Aqeuda 'f.cooUtciaal flieuws tuchloaatt Stdd en OmoeuUiq, p. a. b. Iz taaiste A lüeee&edcht Penningmeester gearresteerd. ZUIDSCHARWOUDE BEVERWIJK De werkloozen en de kolenbonnen. Stedelijk Museum Ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, Viaif acht, hoofdnummer De fatale vrouw (rom.); hoofdrol Bette Davis. Toegang bo ven 18 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De koning der verdoemden (sens.); hoofdrollen Conrad Veidt, Helen Vinscon en Noah Beery. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Mo dern Times (hum.); hoofdrol Charlie Chaplin. (Geprolongeerd). Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De moord in het casino (rom.-sens)hoofd rollen Paul Lukas en Rosalind Russell. Toe gang boven 14 jaar. Donderdag 23 April. 8 uur, 't Gulden Vlies, feestavond Alk- maarsch kinderkoor, dir. Nico Snel. 8.15 uur, Harmonie, tooneelvoorstelling voor het Comité voor Tooneeluitvoeringen. Vrijdag 24 April. 8.30 uur, logegebouw Ged. Nieuwesloot 111, algemeene ledenvergadering Kinder hulp. VERJAARSGESCHENK VOOR HITLER. „Mein Kampf", op perkament ge schreven. De Frankurter Zeitung meldt, dat de rijksleider van de ambtenaren, Neef, na mens de Duitsche ambtenaren den Führer en Rijkskanselier op 20 April Hitier als verjaarsgeschenk diens boek „Mein Kampf" in een bijzonder kostbare uitgave heeft overhandigd. Het boek is in schoon schrift op echt perkament op artistieke wijze uitgevoerd, gebonden in een met metaal beslagen band. In een begeleidend schrijven verzoekt Neef, Adolf Hitier als uiterlijk teeken van de verbondenheid het werk te willen in ontvangst nemen, dat 't boek van de Duit sche natie is geworden en dat het Duitsche lot voor een onafzienbaar aantal genera ties bepaalt. Dr. ROBERTSON WIL ZIJN TESTAMENT MAKEN. Dr. Robertson, die gedurende acht dagen in een goudmijn bedolven is, heeft gister door de buis, welke hem en zijn metgezel met de buitenwereld verbindt, om papier en pen verzocht, teneinde zijn laatste wil te kunnen opstellen. Van alle zijden komen de vrijwilligers toegestroomd om te helpen bij het red- dingserk. De afstand, die de redders van de slachtoffers scheidt, bedraagt slechts enkele meters, doch er zullen nog wel enkele uren gemoeid zijn alvorens deze uit de weg zijn geruimd. DE A.S. FRANSCHE VERKIEZINGEN. Verkiezingsrede van Leon Blum. De leider van de parlementsfractie van de socialistische partij S.F.I.O., Leon Blum, heeft een radiorede gehouden, waarin hij zeide geen ander middel ter voorkoming van den oorlog te zien, dan hetgeen men de „organisatie van den vrede" noemde. de socialisten, aldus Blum, hadden nim mer opgehouden aan deze organisatie van den vrede te werken. Indien het socialisme gehoord was, zou de oorlog in Abessinië nooit uitgebroken en hei volkenbondsfront intact gebleven zijn, zoodat ook de Duitsche dictator in bedwang gehouden zou zijn. Op het gebied der binnenlandsche politiek verklaarde Blum, dat zijn partij bereid is deel te nemen aan een regeering, die een gemeenschappelijk programma der volks partijen nastreeft. Van de diaconie der Nederi. Herv. kerk te Eethen. Gisteravond is door de marechaussee te Heusden (N.B.) gearresteerd de heer J. P. S. uit Eethen, verdacht van ver duistering, gepleegd ten nadeele van de diaconie der Nederi. Herv. kerk waarvan hij penningmeester was. De verdachte, die in het dorp het volle vertrouwen genoot, is in de marechausseekazerne te Heusden ingesloten en zal op transport worden gesteld naar het Huis van Bewa- ring te 's-Hertogenbosch. Tuinbouwver. „De Toekomst". Maandagavond hield de tuinbouwver- eeniging „De Toekomst" een alg. leden vergadering in het lokaal van den heer C. Kuilman, alhier. Een 30-tal leden was aan wezig. D®, vofrz]i«er, de heer S. de Boef Kz., dankte de leden, die de jaarvergadering hebben bijgewoond, hartelijk voor het hem spontaan aangeboden cadeau bij zijn jubileum. Ook namens den secretaris bracht de voorzitter den dank aan de leden over. Aan de zetkoolcommissie werd in de va cature P. van Twuijver, de heer S. de Groot toegevoegd. Ingekomen was een verzoek om subsidie van de commissie van correspondenten. Verleend werd 5. Aangeboden werden aardappelkisten door de fa. Vroegop te Broek op Langendyk. Van de L. G. C. was een schrijven ont vangen, houdende uitnoodiging voor de algemeene vergadering. Afgevaardigd werd het bestuur en de leden S. Groen, J. Muller, A. Swart en D. SwarL De voorzitter deed een mededeeling over den misoogst-steun. Spr. herinnerde er aan, welke opgaven indertijd moesten worden gedaan door de tuinders, die hiervoor in aanmerking wenschten te komen. Van de 700 formu lieren, welke door de L. G. C. werden be handeld, hadden 600 meer dan 25 pet. min der inkomen dan in 19341935. Dat teekent den toestand! Juist op dat moment wees de statistiek uit, dat het inkomen over 1934 1935 45 pet. minder was dan normaal. De aanvragen om misoogststeun werden door het heele land gedaan. De opzet was wel geweest, dat het grootste deel van het beschikbare bedrag naar Noordholland zou komen. Dat is niet meegevallen. Er was heel wat minder dan gedacht was. Voor Noordholland is f 530,000 beschikbaar. Aan dezen misoogststeun is heel hard ge werkt door de regeering. Voor Noordhol land mochten de Noordhollanders zelf een regeling vaststellen, volgens welke dit geld verdeeld zou worden. Als norm werd gesteld 700 per H.A. op brengst van vol veld en 1100 voor aard appelen en nateelt tesamen. Wanneer bijv. een tuinder 3 H.A. teelt vergunning heeft, wordt als benoodigde op brengst 2100 vastgesteld. Als hij nog 80 Are nateelt heeft, wordt dit bedrag met 320 verhoogd, is dus 2420. Gesteld dat de werkelijke ontvangst van dezen tuinder 1420 is, heeft hy dus 1000 te weinig ontvangen. Van deze te weinig ontvangen 1000 wordt nu voorloopig 20 pet. uitgekeerd. Er zullen echter nog wel eenige procenten na-komen, geloofde de voorzitter. De vergadering had met aandacht deze mededeeling gevolgd. Het was even stil en toen kwamen verscheidene leden met hun indruk naar voren. Ze spraken alle zonder uitzondering hun teleurstelling uit. Naast deze regeling blijven de andere bepalingen van kracht, wat betreft de be dragen die worden afgetrokken en de hoe grootheid van het tuinbouwbedrijf. Vervolgens werd behandeld de beschrij vingsbrief voor de alg. vergadering van de Langendyker Groenten Centrale. Bij de rondvraag werd door den heer W. Muller, lid van de commissie van corres pondenten van den Plantenziektenkundigen Dienst, medegedeeld, dat deze commissie proeven heeft genomen tot bestrijding van vuur in de tulpen, en van knolvoet. Verder nog een tegen draaihartigheid en schurft van de aardappelen. Diverse zaden kunnen worden ontsmet. Den heer Mallekote werd dank gebracht voor hetgeen hy voor den tuinbouw doet. De steunuitkeering en de berichten, welke hierover reeds in Februari de ronde deden, werden door den heer P. de Geus Jz. be sproken. Dat er niets kwam was een teleur stelling. De voorzitter wees er op, dat niet gezegd kon worden, hoeveel steun er zou komen. Dat is de agitatie van de tuinbouw, dat men weet waar men aan toe is. De heer S. de Ruiter zeide, dat de tuinders voor hun rechten moeten opkomen. De richtprijzen moeten worden bekend ge maakt en ook üitbetaald. Daarna sluiting. Historisch genootschap „Midden Kennemerland". Het Historisch Genootschap „Midden Kennemerland" zal op Vrijdag 24 April te Beverwijk zijn jaarvergadering houden. De gemeente-archivaris van Alkmaar, de heer Dresch, houdt dien avond een lezing over het onderwerp: „De ontwikkeling van het verkeerswezen sedert de 16e eeuw tot op onzen tijd." In deze voordracht, welke door een serie belangwekkende lichtbeelden zal worden toegelicht, zal in het bijzonder de geschiedenis van het ver keerswezen in Hollands Noorderkwartier worden behandeld. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Perkoetoet" naar Indië vertrokken. Hedenmorgen te zes uur is het K.L.M.- vliegtuig „Perkoetoet" van Schiphol ver trokken voor de «-eis naar Indië. Voor deze reis hebben geboekt twee passagiers Am sterdamBatavia, een AmsterdamAlexan- drië, een Leipzig—Cairo en een Athene— Caïro. Medegenomen is 225 K.G. briefpost, 14 K.G. pakketpost en 99 K.G. vracht. De Perkoetoet is te 8.17 uur in Halle- Leipzig geland. De Sperwer (thuisreis) landde te Caïro en de Kwak (thuisreis) te Medan; de Per koetoet is heden om 10.45 te Boedapest ge land en om 11.18 uur weer vertrokken. WEDSTRIJD TUSSCHEN POSTDUIVEN EN VLIEGMACHINE. De vlieger gediskwalificeerd. Een postduif heeft met een gemiddelde uursnelheid van iets minder dan 50 myl over een afstand van 110 mijlen een han dicap-wedstrijd gewonnen van een groot transport-vliegtuig, omdat de bestuurder van het toestel gediskwalificeerd werd wegens een te vroegen start te San Diego in Californië. jol*1 h 8®heel hebben 35 duiven aan w®dstrUd deelgenomen. tot SaïeDifvwaject (van Hollywood tot ?an Diego) hebben de deelnemers met hevige tegenwinden te kampen BehZ J.IINDJE VERDRONKEN TE HEERHUGOWAARD. Gistermiddag geraakte een 21/2 jarig kind va>n den bakker R. aan den Jan Gley- nisweg te Heerhugowaard, terwijl de moe der, die* herstellende was, even rustte, te water. Ofschoon spoedig medisch hulp ar riveerde en men nog ongeveer een uur lang trachtte de levensgeesten op te wekken mocht dit niet meer gelukken. Gisteravond kwamen ten stadhuize, op initiatief van den burgemeester, een veer tiental personen bijeen om te bespreken op welke wijze men zoo spoedig mogelijk de beschikking zou kunnen krijgen over de gelden, benoodigd om den werkloozen zoo mogelijk nog twee weken den vroeger door hen ontvangen toeslag voor brandstoffen te kunnen verstrekken. Men weet, dat het gemeentebestuur hier machteloos staat, omdat hulp van gemeente wege meebrengt, dat de Rijkssubsidie voor de werkloozen, waaraan de gemeente slechts 30 behoeft te betalen, daardoor in gevaar zou worden gebracht. Men is algemeen en daarvan getuigt ook de vriendelijk afwachtende houding der werkloozen overtuigd, dat het gemeente bestuur in deze doet wat in zyn vermogen is en niets liever zou wenschen, dan dat zoo spoedig mogelijk voor de ontbrekende gel den een oplossing zal worden gevonden. Daarvan getuigt trouwens ook de uitnoodi ging van den burgemeester om gisteravond ten stadhuize te vergaderen. Aanwezig waren de burgemeester, wet houder van Slingerland, voorzitter van M. H„ de heer Van den Heuvel, drecteur van M. H., de heeren dr. Hofstee en Ver schoor, resp. voorzitter en secretaris van den Armenraad, mr. Leesberg, voorzitter van het Kath. Armbestuur, de heer Zwart van het P.A.S., de heer Bruin voor de Christelijk georganiseerden (de heer van Slingerland vertegenwoordigde bovendien de Kath. georganiseerden), de heer Van Drunen, voor den Alkm. Bestuurdersbond, de heer Adema, hoofdredacteur van de Alkm. Crt., de heer Andriesma, chef-redac teur van het Noord Hollandsch Dagblad, de heer Koopmans voor Het Volksblad, de heer de Ruiter voor de Diaconie der Ned. herv. gem., de heer Lind voor de Brandweer en de heer Koorn voor de Burger IJsclub. De heer Van den Heuvel deelde mede, dat voor een uitkeering van twee weken ruim 1600 noodzakelijk zal zijn en uitvoerig is daarna gediscussieerd over de wijze waarop men dit geld zoo spoedig mogelijk bij el kaar zou kunnen brengen. Besloten werd, dat naast de actie van de pers nog op twee andere wijzen gecollec teerd zal worden, namelijk des morgens maar niet aan alle huizen met lijsten en des middags door een buscollecte. De ge- heele stadsinzameling moet in één enkelen dag zijn afgeloopen en als de meest ge schikte dag werd daarvoor morgen Don derdag 23 April aangewezen. Wil men in dezen nood particuliere hulp bieden, dan zal dit inderdaad zoo spoedig mogelijk moe ten gebeuren. De brandweer heeft zich on middellijk voor de straatcollecte beschik baar gesteld en er zullen, in verband daar mede, Donderdagmiddag vier brandweer wagens met de benoodigde collectanten uit rijden. Inmiddels is assistentie, zoo mogelijk van 'n belangrijk aantal dames, voor de buscollecte dringend noodzakelijk en wij hebben be loofd thans een oproep te doen aan alle dames, die zich hiervoor beschikbaar willen stellen en haar te verzoeken, zich heden avond om acht uur aan het stadhuis te wil len vervoegen ingang waarschijnlijk door het politie-bureau waar de heer Verschoor en de heer Lind aanwezig zullen zijn om met deze gewaardeerde hulp krachten de actie op Donderdag a.s. nader te bespreken. Voor de lij stencollecte hebben zich reeds voldoende dames beschikbaar ge steld. Wij hopen, dat velen aan dezen oproep gehoor zullen geven. Wij blijven intusschen gaarne onze cou rant beschikbaar stellen voor hen, die nu reeds voor het goede doel een offer willen brengen. Wat hier binnenkomt en verant woord wordt, zal waarschijnlijk dringend noodig zijn, om met de gelden van de straat collecte tot het beoogde resultaat te kun nen komen. Ook heden hebben weer velen ons getoond, dat zij zoo snel en doeltreffend mogelijk willen medewerken, met 't resul taat, dat wy thans weer verschillende inge komen bedragen kunnen verantwoorden, waaronder een mooie gift van de directie van de Alkmaarsche Post, waarover de werkloozen zich zeker kunnen verheugen. Vorige inzameling f 82.50 Thans ingekomen: Mevr. Sch. f 1 Familie H. 5. Mevr. A....f 1.50 Directie Alkm. PostS100. B. Sf 10.— B0.25 M0.50 M. D1.— Dick 1. H10.— Nf 1.— J. H1.— Hf 1.— L. W. S 1.— J. Rf 2.— Fam. E. f 3. B. S. f 2.— W. Kf 1.— Van 2 zusters...f 2.— N. Nf 3.08 Fam. v. d. H. .f 15.— J. N. f 1. Fam. B1 1.— Mej. N. de Vf 1-50 Mevr, L.f 1,— Fam. R. f 2.50 Van getrouw oplosser der Alkm. Crt.-puzzles...f 1- G. G. 10.— Ever's glazenwasscherij 5. Twee zusters1.— lï- k- cL TOtSal274.83 NATIONALE RECLASSEERÏNGSDAG. Evenals hét vorig jaar hebben de samen werkende redassee. ingsinstellingen Ta van de grootste zijn het Nederland^ Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering der Ge vangenen, de R.K. Reclasseeringsvereeni- ging, het Leger des Heils en de Protestantsch Christelijke Reclasseeringsvereeniging, het voornemen, een Nationalen Reclasseerings- dag te organiseeren. De reclasseeringsinstellingen hebben ver sterking van hun geldmiddelen dri'/.end noodig, vooral ook door de voortdurende vermindering der overheidssubsidiën, waar aan in dezen tijd niet te ontkomen is. De collectedag zal gehouden worden op Zaterdag 9 Mei a.s. Ten einde de collecte by de bevolking aan te bevelen, is een comi té gevormd, waarin o.a. de minister van justitie zitting heeft genomen. Voor de gemeente Alkmaar is een bijzon der comité van aanbeveling gevormd, be staande uit de volgende personen: jhr. mr. F. H. van Kinschot, burge meester; ds. W. D. M. Baar, Ned. herv. pre dikant; T. Bonsema, wethouder; mr. W. C. Bosman, deken van de orde van advocaten; mevr. wed. N. Cohen Stuart—Wichers; dr. G. Hoeneveld, zenuwarts; mr. J. G. Hol- steijn, president van de rechtbank; mr. E. H. Hijmans, officier van justitie; ds. F. Kui per, doopsgez. predikant; ds. C. von Meyen- feldt, geref. predikant; mej. ds. F. W. Rap- pold, rem. predikante; E. P. Rengs, r.k. de ken; dr. R. G. C. Schröder, arts; G. van Slingerland, wethouder; mr. C. Smal, advo caat; mr. W. Stap, directeur N.V. Grond- crediet; P. J. C. van Toornenburgh, no taris; ds. J. H. W. Warners, Ned. herv. pre dikant; A. de Wolf, isr. godsdienstleeraar. Zij die zich als collectant(e) voor 9 Mei a.s. beschikbaar willen stellen, worden ver zocht zich te melden bij den secretaris van het comité van uitvoering, mr. H. Scholten, Nassaulaan 27. DE VOORJAARSVEEMARKT. Op de voorjaarsveemarkt waren heden aangevoerd 2016 runderen, vorig jaar 1885 en 32 kalveren, vorig jaar 3. De aanvoer was dus belangrijk grooter dan het vorig jaar, doch de prijzen waren lager, terwijl de handel stug was. Het koude weer speelt in deze ook een belangrijke rol. Een ieder kent het gezegde: „Een droge Maart en een natte April, dan doet de boer al wat hij wil". Maart is droog geweest, doch April niet bepaald nat en vooral bracht April niet die warme dagen, welke het gras doen groeien. De kalf- en melkkoeien noteerden 120 190; de geldekoeien 70160; de kalf- vaarsen 110170; de geldevaarsen 70 100; de pinkstieren 80140 en de pinken 5090. GESLAAGD. Bij de examens voor Stenografie en Machineschrijven, gehouden op 21 April te Amsterdam, onder leiding van den ont werper den heer A. W. Groote, slaagden: Voor kantoorstenograaf, 130 lettergrepen per minuut, mej. D. Pabbruwe te Alkmaar (met lof), mej. L. Goes te Alkmaar (met lof), mej. Woldendorp te Alkmaar (met lof), mej. C. Hellinga te Castricum, de heer J; Boot te Castricum. Voor machineschrijven: Mej. H. Woldert- dorp met een snelheid van 226 letteraan- slagen per minuut, mej. D. Pabbruwe met 220, mej. M. van der Meulen met 219, mej. W. Visser met 195, mej. A. Harms met 188, de heer J. Hoekmeijer met 201, allen te Alkmaar; de heer J. Visser te Middelie met 204, de heer H. Kouwenhoven met 185, de heer H. Muilenman met 170 en de heer S. Pastma met 204, allen te Alkmaar. (Ongecorrigeerd.) ZITTING EERSTE KAMER. Regeerings-reglementen Suriname en Curacao. Hedenmiddag vergaderde de Eerste Kamer. Aan de orde is het wetsontwerp tot her ziening der reglementen op het beleid der regeering in de koloniën Suriname en Cu- racao. De heer Knottenbelt (lib.) keurt het af, dat nog niet bepaald is, dat personen met revolutionaire gezindheid van verkiesbaar heid als lid der vertegenwoordigende colle ges in de west zijn uitgesloten. De regee ring wil blijkbaar wachten, tot een derge lijke bepaling in de grondwet of in de In dische Staatsregeling voorkomt. Spr. juicht toe, dat de naam van het eiland „St. Martin" wordt veranderd in het goed-Nederlandsche Sint Maarten. Spr. zou „Curacao" willen vervangen door „Neder- landsche antillen". Spr. hoopt, dat de heer Wouters zijn be kwamen voorganger als gouverneur van Curacao zal evenaren. De heer De Savornin Lohman (ch. h.) sluit zich aan bij den heer Knottenbelt, wat betreft personen met revolutionaire ge zindheid. Spr. is het eens met de aange brachte wijziging, volgens welke de gou verneurs van Suriname en Curacao regee- ren „volgens 's konings aanwijzingen". Dit is overigens een zaak, die niet debatta- ble mag zijn. Spr. heeft te werken met een bepaald bedrag en kan dus niet toezeggen, dat geen enkele gemeente niet in meer moeilijkhe den zal komen. Met de begrooting zelve heeft een en ander echter niets te maken. De begrooting wordt z. h. st. aangenomen. Immuniteit van staatsschepen. Aan de orde is het wetsontwerp tot goed keuring van het op 10 April 1926 te Brus sel gesloten verdrag tot het vaststellen van eenige eenvormige regelen betreffende de immuniteit van Staatsschepen alsmede van het op 24 Mei 1934 aldaar geteekend additioneel protocool. De heer Knottenbelt (lib.) is van oordeel, dat de aangelegenheid der immuniteit van weinig practische waarde meer is. Spr. dringt aan op verdere ratificatie van ver dragen welke de unificatie van het zee recht internationaal kunnen bevorderen. De minister van justitie, de heer Van Schaik, zegt dat het thans aan de orde zijnde verdrag in de toekomst weer meer naar waarnemingen, verricht in den morsen van Woensdag 22 April. Medegedeeld door het Kon. Nederi. Met Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 762,6 mM t La Coruna. le Laagste barometerstand 743,9 m.M_ Karlsruhe. Verwachting, geldig tot den avond ven Donderdag 23 April: Matige tot krachtige, later afnemende winH uit noordelijke richtingen; afnemende be wolking; wellicht nog enkele regen- of hagelbuien; aanvankelijk kouder. Weeroverzicht Nog guur, buiig Weer De laatste depressie die gisteren ovor' Frankryk snel dieper werd, verspreidde zH over Frankryk en Duitschland, de kern C ten zuidoosten van ons land, zoodat de wind geheel naar noordoost liep en de regen tot het zuiden van ons land beperkt bleef. De depressies in Scandinavië nemen in diepte af, in het westen en zuidwesten is de barometer geweldig gestegen, zoodat op nieuw een koude noordelijke luchtstroom zich over onze omgeving gaat uitbreiden. In Scandinavië houdt de dooi aan zonder dat het veel zachter wordt, krachtige winden komen er alleen nog in de Oostzee en in het hooge noorden voor. Op de Britsche eilan den klaart de lucht op en verdween de vorst uit Schotland, maar de noordelijke winden zijn guur. In Frankryk zyn weer zeer zware regens gevallen, zoowel in het zuiden als in het noorden, Biarritz had 34, Calais 14 m.m. en de regen duurt in het zuid- en noord oosten nog voort, de temperatuur is er geste gen. In de Golf van Biscaye waait een noordwester storm. In Duitschland werd het onder den invloed van de oostelijke winden kouder, er valt plaatselijk sneeuw en in het zuiden regen, welke regens zich vermoedelijk over noord- Duitschland zullen uitbreiden. Voorloopig is opklarend maar guur weer met enkele regen- of hagelbuitjes te wachten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 19.32 uur licht op. belang zou kunnen krijgen dan thans het geval is. Wij bezitten thans een modern nationaal zeerecht. Ratificatie der andere verdragen van Brussel zou noodig maken, dat het opnieuw moest worden omgewerkt. Dit is niet in het belang van de conti nuïteit onzer wetgeving, en bovendien een zeer omvangrijk werk. Alleen als de be zwaren in de practjjk zeer groot zouden zijn gebleken, ware tot hernieuwe wijzi ging over te gaan. Spr. overweegt, by wijziging van het binnenvaartrecht aan een deel der bezwa ren van den heer Knottenbelt tegemoet te komen. Het wetsontwerp word z. h. st. aange nomen. Aansl. le Kamer. Werkloosheids-subsidiefonds. Aan de orde is dan de begrooting van het werkloosheids-subsidiefonds voor 1936. De heer de Zeeuw (s.d.a.p.) betoogde, dat vele gemeenten door de voorgestelde verlaging van het subsidiepercentage van 90 pet. met 5 pet. in grootere moei lijkheden zullen komen. Spr. gaf becijfe ringen dienaangaande, en vroeg, of het inderdaad de bedoeling is, sommige ge meenten in een moeilijker positie te plaatsen. De minister van financiën, de heer Oud, zeide dat er geen wijziging komt in de regeling der subsidieering van ge meenten uit het Werkloosheidssubsidie- fonds. Het gaat hier alleen om begroo- tingscijfers. De regelen zijn niet vastge legd in een wet, doch overgelaten aan ec algemeenen maatregel van bestuur. Dat de regeering een wijziging bracht m de subsidieschaal, was om de gemeenten een eigen belang by te brengen ten aan zien van beperking der werkloosheids uitgaven. Doch ook hiermede zullen niet alle moeilijkheden met de financiering der werkloosheidsuitkeeringen zijn °P8£" 1—t. Zooveel mogelijk moet het beschik bare bedrag daar worden toegepast, waar het 't meest noodig is. BRAND TE ZAANDAM. Omvallen van lichtje de oorzaak. Hedenmorgen te half twaalf werd de hulp van de brandweer ingeroepen voo een uitslaanden brand aan de Houthaven te Zaandam, waar de electricien mer zijn bedrijf uitoefent. Tijdens afw zigheid van den heer Zomer, werd aandacht van zijn vrouw, die in den e der van het pand werkzaamheden ver richtte, getrokken doordat rook uit woning boven de werkplaats gelegen naa beneden doordrong. Zij stelde een onder zoek in, waarbij bleek dat er een ra woedde, die reeds een zoodanigen omVaj'* had aangenomen, dat aan blusschen n» te denken viel. De brand, die vermoed - lijk ontstaan is door het omvallen een petroleumlichte, breidde zich snel uit. De vlammen deelden zich weldi mede aan het naastgelegen huis op nr. bewoond door den heer Nyhuis. eerste oogenblikken liet de brand zeer ernstig aanzien. De brandwee spoedig ter plaatse was, bestreed n vuur aan de voor- en achterzijde, jw slaagde er in verdere uitbreiding te v komen. Het perceel van de familie ZOO»

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2