^Buitenland ^Bitutenlaud Grootsche viering van den Princessedag. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 30 APRIL 1930 ernstige stakingsonlusten bij krakau. voor de uit duitschland gevluchte christenen. Brandstoffenhandelaar gearresteerd. 0.m. rede van minister Deckers. Prinses Juliana woont een fantastisch schouwspel in het Stadion bif. Te Chrzanof by Krakau is een groep ar beiders, die by openbare werken waren tewerk gesteld, in staking gegaan. Zij eischen loonsverhooging en verkorting van den arbeidsdag. Zy hebben werkwiilige ar beiders gepost waarna de politie hen door traangas verspreidde. Een deel der betoogers verzamelde zich echter opnieuw en viel de politie met steen en en revolverschoten aan. De agenten zagen zich genoodzaakt even eens van de vuurwapens gebruik te maken. Een der betoogers werd in de botsing ge dood. Negen stakers wrden gewond. Verder werden veertien agenten gewond. Van zes hunner is de toestand ernstig. Een internationale commissie van ver tegenwoordigers van kerkgenootschappen probeert 125.000 pond bijeen te brengen tot hulpverleening aan uit Duitschland ge vluchte christenen. Volgens de Daily Tele- graph hoopt men in groot-Brittannië 50.000 pond te verzamelen. In een oproep bijdragen te zenden, ver klaart de voorzitter der commissie, Lord Bess Borough: Het is welbekend, dat de Duitsche natie niet langer joden in haar midden wenscht. De Joodsche gemeen schap doet zeer lofwaardige pogingen haar menschen naar Palestina en elders te ver plaatsen. Wat men niet zoo goed begrijpt is, dat zy, die eenig joodsch bloed in de aderen hebben, niet langer in Duitschland welkom zijn. De feitelijke band der joodsche ge meenschap is de godsdienst en niet de ge boorte. Van de 80.000 personen, die Duitschland hebben verlaten, is een vijfde geen joden volgens hun godsdienst. De Joodsche ge meenschap heeft hetzelf moeilijk genoeg om haar eigen geloofsgenooten te helpen. De hooge commissaris voor het vluchte lingenvraagstuk schat het aantal vluchte lingen, die geen joden, doch christenen zijn op 2500. Zy kunnen naar geen enkel land, geen enkele gemeenschap helpt hen, in vele ge vallen hebben zij geen nationaliteit en geen werkvergunning, geen geld en geen hoop. Hun eenige kans geholpen te worden is, dat, aangezien zij christenen zyn, zij door een beroep mogen doen op de edelmoedig heid van hun mede-christenen. EEN MISPLAATSTE STUDENTENGRAP. Bijna met ernstige gevolgen. Gedurende de feesten te Edinburgh (Schot land) wegens de benoeming van lord Allen- by tot rector van 't nieuwe academische jaar zyn enkele studenten eergisteravond op het denkbeeld gekomen om voor de grap de in Edinburgh zeer bekende en geliefde sou brette mej. Renee Houston van het Empire theater te schaken. Er waren meer dan 80 studenten in het complot van welke er 50 in afwachting van de dingen die komen zouden in de zaal hadden plaats genomen en de 30 anderen een schuilplaats hadden gezocht by den ingang van de theaterdeur. Zoodra deze laatsten door een sein uit de zaal gewaarschuwd werden, dat miss Hous- ton's nummer was afgeloopen, drongen 15 studenten den niets vermoedenden portier op zij en hielden hem met kinderpistooltjes in bedwang, en de 15 anderen drongen door tot de kleedkamers, waar zij miss Houston die zich aan het aankleeden was, en die niet meer dan nauwelijks gekleed mocht heeten, oppakten en naar buiten droegen in een grooten gereedstaanden auto. De actrice, die geweldig te keer ging en ook door de woorden van den leider, dat het maar een grap was en haar niets zou geschieden, niet tot bedaren was te brengen, verviel in de auto eerst in een hysterischen huilkramp en viel daarna van zichzelve, waarop de 15 studenten die met haar in de auto hadden plaats genomen ,naar het theater terugkeer den en daar de bewustelooze actrice weer afleverden. Intusschen waren studenten uit de zaal naar den manager gegaan en had den 25 pond losgeld gevraagd voor de be vrijding van miss Houston ten behoeve van liefdadige instellingen, waarvoor de studen ten tijdens de „rectoriale rags" ieder jaar plegen te collecteeren. Maar miss Houston was in werkelijkheid Pen jonge getrouwde vrouw, wier echtge noot, de acteur Pat O'Hearne, zijn vrouw juist kwam afhalen toen de jongelui met hun bewusteloos vrachtje terugkeerden. Hij was, naar men denken kan, woedend en liep regelrecht naar de politie om een klacht in te dienen wegens ontvoering en vryheids- berooving en naar den directeur van het theater om ook daar zijn beklag te doen ov'er het onvoldoende toezicht en bewaking. Vijftien studenten, die inzagen, dat de ?rap te ver was gegaan, kwamen moedig haar voren en hebben hun schuld bekend zoowel tegenover de politie als professor Collins, de z.g. headmaster van de univer siteit. De politie heeft hen 's nachts vastge houden en de professor heeft onmiddellijk alle verdere rags en nog uitstaande pretjes verboden en den heer en mevrouw O'Hear- he de verontschuldigingen van het college van professoren aangeboden. Het Charity comittee uit de studenten heeft hetzelfde gedaan en de senaat van het corps heeft de betrokkenen openlyk gedesa voueerd. Bjj nader inzien heeft de heer O'Hearne ziin klacht toen gistermiddag ingetrokken, vooral uit de overweging, dat de 15 studen ten, die ridderlijk schuld bekend hadden, van de universiteit zouden zijn gejaagd en de 60 tot 70 anderen, die van het complot afwisten, maar in de zaal gebleven waren, er geen verdere gevolgen van zouden heb ben ondervonden. In een brief aan den commissaris van politie hebben de direc teur van het theater en de heer O'Hearne hun veranderd standpunt kenbaar gemaakt, en ha een flinke schrobbeeripg van den commissaris en een hartig woordje van pro fessor Collins zijn de schuldigen vrijgela ten. Maar de rags, die anders tot Zaterdagmid dag voortduren, zyn onherroepelijk afge wimpeld. Nader wordt nog gemeld: Miss Renée Houston heeft bij het avon tuur een vèrstuikten enkel en enkele ontvel lingen en schrammen opgeloopen, zoodat zij gisteravond niet kon optreden. Desniette min heeft zy den rector en den hoofdcom missaris een brief geschreven om het hier bij te laten en van harentwege niet tot ver dere vervolging over te gaan. Of hieraan gevolg zal worden gegeven is nog niet geheel zeker, want de officier van justitie te Edinburgh heeft inzage gevraagd van de proces-verbalen der politie tegen de studenten en hij zal zijn houding nog nader bepalen. (N.R.Crt.) MISLUKT PUTSCH-PLAN IN HONGARIJE. Opmirsch naar Boedapest tijdig verijdeld. De gendarmerie van Janoshalma, in Zui delijk Hongarije, heeft een opstandige be weging ontdekt, uitgaande van de z.g. „Ge kruiste Sikkels", onder leiding van zeke ren Boszozmenyi, gewezen lid van de Hon- gaarsche nazi-partij. Boszozmenyi maakte zich op, om een soort marsch naar Boedapest te organisee- ren met 5000 wagens, die duizenden boeren uit het gebied tusschen den Donau en Ti- bisco, allen aanhangers van de beweging, naar de Hongaarsche hoofdstad zouden ver voeren. Gisteren had deze „marsch naar Boeda pest" een aanvang moeten nemen en op 1 Mei zou de stad worden „bezet". De leiders der beweging hadden een groot aantal generaals- en andere unifor men gekocht welke bestemd waren voor de aanvoerders, na de bezetting van de kazer nes van Boedapest, welke mede op het program stond. Boszozmenyi is gearresteerd. Een nader Stefani-telegram meldt nog over deze door de politie tijdig ontdekte „Putsch"-poging, dat het centrum der dis sidente nazi-organisatie, welke onder lei ding staat van Boszozmenyi zijn zetel heeft te Devavanyi en zich vandaar verbreid heeft over heel het gebied voorbij Tibisco. De politie heeft tot dusver negentig me deplichtigen gearresteerd. Tevens werd een gedetailleerd plan ontdekt met betrekking tot de voorgenomen bezetting van de re- geeringsgebouwen in de Hongaarsche hoofdstad. MEN MAG ECKENER'S NAAM WEER NOEMEN! De Duitsche pers heeft mededeeling van dr. Göbbels ontvangen, dat de naam van dr. Eckener weer mag worden genoemd. De re den wordt niet opgegeven. NIET GEWAARDEERDE GRAPPEN. De „Times" meldt uit Berlijn, dat een in woner van Aken, die een boekje met de „duizend beste moppen" over het nieuwe Duitschland en zijn regeering samenstelde, door de rechtbank te Keulen tot 15 maan den gevangenisstraf is veroordeeld. De beschuldigde verklaarde gehoopt te hebben er 25.000 M. mede te zullen verdie nen door de moppenverzameling in Frank rijk, België en Nederland te verkoopen. De rechtbank was van meening, dat een der gelijk optreden aan verraad grensde. SCHOOLSTRIJD IN DUITSCHLAND. Een slag voor de minderheden in Duitschland. De Poolsche bladen publiceeren op op- valende wijze een bericht uit Berlijn, vol gens hetwelk de rijksminister van onder wijs, dr. Rust, een verordening heeft uitge vaardigd, waarin bepaald wordt, dat met den aanvang van het nieuwe schooljaar in Duitschland alle particuliere volksscholen, met uitzondering van de joodsche particu liere scholen, gesloten moeten woredn. De Poolsche pers constateert in dit ver band, dat deze verordening een zware slag beteekent voor het schoolwezen van de nationale minderheden in Duitschland, in het bijzonder voor het Poolsche schoolwe zen. De Poolsche minderheid beschikte tot dusverre in Duitschland over 59 particu liere volksscholen die nu op grond van de nieuwe verordening gesloten moeten wor den. De Poolsche volksschooljeugd in Duitschland zal op deze wijze gedwongen zijn de Duitsche scholen te bezoeken. De bladen eischen een energieke inter ventie en een protest der regeering tegen deze nieuwe Duitsche schoolverordening. POLITIEKE BOTSINGEN IN EGYPTE. Zeven dooden, 23 gewonden. Tydens botsingen, welke zich in den kies kring Sinhewa hebben voorgedaan om de persoon van den Wafdistischen candidaat. eigenaar van een Wafdistisch dagblad, zijn zeven personen gedood en drie en twintig gewond. CONCURRENTEN VOOR DE „QUEEN MARY". Indien de bankier Paul Chapman de toe stemming van het congres verkrijgt, zullen in de komende drie jaar in de Ver. Staten twee reusachtige oceaanstoomers op stapel worden gezet, die ernstige concurrenten zullen zijn voor de „Queen Mary" en de „Normandië". Elk schip zal 100.000 bruto register-ton meten, 1250 voet lang en een gegarandeerde snelheid kunnen behalen van 34 knoopen. Deze schepen zullen veranderd kunnen worden in hulpkruisers of troepentransport schepen en zullen 100 bombardementsvlieg tuigen kunnen meevoeren. Chapman heeft reeds een model van deze schepen doen vervaardigen als eerste stap van dit groote plan. De verdere uitvoering wacht nu op de goedkeuring door het congres van een nieu we wet op de koopvaardij. Deze schepen zullen eveneens voorzien ■worden van telescopische schoorsteenen en opvouwbare ventilatoren, teneinde in drij vende vliegvelden te worden omgezet, waarvan de passagiers zoo noodig naar de dichtstbijzijnde haven kunnen vliegen. In tegenstelling met de „Queen Mary" die 2500 passagiers kan vervoeren, zal ieder van deze schepen 10.000 passagiers kunnen ver voeren. SPAANSCHE BIERBROUWERIJ BEZET. Onder roode vlag. Spaansche arbeiders hebben zich meester gemaakt van een bierbrouwerij „La Agui- la" te Madrid en doen weten, dat zij het be drijf onder eigen controle zullen voortzet ten. Het personeel der brouwerij heeft op het dak de roode vlag geheschen. De oorzaak van deze gewelddaad van het personeel moet worden gezocht in de wei gering der directie, om aan de looneischen der werklieden in verband met het 48-uren conflict te voldoen. Ook eischten de arbeiders het ontslag van het personeel, dat was aangenomen, om de stakers van de October-revolutie te vervan gen. Onmiddellijk na het overnemen van het bedrijf in eigen beheer, kozen de arbeiders een directieraad, welke met de leiding der brouwerij werd belast. Tot dusver hand haaft de fabriek dezelfde productie als voorheen, het eenige verschil met vroeger is het feit, dat de vrachtauto's, die het bier vervoeren, thans voorzien zijn van de let ters: U.H.P., hetgeen zooveel als proletari sche arbeidersbroederschap beteekent. Deze letters vormen momenteel in Spanje een door socialisten en communisten veel gebruikt slagwoord. Men wacht thans met spanning af, of de autoriteiten den door de arbeiders gescha pen toestand stilzwijgend zullen goedkeu ren, dan wel of de regeering zal besluiten tegen het eigenmachtig optreden der roo- den op te treden. Tot dusver is echter nog niets in dezen zin ondernomen. De studenten der universiteit van Madrid doen ook weer van zich spreken. Zij hebben o.a. besloten, zich niet aan de disciplinaire maatregelen, welke de autoriteiten naar aanleiding van de studentenstaking in Januari hebben getroffen, te storen. Na dit besluit kwam het heden in de uni versiteit wederom tot incidenten. Een stu dent van de juridische faculteit wierp na melijk in de college-zaal een traangasbom, zoodat de professor genoodzaakt was, zijn college te staken. De cóllege-zaal werd onmiddellijk ont ruimd. DE MACHT VAN GOERING. Russisch blad over de benoeming van Goring. De Izwestia schrijft naar aanleiding van de benoeming van Goering tot controleur op de uitgaven van andere departementen, dat van vandaag af, meer nog dan tot nu toe de economische en financieele politiek van het Duitsche fascisme slechts aan een doel ondergeschikt zal worden gemaakt, n.1. de financiering van de voorbereiding van den oorlog. Wegens bedriegelijke bankbreuk te Finsterwolde. Op last van den commissaris van po litie te Winschoten is gisternamiddag te Finsterwolde gearresteerd de 31-jarige H. B., brandstoffenhandelaar aldaar, die verdacht wordt van bedriegelijke bank breuk (het onttrekken van goederen aan den inboedel, terwijl hij in staat van faillissement was verklaard). B. is ter beschikking van den officier van justitie te Groningen gesteld. DE PRINSES BIJ HET VUURWERK. H. K. H. Prinses Juliana is voornemens het vuurwerk, dat hedenavond op het Ma lieveld te Den Haag zal worden afgestoken, bij te wonen. AUTOBUSVERKEER BELGIE NEDERLAND. Moeilijkheden in het toeristenverkeer. Er dreigen, naar ons ter oore komt, moei lijkheden in het toeristenverkeer tusschen België en ons land, in hét bijzonder voor zoover het verkeer per autobus plaats heeft. In het Motor- en Rywielregl. is ons land als maximumbreëdte voor motorrijtuigen voorgeschreven 2.35 meter voor de primaire en secundaire wégen en 2.10 meter voor de tertiaire wegen. Aan deze bepalingen wordt door de Nederlandsche autoriteiten streng de hand gehouden, omdat de smalle wegen en bruggen zulks noodig maken. In België zijn een aantal autobusonderne mingen, wélke touringcars in dienst hebben, welke breeder zijn en met welke wagens de ondernemers bezoeken aan Holland orga- niseeren. Vooral in dézen tijd van het jaar is het aantal Belgen, dat een bezoek koml brengen aan de bloembollenvelden zeer groot en ook talrijke autobussen overschrij den dagelijks de Nederlandsch—Belgische grenzen. De autobus, welke niet aan de voor ons land geldende voorschriften voldoen, mogen de grens niet passeeren. Zy worden niet in het register ingeschreven en kunnen dus ook de oranje-bleu-witte-plaat niet verkrijgen. Er zyn natuurlijk ook vele Belgische bus sen, welke wel aan de voorschrifteh beant woorden en deze ondervinden geen hinder. Bij de Belgische ondernemingen, welke door de Nederlandsche bepalingen echter wel getroffen worden, is groote ontstem ming ontstaan en men heeft aan de Neder landsche organisatfies van vreemdelingen verkeer en Horecaf laten weten, dat men liever de Belgen naar Duitschland, Luxem burg of Frankrijk zou brengen dan in de gegeven omstandigheden naar Holland. De belanghebbende organisaties hebben zich tot den minister van Waterstaat gewend met het verzoek mede te willen werken om een oplossing voor de gerezen moeilijkheid te vinden. KOOPMAN UIT VENLO TE MUENCHEN GLADBACH OVERVALLEN. Hem is 2000 mark ontroofd. Te Venlo is heden bekend geworden, dat op Dinsdagmorgen om half vijf te München-Gladbach een roofoverval is ge pleegd op den 33-jarigen groentekoopman G. Willems uit Venlo. W. was op weg naar het marktgebouw, toen hij met een ijzeren staaf op het hoofd werd geslagen, waardoor hij bewusteloos Op grootsche en enthousiaste wijze is gisteravond in het Olympisch stadion te Amsterdam den Prinsessedag ge vierd. Een viering, waaraan wel een zeer bijzonderen luister werd verleend door de aanwezigheid van H. K. H. Prinses Juliana. Een warme en op rechte hulde is onze Prinses door velé duizenden Amsterdammers aan den vooravond van haar geboortedag ge bracht. Een hulde, die getuige van een groote liefde voor ons Vorstenhuis. Het stadion was bijna geheel gevuld en voor de muren van het hoofdstedelijk sport centrum hadden zich duizenden hoofdste delingen opgesteld oen de Prinses bij haar aankomst hartelijk te verwelkomen en uit duizenden kelen klonk het „leve de Prin ses" en het hoerageroep toen te ruim half negen de hofauto voor .het stadion aan kwam. De lo^uicmngen namen seniel ein de, toen de auto waarin de Prinses met klein gevolg was gezeten, het stadion rond reed. Voor de koninklijke loge steeg H. K. H. en gevolg uit, en hier was het burge meester de Vlugt, die de koninklijke gast verwelkomde. Mede waren ter verwelko ming op het terrein voor de loge aanwezig de heeren Jan ter Haar en mr. J. H. P. van Heitsma Muller. Nadat de Prinses een bloemenhulde in ontvangst had genomen nam zij, terwijl de muziekcorpsen het Wil helmus speelde, in haar loge plaats. Hoorngeschal klinkt door de avondlucht, door de Marathonpoort trok de voltallige stafmuziek der koninklijke marine met het korps tamböersen pijpers met volle muziek naar binnen. Na een ommegang door het stadion stelt zich de muziek voor de eere tribune op. Magnesiumfakkels werpen een hel licht op de duizenden, die zich van hun zetels hebben verheven en die het plechtige Wilhelmus de Prinses toezingen. Rede van den heer Jan ter Haar. Namens het centraal comité van Oranje en nationale organisaties te Amsterdam, sprak vervolgens de voorzitter, de heer Jan ter Haar Jr. een welkomstwoord uit. Wij zijn innig verblijd, dat uwe koninklij ke hoogheid hedenavond in ons midden hebt willen zyn, aldus ving spr. zijn rede aan. In vroegere jaren vierden de verschillen de vereenigingen elk afzonderlijk onze na tionale gedenkdagen, zij kwamen op ver schillende plaatsen bijeen, het is heden de eerste maal, dat hierin verandering is ge bracht en zij tezamen op een groote bijeen komst zich vereenigen. Wij vormen thans een eenheidsfront, een oranje-eenheidsfront. Wij willen Amster dam „Oranje kleuren". Het besluit, om samen te gaan, is een goed besluit, want hierdoor wordt, welke kleine onderlinge verschillen er wellicht ook mogen bestaan, duidelijk gedemon streerd, dat wy, waar het onze liefde voor het oranje-huis geldt, een zijn. Heden gevoelen wij meer dan ooit, hoe veel wy aan onze oranjevorsten verschul digd zyn. Wy denken terug aan hetgeen zij voor ons vaderland hebben tot stand ge bracht, hoe zij ons volk „uit het land der slavernij" hebben verlost, hoe zij, de een na den ander, getrouw zijn gebleven aan de schoone traditie van hun doorluchtig ge slacht, hoe zy voor onze vrijheid in de bres neerviel en verwondingen opliep, die echter niet van ernstigen aard bleken te zijn. De veldtasch welke de koopman by zich had en een bedrag van ruim 2000 mark be vatte, werd hem ontroofd. Van de daders heeft men tot nu toe geen spoor kunnen vinden. W. zal nog eenigen tyd te München-Gladbach verpleegd moeten worden. DE DIEFSTALLEN UIT AUTO'S TE GROESBEEK. De nasporingen der politie inzake de her haaldelijk voorgekomen diefstallen uit ge parkeerde auto's, heeft geleid tot arresta tie van zekeren G. J. Deze werd ook her kend door mej. W. te Nijmegen, die destijds aangifte van diefstal uit haar auto deed. Uit verschilende huiszoekingen is komen vast te staan, dat nog meer personen in deze zaak betrokken zijn. Vermoedelijk zullen nog meer arrestaties volgen. J. wordt morgen naar Arnhem overge bracht. hebben gestaan, goed en bloed daarvoor hebben geofferd. Het is nu acht jaren geleden, dat onze Prinses haar meerderjarigheid bereikte. In die acht jaren heeft zy, zooveel in haar vermogen is, deelgenomen aan het openba re leven, zy heeft zich met algeheele toe wijding gegeven aan haar vorstelijke taak en getoond, hoezeer, evenals haar koninklij ke moeder, haar het wel en wee van een ieder ter harte gaat. Wij hopen, dat wij haar nog jange jaren onze kroonprinses kunnen noemen. Maar eens zal de dag aanbreken moge dit in een ver verschiet zijn dat zij het be wind in handen zal nemen. Nu is ons Ko ningskind nog onze prinses, onze prinses, die onze harten heeft veroverd. Gods zegen smeeken wij voor haar af. Moge zij ge spaard blijven voor rampen, moge haar arbeid tot zegen strekken van velen. Moge haar de voorspoed ten deel vallen, welken wij haar met geheel ons hart toewenschen. Leve de prinses! Enthousiaste rede van minister Deckers. Dan is het Z. Exc. minister mr. dr. L. N. Deckers, die een korte rede houdt. Wij zijn hier samengekomen om den ver jaardag van onze prinses te vieren, zoo zeide de minister. Wat ook wankelt, wat ook neerstort, wat ook verbrijzeld moge worden, oranje is Nederland, de prinses en ons volk, zij blij ven een. Nooit zullen wij vergeten wat oranje voor ons was en voor ons is. Geen land overtreft ons in liefde voor het vor stenhuis. De tijden zijn moeilijk, al zien wij ook hier en daar verbetering en zeker is het, dat de toestanden de vergelijking met ieder ander land kunnen doorstaan. Waar worden de rechten van het volk beter beschermd dan in ons land? Er is veel ellende, doch velen werken samen om dien nood te leni gen, zy werken onder de hooge leiding van onze prinses. (Applaus). Mocht ooit ons zelfstandig volksbestaan worden aangetast, dan zullen wy in hei ligen eendracht, onverzettelijk om oranje staan. Wij zullen vor ons hoogste goed het hoogste offer brengen. „Het is oranje, het blijft oranje, leve de prinses", aldus ein digde de minister zyn geestdriftige rede. De marinekapel zette het Wihelmus in en spontaan verhieven allen zich van hun zetel om gezamenlijk het volkslied te zingen. Dr. I. H. J. Vos spreekt. De derde en laatste spreker is het raads lid dr. I. H. J. Vos, die de rol van het na tionaal bewustzijn in ons leven schetste. Het is zeer begrijpelijk, dat de liefde voor het land in deze tijden sterk leeft. Wij kun nen uitroepen: „Nederland is oranje" en onzegbaar veel zyn wij verschuldigd aan ons vorstenhuis, dat vier eeuwen lang een voorbeeld voor de menschheid is geweest. Het feest van oranje is het feest van het volk, het feest van Amsterdam. Hierna werden door de muziekkorpsen nog vele liederen ten gehoore gebracht. Het wordt plotseling doodstil, een in drukwekkende apotheose zal op waardige wijze dezen prinsessedag besluiten. De groote, electrische verlichting van het Stadion gaat uit. In den feilen stralenbundel van een zoeklicht verschijnt een deputatie met vlagen en hoornblazers, die met zich draagt een groote flambouw. De burge meester, dr. W. de Vlugt, daalt van de koningsloge naar beneden en nadat een strofe uit het Wilhelmus door de marine kapel is gespeeld, ontsteekt de burgemeester de flambouw. Deze p'echtige handeling wordt gevolgd door het „sluiten van den ban". De depu tatie gaat terug naar de Marathonpoort, het Stadion is eenige oogenblikken in duister gehuld en dan trekken 300 padvinders en 125 leden der oranje-garde het veld op, hoog draagt ieder den brandenden toorts. Het is een fantastisch gezicht, deze dan sende lichten over het donkere veld. De fakkeldragers stellen zich op en vormen de letters P. en J. Op de Marathon toren brandt het vuur.... Dan brengt de marinekapel onder dood- sche stilte de beroemde marine-taptoe ten gehoore. Het Wilhelmus besluit de luisterrijke vie ring van dezen princessehulde. H. K. H. prinses Juliana wordt uitgeleide gedaan door den burgemeester, door dui zenden hartelijk toegejuicht rydt de hofauto de Marathonpoort uit. Na afloop van de Stadion bijeenkomst werden vier optochten geformeerd, die naar verschillende deelen van de stad trokken.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9