£ucPdiuxact Onze JCoConiën Jooneel JUmüeums Spoel JUcfit&zaAm nieuwe bommenwerpers voor de marine. onze postvluchten. Glimlachje Op 27 dezer hebben ten overstaan van een commissie, de overnemingsproeven plaats gehad van de eerste van een nieuwe sene Fokker T. 4-vliegtuigen, van welk type reeds eerder een groot aantal aan de ko ninklijke marine voor den dienst in Ned.- Indië werd geleverd. De Fokker T. 4 is een lange-afstands- verkenner, bommenwerper en torpedovlieg tuig op drijvers, uitgerust met twee moto ren. In de oorspronkelijke uitvoering heeft dit type twee watergekoelde motoren, wel ke onder den vleugel zijn opgehangen, ter wijl de nieuwe uitvoering twee luchtge- koelde motoren van grooter vermogen heeft, welke voor den vleugel zijn geplaatst. Door deze gunstige motoropstelling, het grootere vermogen en de bij de nieuwe uitvoering aangebrachte aerodymanische verbeteringen zijn belangrijk betere prestaties verkregen. Zoo bedraagt o.a. de gemeten snelheid 65 kilometer per uur meer dan van het oor spronkelijke type, terwijl ook zeer goede stijgtijden werden genoteerd. De T. 4 kan bij een werkingssfeer van ongeveer 1000 kilometer een bommenlast van circa 900 kilogram een torpedo van hetzelfde gewicht meevoeren. Het toestel is zoodanig bewapend, dat het naar alle zij den verdedigbaar is. De ondernemingsproeven verliepen vol komen naar wensch. Binnenkort zal de ge- heele serie, welke zoo goed als gereed is, worden afgeleverd. VRIJZINNIG-DEMOCRATEN. En het ontwapeningsvraagstuk. Het vrijz.-dem. Tweede Kamerlid, mevr. mr. BakkerNort, heeft voor de Haagsche afdeeling van de vrijzinnig-democratische vrouwenclub een betoog gehouden over het ontwapeningsvraagstuk. Zij zette uiteen, dat velen met groote beklemming het op 18 en 19 April gehouden congres van den Bond tegemoet zagen, aangezien men de eenheid der partij bedreigd achtte. Gelukkig, zeide zij. dat het welsprekend betoog van mr. Oud voor het behoud van de eenheid in de partij grooten weerklank vond. Daardoor was het mogelijk, het getroffen compromis te bereiken. Spreekster zette voorts uiteen, dat de nationale ontwapening onder geheel andere omstandigheden in het program is opgenomen en dat de doelstelling van ons defensie-apparaat, zooals die nu in het pro gram is komen te staan, namelijk een optre den in het kader van den Volkenbond, geen frontverandering beteekent. Spreekster zette vervolgens de standpun ten van meerderheid en minder uiteen, zeide het gemis aan eenstemmigheid betreurens waardig te achten, doch sprak de overtui ging uit, dat dit slechts tijdelijk zal zijn. Het K. L. M.-vliegtuig „Kievit" is op de uitreis om 11.15 (Holl. tijd) uit Bratislava vertrokken en wordt ongeveer 4 uur op Schiphol verwacht. De Lijster is op de thuisreis in Rangoon gearriveerd. De Oeverzwaluw uitreis is te Athene ge land. De Nachtegaal uitreis is in Bandoeng aangekomen. NIEUWS PERSPECTIEVEN VOOR DE SPORTVLIEGERIJ. De „Prager Press" meldt: het streven van het ministerie van arbeid is er op gericht, de ontwikkeling van de toeristi sche en sportvliegerij met alle kracht te bevorderen. In den loop van 1936 zal een groot aantal in serie vervaardigde toeris tenvliegtuigen van het type B 50 en E 39 worden aangekocht. Voor hetzelfde doel zijn eenige prototypen van school- en toeristentoestellen aangekocht en wel van de typen E 210, BE 60, E 114, BE 52 en E 40. Binnen het kader van uitbreiding der sportvliegerij wordt ook overwogen een nieuw sportvliegveld aan te leggen in Praag, voorts diploma's uit te reiken voor bijzondere sportvliegprestaties van ver- eenigingen en personen, onderhoud van de toestellen, die door het ministerie van arbeid zijn aangekocht en ter beschikking worden gesteld van de vliegclubs, steun aan Tsjechische deelneming aan interna tionale vljegmeetings en tenslotte het be vorderen van de ontwikkeling der zweef vliegerij en de opleiding van deskundigen en piloten en van het geheele vliegper- soneel. De minister van Financiën heeft een reeks van financieele faciliteiten toege staan aan de Aeroclubs van Tsjecho Slo wakije en aan de aangesloten clubs bene vens aan de Masarijk-Vliegliga en haar Plaatselijke groepen bij gebruik van ben zine onder Verlaagd accijns binnen het kader van de wettelijke bepalingen. Te gelijkertijd regelt de minister van finan ciën de benzinedienst voor buitenlandsche Particuliere en openbare vliegtuigen, waardoor het buitenlandsche toeristen- vliegverkeer vergemakkelijkt zal kunnen worden. K. L. M.-DOUGLAS TE CHERBOURG VERWACHT. De werkmeester Buitenhuis van de K. L. M. is naar Chérbourg vertrokken om daar de aankomst af te wachten van de eerste der drie nieuwe Fokker-Douglas DC 2 vliegtuigen, die de K. L. M. nog in bestel ling had. Reeds eenige malen hebben wij melding gemaakt van de verschilende veranderingen en verbeteringen, welke bij deze drie vlieg tuigen aangebracht zijn in vergelijking met de andere DS 2's der K. L. M. Zoo zijn alle voorzien van een Goodrich de-icer installa tie voor de bestrijding van ijsafzetting op vleugels en roeren. Ook op de Fokker-Douglas „Jan van Gent" der K. L. M. wordt op het oogenblik door den Technischen Dienst een Goodricn de-icer aangebracht. GEEN SPECIALE K. L. M.-VLUCHT NAAR TEL AVIV. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij besloten de spe ciale vlucht, welke gemaakt zou worden naar de jaarbeurs te Tel Aviv niet te laten doorgaan. Van het zenden van een Nederlandsche handelsdelegatie is afgezien en overigens was de belangsteling om zich per vliegtuig naar Palestina te begeven, gering. Dit, ge voegd bij de omstandigheden, dat het ma teriaal der K. L. M. op andere lijnen dringend noodig is, heeft de directie er toe geleid het bovengenoemde besluit te ne men. De passagiers, welke reeds voor deze vlucht geboekt hadden, zullen Hu met het Indië-toestel, dat op 13 Mei van Amster dam vertrekt, naar Tel Aviv vervoerd wor den. GOUVERNEUR SLOBBE'S HEENGAAN. Curagao ziet hem noode gaan. Bij het bericht, dat gouverneur B. W. Th. van Slobbe aan H.M. de koningin ontslag heeft gevraagd als gouverneur van Cura gao schrijft de „Amigoe di Curagao" van 8 April j.1. o.m.: Zonder tegenspraak verliest Curasao in gouverneur van Slobbe een zijner beste gouverneurs. Na afloop van de ruim 6-jarige periode kunnen we erkennen dat gouverneur van Slobbe aan de gestelde verwachtingen vol komen heeft beantwoord. Hoezeer Curagao, en vooral het Curagao- sche volk, dezen gouverneur noode ziet ver trekken, het begrijpt, dat er een tijd is van komen en gaan. Het begrijpt vooral, welke offers gouverneur van Slobbe gebracht heeft aan zijn persoon en aan zijn gezin, en niet het minst zijn echtgenoote, die in deze zes bestuursjaren hem trouw ter zijde stond en een steun was, waarvan ingewijden zou den kunnen spreken. Zij heeft vooral voor Curagao groote offers gebracht in het ge mis van een deel van haar gezin. Maar het volk weet deze offers te waar- deeren en vooral het Curagaosche volk weet dankbaar te zijn, niet het minst ook voor het schitterend voorbeeld, dat de familie van Slobbe gegeven heeft aan christelijke, zedelijke deugden. We weten wel, dat de gouverneur zelf als eerste hierop zeggen zou, dat dit voor leiders niet anders dan plicht is. Maar wan neer in een samenleving dat helaas nog wel eens vergeten wordt, mogen wy eens gerust van dit voorbeeld hier melding maken. We mogen verder het vaste vertrouwen hebben, dat Curagao in den oud-gouverneur van Slobbe, 'n goeden raadgever hebben zal bij de Nederlandsche regeering, die nog in de toekomst door wijze adviezen veel zal kunnen bijdragen tot bloei van Curagao en heil van Nederland. Naar het blad verneemt zal gouverneur van Slobbe 20 Juni Curagao verlaten. Me vrouw van Slobbe zal met de kinderen een maand eerder naar het moederland vertrek ken dan de gouverneur. UITVOERING BILDERDIJK. „Grompie" van Hodges en Percyval. De Kon. Rederijkerskamer Bilderdijk heeft gisteravond voor een talrijk publiek in de Harmonie een opvoering gegeven van^ het bekende, tooneelstuk „Grompie" en daarmee het seizoen gesloten. Het is voor de leden een prettige avond gewor den, want „Grompie" heeft het nog best gedaan en vol belangstelling heeft men weer gekeken en geluisterd naar de ge- kchièdehis 'van den kostbaren diamant, die zoo plotseling óp geheimzinnige wijze wordt gestolen. Maar de scherpzinnige „Grompie" weet voor zijn achterneef Er- nest de zaak in orde te brengen. De be langrijke rol, -nl.' die de beroemde bloem, camelaa of gardenia, met de hoofdhaar Vande' katnehief in deze geschiedenis speelt, zal men zich nog gaarne herinne ren. Het gèhepl speelt zich bijna geheel af in de bibliotheek van Andrew Bullivart, den eigenaardigen ouden heer die o zoo graag bromt en moppert, maar die au fond zoo'n goed hart heeft. Zijn achterneef Ernest, die nog steeds een zwak heeft voor Bullivahts kleindochter Virginia, komt met een belangrijke zending uit Afrika. Hij moet een beroemde diamant overbrengen. Maar ook de gast Mr. Jarvis is achter het geheim- gekomem In een geheimzinnige scène wordt Ernest verwond en van zijn steen beroofd; Maar zie, de speurzin van ,,'Grómpie" wèet van een kleine fout van Jarvis gebruik tg maken en zijn klein dochter en Ernest gelukkig te maken. Het stuk staat of valt met de vertolking van de titelrol en het welslagen van de opvoering van Bilderdijk was dan ook voornamelijk te danken aan de uitsteken de wijze waarop de heer P. L. Reyst de rol Van „Grompie" 'speelde. Goed in ho- ding en gebaren, raak getypeerd in zijn wisselende stemmingen, wist de vertolker van .dezen in den grond toch zoo sympa thieken- ouden heer een zeer geslaagde creatie te geven. En de overige dames en heeren hebben onder leiding van den heer M. Kater op verdienstelijke wijze tot een prettig geheel medegewerkt. Mej. Rie Ven was een lieve kleindochter en zij speelde dit aardige damesrolletje op zeer sympa thieke wijze. Noemen wij verder nog de heeren H. W. Holsmuller en W. Vuyk, die als Ernest en Mr. Jarvis zich aardig bij het geheel aansloten. Dan waren er nog tal van gedienstigen in dit'stuk. Een aan trekkelijke kamenier Wat juist iets was Voor mej. J. Kuhl, een fijn exemplaar van een "kamerdienaar van den heer L. C. Koster, terwijl ook de heeren Best, Not- telman en P. Cloeck correct optraden. De heer J. J. Best maakte nog een zeer ge slaagde- doublure en had veel scuces als Valentijn Wolfe. De rollen van den heer en mevrouw Mac Laren waren bij mej. Rie Hollants en den heer Peereboom in goede handen. Aan de uiterlijke verzorging was zeer veel zorg besteed. De beide tooneelen wa ren keurig en kleeding en grime waren evenzoo. Het seizoen is door Bilderdijk op goede wijze gesloten. Met belangstelling ziet men uit naar het nieuws dat de Kamer het volgend seizoen zal brengen. DE HELDERZIENDE. In het Roxy-theater loopt vanaf Vrijdag een bijzondere namelijk: De Helderziende. Onder de passagiers van den oceaan- stoomer, die op het punt staat Engeland te bereiken, bevinden zich „Maximus en Renee", een variété-nummer, dat een wereldtournee maakt met „ongekende praestaties op het gebied van gedachten- lezen". Tijdens een van hun eerste voorstellin gen in Londen gebeurt er echter iets bij zonders. Als Renee, die tijdens het num mer in de zaal loopt, zich naar het balcon begeeft en wat lang wegblijft, omdat zij in het theater den weg niet weet, komt Maximus in een eigenaardige trance, die gepaard gaat met een toestand van hel derziendheid. Hij vertelt aan iemand uit het publiek dingen omtrent diens zieke vrouw, doch valt dan uitgeput op het too- neel neer. Maximus' moeder en de oude Simon, die als manager optreedt alsmede Renee verzetten zich tegen alle pogingen om deze helderziendheid te cultiveeren. Gedurende een treinreis naar Manches ter, voorspelt Maximum juist als hij een meisje ziet, dat ook in het theater was, toen hij voor het eerst een visioen kreeg dat er met den trein een ongeluk zal gebeuren. Hij trekt aan de noodrem, waarschuwt de passagiers en verlaat den Eenpress, gevolgd door een aantal reizi gers, dat bang geworden is. Nauwelijks heeft dit gezelschap het dichtstbijzijnde seinhuis bereikt, of het bericht komt, dat de Manchester Express in botsing geraakt is met een andere trein Het meisje, dat beide keeren aanwezig was, toen Maximum zijn voorspelling deed, blijkt Christine Sawen te zijn, de dochter van een krantenkoning. Zij belt onmiddellijk haar vader op en den volgen den ochtend staan de bladen vol van de treinramp en Maximus' merkwaardige voorspelling. Na langdurige onderhande lingen accepteert Maximus een voorstel van den theater-agent Bimeter, die hem een contract aanbiedt voor 't Palladrome te Londen tegen een fabelachtige gage. Het blijkt echter alras, dat Maximus niet op commando in de toekomst kan zien en de eigenaar van het theater heeft er geen zin in om nog langer op voorspel lingen te wachten. Als Maximum en Christine hierover spreken, brengt een chasseur een brief. Het is de mededeeling van Maximus' ontslag. En passant vraagt de chasseur of Maximus kan voorspellen, wie de Berby zal winen en prompt noemt de helderziende den naam Tutolycus. Het blijkt, dat dit paard bestaat, doch volgens de kenners volkomen kansloos is. Na een uiterst spannende race wint Autolycus de Derby. Maximus' roem stijgt, zijn bijzondere gave vormt het ge sprek van den dag en Lord Southwood, de vader van Christine, verbindt hem als „profeet" aan zyn dagblad. Er zijn groote veranderingen in Maximus' leven. Hoewel Maximus beweert, dat zijn gave sterker is dan zijn wilskracht, stemt de plotselinge dood van zijn moeder hem tot nadenken. Stervende waarschuwt zij Re nee het is een gave van den duivel, die ontstaat door een merkwaardigen invloed van Christine op Maximus. Inderdaad merkt men op, dat Maximus alleen maar voorspellen kan, wanneer Christine in zijn omgeving is en na lan gen strijd besluit Maximus om te kiezen tusschen zijn vrouw en zijn gave. Hij kiest zijn vrouw, maar het blijkt, dat de gave sterker is. Want juist als Maximus aan Lord Southwood in tegenwoordig heid van Christine mededeelt, dat hij niet langer wenscht te profeteeren, ge raakt hij weer in een toestand van helder ziendheid en voorspel een ernstige ramp van den tunnel, welke onder de Humber wordt gegraven. De groote catastrophe heeft plaats tweehonderd dooden en een groot aantal vermisten. Om de publieke opinie te be vredigen wordt Maximus voor den rech ter gedaagd en spottend verzoekt de offi cier van justitie aan Maximus om „zijn kunsten eens te toonen". Christine en Renee hebben inmiddels een gesprek gevoerd, waarbij Renee een beroep doet op Christine. Zij is de invloed, die Maximus helderziend maakt, doch op den duur zal dat zijn ondergang zijn. Christine ziet dat in. Om een hoekje van de deur der rechtzaal werpt zij voor het laatst een blik op Maximus den man, dien zij liefgekregen heeft en deze blik inspireert Maximus tot de voorspelling, dat de vermiste arbeiders nog leven en spoedig gered zullen worden. Dit geschiedt inderdaad. Vrijspraak volgt.... Maximus weet nu echter, wat hem te doen staat en nu Christine vrijwillig uit zijn leven verdwenen is, is de toekomst uitsluitend voor hem en Renee. BLANKE ONSCHULD EN ZWARTE BOOSHEID. In het Victoria-theater loopt vanaf Vrij dagavond de interessante film: „Blanke onschuld en zwarte boosheid". Het Volks schreef daarover o.a.: De London-film, de firma der Engelsche super-producties onder leiding van Alexan- der Korda en zyn twee broers, is nu niet de onderneming om een Afrikaansche oer woud-film te maken, die een Afrikaansche visie geeft. Integendeel als de klokken van het Engelsche monument, dat het „handelsmerk" van de London-film vormt, duidelijk geluid hebben, dan kan men er verzekerd van zijn, dat er iets komt, waar het Britsche „Empire" trotsch op kan zyn. Dus: de negers zijn barbaren, die er naar toomeloos op los zouden moorden als er geen brave Engelschen waren die de moe raskoortsen en de malaria in Afrika kwa men trotseeren om aldaar orde in de (ne- ger)hut te scheppen. De heer Sanders is zulk een mannetjesputter. De vleeschge- worden flinkheid in levenden lyve. Een magische invloed op de bandelooze zwar ten, die echte lammeren worden, wanneer hij maar in de buurt is! Leslie Banks geeft hem sober en beheerst. Weinig zeggen, wei nig „doen", veel bereiken: ziedaar een ty- pisch-Britsche houding. Gelukkig zijn er behalve de schurk achtige negers, die even zwart van binnen zijn als van buiten en die dan ook zoo maar een Engelsch officier afmaken ook en kele brave zwarthuiden. De heer Bosambo is er zoo eentje. Hy aanvaardt een prach tige burgemeesters-ketting uit de handen van den heer Sanders en gedraagt zich vanaf dat oogenblik als een ware held. Ook het verbreken van de discipline terwille van de redding van een juffrouw die hem bijzonder na aan het hart ligt kunnen wij niet anders zien dan als een edele karakter trek. Zijn daad tijdens op het gerucht van Sander's dood oplaaiende opstanden krijgt juist door de burgemeesters-ketting nog een aparte wijding. Sanders, die ondertusschen de rivier is afgezakt om even naar Engeland over te steken en zich aldaar in de echt te bege ven, laat zich op het laatste oogenblik zaken gaan voor het meisje toch nog overtuigen om terug te keeren en met zijn magische invloed de orde in de binnenlan den even te gaan herstellen. Verstandiger- wyze neemt hij echter ook eenige machine geweren mee, zoodat hij, als hy precies op het moment, dat de brave Bosambo te zamen met zijn echtgenoote zal gaan ster ven bij het kamp van den opstandigen koning arriveert, terstond een salvo af kan geven, dat wel aan eenige tientallen zwar ten het leven kost, maar dat daarentegen 't bestaan van den pro-Engelsehman redt en in zooverre dus een „happy end" mag hee- ten. De groote kwaliteiten van deze onder re gie van Zoltan Korda gedeeltelijk in Afri ka en gedeeltelijk in Londen opgenomen film zijn de fraaie foto's, de opnamen van de dansende, zingende, roeiende of ten aanval stormende negers en vooral de prachtige zang van Bosamba. Want voor die rol nam mén niemand minder dan Paul Robeson en alleen om hem te hooren gaat men gaarne deze film zien. Een prachtige creatie! VoetbaL DE SPELERS VAN ARSENAL VERZEKERD. Tegen 8000 pond sterling. De „Daily Telegraph" weet te melden, dat de spelers van Arsenal, die in de fi nale om den voetbalbeker hebben meege speeld, Bastin, Bowden, Copping, Crayston, Hapgood en Male en in het Engelsche elf tal zijn gekozen, dat in Europa gaat toeren, zijn verzekerd voor 8000 pond sterling per persoon. Dit zou de compensatie moeten worden voor hun club, indien deze spelers tijdens de toernee geblesseerd zouden raken. Tom Whittaker, de oefenmeester, die als verzorger de reis zal meemaken, is even eens voor 8000 pond sterling verzekerd. Deze verzekering tot een totaal bedrag van 56.000 pond sterling heeft niets te ma ken met eenige mogelijke verzekering van wege de F. A. Lawntennis. DE DAVTSCUPWEDSTRIJDEN VAN NEDERLAND. Verandering van data. Naar wij vernemen heeft de aanvoerder van het Nederlandsch tennisteam, dat te Monaco vertoeft voor het spelen van den eersten wedstrijd om den Daviscup, het be stuur van den Nederlandschen lawntennis- bond bericht, dat het weer op het oogenblik zeer ongunstig is aan de Rivièra is. In over leg met den tennisbond te Monaco is daarom besloten den wedstryd NederlandMonaco op Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. te doen plaats vinden inplaats van op Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s., opdat de spelers dan als de regen tijdig ophoudt nog eenige gelegenheid zullen hebben te oefenen Voorts heeft mr. Punt het Nederlandsch bondsbestuur in overweging gegeven den wedstrijd NederlandFrankrijk, die, wan neer Nederland van Monaco en Frankrijk van China wint, op Vrijdag 8, Zaterdag 9 en Zondag 10 Mei zou plaats vinden, eveneens een dag later te doen aanvangen, opdat de Nederlandsche spelers dan goed uitgerust en geoefend den strijd tegen de Franschen kunnen aanvaarden. De voorzitter van den Ned. Lawntennis- bond, ir. Broese van Groenou, heeft zich on middellijk in verbinding met Parijs gesteld. De Fransche bond heeft, naar wij verder vernemen, het voorstel om den wedstrijd op Zaterdag 9, Zondag 10 en Maandag 11 Mei te spelen, aanvaard. Hockey. DUITSCHLAND—NEDERLAND. Het Nederlandsch elftal samen gesteld. Naar wij vernemen is het Nederlandsch elftal, dat Zondag 10 Mei a.s. te Hannover tegen Duitschland zal spelen, als volgt sa mengesteld: Doel: J. de Looper (Hilversum. Achter: De Waal (Amsterdam) en Tres- ling (H.O.C.) Midden: C. van der Hagen (Hilversum, H. de Looper (Hilversum) en van Lierop (Hilversum), Voor: J. van der Hagen (Hilversum), Sparenberg (Hilversum), E. v. d. Berg (Amsterdam), Schnitger (P. W.) en Hey- broek (Amsterdam). Zaterdag 2 Mei zal bovenstaande ploeg nog een oefenwedstrijd te Den Haag spe len tegen H. D. M. OLYMPISCHE HOCKEYPLOEG SAMENGESTELD» Naar wy vernemen zijn in de Olympische hockeyploeg, welke ons land in het toumooi te Berlijn in Augustus a.s. zal vertegen woordigen, de volgende spelers opgenomen: J. de Looper, H. de Looper, C. van der Hagen, J. van der Hagen, van Lierop en Sparenberg (allen Hilversum); de Waal, v. d. Berg en Heybroek (allen Amsterdam); Wes terkamp en Ankerman (beiden H.D.M.); Gunning (Bloemendaal); Fesevur (Deven ter); van der Haar (H.H.Y.C.); Tresling (H.O.C.) en Schnitger (P.W.) Uit een en ander blijkt, dat van der Haar momenteel nog niet beschikbaar is voor het Nederlandsch elftal, doch te Berlyn zeker van de party kan zijn. ZAKKENROLLER WILDE NIET TEGEN ZIJN „COMPAGNON" GETUIGEN. Drie maanden geëischt. Eenige maanden geleden heeft de rijks recherche te Amsterdam twee interna tionale zakkenrollers aangehouden. Zij heb ben in vele hoofdsteden van Europa hun slag geslagen, zij werden herhaaldelijk ver oordeeld en vooral in Spanje, hun vader land, maakten zij meermalen met de gevan genis kennis. De eerste werd te Amsterdam veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens zak kenrollerij. Toen eenigen tijd later zijn „compagnon" terecht moest staan, weigerde de veroordeelde als getuige op te treden tegen zijn vriend, die volhield op een be paalden dag n i e t in Amsterdam te zijn ge weest. Er waren echter voldoende bezwa rende getuigenverklaringen, om tot een ver oordeeling te leiden, vandaag legde de rechtbank hem een jaar en vier maanden op. De zakkenroller, die als getuige zijn vriend niet wilde bezwaren werd vervolgd wegens overtreding van art. 192 W. v. S. (het weigeren om alsg etuige op te treden). De officier van justitie mr. van Dulle- men, requireerde drie maanden gevange nisstraf, tot groote verontwaardiging van den Spaanschen verdachte. De welbe spraakte zakkenroller noemde zich een „Victime de la justice". Diefstal had hij inderdaad gepleegd, die twee jaar zou hij dan ook welgemoed op knappen, maar om er nu nog drie maanden bij te krijgen, omdat hij zijn vriend niet wilde verraden, was volgens hem onrecht. De verdediger, mr. B. J. Stokvis, wees op het innerlijk conflict tuschen de vriend schappelijke gevoelens van verd. en de wet telijke bepalingen zijn rechtsbewustzijn zegt hem niet, dat hij in dit geval een straf baar feit heeft gepleegd. PI. drong aan op clementie. Uitspraak 13 Mei. VERDUISTERING DOOR WETHOUDER. Bossche rechtbank behandelt de verduisteringszaak van den wet houder der gemeente Veen. De rechtbank te 's Hertogenbosch nam heden opnieuw in behandeling de strafzaak tegen den 53-jarigen wethouder der ge meente Veen (N. B.) J. Timmermans, die terecht had gestaan terzake, dat hy in de jaren 1932-1933 te Veen, ten nadeele der gemeente een bedrag van ongeveer 3000 had verduisterd, welke gelden hij in zijn hoedanigheid van ontvanger-secretaris dier gemeente onder zich had. Reeds vroeger had de verdachte zich aan verduistering schuldig gemaakt. Niettemin werd hij het vorig jaar tot wethouder ge kozen. Toen deze zaak op 9 Januari j.1. behan deld werd, werd tegen hem één jaar ge- vangenistraf geëischt. De rechtbank stelde de behandeling uit voor het uitbrengen van een reclasseeringsrapport dat thans door ds. Kagen uit 's Hertogenbosch werd toegelicht en dat vrij gunstig luidde. De officier van justitie persiteerde bij zijn vroegeren eisch. Uitspraak over 14 da gen. NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN EEN „GRAP". Behandeling voor de rechtbank geschorst wegens vermoeden van meineed. Voor de Almelosche rechtbank stond gistermiddag terecht de 19-jarige chauf feur A. L. J. H., uit Vroomshoop. Hij was bestuurder van de autobus, waaruit op 13 Januari j.1. bij Mariënberg, gemeente Ambt-Hardenberg, twee personen, de 27- jarige C. Dogger en de 45-jarige F. Vene- berg, beiden uit Vroomshoop, zijn ge sprongen, omdat inzittenden de „grap" uithaalden te roepen, dat de stuurinrich- Je ziet er vandaag zoo akelig ernstig uit, Piet! Dat komt door myn nieuwe hoed! Hoezoo?drukt Ie Je soms? Neen!maar als ik lach valt ie af!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11