IN DONKER MARSEILLE. i 8 8 Erdal Z I Die Houten Klaas st„t„e om ln b"rtlu BIJ DE OUDE HAVEN. 8 8 De kronkelstraatjes der oude stad, waar veel gebeurt, wat het daglicht niet mag zien. OladiopeoQcamma 0 Qemeetttecadett URSEM OESPREK IN EEN KROEGJE. Jlecfdszaken Arrondissement» Rechtbank te Alkmaar. liet ernstig auto-ongeluk op Wieringen. Jeuillelon t f Donderdag 23 April. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 9.Ensemble Jetty Cantor. 10.Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Verv. van 9.11.Kniples. 11.30 Fagot en piano. 11.45 Gr.pl. 12.Cantabile-orkest en solist. 2. Versl. Avro-Modeshow. 3.Knip les. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken. 4.30 De Continental Five. 5.15 Gr. pl. 5.30 De Octophonikers. 6.30 Sportpr. 7.Voor de kinderen. 7.05 Radiotooneel met muziek. 7.30 Engelsche les. 8.Ber. 8.10 Om roeporkest en het Boedapester Trio. 9.Radiotooneel. 9.30 Om roeporkest. 10.Rep. en concert door het Omroeporkest. 11.Ber. 11.10—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (8.—9.15 en 11.2.KRO, de NCRV van 10.11.en 2.—11.30 uur). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halluur. 12.15 Gr.pl. en KRO- orkest 2.Handwerkles. 3. Gr.pl. 3.15—3.45 Voor de vrouw. 4.Bijbellezing. 5.Handen arbeid voor de jeugd. 5.30 Haagsch Klavierkwartet en gr.pl. 6.45 Cau serie. 7.— Ber. 7.15 Rep. 7.30 Journ. Weekoverzicht. 8.Ber. 8.15 Bij eenkomst der Haagsche Waters couts. 9.— Gr.pl. 9.30 Orgelspel. (10.— Ber.) 10.35—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.25 Orgel spel. 10.50 Gr.pl. 11.20 Trocadero Cinema-orkest. 12.20 Gr.pl. 1.30 BBC-Welsch-orkest, mmv. solist. 2.20 Vesper. 3.10 Causerie. 3.30 Gr.pL 4.05 Het Harp-trio. 4.35 Dansmuziek. 5.20 Ber. 5.50 Piano recital. 6.15 Spaansche les. 6.50 Le zing. 7.20 St. Joris-Dagprogr. 8.29 Dansmuziek. 8.50 Ber. 9.10 Toe spraak, 9.20 Ber. 9.30 Korte Kerk dienst. 9.50 BBC-Midland-orkest, jn. m. v. soliste. 10.5011.20 Dansmu ziek, gr.pl. RADIO PARIS, 1648 M. 6.20 en 7.40 Gr.pl. 8.20 Orgelconcert. 10.20 Om roeporkest. 2.20 Gr.pl. 3.20 Concert. 4.20 Radiotooneel. 8.05 Radiotoo neel. 9.05 Nat. Orkest. 10.5011.35 Pascal-orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 9.20 Koorconcert. 11.20 Om* roepkleinorkest. 1.35 Gr.pl. 3.20 Populair concert. 4.20 Volksmuziek. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gr.pl. 7,30 Omroepkwintetconcert. 8.20 Gevar. progr. 9.50 Omroeporkest. 10.20—i 11.20 Gevar. concert. BRUSSEL, 322 en 484 M.: 322 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 Omroeporkest 12.50-1.20 Gr.pl. 4.20 Kleinorkest! 5.50 en 6.20 Gr.pl. 7.20 Symph.-con- cert. 8.20 Cabaret. 9.30—10.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Gr.pL 11.50 Klein orkest. 12.50—1,20 Gr.pl. 4,20 Dansmuziek. 5.35 Cellokwartet. 6.05 en 6.35 Gr.pl. 7.20 Omroeporkesten zang. 9.3010.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Populair concert. 8.20 Gr.pL 9.20 Ber. 9.50 Pianorecital. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.—9—, D.- sender 9.—10.20, Parijs Radio 10.20 —12.05, Brussel VI. 12.05—13.20, Lond. Reg. 13.20—13.35, Keulen 13.3514.20, Lond. Reg. 14.20 15.20, Keulen 15.2016.20, Brussei VI. 16.2018.05, Brussel Fr. 18.0&— 18.20, Brussel VI. 18.2018.50, Keu len 18.5019.10, Beromünster 19.10 —20.20, Berlijn 29.20—23.20, Wee- nen 23.2024. Lijn 4: Normandië 8.8.20, Parijs Radio 8.209.35, Lond. Reg. 9.35— 12.35, Droitwich 12.3515.20, Lond. Reg. 15.2016.35, Droitwich 16.35— 17.20, Keulen 17.20—17.50, Droit wich 17.5018.15, Lond. Reg. 18.15 —21.20, Brussel VL 21.2021.30, Droitwich 21.3021.50, Lond. Reg. 21.5022.50 Boedapest 22.5023.25, Kalundborg 23.25—24 De raad kwam Maandagamorgen onder voorzitterschap van burgemeester v. d. Heuvel voltallig bijeen. Medegedeeld werd, dat het rijk voor het in werkverschafing onder profiel brengen en stofvrij maken van den Noorddijkerweg 128,49 bijdraagt; dat de loonsubsidie ge raamd op 1540 met 910 wordt verhoogd en dat het besluit tot aangaan van een kasgeldleening groot 2500 was goedge keurd. Op voorstel van B. en W. werd besloten voor gemiddeld 19 werkloozen 2 per werk- looze als extra steun uit te trekken. Het rijk draagt hiervoor 2,20 per werklooze en per jaar bij. Deze extra steun vervangt den z.g. crisissteun-B. Mede werd besloten een geldlee- ning van 3000, waarvan het restant 1950 bedroeg te converteeren in een 4 leening. De 23 Mei vastgestelde verordening op de heffing en invordering van schoolgelden was goedgekeurd. Een nieuwe regeling was afgekomen, doch op voorstel van B. en W. werd besloten handhaving van de goedge keurde aan te vragen. Aangezien de voorzitter het mogelijk achtte, dat de suppletoire begrooting 1935 niet sluitend was te krijgen, omdat de geraamde belastingbedragen en de extra- werkloozenbijdragen niet worden verstrekt, en het rijk 49,6 van de werkloozenbfj- dragen verleend, werden B. en W. gemach tigd om te trachten in overleg met de Pro vinciale Griffie de begrooting sluitend te maken. In behandeling kwam het adres van de tuinders alhier d.d. 3 April j.1. om steunuit- keering wegens misoogst, velen hunner ont vangen geen bedrijfssteun uit het land bouwcrisisfonds. Hieromtrent ging de raad in geheime zitting over. Na heropening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat het Burg. Armbestuur reeds bezig is geweest met het steunen van genoemde personen, doch wegens gebrek aan middelen was het genoodzaakt dezen steun stop te zetten. Op voorstel van B. en W. werd besloten adressanten te berichten, dat zij hun aan vraag om steun moeten richten tot het Burg. Armbestuur en dat de post subsidie uitgetrokken op de gemeentebegrooting, die te laag was geraamd, verhoogd wordt. Toetreding Middenstands-Borg- Borstellingsfonds. De toetreding vordert van Ursem 0,15 per inwoner of 280. Met 5 tegen 2 stem men, die van de heeren Komen en Broer tjes, werd, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, tot toetreding besloten. Het adres van de Landarbeiders bonden. De Landarbeidersbonden verzochten in een adres: 1. "óm gedurende de trekkingsperiode aan de georganiseerden een toeslag te Verléenen van 0.30 per dag per gezinshoofd plus 0.10 extra-kindertoeslag. 2. om gedurende de trekkingsperiode aan kastrekkenden de kolenbons te verstrekken. 3. óm gedurende de werkloosheid of den tijd die in werkverschaffing wordt gewerkt ziekenhuisverpleging of doktersfonds voor rekening van de gemeente te krijgen. 4. om by eventueele tewerkstelling by werkverschaffing aan georganiseerden 0.02 per uur meer te betalen dan aan on georganiseerden. 5. om de wachtweek voor de georgani seerden dezer gemeente uitbetaald te krij gen. De voorzitter deelde mede, dat de kolen- bon in de afgeloopen periode aan de kas trekkenden is verstrekt. Wat de wachtweek betreft, zeide de voorzitter, dat voorheen de georganiseerden geen wachtweek maakten, doch vanuit den Haag bericht is ingeko men, dat naar beoordeeling van omstandig heden de wachtweek wel dient te worden gemaakt. B. en W. zullen trachten gedaan te krygen de wachtweek voor de georgani seerden te laten vervallen. Naar aanleiding van punt 1 en 4 zeide de voorzitter, dat de minister de bedragen be paalt en dat hierin geen verandering kan worden gebracht. Aandacht werd gevestigd qp het feit, dat Schermerhorn een klas hoo- ger is ingedeeld dan Ursem. Gevraagd werd, of het niet mogelijk is, dat ook Ursem in dezelfde klasse als Schermerhorn wordt ingedeeld. De voorzitter zeide, dat dit ge probeerd kan worden en dat hiertoe beslo ten moet worden door den raad, welk be sluit goedkeuring van den minister be hoeft. Besloten werd te trachten de gemeen te Ursem in de 8ste klasse der steunverlee- ning geplaatst te krijgen. Wat het verzoek betreft om de premie voor doktersfonds en die voor ziekenhuis verpleging geheel of gedeeltelijk voor reke ning der gemeente te nemen, werd de aan dacht er op gevestigd, dat de leden der or ganisaties, wanneer ze niet in staat zijn de ziektepremie en het doktersfonds te beta len, zich in verbinding moeten stellen met het Alg. Burg. Armbestuur, dat reeds in deze richting werkzaam is. Besloten werd de organisaties hiervan in kennis te stellen. Besloten werd het onderhoud van de brandkranen voor 1936 van het Prov. Wa terleidingbedrijf over te nemen volgens een toegezonden concept-overeenkomst. Van den minister van onderwijs was be- (Van onzen R.-redacteur). Onze R.-redacteur is op reis naar het Zuiden van Frankrijk in Mar- seille geweest, waar hy heeft rond gezworven in de duistere wijken van deze havenstad. Hij vertelt hier van zijn ervaringen in dit merkwaardige milieu. Marseille, ontmoetingspunt van Noord en Zuid, havenstad van enorme beteekenis, na Parijs de grootste stad van Frankrijk en middelpunt van het tourisme in een prachtige streek! Hoe wordt de vreemde ling, die in deze dagen het koude Noorden is ontvloden en omstuwd wordt door de warmte der milde natuur, geboeid door wat hij daar krijgt te aanschouwen. Alles krioelt er dooreen, alle talen der wereld kan men er hooren spreken, menschen van allerlei gelaatskleur en kleederdracht schijnen er zich thuis te voelen in deze heksenketel eener moderne samenleving. De breede boulevards der nieuwe stad vormen er de grootst denkbare tegenstel ling met de obscure bochtige straatjes van het oude Marseille, dat om het bassin van de oude haven is gelegen. Daar moeten de Phoeniciërs hun eerste nederzettingen hebben gehad, daar zijn later de Grieken gekomen, nog later de Romeinen en nu leeft er dat allegaartje van menschen, dat de zee er uit alle hoeken van de wereld heeft aangebracht en wier bedrijf vaak even duister is als de woningen en de straatjes, waar zij den nacht en den -dag doorbrengen. Daar zetelt de misdaad, daar zijn beroovingen aan de orde van den dag, daar is een menschenleven vaak minder waard dan een biljet van honderd franken. Oud-Marseille. Achter het oude stadhuis ligt een warnet van kronkelstraatjes en steegjes, waarvan er sommige niet eens op mijn plattegrond staan. De bestrating laat er alles te wen- schen over en zoo moet 't ook gesteld zyn met het interieur van deze huizen, die er in een wonderlijke architectuur dooreen- gemengd zijn en waarvan het meerendeel er zeer bouwvallig uitziet. Groezelige kin deren spelen er op straat en schijnen zich niet te bekommeren om wat er om hen heen gebeurt. De deuren van de meeste huizen staan open en achter de met gor dijnen behangen ramen der talrijke café'tjes klinkt jengelige muziek. Als ik er binnen ga, word ik door de gasten zoowel als door degenen, die achter het buffet staan, met eenig wantrouwen bekeken. Blykbaar zie ik er onschuldig genoeg uit; er is niets, waaraan men hier meer hekel heeft dan aan de politie en haar satellie ten. „Au marin provengal" staat in nauwe lijks leesbare letters boven den ingang geschreven. Daarbinnen is het donker. Er brandt een kaarsje voor een heiligenbeeld je. Achter een groote tapkast troont een vrouw van niet geheel definieerbaren leef tijd, die mijn groet beantwoordt met een knikje. Aan een tafeltje zitten een paar richt ingekomen, dat de kósten per leer ling voor de openbare school," voor hpt be rekenen van de vergoeding aan de byz. school, buiten beschouwing mag blijven, omdat de openbare school in bijzondere om standigheden verkeert. Op grond hiervan stelden B. en W. voor het gemiddelde te nemen van de kosten per leeling van de drie navolgende gemeenten. Nibbixwoud 10,94; Westwoud 10,97 en Egmondbinnen 13,87, zoodat het bedrag der kosten per leerling alhier bepaald zal worden op 11,92 afgerond QP f 11,90. Al dus werd besloten. Besloten werd aan het. T.k. schoolbestuur voor 1936 een voorschot öp de gemeente lijke vergoeding van 2000 te verleenen. De aanslag in de hondenbelasting van den heer G. Jonker werd van 6 op f 3 terug gebracht. mannen; ginds zit er nog een 'n krant te lezen met vreemde, waarschijnlijk Russi sche letters. Ik ga bij de tapkast zitten en bestel mijn „porto rouge". Madame houdt van een praatje. Na korten tyd schijnen we goede vrienden geworden. Ze weet nu, dat ik uit Holland kom, over land, en dat het avon tuur mij lokt. Of ik dan geen familie heb, geen vrienden? Jawel, maar waarom wil ze dat alles zoo precies weten? Ik begin een vermoeden te krijgen. Nee, de familie laat niets aan me gelegen liggen en vrien den heb ik niet, althans geen waarlijk goede vrienden, die iemand, in den nood willen bijstaan, aldus fantaseer ik er op los. Aha, dat is het! Monsieur zit aan den grond, le joli Hollandais, Ik erken het wat schuchter en toon me veteerd door het vleiende toevoegsel, waarmee ze me wel heeft willen betitelen. Misschien is er wel raad te vinden voor iemand, die houdt van aanpakken; ik moet maar eens praten met een van de mannen aan liet gindsche ta feltje, die nu zoo druk ;iri gesprek is met een ander, maar straks - wel even by mij zal willen komen zitten. Kennismaking. Wat nieuwsgierig stern jk toe. Ik wacht bij mijn glaasje port aan oen tafeltje, van waar ik de heele zaal goed. kan overzien. Lang behoef ik niet geduld te hebben, want al spoedig staat een van de mannen op. Ze schijnen het niet eens te zijn ge worden over de zaak, waarover zij onder handelden. En nu kom ik-blijkbaar aan de beurt. De ander heeft van madaihe een teeken gekregen, dat óp ttöj duidde, en hij komt nu naar me toe, naak mijn tafeltje, waarop talrijke kringen, wijzen op een langdurig gebruik .en waar nu nog mijn eenzame glaasje staat,' half leeg.' - „Drink eens uit;" zoo'luidt de eerste kennismaking. Men stelt, zich hier niet voor, maar zegt er simpel- „drink eens Uit". Er komen twee nieuwe glaasjes op het ta feltje te staan en dan ontspint zich een zonderling gesprek, waarvan het begin een voorzichtig tasten is naar de gezindheid en de levensomstandigheden" van den vreemdeling. Merkwaardige ervaring: de journalist, die reeds zoo vele malen iemand heeft geïnterviewd, is hier zelf het slacht offer van een ondervraging, maar ik wensch myzelf niet toe, ooit zulke lastige klanten te krijgen als ik my hier betoon. Immers veel kan ik niet loslaten, omdat mijn ondervrager mij moet houden voor een „gesjochten jongen" en hij vooral niet mag bemerken, dat ik het eigenlijk ben, die hem tracht uit te hooren. Of ik niet graag een geregelde ver dienste wil hebben? Ja, zeker, natuurlijk. Maar niet alleen geregelde verdienste, spiegelt de man me voor, ik zal ook vry kost en inwoning krijgen en een makkelijk leventje. Wat ia daar dan allemaal voor doen moet, vraag ik met eenige niet geheel geveinsde bezorgdheid. Want in den te- genwoordigen tijd liggen zulke baantjes niet maar zoo op straat.-De man kan rpe wel vragen een of andere vacature in het beulsvak te vervullen of misschien is het een zeer vernederend baantje, waar nie mand aan wil en dat hij me komt aanbie den. Waar gaat het om? Zoo spoedig kom ik dat niet te weten. Mijn tafelbuur beschikt waarlijk over een bewonderenswaardige radheid van tong, die het me soms onmogelijk maakt, hem geheel te volgen. Doch zóóveel begrijp ik er toch wel van, dat de man tracht mij het baantje, dat hij blijkbaar te vergeven heeft, extra aanlokkelijk te maken. Of ik in dienst geweest ben in mijn vaderland? Daar komt dq aap al uit den mouw. Neen, -ik was vrij van miKtaireri"dienst .wegens broederdienst; Hindert niet. Het zou wel makkelijk geweest zijn, maar zoo kan hét ook wel. Dergelijke dingen zijn gauw ge noeg te leeren en men heeft wel eens on geschikter jonge mannen gehad dan ik blijkbaar in de oogen van mijn ondervra ger ben. Langzamerhand schijnt hij toch aan het doel van dit onderhoud te zijn gekomen. Daarginds, aan de overzijde, wacht mjj het paradijs in het vreemdelingenlegioen van Frankrijk, die altijd fiksche kerels kan ge bruiken. Ik zal ook een handgeld krijgen, dat me in staat zal stellen, het er hier eerst nog eens flink van te nemen. Marseille is een mooie stad, men kan er prettig uit gaan en dan wacht de boot voor een mooie zeereis, naar een land, waar het heerlijk moet zijn om te vertoeven. Het begint mij wel een beetje bar te worden op den duur. Ik behoef maar mijn handteekening te plaatsen en ik ben ver bonden, op de kepring na, waar ik mis schien wel voor zou slagen. Ik moet er af zien te komen. Nu weet ik, hoe er op som mige plaatsen geronseld wordt voor het vreemdelingenlegioen, maar dat is me ook genoeg. Nee, ik doe het toch niet, ondanks alle uitvoerig geschilderde voordeelen. Waarom niet? Omdat ik eerst nog eens wil irformeeren. Goed, dat kan. Ik krijg er een paar adressen voor, die ik ijverig opschrijf, en dan kom ik later nog wel eens terug. Maar ik zal er heusch niet naar toe gaan... (Vervolg zitting van 21 April). MEERVOUDIGE STRAFKAMER. In den morgen van 7 December 1935 had op Wieringen bij Stroe een ernstig ver keersongeluk plaats waarbij 5 personen het leven lieten. Een auto, bestuurd door den heer H. V; G. uit Zeist reed aldaar op den betonweg in de richting Friesland toen uit de richting van de Friesche kust een tegenligger na derde. Ongeveer op dit moment raakte de bestuurder van de uit Noordholland komen de wagen naast het wegdek met de rechter- wielen op de berm en slipte, bij zijn po gingen om den wagen weer op het wegdek terug te brengen, zoodanig dat hü plotse ling den weg weer opschoot en dwars voor de uit Friesland komende auto kwam te staan. Bij de daarop volgende botsing ge- raakte de Friesche wagen, bestuurd door zekere Zjjlstra uit Sneek in den naast den weg loopende sloot waarbij van de tenden er uiteindelijk 4 direct of indireet, door het ongeluk het leven lieten. Laatst genoemde auto onderhield een zoogenaam- ,den wilden dienst tusschen Sloten en Hille- Naar het Engolsch rau door J. L en CHARLOTTE M. YONGE E. A. H. 65) Ineens deed zich een stoornis op, in den vLVr Amke' die de kamer binnenge vlogen kwam met een ontsteld' „O, mama, mama! Er is een vreemde man, het lijkt wel een zwarte beer, in den salon en hij heeft den arm om tante Ber- tha heengeslagen... O!.." voegde ze er bij en schrikte alweer op een andere manier, toen ze lord Northmoor zag. „Een Canadeesche beer, dien ik zoo juist meegebracht heb, hè Amy!" lachte Frank, die nu toch ook eens uit de plooi kwam, terwijl lady Adela glimlachte, toen ze dacht aan de „zoete broodjes", die zijn lordschap voor hem zou hebben gebakken. Amy had eenmaal het tête-a-tête verbro ken en allen waren nu weldra bijeen. La dy Adela begroette kapitein Alder als een ouden vriend en als welopgevoed man gaf hij er natuurlijk in het minst geen blijk van, hoezeer hij zich getroffen voelde door de tegenstelling in uiterlijk van het toen zoo kinderlijke vrouwtje met de nu zoo verwelkte weduwe ofschoon lady Adela zeker gelukkiger was en beter tot rust ge komen, dan in die dagen. Allen moesten den avond gezamenlijk doorbrengen, vonden de Northmoors; Adela en Bertha moesten by hen komen dinee- ren en Amice ook. Het was heldere mane schijn en de kapitein zou haar tot geleide dienen. Intusschen genoten lord en lady North moor van een wandeling in den mane schijn, evenals nu zeven jaar geleden, toen zij nog bruid en bruidegom waren, maar nu nog met dat vreugdevol vooruitzicht te meer op het naar-bed-brengen van hun kleinen jongen, waar Frank zich steeds op de terugreis al op verheugd had. Hun klei ne Mite, die nu nog gelukkiger was, om dat zijn Tom en zijn Fanny bij de portier ster gelogeerd waren en hij naar hartelust met hen spelen mocht in den tuin. Zes weken later gaf lord Northmoor Bertha ten huwelijk aan kapitein Alder; de plechtigheid werd in alle stilte voltrok- miiU Constance en Amice als bruids meisjes en de kleine Boadicea ter opluis- Migh Z"i g'ng °°k mee naar Canada. Michael was er eveneens, in al de alorie van zyn eerste matrozenpakje, en mrs. Bury ook. Haar laatste woorden, voor de bruid naar beneden ging, gereed en ge kleed voor de reis, waren: „En hoe luidt nu je oordeel over den houten Klaas?" „Dat hy van een goede houtsoort is ge maakt!" HOOFDSTUK XLIH. De familie bijeen. Vijf jaar later waren alle leden van de familie Morton weer voor ééns bij elkaar in Westhaven, Ida was langzaam stervende. Ze was al tijd wat teer geweest en de wanhoop, die ze over zichzelve had gebracht naar aan leiding van dat misdadig ondernemen je gens haar neefje, had allernoodlottigst ge werkt op haar gestel. Haar moeder had zich weer aangesloten by miss Gattoni en gezamenlijk hadden ze op het vasteland verschillende gezondheidsoorden bezocht, in de hoop Ida's lichaam meer kracht te schenken en haar geest nieuwe gedachten. Gedurende eenigen tyd scheen dit wel eens te lukken: de patiente werd weer wat opgewekter, maar de geringste overspan ning of opwinding had een terugslag ten gevolge. Dan was er nog een lcelijk iets, dat haar bleef kwellen: haar oom Jiad den grooten bladen nu wel kunnen bewegen het stilzwij gen te bewaren, maar niet den kleineren, en de kring waartoe miss Gattoni behoorde, genoot juist van dergelijk nieuws Vandaar dat Ida wel degelyk merkte dat er af en toe wat over haar gefluisterd werd, dat ook met hardop gezegd kon worden, en zoo «imVÜ, b"jvoorbeeld in Genua aan de- van Tom n j'hot.e gezeten met de zuster Morna^in 3a' 26 hadden 2elfa de „Morna in de haven gezien. .^oo langzamerhand bracht minder herstel en iedere wiJ Z°mer ook doorgebracht zettl Waar dan «ruit, «o?» dat haar moeder dankbaar het annJf Constance was in haar vacantie meer en meer het" kind van den huize geworden op Northmoor en sinds ze het college afge loopen had, was zy de rechterhand gewor den van haar tante, behalve dan, dat .zij Amice muziekles gaf en Michael de begin selen van het Latijn bijbracht, maar haar plicht was het nu om haar zuster te hel pen verplegen en haar oom geleidde haar. Het was hun een schok, toen ze de ver andering waarnamen in het ééns zoo bloei ende jonge meisje, dat nu als gebroken was, blijkbaar niet meer by machte ergenj belang in te stellen. Ze wilde in het eerst haar oom niet bij zich hebben, maar toen ze tot de ontdekking kwam, dat zelfs Con stance in volslagen onwetendheid verkeerde betreffende haar aandeel in het verdwijnen van Michael, voelde zij zich overstelpt door innige dankbaarheid, geheel onder den in druk, als zy was, van zulk een verwonde- lyke vergevensgezindheid en verdraag zaamheid. Frank wist zelve eigenlijk niet precies meer, wat hij tegen haar gezegd had, maar gedurende de twee dagen, dat hij blijven kon, had ze graag, dat hy zooveel moge lijk bij haar zat, al was het dan ook dik wijls zonder een woord te zeggen; ze liet hem ook den Engelschen geestelijke by zich brengen. Niemand had gedacht, dat zij het voor jaar nog halen zou, maar, toen het eenmaal zoover was, scheen dit vernieuwend jaar getijde ook weer eenige herleving te bren gen en daarmede een vurig verlangen om Westhaven weer te zien. Het Was, alsof 'aar oom de stekende wroeging in zacht- dnrfr 'if berouw had omgetooverd en daar- °n nu ook de genegenheid voor het huis van haar kindsheid weer herleven. Mr. Rollstone was overleden, maar zw1 vrouw en dochter hadden het pension aan gehouden en waren innig blij, dat ze haar oude vriendinnen weerzagen. Herbert, die nu al twee jaar farmer was op een eigen landgoed, dat zijn oom voor hem gekocht had, kwam voor het eer»^ over, een forsche,, knappe, gebaarde jonge man, hoffelijk en vriendelijk tegenover de zieke zuster, die zijn hulp meer op Prv stelde dan de zorgen van ieder ander. Mary kwam met haar echtgenoot zoontje van Northmoor, ter verwelkoming' Toen Ida, in tranen, om haar verg'"®" vroeg, was het leed ook zoo geheel geled dat het haar niet moeilijk viel te zegg in dén geest van Jozef: „O, liefste kind, daar moet je niet ov denken. Niemand heeft er zoozeer 01iae geleden als jijzelve. Michaël heeft het 't geheel geen nadeel gedaan; het heeft a leen een kleine „man" van hem £erna*,j en, wat Herbèft betreft, dat hij de we is ingegaan, was verreweg het beste vo hem, edel en edelmoedig van aard, als is. En, alles welbeschouwd, Ida", voe® ze er peinzende bij, „geloof ik zeker, je liever bent zooals nu, dan het jo meisje, dat je toen was". «wik „O, tante Mary, zooals u en oom Ff zijt...! Dat doet jé zoo voelen..." Meer kon zij niet zeggen. Ze zag de u drukking op Michaëls vroolyk gezichtje kreeg 'den klis, die haar vergiffenis hier P. aarde bezegelde, onbewust als hy was v het slechte, dat zij met hém had Dit was haar als een belofte, hoe A#

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6