EEN 60-JARIG HUWELIJKSFEEST. Krijgt Bergen zijn ooievaar terug? SCHAGERBRUG STOMPETOREN EGMOND BINNEN AVENHORN HEILOO In Hargen, gemeente Schoort, wordt heden een diamanten bruiloft gevierd Eervol ontslag aangevraagd. Onze plaatsgenoot, de heer Jb. Boon- acker, heeft eervol ontslag aangevraagd als klokkenist alhier, zulks met ingang van 1 Juli a.s. De heer Boonacker zal deze functie dan 34 jaar hebben vervuld. Postduif aangevlogen. Bij den heer Jb. Posch kwam heden een postduif op het erf met een ring om zijn poot waarop de nummers: WB LN 36 36405. Het dier was zeer vermoeid, alsof het een verre tocht had gemaakt. Geslaagd. Onze plaatsgenoote mej. Jo Straathof te Rinnegom slaagde te Amsterdam voor het examen assistente-apotheker. Eervol ontslag verleend. Tengevolge van de daling van het leer lingenaantal aan de O.L. school alhier is aan mej. G. K. Dell eervol ontslag verleend. Coöp. Veilingsver. St. Willebrordus. De Coöp. Veilingsver. St. Willebror dus, hield Dinsdagavond jaarvergadering onder presidium van den heer J. Admi raal Nzn. Over den aankoop van aardbeiensloffen had een geanimeerde discussie plaats. Be sloten werd om 13000 nieuwe sloffen te bestellen en een groote partij gebruikte. De eerste kosten 5, de laatste 3.25 per 100. Frappant was hoe men eigenlijk ver plicht is om Duitsche manden te nemen omdat een exporteur die aan Duitschland levert, deze verplichting wordt opgelegd. De administrateur deelde mede dat Vrijdag de nieuwe teeltvergunningen worden uit- gerikt tegen inlevering van de oude. Dit geldt voor hen die de voorschriften van de Groente en Fruit-Centrale zijn nagekomen. De uitbetalingen voor geveilde producten zal. ingaande 1 Mei, niet meer plaats heb ben na de veiling, doch 's avonds in het lokaal. In behandeling kwam de balans en ver- lies- en winstrekening over 1935. Het ac- contantsrapport, uitgebracht door de Cen trale te Eindhoven, was vol lof over het beheer. De omzet was 82000 tegen 77000 in 1934. Er is een nadeelig saldo van 45.69. Versobering in beheer en ver laging in salarissen hebben bereikt dat de toestand vrij gunstig is, aldus het rapport. De administrateur gaf een uitvoerige toe lichting. De schuld der veiling is 12600, hieronder is een post „debiteuren" a 1600, die geleidelijk moet verdwijnen. Daar de schuld 4500 was (het verschil dat ongedekt was) werd de hoofdelijke schuld, over 100 leden, bepaald op 45 per lid. Bij vrijwillige uittreding werd bepaald dat men 125 moet betalen. De heer P. Groot Azn. bracht rapport uit namens de kascommissie en verklaar de alles in orde te hebben bevonden. De balans sloot met 'n bedrag van 13446.29. De verlies- en winstrekening met ƒ5586.99. Onder dank voor het richtig en zuinig be heer (de heer Schuijt kreeg een bijzonder compliment) werd een en ander vastge steld. Aan de beurt van aftreding waren de heren J. Admiraal Nz. en P. Kuyper. De vice-voorzitter, de heer J. Sengers, bracht een woord van hartelijken dank aan de herkozen bestuursleden, speciaal aan den voorzitter. In de jaren die deze aan het hoofd staat heeft hij gewerkt voor den bloei der veiling. Ook in deze sombere ja ren is hij de stuwkracht en spr. hoopte dat hij nog mag beleven dat de veiling tot bloei komt en we deze jaren kunnen ver geten. De voorzitter bracht dank en hoop te dat de slechte jaren spoedig tot het verleden zullen behooren. De heer Jac. Bakker Nzn. wilde verkoop van sloffen, welke in het seizoen geschiedt op het marktterrein, verbieden. Speciaal voor hen die ze ergens anders opkoopen. Het bestuur was het met die opmerking eens. De heer M. Wessel vroeg wanneer de misoogststeun wordt uitgekeerd. De secretaris had er niets van gehoord, doch als het zou gebeuren zou de uitkeering voor Kennemerland miniem zijn. De heer H. Kamper wilde de niet meer in gebruik zijnde weegbrug opruimen. Het is niet zonder gevaar en een slordig gezicht. Be sloten werd om het na het seizoen te doen. Daarna sluiting. Er was ongewone belangstelling gister middag bij de Ruïne-kerk te Bergen! Wij zagen den burgemeester, den oud-bur gemeester met verschillende van zijn fami lieleden, den president-kerkvoogd, den heer Besse, en een paar onbekende heeren. De belangstelling concentreerde zich om het ooievaarsnest op de kerkruïne en zelfs de toren werd beklommen om een blik over het mooie dorp te werpen. Dat moest iets beteekenen en wij haast ten ons dan ook om informaties in te win nen. De onbekende heeren bleken te zijn de heer d'Ancona, rentmeester van H.M. de koningin en een houtvester uit Velp, die gekomen waren, om een onderzoek in te stellen, waarom de ooievaar het nest op de Ruïne reeds zooveel jaren had verlaten. Dit onderzoek hield echter geen verband met het feit, dat Bergen's zielental het laat ste jaar met slechts een veertigtal was ver meerderd, doch geschiedde alleen uit een oogpunt van natuurlijke stoffeering van dit fraaie centrum. De oudere Bergenaren herinneren zich nog wel, hoe regelmatig in het voorjaar het ooievaarspaar het geliefde nest betrok, doch voor de tegenwoordige bewoners was de ooievaar een legendarische figuur ge worden, die zij alleen maar kenden uit het sprookje. Waarom de ooievaar zijn nest den rug heeft toegekeerd, heeft men in Bergen nim mer begrepen. Deze vogel toch wordt door de wet beschermd, en werd in Bergen voor heen steeds met de noodige onderscheiding behandeld. Vóór een 25-tal jaren was het wijlen de heer H. Siebert Coster, destijds voorzitter van de V.V.V., die op de kerkruïne een kostbare eikenhouten bak liet plaatsen met een nest om den ooievaar met deze "nieuwe woning te lokken. De ooievaar liet zich echter wel eens zien, doch aan het betrek ken van de door de menschen voor hem ge dachte woning, dacht hij niet. Toen de oud-burgemeester, de heer J. van Reenen, van zijn broer Maurits hoorde, dat de heer d'Ancona een speciale studie van de gewoonten van den ooievaar had ge maakt en hij vernam, dat deze er door den bouw van het nest steeds in slaagt om een ooievaarspaar aan het nestelen te krijgen, haastte hij zich om den heer d'Ancona uit te noodigen naar Bergen te komen om van advies te dienen. De heer d'Ancona, die er zelfs in slaagde om een ooievaarspaar tot nestelen te be wegen in de omgeving van het Binnenhof te Den Haag, was zoo vriendelijk aan deze uitnoodiging te voldoen. Al dadelijk constateerde hij, dat het de Bergenaren zelf zijn geweest, die in hun on kunde het den ooievaars onmogelijk hebben gemaakt hun nest te blijven betrekken. Een ooievaar kiest niet alleen een hoog nest om naar alle windstreken een vrij uitzicht te hebben. Hij doet dit ook, omdat hij, evenals een vliegmachine, wanneer hij zijn vlucht neemt, dit tegen wind in moet doen en dit nu heeft men hem in Bergen belet, door aan de West- en Noordzijde de knotlinden zoo hoog te laten groeien, dat hij bij het ver laten van het nest in de takken terecht moet komen. Wil men den ooievaar terug, dan zal men in de eerste plaats deze boomen moeten in korten en den vorm moeten geven van de soortgenooten in de Kerkstraat, een vorm, die de knotlinde als romantische boom ook het best past. Een tweede maatregel, die genomen zal moeten worden, is het mooie nest vervan gen door een open takkenest, zooals de ooievaar dit begeert. Dit nest toch heeft het voordeel, dat daarin de musschen, de spreeu wen en andere kleine vogels gaarne neste len, omdat zij zich onder deze vredige groote vogels beschermd gevoelen, terwijl de ooievaar hen gaarne onder zicht" heeft, omdat de kleinere vogels hem attent maken op gevaren, die dreigen voor zijn jongen. Het nest wilde de heer d'Ancona gaarne met zijn houtvester belangeloos maken, doch het kerkbestuur moet de knotlinden van de hinderlijke takken ontdoen en dit zal eenig geld kosten. De moeilijkheid is, dat aan het kerkbe stuur, dat reeds met een kleine tekort te pen heeft, voor dit doel de gelden ontbre ken.. Een tweede bezwaar is, dat de des kundigen van 's Rijks monumentenzorg tot de conclusie zijn gekomen, dat de Ruïne gerestaureerd moet worden. Bergenaren, die de Ruïne al 60 jaar ken nen en daaraan nog geen achteruitgang hebben geconstateerd, begrijpen niet goed, dat het noodig is om een ruïne te restau- reeren. Zij meenen, dat een ruïne een ruïne moet blijven, maar als deskundigen, be last met de zorg voor monumenten er an ders over oordeelen, dan zal men hebben te aanvaarden, dat er aan de Ruïne gerestau reerd wordt. De gemeente heeft dan ook voor dit doel een 1000 beschikbaar gesteld en het Rijk 500 en met de zoo verkregen 1500 hoopt men dezen zomer de ge- wenschte restauratie tot stand te brgen. Wy hopen slechts, dat men zoo weinig moge lijk zal restaureeren. In ieder geval dient deze restauratie te worden afgewacht en zullen pas aan het einde van het jaar of in het begin van het volgend jaar pogingen kunnen worden ge daan om de ooievaar, die N.H. boven het IJ verlaten heeft (in 1934 was er nog één be woond nest in Abbekerk, terwijl er dit jaar werrti1" de,Befmsterbuurt een nest bewoond krijgen0P kerkruïne Bergen terug te ,van oordeel, dat deze poging in ieder geval gedaan moet worden en dit te meer nu een man als de heer d'Ancona met groote stelligheid verzekerde, dat deze po ging zal slagen. Op het beetje geld, dat voor het inkorten van de knotlinden noodig zal zijn, mag deze zaak niet stranden. De V.V.V., die er steeds naar streeft om blij vende attracties in Bergen tot stand te brengen, dient onder deze aangelegenheid, die reeds door haar vorige voorzitter geën tameerd werd, haar schouders te zetten. Een nestelend ooievaarspaar op de kerk ruïne mag toch zeker een blijvende attrac tie voor Bergen worden genoemd. fond* MJMHBouw DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Met de aanvoeren aan de beide veilin gen begint het sterk te verminderen. Het geheele winterseizoen door was er slechts om den anderen dag een normale aanvoer. Nu de voorraden al kleiner worden, ver toont dit euvel zich nu in nog sterkere mate, zoodat het nu reeds is voorgekomen, dat er op die slappe marktdagen in 't geheel geen aanvoer was. Voor gele kool behoeft dit vooral niet te verwonderen. De voor raad daarvan was zoo klein, dat, gezien vooral de goéde prijzen, in dit seizoen ge maakt, het voor de hand ligt, dat er slechts sporadisch een partijtje van dit product in de schuren wordt aangetroffen. Van de aangeboden producten kwam nog het meest aan de veiling van den Noorder- marktbond te Koordseharwoude. Daar wer den ook nog late aardappels aangevoerd, ofschoon de hoeveelheid ervan ook flink be gint te verminderen. De prijzen waren weer verre van bevredigend. Voor blauwe werd 1.70 besleed. Friso bracht f 1.60 op en Bevelanders werden voor f 1,80 verkocht. Naar men ons meedeelde, werden de meeste nog uit de hand verkocht, hoewel die ook over het betaalkantoor van de betrokken veiling moeten worden betaald. De laatste weken werd nog heel wat roode kool opgeruimd. Toen de prijzen zak ten als gevolg van het mooie weer, durfden de meesten het niet aan, nog langer risico te nemen. Dit bleek deze week. Er kwam maar weinig meer van dit artikel. Dank zij de veranderde weersgesteldheid, was er nog voldoende vraag voor dit artikel en takelden de prijzen niet verder af, "integen deel viel er eenige verbetering te bespeu ren. Voor kool van ongeveer 2 pond, eerste kwaliteit, werd 5,908 betaald, voor kool tot ongeveer 4 pond f 8,50 tot onge veer 12. Men deelde ons mee, dat er uit het buitenland maar weinig vraag kwam. Voor hen, die het hebben aangedurfd, hun Deensche witte kool te bewaren, was de afgeloopen week een goede, ofschoon daarbij niet vergeten mag worden, dat die kool al aanmerkelijk in gewicht is vermin derd gedurende den bewaartijd. De zwaar ste kool bracht de beste prijzen op. Voor kool van ongeveer 3 pond werd 7f 8,50 betaald, voor de zwaardere werd 9 tot ruim 11 besteed. De aanvoeren waren echter gering, zoodat maar weinigen van deze goede pi ijzen profiteerden. Uit den nog vrij grooten aanvoer van uien is wel op te maken, dat velen het er op gewaagd hebben, nog wat te bewaren, omdat de bestede prijzen veel te wenschen hebben overgelaten. Ze hebben daar weinig zij bij gesponnen, want ook deze week weken de prijzen maar weinig van de vo- i:ge af, ofschoon op enkele dagen een aar dige stijging viel op te merken. Werden ook nu nog drielingen voor 6070 cent ver kocht, enkele partijtjes brachten het tot 11,50. Middelgroote brachten het nu tot 2,60—3,30, terwijl voor grove 2,90 3,40 werd betaald. Op deze prijzen kwa men eenige uitzonderingen voor, verband houdend met de kwaliteit. Wortelen kwamen er maar weinig, de meeste verschenen nog te Noordschar- woude. Mooie groote werden voor 44,60 verkocht; enkele partijtjes brachten het nog tot 6,80, den hoogsten prijs, die tot nu toe in dit seizoen is bedongen. Dan kregen we nog de rabarbar. Veel werd er niet van aangeboden, daar van dit artikel nog al uit de hand wordt verkocht. De prijs liep van f 4.605,10. Witlof ging de veiling voorbij; ze wordt naar andere markten gezonden. Als nieuw artikel kre gen we nog tomaten, die 60 cent opbrachten en aardbeien van 2 cent per stuk. 3mgezonden Stukken ALKMAAR IN BRAND? Mijnheer de Redacteur. Wilt U zoo goed zijn, naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer H. Boomgaard in de krant van gisteren, het volgende op te nemen? Bij voorbaat onzen beleefden dank. Daar inzender het zoo bezwaarlijk vindt, dat het door hem genoemde ge schriftje niet onderteekend is, stellen wy er prijs op, eerst te verklaren, dat dit uitgegeven is door de Afd. Alkmaar van de Jongeren Vredes Actie. Dat hij het bedroevend vindt dat er per sonen zijn, die niet willen medewerken aan de luchtbeschermingsoefeningen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat hy dan nog niets begrijpt van het standpunt van de menschen die in deze zijn tegenstanders zijn. Al is hy het niet met hen eens, hij zal toch eerst moeten trachten hun standpunt te kennen, alvorens hen ce willen bestrij den. Dat wij niet zouden willen medewerken aan de bescherming van onze medemen- schen en ons-zelf maar dan ons zelf in de laatste plaats is geheel onwaar en daarvan mag en kan de heer B. ons niet beschuldigen! De heer B. wil de menschen beschermen wij willen dat eveneens. Het gaat er maar om op welke manier dit gebeurt. Dat luchtbescherming en luchtmacht in het pamflet hinderlijk door elkaar zouden zijn gehaald, is niet waar. Maar inzender begrijpt er nog niets van dat is wat an ders! Luchtmacht kan alleen aanvallen; doel: totale vernietiging van de burgerbe volking, hetgeen in onzen tijd kan geschie- .en met zijn indere been staet de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. Heden herdenkt het echtpaar K. Evers en N. Evers—Olij den dag waarop het vóór 60 jaar in het huwelijksbootje stapte. Het dia- antenpaar is even oud, man en vrouw zijn in 1852 geboren; de man in Oterleek en de vrouw in Schermerhorn. Op 30 April 1876 zijn ze in Schermerhorn getrouwd en ves tigden hun gezin te Oterleek, waar een han del werd begonnen in manufacturen en pluimvee. Misschien omdat deze combinatie van bedrijven niet erg harmonieerde, mis schien ook wel doordat het boerenhart sprak, in elk geval, na negen jaren Oter- leekers te zijn geweest, trokken beide nog jonge menschen naar een bedrijfje aan den Meningmeersweg in de Schermeer. Hier is 35 jaren lang gezwoegd en gewerkt, temid den van koeien, kippen en eenden, terwijl de man zijn pluimveehandel aanhield. Een menschenleeftijd was de bruidegom van he den, een trouwe bezoeker van de week markten in Alkmaar en Purmerend. De Alkmaarsche markt bezocht hy tot zijn tachtigste jaar. Gedurende hun verblijf in de Schermeer boden ze onderdak aan een viertal pleeg kinderen, welken zij een goed tehuis en een warm hart gaven. Nu is het al weder ruim vijftien jaar ge leden, dat de beide oudjes zich vestigden in de buurtschap Hargen, gem. Schoorl, waar ze in vrede en vriendschap een rusti- gen ouden dag slijten. Eén hunner pleegkin deren, de heer J. Hoogland en diens vrouw, wonen in een ander gedeelte van hetzelfde huis. Nu zyn de rollen omgekeerd. Als voor een vader en moeder zorgt het echtpaar Hoogland voor „oom en tante" en deze vi7 den een ruime vergelding voor al het goJu dat Hoogland en zijn zusje in vroeger in het gezin van Evers hebben genoten. Z«o rust het echtpaar, dat nog een prima zondheid geniet, van een lang, werkzaam en gelukkig leven en wy wenschen, met ieder een, deze beide sympathieke oudjes, zoo mogelijk, nog jaren van gezondheid e'n hu welijksgeluk. Hun foto's plaatsen we, opdat by het zien daarvan, nog meenig oude ken nis, ook uit hun vorige woonplaatsen, hun op dezen dag zal gedenken. Al vroeg op den dag bleek er zeer groote belangstelling. In den nacht was een eerepoort opge richt en waren bloemen aangebracht langs het pad tot aan de deur van het vriende lijke huis. Het bruidspaar had zich op de traditioneele plaats voor de tafel neergezet. Rappe handen namen alles voor hen uit den weg, zoodat het nog krasse paar, achter de vele bloemen, met de telegrammen en schriftelijke gelukwenschen voor zich, het bezoek van familie en vrienden konden ga deslaan. Toen wy heden onze gelukwen schen kwamen aanbieden, was er reeds zeer groote belangstelling. Den gewoonte getrouw zal Schoorl's Fan farecorps het diamanten paar een serenade brengen. den op de meest gruwelijke manier. Het eenige doeltreffende middel hiertegen is o.i. het bestrijden van het oorlogskwaad in zijn geheel; 't oorlogskwaad, dat inder daad dreigt en 't ergste is wat men zich denken kan. Maar niet het meedoen aan luchtbeschermingsoefeningen, die slechts de aandacht van den waren vredesstryd in naam van het geweten of in naam van God naar men wil afleiden en de menschen met de idee van oorlog verzoe nen. Want dat is 't groote doel van deze „oefeningen": de menschen suggereeren, dat er bescherming mogelijk is; dan lijkt die oorlog nog niet zoo heel erg. Heeft de heer B. daar nog nooit aan gedacht? Ziet hy nü 't verband tusschen luchtmacht en luchtbescherming; die heele luchtmacht moet weg, dat is de beste bescherming van onze medemenschen en die bescher ming willen wij! Wat door elkaar halen betreft, meenen wij, dat de heer B. dit doet, waar hy 't heeft over paniekstemming. Hij schrijft dat de autoriteiten zeggen, dat een paniek stemming dadelijk méér slachtoffers ten gevolge heeft (men bedoelt hier natuurlijk tijdens een werkelijken lucht-gasaanval, waarde heer B.!) en dat onze pamfletten die wekken. Deze pamfletten worden toch niet tijdens een luchtraid verspreid en wat brengt dan eigenlijk de paniek te weeg? Wij meenden: de luchtaanval. Dat alles, wat kan leiden tot een paniek, verkeerd is, zijn wij volkomen met inzen der eens, al zouden wij nu niet dadelijk het woord „misdadig" durven gebruiken. Inzake paniek, veroorzaakt door een luchtaanval, vinden wij dit woord wel op zijn plaats. Waar haalt inzender het vandaan, dat gebleken is, dat luchtbescherming 't aan tal slachtoffers doet afnemen? Hoe kan dat blijken? Wanneer is dat gebleken? In den wereldoorlog, waar men gezien heeft dat schrijft ons pamflet juist dat 't toen malige oorlogsmateriaal reeds in staat was nagenoeg alles te vernielen? Ons blijkt eerder het tegengestelde. Van alle kanten blijkt juist, dat er dus nu met veel meer effectieve exploisiemiddelen, gassen enz. veel minder mogelijkheden zijn ter verde diging. Hebt U wel al kennis genomen van de middelen, die men de burgers voor houdt om te nemen bij lucht-gasaanvallen? Uit die droevige, belachelijke gedoe, blijkt toch overduidelijk, dat dergelijke verdediging onzin is! Neen, nogmaals heer B., er is maar één middel om uw medemenschen te bescher men en dat is: weg met alle oorlogsgedoe: strijdt daarvoor! Laten we de menschen niet in slaau sussen met „bescherming", die onzinnig is, maar laten we de werke lijkheid en de mogelijkheden in hun ge heel moedig onder oogen zien en ze aan durven. Dat is nog geen „paniekstemming wekken", heer B.! Ten slotte wilden wij den heer B. en ieder ander aanraden toch eens wat meer kennis te nemen van ons standpunt, want 't bleek ook nu weer duidelijk, dat nrm (ook de geachte Redactie van de Alkm. hoogte is. Crt. (werkelijk niet goed hiervan op de Mijnheer de Redacteur, wij gelooven tamelijk veel van uw gastvrijheid ge vraagd te hebben, maar wij zijn er van overtuigd, dat wij dit moesten doen, ge drongen door onze diep-menschelijke overtuiging, die gegrondvest is op de stem van ons geweten en intense studie van de problemen. U nogmaals dank zeggend. Afd. Alkmaar der Jongeren Vrdes Actie. (Wy vertroüwen, dat de heer B. zoo hy hierop tenminste wil reageeren wel in staat zal zijn den inzender met kracht van argumenten te antwoorden. Onzerzijds slechts een enkel woord. Wie een pamflet verspreidt moet dit o. L onderteekenen opdat ieder zich kan vergewissen wie voor den inhoud daarvan de verantwoording wil dragen. Wij mogen gezamenlijk van meening zijn, dat inbrekers de wereld uit moeten en dat de politie alles moet doen om ons tegen dergelijke individuën te beschermen, maar zoolang onafwijsbaar vaststaat, dat er nog inbrekers vrij rondloopen, sluiten wij 's avonds ramen en deuren om ons leven en ons bezit zoo doeltreffend moge lijk te kunnen beschermen. Wij zyn er van overtuigd, dat ook inzender vanzelfspre kend dat voorbeeld zal volgen. Wy mogen er allen van doordrongen zyn dat luchtaanvallen onmenschelyk en mis dadig zijn in het pamflt wordt meer aandacht aan het afschuwelijke van den luchtaanval dan aan het z.g.n. nuttelooze der te nemen beschermingsmaatregelen geschonken dat alles neemt niet weg, dat alle actie tegen den oorlog helaas nog geen toekomstige wereldvrede gebracht heeft. Oorlogsgevaar kan te allen tijde nog op den voorgrond treden en in ver band daarmede is het niet uitgesloten, dat wij in de toekomst een luchtaanval te ver duren zullen hebben. Nu kan inzender twee standpunten in nemen en hij doet dat inderdaad. Het eene is: de aanval zal zoo vernieti gend werken, dat alles wat wij te onzer bescherming georganiseerd hebben toch nutteloos is. Dat is een standpunt, maar als wij daar van uitgaan kunnen wy leger en vloot ook wel afschaffen want ook deze zullen tegen de vernietigingskracht, welke van een grooten staat kan uitgaan, geen voldoenden weerstand kunnen bieden. Wij voelen nee weinig voor de theofie van het lydelyK aanvaarden omdat er altijd omstandig heden kunnen zijn waaronder onze verde diging b.v. met hulp van derden er ger kan voorkomen. Wy zijn er van overtuigd, dat een goed georgan iseerde luchtbeschermingsdienst, door het blusschen van branden, door het wegvoeren van slachtoffers, door het bou wen van schuilplaatsen en in elk geval door het regelend optreden bij een moge lijke paniekstemming heilzaam zal kunne werken. Het andere standpunt door inzender in genomen behoeft na het bovenstaan geen uitvoerige toelichting. Weg met den oorlog en de oorlogsge dachte, niemand verleene daaraan zy medewerking. t Best, laten wij er naar streven dat n nog eens aller inzicht zal worden. Maar zoolang het dat niet is, zoolang ons ernstig gevaar dreigt zou het d heid zijn de oogen daarvoor te slim Niemand zal ons volk van oorlogszuchtig neigingen verdenken als wij alle mid overwegen en alle voorbereidingen tr" om ons tegen een van over de gren komend en ons aller leven bedreigen g vaar zoo goed mogelijk te '3esc|]err"fl?ógs- Dat menschen hierdoor met de oori gedachte verzoend zouden worden i een raadsel. «-««ren Integendel, juist door het orgaxM van een beschermingsdienst zal me verschrikkelijke van een luchtaanva dan vroeger leeren overzien en begi wat de algemeene vredesactie siecn goede zal kunnen komem

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8