Agenda Stad en Omgeving. lOeeeieeUAt Noodlottige brand te Rotterdam. TWEEDEUR SEDAN J 3075— VIERDEUR SEDAN ƒ3160— OFFICIAL LINCOLN DEALER: Alkmaar: Garage W. Schmidt, Heiligland 24-38. Ministerieel bezoek aan Noordholland. De nieuwe werken te Beverwijk, Castricum, Egmond en Bergen in oogenschouw genomen. Heiloo en de zee. ven zullen worden nagezien. aan het bureau Singel opgesloten. Stedelijk Museum ingan Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Heldenkermis (hist.-hum.); hoofdrol Fran goise Rosay. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, t/m. Dinsdag, half acht, hoof dn. 't Was 1 April (hum., Holl.) hoofd rollen Joh. Kaart, Jopie Koopmans, Herman Tholen, Cissy van Bennekom. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer In de macht der geheime politie (sens.); hoofd rollen Kay Francis, Leslie Howard. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De Zigeunerin (rom.); hoofdrol Katharine Hep burn. Toegang voor eiken leeftijd. Maandag 27 April. 8 uur, De Unie, jaarl. alg. vergadering Ziekenhuisverpleging. 8 uur, 't Gulden Vlies, vroolijke kunst, Louis Davids, Jan Musch, Dora Gerson e.a. Dinsdag 28 April. 8 uur, 't Gulden Vlies, donateursconcert St. Louis. 8 uur, dancing Harmonie, openb. verg. Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, spreekster mevr. P. SmitSchuckink Kool; declamatie. van den hoogen commissaris toonde reeds thans, dat de vertegenwoordiger van Groot- Brittannië niet voor geweld zou wijken In afwachting van een oplossing zou het Jewish Agency het werk voortzetten. Niets zal het vetrouwen van onze ge- loofsgenooten in onze beweging verzwak ken, verklaarde Chertok. De laatste uitgifte van aandeelen der Palestina-bank te Lon den tijdens de troebelen werd negentien maal overteekend. De immigratie, die na onlusten altijd toeneemt, stijgt ook thans. Vierhonderd joden, die van de onlusten op de hoogte waren, zijn uit War schau vertrokken. Wij twijfelen er niet aan, dat de economische werkelijkheid het uiteindelijk zal winnen van politieke voor- oordeelen. Daarom zullen de Arabieren het statuut van gelijkheid moeten accepteeren. Tegen dezen prijs kan de vrede met ons gesloten worden". Jeruzalem biedt een verlaten aanblik. Te Jeruzalem trekken patrouilles met automobielen door de ontvolkte straten. Nu het verkeer tot een minimum is be perkt, en vrijwel alle winkels gesloten zijn, biedt de stad een verlaten aanblik. STORM TEISTERT JAPANSCHE KUST. In Japan hebben hevige stormen gewoed, gepaard gaande met zware slagregens, wel ke vooral te Tokio en Yokohama aanzienlij ke schade hebben aangericht In de prefec turen Minami Noema en Niigata zijn meer dan 600 huizen verwoest. In de haven van Yokohama zijn drie visschersbooten gezon ken. Kind aan den verstikkingsdood overleden. In pand 36 aan de Breedestraat te Rotterdam is gisteravond brand ont staan op de tweede étage, waar mej. B. C. Schünlau woont met drie kinde ren. Zij was met het oudste jongetje op visite in de buurt terwijl twee jongens van twee en vijf jaar in de bedstee lagen te slapen. Buren ont dekten, dat er rook uit pand kwam. In allerijl werd de brandweer gewaar schuwd. Met rookmaskers gewapend zijn drie mannen van de afdeeling brandbluschmiddelen erin geslaagd door te dringen in de achterkamer, waar de bedstee was. Beide kinderen waren reeds bewusteloos. Door den G. G. D. zijn zij naar het ziekenhuis aan den Coolsinger te Rotterdam overgebracht. Reeds onderweg werd zuurstof toe gediend Het jongste kind is in den loop van den avond aan de gevolgen overleden. De toestand van het oudste kind is redelijk weL De oorzaak van den brand is onbe kend. H.M. DE RUYTER OP PROEFVAART. Na tien dagen te rug weer naar de werf. Des nachts in Nieuwediep. Van onzen R.-redacteur). Vanmorgen is de nieuwe kruiser De Van de Werf Wilton-Fij enoord te Schiedam vertrokken voor den eersten proeftocht. Deze tocht zal tien dagen duren waarna de kruiser weer naar de werf zal terugkeeren om nagezien te worden Er wordt gevaren op de Noordzee; naar' wü vernemen ligt het in de bedoeling om voor- loopig nog de nachten in de haven van Nieuwediep door te brengen. Daarna wor den weer nieuwe proeftochten gemaakt. Tezamen zullen al deze proeftochten wel zeven weken in beslag nemen. De kruiser is nu nog niet geheel af gebouwd. Het interieur is zoo ver vol tooid, dat men de verschillende onder- deelen gemakkelijk kan bereiken voor eventueele reparaties of veranderingen, die na de proefvaarten noodig mochten blijken. Na den eersten proeftocht van tien dagen gaat de kruiser weer in het Bij deze tochten zullen verschillende proeven worden genomen, zoowel met de machinerie als met het geschut. Zoo zal men beginnen met in de rondte te varen, om te zien, hoe groot (of hoe klein) de cir kel is, die het schip daarvoor noodig heeft. Men zal den tijd meten, gebruikt bij het plotseling stoppen en achteruitvaren, en natuurlyk zullen ook snelheidsproeven worden genomen, die in de buurt van Schotland zullen worden gehouden, omdat daar dicht langs de kust de zee diep genoeg is om by groote snelheden geen zuiging te veroorzaaken. By de geschutproeven wordt bijvoorbeeld gemeten in hoeverre het dek doorbuigt by harde schoten. En zoo is er meer. Tydens een bezoek aan den kruiser heb ben wy een indruk kunnen krijgen van den bouw en de technische inrichting van deze nieuwe aanwinst onzer Koninklijke Marine, 'Vm r- i pi "en verslaggever.) TWEE NIEUWE DUIKBOOTEN. Bestemd voor den dienst in Indië. Belangrijke opdracht. (Van onzen R.-redacteur). Naar wij vernemen, heeft de werf Wilton- Fjj enoord te Schiedam de opdracht ge kregen tot den bouw van twee nieuwe onderzeebooten van het type van de K 18 Deze beide booten zyn eveneens bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië en zullen resp. de K 19 en de K 20 worden genoemd. De materialen voor den bouw van deze onderzeebooten zyn reeds gedeeltelijk op de werf aangekomen. Men is thans begonnen met de plaatsing van een kraan, die daarbij dienst zal moeten doen. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Van de hulpbetooging, die Woensdagavond 29 April a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden wordt onder auspiciën van het Centraal Comité van Oranje- en Nationale-organisaties te Amsterdam en ge organiseerd wordt door de afdeeling Am sterdam van het Nationaal Jongeren Ver bond, zal Donderdagochtend 30 April, des morgens van acht tot negen een reportage gegeven worden door de Avro. MEISJE TE LEIDEN DOODGEREDEN. Gistermiddag is de 13-jarige Annie Zwa nenburg uit Katwijk aan Zee, toen zij op den Rynsburgerweg te Leiden even van een vluchtheuvel van de electrische tram afstap te. door een personen-auto, bestuurd door den 63-jarigen J. C. van D. uit Stompwijk overreden. Een van de wielen ging haar over de borstkas. Met zware inwendige kneuzingen werd zy opgenomen en is tydens het trans port naar het academisch ziekenhuis overle den. WATELER-VREDESPRIJS. Toegekend aan de academie voor internationaal recht te Den Haag. De vredesprijs voor 1936, ten bedrage van vyf en twintig duizend gulden, is toegekend aan de academie '-oor internationaal recht te s-Gravenhage, wegens de iiensten, door deze instelling aan de zaak des vredes bewe zen door hare werkzaamheid, sinds 1923, op den grondslag van internationale samenwer king in het belang van de ontwikkeling van het internationale recht en van de rechts- gedachte als richtsnoer voor de statenge meenschap. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door den heer J. G. D. Wateier, in leven direc teur der Oranje-Nassau Hypotheekbank te s-Gravenhage, die by zijn overlijden zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie- stichting, belast met het beheer van het Vredespaleis, onder beding, dat uit het reve nu jaarlijks een vredesprijs zou worden toe gekend aan dengene, die op eenigerlei wijze de zaak van den vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijgedragen tot het vinden van middelen ter bestrijding van den oorlog. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. Te Den Haag. Twee personen hebben zich gisteravond te ongeveer 10 uur met behulp van een val- schen sleutel toegang verschaft tot een rij wielstalling in de Spuistraat te Den Haag. Terwijl een der mannen op den uitkijk bleef staan, brak de andere den muntmeter den"^ !fde daarna een parti' rijwielban- auto welkê dC bedoelin« deze met een pereèd omgeving van het perceel heï f i7aS ?ezet' te ve«-voeren. Zoover is nenaen, die den man naar binnen hadden AT PM v 66,1 ag6nt Cn 6en waker van de A.G.P.N.V. waarschuwden. k ^°en^e1fan; °P den uitkijk Bestaan had, ontdekte, dat de zaak mis zou loopen nam hij de vlucht en verdween, met de auto, naar voorloopig onbekende stemming. Voor zyn kameraad gelegenheid had, ook een goed heenkomen te zoeken, was hij reeds ingesloten en kon even later door den agent worden aangehouden. De gearresteer- groote vaste dok, waar o.m. de schroe- I jg een ongeveer 30-jarig persoon. Hij is üci neaen een ge wichtige dag. De nieuwe weg van den spoorwegovergang aan den Koudenhorn, de haven en de nieuwe los- en laadterreinen naar de Wijkersbreek werd namelijk heden door minister Slingenberg officieel in ge bruik gesteld. Tal van aanwezigen woonden deze plech tigheid by. Wij merkten o.m. op de leden van de Ged. Staten mr, Bomans en Polak, de provinciale commissie voor de werkver schaffing in Noordholland, de burgemees ters van Beverwijk, Velzen en Heemskerk, de inspecteur der werkverschaffing in Noordholland, burgemeester Kikkert van de Beemster, de hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, mr. Reigersman, het bestuur der V.V.V., gemeenteraadsleden van Beverwyk en vertegenwoordigers van verschillende corporaties. De burgemeester van Beverwijk ver klaarde, dat de gemeente den minister zeer erkentelijk is voor diens bereidwilligheid, om den nieuwen weg officieel in gebruik te stellen. Het stemde spr. verder tot groote vreugde, dat zoovelen blijk hadden gegeven van hun belangstelling. Vervolgens deelde spr. mede, dat de com missaris der koningin bericht van verhinde ring had gezonden. Spr. was er zeer over verheugd, dat mr. Bomans als voorzitter der advies-commissie aanwezig was. In September '32, zoo zeide spr., is een aan vang gemaakt met de voltooiing van het werk. Drie en een half jaar hebben 8Q werkloozen arbeid gevonden, omdat het werk in hoofdzaak werd uitgevoerd met uitschakeling van mechanische kracht. De haven zal een belangrijke verbetering bren gen, waarvan men echter dan pas het ge- heele nuttige effect zal zien, wanneer de inundatie-sluis vervangen kan worden door een kunstwerk, dat een betere verbinding geeft met het Noordzeekanaal en waarover thans met de regeering overeenstemming is verkregen. Dan zal Beverwijk ook zyn in dustrieterreinen tot bloei zien komen. De minister spreekt. Minister Slingenberg had met genoegen uitvoering gegeven aan de uitnoodiging. Hij dankte den burgemeester voor diens vriendelijke woorden en verklaarde, dat ook de regeering van oordeel was, dat de dag van heden voor Beverwyk en omgeving ook als industrie-centrum van groote beteeke- nis is. Spr. noemde als 't belangrijkst de uit breiding van de havenwerken. Het is de re geering bekend, dat de haven van'Beverwyk meer beteekenis heeft dan een plaatselijke. Beverwijk is het centrum van een vroeger grooten, thans helaas verminderden export, maar toch van een bedrijvigheid, en in deze tyden dient het Nederlandsche volk er voor te waken, dat men inslaapt. Het is goed, dat men zich er van bewust is, dat na deze moeilijke tyden een betere tijd komt en dat men er op bedacht is, dat men daarvoor werk heeft uit te voeren. Spr. wees er op, dat de regeering derge lijke werkzaamheden, als hier zijn uitge voerd (omdat zij groote economische be- eekenis hebben) zeer waardeert en hij ein- «t»«H Ziju reue met den wen»ch, dat het tot igebrachte tot bloei van Kennemer- Naar de werkverschaffingen in Castricum, Egmond en Bergen. Van Beverwijk begaf het gezelschap, be staande uit minister Slingenberg, de heeren Bomans en Polak van Ged. Staten, de hoofd ingenieur van den. Prov. Waterstaat, de directeur van het P. W. B„ de inspecteur der rijkswerkverschaffing, de heer Meyer de Vries en die van Noordholland, de heer Kikkert, zich naar Castricum. Tegen half elf kwam het gezelschap op Johanna's hof aan, waar ter begroeting aan wezig waren de heeren van Oldenburgh, directeur en de heer Vogelensang, rent meester van de afdeeling terreinen der Provinciale Waterleiding Noordholland, als mede de heeren van Leusen en Haan- schoten, resp. inspecteur en hoofdopzichter van de Nederlandsche Heidemaatschappij, onder wier leiding de werken worden uit gevoerd. In Johanna's Hof werd door de heeren van Oldenburgh en Vogelensang een uiteenzetting gegeven van de werken, welke zullen worden uitgevoerd en waarvan de voornaamste zyn het maken van een zand weg van ongeveer 40 K.M. lengte door de duinen en het aanleggen van ruim 200 H.A. bosch. Verder zullen eenige kleinere werken worden uitgevoerd, zooals het blootleggen van de fundamenten van het voormalige slot op Egmond aan den Hoef, waar ver moedelijk een nieuw raadhuis zal ver ryzen. Voor deze werken zal een bedrag van ongeveer 580.000 verloond worden, terwijl de verschillende bijkomende werken wor den geraamd op 160.000. Na deze uiteenzetting ging het gezelschap per auto door de duinen naar Egmond, waar de wegwerken bezichtigd werden In Egmond aan Zee, waar men te 12 uur arriveerde, was de heer Thiecke ter begroe ting aanwezig. Allereerst werd de nieuw aan te leggen weg van Heiloo naar zee be zichtigd. Deze weg zal 1370 M. lang worden en een minimum-breedte krijgen van 20 M. Met voldoening werd vernomen, dat de tuinders, die het land, waarover de weg zal komen, bezitten, allen bereid geweest zyn, om hun gronden voor dit doel te verkoopen Heiloo zal in de naaste toekomst dus een zeer fraaien zeeweg krijgen. De heer Thiecke, die de leiding van de werkzaamheden aan dezen weg heeft, deel de mede, dat sinds Augustus 1935 een vijf tigtal Egmonders in werkverschaffing heb ben gearbeid en 70.000 M3. zand hebben moeten verplaatsen. Er was in de eerste plaats naar gestreefd, om een mooien weg tot stand te brengen. De weg slingert zich door het duingebied. Valleien zyn reeds op meerdere plaatsen gevuld, boringen zijn al gedaan, om in een groote vallei ten Zuiden van den weg een duinmeer te maken, terwijl aan het einde van den weg een 5000 M3. groot parkeer terrein zal worden aangelegd. Bovendien zyn van dezen hoofdweg zijwegen naar Egmond aan Zee geprojecteerd. Egmond kan dan ook alle reden hebben, om zich te verheugen over deze werken. Van Egmond trok de minister via Heiloo en Alkmaar naar Bergen, waar in de Rus tende Jager de lunch werd gebruikt. Des middag werd een bezoek gebracht aan de werkzaamheden in Bergen, waar werkloozen van verschillende gemeenten in het duingebied van het Staatsboschbeheer wegen hebben aangelegd. De indruk is hier, dat men te veel wegen maakt, die later weer zullen verstuiven. Moge de minister tot het inzicht komen, dat het wenschelijk is, om het Staatsbosch beheer te overtuigen, dat men meer gebaat zal zyn, wanneer de z.g. Deserteursweg te Schoorl wordt doorgetrokken naar zee en naar Bergen aan Zee. Dan maakt men ook daar tenminste een weg, die nuttig effect zal hebben. naar waarnemingen, van fgen, verricht in den Maandag 27 April. gea Medegedeeld door het Kon: Nederl ïw Instituut te de Bilt. 773>9 mJM. 755.9 mJd. k avond nn land zou leiden. Het traditioneele lint werd i even traditioneel doorgekmm en h opengesteld. sennipt en de weg groot aantal auto^ aanweffg0^' een de nieuwe weg onmiddellijkcwaS' Z?°dat file auto's bereden kon worden nge De minister vertrok vervolgens naar Oud Meerenberg, waar koffie werd geserveerd DE STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING. In den Wieringermeer, Ten onrechte is in ons blad van Zater dag bericht, dat ook de Medemblikker werkloozen, die by de werkverschaffing in den Wieringermeer zyn geplaatst, het werk zouden hebben neergelegd. Tot dusver staakt geen hunner. Intusschen vernamen B. en W. van Medemblik, dat door enkele onverantwoor delijke onruststokers werd getracht, ook Medemblik in de staking te betrekken. In verband hiermede is een spoedeischen- de vergadering van B. en W. gehouden, eenige uren daarna ontvingen alle betrok ken arbeiders een schrijven, waarin zij met den grootsten ernst werden gewaarschuwd, zich niet tot staking te laten overhalen. B. en W. wijzen erop, dat ieder, die staakt, onmiddellijk geschorst en daarna voor on- bepaalden tijd zal worden uitgesloten van de werkverschaffing en dat de uitgeslote- nen slechts in den uitersten nood een zeer soberen steun in natura zullen ontvangen. In een schrijven sluiten de voorzitters der drie plaatselijke bestuurdersbonden (de christelijke, neutrale en r.k.) zich bij de waarschuwing van en W. aan. Deze waarschuwing heeft tot gevolg ge had, dat alle betrokken arbeiders heden morgen aan het werk zijn gegaan. Naar aanleiding van de staking van te werkgestelde werkloozen bij de werkver schaffing in de Wieringermeer heeft het A. N. P. ten departemente geinformeerd, of van de zijde van den minister maatregelen zyn genomen ten opzichte van de arbeiders uit Wieringen, die den arbeid in den Wie- ringermeerpolder hebben neergelegd. Medegedeeld werd, dat de minister tele grafisch aan het gemeentebestuur van Wie- ringen heeft laten weten, dat deze arbei ders voor onbepaalden tijd van de werk verschaffing zyn uitgesloten en dat, wan neer na eenigen tijd in de betrokken ge zinnen nood mocht gaan heerschen, het armbestuur slechts hulp mag verleenen op zeer sobere wijze in natura. Voorts werd de aandacht er op gevestigd, dat deze uitsluiting, te meer nu men pro beert werkloozen uit andere gemeenten over te halen eveneens den arbeid neer te eggen, van langen duur zal kunnen zijn, dat eventueele lierplaatsig eerst mag Hoogste barometerstand La Coruna. Laagste barometerstand Reykjavik. Verwachting, geldig tot den Dinsdag 28 April: Zwakke tot matige wind uit noordemu tot oostelijke rich'ingen; half tot zw bewolkt of betrokken; weinig of geeniT^ weinig verandering ir. temperatuur, Weeroverzicht ka^n"" WMr:afnmende^a. De diepe depressie in het noordwesten trok naar de Poolzee af, de volgende lfrt nog ver weg ten zuidoosten van IJsland De hoogedruk in het zuiden nam af en maaki plaats voor een secundaire depressie die ris teren in den nacht zware regens gaf'ten mi den van ons land en naar Italië trok De hoogedruk herstelde zich in hét noord oosten, die in het zuidwesten neemt snel toe Er vormt zich een verbinding tusschen deze gebieden over de Noordzee, waardoor de wind door het noorden naar het oosten zal draaien en föhnachtig droge luchtmassa's in de bovenlucht de vochtige luchtmassa's die thans nog uit het noordwesten worden aan gevoerd, zullen vervangen. In de bovenlucht is thans alle koude ge weken en de temperatuur van het vriespunt wordt eerst op 2500 meter hoogte aangetrof fen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 19.48 uur lidit op. geschieden na bijzondere machtiging van den minister. Naar alle waarschijnlijkheid zal een soortgelijke maatregel ook worden getrof fen voor de arbeiders uit Hoorn en andere plaatsen, die Zaterdag niet aan den arbeid zyn gegaan. VERJAARDAG DRLNSES JULIANA. Evenals vorige jaren is het de bedoeling van de beide Oranjevereenigingen te Alk maar om den geboortedag van H. K. H. prinses Juliana te herdenken. Een speciale herdenking zal voor de jeugd plaats vinden. Beide vereenigingen organiseeren daartoe een bioscoop-voor stelling in het City-théater (Doelenstraat) op Donderdag a.s. des voormiddags te 10 uur voor de kinderen der leden, waarbij als hoofdfilm zal worden vertoond „Ro- binson Crusoe", een film, welke ongetwij feld by de kinderen in den smaak zal val len. Op vertoon van een lidmaatschaps kaart hebben twee kinderen vrye toegang; meerdere kinderen uit één gezin en kin deren van niet-leden kunnen tegen beta ling van 10 ct. de voorstelling bijwonen, wat deze laatste bejreft, voor zoover de plaatsruimte het toelaat. De beide Oranje-vereenigingen stellen zich wijders voor des avonds herdenkings bijeenkomsten te houden voor hare leden en wel de Alkmaarsche Oranjevereenfging des avonds om 8 uur in de dancing van de Harmonie, alwaar dr. Tjebbo Franken uit Haarlem een voordracht zal houden over „Oranje en het lied", terwijl de heer G. Grondsma te Alkmaar zal declameeren. Een en ander zal worden afgewisseld met zang door de leden van de afd. Alkmaar van de Nederl. Vereeniging voor den Volkszsn^, De Christelijke Oranjevereniging houdt des avonds te 8 uur een bijeenkomst m het Gulden Vlies, alwaar als spreker za optreden ds. Dijkstra uit Amsterdam me een rede over „Juliana van Stolberg Voorts heeft de heer Grondsma zich be reid verklaard eenige verzen te declamee ren, terwijl de avond zal worden opg - luisterd door muziek, zang en het vertoo nen van een film. JONGETJE VERDRONKEN TE NIBBIXWOUD. Te Nibbixwoud is gisteren de 2-jange Jan Beerepoot nabij de ouderlijke womng te water geraakt en jammerlijk verdro - ken. Het jongetje werd spoedig uit water opgehaald, doch het bleek reeds laat. BEZOEK BELGISCHE SCHOOLKINDEREN. Een 500 tal Belgische scholieren, die e Zuiderzee-werken hadden ^Z1ir.t:«tai kwamen gisteravond in een twin s autobussen op het Waagpleir. en ma vergezeld door leerlingen van Middelt scholen alhier, enkele wandelingen de stad. 1 Mei —31 LEVERINGEN. Gedurende het tijdvak van - - de Juli 193 is de levering van hooi vo bereden troepen, in garnizoen te Am dam, opgedragen aan de firma V-van wenkamp te Alkmaar tegen den pro 24.30 cent per 10 K.G. OP TRANSPORT GESTELD. Te Oude Niedorp zijn als ve^a^pLhu- diefstal een tweetal personen uit n gowaard aangehouden. Zij zijn naa maar op transport gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2