DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Oost-Afrika. Ho. 104 De strijd om Addis Abeba. De Negus ie Addis Abeba. De toestand in Palestina. tBirniadaitd S.S. „Amsterdam" naar Italië verkocht. 138» Jaargang £uchtoaact ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTLENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 2 Mei 1936 De verwarring, die er in het Abes- sinische hoofdkwartier heerscht, wordt het duidelijkst gedemonstreerd door de tegenstrijdige berichten, die er uit Ad dis Abeba over de verdediging van die stad, bekend worden. Mogelijk is ook, dat er een scheuring is ontstaan in de kringen van het Abessinische hoofd- kwartier, waarvan dan de beide par tijen zelfstandig berichten bekend ma ken. Immers, aldus de N. R. C., van den eenen kant wordt gemeld, dat alles in gereedheid is gebracht om de Italianen te ontvangen en dat er geen verdere pogingen meer tot verdediging van de stad gedaan zullen worden, terwijl berichten van den anderen kant melden, dat troepen onder leiding van ras Getatsjoe naar Debra Brehan zijn ver trokken, terwijl een andere afdeeling onder bevel van Dedzjazmatsje Foekra Mariam langs den Westelijken weg is vertrokken, om de Italianen, die van Worra Hailoe uit opereeren, tegemoet te trekken. Deze be richten zijn bovendien in tegenspraak met de verslagen van de journalisten, die met de Italiaansche legers meetrekken en die den toestand in het gebied waar de Italia nen doortrekken beschrijven, als een van de grootste vreedzaamheid. De negus heeft gisteren verklaard, dat de Italiaansche overwinning nog niet com pleet was. Inderdaad is het Italiaansche front thans wel zeer diep, maar niet erg breed. Of dit den Abessinieërs nog eenig voordeel zal kunnen opleveren valt echter te betwijfelen. Als de Abessinieërs in het Noorden nog belangrijke troepencontingen ten tot hun beschikking hadden, dan zou nu zoo langzamerhand hun actie toch wel ge komen zijn. Van deze actie is echter niets bekend geworden. Wel is Debra Tabor, de Vroegere residentie van ras RSssa, welke stad door ras Ayele verdedigd heette te zijn, naar het schijnt zonder veel tegenstand gevallen, waarmede iedere Abessinische te genstand ook in het gebied tusschen het Tsana- en het Asjiangimeer uitgeschakeld lijkt te zijn. Dit alles maakt den toestand in het Noor den nog uitermate duister. Licht zullen thans vermoedelijk alleen de Italiaansche berichten over den datum waarop men Addis Abeba denkt te bezetten kunnen verschaffen. Ook de Italianen moeten door de jongste gebeurtenissen te Addis Abeba verrast zijn geweest, wamt de vorige week heette het in officieele kringen nog, dat niet voor half Mei de bezetting van Addis Abeba tegemoet kon worden gezien, terwijl men dit thans voor de eerste dagen van de komende week verwacht. In het Zuiden schijnen de Italianen een oogenblik adem te halen voor hun laatste offensief, dat gericht is tegen de laatste versterkte linie van Nassiboe, die van Har- rar naar Dzjidzjiga met versterkingen nog in de richting van Berbera loopt. Bij dit offensief zullen de Abessiniërs dan hun toevoer uit Britsch Somaliland kwijt raken, waarmede zij tegelijk al hun verbindings wegen aan de Italianen kwijt zullen zijn. Uit Addis Abeba wordt gemeld: De negus die, naar wij reeds hebben ge meld, Donderdag in gezelschap van ver scheidene onderaanvoerders in de hoofd stad is aangekomen, heeft den geheelen nacht besprekingen gevoerd. Hij ontving o.a. ook verschilende leden van het diplo matieke korps. De keizer heeft verklaard, dat de slag van Maicea onder den druk van de ont zaglijke hoeveelheid oorlogsmateriaal, wel ke door de Italianen in het veld werd ge bracht, afgebroken is moeten worden. Tot den grooten terugtocht der Abessini sche troepen is uit strategische overwe gingen bevel gegeven. De keizer gelooft nog steeds aan het welslagen van zijn taak. Hij wees erop, dat hij Abessinië tot den laatste druppel bloeds zou verdedigen. In een nieuwen oproep wordt lichamelijk geschikten mannen dringend verzocht, gis teren met mondvoorraad voor vijf dagen naar het Noorden op te marcheeren, ten einde den Italiaanschen opmarsch naar de hoofdstad te stuiten. Deze mannen zullen worden aangevoerd door ras Getatsjoe. Naar thans vernomen wordt, had de con ferentie tusschen den negus en het diplo matieke corps ten doel, de voorzorgsmaat regelen te bespreken, noodig voor de be scherming der buitenlandsche inwoners van Addis Abeba, ingeval de Italianen Addis Abeba binnen zouden rukken. De naderende val van Addis Abeba. Volgens berichten uit Addis Abeba, wordt daar alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst der Italianen. De negus heeft zijn handen in verband, omdat hij brandwonden heeft opgeloopen bij oen aanval met gitgassen van de Italianen. De negus maakt een zeer vermoeiden indruk en het valt hem moeilijk, besluiten te nemen. Volgens sommige berichten heeft hij medegedeeld, dat de Abessinische legers ge reorganiseerd worden. Hij zou daarbij ge zegd hebben, dat de laatste Abessinische tegenstand niet tusschen Addis Abeba en Debra Brehan geboden zou worden. Volgens berichten uit Rome, treft men in tal van Italiaansche steden voorbereidingen voor georganiseerde feestelijkheden, zoodra de Italianen Addis Abeba binnenrukken. Nieuwe vredesvoorstellen? Volgens een bericht van den Reuter-cor- respondent te Addis Abeba is door het radio station te Addis Abeba rondgeroepen, dat de negus naar Addis Abeba is teruggekeerd in verband met nieuwe vredesvoorstellen af komstig van Engeland. Een correspondent van Reuter te Londen kon in bevoegde kringen te Londen echter geen bevestiging krijgen van dit gerucht. Men meent te weten, dat de keizerin zich met haar familie binnenkort naar Jerusalem zal begeven. De negus en de kroonprins zul len met de Abessinische regeering in Abes sinië blijven en zich waarschijnlijk naar het westen begeven. De invloed van de sancties. Het secretariaat van den Volkenbond heeft gisteren nieuwe gegevens over den inter nationalen handel van Italië gepubliceerd; uit deze gegevens blykt, dat de uitwerking der sancties gedurende de maand Februari veel sterker is geworden. De cijfers voor Maart, die nog niet gepubliceerd zijn, zullen, naar vernomen wordt, een nieuwe daling aantoonen. De invoer uit Italië en de kolo niën naar 43 landen bedroeg in Februari 6.737.100 gouden dollars tegen 16.336.900 gou den dollars in Februari 1935. De Italiaansche exporten naar de sanctie- landen daalden in aanzienlijke mate, die naar de landen die niet aan de sancties deel nemen handhaafden zich of namen toe. Ir» Februari van dit jaar voerde Italië in goud en zilver voor 16.633.000 dollar uit, te gen 1.766.000 in Februari van het vorige jaar. Italianen moeten eerst de wegen verbeteren. De voornaamste Italiaansche colonne, wel ke oprukt naar Addis Abeba, heeft den op marsch moeten staken, aangezien eerst de genie en de werklieden de wegen, welke van het hoogland naar de hoofdstad leiden, moeten verbeteren. Een aantal bruggen moeten worden geslagen en bochten moeten worden verbeterd. De stamhoofden van de Galla's die de laatste twee dagen hun onderwerping heb ben aangeboden, deelden mede, dat de ne gus het gebied heeft geïnspecteerd voor hij naar Addis Abeba terugkeerde. Hij gaf hen wapenen en spoorde hen aan de Italianen tegen te houden indien mogelijk, en de we gen te vernielen. De Galla's geven er even wel de voorkeur ahn hun wapens aan de Italianen te verkoopen en de wegen, waar aan twee jaar gewerkt, te laten zooals ze zijn. KOGELS AFGEVUURD OP TORPEDO JAGER. De Daily Herald meldt, dat de politie te Cork Donderdag een onderzoek heeft inge steld naar aanleiding van een rapport vol gens hetwelk Woensdag te middernacht zes schoten werden gelost van de kaden der ha ven van Cork op den Britschen torpedojager Tenedos. Niemand aan boord werd getroffen. De havenautoriteiten zijn buitengewoon gere serveerd met betrekking tot dit incident en ook de admiraliteit zegt van niets te weten. De woningen van Britsche marine-officie ren te Cork, het vroegere Queenstown, wor den bewaakt. Met betrekking tot de razzia's welke de zer dagen in Ierland worden gehouden, wordt verklaard, dat deze zijn georganiseerd naar aanleiding van onlangs gebeurde over vallen, o.m. op vice-admiraal Somerville, die verleden jaar te zijnen huize werd ver moord. TERUGKEER VAN KRIJGSGEVANGENEN. Vandag zullen 500 Bolivianen, die sedert 1932 in krijgsgevangenschap hebben ver keerd, naar hun vaderland worden terug gezonden. Hiermede wordt een begin gemaakt met de uitlevering van gevangenen uit den oor log in den Gran Chaco, welke zoowel over Bolivia als over Paraguya zooveel leed heeft gebracht. AUTOBUS MET BASEBALLSPELERS VERONGELUKT. Vier dooden, acht g. ..Jen. Uit Swanboro (N. Carolina) wordt ge meld, dat vier baseball spelers van een hoogeschoolploeg om het leven zijn geko men en acht andeten gewond, toen hun autobus in botsing kwam met een met hout beladen wagen. WEGENS ONTVOERING OPGEHANGEN. Uit Los Angelos wordt gemeld, dat Dug- ger, de man, die in twee weken tjjds te Los Angelos drie vrouwen heeft ontvoerd en aangerand, Vrijdag in de gevangenis van St. Quentin is opgehangen. Hij is de eerste, die krachtens de in Californië geldende Lindbergh-wet, werd terechtgesteld. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. ZEVEN MILLIOEN PERSONEN WORDEN DOOR HONGERSNOOD BEDREIGD. Zeven millioen inwoners van de Chinee- sche provincie Anhoe'ei worden met hon gersnood bedreigd, tengevolge van de droogte. ER WAS NIETS MEE TE BEGINNEN. De dochter van een Amerikaanschen ban kier, die drie jaren geleden met een Sjeik in het huwelijk was getreden om de „inter nationale verstandhouding te bevorderen", heeft toegegeven, dat haar experiment op een mislukking is uitgeloopen. Door haar huwelijk werd zij mevrouw Frances Allison Khalil Ben Ibrahim El Racif. Drie jaren geleden werd haar huwelijk voltrokken in een Moskee te Bagdad, de bruidegom was Khalil, een Sauri Arabisch stamhoofd. De plechtigheid werd volgens den Mo- hammedaanschen ritus voltrokken en het' was de bedoeling, dat zij sindsdien het ge wone leven zou leiden van een vrouw van een Sjeik. Mevrouw meende door haar huwelijk de dwaasheid aan te toonen van de theorie, dat er verschil zou bestaan naar ras en gods dienst. „Het gaf evenwel niets. Ik werd ver giftigd, gesteenigd en geslagen door de on derdanen van zijn echtgenoot. Zijn bedien den hij had zeer veel inheemsche be dienden dachten, dat zij een groote be looning zouden ontvangen, wanneer ik zou sterven". Zoo leefde de vrouw onder voortduren de terreur. Maar ook met haar man wilde het niet vlotten. Hij dacht, dat zij in het Engelsch voor hem ongunstige dingen schreef en vertelde. Na veel onaangenaamheden ging het echtpaar uiteen. Het schijnt mevrouw Khalil in de woestijn toch goed bevallen te zijn. Ze keert wel is waar niet naar haar man terug, maar zij zal wel binnenkort naar Arabië vertrekken. Zij is in het bezit van een document, dat in het Arabisch is opgesteld, en dat Ihaar het recht geeft haar huwelijksbelofte terug te nemen. Dit document zqji haar zelfs een zekere bescherming verleenen. Een Arabier tijdens betooging gedood. By een betooging van Arabieren, die juist de Moskee te Haifa hadden verlaten, is een Arabier gedood, terwijl talrijken werden gewond. De politie werd met steenen beko geld, zoodat zy gedwongen was van de vuurwapens gebruik te maken. Daarna voerde zy met den gummistok charges uit om de betoogers te verspreiden. Verscheide ne politiebeambten werden licht, een inspec teur zwaar gewond. Ook te Acre hadden be toogingen plaats en hier werd de politie eveneens met steenen bekogeld. De betoo gingen hielden geen verband met den 1 Mei dag. Ernstige botsingen te Haïfa. Op verscheidene plaatsen hebben giste ren ter gelegenheid van den Mohamme- daanschen rustdag, ongeregeldheden plaats gehad, welke evenwel geen grooten omvang hadden. Alleen te Haïfa hebben ernstiger ongeregeldheden plaats gehad, hier werden acht personen gewond en één gedood. °VERSTROOMINGEN IN OOS7 SIBERIE. Tengevolge van het smelten der sneeuw is de Amoer buiten haar oevers getreden. Groote overstroomingen hebben daardoor plaats gehad. Verscheidene dorpen zyn ge teisterd. De verbindingen zyn verbroken. WEGENS HOOGVERRAAD VEROORDEELD. Het militaire gerecht te Kowno heeft von nis gewezen tegen 14 leden van een gehei me vereeniging, die beschuldigd waren van het smeden eener samenzwering tegen den staat Zy werden veroordeeld tot straffen, varieerende tusschen vyf en tien jaar dwangarbeid. EEN MOORDENAAR STAAT TE PARIJS TERECHT. Die te Amsterdam was aangehouden. Asteggiano was de „beschermer" van Marguerite Gandioli. Deze placht ontspan ning en verdiensten te zoeken in den om trek van de Madeleine kerk. Asteggiano had daar gemakkelijk vrede mee, mits ze zich niet aan zijn toezicht onttrok. Den 23sten Juli 1934 scheen ze dit te doen door met twee vriendinnen in een taxi uit toeren te gaan. Teruggekomen, stapte Asteggiano met haar in een huurrijtuig. On derweg werd de woordentwist voortgezet en op een zeker oogenblik hoorde de chauffeur een knal. Hij zou achteraf zeggen niet be grepen te hebben, dat het een revolverschot was en toen hij een poosje later wegens een vermeend gebrek aan den motor moest stil houden, maakte Asteggiano, dat hij weg kwam. Zyn vriendin lag op de bank met doorschoten slaap. De man nam de wijk naar Spanje en Bel gië en is 5 November j.1. te Amsterdam aangehouden. Voor het hof van gezworenen te Parijs heeft hij terecht gestaan. Zyn ver dediger is de bekende advocaat in straf zaken mr. J. Ch. Legrand. ERNSTIG ONGEVAL. In de residentie. OPENBARE VIJAND NO. 1. Te New Orleans gearresteerd. Al vin Karpis, openbare vijand nummer 1, die sedert geruimen tijd door de politie wordt gezocht, is gisteravond om half zes in een woning te New Orleans gearresteerd door een twintigtal rechercheurs. Er werd geen enkel schot gelost. De bandiet was in gezelschap van een vrouw, wier identiteit nog niet is vastge steld. De klopjacht was uitgevoerd onder de persoonlijke leiding van Edgar Hoover, een chef van den federalen opsporingsdienst. Voorts is gearresteerd zekere Fred Hun- ter, een gangster, die te Garretsville (Ohio) 35.000 dollar aan poststukken heeft ge roofd. De rechercheurs hadden gisteren de wo- ning van Karpisz, welke dicht bij de bin- nenstaad van New Orleans was gehuurd, omsingeld. De bandieten en hun vriendin wilden het huis verlaten en in hun automobiel stappen. De ambtenaren omringden hen toen. De gangsters boden geen tegenstand. Het gezelschap is ingesloten in de federale I gevangenis. Gisteravond omstreeks kwart over elf heeft op de Hoefkade te Den Haag een ernstige aanrijding plaats gehad. Op den hoek van de Hoefkade en de Ravenstein- straat ontstond een botsing tusschen een bestelauto van de posterijen, bestuurd door J. D., wonende te Den Haag en den bestuurder van een motorrijwiel, zekeren H. H., 36 jaar oud, die zijn vrouw, de 38- jarige H. V. als duorijdster meevoerde. De oorzaak van deze aanrijding zou zijn het te snel rijden door den bestuurder van het motorrijwiel. H. brak zijn linker schouderblad en klaagde over inwendige pijnen in den rug. Zijn vrouw liep een hersenschudding op en een ernstige hoofdwond en klaagde eveneens over in wendige pijnen in den rug. Heiden zijn naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. De toestand van den man was hedenoch tend redelijk wel, die van zijn vrouw was nog zorgelijk. Naar wy vernemen, is het grootste vracht schip van ons land, de ruim 14.500 bruto register ton metende „Amsterdam" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomb. Maat schappij, onder voorbehoud van inspectie, verkocht aan een Italiaansche reedery, welke te Napels gevestigd is. De „Amsterdam" is in 1921 te Glasgow gebouwd voor de vaart op Chili, in welke bestemming het schip tal van reizen in dienst van de K. N. S. M. heeft gemaakt. Na het in scherpe mate optreden van de crisis, was er voor dit schip met zijn groote tonnenmaat weinig of geen eipplooi te vin den, zoodat het de laatste jaren, behoudens een aantal reizen, vry geregeld opgelegd is geweest. Thans echter is de „Amsterdam" weder in de vaart, hetgeen een gevolg is van het feit, dat het stoomschip „Bennekom" van dezelfde maatschappij gecharterd is dor de Oost-Afrika Lijn en de „Amsterdam" in dit verband moest invallen voor een reis in de South Pacific Line. De pogingen om de „Amsterdam" te ver koopen zjjn reeds geruimen tyd gaande. Enkele maanden geleden is ook met Duit- sche belanghebbenden onderhandeld, die het schip wilden inrichten als moederschip voor de walvischvaart, doch deze onderhande lingen zyn afgesprongen omdat geen over eenstemming bereikt kon worden over de betalingsvooiyv aarden. Waar het schip in uitstekenden staat ver keert, mag thans verwacht worden, dat de verdere exploitatie eerlang onder Italiaan- j sche vlag zal geschieden. DE OOSTERBEEKSCHE KOE GEVANGEN. Zij kreeg genoeg van de eenzaam heid. De bekende Oosterbeeksche koe, die eeni- ge maanden geleden aan het openbaar slachthuis te Renkum wist te ontsnappen en sindsdien in verwilderden toestand in de bosschen van het landgoed „Hoog Oor sprong" naby Oosterbeek zwierf, is gis termiddag gevangen. De koe liep te grazen tusschen andwfSk in een weiland van den landbouwer Schut, welk weiland te midden van de bosschen van „Hoog Oorsprong" is gelegen. Door middel van een touw heeft men het die* dat zeer schuw was, overmeesterd en ver volgens overgebracht naar den stal van den landbouwer Schut. HET VASTE LASTEN-ONTWERP. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij als haar meening te kennen geeft, dat het vaste las- ten-ontwerp ook in den gewyzigden vorm aan het economisch leven niet ten goede zal komen. Geconstateerd wordt, dat dit ontwerp min of meer achter de feiten aanloopt, dat het weliswaar in sommige gevallen nuttige re sultaten zal kunnen bereiken, maar dat dit nuttig effect bereikt zal worden ten koste van nadeelen, die grooter geacht moeten worden. Zoo staat tegenover het gunstige resultaat, dat de vaststelling van den hypotheekren- tevoer op 4 3/4 procent zal hebben ten aan zien van die hypotheken, die nog niet tot dit peil zyn gedaald, het zeer nadeelige gevolg, dat het minimum rentepercentage onherroepelijk zal stijgen tot 4 3/4 procent. Ook ten aanzien van de voorgenomen verlaging van de huren en van de erf pachtsverlaging kan gevraagd worden, of het resultaat, hetwelk hiermede bereikt kan worden, opweegt tegen de groote rechtsonzekerheid, die deze maatregelen zullen medebrengen. Ten slotte wordt er op gewezen, hoezeer teleurstellend het voor alle by deze be langrijke materie betrokken groepen van belanghebenden is, dat met betrekking tot de verlaging van gemeentelijke vaste lasten dit ontwerp slechts maatregelen in de toe komst voorstelt, maatregelen, die in alle opzichten nog onzeker en zwevende zyn, terwijl zij slechts bereikt zullen worden ten koste van een verhooging der opcenten op de gemeentefondsbelasting, hetgeen een verschuiving der lasten beteeSent. DE POSTVLUCHTEN. De „Sperwer" naar Indië vertrokken. Vanochtend om zes uur is het K. L. M.- vliegtuig Sperwer van Schiphol naar Ne- derlandsch-Indië vertrokken. De bemanning bestaat uit de heeren Te Pas (gezagvoerder), Rupplin (tweede be stuurder), Deltenre (boordwerktuigkundi ge) en Dir (radiotelegrafist). De reis wordt gemaakt door een passa gier AmsterdamAthene, (met 14 kg. ba gage), twee passagiers AmsterdamCal- cutta (met resp. 31 en 38 kg. bagage), een passagier AmsterdamBagdad (25 kg. ba gage) en een passagier AmsterdamCairo 21 kg. bagage, terwijl te Bratislawa een passagier aan boord zal komen voor Cairo en te Gaza een voor Bagdad. Met het toestel worden vervoerd 233 kg. briefpoststukken en 9 kg. pakketpost. De Sperwer (uitreis) is hedenmorgen te 8.35 (A.T.) uit Halle-Leipzig vertrokken. Het vliegtuig heeft te Leipzig 3 K.G. pak ketpost voor Cairo, 3 K.G. pakketpost voor Bagdad, 10 K.G. pakketpost voor Karachi, 2 K.G. pakketpost voor Singapore en 80 K.G. briefpost voor Indië bijgeladen. HET VERMISTE ZWITSERSCHE POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Het wrak in de bergen gevonden. Het Zwitsersche postvliegtuig, dat sedert Donderdag werd vermist, is hedenochtend gevonden in de rotsen aan den voet van de Rigi. Het toestel, dat den dienst Frankfort Bazel onderhield, is neergestort op een moeilijk te bereiken plaats. Naast het wrak lag het lijk van een der inzittenden, men vermoedt, dat het stoffe lijk overschot van den ander onder de puin- i hoopen zal liggen,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1