Qemeeut&taden JUoMtcïaat Uiams dooooG© Jladioptaqtamma ^©©00$ HeuilCeton WIERINGEN ZIJPE De raad vergaderde Vrijdagmiddag. De burgemeester deelde mede, dat de beide besturen van het heemraadschap Wieringen en den polder Waard-Nieuw- land hadden bericht, dat zij accoord'gingen met de in de vorige vergadering voorge stelde regeling inzake de schadeloosstel ling voor de extra onderhoudskosten van hun wegen. Deze hadden door de omleg ging van het verkeer gedurende de ver betering der hoofdwegen extra voorzie ning geëischt. Ingekomen was o.a. een voorstel van de S. D. A. P. raadsfractie tot het verstrekken van melk aan schoolgaande kinderen. De voorzitter stelde voor dit stuk om prae- advies in handen te stellen van B. en W. De heer Oden oefende hierop critiek uit. Het voorstel was reeds op 19 Maart inge diend en spr. had verwacht, dat het da delijk in behandeling zou zijn genomen. Ook vond hij het zonderling dat eerst het oordeel van den minister hierover was ge vraagd. Met andere voorstellen gebeurt dat ook niet. De voorzitter antwoordde, dat dit ver band hield met den financieelen toestand der gemeente, die noodlijdend is. Overi gens was het voorstel direct in behande ling genomen. Het komt trouwens op het zelfde neer, want het oordeel van den minister is beslissend en daarop zal toch mpeten worden gewacht, voordat met de uitvoering kan worden begonnen. Daarom werd besloten het prae-advies eerst af te wachten. Aan de heeren P. Asjes Cz., J. Hummel en P. Mulder werd ontheffing van honden belasting verleend. Over een verzoek Van W. A. de Jong staakten de stemmen. Besloten werd in het kapitaal van de in het leven te roepen stichting Borgstel lingsfonds Hollands Noorderkwartier deel te nemen naar een grondslag van 20 cent per inwoner. B. en W. hadden goede rede nen om aan te nemen, dat hiertegen van hoogerhand geen bezwaar zal worden ge maakt. Aan den heer N. Moeliker werd onthef fing verleend van reinigingsrechten. Op verzoeken van de heeren Jb. de Haan en Alb. de Vries werd afwijzend beschikt. Voor de bijzondere school te Wieringer- werf, van de vereeniging „De Wierlnger- meerscholen", welke op 24 Febr. is ge opend werd een voorschot op de kósten van instandhouding verstrekt v. 1055,48, berekendo naar een aantal leerlingen van 110 k f 14.07 per leerling. In verband met een schrijven van den ontvanger der registratie te Den Helder werd besloten de verpachting der Wier waarden achterwege te laten totdat het zich laat aanzien, dat er van een verpach ting eenig resultaat karn worden verwaicht, hetgeeh, nu er geen;.wier meet'-groeit,'- v.oorloopig niet het geval is. rv j£,ó Van den voorzitter van Ged. Staten waS bericht ontvangen, dat dit college niét eer der de koninklijke goedkeuring van de verordening tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting, tot de hef fing waarvan in de vorige vergadering was besloten, zou bevorderen, dan nadat de reductie tot 1/3 van de huurwaarde voor koffiehuizen e. d. zal zijn vervangen tot een reductie tot 2/3 van die huurwaar de. Met het oog op de reeds zware lasten van de caféhouders en het verminderd cafébezoek in die inrichtingen, werd ge oordeeld, dat een reductie tot 2/3 van de huurwaarde te weinig is en werd besloten, alvorens aan het gevraagde te voldoen, te trachten Ged. Staten hiervan te overtui gen. Aan den heer C. van Eekelen werd een tegemoetkoming ingevolge art, 13 der L. O. wet verleend voor het bezoeken door zijn kind van de bijzondere school te Hippoly- tushoef. Besloten werd aan te sluiten bij de ge- meenscnappeljjke regeling voor de exploi tatie van den destructor annex nood- slachtplaats te Schagen. De driejaarlijksche vergoeding voor de epxloitatiekosten der r k. school te Hip- polytushoef werd vastgesteld op 2451.13. De legesverordening werd gewijzigd voor ventvergunningen. In het vervolg moet worden betaald voor het venten ge durende een week of korter door mars kramers 0.25 en door anderen dan mars kramers 1. Voor het venten langer dan een week tot ten hoogste een jaar 3. Vastgesteld werd een 2e suppletoire be grooting voor den dienst 1935. Tot gemeentevroedvrouw werd met al- gemeene stemmen benoemd ,-mej. D. G. Smit te Amsterdam, no. 1 van de aanbe veling. Als no. 2 kwam voor mej. J. Dijk stra te Ambt-Hardenberg en als no. 3 mej. L. S. R. Mellema te Bellingwolde. Bij'de rondvraag informeerde de heer Oden naar de' staking in den Wieringer- meer. Donderdag had een bespreking plaats gehad tusschen een paar vertegen woordigers van de stakers en den burge meester en spr. wilde graag het resultaat daarvan weten. De voorzitter antwoordde, dat de staking gericht is tegen het rouleeringssysteem in de werkverschaffing. Reeds had het ge meentebestuur pogingen aangewend om tot afschaffing van de rouling te komen. Het had o.a. een bespreking gehad met den inspecteur der werkverschaffing te Beem- ster. Daarbij was er op gewezen, dat de toestand hier anders en wel slechter is dan in andere gemeenten. Daar mogen de arbeiders ook in de werkverschaffing en steunverleening zijn geplaatst voor een groot gedeelte van het jaar, doch er komt steeds een periode in het beter seizoen, gedurende welke zij in het vrije bedrijf te recht kunnen waar zij meer verdienen. Dit is te Wieringen echter uitgesloten, daar verschillende werkzaamheden in de Wieringermeer, die in normale omstan digheden vrij zouden zijn, hier in werkver schaffing worden uitgevoerd, zooals b.v. bij de Cultuurmaatschappij. Deze motie ven vond de inspecteur van dien aard, dat hij heeft toegezegd, dat hij, bij inzending van een rekwest, daarop een gunstig ad vies zou uitbrengen. De zaak staat er dus gunstig voor. Spr. is echter bang, dat nu de arbeiders in staking zijn gegaan, er niets van komt. Spr. vond het erg jam mer, dat deze staking is uitgebroken, daar hij stellig meent, dat het een stap terug zal zijn. Ook zijn er velen bij, die niet anders durven en daarvan de dupe worden. De heer Oden dankte de voorzitter voor zijn uiteenzetting. De heer Bosker wilde nog een parkeer verbod voor de Parklaan als er wieler wedstrijden zijn. De voorzitter raadde een parkeerverbod af, daar dit altijd geldt, terwijl hier rege ling van politiewege hetzelfde resultart kan hebben. Daarna sluiting. Vereeniging der gemeenten Zijpe en Callantsoog. Vergadering van den z.g. Nevenraad. Maandag kwam de z.g. Névenraad (com missie uit de Ingezetenen, bedoeld in art. 158 der gemeente) van Zype in een open bare. vergadering bijeen,- teneinde aan Ged. Staten van Noördhollaiid advies Uit té-bren gen inzake eeneventuèele verêénigirig van de gemeenten Zijpe en Callantsoog; -2 'f- Alle leden van= den Nevenraad waren op gekomen, t.w. de heeren H.'S. Eriks-, D.Joiï- gejans en B. Elzer (v.d.j, H. Rens,.J. -Schou ten, J. I. Geeusen en A. Nannis (s.d.a.p.), A. Kager, J. E. J. Kramer en J. Korhén (r,k.) en W. Bos (v.b.) De bijeenkomst werd geleid door den heer mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe, terwyl als secretaris fungeerde de heer J. A. de Boer, gemeente-secretaris. Na de Opening der vergadering werden door een daartoe ingéstelde commissie de geloofsbrieven van de leden nagezien en in orde bevonden, waarna tot toelating wérd besloten. De voorzitter wees vervolgens op de kor te, maar belangrijke taak van den neven raad, die bij zijn besprekingen en beslissin gen het oog gericht zal dienen te houden op het gemeentebelang van Zype, terwyl de leden onafhankelijk van wie dan ook, hun roeening en stem hebben te bepalen. De gemeente-secretaris zal fungeeren als secretaris van den nevenraad. Voorts zeide de voorzitter, dat het rap port met aanvullend rapport aan de pers is toegezonden. De voorzitter verklaarde er prys op te stellen hoe het volledige college van B. en W. van Zijpe over dit stuk denkt. In de eer ste plaats zijn de mededeelingen over het rapport in de krant niet uitgegaan van B. en W. van Zijpe en ten tweede moet uit drukkelijk worden ontkend, dat de eindcon clusie onwaarheden zou bevatten. Het rap port is namelijk in een gecombineerde ver gadering van B. en W.'s van Zijpe en Cal lantsoog woord voor woord voorgelezen en vastgesteld. Hierbij was wèth. Kooger tegen woordig en wanneer er iets onwaars was vermeld, had hij dit toen moeten zeggen. Dat de eerste wethouder van Zijpe uitslui tend in verband met het onderwijs aan de o.l. school te 't Zand voor samenvoeging zou zijn, is een pertinente leugen. Voorts zouden in het rapport de zaken worden verdoezeld, maar er staat wel degelijk in, dat wethouder Kooger zich - zijn standpunt heeft voorbehouden. Spreker tartte den heer Kooger te bewij zen, dat het rapport vol listige trucs en on waarheden zou zitten. Een houding als de heer Kooger heeft aangenomen, achtte spr. onwaardig en niet in overeenstemming met de standing van een wethouder. Hierna opende de voorzitter de gelegen heid tot het houden van algemeene beschou wingen omtrent eventueele samenvoeging. De heer Geensen (s.d.a.p.) zeide, dat de s.d.a.p. zich in het algemeen en bij herha ling uitspreekt vóór de beoogde vereeni ging. Na de bestudeering van het rapport is het spreker gebleken, dat deze samen voeging van gemeenten zoowel in het alge meen belang als in het belang van de sa mengestelde deelen zal zyn. BÜ de samen voeging van Zype en Petten, zeide spreker voorts, is een andere procedure gevolgd. Toen werd namelijk het betreffende wets ontwerp aan het oordeel van den neven raad onderworpen. Deze gang van zaken had de s.d.a.p.-fractie juister gevonden, voorna melijk met het oog op de wachtgeldregelin gen voor ontslagen ambtenaren. De voorzitter antwoordde, dat de gemeen tewet sindsdien op dit gebied is gewijzigd, waardoor het wetsontwerp, indien Ged. Sta ten termen voor opstelling daarvan aanwe zig achten, alleen aan dè raden ter beoor deeling zal worden toegezonden. De heer Kager (rik.) had verwacht, dat het rapport eerst in den raad en nevenraad van Callantsoog zou zyn behandeld, omdat immers het initiatief tot vereeniging der beide gemeenten van Callantsoog is uitge gaan. Spreker vroeg of er een reden was deze zaak eerst te Zijpe te. laten behande len. De voorzitter zeide, dat daarvoor inder daad reden bestond. 8 Jan. 1936 kwam het verzoek van Ged. Staten om advies uit te brengen vóór 15 Mef a.s. TussChentijds is spreker vijf weken ziek geweest. Er is ten aanzien van de vereeniging toen zoowel in Zype als in Callantsoog^.niets gebeurd. Daarna is de zaak ter hand genomen. De nevenraad van Zijpe was vlüg benoemd, om dat de politieke partijen gezamenlijk maar één candidatenlyst indienden, waardoor de daarop voorkomende candidaten, zonder dat een stemming noodig was, waren benoemd. In Callantsoog ging dat. minder vlot; daar moet namelijk een stemnuhg plaats vinden, waardoor men aldaar verlenging van den termijn van 15 Mei moest vragen. Voor Zij pe was dit niet noodig. De Heer Kager (rrk.) -merkte op, dat o.m. in-, hét. rapport-wórdt geoBrdeeldj dat Zype en Calïantsöo'g geeii hiétorisch gevormde eenheden vormen. Spreker meehde dat dit wel het geval is en lichtte zijn meening hierover nader toe. ï'i- De voorzitter was van oordeel, dat dit wel zoo te. Callantsoog behoorde aan het begin van de vorige eeüW tot de gemeente Zijpe. De minister vart bifinenlandsche za ken houdt by samenvoeging van gemeenten wel rekening met de historische wording. De heer Kager (r.k:) wees er vervolgens op, dat de mogelijke verbetering van het strand- en badwezen wel voordeel zal ge ven voor Callantsoog, doch zou dit niet gaan ten koste van de Zijpenaren, omdat immers de bad- en strandexploitatie nood wendig hooge kosten met zich mee zal bren gen? De voorzitter was van meening, dat men deze zaak moet bezien voor de geheele nieuw te vormen gemeente en niet voor de afzonderlijke deelen daarvan. De heer Komen (r.k;) vroeg waarom het noodig is den agent voor de arbeidsbemid deling en den secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur te ontslaan, om er een. jongen ambtenaar voor in de plaats te stellen. Hierop antwoordde de voorzitter, dat het de bedoeling is de werkzaamheden voor maatschappelijk hulpbetoon, werkloozen- zorg en arbeidsbemiddeling door één per soon te laten verrichten," omdat dit immers veel economischer kan werken. Waar ech ter de werkzaamheden- ter gemeente-secre tarie den laatsten tijd sterk zijn toegeno- Donderdag 30 April. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.— Rep. Huldebetooging aan prin ses Juliana. 9.— Ensemble Jonny Kroon. 10.— Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Jonny Kroon's Ensemble. 11.— Knipcursus. 11.30 Omroep orkest. 1.10 Causerie. 1.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.15 Causerie. 2.45 Gr.pl. 3.Knipcursus. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken en ouden van da gen. 4.30 Viool en piano. 5.Voor de meisjes. 5.15 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 6.30 Sportpr. 7. Voor de kinderen. 7.05 Radio-too- neel met muziek. 7.30 Engelsche les. 8.— Ber. 8.10 Kon. Marine- Kapel. 9.Radiotooneel. 9.35 Opera-concert mmv. solisten, koor en orkest. 10.50 Gr.pl. 11.Ber. 11.1012.Dansmuziek. HILVERSUM, 1875 M. (8.—9.15, 11.—2.KRO, de NCRV van 10,— 11.en 2.—12.uur). 8.—9.15 en 10.— Gr.pL 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en KRO- orkest. 2.— Handwerkcursus. 3.— 3.45 Gr.pl. 4.— Bijbellezing. 5.— Jeugdcursus. 5.30 Zang, piano en strijkensemble. 7.Ber. 7.15 Rep. 7.30 Lezing. 8.— Ber. 8.15 Oranje avond, mmv. sprekers, koor en orkesten. (9.409.45 Ber.) 10.40 12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.25—10.50 Orgelspel. 11.10 Het Trocadero- Cinema-orkest. 12.10 Gr.pl. 12.35— 1.20 Het Elman-Sextet. 2.20 Ves per. 3.10 Causerie. 3.30 Gr.pl. 4.05 Het „Harp"-trio. 4.35 Dansmuziek. 5.20 Ber. 5.50 Koorconcert. 6.15 Spaansche les. 6.50 Lezing. 7.25 Opera-uitzen. 8.10 Dansmuziek. 8.45 Causerie. 8.50 Ber. 9.20 Kerk dienst. 9.45 Bridgewater-kwintet en solist. 10.3511.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 6.20 en 7.40 Gr.pl. 8.50 Orgelconcert. 10.20 Or kestconcert. 1.50 Gr.pl. 3.20 Gevar. concert. 4.20 Hoorspel. 6.20 Gr.pl. 7.20 Zang. 8.05 Orkestconcert. 10.0511.35 Dansmuziek en lair concert. popu- KEULEN, 456 M. 5.50—7.20 Con cert. 9.209.50 Volksliederen. 11.20 Verzoekconcert. 12.35 Omroep- kleinorkest. 1.352.20 Gr.pl. 3.20 W. Krüger's orkest. 5.20 Omroep orkest en solisten. 7.30 en 8.— Vocaal concert. 9.50 Zang en piano. 10.2011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 Zigeunermuzlek. 12.501.20 Gr.pl. 4.20 Piano-recital. 5.50 en 6.20 Gr.pl. 7.20 Radio tooneel. 8.20 Omroeporkest. 9.30 10.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Gr.pL 11.50 Omroeporkest. 12.50 Zang. 1.120 Gr.pl. 4.20 Harmonicamu- ziek. 4.40 Gr.pl. 5.15 Gr.pL 5.50 Piano-recital. 6.35 Klarinet-recitaL 7.20 Symph.-orkest en soliste. 9.30 Gr.pL 9.45—10.20 Harmonicamu- ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gr.pl. 8.30 RadiotooneeL 9.20 Ber. 9.50 PianorecitaL 10.05 Weer bericht. 10.2011.20 Vocaal con cert. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.9.05, Keu len 9.0510.20, Parys R. 10.20 12.05, Brussel VI. 12.05—13.20, Keulen 13.2014.20, Droitwich 14.2015.10, Kalundborg 15.10— 15.20, Parijs R. 15.20—16.20, Brussel Fr. 16.20—17.20, Keulen 17.20— 19.20, Parijs Radio 19.20—19.55, Rome 19.5524. Lijn 4: Normandië 8.8.50, Pa rijs Radio 8.509.35 Lond. Reg. 9.3511.35, Droitwich 11.35—13.20, Lond. Reg. 13.2016.35, Droitwich 16.3517.20, Luxemburg 17.20 17.50, Lond. Reg. 17.50—19.20, Droitwich 19.2020.50, Lond. Reg. 20.5021.40, Boedapest 21.4022. Lond. Reg. 22.22.50, Kalundborg 22.50—24.—. men, waardoor voor de tegenwoordige ge meente Zijpe reeds aan reorganisatie wordt gedacht, zijn de secretaris en spreker van oordeel, dat de agent der arbeidsbemidde ling in de toekomst voor den z.g. buiten dienst zal kunnen worden gehandhaafd. Ook voor het burgerlijk armbestuur zal reorganisatie moeten plaats hebben, tenein de zoo economisch mogelijk te kunnen werken. De heer Kager (r.k.) zou den agent der arbeidsbemiddeling willen handhaven, om dat deze gebleken is de rechte man op de rechte pleatstèzyn.' "6C>" -De voorzittèr beloofde in deZe te zutlên doen, -wat gedaan kan worden, doch moet hierover nog in de vergadering van B. en W. spreken. De heer Geensert (s.d.a.p.) vestigde er de aandacht op, dat het de bedoeling is, dat de wachtgelden ten laste van het rijk zullen komen. De beslissing daarover behoort, zei de de voorzitter, aan Ged. Staten. De heer Eriks (v.d.) wees erop, dat bij de vereeniging Zijpe-Petten de wachtgelden voor rijksrekening zijn genomen. Den heer Kager leken de geraamde kos ten voor uitzending van kinderen naar her- stellings- en vacantiekolonies te laag wan neer Callantsoog er bij komt. De voorzitter zeide daarop, dat de geld middelen van de betrekkelijke vereeniging te Callantsoog zoo gunstig zyn, dat er de laatste jaren geen gemeente-subsidie is aan gevraagd. Op deze basis is de post opgezet. De heer Geensen (s.d.a.p.) merkte op, dat er straks voor de schoolkinderen uit Cal lantsoog een goede schoolartsendienst zal bestaan en voor de Zijper schoolkinderen niet. De voorzitter repliceerde, dat het van den schoolartsendienst den Helder zal afhangen of men Zijpe er bij wil nemen. Het werd niet billijk gevonden den schoolartsendienst voor Callantsoog op te heffen. Voor Zijpe is ook reeds de mogelijkheid van een goe den schoolartsendienst onder oogen gezien, namelijk in samenwerking met Alkmaar. Er waren toen te weinig gemeenten die medewerkten, waardoor deze zaak niet kon doorgaan. De heer Elzer (v.d.) was van meening, dat de vraag opkomt of de wijkverpleeg ster voor Noord-Zijpe, door uitbreiding van haar werk met het gebied van Callantsoog, niet te zwaar -wordt belast en vroeg zich af of er geen reden voor is een autovergoeding beschikbaar te stellen. De voorzitter verklaarde, dat dr. Oter- doom van oordeel was, dat deze uitbreiding van werkzaamheden zonder bezwaar voor de. wijkverpleegster zou kunnen geschie den. .Intusschen achtten - B. en W, het toch wel billijk een vergoeding voor auto te ge-: ven. Dit zou dan echter ook moeten geschie den voor de wijkverpleegster van Zuid- Zijpe. De kosten zouden een paar honderd gulden bedragen, waarvoor Callantsoog dan de zegeningen van een goede wijkverple ging zou verkrijgen. „James, sluit de deur", zei ze. Ze wacht te even, tot haar bevel was opgevolgd. En toen, zonder eenig spoor van zenuwachtig heid, vertelde zij haar man wat er gebeurd was. Zij begon bij het oogenblik, dat zij Erik had gevraagd even een oogje in het zeil te houden, terwijl zij Suzy ging halen, tot het moment, dat James de kamer bin nentrad en toen hij bemerkte, dat de ju- weelen verdwenen waren, het blad met poetsgerei van schrik uit zijn handen liet vallen. Graaf Thomson werd wit tot aan zijn lip pen. Het duurde even voordat hij begreep, wat er had plaats gevonden. De robijnen, zijn zeldzame, wonderbaar lijk mooie robijnen waren verdwenenl Hy kon het niet gelooven. Het moest een merk waardige vergissing zijn. Maar zijn eigen vrouw verklaarde hem, dat de juweelen verdwenen waren en het moest dus wel waar zijn. Hij liet zich in een stoel neer vallen en bedekte zijn oogen met zijn han den?" Hij hoorde de rustige stem van zijn vrouw vlak bij zich,d ie zei: „Kom Richard, houd je goed. De steenen kunnen immers niet ver weg zijn. Misschien kan Erik wat licht in de zaak brengen. Hij was hier den hee- len tijd, dat ik beneden was. Hij zal dus gezien hebben, wie hier binnen is gekomen, terwijl hij even voor me oplette". „Maar Else, het is vreeselijk", fluisterde hij. „Geen verloving geen robijnen arme Suzy en dat op haar verjaardag, en wat zullen de gasten er van denken?" „Daar kunnen wij nu niet aan denken", zei de Gravin. „Ga liever naar Erik en vraag hem, waar hy de robijnen heeft ge laten". De Graaf stond op. Hij ging naar de ven sters en keek of ze goed gesloten waren, u°ewel hij er van overtuigd was, leerpn v ZC P*r*°onlljk toch even contro- leeren. En ze waren dicht. Met bevende hand veegde hy zyn voorhoofd af Het leek had. gra8f 6en harde k'*P «et „Stuur James weg",, mompelde hij De gravin keerde zich naar den bediende- James, ga regelrecht naar j, kamer en blyf daar tot ik je laat roepen. Denk er om, dat je tegen geen enkele bediende iets mag vertellen van wat hier gebeurd is". James boog en verdween. „Else, het is veel erger dan je wel denkt", begon Richard Thomson tegen zijn vrouw. Deze antwoordde niet en keek hem be zorgd aan. Tenslotte vroeg hij, na een pijnlijke stilte: „Waar is Erik op het oogenblik?" „Beneden in de ontvangkamer op de tweede étage", antwoordde zij. Zonder verder een woord te spreken ging de graaf het boudoir uit en liep naar bene den. De sleutel van de deur, waarachter Erik bezig was zijn levensgeluk te vernie tigen draaide de graaf om, zoodat Erik zoowel als Suzy opgesloten waren. Toen hij zich omkeerde om weer naar bo ven te gaan, stond zijn vrouw achter hem, die hem verwonderd aankeek. „Else, ga naar beneden en bel de po litie even op", zei hy norsch. „O Richard", fluisterde de gravin, „neen, nog niet, niet de politie er bij halen. Wacht liever eerst, tot je met Erik gesproken hebt. Misschien is hy in staat Graaf Thomsonhief zijn hand op om haar te doen zwijgen. „Vrouwtje, wy hebbeh nu gqen tijd voor gevoelens van medelijden", zei hij rustig „De steenen zyn verdwenen. Er staat me maar een weg open en dat is de politie waarschuwen, want de juweelen kunnen op het oogenblik nog niet buiten het kas teel gebracht zijn, daarom moeten wij al- Ig* doen wat wij kunnen, voor het te laat men'was)'stond hetteefe Sri inZ^ heim tanneJhhrd°ennhad "iet "e" Backersen, een rechercheur dl» oi i mysterieuze gevallen tot klamheid Ia weten te brengen, was toevallig Jlf de telefoon, toen de gravin opbelde Hiï kwam oogenblikkelijk en probeerde' niet zijn verbazing ovér de geschiedenis te ver bergen. Als een loopend vuurtje verbreid de het nieuws zich door het kasteel. De prachtige, beroemde Thomson-robijnen wa ren verdwenen, gestolen van de waschta- fel uit het boudoir van de gravin. Met groote sprongen was Backersen de trap op- gehold en bevond zich nu bij den graaf. Vanaf dat oogenblik deden allerlei praat jes plotseling de ronde. De juweelen waren gestolen en iedereen vroeg zich af hoe dat mogelijk was geweest, want het leek wel toovenarij. De graaf vertelde Backersen al les wat h(j wist en deze was even uit het veld geslagen. De gravin was heelemaal van streek en de gasten wisten elkaar te vertellen, dat de gravin ziek was en haar kamer moest houden, zij zeiden ook, dat Erik beneden opgesloten was, omdat hij verdacht werd en dat het engagement dien avond ook niet doorging". Enkele van deze geruchten waren juist, maar de meeste sproten voort uit de fan tasie der gasten, die de geschiedenis aan anderen vertellende, er het nöodige bij maakten. Het was bijvoorbeeld niet waar, dat de gravin ziek was, maar wel, dat Backersen niet wist, hoe hy deze zaak moest aanpakken. Zwijgend luisterde hij naar het relaas van den graaf en zei, toen deze geëigend was: „Ik zou graag de kamer willen zien, waar de diefstal plaats vond. En ik ver zoek mevrouw de Gravin ons te willen ver gezellen". De drie menschen begaven zich nu naar het boudoir. ti ®ackersen onderzocht de vensters cri- tisch, doch even later zei hy mét zekerheid" sPonnigen zyn vastgeverfd, den laat sten keer dat het huis geverfd is. Wee misschien hoe lang dat geleden is? Graaf Thomson dacht even na en ze tenslotte: „Ongeveer in het begin van ne vorige jaar misschien in Mei. Om waarheid te zeggen, worden deze vensters nooit geopend".. .„„«la- Daarna onderzocht Backersen de ventn tie-opening. - „Nu hier zal de dief zeker niet doorge gaan zijn", zei hy, „of hij zou een aap moe ten zijn, want de opening" is nauwelyks voet in het vierkant". t „Precies vijf en twintig centimeter *c' de graaf. „Eh waf is hier buiten?" vroeg de re chercheur. o1_ „f „Een loodrechte muur, die van het dax naar den tuin loopt. Die'muur is zeker wel vijftien als het niet meer is", liet graaf Thomson er op volgen. „Ik zal probeeren een van de ramt open te krygen, dan kan ik zelf de si u even opnemen", antwoordde hackers terwyl hij met alle kracht aan het ra rukte en trok, tót het eindelijk lukte open te krygen. Dé rechercheur leunde naar buiten_ zag, dat de toestand precies was, z°°e graaf had gezegd. De muur liep loodre van boven naar beneden en was zoo g als een vel papier. Backersen keek.de mer weer in. „Wie ook de dief is, hl) de diefstal van binnen uit gepleegd ben", verzekerde hy. (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6