DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 101 138e Jaargang Koning Foead's dood. De oorlog in Oost-Afrika. Dr. F. M. Wibaut overleden. Een vooraanstaande figuur in sociaal-democratische kringen. Zeventigjarig huwelijk. ALKMA ARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTEN TIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 29 April 1936 Hoofdredacteur: T]. N. ADEMA. Stoffelijk overschot zal rusten in de Rifai-moskee te Cairo. De dood van koning Foead werd door middel van de radio aan het volk medege deeld. De muziek-programma's werden on middellijk gestaakt. Op de Britsche oorlogsschepen werd de vlag halfstok geheschen. In verschillende wijken van de stad wer den betoogingen gehouden om uiting te geven aan de ontroering der bevolking. Een groote menigte trok langs het koninklijk paleis. In de voornaamste straten zijn de vensters met rouwfloers bekleed. De open bare vermakelijkheden zijn ten teeken van rouw gesloten. De ministerraad was juist bijeen toen tele fonisch meegedeeld werd, dat de koning was overleden. Ten teeken van rouw werd de zitting geschorst en daarna weer hervat. Volgens inlichtingen van officieuze zijde blijft de ministerraad permanent in zit ting, teneinde de grondwet te bestudeeren in DE Ï6-JARIGE PRINS FAROEK, die zijn overleden vader als koning zal opvolgen. verband met het regentschap. Deze kwestie zal zonder twijfel heden nog niet worden geregeld. De begrafenis van koning Foead zal Don derdag geschieden. Het stoffelijk overschot zal morgen van het paleis Koebbeh naar Caïro worden overgebracht. Het geheele Egyptische leger zal bij de begrafenis te genwoordig zijn. De koning zal rusten in de Rifai-moskee te Caïro. Volgens den Koran zou de koning reeds vandaag begraven moeten worden, doch wegens buitengewone omstandigheden is de begrafenis 24 uur later gesteld. Het eerste gevolg van den dood van ko ning Foead is, dat de Britsch-Egyptische be sprekingen, welke worden gevoerd tot regeling van de betrekkingen tusschen de twee landen, zullen worden verdaagd, ver moedelijk totdat een regentschapsraad zal zijn samengesteld. Uit Caïro wordt nog in verband met het overlijden van koning Foead gemeld, dat de revolverkogel door zijn neef prins Seif Eddin ruim 30 jaar geleden op hem afge schoten, een van de voornaamste oorzaken was welke bijdroegen tot 's konings dood. Prins Ahmed Foead, zooals de koning toen heette werd door den kogel in de keel ge troffen en het gevolg was een blijvende zwakheid en een schier aanhoudende hoest. De ziekte waaraan de koning stierf concen treerde zich op de zwakke plek, de keel; de bloeding welke zich onlangs voordeed, werd door het hoesten veroorzaakt. Sedert meer dan 19 jaar werd de gezondheid van Foead ook ondermijnd door aandoeningen van het hart en van de nieren. De namen van de drie leden van den regentschapsraad, die door koning Foead werd aangewezen bevinden zich thans in een enveloppe met het koninklijke zegel; niemand kent ze tot dusver; In Engelsche conservatieve kringen wordt verondersteld, dat de Egyptische gezant te Parijs Fakhry Pasja hoofd van dezen raad zal worden en dit vooruitzicht wekt eenige beduchtheid daar men meent, dat Fakhry Pasja in groote mate gewonnen is voor de zaak van de Wafd. In dezelfde kringen ge looft men daarom dat zijn aanwijzing van groten invloed zou kunnen zijn op de En- gelsch-Egyptische onderhartdelingen en de vorderingen er van moeilijker zal maken. Prins Faroek Zondag in Egypte verwacht. Koning Eduard heeft een telegram van rouwbeklag gezonden aan den troonopvol ger prins Faroek, die zich te Kingston-on- Thames bevindt. De prins zal heden uit Londen naar Ve netië vertrekken; waar hij scheep zal gaan op de „Victoria". Hij zal Zondag in Egypte aankomen. Hij is de oudste der zes kinderen de andere zijn dochters uit het tweede hu welijk van den overleden koning. Uit diens eerste huwelijk (dat door echtscheiding werd ontbonden) is één dochtergeboren, I die gehuwd is met den Egyptischen gezant te Parijs Fakhry Pasja. Prins Faroek is op 11 Februari 1920 te Caïro geboren en dus 16 jaar oud. Hij wordt beschreven als iemand van meer dan ge middelde lengte, met een aangenaam voor komen en zeer innemende manieren. In 1933 ontving hij op 13-jarigen leeftijd den titel van prins van Boven-Egypte. Hij was in October van verleden jaar naar Engeland gekomen om zich voor te be reiden op het toelatingsexamen voor de Koninklijke Militaire Academie van Wool- wich. De opmarsch naar Abeba. Van Italiaansche zijde wordt uit Asmara gemeld, dat de gemotoriseerde colonne en de Eritreesche colonne, die van Dessie uit oprukken in de richting van Addis Abeba, langzaam vorderingen maakt. Volgens dit bericht ontvangt de bevolking van het gebied, waar déze colonnes zich thans bevinden, de Italianen vriendelijk. Generaal Agostini rukt op naar Boellale. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld dat de colonne van generaal Agostini, na Oenagado te hebben ingenomen, is opgerukt langs een karavaanweg in het dal van de Gerrer in de richting van Boellale. De rechten van Egypte. In het Lagerhuis heeft men Eden gisteren gevraagd, of de rechten van Egypte en den Soedan voldoende gewaarborgd waren nu de Italianen het Tanarmeer en den oor sprong van den Blauwen Nijl bereikt had den? Eden antwoordde, dat de rechten van Egypte en den Soedan door afzonderlijke verdragen zoowel met Italië als Abessinië gewaarborgd waren en er op het oogenblik geen reden bestond om aan te nemen, dat die rechten door eert van beide oorlogvoe rende partijen zouden miskend worden. De negus. Een Fransch journalist heeft in een Hon- gaarsch blad een artikel gepubliceerd, waar in hij betoogd, dat de negus veel van zijn zelfvertrouwen verloren heeft, door de de sertie van ras Gugsa en doordat de sultan van Biroe en die van Ogaden zich aan de Italianen onderworpen hebben. Ook de op stand in Godjam moet hem, volgens dit ar tikel, zeer hebben aangegrepen. Volgens den Franschen journalist heeft de negus de geestelijkheid meermalen ver wijten gemaakt, dat zij de bevolking niet voldoende geestdrift voor de Abessinische zaak wisten te bewegen, terwijl hij zich ook wel in dreigende termen heeft geuit jegens hen, die eventueel zijn orders niet zouden opvolgen. Het moet verder den leden van het diplo matieke corps te Addis Abeba opgevallen zijn, dat de negus na een belangrijke Ita- Jiansche overwinning vaak zijn ontroering niet wist te verbergen. De Fransche journalist eindigt zijn artikel met op te merken, dat in de omgeving van den negus heftig geïntrigeerd wordt en dat er vijf rassen zijn, die alvast aanspraak ma ken op den troon. Tekort aan voedsel in Abessinië. Uit Dzjiboeti wordt gemeld, dat Dinsdag te Addis Abeba een dreigend tekort aan levensmiddelen was door de aankomst van duizenden vluchtelingen, die in de hoofdstad zijn aangekomen uit de bezette gebieden. Buitenlandsche missies hebben de vluchtelingen naar het schijnt hulp geboden. Te Rome is bericht ontvangen, dat gene raal Graziani bevel heeft gegeven tot een tijdelijke onderbreking van de Italiaansche militaire operaties aan het front in Soma- liland in verband met de hevige regens. Bij een hevigen slag tegen het leger van Nassibie zouden de Italianen aan het Zui delijk front bij Sasa Baneh ongeveer 1500 dooden en gewonden hebben verloren. Het 198e legerbericht. Maarschalk Badóglio telegrafeert: „Onze gemotoriseerde colonnes, die den opmarsch langs den weg van Dessie naar Addis Abeba voortzetten, hebben gisteren Macfoed bezet. Een van onze andere colon nes is de rivier de Mofer gepasseerd. Aan het Somaliefront heerscht over alle linies groote activiteit der patrouilles. Detachementen Lybiërs hebben in het dal van de Soeloel rest en van het leger van den vijand versla gen en op de vlucht gedreven. Oegas Mo- hamed Omar, hoofd van de Oagden Ma- lingoer, en de hoofden en notabelen van de somalies hebben zich bij onze militaire auto riteiten gemeld, en hun onderwerping aan geboden. Zij hebben zich bereid verklaard met hun krijgers mede te werken aan de operaties, die aan den gang zijn. De lucht macht was ondanks de ongunstige weerom standigheden weer zeer actief". OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Vrouwelijk medium aangehouden in verhand met den dood van haar vader. In Augustus 1934 vond de „byfogd" een stedelijk rechtelijk ambtenaar Dahl uit Fredrikstad op het eiland Hanke den dood door verdrinking, naar althans aange nomen werd. Er ontstonden naar aanleiding van dit sterfgeval allerlei geruchten: hét neette, dat Lahl's dochter, mevrouw Kober, een ook buiten Noorwegen bekend spiritis tisch medium, zooal niet haar vader gedood had, dan toch dezen door haar voorspellin gen van zijn dood tot zelfmoord zou gedre ven hebben. Een lid van den Noorschen Hoogen Raad, Bonnevie, beschuldigde er mevrouw Kober openlijk van, haar vader van het leven te hebben beroofd. Verleden jaar kwam deze aanklacht voor den rech ter, doch zij leidde niet tot een veroordee ling. In den loop van hetzelfde jaar werd de zaak opnieuw door het openbaar ministe rie ter hand genomen, doch eveneens zon der resultaat. Thans echter is, op verzoek van het hoofd der politie van Fredrikstad de arresta tie van mevrouw Kober door de rechtbank te Oslo gelast. Weliswaar ging de rechtbank niet mede met de primaire tenlastelegging, door de politie van Fredrikstad gevraagd, dat mevrouw Kober haar vader vermoord had, maar wel met het subsidiair gestelde, dat zij er toe had medegewerkt, dat iemand zich van het leven beroofde door haar doodsvoorspellingen en door na te laten er toe mede te werken dat haar vader van den door verdrinking werd gered. Voorts werd haar ten laste gelegd, dat zij door haar inlichtingen omtrent den ver drinkingsdood van haar vader een verzeke ringsmaatschappij, bij welke haar vader voor kr. 600.000 tegen ongelukken verzekerd was, er toe had gebracht het verzekerde bedrag uit te betalen. De bedoeling van, de politie met haar ver zoek tot inhechtenisneming was, dat mevr. Kober psychiatrisch zou worden onderzocht. De arrestatie vormt het hoogtepunt van een zaak, die de gemoederen in Noorwegen reeds vele maanden bezig houdt. De zaak werd ingewikkelder toen na den dood van Dahl ontdekt werd, dat zijn vrouw uit de onder beheer van haar man staande kas kr. 60.000 verduisterd had; zij sloeg de hand aan zichzelf en liet een schriftelijke volle dige bekentenis achter. In deze onverkwikkelijke zaak speelt ver der een rol een brief in cijferschrift, die weliswaar in een verzegelde enveloppe was gesloten, doch van welks inhoud mevrouw Kober niettemin kennis zou hebben kunnen nemen vóór zij daaromtrent onthullingen deed. (Hbld.) AUTO VAN GIL ROBLES IN BOTSING. De leider der katholieke volks actie slechts licht gewond. De leider der katholieke volskactie, dr. Gil Robles, heeft heden bij het dorp Lozo Yuela, dat op vijftig kilometer afstand van Madrid is gelegen, een ernstig auto-onge luk gehad. Hij naderde met zijn auto uit de richting Biarritz en kwam bij genoemde plaats in botsing met een vrachtauto. Gil Robles Zyn particuliere detectieve werd uit den wagen geslingerd en bekwam ernstige kwesturen. Qil Robles zelf werd slechts licht gewond. .Achter de auto van den leider der Ceda reed een politie-auto. De chauffeur wist op het laatste moment nog een botsing te voor komen. De wagen sloeg echter om, zoodat de zes inzittenden er onder kwamen te lig gen. Twee politie-agenten werden zwaar ge wond. LYNCHPARTIJ. Te Royston in Georgie is een 45-jarige neger, die ervan beschuldigd werd, twee blanke meisje te hebben aangerand, des nachts door een veertigtal mannen uit de gevangenis ontvoerd en aan een boom op gehangen. NIEUWE MOORDEN IN SPANJE. Te Barcelona zijn gistermiddag de vroe gere chef van politie, Miguel Badia, en zijn broer Jose op straat door onbekend geble ven extremisten doodgeschoten. Deze moord heeft in Catalaansche kringen veel opzien gebaard, men gelooft hier met een daad van wraak te doen te hebben. Te Madrid is gisteren een bakker dood geschoten. ESKIMOJAGERS IN MOEILIJK HEDEN. In het gebied tusschen Wellen en Van- karem zijn 15 Eskimo-jagers door pakijs op de Tsjoekotsk-zee meegevoerd. Onmid dellijk zijn vliegtuigen op onderzoek ver trokken. Zij hebben voedingsmiddelen en warme kleeding uitgeworpen. De directie van den Noordelijken zeeweg heeft twee vliegtuigen uitgezonden om de Eskimo's op te halen. „HONGERMARSCH" NAAR ^f- WASHINGTON? In verband met de opwinding te Trenton over de steunverleening aan werkloozen, is Dinsdagavond te Trenton (New Yersey) het voorstel besproken een „hongermarsch" naar Washington te organiseeren waarbij de deelnemers uit alle deelen des lands zouden vertrekken. NOODLOTTIGE DOODENWACHT. Te Mersdna zyn zeventien menschen, die de wacht hielden bij een doode, door de in zakkende vloer gevallen. Eenigen hunner werden gedood, de overigen gewond. DE VROUW DIE DILLINGER UITLEVERDE. De Daily Telegraph meldt uit New York, dat Anna Sage, „de vrouw in het rood" die indertijd' de aanwijzing heeft gegeven, dat Dillinger, de toenmaliger openbare vijand nummer I een bezoek aan een bios coop te Chicago bracht, waarbij de bende leider werd doodgeschoten, te New York is aangekomen, waar zy wacht op haar de portatie naar Roemenië, haar geboorteland daar men haar als ongewenschte vreemde linge in de vereenigde Staten kwijt wil. De chef van de recherche te Chicago had haar indertijd beloofd dat zij in ruil voor de door haar gegeven aanwijzingen, niet zou worden gedeporteerd. Zij heeft 5000 dollar belooning ontvangen welke zij inmiddels heeft uitgegeven om het bevel tot deportatie ongedaan gemaakt te krijgen. MISLUKTE HONGERSTAKING. In Amerikaansche gevangenis. In de Castern-gevangenis te Phila- delphia heeft zich een tragi-comisch conflict afgespeeld. 140 gevangenen wa ren in hongerstaking gegaan uit veront waardiging over het feit, dat een ge vangene, die wegens inbraak tot een vrij lange straf veroordeeld was, geen gelegenheid verleend was een laatste bezoek te brengen aan zijn vrouw, die doodelijk ziek lag. Wel werd den man een dag verlof ver leend om aan de begrafenis van zijn vrouw te kunnen deelnemen. Hij weigerde toen de gevangenis te verlaten en den volgenden dag vingen niet minder dan 140 gevangenen een hongerstaking aan. Aanvankelijk zag de gevangenisdirectie de zaak niet ernstig in, maar toen na eenige dagen vrijwel alle gevangenen volkomen uitgeput op hun brits lagen, en desondanks allen weigerden eenig voedsel tot zich te nemen, begonnen de autoriteiten zich ongerust te maken. De ge vangenisdokters lieten reeds weten, dat zij voor den gezondheidstoestand der gevan genen geen verantwoordelijkheid meer wenschten te dragen. Toen de zaak zoo ver gekomen was, nam de tragedie een wen ding naar het tragi-comische. Er meldde zich n.1. een kok aan, die den gevangenis directeur een weddenschap voorstelde, om een bedrag van 100 dollar met de bewering dat hij erin zou slagen binnen een halven dag de hongerstaking te breken. De directeur aanvaardde zijn wedden schap en den volgenden morgen zette de kok zich aan het werk ter uitvoering van zijn voornemens. Met alle hem bekende zorgen bereidde hij uit de voortreffelijkste ingrediënten 140 maaltijden, waarvan het piece de résistance bestond uit twee mal- sche biefstukken per persoon, opgediend in een appetijtelijke saus. De schotels met de spijzen werden toen in de cellen der uiterst verzwakt en krachteloos op de britsen lig gende gevangenen gezet. Ondanks de prik kelende geuren, die zich door het geheele gebouw verspreidden, duurde het nog ge- ruimen tijd voor de hongerstakers bezwe ken. De eerste had echter nog niet lang zijn menschelyke zwakheid laten zegevieren, of ook de 139 anderen begonnen vorken en messen te gebruiken, zoodat hiermede de hongerstaking tot het verleden behoorde. De kok had zijn 100 dollar verdiend. Hedenmorgen is te Amsterdam over leden dr. F. M. Wibaut in den ouderdom van 76 jaar. Zijn levensloop. Dr. Florentius Marinus Wibaut werd den 23sten Juni 1859 te Vlissingen geboren. Aan vankelijk kreeg hij een katholieke opvoe ding en bezocht o.a. het seminarium te Rol- duc, om later over te gaan naar de openbare Handelsschool. Van 1876 tot 1904 was hy te Middelburg werkzaam in den houthandeL De laatste jaren van zijn verblijf te Middelburg had hy zich reeds uitgesproken voor het socialisme. Hy deed dat in het voorwoord van een ver taling van de „Fabian essays in socialism", welke vertaling in 1891 verscheen. Het duur de nog tot 1897 voor hij zich bij de S.D.A.P. aansloot. In 1903 verscheen zijn boek over „Trusts en kartellen". Van 1900 tot 1907 was hij met P. L. Tak redacteur van „De kroniek". Intusschen was hy in 1904 naar Amsterdam verhuisd, waar hy 'in 1907 lid van den gemeenteraad werd om 'in 14 te worden benoemd als wethouder. Hy was .de eerste soc.-dem. wethouder in ons land. Dit wethouderschap duurde tot 1927 met een kleine onderbreking in 1926. De tweede periode van zijn wethouderschap duurde- van 1929 tot 1931. Zijn werkzaam heid als voorzitter lag voornamelijk op het gebied 'van dé gemeentebedrijven, de volks huisvesting en de financiën. Ook had hij gropte belangstelling voor kunstzaken en tydpns.de.oorlogsjaren had hij ook de le vensmiddelenvoorziening onder zyn beheer. By .zijn afscheid als wethouder, werd hem de gouden medaille der stad Amsterdam ver leend. Dr. Wibaut is vele jaren lid geweest van de Prov. Staten van Noordholland. In ,1922 moest hij bedanken voor het lid- maatschap, omdat hij toen benoemd werd tot lid .van de Eerste Kamer, het geen hij tot 1935 is gebleven. In 1928 werd hij door de Universiteit -van Amsterdam eershalve benoemd tot doctor in 'de handelswetenschappen. Bèhalve 'openbare ambten heeft dr. Wibaut nog' zitting gehad in een groot aantal andere organisaties. Èoo is hij tal van jaren lid ge weest yan, het Partijbestuur van de S.D.A.P., waar hij een vooraanstaande plaats innam. Hy is lid geweest van den Hoogen Raad van Arbeid-, voorzitter van de Union Internatio nale des Villes. Dr. Wibaut is voorts redacteur geweest 'van het tijdschrift „De Gemeente" en van het, marxistisch weekblad van „Het Volk" Van zijn hand verschenen voorts een aantal prae-adviezen voor de Vereeniging van Staathuishoudkunde en Statistiek en andere •vereenigingen, een aantal brochures over onderwerpen van gemeentepolitiek. Mede Verschèneh uit zijn vruchtbare pen tal van artikelen in verschillende tijdschriften als Sociaal Weekblad, Nieuwe Tijd, Socialisti- .schjs Gids en was hy de verzorger van de economische kroniek in „Het Volk". In. 1926 versoheen zijn boek over gemeente- beheer-en in 1932 tezamen met zijn vrouw „Wordend' huwelijk". Met dr. Wibaut is een groot man heen gegaan. Herdenking Dr. Wibaut voor de radio. Hedenavond te 19.15 uur zal de heer J. F. Ankersmit, hoofdredacteur van „Het Volk" voor de VAR A-microfoon spreken over het onderwerp „Bij het overlijden van den heer F. M. Wibaut". Een hoogst zeldzaam geval. 6 Mei a.s.. zullen, de, heer J. Kieven en zyn echtgenoote A, P. Lucassen te Frederiksoord bij Heerenveen zeventig jaar gehuwd zyn. Kieven' is 96 fen Zijn vrouw 92. Reeds 65 jaar hebben ze gewoond in hun boerderijtje van de maatschappij van weldadigheid aldaar. Beider gezondheid is nog uitstekend.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1