Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akker'S Abdijsiroop JUoüUuiaal Hieuw* £xuuL: en Jmh&ouw ALKMAAR8CHE COURANT van WOENSDAG 22 APRIL 1936 Herdenking mr. Ruys. HEILOO BERGEN HEEMSKERK BEVERWIJK UITGEEST ABBEKERK pROEK OP LANGENDIJK BLOKKER BEEMSTER EGMOND AAN ZEE ZUIDSCHARWOUDE het beproefde hoest-geneesmiddel I Eerste Kamer. 's-Gravenhage, 21 April. By de herdenking van Ruys de Beeren- brouck in den senaat was de regeering niet tegenwoordig. Zy had dan ook reeds in de Tweede Kamer door minister Colyn's rede op een indrukwekkende wijze blijk gegeven van haar deelneming in het zware verlies, dat de volksvertegenwoordiging heeft ge troffen. Er was voor de herdenking in de Eerste Kamer geen bijzondere belangstelling van buiten. De gereserveerde tribune was bijna geheel leeg. Opmerkelijk was, dat voorzitter de Vos van Steenwijk zeide, dat na het heengaan van het kabinet-Cort van der Linden „de politieke omstandigheden en de verhoudin- gen in de R.K. Staatsparty ertoe leidden", dat jhr. Ruys met een kabinet optrad. Dit slaat waarschijnlijk op het feit, dat mgr. Nolens meende, niet als minister-president te moeten optreden. Van laatstgenoemde is steeds aangenomen, dat hij de mannen van het eerste kabinet-Ruys heeft bijeenge bracht, waarna jhr. Ruys formeel als for mateur is opgetreden. De aandacht verdient, dat voorzitter de Vos van Steenwijk onder de mannen, die het kabinet-Ruys in de No vemberdagen van 1918 krachtig steunden, dr. Colijn noemde. Deze was in die dagen di recteur van de Koninklijke en woonde in Engeland. Het verhaal gaat,- dat hij toen ge zorgd heeft voor graanaanvoer naar ons land, waarbij hij echter meedeelde, dat de groote mogendheden, die het graan lever den, als voorwaarde stelden, dat het in ons land niet tot een revolutie zou komen. Intusschen was voorzitter de Vos van Steenwijk's herdenkingsspeechje nog al koudl Georganiseerd overleg. In de Centrale Commissie van Georgani seerd Overleg voor de gemeente Heiloo is besloten het gemeentebestuur te adviseeren de voorgestelde korting op de salarissen van enkele ambtenaren in twee etappen in te voeren. Met een voorstel van B. en W. omtrent de jaarwedde van een vierden ambtenaar ter secretarie ging de commissie accoord. Geadviseerd zal worden eenige wijziging aan te brengen in het voorstel om de huur waarde van de veldwachterswoning te be palen. Verlichtingsavond. Maandagavond heeft de uit het bestuur van V. V. V. gekozen commissie een ver gadering belegd om te komen tot wijziging van de tot heden gevolgde gewoonte om trent den verlichtingsavond. In een circu laire voor belanghebbenden of hen van wie men vermoedde dat men interesse had voor een goed te slagen verlichtingsavond, was het doel uiteengezet. Zeer velen hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven of bewijzen van instemming ingezonden. De bedoeling werd nogmaals uiteengezet. De verlichting moet geïnspireerd door het goede voor beeld van de straatwegbewoners in de buurt van Tuindorp en Oud en Nieuw-Tuindorp uitgaan van buurtcommissiën en het werk van de V. V. V. moet aanvullend zijn, ook al om dat de V. V. V. niet over voldoende kasmiddelen beschikt. Hoewel men in eerste instantie ietwat vreemd tegenover het nieuwe denkbeeld stond, ging men er una niem mee accoord. Het centrum der verlichting wordt ver plaatst Er komt dit jaar geen verlichting in Ter Coulster. Men zal verlichten het ge deelte tusschen de Kerklaan en Nieuwe Laan. Ver'icht wordt" de Nieuwe Laan en de muzieknis, waar men zal concerteeren. Ook zal men concerteeren op het Groentje (om loop) van de Ned. herv. kerk. Men zal medewerking vragen van de beide corpsen en het jeugdcorps „Doves" zal men eveneens om medewerking verzoeken. Zoo de midde len het toelaten, zal men probeeren om den torentrans te verlichten. Ook zal men mede werking verzoeken van B. en W. voor ver lichting van gazon en raadhuis, welke ver leden jaar zulk een effect sorteerden. Met de hoop dat nog vele buurtcommissies zich zullen aanmelden, volgde sluiting. Aan de rekening over 1935 met verslag van de spaarbank alhier, ontleenen wij dat bet aantal inlagen gedurende het boekjaar bedroeg 102 en dat der terugbetalingen 81. Het aantal nieuw toegetreden inleggers bedraagt 7. Op 31 December 1935 waren in omloop 12 spaarbankboekjes met een tegoed van binder dan 1, 25 met een tegoed van 1 tot beneden f 10, 35 met een tegoed van f 10 tot beneden 100, 39 met een tegoed Van f 100 tot beneden 1000 en 6 met een tegoed van f 1000 of hooger. Het totaal aantal spaarboekjes bedroeg by het einde van het boekjaar 117. Het tegoed der inleggers bedroeg op 31 December 1935 in totaal i 24285,67 tegen f 25859,46 een jaar te voren. In 1935 werd bijgeschreven wegens in lagen 16545,28 en wegens rente f 762,77, terwijl terugbetaald werd f 18881,84. Doodelijke aanrijding te Heemskerk. Zondagnacht is de 61-jarige blinde KL Tijssen op den Hoogdorperweg te Heems kerk door een hem achteroprij dende auto uit Krommenie aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer keerde gearmd met zijn buishoudster uit Beverwijk naar zijn tegen over het kasteel „Assumburg" gelegen honing. De beide voetgangers liepen geheel rechts van den weg. Een fiets- of wandelpad ont breekt echter op dezen vroeger zoo stillen, ch thans zoo drukken weg. De huishoud ster bleef ongedeerd, Het lyk werd naar de woning vervoerd, terwijl de politie den wagen in beslag ge nomen heeft. Uit het onderzoek kan als oorzaak van deze noodlottige aanrijding worden opge geven, dat de bestuurder der auto verblind is geworden door een tegenligger, welke op 't zelfde moment passeerde. Het slachtoffer, een oud-Beverwij ker, was daar een zeer bekend figuur en maakte van 1919—1923 deel uit van den gemeenteraad, Belastingverhooging. De gemeenteraad stelde op 26 Februari een verordening vast op de heffing van een belasting voor het afvoeren van vuil. Het blijkt thans, dat deze belasting by Ged. Staten bezwaren ontmoet, welke door den minister worden gedeeld, zoodat op goedkeuring van deze verordening door de Kroon net valt te rekenen. De bezwaren richten zich tegen de wijze van inkleeding der heffing. Het artikel van de gemeentewet, waarop de heffing is ge baseerd geeft, naar de meening van Ged. Staten, niet de bevoegdheid tot een heffing als waartoe is besloten, zoodat zij in strijd met de wet moet worden geacht. Een an dere inrichting van de heffing zou de in vordering te zeer bemoeilijken. In de gegeven omstandigheden kunnen B. en W. den raad niet anders voorstellen, dan het, voor dekking van het begrootings- tekort benoodigde bedrag van 11.000 te vinden door verhooging van de ocenten op de personeele belasting. Van een andere op lossing kan, naar hunne meening, thans geen sprake zijn. Volgens het bestaande tarief worden 140 tot 200 opcenten geheven. De heffing is pro gressief. Het voorstel van B. en W. nu geeft een sterker progressie te zien. De lagere huurwaarden worden naar evenredigheid niet zoo sterk verhoogd als de hoogere. Om het benoodigde bedrag te vinden is het echter onvermijdelijk het maximum aantal op te voeren tot 220, welk aantal wordt ge heven van hurwaarden, hooger dan 600. Overigens varieert de verhooging by huurwaarden van 200 tot 600 van 10 tot 30 opcenten. Aan de Beverwijksche groentenmarkt „De Eendracht" waren heden reeds 20 bos Natuurasperges aangevoerd. In de laatste jaren is dit zoo vroeg nog niet voorgekomen. Naar verluidt werd reeds Vrijdag 17 dezer het eerste paar bossen aangeboden. Bloembollen. Wm. Copland 8—17, Bartigon 9—18, Sanders 816, Elizabeth 1120, Baron 12—18, Frida 6—15, A. Rooze 14—18, Krelage 1220, Oostenrijk 1015, Pros- penty 9—14, Cr. Brillant 7—12, Rauwenhoff 7—14, Theeroos 11—18, Cour d' Or 12—17, Toreador 1416, Couleur Cardinal 1218, Electra 1117, Murillo 413, Mr. v. d. Hoef 1018,Narcissen 26, Anemonen 516, Ires Imperator 1320, White Excelsior 1018, von Everdingen 1118, Jellow Queen 9 16, David Bless 1018, Lathuis 1320 cent per bos. Verlaging voor de ambtenaren na de fusie. De gemeenteraad besloot onlangs om de, door den minister gewenschte herziening van de loonen der gemeentewerklieden uit te stellen tot na de samenvoeging van Be verwijk en Wyk aan Zee en Duin, omdat het onbillijk werd geacht deze verlaging eerder te doen ingaan, dan van de ambte naren, ten aanzien waarvan het college dit üitstel had voorgesteld. De minister heeft thans, naar de Telg. meldt, medegedeeld te kunnen instemmen met herziening van de salarissen der ambtenaren na de fusie. In ieder geval wordt deze herziening echter vóór 1 Octo- ber van dit jaar door den minister tege moet gezien. Wat de loonen der werklieden betreft acht de minister voor uitstel van behande ling geen voldoenden grond aanwezig. Sa menvoeging van bedoelde gemeenten brengt immers in het karakter der werk zaamheden voor deze groep van personeel geen wijziging. En kan dan ook geen aan leiding bestaan, de thans geldende loonen der werklieden, welke volgens den minis ter, zeer belangrijk boven het plaatselijk loonpeil en dat der Rijkswerklieden uit gaan, te handhaven. De minister verzoekt dan ook de loonen ten spoedigste vast te stellen op de bedra gen, door hem op 3 Febr. j.1. aangegeven. 't Meisje uit de Achterbuurt. De dames-tooneelvereeniging, afd. van den R. K. Vrouwenbond alhier, gaf Zondag 19 en Maandag 20 April j.1. in het hotel de Ooievaar een openbare uitvoe ring. Opgevoerd werd een drama in 3 be drijven, getiteld: ,,'t Meisje uit de Achter buurt" en een blijspel in 1 bedrijf „Naar de Bio". Om beide stukken in haar geheel te be schrijven, is hier niet doenlijk en we merken dan ook alleen op dat wat het spel betreft eerstgenoemd stuk als karakter stuk veel beter werd weergegeven dan het tweede. Het blijspel dat minder fraai werd ge speeld, kwam niet zoo goed tot zijn recht, waartoe ook veel bijdroeg dat dit meer een stuk is zonder een wezenlijken in houd. Door de dames Acquoij, Rumphorst en Heijne werd een vlot en goed spel ge leverd. De beide uitvoeringen, die door zeer velen werden bezocht, zoodat de groote zaal van het hotel beide malen zoo goed als geheel bezet was, werd besloten door een gezellig bal, waarbij de Gezellenband haar medewerking verleende. Veldwachter benoemd. Tot onbezoldigd gemeenteveldwachter alhier is benoemd de heer Maarten Visser. Aan den heer C. Stam alhier is als zoodanig ontslag verleend. De eerste tomaten en aardbeien ter veiling. Door de Gebr. Slot werden de eerste tomaten aangevoerd, die omgerekend 60 cent per K.G. opbrachten, terwijl door dezelfde kweekers tevens de eerste aard beien werden geveild, waarvoor pl.m. 2 cent per stuk werd besteed. Toename werkloosheid. Waar de noodzakelijke werkzaamhe den op den akker, zooals poten, planten en zaaien, weer zoo langzamerhand tot het verleden gaan behooren, begint zich de werkloosheid weer meer en meer uit te breiden en staan er by het agentschap der arbeidsbemiddeling wederom 83 per sonen als werkloos ingeschreven. Auto-ongeluk. Terwijl de vrachtrijder Manshande zich Maandagmorgen met een tweetal varkens op zijn auto naar het abattoir te Hoorn be gaf geraakte hij door omkijken de macht over zy'n stuur kwyt en reed pardoes tegen een boom. De auto werd vrijwel geheel ver nield. De chauffeur kwam er zonder letsel af. Een by hem zittend kind kreeg door de glasscherven enkele verwondingen. Een der varkens liep twee gebroken pooten op. De auto werd door de politie in beslag geno men en proces-verbaal opgemaakt. Oudheidkundig genootschap. In een alhier gehouden vergadering is be sloten een oudheidkundig genootschap voor Beemster en omstreken op te richten. Verpachting van een strandtent. Dinsdag hebben B. en W. een plaats ver pacht voor een consumptietent op het strand vóór hotel Welgelegen voor 3 jaar. Hoogste bieder was C. de Groot met 78 per jaar, laagste E. Zwart met 35. De plaats is aan den hoogsten bieder gegund. Vernieuwing van den Hoeverweg. Met groote voortvarendheid werkt het Hoogheemraadshchap Noordhollands Noor derkwartier thans aan de vernieuwing van den straatweg Egmond aan ZeeEgmond aan den Hoef. Niet minder dan 25 werkloo- zen zijn er thans aan tewerk gesteld. Men hoopt den weg vóór Pinksteren geheel ge reed te hebben. Reeds nu is te constateeren, dat het een groote verbetering voor het ver keer zal zyn. Een aanrijding, die vrij goed afliep. Wederom heeft op het gevaarlijke kruis punt van de Voorstraat en de Prins Hen drikstraat een aanrijding plaats gehad. Een auto van de rijkstelefoon kwam uit het dorp, juist toen uit de Prins Hendrikstraat de vrachtauto van den vischandelaar G. Dekker naderde. Een botsing was onvermijdelijk. De auto van de rykstelefoon werd vrij zwaar beschadigd, een spatbord zat o.a. vóór op de vrachtauto! Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Dit is nu reeds de vyfde aanrijding op die plaats, binnen een jaar tijd! Het werk raakt op. Van de werkobjecten voor werkloozen, is de beplanting nu gereed gekomen, zoodat alleen nog overblijft de wegaanleg door de provinciale duinen. Ook dit werk zal over enkele weken gereed zijn. Dan is er geen enkel object voor werkverschaffing meer. Ingediend is bij de regeering alleen nog maar een plan voor den aanleg van epn Sportpark. De kans dat dit goedgekeurd wordt is niet groot, zoodat er dan binnen kort in het geheel geen werk voor de werk loozen meer zou zijn, hetgeen zeer te betreu ren valt. Vergoeding voor den kweekeling. Ingevolge het op de laatstgehouden vergadering genomen besluit heeft de Oudercommissie van de O. L. school zich door middel van een circulaire tot de voor standers van het openbaar onderwijs ge richt, met verzoek, een bijdrage te willen verleenen aan het te vormen fonds om den te bewaren kweekeling met acte een ver goeding te kunnen geven. De gelegenheid wordt opengesteld om een bedrag in eens per jaar of een bedrag per maand, gedu rende 12 maanden te betalen. DE O. 16 TE NIEUWEDIEP. Gistermiddag om half zes is de O. 16, de eenigen tijd geleden op de werf „De Schel de" te Vlissingen voltooide nieuwe onder zeeboot voor de Nederlandsche marine, de haven van Nieuwediep binnengeloopen. De O. 16, die reeds van 18 Maart af proef tochten bij Vlissingen heeft gehouden, vaart nog voor risico van de fabriek met een bemanning gedeeltelijk bestaande uit burger-, gedeeltelijk uit marinepersoneel onder commando van den luitenant ter zee eerste klasse C. J. W. van Waning. De komst naar Willemsoord houdt verband met torpedo-oefeningen, welke in de eerst komende weken zullen worden gehouden. ONKRUIDBESTRIJDING. De heer S. Vlaar, toezichthouder op de proefvelden, schrijft ons: Aangezien ook in het vorig jaar weer meerdere proeven zyn genomen met het doel om in uien, grasland, onkruiden op een doelmatige, en tevens goedkoope manier te bestrijden, vroeg men ons, waar de tijd nadert, dat de onkruiden weer te voorschijn komen, eens een en ander van onze er varingen in dit blad te publiceeren. Jammer is het, dat door de vele regens, die wij in het voorjaar 1935 gehad hebben, is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu Verióógdo prijzen i f 0.75, t 1.25, f 2.- per flacon. meerdere proeven zyn mislukt, waardoor velen, die voor het eerst met fijngemalen Kainiet hebben geprobeerd, teleurgesteld werden, omdat niet alle onkruiden werden vernietigd. (Nu waren de weersomstandig heden toen ook zeer abnormaal, wat tot de uiterste zeldzaamheden behoord.) Maar toch hebben deze ons weer veel ge leerd, zoodat ondanks mislukkingen, nieuwe gezichtspunten zich hebben voorgedaan. Ook zijn proeven genomen om het gewas Uien te bestrooien met Kalkstikstof, doch hiermede moet men zeer voorzichtig zijn; gevallen dat met het onkruid ook de Uien is verdwenen, zijn lang niet zeldzaam. Wij adviseeren dan ook om het dan ook maar bij het meer bekende Fijngemalen Kainiet te houden, dit heeft in den loop der jaren bewezen een zeer goed en goedkoop middel te zijn. Men neme echter het volgende in acht: Het onkruid mag niet te groot zijn, hoe kleiner dit is des te beter de resultaten zijn. Het veld moet zoo fijn mogelijk zyn ge maakt, daar dit bij Uien toch reeds gebeurt, zal dit wel in orde zijn. Strooi nooit over een bevroren gewas, of een te natten grond. Dan heeft het gewas te lijden. Dit herstelt zich wel byna altijd, maar het kan voorkomen worden. Als dus de grond nat is van de vele regens, wacht dan liever een dag met strooien. Het vorig jaar zyn enkele proeven ge strooid met veel wind. Ook dit is niet aan te bevelen. Er stuift te veel aan het gewas. By stil weer valt het tusschen de Uien, die rechtop groeit op de onkruiden. Wel kan men nog als het niet wil dauwen (wat zelden voorkomt) besproeien met b.v. een aardappelsnoeimachine één persoon sproeien, één strooien, wat buitengewoon gunstige resultaten opleverde. Zorg er voor, het product Fijngemalen Kainiet steeds vroegtijdig in de bergplaats aanwezig te hebben, dan kan men steeds de beste gelegenheid waarnemen. Door de byzondere samenstelling en waterdichte verpakking behoudt het zijn fijnheid zeer lang. Wie dus veel onkruid in zijn Uien heeft, en deze goed en goedkop wil vernietigen, koope de Fijngemalen Kainiet vroegtijdig om van de eerste de beste gelegenheid, die zich voordoet, te kunnen profiteeren. CONSUMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT. De Nederlandsche Zuivelcentrale meldt, dat van 26 April tot en met 2 Mei 1936 de consumptiemelk regeeringscontract, taxe- gedeelte 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsminimumprijs 3,6 cent, afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk op 21/2 cent bepaald is. DISTRICTSVERGADERING NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. Zal actie voeren voor verhooging misoogststeun. Het bestuur van het district N.-Hol- land van den Nederlandschen Tuinders- bond vergaderde dezer dagen in Alkmaar, voornamelijk ter bespreking van den misoogststeun. Zooals thans bekend is, zal het bedrag, dat voor N.-Holland beschikbaar is, pl. m. 530.000 bedragen. Het districtsbestuur achtte dit bedrag veel te gering, in aan merking genomen het bedrag, dat noodig zou zijn, om de verliezen volledig te dek ken. Voor de berekening van de schade, ge leden door den misoogst, werden nomen gevolgd, welke reeds in het begin van de actie door de betreffende commissie naar voren zijn gebracht, n.1. een vastgestelde opbrengst per H.A. Voor vol veld 700 per H.A. en voor aardappelen en nateelt tezamen 1100 per H.A. Het verschil tusschen het volgens deze berekening verkregen bedrag en de wer kelijke opbrengst van het bedrijf kwam dan voor den steun in aanmerking. Het is echter gebleken, dat het bedrag van 530.000 lang niet voldoende is, Wanneer men de volle honderd procent zou willen uitbetalen, zou niet minder dan 1.800.000 noodig zijn. Men kan dan de berekening wel maken, voor welken steun de menschen in aanmerking komen, n.1. ongeveer dertig procent van het ge leden verlies. Van deze dertig procent zullen er spoedig twintig worden uitbe taald als voorschot. Het districtsbestuur heeft besloten, in verband met het geringe bedrag de actie voor den misoogst-steun voort te zetten en de medewerking te verzoeken van de andere standsorganisaties, welke op een gezamenlijke vergadering zullen worden uitgenoodigd. Het bestuur vervulde in deze vergade ring tevens het besluit van de districts vergadering te Hoorn, waar op voorstel van de afdeelingen Wijdenes en Venhui zen werd besloten, aan te dringen op sa menvoeging van waterschappen, opdat op deze wijze de lasten zullen kunnen wor den verlaagd. Een desbetreffend verzoek werd aan het college van Ged. Staten toegezonden. HCuHSt en Wetenschap „KOMEDIE". Ulvadero in *t Gulden Vlies. Henk Bakker en Jan van Ees, twee wel zeer bekende namen in de tooneel- wereld, hebben samen een tooneelstuk geschreven, zooals ze dat wel meer ge daan hebben. Maar het duo heeft het deze keer aangedurfd, om een komedie voor de komedie, of misschien een ko medie in de komedie, of wellicht een komedie in het kwadraat te schrijven en dat is wel op zulk een geraffineerde wijze geschied, dat men tenslotte niet weet, of er komedie gespeeld wordt, of dat de komedie..,, komedie is! Uit deze inleiding mag de lezer opmaken, dat het stuk zeer eigenaardig is opgebouwd en vol zit met effecten, die stuk voor stuk tot zyn recht kunnen komen, mits het spel goed is. En voor hen, die den inhoud niet kennen, blijft alles tot het laatste moment onzeker. Tot het laatste moment, want mis schien een seconde voor het doek valt, vraagt men zich onwillekeurig nog af: is dat nu wéér komedie, of komtjnu eindelijk de werkelijkheid om het hoekje kijken! De inhoud? Er is een rijke Udo van Elmschot, die een rijken en royalen vader heeft en die dank zij zyn maandelijksche toelage een prachtig leven kan leiden. Maar die het toch einde lijk wel wat al te bont maakt En dus be sluit zyn vader, dat zoonlief moet trouwen! Udo trouwen? Hij denkt er gewoonweg niet aan, maar hij moet kiezen: verdubbe ling van zijn toelage en trouwen.... of een zeer sober bestaan. En als papa in de zeer luxe hotelkamer van Udo komt, stelt hij dezen een ultimatum: binnen 24 uur ver loofd of andersfini! 't Geluk dient Udo, want zyn ongelooflijk handige bediende Beeps (die echter steeds om zijn eigen welzijn denkt!) brengt hem een dievegge op zijn kamer! 't Meisje heeft hy op heeterdaad betrapt en Udo en Beeps knobbelen samen uit, dat de onbekende straatmeid maar tot verloofde gebombar deerd moet worden. Dat kan, want 't is bal- masqué en als zij nu aan papalief wordt voorgesteld als een bal-masqué-deelneem- ster, die in haar rol blijft, dan worden na tuurlijk haar kleeding, haar taal, haar ma nieren geaccepteerd. 't Geschiedt alzoo en papa is uitstekend tevreden over zyn schoondochter inspé! En over de moeder van de schoone mevr. La- ruze, haar moeder. De komedie begint dan pas. Want Udo heeft indertijd op meer dan vriendschappe- lijken voet gestaan met mevr. Laruze, die toen echter freule de Roder was! En die nu getrouwd is. En de heele geschiedenis draait nu om die twee: Udo en Alice Laruze, die van elkaar houden, en die met elkaar komedie spelen. Hoe die geschiedenis tenslotte verloopt, het is in een kort bestek werkelijk niet weer te geven. Er dreigen botsingen, er komen botsingen, maar alles is van a tot z komedie. En toch krijgen.die twee elkaar, dank zij komedie van papa van Elmschot! De schrijvers zijn er in geslaagd, meer dere keeren tafreelen in te lasschen, die meer dan verrassend zijn. Zoo aan het be gin van het derde bedrijf, waar alles dreigt mis te loopen, maar dat al weer.... kome die blykt te zijn! Het zal duidelijk zijn, dat dit stuk geen zware eischen stelt en de spelers er inder daad, de opgave was moeilijk, zeer moeilijk zelfs. Het is dan ook geen wonder, dat Ul vadero er drie maanden over gedaan heeft, om alles „er in" te krijgen. Daarvoor komt een woord van hulde en bewondering toe aan regisseur v. d. Bogaerde, die er in ge slaagd is, om de spelers komedie te laten spelen. Dat beteekent, dat hy een Siem Sougé niet de rol van Udo v. Elmschot liet spelen, maar dat Udokomedie speelde! En zoo was het met de anderen rollen ook. Steeds weer moest v. d. Bogaerde er voor zorgen, dat de spelers niet hun rol speelde, maar dat ze uitsluitend komedie speelden. Laten wij het direct zeggen: de regisseur is er volkomen in geslaagd en dat dwingt bewondering af. En die bewondering moeten we ook heb ben voor de spelers zelf, zonder uitzonde ring. O ja, we weten wel, dat het allereerste begin wat weifelend was, maar dat duurde slechts een enkele minuut. En toen liep al les als gesmeerd. Toen werd de komedie in derdaad komedie. Siem Sougé had de zeer moeilijke rol van Udo v. Elmschot en als men bedenkt, wat voor een taak hij had (zie hierboven: komedie-spélen), dan kan men slechts dit zeggen: goed gespeeld, Sougé! En hetzelfde mag gezegd worden van Jo Mulder, die de rol had van Alice Lozure en die een zeer fraaie creatie gaf van haar komedie-rol. Haar uitspraak is wel merkwaardig veel vooruit gegaan! Dick Haasbroek was een uitstekend oude papa, die lang zijn eigen rol moest spelen, maar tenslotte ook aan de komedie mee deed. En dan de knecht Beeps! Wat een magni fiek spel gaf v. d. Post daar van te zien. So ber, weloverwogen en volgehouden tot het laatste moment. Ali Blaauw speelde de dievegge, die hee- lemaal geen dievegge was. In het eerste be drijf was ze buitengewoon goed op dreef en hoewel zij in de twee volgende bedrijven niet zooveel gelegenheid tot spel kreeg, past zy volkomen in het kader der anderen. Piet Kroon speelde drie rollen, heel ver schillend, maar stuk voor stuk goed. Als bediende was hy misschien de beste, doch ook als Richard speelde hy gaaf en verras send goed. Nel Bakker was het kamermeisje, dat al heel weinig te doen kreeg. En zoo tot besluit: een zeer goede uitvoe ring, die boeide en die de talrijke bezoekers in spanning hield tot het einde. Grime, kapwerk, tooneelaankleeding en

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9