstikken, doordat zij geen grondstoffen bezitten. Het welvarendste land in Europa, aldus verklaarde hjj, is naar mijn meening Zweden, dat geen vierkanten duim kolo niaal bezit heeft, maar zijn positie door andere middelen heeft verzekerd. Grenfell, lid van de Labour-partij, was van meening, dat Engeland tot alle andere landen zou moeten zeggen: „Gij zult gelij kelijk toegang hebben tot de bronnen der grondstoffen, gelijk recht tot het doen van beleggingen, gelijk recht tot invoer in het Britsche territoir". In zijn antwoord herinnerde Thomas, de minister van Koloniën, aan zijn vroegere verklaringen en die van Neville Chamber lain. Ik hoop, aldus vervolgde hij, het Huis en de wereld te hebben doen begrijpen: dat het niet juist is, wanneer Duitsch- land of eenige andere mogendheid verklaart niet dezelfde voordeelen en voorrechten in de mandaatsgebieden te genieten als wij bezitten, dat wij ons fideicommissum rechtvaardig hebben bestuurd, tot tevredenheid van de bewoners, waarvoor wij de verantwoorde lijkheid dragen, dat wij niet alleen over de kwestie der mandaatsgebieden hebben te beslissen, om dat men zich ervan bewust moet zijn, dat ook Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika dergelijke gebieden hebben. Boven dien betreft deze kwestie ook Frankrijk en België, terwijl de bewoners dér betreffende gebieden in de zaak gekend moeten worden. De ongeregeldheden dér laatste dagen. Het Joodsche agentschap voor Palestina, de organisatiee, die.de nationale .haard stede der joden bij .den .Volkenbond ver tegenwoordigt, deelt het .volgende mede: „De incidenten, in Palestina beperken zich tot.Jaffa. Elders in net land hebben zich geen excessei voorgedaan.. De inciden ten zijn.een gevolg geweest van de anti- joodsche propaganda in bepaalde Arabi sche kringen." In een oficieel communiqué van den Britschen hoogen commissaris wordt ge zegd: de hooge commissaris betreurt het, melding, te moeten maken van incidenten, die zich-hebben voorgedaan te Jaffaz, waar eenige slachtoffers zijn te betreuren. Naar aanleiding, van- onjuiste en- onmiddellijk officieel tegengesproken berichten, dat i Arabieren waren vermoord, hebben te Jaffa van.Arabische zijde aanvallen op joden plaats -gehad. Deze- incidenten her naalden- zich- in den m rreen van 20 deze:, waarbij-15 dooden vielen-en meei dan een 50- tal personen werd gewond, waai van ve. scheidenen ernstiga. En den avond van den 20en dezer- was- de rust weergeKeerd, doch gistermorgen haddon wederom eeni ge incidenten plaats, waarbij echter geen slachtoffers zijn gevallen- De -politie heeft de wegen tusschen Jaffa en Tel-Aviv be zet en zij hoopt deze incidenten snel te kunnen onderdrukken. In de andere ste den waar joodsche kolonies zijn gevestigd is alias kalm. Het bericht, dat te Tel Aviv huizen in brand zouden zijn gestoken, en dat Jeruzalem zou worden bedreigd, is dus onjuist." Gisteravond weer ongeregeldheden. Gisteren is het in Palestina vrij kalm ge bleven, doch in den avond hebben weer on geregeldheden plaats gehad. Uit de nabu rige dorpen trokken de Arabieren naar het kwartier Hatexva van Tel Aviv. Zy werden evenwel door de politie verstrooid. De Kaiiffa wilden demonstranten de Ara bische winkeliers dwingen te sluiten ten teeken van protest. Hierbij ontstonden nieuwe ongeregeldheden. De hooge commissaris heeft een onder houd gehad met de leiders van de Muzel mannen en verzocht hen, hun invloed aan te wenden om de onlusten te doen staken. De autoriteiten geleiden verder vele Bedouïnen, die kortgeleden uit Syrië en Djebel Haoeran over de grens zijn gekomen, naar de grens terug. ALGEMEENE STAKING IN PALESTINA. Gisteravond heeft te Jaffa in Palestina een vergadering plaats gehad van vertegen woordigers van alle Arabische partijen. Be sloten werd voor Donderdag a.s. een alge meene staking in geheel Palestina af te kon digen, waarvan alleen de bakkers zyn uit gesloten. Te Haifa zal de staking reeds Woensdag beginnen. De regeering heeft een oproep gericht tot de bevolking van Affa en Tel Aviv om de orde te handhaven. Verder wordt een stren ge censuur op de pers uitgeoefend en is het dragen van wapenen verboden. DUITSCH ZENDELING DOOR COMMUNISTEN ONTVOERD? Volgens berichten uit Joennanfoe in China wordt gevreesd, dat met andere vreemdelingen ook de Duitsche zendelin genfamilie Uhlmann op 15 April in handen van communistische troepen is gevallen. Als plaats der gevangenneming wordt Tsjoejoeng genoemd, dat halfweg tusschen Joennanfoe en Talifoe ligt. Uhlmann be hoorde tot dezelfde zendingspost als Je kort geleden, na 18 maanden gevangen schap, door de communistische troepen vrijgelaten Zwitsersche zendeling Bos- shardt. De Duitsche ambassade heeft di rect de noodige stappen tot bevrijding ge daan. GAAT KONING EDWARD WEER PAARD RIJDEN? De Daily Telegraph verneemt, dat het mogelijk is, dat koning Edward, die sedert eenige jaren geen paard heeft gereden, dit jaar weer op Rotten Row zal verschijnen. Het is niet waarschijnlijk, dat de koning weer aan jachtritten zal gaan deelnemen, maar wel zou het kunnen, dat hy uit be hoefte aan lichaamsbeweging weer gaat rijden. Het blad herinnert er aan, dat koning George vaak in de ochtenduren op de Row verscheen. Als koning Eduard dit voorbeeld zou volgen, aldus het blad, zou de Row stel lig weer in trek komen. Over het algemeen wordt er dit jaar al drukker gereden. Verschillende maneges hebben hun aantal huurpaarden uitgebreid en zelfs zijn eenige stalhouderijen er toe overgegaan op Zondag paarden in huur af te staan. Onder alle standen is het aantal ruiters en amazones toegenomen, waartoe de om standigheid medewerkt, dat goede rijpaar den thans al voor 8 shilling per uur te krij gen zijn. TWEE DOODEN BIJ INSTORTING. Bij het instorten van een brugwand te Forchheim (Dtl.) zijn twee arbeiders bedol ven. Hoewel men onmiddellijk begon met het bergingswerk, kon men er niet meer in slagen beide slachtoffers levend te bereiken De oorzaak van de instorting is vermoe delijk toe te schrijven aan de werking van het water. OVATIES VOOR MUSSOLINI. Toen de Duce gisteren op het balcon van het Palazzo Venezia te Rome ver scheen, werd hij luide toegejuicht door zwarthemden en een reusachtige menigte van burgers. Hij hield een korte toespraak, waarbij hij zei: „Vandaag, op den verjaar dag van de stichting van Rome, vieren wy den arbeid en de overwinning. Na een moeilijke vaart zijn wij in het gezicht van de haven gekomen. Wij zullen haar met ontplooide zeilen binnenvaren en als altijd de kracht, de rechtsvaardigheid en de be schaving met ons voeren". PARIJSCHE TAXICHAUFFEURS STAKEN. De Parijsche taxichauffeurs hebben be sloten, hedenochtend te zes uur in staking te gaan tot Donderdagmorgen. Honderden chauffeurs reden gistermiddag in hun wagens langs de hoofdstraten naar het ministerie van arbeid om daar hun eischen kenbaar te maken. De Federatie van Schoenfabrikanten heeft de met de werknemers gesloten collectieve arbeidsovereenkomst op gezegd. Overeenstemming tusschen Wm Müller en de drie Amsterdamsche reederijen. Wim Müller en Co. en de combinatie van drie Amsterdamsche reederijen (Maatschap pij Nederland, K. N. S. M. en Hollandsche Stoombootmaatschappij), die zich beide af zonderlijk bezig hielden met plannen tot reorganisatie en voortzetting van het bedrijf van den Kon. Hollandsche Lloyd, plegen thans overleg met elkander. Waarschijnlijk zal dit overleg leiden tot de opstelling van een gemeenschappelijk plan. Wy vernemen, zoo schrijft het Hbld., dat bij de regeeringsdepartementen geen steun gevonden is voor het aanvankelijke plan van de directie van Wim H. Müller en Co. om gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen van vijf nieuwe schepen voor den Lloyd. Het plan der drie Amsterdamsche reede rijen ging uit van voortzetting van den dienst met de bestaande vloot Deze opzet is aangehouden. By de uitwer king wordt echter uitgegaan van de gedachte van liquidatie van het bedrijf van den Kon. Holl. Lloyd. De onroerende goederen, als gebouwen, ha venterreinen etc. zouden geheel of gedeelte lijk worden verkocht De nieuw te vormen combinatie, waarin dan met de drie Amsterdamsche reederijen ook Wm Müller en Co. zou worden opgeno men, zou dan de vloot van den Kon. HolL Lloyd koopen tegen een overeen te komen prijs. Die prijs zou zoo gesteld worden dat kosten van rente en aflossing uit het bedrijf gedekt kunnen wórden. De combinatie ver langt echter nog een bijzondere garantie van overheidswege, wat betreft de bedrijf suit- komsten. Over dat punt loopen nog besprekingen met de regeering en andere overheidsorga nen. Slaagt het overleg, zooals te verwachten is. dan zal dus het bedrijf van den Kon. Holl. Lloyd worden opgeheven en worden opgevolgd door een nieuwe onderneming, die den dienst met. de schepen van den Lloyd voortzet. Twee inzittenden omgekomen. Het driemotorig Belgische postvlieg tuig, dat den geregelden nachtelijken dienst ParijsBrusselKeulen onder hield is gisteravond omstreeks 20.30 uur tusschen Bussy en Baron in het depar tement Oise door een buitengewoon heftigen windvlaag tegen den grond geslagen. De Belgische piloot Fecheroles en de radiotelegrafist Bloots zijn om het leven gekomen. Zij zijn levend verbrand. Ook de post is verbrand, tezamen met het toestel. Het verongelukte Belgische post vliegtuig. Omtrent het ongeluk met het Belgische postvliegtuig wordt nader gemeld, dat dit niet plaats had te 20.30 uur, doch te 22.30 uur. WAT IS EEN GENTLEMAN? De Daüy Telegraph bevat een anecdote, welke Lord Hewart, de Lord Chief Justice op een bijeenkomst van de Engelsche Golf- unie heeft verteld. Lord Hewart en twee rechters van de King's Bench, de thans wijlen Sir Haroce Avory en Sir Montague Shearman, zochten naar een definitie van het woord „gentle man". Hewart dacht, dat het iemand was, die nooit ruw optreedt, tenzij hy dat met een speciale bedoeling doet. Avory vond dat niet zoo slecht gezegd, doch stelde voor: iemand, die nimmer „het woord" gebruikt. Toen zei Shearman, dat hij het meeafe gevonden te hebben: een gentleman iemand, die zoo „gentle" is als een vrouw en zoo mijnlijk als een man. DR. ROBERTS ON EN ZIJN METGEZEL NOG NIET GERED. Te middernacht waren de redders tot op drie meter afstand van dr. Robertson en zijn 3. etgezel genaderd, doch het opruimen van deze drie meter rots zal nog enkele uren in beslag nemen. De beide gevangenen moe digen de redders aan: „Wij zullen volhou den, doch maak voort", zeggen zij door de buis, welke hen met de buitenwereld ver bindt.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1