DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Oost-Afrika. £uchtoaact Ho. 98 138» Jaargong Het oprukken der Iialiaansche troepen Groofe spanning aan het Zuidelijk bont. NAAR ADDIS-ABEBA Voorbarig doodsbericht. De koning van Egypte is ernstig ziek. De onlusten in Palestina. Waarom tot onlusten overgegaan Viruly neemt ontslag als officier-vlieger. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTUBN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Bit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 25 April 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Italiaansche troepen, die bij Djanagobo ras Desta Damtoe versla gen hebben, en die onafhankelijk ope- reeren van de beide andere divisies, moeten de laatste drie dagen goede vorderingen gemaakt hebben, merkt de N. R. C. op. Een bericht van Itali aansche zijde uit Gorrahei meldt, dat zij er in geslaagd zijn Dagamodo te bezetten. Als dit inderdaad het. geval is en het legerbericht van vandaag zal hieromtrent opheldering verschaf fen dan hebben zij een belangrijk succes behaald. De linkervleugel van de hoofdmacht van generaal Nassiboe steunde op deze plaats en een bezetting door de Italianen zou dus kunnen beteekenen, dat ook deze Abessinische troepen verslagen zijn. Mo gelijk beteekent het Italiaansch bericht ook, dat de Italianen de versterkte linies van Nassiboe bereikt hebben en dat de beslissende slag om het bezit van Harrar en Diredawa op het punt staat te beginnen. Ook de middelste van de drie Italiaan sche colonnes, die op het oogenblik aan het Zuidelijk front oprukken en die onder leiding staat van generaal Augustini, moet vorderingen gemaakt hebben. De opmarsch van deze colonne vindt plaats in het dal van de Fafan, de troepen moeten Goenoe Gadoe bereikt hebben en thans van plan zijn af te buigen naar Sasa Baneh. De spanning aan het Zuidelijk front neemt dus toe. Dat de Italianen hier on danks de bijzonder slechte weersomstan digheden vorderingen maken, bewijst, dat de Italianen het van bijzonder veel betee- kenis achten om Harrar en Diredawa spoe dig te bezetten. Of generaal Nassiboe nog langen tijd tegenstand kan bieden, staat te bezien. De gevechten bij Djanagobo brach ten zijn linkervleugel in een gevaarlijKe positie. Als de Italianen er inderdaad in geslaagd zouden zijn om Dagamodo te be reiken, bestaat de mogelijkheid, dat Nassi boe, als hij zich eenmaal verdedigen moet tegen de beide andere optrekkende legers, ook in den rug zal worden aangevallen, als deze eerste Italiaansche colonne bij Daga modo verdere successen behaalt. Aan het Noordelijk front zijn de Italia nen genoodzaakt geweest een anderen weg te kiezen om Addis Abeba te bereiken. De bezetting van Worra Hailoe is gemeld. De ze weg biedt veel grooter moeilijkheden en het is dus wel zeker, dat de Abessiniërs er in korten tijd in geslaagd zijn, den weg naar Ankobar van een goede verdediging te voorzien. Hoe het met de Abessinische verdediging van den Westelijken weg ge steld is, is niet bekend. Over de plaats waar de negus zich be vindt is nog altijd niets bekend. De Itali aansche vliegtuigen hebben gisteren de streken, Noordwestelijk van Dessié, bij zonder intensief gebombardeerd; het is dus mogelijk, dat zij hier de troepen van den negus zoeken. Als dat inderdaad het geval is, dan hebben de Italianen alle re den om de actie van hun luchtmacht op dit gebied te concentreeren. Het gevaar van bedreigde verbindingslinies weegt thans zwaarder dan ooit. De Abessiniërs maken met veel genoe gen melding van operaties van de Asbo en Galla stammen en stammen uit de provin cie Wollo, die met de wapenen, die zij van de Italianen ontvangen hebben, de Itali aansche transporten overvallen. Vermelding verdient het bericht volgens hetwelk de bezetting van Worra Hailoe geschied is door een afdeeling Eritreesche troepen. Er was in den overwinningsroes reeds medegedeeld, dat deze troepen niet aan den opmarsch naar Addis Abeba zou den deelnemen, om de eer van de bezet ting van Addis Abeba aan de nationale troepen over te laten. Hun verschijnen in Worra Hailoe wil vermoedelijk zeggen, dat de Italianen het om en bij Dessié toch moeilijker hebben, dan hun aangenaam kan zijn. De toestand te Addis Abeba. Gistermorgen is Addis Abeba wederom bezocht door een esquadrille Italiaansche vliegtuigen. De toestellen vlogen laag over de stad, doch er brak geen paniek uit on der de bevolking. De stad is trouwens bijna leeg. De inwoners zijn voor zoover zij daartoe ook maar eenigszins in staat zijn, naar het Noorden vertrokken om te helpen bij de verdediging van hun stad. De legaties van de vreemde mogend heden zijn alle afgezet met prikkeldraad versperringen. Op het terrein van de Fransche legatie bevinden zich niet min der dan 1500 menschen van 14 nationali teiten. De bezetting van Worra Hailoe. Stefani verneemt uit Dessié dat de be volking van Worra Hailoe, waar de Eri treesche afdeeling zonder eenig verzet binnenrukte, de troepen tegemoet kwam, de priesters voorop. De Italiaansche troepen ontdekten voed selvoorraden, die de Abessiniërs hadden aangelegd. Tevens viel hun een aantal vrachtauto's in handen. Geen tegenstand ten zuiden van Dessie? In tegenstelling met de berichten van Abessinische zijde verklaren de Italiaan sche militaire autoriteiten, dat geen enkel gevecht ten zuiden van Dessie heeft plaats gehad. Tot nu toe hebben de troepen van maarschalk Badoglio nog slechts een open ruimte voor zich. Verkenningsvluchten boven Addis Abeba. Een Italiaansch vliegtuig heeft een vlucht boven Addis Abeba gemaakt. Naar het scheen wilde de piloot zich op de hoogte stellen van de juiste ligging van het vliegveld Akaki en de koninklijke pa leizen. Bij het vliegveld voegde zich na eenigen tijd een tweede, waarop de beide toestellen gezamenlijk koers zetten naar het noorden. De bezittingen van den Negus te Dziboeti aangekomen. Uit Dzjiboeti wordt gemeld, dat daar een zending huisraad en andere persoon lijke bezittingen van den Negus uit het keizerlijk paleis van Addis Abeba is aangekomen. Koning Foead van Egypte is sedert een paar dagen zeer ernstig ziek en reeds gis teravond werd in Cairo het einde verwacht Hedenmorgen ontvingen wij het overlij densbericht vart den volgenden inhoud: Koning Foead van Egypte is na een korte, doch ernstige ziekte, hedenmor gen overleden. In den loop van den morgen bleek echter, dat dit bericht zeer voorbarig was, want om 11 uur seinde Londen het volgende tele gram: Bericht nog steeds niet bevestigd. De correspondent van Reuter heeft zich naar aanleiding van het bericht, dat koning Foead om 10 uur hedenmor gen was overleden, om half twaalf tele fonisch met het koninklijk paleis in verbinding gesteld. De ambtenaar, die hem toen te woord stond, deelde mede, dat het den koning iets beter ging. Ondanks dit geruststellende bericht, blijkt echter het hardnekkig gerucht de ronde te doen, dat de koning dood is, en van enkele legaties waait de vlag dan ook halfstok. Te Londen weet men nog van niets. In Egyptische kringen weet men niet, wat te denken van het bericht, dat koning Foead overleden zou zijn. Naar men gelooft, is hedenmorgen te Londen een officieel be richt uit Caïro ontvangen, volgens hetwelk de bloedingen zouden zijn opgehouden, en eenige verbetering in den toestand van den koning zou zijn ingetreden. Een dementi. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat de berichten, die hedenmorgen omtrent het overlijden van koning Foead de ronde deden, ongegrond gebleken zijn. De toestand van den koning is even wel zeer ernstig. In den afgeloopen nacht is een bloedtransfusie toegepast, waarvan het resultaat echter nog moet worden afgewacht. De leider der Arabische beweging in Pa lestina, Fakri Bey, heeft volgens het Hbld., een onderhoud gehad met den vertegen woordiger van Havas te Jaffa naar aanlei ding van de jongste onlusten. Fakri Bey verklaarde, dat de onlusten het gevolg zijn van een sedert lang bestaande politieke tegenstelling en geen uiting van anti-semitisme. Het Arabische volk wil vreedzaam in zijn land leven en zal zijn onafhankelijkheid .weten te verdedigen. De Arabieren hebben alle reden om aan te ne men dat de mandaatregeering onder invloed der Joden handelt. Zij vreezen dat zij over steeds minder land zullen beschikken. „Men verwijt ons onze houding", aldus Fakri Bey, „maar wat kunnen wij anders doen? Wij zijn tot onlusten overgegaan na dat wij alle wettige middelen hadden aan gewend om voldoening te krijgen. Wij heb ben gevraagd, gesmeekt, gebedeld en ge dreigd. De Arabieren zullen den strijd voortzetten totdat hun eischen zullen wor den gevoerd met wettige en niet-wettige middelen". De vijandschap begon op den dag toen, zonder raadpleging van de Arabieren, Ro nald Storch, de toenmalige militaire gou verneur, het wettelijk statuut voor het oJodsch Nationaal Tehuis instelde. Alle Arabische congressen sedert 1919 hebben de opheffing van het Joodsche Nationaal Tehuis geëischt, evenals de instelling van democratisch-parlementaire regeering. Een Engelsche parlementaire commissie, die een enquête instelde, adviseerde in 1930 o.a. be scherming van den eigendom der Arabieren. De mandaatregeering aanvaardde deze poli tiek en legde zich daarop vast in het Wit boek van 1931. De Joden verzetten zich krachtig tegen dit Witboek. Twee maanden later zond MacDonald een rectificeerenden brief, waardoor het Witboek radicaal werd geannuleerd. Tenslotte verklaarde de Bey: „Engeland moet de sympathie van het Arabische volk trachten te winnen, anders zullen de Ara bieren ophouden aan de zijde van Engeland te staan en dit als hun vijand beschou wen". De speciale correspondent van Havas heeft verder een onderhoud gehad met den burgemeester van Tel Aviv, Rockah, een van de voornaamste Joodsche magistraten. Deze zeide dat Tel Aviv de jongste stad van de wereld is. De Joden zijn hierheen geko men om hun oude vaderland te herstellen er zijn hier thans ten getale van 150.000. Z»; doen niemand kwaad en hebben onbewoon de streken in bezit genomen, welke zij door hun arbeid vruchtbaar hebben gemaakt. Tel Aviv is een bron van rijkdom zoowel voor de Arabieren als voor de Joden. Van cultu reel standpunt gezien hebben de Joden een groot werk volbracht. Verder is Tel Aviv de eepige stad in het Oosten, waar koste loos, verplicht onderwijs wordt gegeven. Hoewel onder Britsch mandaat staande is de stad aan alle zijden omsingeld. De ge beurtenissen zijn schrikkelijk, het was een strijd van man tegen man, van kracht tegen kracht. Wij zijn vredelievend, aldus de bur gemeester en hebben slechts constructieve bedoelingen. De slachtoffers zijn onverhoeds aangevallen en vermoord. De burgemeester betreurde het dat dege nen, die de verantwoordelijkheid voor de onlusten dragen, niet gestraft worden. Hij hoopte dat het wereldgeweten de plaatse lijke overheid zal dwingen maatregelen te nemen om dergelijke misdaden in de toe komst te voorkomen. Hiervoor acht hij het nodzakelijk dat de stad een rechtbank krijgt en een autonome haven. In afwachting van verdere hulp is ^en afweerdienst van vrijwilligers georgani seerd, die bereid zijn hun leven te offeren. Het aantal vluchtelingen te Tel Aviv be droeg gister 8000. TERDOODVEROORDEELDEN ONTSNAPT. Uit de gevangenis van de Macedonische stad Gorna-Djoemaja zijn vier gedetineer den, van wie drie ter dood veroordeeld wa ren, ontsnapt door een onderaardsch kanaal, dat zijzelf hadden gegraven. De politie heeft hen nog niet kunnen opsporen. Men gelooft, dat zij naar Griekenland of Zuid- Slavië zijn ontkomen. BANKROOVER-ZELFMOORDENAAR. Te Kronberg in Taunus (Duitschland) heeft Donderdagavond een jonge man met zwart masker voor het gezicht de beambten van een bank gedwongen hem den inhoud van de kas, bestaande uit 1700 mark, te ge ven. Hierna verdween hij op een fiets. Kort hierop wilde de roover, nu zonder masker, 20 mark op een Conto storten. Hij werd evenwel door de beambten herkend en door de inmiddels gewaarschuwde poli tie gearresteerd. Het geroofde geld had hij nog bij zich. Toen men in den laten avond den man aan een verhoor wilde onderwerpen, bleek, dat hij zich in zijn cel door ophangen van het leven had beroofd. SPIONNEN GEARRESTEERD. Te Cormesse nabij Verviers (België) zijn twee personen gearresteerd, verdacht van spionnage. De „Derniere Heure" verklaart, dat hier sprake is van twee werklieden, die werkten aan het fort Tancremont. Zij zou den inlichtingen hebben verstrekt aan een centrale, welke zetelt te Herbestal, nabij de Duitsche grens. ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIE. Tusschen Hindoes en Mohammedanen te Poona in Britsch-Indië hebben gister ernsti ge botsingen plaatsgehad. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat 85 personen wer den gewond en in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, 12 van hen zijn ernstig gekwetst. Op de Daruwalla-brug in het centrum van Poona zijn twee mitrailleurs opgesteld en politie en militairen bewaken de Mos keeën en Hindoe-bedehuizen. Twee Mos keeën en vier Hindoe-tempels zijn in vlam men opgegaan. ALARMTOESTAND OPGEHEVEN. De Spaansche ministerraad heeft in zijn zitting van gisteren besloten, met het oog op de verkiezing der compromissario's, die a.s. Zondag plaats vindt, den alarmtoestand en de preventieve censuur op de pers in het geheele land op te heffen. De alarmtoestand werd in Februari afgekondigd, kort voor de regeering-Azana aan de macht kwam. Uitgeweken socialisten teruggekeerd, 121 Spaansche socialisten die betrokken geweest waren bij de October-revolutie en in verband daarmede naar Rusland gevlucht waren, zijn gisteravond in Madrid aangeko men. Op het station, waar ook vertegen woordigers van de stad en van de socialisti sche organisaties ter verwelkoming aanwe zig waren werd een optocht gevormd, welke bij het stadhuis door den burgemeester Pe- dro Rico werd begroet. Handhaving, van den alarmtoestand. De regeering heeft op het laatste oogen blik haar gisteren genomen besluit den al armtoestand en de censuur in het geheele land op te heffen, met het oog op de a.s. verkiezingen, gewijzigd. Zij heeft besloten, ondanks de eischen van de pers, den uitzon deringstoestand en derhalve ook de censuur op de pers te handhaven. Het schijnt, dat vooral minister-president Azana heeft aan gedrongen op een terugkomen op het oor spronkelijke besluit. Overval op autobus. Drie gewapende bandieten hebben bij Barcelona een autobus aangehouden, waar in zich 25 passagiers bevonden. Deze men schen werden geplunderd en vervolgens ge bonden aan den kant van den weg achter gelaten. De bandieten zijn er met de autobus van door gegaan. PREDIKANT GEARRESTEERD. Hij had geprotesteerd tegen bedrog bij rijksdagverkiezingen. De Berlijnsche correspondent van de Pra- ger Presse verneemt, dat in Scuttdorff in Hannover een predikant is gearresteerd, aangezien hij een schrijven gezonden had aan den plaatselijken groepsleider der N.S, D.A.P., waarin hij verklaarde, dat hij als christelijk predikant het bij de rijksdagver kiezingen gepleegde bedrog niet zonder pro test voorbij kon laten gaan. AANVALLERS VAN BLUM VEROORDEELD. Het gerecht te Parijs heeft de aanvallers van Leon Blum, Courtois en Andurand, ver oordeeld tot respectievelijk drie maanden en veertien dagen gevangenisstraf. Zooals bekend hebben zij de socialisten leider Leon Blum, het kamerlid Monnet en diens echtgenoote, mishandeld op den dag van de begrafenis van het lid van de Action Francaise, Jaques Bainville. Courtois en An durand zijn beiden eveneens lid van de Ac tion Francaise. SCHADE DOOR EEN SNEEUWSTORM. Nu de sneeuw door de hoogere tempera tuur is gesmolten, is gebleken, hoe groote schade in West-Duitschland door den sneeuwstorm van 17 April is aangericht. Al leen al in het spoorwegdistrict Wuppertal zijn ongeveer 3000 telegraafpalen vernield terwijl niet minder dan 4000 kilometer tele graafdraad vernieuwd moet worden. DE ONLUSTEN TE POONA. Bij de botsingen, die gisteren in Britsch- Indië tusschen Mohammedanen en Hindoes hebben plaats gehad, zijn twee personen gedood en 200 gewond. In de stad Poona is politieversterking aangekomen, terwijl voorts troependetachementen in de stad ge- stationneerd zijn. Twee moskeeën en 4 Hindoe-tempels zijn door fanatici van de beide godsdiensten verbrand. HEVIGE BRAND IN KATOENVERVERIJ. Uit Carlisle (Pennsylvanië) wordt gemeld, dat tengevolge van een brand in een ka toenververij een schade van 75.000 dollar is aangericht. De brand ontstond, doordat de behandeling van katoenen goederen in deze onderneming bij een hooge tempera- tuui geschiedt. SPECULATIESCHANDAAL TE LONDEN. Maandag zullen in het Engelsche Lager huis door vertegenwoordigers van alle partijen inlichtingen worden verzocht in verband met een fraude-affaire, die in de City en in de wandelgangen van het parle ment groote beroering heeft gewekt. Zooals men weet, voorzag de zoo juist in» gediende begrooting in een belastingver- hooging van 3 pence per pond sterling, en in de invoering van een belasting op thee van 2 pence per pond. Thans is gebleken, dat even voor de In diening van de begrooting een abnormaal grooot aantal verzekeringen tegen deze verhooging is afgesloten. Men gaat thans na, hoe deze bizonder- heden van de begrooting, waaromtrent zoo» als gewoonlijk de grootste geheimhouding is betracht, hebben kunnen uitlekken. De Verzekerings Mij. Lloyds heeft reeds op» dracht laten geven, lijsten te laten aan* leggen met de namen van degenen, die zich op het laatste oogenblik hebben laten zekeren. Afschuw van den oorlog da voov» naams te drijfveer. De verkeersvlieger Viruly publiceert In de „Groene Amsterdammer" van deze week de volgende brief, die hij aan minister-pre» sident Colijn geschreven heeft: Aan zijnen Excellentie den minister van Staat, den minister van Defen sie ad interim. Excellentie! In de Groene Amsterdammer van 19 Oc- tober 1935 schreef ik een artikel „Boven de oorlogsgedachte uit" naar aanleiding waar van u mij door den commandant der lucht- vaartafdeeling de vraag deed stellen of op mij met het oog op de mij toegedachte oor logsbestemming ten volle zou kunnen wor den gerekend en mij werd opgedragen, mijn zonder commentaar gevraagd bevestigend standpunt in hetzelfde blad te publiceeren. Ik heb er mij toen rekenschap van gegeven, dat uwe Excellentie hiermede van mij vroeg een openlijk getuigenis van bereidheid in geval van oorlog een Nederlandsche belang te dienen in strijd met een christelijk gebod en een persoonlijk eergevoel, maar ik heb deze bereidverklaring om in de huidige oorlogsomstandigheden menschen te gaan dooden, toch gegeven, op grond van een op jongen leeftijd eenmaal gedane officierseed en in de overweging dat iemand zich in dezen tijd niet aan de ordegevende wetten van zijn volksgemeenschap moest onttrek ken. Het is mij echter duidelijk geworden, dat ik mij aan deze verklaring in feite niet zal kunnen houden en dat juist in dezen tijd het zwaarste het zwaarst moet wegen. Voor den daad staande, zou ik toch nimmer een nationaal belang hebben of kunnen dienen, indien dit moest wezen door willekeurige, niet schuldige menschen te gaan dooden, met verloochening van een duidelijk chris telijk beginsel, mijn belangrijkste levenser varing en menschelijk eergevoel. Daar uwe Excellentie mij destijds pu blieke bekendmaking van mijn standpunt heeft opgedragen, stel ik er prijs op in het zelfde blad mede kennis te geven van het feit, dat ik mij verplicht gevoel u bij deze te verzoeken om ontslag als reserve-offi cier-vlieger. Ik kan mij namelijk niet meer beschikbaar stellen voor eenige bestemming tot militaire oorlogswerkzaamheid, doch ik verklaar mij bereid tot de uitvoering van andere staatsdiensten als bedoeld in de des betreffende wet van 13 Juli 1923. A. VIRULY, Schiphol, 22 April. DE „LEOPOLD MOTT" VAN SCHIPHOL VERTROKKEN. Vanochtend om half acht is de sportvlie ger, de heer H. S. Heymans, met zijn toe stel „Leopold Moth" in gezelschap van den heer A. F. Postma, den instructeur van de N. L. S., naar Caïro vertrokken. Ondanks het vroege uur bestond voor het vertrek tamelijk groote belangstelling. De „Leopard Moth" maakt een noodlanding. De „Leopard Moth", het sportvliegtuig PH-JUH van den heer H. S. Heymans, die tezamen met den instructeur van de N.L.S., den heer A. F. Postmaa, vanmorgen om half acht van Schiphol voor een vlucht naar Caïro is vertrokken, heeft na nog geen half uur vliegen, vanwege de mist een nood landing moeten maken, op een stuk bouw land van den heer J. Schaberg .gelegen in den polder „Lange Bakkersood", vroeger gelegen onder Pernis, thans onder Rotter dam. Bij deze noodlanding werd de schroef van het toestel licht beschadgd. Personeel van Waalhaven was spoedig aanwezig met het vliegtuig van een nieuwe schroef te voor

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1