DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Oost-Afrika, Alkmaarsciie Jeagd-Luchlvaartclab. GROOIE LUCHTVAART-AVOND No. 103 Vrijdag I Mei 1936 138e Jaargang De Italianen rukken op. Italianen Addis Abeba binnengerukt? 1 Mei 1936. De nieuwe functie van Goering. Wilhelm Keppler beraadslaagt in aanwezigheid van Goering met Duitsche export-industrie- leiders. - Schacht afwezig. Kritieke dagen in Spanje. „De ontwikkeling van de Lucht vaart", met 100 lichtbeelden, in café „Central", Hofplein, op Zaterdagavond 8 uur precies. Ontslagen bij de Glas fabriek „Leerdam". ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1J5N: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letten naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordani C 9, postgiro 37060. Telef- 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Halverwege Dessie—Addis Abeba. De oorlogscorrespondent van het Duit sche nieuwsbureau deelt mede, dat de Italiaansche troepen halverwege Dessie- Addis Abeba zijn aangekomen. Donder dagochtend is de opmarsch voortgezet. Het terrein is op sommige punten zoo moeilijk, dat de auto-colonne een weg heeft gekozen, welke langer is dan den karavaanweg, doch beter begaanbaar. De Askari's marcheeren verder over den gewonen weg. Het is evenwel niet waarschijnlijk, dat de Italianen nog deze week de hoofdstad zullen bereiken, vermoedelijk zal dit eerst de volgende week het ge val zijn. Opmarsch wordt grondig voorbereid. In verband met de ook in Italië versprei de geruchten, volgens welke de Italiaansche troepen nog deze week te Addis Abeba zou den binnenrukken, wordt door welingelich te kringen er de aandacht op gevestigd, dat de opmarsch volgens een vast programma en zonder overijling wordt voortgezet Het kan nog eenige dagen, misschien zelfs een week duren alvorens de Abessinische hoofd stad bezet zal worden. Het spreekt vanzelf, aldus wordt gezegd, dat de militaire autori teiten het geheele terrein voortdurend zoo nauwkeurig mogelijk laten onderzoeken, voordat de troepentransporten platas heb ben.. Tevens worden de geruchten tegengespro ken, volgens welke de vroegere Italiaansche gezant te Addis Abeba, graaf Vinei, op weg zou zijn naar die stad en reeds tot gouver neur van Addis Abeba benoemd zou zijn. Tenslotte dementeert men de geruchten, als zou de Italiaansche regeering een haar welgevalligen nieuwen keizer van Abessinië willen benoemen. De Italianen schijnen geen tegen stand te ontmoeten. Het Abessinische leger, dat naar men meende, bereid was de hoofdstad te verde digen, schijnt te zijn verstrooid en de Ita liaansche colonnes, die oprukken naar Addis Abeba verwachten geen tegenstand meer. Gevechts- en bombardementsvliegtuigen voeren tallooze vluchten uit. Gistermiddag werd boven een Italiaansch kamp post en versche levensmiddelen door middel van een parachute omlaag geworpen. De gemotoriseerde colonne heeft bij Gun- di het Abessinische plateau bestegen. Zoo- dra deze colonne bij Ankober den grooten weg Addis Abeba-Djibouti zal hebben be reikt, zal de tocht sneller gaan. Rome rekent op den val van Addis Abeba. Men rekent te Rome thans er op, dat bin nenkort de hoofdstad van Abessinië zal val len. Na de gevechten van Djanagobo, Goe- nagadoe, Daggamedo en Birgod bedroegen de verliezen van de Italianen 21 officieren, gesneuveld en 16 gewond, 27 blanke minde ren gesneuveld en 47 gewond en 1367 zwar te manschappen gedood en gewond. Dertien vliegtuigen werden getroffen, doch konden naar hun basis terugkeeren, vijf leden van de bemanning werden gewond. Aan het zuidelijk front heeft de genie twee bruggen over de Djerer en de Faf ge slagen om het oprukken mogelijk te maken. De negus in Addis Abeba aange komen. De negus is gisteren op de hoogten rond Addis Abeba aangekomen. Hij ontving ver schillende stamhoofden en trok te vier uur in den middag de stad binnen. Hij verklaarde aan de pers, dat de Ita liaansche opmat sch, hoewel deze aanzienlijk is, nog geen overwinning beteekent. Het gerucht van de nadering van de Ita liaansche troepen beeft een paniek teweeg gebracht onder de Europeesche bevolking van Addis Abeba, die zich naar de respec tievelijke legaties spoedden. De burgemeester van Addis Abeba blijft met een duizendtal politiemannen in de stad tot de Italianen aankomen. Hij neeft van verscheidene legaties de verzekering ont vangen, dat hij zich dan weer bij de regee ring van Abessinië zal kunnen voegen. Het schijnt, dat de Italianen op hun weg naar Addis Abeba geen tegenstand zullen ontmoeten. Volgens te Londen ontvangen berich ten, van Italiaansche zijde, welke even wel nog niet bevestigd zijn, zou een af- deeling Italiaansche troepen, bestaande uit grenadiers en zwarthemden onder steund door artillerie en genie heden ochtend Addis Abeba zijn binnenge rukt. Na de inname van de „Hindenburg linie" opmarsch gestaakt. Na de inname van Sassabaneh is de op marsch van de colonne van generaal Frusci gestaakt in verband met de hevige regens, welkp. het verkeer met auto's onmogelijk maken. De pontonniers zijn er thans evenwel in geslaagd een brug te slaan, welke een draagkracht heeft van tien ton, zoodat de opmarsch naar Dagaboer kan worden voort gezet. De mannen stonden bij het slaan van deze brug tot het middel in het water. Ook de opmarsch van de Lybische briga de van generaal Nasi moest wegens de re gen worden gestaakt. Ook hier slaagde de genie er in bruggen te slaan, zoodat de op marsch naar Dagabjjer, waarheen ook gene raal Agostini met zijn afdeeling trekt, kon worden voortgezet. Niettegenstaande het slechte weer is het moreel van de Italiaansche en inlandsche troepen uitstekend en wedijveren de man nen in zelfverloochening. Addis Abeba nog niet bezet? De Abessinische legatie te Londen ver klaart te hebben vernomen, dat de Italianen Addis Abeba zijn binnengerukt, doch ver klaart tevens, dat dit bericht nog niet werd bevestigd. Het vorig bericht, dat de legatie heeft ontvangen luidde, dat de Italianen tot op ongeveer 100 K.M. van de hoofdstad waren genaderd en dat zij nog een drietal dagen noodig zouden hebben om de stad te berei ken. De Italiaansche legatie te Londen wist nog niets van een bezetting van Addis Abe ba en noemde dit bericht voorbarig. Ook Italië geeft geen bevestiging. De Italiaansche minister van pers en pro- pakanda kon het bericht van de inname van Addis Abeba door de Italianen niet bevesti gen. De woordvoerder van het ministerie noemde het bericht valsch en voorbarig. Een hoofdartikel van de „Izwestia". ld een hoofdar.ike! schrijft de „Izwestia 'e Moskou: Het geheele internationale proletariaat komt den lsten Mei 1936 bijeen onder om standigheden, waarin het oorlogsgevaar de dtenscheid direct bedreigt. Het is niet ge noeg, dat het Japansi.he imperialisme met geweld enorme gebieden van China in be slag heeft genomen het is niet voldoende, dat het Italiaansche fascisme het lichaam van het Abessinische volk martelt. De uiterste spanning van het oorlogsgevaar in Europa 's ontstaan, door het optreden van het Duit sche imperialisme, dat, zich verhullende onder het mom van een vreedzamen weder- opbouwen, tracht den grootsten militairen staat in het leven te roepen en direct aan zich geheel midden-Europa met inbegrip van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije aan zich te onderwerpen teneinde met het ge heele gewicht van zijn militaire techniek zich te werpen op het gehate socialistische oosten en den „erfvijand" Franktijk. Uiterste span ning is in Azië ontstaan door de systema tische provoceerende acties der Japansche militaristen, die de methodes van hun terro ristische, avontuurlijke binnenlandsche poli tiek overbrenger, in de sfeer der buiten- landsche politieke betrekkingen. Deze broei nesten van den oorlcg zijn gereed hun sinis tere vlammen te doen uitslaan. Onder deze omstandigheden is het de eerste plicht van de U.S.S.R. de onsolidatie van zijn eigen verdediging met alle middelen. De vijanden der U.S.S.R. zullen zich bitter vergissen, om dat wij al reeds geworden zijn tot een on overwinnelijke macht. De arbeiders hebben hun staat uitgebouwd in alle richtingen van af de economische fundeering en de techni sche basis van het roode leger tot aan den moreelen geest van het volk en zijn gewa pende krachten. De groote eenheid onzer volken, hun on wrikbare vriendschap, hun socialistisch openbaar bewustzijn is krachtig gegrondvest op den reusachtigen groei van de mate- rieele basis der socialistische maatschappij, welke onvergetelijke in de geschiedenis nog niet voorgekomen ontzaglijke kracht wekt, welke tot in het tienvoudige zal stijgen wanneer vijanden de grenzen der Sovjet landen overschrijden. Dagorder van Worosjllof. De Russische bladen publiceeren een dag order van den volkscommissaris van defen sie, Worosjilof. Deze wenscht daarin het roode leger geluk ter gelegenheid van het 1-Meifeest en verklaart: De volkeren van de U.R.S.S., onder de wijze leiding van de communistische partij en den grooten Stalin hebben in het afge- loopen jaar vele schitterende overwinningen behaald op het-gebied van den opbouw van een nieuw, gelukkig, socialistisch leven. De misdadige bedrijvigheid der oorlogaanstich ters is op het huidige oogenblik nog inten ser, nog openlijker en provoceerender gewor den. Ieder oogenblik kan een nieuwe we reldoorlog losbreken over de menscheid, een oorlog, die nog veel monsterachtiger, nog veel verwoestender en bloediger zal zijn dan de imperialistische wereldoorlog van 1914. Het roode leger blijft als altijd het sterkste bolwerk van den vrede. Het consoli deert van dag tot dag zijn strijdmacht en zijn zijn meesterschap over de nieuwe techniek van het moderne gevecht. Het roode leger houdt zich met alle volke ren van de U.R.S.S. krachtig aan de bewa king van den vrede. Maar met nog een nog grootere aandacht en waakzaamheid be waakt het de grenzen van zijn vaderland en iedere vijandelijke aanval op het land van het socialisme zal door het roode leger on middellijk worden fges'agen. In Frankrijk kalm begonnen. De eerste Mei is even kalm begonnen als alle andere dagen en niets laat voorzien, dat deze rust zal worden verstoord. In den och tend schenen alle openbare diensten nor maal te verloopen, de taxi's zouden staken, doch velen rijden toch. In den middag zou den een aantal vergaderingen worden ge houden. In Duitschland. De nationale feestdag van het derde rijk werd hedenochtend geopend met een jeugd- demonstratie in het Poststadion te Berlijn, waar na de openingsrede van Baldur von Schirach, dr. Goebbels het woord voerde. Hij zeide o.a. dat de jeugd heden wil too- nen de zin van den arbeid in den nationaal- socialistischen staat te begrijpen. De jeugd heeft het gemakkelijker dan de thans vol wassenen, die moesten strijden voor hun wereldbeschouwing. Na de rede van Goebbels arriveerde Adolf Hitier in het stadion, die eveneens een toe spraak hield. Hij zeide o.a., dat de grondge dachte van het nieuwe rijk is, dat het Duit sche volk een volk is, zoodat slechts een on verdeelde leiding noodzakelijk is. Bij de verkiezingen van enkele weken ge leden is de eenheid van het volk gebleken en de jeugd is thans getuige van de weder opstanding van het Duitsche rijk. De jeugd moet offers brengen, offers van persoonlijke vrijheid, van vrijen tijd, van kleine genoegens van het leven. Van de Duitsche jeugd wordt geëischt, dat zij ka- raktersterk wordt, afwijst wat schadelijk is en bovendien dat zij hard is, een generatie van moederkindjes en verwende kinderen kan op het oogenblik niet worden gebruikt. Wat thans noodig is, zijn jongens en meisjes, die later eenmaal sterke mannen en dap' pere vrouwen kunnen zijn. „Voor alles eischen wij, dat jullie de op gave aanvaardt van de wording van het Duitsche volk, dat jullie samensmelt tot een eenheid, welke de waarde van den enkeling meet naar zijn verdienste voor de gemeen schap". De Führer sloot zijn rede met een „Sieg- heil" op het Duitsche volk en het Duitsche rijk. Wilhelm Keppler, de vertrouwensman van Hitier voor economische problemen, heeft gisteren de leiders van de Duit sche export-industrie bijeengeroepen. Goering, was 'r. uitoefening van zijn nieuwe functie bij de beraadslagingen aanwezig, terwijl Schacht, wiens mee- ningsverschillen met Keppler bekend zijn, de vergadering niet bijwoonde. De beraadslagingen hadden betrekking op het probleem van den buitenlandschen han del, met name op de „dumping-bijdrage" welke geheven zal moeten worden van de geheele Duitsche industrie ter bevordering van den verkoop van Duitsche goederen in het buitenland. Het vorig jaar had de indus trie reeds 127 millioen mark moeten opbren gen, waartoe zij echter niet in staat was. Dit jaar nu overwegen regeeringskringen een hernieuwing der „milliarden-dumping" waartoe de indusine zes honderd millioen zal moeten opbrengen, terwijl landbouw, handel en bankwezen minstens 400.000.000 zou moeten bijdragen. In de vergadering van heden hebben de industrieelen een levendige oppositie tegen dit regeeringsplan te kennen gegeven. Zij verklaarden, dat deze heffing de industrie zoo zware lasten zal opleggen, dat de export op een substantieel verlies zal neerkomen. Voorts verzekert men, dat in den loop der besprekingen een zeer krachtige tendentie ten gunste van devaluatie van de mark naar voren kwam. Volgens industrieele kringen n.L zou devaluatie de economische moeilijk heden van het oogenblik gelijkelijk over de geheele natie verdeelen. De besprekingen van gister hebben geen enkel resultaat opge leverd. In economische kringen is men van meening, dat over een tiental dagen de kwestie wederom aan de orde zal worden gesteld. In kringen, die in nauw contact staan met dr. Schacht, blijft men intusschen volstrekt vijandig staan tegenover iederen devaluatie maatregel. Na de besprekingen van vandaag doen dan ook in economische kringen te Berlijn geruchten de ronde volgens welke de posi tie van Schacht zeer bedreigd zou zijn. Schacht zou, zoo zegt men, gisteren een bespreking gehad hebben met Goering over principieele zaken. Velen zijn thans van meening, dat de „Schacht-crisis" in een ver scherpte phase is getreden. Het lijdt geen twijfel dat de „Schacht-crisis" veel verder gaat, dan de persoon van den president van de Rijksbank. Het gaat om de geheele eco nomie van het nationaal-socialistische regime. HEEFT SCHACHT ONTSLAG GEVRAAGD? Het gerucht gaat te Berlijn, dat Schacht zijn ontslag aan Hitier zou hebben aangebo den. Hitier zou dit niet hebben aanvaard. Van welingelichte, doch niet officieele zijde, wordt dit bericht tegengesproken. Hier en daar worden arbeiders raden gevormd. Enkele hotels sluiten. De toestand in Spanje blijft gespan nen. Uit verschillende deelen des lands komen berichten over ongeregeldhe den, complotten en het vinden van ontplofbare stoffen. Het Verbond van Hotelhouders heeft een verklaring het licht doen zien, waarin het op de onhoudbare toestanden wijst, die zijn ontstaan, doordat de marxistische vakorga nisaties in het bedrijf ingrijpen, eischen stel len en dreigementen uiten, welke in vele gevallen reeds tot sluiting der onderne mingen hebben geleid. Zoo meldt Reuter uit Madrid, dat de kellners van een groot café, niet ver van de Puerta del Sol gelegen, zich van het etablissement meester maakten en een ar beidersraad instelden. De stormtroepen echter verjoegen dezen raad, doch de eige naar van het café achtte het raadzamer dit te sluiten. Gisteren heeft de politie een huiszoeking gedaan bij José Antonio Primo de Rivera, den leider van de „Spaansche Phalanx" en drie revolvers in beslag genomen. Zes per sonen die zich in het huis bevonden, wer den gearresteerd, doch spoedig weer vrij gelaten. In Linares heeft de politie in een lokaal van de Agrarische Partij en de Ceda een pakket met dynamiet-patronen gevonden. Een aantal leden van beide partijen werd gearresteerd. De algemeene staking in Cordova duurt nog voort. Het is heel moeilijk de stad van levensmiddelen te voorzien. Er hadden 26 arrestaties plaats. Anderzijds is in Madrid een tramstaking voorkomen, daar de di rectie der trammaatschappij de eischen van het personeel heeft ingewilligd. Een delegatie van de Kamer van Koop handel en Industrie van Malaga heeft zich tot den gouverneur gewend met het ver zoek allen leden van de Kamer toe te staan wapens te dragen. Als reden hiervoor wordt opgegeven de algemeene onveiligheid, wel ke het gevolg is van den politieken toe stand. Het monarchistische dablad „La Epoca", het oudste blad van Madrid, zal binnen kort ophouden te verschijnen, ten minste als dagblad. Het is mogelijk, dat het uitge geven zal worden als weekblad, en dan elk politiek karakter zal verliezen. Het zou dan meer het karakter krijgen van een literair tijdschrift. De stroom van vluchtelingen uit de ste den van Andalusië is zoo groot, dat de ho tels en pensions in Gibraltar overvol zijn. Vele particulieren hebben thans ook vluch telingen in huis genomen. 50 REPUBLIKEINEN GEARRESTEERD IN IERLAND. Bij de groote razia, die de politie in den afgeloopen nacht in Cork en Waterford heeft uitgevoerd, zijn 50 vooraanstaande Republikeinen gearresteerd. De „Star" meldt in verband met deze arrestaties, dat kort geleden een splitsing heeft plaats gehad tusschen de aanhangers van de Valera en de radicale elementen onder de Republikeinen. Deze laatsten ver wijten de Valera, dat hy de gedachte van 'n onafhankelijk Ierland ontrouw is geworden. TOEGANG f Q.25. CYCLOON TEISTERT DE KUST VAN BCRMA. De kust van Burma ep Arakan is door 'n cycloon geteisterd. Naar tot nu toe wordt gemeld, hebben een honderdtal personen hierbij het leven verloren. CYCLOON TEISTERT IOWA EN MINNESOTA. Noord Westelijk Iowa en het Zuidwesten van Minnesota is door een cycloon geteis terd. Vijf personen kwamen om het leven en een vijftal werd gewond. De materieele schade wordt op verscheidene millioenen geschat. Over een lengte van 60 K. M. bij' een breedte van 400 meter werden alle huizen en boerderijen vernield en verscheidene bruggen stortten in. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend, aangezien de verbindingen met enkele steden en dorpen werd verbroken. WERVELSTORM IN IOWA. Zeer groote schade. Uit Milford (Iowa) wordt gemeld, dat een wervelstorm in noord-westelijk Iowa een schade heeft aangericht van honderddui zenden dollars. Twee personen zijn gedood en minstens tien gewond. DRIE ARBEIDERS GEDOOD. Bij een ongeluk tijdens bet ver breden van den Dolomietenweg. Bij werkzaamheden aan den Dolömieteti- weg nabij Ruaz (Oostenrijk) is een spring- patroon te vroeg ontploft, waardoor drie arbeiders om het leven zijn gekomen. Twee lijken konden geborgen worden, het derde is vermoedelijk door de rivier meegesleept. BANKOVERVAL IN AMERIKA. Vijf met machinegeweren gewapende bandieten hebben een overval gepleegd op de Bogota national bank te New Jersey, en de bank geplunderd. Zij slaagden erin te ontkomen. Gisteravond is aan alle leden van ht kantoorpersoneel der glasfabriek „Leerdam" ontslag aangezegd, in gaande 15 Juni a.s. ONTROUW POSTAMBTENAAR GEARRESTEERD. Te Gouda. De politie te Gouda heeft als verdacht van onregelmatigheid bij de behandeling van poststukken den kantoorknecht der poste rijen W. B. in arrest gesteld. ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Een gewonde naar het ziekenhuis overgebracht. In het pand 19 aan de Geuzenlaan te Rotterdam, waarin gevestigd is de koffie branderij, theepakkerij en tabakskerverij van de firma Bergvelt Bros,'heeft gisteren vermoedelijk doordat zich gassen in de kantoorruimte hadden verzameld, een ontploffing plaats gehad, die betrekkelijk nog goed afgeloopen is. Omstreeks tien tijd waren in het pand aanwezig de pakjuffrouw Greta Goedhart en de heeren Fred. Bergvelt en Schouw man. Door nog niet opgehelderde oorzaak is een keteltje, waarmede men op een gascomfoor bezig was, uit elkaar gesla gen en daar er zich in de ruimte gassen hadden verzameld, die daardoor ook tot ontploffing kwamen, werd in een enkele seconde ernstige schade teweeg gebracht. Alle ruiten zijn gesprongen; in de tus- schenmuur is een gat geslagen van onge veer anderhalven vierkanten meter en de witgestucadoorde ruimte is geheel zwart geraakt. Den heer Schouwman mankeerde niets. De pakjuffrouw is wat overtuur naar huis teruggekeerd, doch de heer Bergvelt, een dere mede-firmanten, die vermoedelijk met het keteltje is bezig geweest, was er erger aa ntoe. Hij kreeg brandwonden aan hoofd en handen en is door den G.G.D. per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hy ter verple ging is opgenomen. De politie stelt naar een en ander een onderzoek in.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1