HEERHUGOWAARD Alkmaarsche Politierechter GRAFT De heer J. Koppen vroeg om by even- Kantongerecht te Alkmaar. in (jettuxtUeMdeti Donderdagmiddag kwam de raad vergadering bijeen. Na eenige opmerkingen over de notulen inzake de burgemeesterswoning, werden deze onveranderd goedgekeurd. Op het verzoek van den heer C. de Rui ter om ontheffing van schoolgeld, werd 8f wij zend beschikt, evenals op het verzoek van K. Bart om ontheffing van schoolgeld. Aan J- Denenberg en P. van Leijen werd ontheffing verleend tot een bedrag van resp. f3 en f 4.50. Besloten werd aan A. Appel, admini strateur der algem. begraafplaats te Veen- buizen, om een vergoeding van 15 voor zijn werkzaamheden te geven. Bezwaarschrift van C. Visser en ande ren tegen de invordering der hondenbelas ting. B. en W. stelden voor dit voor ken- nisgeving aan te nemen onder verwijzing naar het bij de stukken ter inzage gelegd rapport van de gemeente-secretaris. Aan G. Tamis werd ontheffing van schoolgeld verleend van 4.20. Ged. Staten hebben het bedrag van de vergoeding voor de leden van den raad vpor het bijwonen van commissie-verga, deringen vastgesteld op 1.50 per ver gadering. Naar aanleiding van de door den heer H. v. Elten gestelde vraag inzake de ge volgen van de rouleering in de werkver schaffing ten aanzien van de uitkeeringen ingevolge de ziektewet deelden B. en W. mede, dat het dagloon en dus het ziekte geld gemiddeld iets lager zal zijn. Roulee ring heeft ook tot gevolg dat art. 55 min der toepassing zal vinden daarbij volle, dige toepassing der rouleering, weinig ar beiders twee maanden onafgebroken te werk zijn gesteld. Het bepaalde in art. 55 eerste lid sub b zal daarentegen wel toe passing vinden. Salarisverordening, Naar aanleiding van een verzoek van den Nederl. R. K. Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus", om positieverbetering voor den meteropnemer-incasseerder ..i. Strooper, stelden B. en W. voor de verbe tering der wedde te beperken tot het toe kennen van een rijwieltoelage ter waarde van 25. Tevens dient de gewijzigde jaar wedde van de armenmoeder nog in de ver ordening te worden opgenomen, terwijl het wenschelijk werd geacht de titulateur van Th. Voskuil te wijzigen in monteur. Na eenige discussie werd de rijwieltoelage goedgekeurd. Wijziging politieverordening. B. en W. boden een ontwerpbesluit aan tot wijziging der politieverordening. Hier in wordt verboden met drukwerk te ven ten. De heer v. Elten vroeg of colporteeren dan ook verboden is. De voorzitter lichtte toe dat dit meer is bedoeld om verkapte bedelarij te voorkomen. Ook wordt verbo den zonder toestemming van den burge meester het zwemmen in openbare wate ren. Hier wordt alleen ingegrepen als er zich omstandigheden voordoen als b.v. slecht water of dergelijke. School van de Hulpverleening voor Christelijk Nationaal onderwijs. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur deze school om medewerking tot aanschaffing van schoolmeubelen, uit breiding van kapstokken alsmede wijzi ging van een bergplaats, stelden B. en W, voor de gevraagde medewerking te ver. leenen. Goedgekeurd. Gemeentebegrooting 1935 Bij besluit van 19 Febr. is goedgekeurd de begrooting 1935, onder voorbehoud dat over het geraamde gedeelte van de reserve van het electriciteitsbedrijf slechts zal mogen worden beschikt voor zoover dit voor het sluitend maken van den gewonen dienst 1935 noodig zal zijn. Bij Ged. Staten bestaat overwegend be zwaar tegen het voor een groot gedeelte overbrengen van de bedrijfsreserve naar een reservefonds voor bijzondere doel einden. In verband hiermede stelden B. en W. voor de vastgestelde begrootingswijziging waarin deze overbrenging geregeld was weder in te trekken wat de raad goed keurde. Besloten werd in beginsel te besluiten tot deelname in het Middenstandsborg stellingsfonds onder voorbehoud van goed keuring van den betrokken begrootings- Post, De kapitaalsstorting ware te stellen °P 0.15 per inwoner, zijnde een totaal van rond 775. Goedgekeurd. Vuilnisophaaldienst. B. en W. stelden voor tot instelling van een vuilnisophaaldienst over te gaan en het schrijven van J. Pat voor kennisgeving aan te nemen. Men kreeg dezer dagen plotseling een aanbieding van de Stad Rotterdam van een wagen die gekocht is voor 100. B. en W. hadden gedacht den ophaal dienst aan te besteden. Land is te krijgen bij Ranzijn in de 4e Kil pl.m. 800 M2 voor 150. Deze 150 wordt door de eigenaar weer afgedragen aan 't Klein grondbedrijf. B. en W. vroegen nu een crediet van 300. De kosten van den dienst moeten door de burgers zelf worden gedekt met een bedrag van 5 a 10 ct. per week. De heer Commandeur vroeg o.a. waar voor de andere 50 noodig zijn; 100 voor de wagen, 150 voor 't terrein dat is sa men 250. De voorz. zeide dat dit is voor het onderhoud van den wagen; 40 heeft 't opknappen gekost en 10 vervoer, dus totaal 50. In verband met de aanbieding van den heer Pot, stelde de heer Dekkers voor met den heer Pot te onderhandelen en dus niet openbaar aan te besteden. Na eenige discussie deed de heer Dek kers een voorstel om 't aan den heer Pot *e gunnen wat door de heeren v. Elten en Commandeur werd ondersteund. Voor dit voorstel stemden de heren v. Elten, Com mandeur, Poland, Bancras en Dekkers. Het werd afgestemd met 5 tegen 6 stem men. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. Destructie van afgekeurd vleesch. B. en W. stelden voor in principe tot de gemeenschappelijke regeling toe te treden onder voorbehoud ten aanzien van enkele ondergeschikte punten. Het voorstel van/ B. en W. werd, na eenige discussie, aangenomen met aantee- keinig dat Dekkers tegen heeft gestemd. Stichting noodwoningen voor on- behuisden. Voorgesteld werd het besluit van de te bouwen houten noodwoning in te trekken en over te gaan tot het bouwen van een steenen woning. De kosten zijn 1800, te verhuren voor 1,50 per week. Dit werd aangenomen. Begrotingswijziging IV, dienst 1934. Naar aanleiding van het door Ged. Sta ten gemaakte bezwaar tegen de uitbetaling van presentigelden voor commissieverga deringen in 1934, werd het voorstel van B. en W., de begrootingswijzging IV, dienst 1934 met een verhaalpost aan te vullen en gewijzigd vast te stellen, goedgekeurd, Subsidie Crisis-Comité B Het voorstel van B. en W. om aan het Crisis Comité B. te Heer-Hugowaard over 1936 een bijdrage te verleenen van 399 werd goedgekeurd. Dit is berekend naar een gemiddelde van 95 werkloozen en een bedrag per werklooze van 4.20. Gemeentebegrooting 1936. B. en W. boden de gemeentebegrooting voor 1936 ter vaststelling aan. De heer Tromp zeide te spreken namens de r. k. fractie en bracht in felle bewoor dingen het wantrouwen van deze fractie tegenover de wethouder naar voren. De heer Krom (r.k.) antwoordde in 't geheel niet. De heer Kooy (v.d.) zeide: De heer Tromp zeide: hadden wij in 't begin al heel weinig vertrouwen nu hebben wy 't in 't geheel niet. Och, zegt spr., als 't in 't begin al zoo weinig is geweest dan aan vaard ik dat laatste verlies graag. Na dit intermezzo werd tot fie begroo ting teruggekeerd. B. en W. stelden voor een subsidie van 40 te verleenen aan de plaatselijke afdce- ling v. d. Bijz. Vrijw. Landstorm; een sub sidie van 40 te verleenen aan in 1935 ge reorganiseerde Burgerwacht; een subsidie van 1000 te verleenen aan de afd. H. H. V. V. van de vereen. Het Witte Kruis; een subsidie van 150 te verleenen aan het centraal genootschap voor kinderher- stellings- en vacantiekolonies te A'dam; een subsidie van 50 te verleenen aan de afd. H. H. W. (Noord) van de R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond; eenzelfde sub sidie aam dezelfde afd. in H.H.W. (Zuid); in te trekken de subsidie voor den proef tuin „Kennemerland"; een subsidie van 10 toe te kennen aan het comité tot be studeering en bestrijding der iepziekte te Wageningen; een subsidie van 25 te ver leenen aan de commissie voor huishoude lijke voorlichting; afwijzend te beschikken op de navolgende subsidieaanvragen: Fanfarekorps Hou en Trou; R. K. Ver- eeniging „Moederschapszorg"; R. K. Mi litaire vereeniging; Commissie voor Mala riabestrijding. De heeren Elten en Dekkers hadden bezwaar tegen de subsidie voor de Bijz, Vrijw. Landstorm en de Burgerwacht, maar nadat de voorzitter het nut van deze organisaties had bepleit werden de voor stellen van B. en W. allen aangenomen. De begrooting wijst een tekort aan van 3000 De begrooting is geraamd op f 200.000 De begrooting G. E. B. werd vastgesteld de geraamde winst bedraagt 3458.86, De begrooting sloot met een bedrag van 13502.20, waarbij een subsidie van 10.000 is verleend. tueele bijzondere gebeurtenissen in de ge meente de straatverlichting te doen door branden. De voorzitter zeide toe medewerking te willen verleenen, doch bijtijds bericht om trent een uitvoering enz. is zeer wensche lijk. De heer S. Heinis sprak nog over den a.s. esperanto-avond en ontving daarvoor de medewerking van den burgemeester, zoodat de straatverlichting te West-Graft- dijk wat langer dan gewoonlijk zal door branden. Na eenige besprekingen omtrent de werkverschaffing en steunverleening werd deze vergadering gesloten. (Zitting van 27 April 1936). Alvorens met de gewone strafzitting een aanvang te maken werden behandeld een viertal belastingzaken. Als eerste in een drietal zaken stond te recht A. S., garagehouder-autobus onder nemer te Bergen (N.-H.) wien tenlaste was gelegd het ontduiken van wegenbelastingen. Tijdens het verhoor van verdachte en ge tuigen kwam evenwel vast te staan dat van opzettelijke ontduiking niet gesproken kon worden, aangezien het bleek dat verdachte, die eenige van zijn autobussen te laag voor de wegenbelasting had opgegeven, ge heel te goeder trouw had gehandeld. Uitspraak resp. 10 boete of 5 dagen en 10 boete of 5 dagen. Eveneens verdacht van ontduiking der wegenbelasting stond terecht H. J. v. M. uit Hoorn, gedetineerd, die zonder wegen- belastingkaart had gereden. Uitspraak 30 of 10 dagen hechtenis. Uien met een staartje. Vervolgens stond terecht A. de B., vee houder te Heerhugowaard die zich uien, wélke op den zolder van de door hem ge huurde woning lagen en die niet aan hem toebehoorden, zou hebben toegeëigend. Getuige J. P. Dekker tuinder te Aven- horn had het huis aan verd. verhuurd en hem gevraagd of de uien, die nog van den vorigen huurder waren, zoolang op den zol der mocht blijven liggen. Toen evenwel de voormalige huurder om zijn uitjes kwam bleek er werkelijk van een „ui" sprake te zijn, want van de hoeveelheid uien waren ca. vijf zakken verdwenen. Verdachte beriep er zich op dat hij van get. Dekker gedeelten van den nog in het huis aanwezigen boedel had overgenomen en daaronder ook de uien begrepen had. Eisch 20 of 10 dagen hechtenis. De po litierechter die dit voor een totaal bedrag 6 zijnde de waarde van de ontvreemde uien, wel wat hoog vond veroordeelde B. tot 5 boete subs. 1 dag hechtenis. ge- Vrijdag vergaderde de raad der meente. Eenige bescheiden werden voor kennis geving aangenomen. Daarna werd nog gesproken omtrent een t. b. c.-patient, verpleegd wordende in het sanatorium. Na eenige toelichtingen werd met alge- meene stemmen besloten tot het houden van een openbare lagere school in de dor pen Oost- en West-Graftdijk met twee klaslokalen, onder intrekking van het be sluit van den raad d.d. 6 Maart j.1., tot het bouwen van een school met drie klas lokalen. Na bestudeering van het door den ge meente-opzichter ingediende plan tot het bouwen van een gewapend betonbrug Zuiderbrug, Noordeinde van Graft, werd de teekening goedgekeurd. Na eenige besprekingen werd tevens met algemeene stemmen besloten te bou wen een hulpbrug voor het geheele ver keer tot een te bepalen maximum draag kracht. Daarna vroeg de voorzitter aan den raad goedkeuring tot het in behandeling nemen van het kohier, hondenbelasting 1936, met algemeene stemmen goedgevon den. Na in geheim comité te zijn gegaan werd in openbare vergadering vastgesteld het kohier hondenbelasting 1936 tot een bedrag van 189. De heer S. Heinis informeerde naar het toepassen van de verordening tot het hef fen van een vermakelijkheidsbelasting in deze gemeente en ontving een bevredigend antwoord. De heer W. van Ammers Sr. sprak over de geplaatste borden in het dorp Oost- Graftdijk. De voorzitter zeide medewerking tot het opruimen van bedoelde borden toe. De heer P. Brouwer wees op de begraaf plaats van het dorp Oost-Graftdijk. De voorzitter zal den gemeente-opzich ter opdragen deze begraafplaats zooveel mogelijk te doen herstellen. Urker snoepers. Het tafereeltje dat dan volgde had een Amerikaan zeker, indien mogelijk, willen „koopen": gehuld in wijde broeken traden achter elkaar 5 Urkers aan, die in een snoeplustige bui een bakkerswagen van bakker Brouwer op Urk van een gedeelte van zyn koekjes voorraad had afgeholpen. Het vijftal bekende volmondig een hun ten laste gelegden diefstaL Aangezien de bak kerswagen te klein was om 5 paar handen tegelijk te kunnen bevatten hadden drie der jongelieden, tijdens afwezigheid van den bakkersknecht, zich de noodige koekjes toegeëigend die meteen werden geconsu meerd. Get. H. Visser, bakkersknecht op Urk vertelde hoe hy zijn wagen even by een klant onbeheerd had achtergelaten en by zijn terugkomst zy'n koekjesvoorraad ge plunderd vond. Hij was naar de politie ge- loopen en had de vermoedelijke daders aan gewezen. De verdachten, die hun daad ontdekt zagen hadden zich in allerijl naar den eige naar van de koekjes begeven, die zich ter terechtzitting min of meer ontpopte als een politierechter in den dop, had van ieder van de verd. 1 geëischt hetgeen dan door hem aan een philantropische inrichting zou worden gezonden. Aangezien de verd. dit evenwel wat veel vonden ging de particu liere rechtspraak niet op en hoorde het vijf tal, dat by den officier blijkbaar geen al te goed onthaal kreeg, tegen ieder van hen 10 of 10 dagen eischen. Uitspraak tegen A. H., G. W., en I. R. ieder 5 of 5 dagen hechtenis en tegen L. K. en J. W. ieder 5 of 5 dagen tuchthuis straf. Poging tot diefstal. De niet verschenen Sj. B. uit Franeker had bij den winkelier Oudejans te de Rijp gepoogd de winkellade te lichten. Blijk baar was by zy'n binnenkomen de winkel bel niet gehoord en had verdachte zyn kans schoongezien. Aangezien evenwel eer stens de winkellade geen geld bleek te be vatten en hij in de tweede plaats, doordat een overbuur verd. aan het werk zag, werd betrapt, was het succes in de zaak nogal miniem. Daar verdachte niet was verschenen en zich dus blijkbaar van de zaak nog niets aantrok werd hij conform den eisch van den officier veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2 maanden. handeld en het heelemaal niet speciaal op Th. M. Jansen bedoeld hebben. Uitspraak conform den eisch 15 of 10 dagen. Een prettige kostganger. A. W., schilder te Leeuwarden, had eenigen tijd als kostganger doorgebracht by C. M. v. d. Giessen te Den Helder en was op zekeren dag vertrokken terwijl hy de mededeeling achter liet, die erop neerkwam dat hy op werk uitging of „er anders een eind aan maakte". Zonder werk, maar nog in blakenden welstand kwam hy evenwel eenigen tijd later weer in zyn oude kosthuis te den Helder terug, maar verdween een paar dagen later opnieuw. Ditmaal echter niet met achterlating van iets, maar integen deel met medeneming van een bedrag ad 6, zonder de toezegging zich van kant te ma ken. De officier van justitie die verdachte als een zeer slap persoon kenmerkte, vroeg on middellijke gevangenneming van verdachte met het bevel tot het instellen van een re- classeeringsonderzoek welke zienswijze door den politierechter volkomen werd gedeeld. Echtelijke moeilijkheden. W. S., niet verschenen, had eenigen tijd geleden belangrijke moeilijkheden met zyn echtgenoote H. W. Vermanen gehad, omdat hy haar niet geheel vertrouwde en ervan verdacht bepaalde relaties met een „ander" te hebben. De ruzie was dermate hoog ge- loopen dat men tot handtastelijkheden over ging en de echtgenoot zijn wederhelft met de vuist had bewerkt. Het echtpaar had evenwel de kwestie reeds weer in der minne geschikt en houdt thans in een woonwagen te Haarlem ver blijf, zoodat de inmenging van den politie rechter zich thans kon bepalen tot het op leggen van een boete ad 5 subs. 5 dagen hechtenis. Ook schoonmama was in debet. Bovengenoemde echtelijke moeilijkheden had evenwel dezelfde getuige Vermanen ook met schoonmama, die natuurlijk voor haar verondegelykte zoon tevelde trok, twist bezorgd, die get. in een bijzonder openhartig onderhoud diverse niet voor publicatie be stemde benamingen had toegevoegd, waarbij op een bepaalde sexueele verhouding sterk den nadruk werd gelegd. Bedoelde schoonmama, W. S. E., eveneens niet verschenen, werd evenwel wegens het ontbreken van voldoende bewijs van de ten laste gelegde beleediging vrijgesproken. Ook te zacht geblazen. N. J. A. K., winkelier te Wognum, zag zyn klandizie danig bedreigd door een aantal opgeschoten jongens, die er steeds de ge woonte van maakten de ruimte voor zyn winkel als conversatiezaal te benutten. Verd. was op een kwaden dag hierover zoo in woede ontstoken dat hy naar buiten was ge vlogen en de eerste de beste dien hij tegen het lichaam liep een gevoelige slag had toe gediend. Het slachtoffer dat thans als getuige op trad, C. Jongewaard, vertelde dat hy besllist géén gezichten tegen den winkelier had ge trokken en zoo maar zonder meer een klap had gekregen. Uitspraak conform den eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Hij zon tóch behangen. J. B., grondwerker te Alkmaar, had van zyn chef een huis gehuurd en van deze verf en behangselpapier gekregen om enkele kamers in dit huis wat op te knappen. Hoewel de huur ter elfder ure afketste werd het behangselpapier niet terug gege ven en ten eigen nutte aangewend. Toen de chef later weer om zijn behangselpapier en verf kwam was dit begrijpelijker wijze niet meer aanwezig. De officier, die aantoonde dat verdachte's strafregister lang niet meer blanco is en verd. betrekkelijk kort geleden nog een voorwaardelijke veroordeeling had gekregen, eisch te 2 maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Uitspraak 1 maand gevangenis straf. Als de wijn is in den man.. C.'J. K., los werkman te den Helder, had zich op een vroolyken avond met zijn vrien den wat al te veel aan spiritualiën e.d. te buiten gegaan. Hoewel verdachte nu niet direct een kwaden dronk blijkt te hebben manifesteert zich de uitwerking der alcohol zich bij hem klaarblijkelijk op ietwat eigen' aardige wijze, daar hij in een dergelijken toestand drang schijnt te gevoelen in achter tuinen te sluipen en vandaar uit dan de be woners in hun woonkamers te bespionnee- ren. De tuin waar hy het ditmaal op gemunt bleek te hebben was evenwel van een huis waar op dat moment niemand thuis was. Toen echter de vrouw des huizes een mo ment later thuis kwam en zich naar de keu ken begaf ontdekte zy door het venster een „manspersoon" hetgeen haar danig schrik aan joeg en kreten als „moord, moord", werden gehoord. De politierechter, die den dronk van K. niet erg op prijs stelde, veroordeelde hem conform den eisch tot 50 boete, subs. 30 hechtenis; C. P. te Akersloot 10 boete of 8 dagen hechtenis. Overtredingen van de poli- tieverordeningen:J. E. te Anna Paulowna, A. F. G. te Alkmaar, B. van V. te Wilnis, J. D. T. te Amsterdam, P. H. te Alkmaar, J. J. de G. te Bergen, S. B. te Franeker, ieder 2 boete of 2 dagen hech tenis; D. de W. te Alkmaar, W. van 't V. te Alkmaar, H. B. te Hoorn, P. F. K. te Am sterdam, S. T. te Amsterdam, S. S. te Amsterdam, H. R. te Enschedé, S. B. te Enschedé, F. G. H. te den Helder, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis; W. K. te Beverwijk, O. H. te Enschedé, Sj. B. te Franeker, S. B. te Franeker, O. H. te De venter, O. H. te Deventer, S. B. te Frane ker, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis; P. v. d. K. te Heemskerk 5 boete of 5 da gen hechtenis. Overtreding van artikel 453 vanhetWetboek van straf recht (openbare dronkenschap): Joh. R. te Limmen, C. V. te Amersfoort, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis; P. de V. te Alkmaar, 3 dagen hechtenis. Overtredingen van artik el 461 vanhetwetboek van straf recht (loopen over verboden grond): J. S. H. te Groningen, 2 boete of 1 dag hechtenis; E. P. O. te Castricum, 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de vissche- r y w e t 5 A. B. te Zijpe, 1 boete of 1 week tuchtschool. OvertredingvandeleerplicKt- w e t H. K. te Harenkarspel, 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding van het tuin- b o u w b e s 1 u i tP. H. K. te Haarlem, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding vanhet m elk- b e sluit: M. S. te Zype, 5 boete of 3 da gen hechtenis. Overtredingvan het Crisis- zuivelbesluit: H. V. te Bergen, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van artikel 460 van het wetboek van straf recht W. J. te Blaricum, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van artikel 426 van het wetboek van straf- r e c h t (in staat van dronkenschap de orde verstoren): P. Th. V. te Alkmaar, 12 boete of 12 dagen hechtenis. fBitmetdand 50 dagen hechtenis. Beter hard geblazen dan.... Joh. M-, landarbeider te Nieuwe Nie- dorp had zich op een goeden dag dermate opgewonden om het feit dat op zyn erf een 11-tal kinderen aan het spelen waren, dat hij, toen een er van niet direct op zyn bevel van opd.gehoorzaamde, deze zoo hard handig beet pakte dat het kind met het hoofd tegen een blok hout was gevallen. Het slachtoffertje Tr. M. Jansen ver klaarde, dat zy heelemaal geen aanstoot had gegeven, terwijl haar moeder G. Dekker meedeelde dat er wel eens moeilijkheden tusschen de gezinnen Jansen en M. voor kwamen. Verd. die beweerde „over z'n kwaad heen te zijn geweest" zou in drift hebben ge- Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 24 April 1936. Overtredingen van de motor en ry wiel wetA. H. E. te Amster dam, 2 boete of 1 dag hechtenis; P. v. d. W. te Sint Pancras, J. B. te Alkmaar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis; A. D. te Schporl, C. .H te Alkmaar, M. M. te Heiloo, C. P. te Haarlem, J. P. de B. te Schoorl, P. J. te Alkmaar, G. J. H. te Hei loo, P. B. te Zijpe, H. J. L. te Alkmaar, C. U. te Hoogwoud, ieder 3 boete of 3 da gen hechtenis; S. R. te Enkhuizen 2 x 2 boete of 2 x 2 dagen hechtenis; H. J. O. te Bergen, C. N. te Schagen, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis; P. v. d. N. te Voor hout, 5 boete of 5 dagen hechtenis; F. J. H. te Loenersloot, 6 boete of 4 dagen hechtenis; W. W. te Amersfoort, 6 boete of 6 dagen hechtenis; J. W. v. d. Z. te Veur, A. V. te Huizen, ieder 8 boete of 8 dagen JAAR VERKADE'S FABRIEKEN. De historie van een kerngezond bedrijf. Een halve eeuw Verkade! Er is alle aan leiding om by dit gouden jubileum, dat Za terdag 2 Mei feestelijk herdacht zal woi> den, stil te staan. Immers, tot de in dustrieën,- waarop Nederland met recht trotsch kan zyn, behooren ongetwijfeld Verkade's fabrieken te Zaandam. Het was 50 jaar geleden precies als nu. Ook toen heerschte er. een hevige crisis, als gevolg waarvan vele zaken ten onder gin gen. Wie zich staande wilde houden, moest nieuwe wegen inslaan en moedig de bakens verzetten. Het was om die reden, dat de stichter van Verkade's fabrieken, de heer E. G. Verkade Sr., die een oliefabriek aan de Zaan had, op de gedachte kwam een brood fabriek van bescheiden omvang te stichten. Gestaald door vele tegenslagen tot tweemaal toe had hy zijn zaken zien ver kwijnen begon de ruim vijftigjarige het hem geheel vreemde bedrijf en werd op den Zondagavond van 2 Mei 1886 de stoom- broodfabriek „De Ruyter" te Zaandam ge opend. Van de verpakte beschuit kwam men op de verpakte koek. Met één ruk had de on derneming zich losgewrongen uit de kluis ters van klein-plaatselijk bedrijf. In de ondernemingslust en durf van zijn zoons bleek de heer Verkade zich niet te hebben vergist. Arnold Hendrik Verkade had zich, evenals zijn oudste broer Ericus, reeds op jeugdigen leeftijd naar het buiten land begeven. Thuis gekomen van omzwervingen door de wereld, werd A. H. Verkade met de lei ding van de beschuitfabriek belast. Zijn oudste broer begon zich toen meer en meer uit de technische leiding van de fabrieken terug te trekken om zich intensiever te kun nen bezighouden met den verkoop, de ad ministratie, vooral ook de reclame, terwijl Arnold allengs de leiding van het bedrijf als zoodanig voor zijn rekening begon te nemen. Hoewel de eerste jaren de onderneming geen winst afwierp, werd de positie van 't personeel belangrijk verbeterd. Het venten met brood op Zondag werd bovendien afgeschaft en zoogenaamde wis selploegen werden gevormd om aan den doorloopenden nachtarbeid in het zoo zware bakkersbedrijf een einde te maken. In 1906 werd de oudste broer, Ericus, door den heer Waller, toentertijd directeur van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, aangezocht om als mede-directeur van dit groote industrieele bedrijf op te treden. Voor de onderneming te Zaandam was dit heengaan een zware slag, doch hechte grondslagen waren gelegd voor ver dere uitbreiding. Tot op den huidigen dag zijn de Ver- gade's Fabrieken een familie-vennootschap gebleven in den besten zin van het woord. Een leven van hard werken en hooge plichtsopvatting werd in 1907 voor den ouden heer Verkade voorgoed afgesloten. Nog vóór den oorlog werd de biscuitfabri- cage ter hand genomen. De oorlogsjaren gingen aan de Verkade's fabrieken echter niet ongemerkt voorbij. De groote biscuit fabriek, die in 1916 gereed gekomen was, kon vanwege het gebrek aan grondstoffen niet aanstonds functionneeren, zooals men zich dat gedacht had. Eerst na den oorlog kon met den opbouw van deze zoo belang rijke bedrijfstak op grondige wijze worden begonnen. Het broodbakkersbedrijf, dat de eerste grondpijler van de onderneming had ge vormd, heeft men moeten opgeven, toen de sociale wetgeving 't verbod van nachtarbeid in broodbakkerijen bracht.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9