De verkiezingen in België. sioeg bu „„VkS8h1„"'siVlT' Krep™ k°n hU De uitvaart van Dr. F. M. Wibaut. Verdeeldheid bij de katholieken en Vlaamsctanationalisten, SCHANDAAL-ATMOSFEER. JUtuiaUaMd I - •y- "T Hedenmorgen een ontroerende atscheidspfechtigheid in hei Concertgebouw. Laatste gang van een groot socialist i ;ti> n (Van onzen Brusselschen correspondent). Brussel, 30 April 1306. Een ophefmakend en veelbesproken vonnis. De Brusselsche rechtbank heeft gisteren den katholieken minister van staat, Segers, afgewezen in zijn eisch tegen den Rex- leider Degrelle, voor 300.000 fr. schadever goeding en inlasschingen van het vonnis, wegens artikels die hem beschuldigden van ernstig financieel geknoei, trafiek met zijn politieken invloed, enz. Dit vonnis heeft op hef gemaakt en het is van belang omdat het, aan den vooravond van de verkiezin gen, als eerste rechterlijke beslissing in een van de door Degrelle's beschuldigingen uit gelokte processen, als het ware dezen agi tator met fascistischen inslag in het gelijk stelt. Het verwijt de Spaarkas in strijd met haar statuten 30 millioen frank te hebben geleend aan de bank van Segers voor de overname van de reddeloos verloren Ant- werpsche Arrondissementsbank, en, aan de Nationale Bank, van gemanoeuvreerd te hebben om een vordering van 12 millioen op de Arrondissementsbank te incasseeren van het crediet van 30 millioen, toegestaan zoogenaamd om de kleine deposito's terug te betalen. Volgens de statuten moet de Na tionale Bank haar discontoverliezen zelf dragen. Het was ook de Nationale Bank, die de Spaarkas bewogen had het crediet toe te staan. Segers heeft" hooger beroep aan ge- teekend en het is te verwachten, dat het Hof het eerste vonnis zal hervormen, daar algemeen wordt gedacht, dat de rechtbank buiten, het kader yan het proces is getreden en zich meer heeft laten beïnvloeden door de polemiekargumenten dan door de ele menten, yan de zaak zelf. Zij heeft letterlijk in haar vonnis al de argumenten van Degrelle legen Segers overgenomen, heeft er zelfs nog enkele bijgevoegd, waaraan Degrelle blijkbaar niet eens had gedacht zoo deze in verband met de Spaarkas en de Nationale Bank en men zal dan ook be grijpen, dat Gegrelle zich van dit vonnis zal bedienen als van een vlag. Is staatsmi nister Segers, als cumulard, nu niet bepaald in een gunstig daglicht komen te staan, ver van daar, een feit is het niettemin, dat de campagne tegen hem steunde op feiten en documenten, waarvoor hij niet alleen ver antwoordelijk was. Men kan deze feiten niet beoordeelen buiten de atmosfeer van de toenmalige regeeringspolitiek van deflatie, waarbij groote ondernemingen als de katho lieke Algemeene Bankvereeniging en de socialistische Bank van den Arbeid werden ter hulp gekomen om z<e yan den ondergang te redden,, en.levens de andere groote ban., ken £e sparen, die zooniet in den. ondergang zouden' meegesleept zijn, om van het Staats- crediet niet eens te spreken. Daar hebben de raadsleden van Segers niet voldoende de aandacht op gevestigd, wellicht overtuigd van het goed recht van Segers. Nog verrassingen te verwachten. De verkiezingen blijven dus in het teeken staan van de schandaalcampagne van Degrelle, waaraan alleen de liberalen ont snappen, die geen financieele instellingen hebben, welke met de partij zijn vergroeid, zooals bij katholieken en socialisten. De katholieken zijn het meest geteisterd door de aanvallen van Degrelle. Slechts enkele weken scheiden België nog van de verkie zingen en het is mogelijk, dat intusschen nog enkele verrassingen plaats hebben, die op de gebeurtenissen invloed zouden kun nen uitoefenen. Er is namelijk het feit, dat het Brusselsche parket vervolgingen heeft ingespannen tegen leiders van de Alge meene Bankyereeniging en van de Bank van den Arbeid. Het heeft gewacht dat is te Brussel het geheim van iedereen op de Kamerontbinding, ten einde het onder zoek voor de raadkamer te brengen, welke moet beslissen over de verzending van de verdachten naar de rechtbank, opdat de hinderlijke1 kwestie van de parlementaire onschendbaarheid voor de meesten hunner niet zou worden gesteld. Het gaat hier weer over inbreuken op de wet inzake de naam- looze vennootschappen, met valsche balan sen, uitbetaling van fictieve dividenden, enz. Steeds de schandaalatmosfeer In de pers. Degrelle doet thans pogingen om een dagblad uit te geven in het Fransch, voor de verdediging van zijn politiek, dat „Véri- té" zou heeten. De Rex-leider, die de zui verste onder de zuiveren beweert te zijn, laat zijn weekorgaan drukken te Antwer pen, op de persen van een drukkerij waar van de voornaamste beheerder tijdens den oorlog een dagblad uitgaf onder Duitsche censuur, uitsluitend uit winstbejag, zonder zich te laten leiden door Vlaamsch idealis me, en die daarvoor ook, naar enkele bladen n", hJLTner8 ^engen- werd veroordeeld, oorl°g. Dezelfde drukkerij geeft, een ^aar' een nieuw in het Ne- derlandsch gesteld dagblad uit, waarmee geen enkel Belgisch orgaan iets wil ge meens hebben en waarvan de redacteurs niet aanvaard worden in den Belgischen persbond. Dit zegt genoeg. Doch Degrelle heeft niet geaarzeld zich met deze onder neming te vereenigen om zijn nieuw orgaan te laten verschijnen. Dit alles gaat gepaard met de besluiten van de parlementaire commissie van onder zoek nopens de verantwoordelijkheid in verband met de devaluatie van den Belgi schen frank. Deze commissie heeft over haastige besluiten moeten nemen wegens de vervroegde ontbinding van het parlement, maar zij zijn niettemin zeer interessant. Zij stellen vast, dat degenen die verantwoorde lijk zijn voor de campagne tegen den frank, door geen enkelen maatregel kunnen wor den getroffen. De commissie stelt voor dat degenen die buitengewone winsten hebben gemaakt ten gevolge van de devaluatie, door een bijzondere belasting zouden wor den getroffen en verder heeft zij voorge steld, dat liet nieuwe parlement onmiddel lijk een. wet zoü goedkeuren, waarbij zwaar worden gestraft al degenen die, zelfs zon der bedrieglijke middelen te gebruiken, spekuleeren op het Belgische betaalmid del, op zoo'n manier dat waardeverlaging er moet uit volgen, ofwel die inlichtingen ver spreiden welke onjuist zijn en het vertrou wen in de nationale deviezen aan het wan kelen moeten brengen. Een derde besluit van de commissie is, dat naamlooze ven nootschappen zouden verplicht worden een post voor publiciteitskosten in hun jaarba lansen en winst- en verliesrekeningen te voorzien. De chantage- en lasterpers heeft, paral lel met de toeneming van de financieele en economische moeilijkheden, uitbreiding ge nomen. Het betreft hier veelal kleine duis tere organen. Degrelle heeft de algemeene belangen van de pers ook al niet gediend, terwijl de potsierlijke leider van dé zooge naamde „Realisten", Armand Jansens, uit Antwerpen, nog meer dan Degrelle de menscheljjke dwaasheid tracht te exploitee- ren door de meest krankzinnige dingen te drukken, tegen en over iedereen. Deze twee lieden hebben een reeks persprocessen uit gelokt, waaraan men in de laatste jaren in België niet meer gewoon was. In deze om standigheden en rekening houdende met het feit, dat in de periode voor de devalua tie en in zekere financieele zaken op vrij duistere wijze aan een zekere, publiciteit is gedaan, kan men het voorstel van de convr. missie begrijpen. De eerlijke groote pers organen in België, die gelukkig nog de meerderheid zijn, kunnen daar niet door geschaad worden. Er bestaat bovendien ook een streven om te beletten dat uitgevers van chantage- en lasterbladen zich aan hun. verantwoordelijkheid zouden onttrekken, Wanneer zij worden veroordeeld, verklaren zij niets te bezitten en de belasterde mag dan zelf de procesonkosten betalen; Dat' is gebeurd met een veroordeeling, die werd uitgesproken tegen Armand Janssens, toen deze bij herhaling en ondanks stellige tegenspraak den premier, van Zeeland, en nog andere katholieke leiders had beschul digd verkocht te zijn aan de vrijmetselarij1, en aan de sovjets. Een senator heeft er dan ook reeds over gesproken een voorstel jn te dienen om den maatregel weer in. te voéren, die in 1830 werd afgeschaft en waarbij van eiken uitgever van een orgaan geëischt werd, dat hij een waarborg zou storten,-die hem solvabel zou maken. Dergelijk, plan heeft wel niet veel kans op succé's, daar hiervoor een grondwetswijziging 'noOdlg is, doch gisteren was er een Kamerlid, die. het. plan opvatte berichten over rechtszaken Jp de-pers te,doen verbieden én.daarna".was «r. een regeefih^mkatrëgel,""3ie'"(le p'ers' "Ver bood verdagen te pübliceélëno'vër'écht'-' scheidingsprocessen ih dit'laftfl zulks' nooit gebeurd en thans is ér iémand dié dergelijke persbreidelende plannen koestert. Dit spreekt boekdeélen voor de atmosfeer welke in België heerscht en waarbij de 'pers nauw is betrokken. Gelukkig is èf hog veel gezonde zin in de volkslagen, die beseffen, dat een onafhankelijke pers een waarborg is voor de volksvrijheden. In de verschillende partijen. In de Kamers, die op 24 Mei-zaL worden gekozen en op 23 Juni voor de eerste maal vergaderen, zullen verscheidene vooraan staande personen geen zitting meer hebbèn. Afgezien van Segers en van den heer Lyp- pens, welke laatste voorzitter van den Se naat is en geen vernieuwing van zyh man daat wil, heeft de gewezen eerste minister Jaspar zich uit de politiek terug getrok ken. Hymans heeft bij de Brusselsche liberalen geen verkiesbare plaats meer be komen op de lijst van kandidaten. Van Gauwelaert neemt de laatste plaats in op de lijst van de Antwerpsche katholieken, op eigen verzoek, bij wijze van referendum onder de kiezers, in verband met de be schuldigingen van Degrelle die tegen hem werden geuit. Een huidige minister,-Rub- bens, neemt eveneens een strijdplaats in te Dendermonde. Dit toont aan hoe de ver deeldheid vooral ook inzake personen by de katholieken zeer groot is. By de socialisten heeft de partijtucht den storm van de financieele moeilijkheden ge trotseerd. Door den gevaarlijksten leider van de linksche oppositie in de regeering te nemen, namelijk Spaak, die door ambitie werd verteerd, is deze partij-oppositie on gevaarlijk geworden. De socialistische par tijraad heeft uit opportunisme elk cartel met de communisten van de hand gewezen zoodat dezen afzonderlijk optreden. Slechts in de Borinage is er een opstandeling, alter Dauge, die kandidaat was gesteld op de so cialistische lijst, maar die weigerde het ver plicht voorgeschreven partijprogramma te onderteekenen, zijn eigen weg willende volgen inzake revolutieionnaire actie. De man is uitgesloten uit .de partij en zal nu, door communisten gesteund, alleen opko men by de verkiezingen. Dat is de eenige scheurlijst by de socialisten. Hiernaast hebben de katholieken bijna in elk arron dissement een afgescheurde lijst, hetzij van de Rexisten, hetzij van de christen-demo craten. Bij de liberalen is er voor géën en kel arrondissement een dubbele lijst. Bij h nati°nalisten gaat de ver deeldheid niet zoozeer om de STw01? ie\p™gramma en om ae tac In het katholieke Limburg, dat steeds sluitend door kath sten tijd ook door heeft personen iiexen en in den laat- katholieke Vlaamsche nationalisten werd vertegenwoordigd zhn de onderhandelingen voor de vorming van een cartel tusschen katholieken en Vlaam sche nationalisten afgesprongen. In alle arrondissementen van het Vlaamsche land zullen, zooals voorheen, Vlaamsch-natio- nalistische lijsten worden ingediend. Aldus de algemeene orienteering van dé kiescampagne. Aan het blad, waarin zij adverteert, Kent men de beteekenis van de zaak. GESCHEURDEN KERKKLOK. Te Urk. Te Urk hangt een zeer oude luidklok, welke de tand des tjjds Yriet" langer kunnen weerstaan. Een lange scheur, van, de rand tot aan de kroon, heeft haar geluid doen verstom men. In de gemeente wilde men deze klok niet gaarne missen en daarom heeft zich een commissie gevormd,, dié gelden heeft verzameld om het euvel te doen herstellen. Den beiaardier van het koninklijk paleis, den heer J. Vincint, ls advies gevraagd en deze constateerde dat het f eenige middel was de klok te breken en :Cmet bijvoeging van nieuw metaal te doen overgieten. Aan de firma Petit en Fritzen, klokkengieters te Aarle is dit opgedragen. En zal tevens een tweede klok worden bijgevoegd, zoodat de gemeente te Urk weldra weder een nieuw harmonisch geluid ten gëhobre zal krijgen. Aan den heer Vincent is;het toezicht opge dragen van een en ander. ZEIST 30.000 INWONERS. Het zielental van de gemeente Zeist is gisteravond, door de geboorte van een zoon van den arbeider Van Zanten op 30.000 ge komen. - DUBBEL WOONHUIS AFGEBRAND. Gisteren is het dubbele woonhuis, be woond door .A. Veenstra en T. Smynga te Rotsterhaule. bij Heerenveen tot den grond toe afgebrand." De brandweer kon niet in de nabijheid gan het brandende perceel kernen, zoodat men werkloos moest toezien ■dat alles een prooi van de vlahimen werd. De heer Veenstra was niet tegen brand verzekerd, Smijnga wel. De brand is in den schoorsteen ontstaan. COLPORTAGERELJPETJES. *-■ - Te Amsterdam. Gisteravond is het' óp de Prinsengracht by de Nieuwe Leliestraat te. Amsterdam tot een botsing gekomen tusschëh NSB-colpor- teurs en politieke tegenstanders. De NSB- ers keerden van een cölportagetocht onder geleide van een aantal agenten naar hun kringhuis terug. Het was den geheeien avond rumoerig geweest en te ruim kwart- over negen groep ten naar schatting ongeveer 150 personen samen. Zij maakten het de^pölitie lastig en schreeuwden en joelden, tegen de colpor teurs. Plotseling vlogen er &teenen door de lucht. Een agent werd? tegen dé borat ge troffen en liepe.. lichte.1, verwondingen op. Hij trok zijn. revolver 6n loste een schot. Na een charge ,was de orde spoedig hersteld ■én konden de colporteurs' hun weg naar "het •kringhuis rvoortzetten: Er. Hadden geen ar- "restaties plaats, üA -M i- TREURIGE ÖIEFSTAL. 'i— 12 S'é 'C C r?"5- ..Vi T® Rotterdam, Gisteravond kwam de 73^jarige mej. R. F., wonende, aan dep Goudscheweg te Rotter dam ip een winkel aan .'dien weg om eeni ge boodschappen te doen.' 2& legde haar höndtaschje op de toonbank, maar vergat het, toen zij den winkel verliet, mede te ne men. Toen zij even later dit verzuim merk te, keerde zy terug naar' den winkel waar zij- tot de ontdekking kwam, dat het taschje was verdwenen. -Het bevatte een bedrag van 1700, be staande uit tien bankbiljetten van honderd g'uden en zeventig van tien gulden. Dit geld had mej. F. bestemd om zich in te koopeh ine en gesticht. "Voor terugbezorging van het geld is een belooning uitgeloofd.- RADIOTOESTELLEN IN BESLAG GENOMEN. In Zuid-Limburg. Korten tijd geleden werden te Venlo verscheidene radiotoestellen in beslag ge nomen. Het betrof hier frauduleus inge voerde Telefunkentoestellen, die zonder dat daarvoor de vereischte -invoerrechten wa ren betaald en zonder dat aan de bepa lingen van de octrooitwet was voldaan over de grens waren gesmokkeld. By de ontdek king van dezen frauduleuzen invoer hebben kommiezen in samenwerking met de ge meentepolitie dertien toestellen in beslag gènomen. Deze toestellen, welke aanvan kelijk uit de woningen werden verwijderd, zijn naderhand in verzegelden staat aan de eigenaars, die veelal te goeder trouw waren, teruggegeven. Gisteren is men echter begonnen met de toestellen opnieuw in beslag te nemen. De apparaten worden thans definitief gecon- fiskeerd, terwijl tegen de bezitters een straf-vervolging zal worden ingesteld. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, bedraagt het aantal toestellen, dat op deze wijze in beslag zou genomen worden, te Venlo en omgeving alleen reeds veertig. SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Te Venlo. Na langdurige nasporingen hebben Duit sche commiezen aan de grens bij Venlo twee wielrijders aangehouden, die reeds geruimen tijd van geldsmokkelarij werden verdacht. v i' Toen de beide mannen werden uitgenoo- digd om ..binnen het kantoor te komen om aan den lyve gevisiteerd te worden, werd niets verdachts op hen bevonden. De beide ambtenaren besloten toen de rijwielen der mannen eens grondig te onderzoeken. In de hebhii, V/n uhet urame Van elk der fietsen ïiifüen h6JT?bten toen een bedrag van Mnskl.p, op de vlucht. Voord! "5" De smokkelaars zijn gearresteerd en de rijwielen; in beslag genomen. De uitvaart van Dr. F. M. Wibaut, den man, die in het gemeentelijk leven van de hoofdstad maar ook daarbuiten een zoo belangrijke rol heeft gespeeld, is een aangrijpende plechtigheid gewor den, waarvan de leiding was toever trouwd aan de leiding der beweging, waarmee de overledene zoo nauw was verbonden, de S.D.A.P. en de moderne vakbeweging. Deze beide instanties hadden een plechtige afscheidsbijeenkomst georganiseerd in het Concertgebouw te Amsterdam, waar begrij pelijkerwijze geen ruimte was voor de dui zenden party genooten en geestverwanten en ook andere Amsterdammers, die van hun deelneming wilden getuigen. Slechts een kleine tweed izend genoodigden konden in de groote zaal vin het Concertgebouw een plaats vinden, en zoo vulde de ruimte zich vanmorgen tegen half elf met de leidende figuren en het kader van de socialistische beweging in ons land. Aanwezig waren de leden van het Partijbestuur van den Partij raad der S.D.A.P., de vertegenwoordigers van gemeenteraden, de leden der soc.-dem. Eerste en Tweede Kamer-fracties en de leden van hoofdbesturen en bondsraden der moderne vakbonden en der cultureele orga nisaties van S.D.A.P. en N.V.V. Vroeg in den ochtend was de kist met het stoffelijk overschot van Dr. Wibaut uit het sterfhuis in de Waldeck Pyrmontlaan over gebracht naar het Concertgebouw, waar het stond opgebaard op het podium op een met zwart rouwfloers omhangen catafalk. Ook de voorkant van het podium en de verhoo ging voor het orgel waren met rouwfloers gedrapeerd en de rijen podiurr.stoelen wa ren geheel aan het oog onttrokken door een dichte haag van groëne palmen, waarvoor, in zwart geschilderde rekken, ter weerszijden van de catafalk, de met zwart crepe be- strikte vlaggen van de onderdeden der -beweging waren geplaatst. De kist zelf was gedekt door het vaandel der S.D.A.P-, en voor het catafalk en langs het geheele podium lagen en hingen de sta pels kransen en bloemstukken, die in den loop van den ochtend hierheen waren ge bracht. In deze bijeenkomst hebben het woord ge voerd de partijleider ir. J. W. Albarda, voor zitter der Soc.rDem. Tweede Kamer-fractie en het Tweede Kamerlid de heer E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenjgingen. Rede Ir. Albarda. Een jgrpöté figuur .is. ons ontvallen, aldus de heêr Albarda In den aanvang van zijn' rede. Een man, die in zyn aan alle schoóne. dingen rijk leven, een ongeloofelyke hoe veelheid arbeid van een beste hoedanigheid heeft verricht. Een man, toegerust met zeldzame geestelijke gaven, een groot ver stand, diepe en uitgebreide kennis, fyne kunstzin, ihaar bovenal een man, die by al zyn daden werd bewogen door een warm en nobel hart. Veertig jaar lang was z(jn leven met dat der Partij nauw verbonden. Hij was een man met een ongemeen schoon verstand, maar hij was Th het diepst van zijn wezen een ge- voelsmensch; hy was, zooals de meeste, mis schien wel alle groote socialisten, in de èerste plaats gevoelssocialist. Hy was een on overtroffen kenner der maatschapt>elyke feiten. Wetenschappelijk zeer onderlegd trok hem de gemeentepolitiek. Toen hy zich in -1904 uit het particuliere bedrijfsleven kon terugtrekken had hij reeds een uitge breide studie van het moderne gemeente- beheer achter zich. In het Amsterdamsche stadhuis heeft hij, meer dan ergens anders zyn groote gaven ontplooid. Wat hy in dé jaren van zyn wethouderschappen heeft tot stand gebracht, is de roem van Amsterdam gaan uitmaken ver buiten de grenzen van ons land. Een geziene figuur was de overledene ook in het internationale leven, waar hij o.a. in de S.A.I. een reeks van jaren een belang rijke plaats innam. Naast al dit werk publiceerde hij geregeld wetenschappelijk en publicistisch werk. Spr. weet, dat het hart der aanwezigen vol is van dankbaarheid jegens den grooten doode. Aangevuurd door zyn stem, die tot ons blijft klinken, zoo besloot spr. zijn rede zetten wij het werk voort, waaraan dat edele hart en dat groote brein zich ten volle had den gegeven. Rede E. Kapers. De heer E. Kupers gaf uiting aan de rouw, die ook in de kringen der moderne vakbewe ging heerscht om het verlies van den groo- ten doode. Hoewel Wibaut vrijwel zijn ge- heele leven heeft gewyd aan het werk op politiek terrein, heeft hij daarnaast toch steeds de groote beteekeis en waarde van een goed gefundeerde vakbeweging Inge zien, die in nauwe samenwerking met de politieke partij den strijd voor een betere samenleving zou moeten voeren. Wibaut was een goed vriend van de vak beweging. Het deed hem veel leed, dat in ons land, in tegenstelling met vele andere lan den, de vakbeweging zoo zwak en innerlijk verdeeld was, waardoor zy practisch gespro ken bijna niets kon doen. Toen eindelijk een nieuwe tijd aanbrak, een nieuw licht begon te gloren en de vakbeweging haar weg begon te zien, was niemand meer verheugd dan hij. Maar dr. Wibaut toonde ook met de daad zijn offervaardigheid. Hij was Marxis tisch theoreticus, die echter met beide bee- nen op den bodem der werkelijkheid stond. Altyd wees hjj de mannen der vakbeweging met nadruk op hun taak, om bij het voeren van acties voor directe lotsverbetering toch het einddoel niet uit het oog te verliezen. Als scherp ontleder van de maatschappelijke verhoudingen heeft hij ook aan de mannen der vakbeweging vaak den weg gewezen.. Met innige dankbaarheid zal ook het N.V^Y. hem blijven gedenken. Het défilé. Terwijl de plechtigheid in het Concertge bouw aan den gang was. begonnen de dui*. zenden leden der socialistische arbeiders-; beweging, die een laatsten groet aan hun overleden voorganger wilden brengen, zich op het Museumplein te verzamelen en een stoet te vormen,, die zich tegen half één in beweging zette en opmarcheerde in de rich« ting van, de. Nassaukade, waarlangs zij z>fh rechts van den weg" opstelde. Er wefdëh tSl-" looze vaandels mèègedragen, waarbij voérsT de vaandels der A. J. C. een kleurige noot vormden, doch alle vlaggen waren met rouwcrêpe omfloerst. Tusschen een uur en half twee naderde de rouwstoet de Nassaukade, voorafgegaan door het muziekcorps, dat den naam van den overledene draagt, en door de vlaggen.van party en vakbeweging. De familie van dr. Wibaut en de leidende figuren uit partij en vakbeweging volgden de baar en velen van degenen, die de plech tigheid in het Concertgebouw hadden büge^ woond, hadden zich bij den stoet aangwlo- ten. "'.Zy" Eerbiedig zakten de vaandels toen de fljk'-. stoet naderde en onder doodsche stilte liet dè menigte den indrukwekkenden stoet voorbij- trekken. Niemand van degenen, die langs den weg geschaard stonden, sloot zich by den stoet aan, doch velen begaven zich vari hier met bussen en treinen naar Westerveld,; waar de crematie in den middag zou praats vinden, na aankomst van den trein van 15.14 ii- '.f uur. DE ZEEWIER-VISSCHERS OP TEXEL. Schriftelijke vraag aan den minister. De heer Drop (S. D. A. P.) heeft tot den minister van Waterstaat de volgende vraag gericht: Kan de minister nog geen gevolg geven aan de op 27 Februari 1936 gedane toezeg ging, het op 20 Februari 1936 ontvangen verslag eener bijzondere commissie om trent de vraag of zeewier- (zeegras-) vis- schers op Texel als belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet behooren te worden erkend, ter kennis van de Kamer te brengen, zoodat deze aangelegenheid thans verder kan worden beoordeeld en eventueel behandeld? BIJ HET SPELEVAREN VERDRONKEN. Gistermorgen omstreeks half elf waren twee jongens in een bootje op den Dom mel achter het Zwaluw te Vught aan het spelevaren. Plotseling sloeg het vaartuig om en ge raakten de beide jongetjes te water. Een van hen kon zwemmende den wal bereiken, doch het andere, het dertien jarige zoontje van mevr. Wed. Camp verdronk. Om half een slaagde de politie er in het lijkje op het droge te brengen. Horst, weduwe van den in 1934 overleden oudsten inwoner van Horst, den 94-jarigen Hendrik Rambags. De kerkelijke inzegening van dit huwe- lijk zal plaats hebben in de parochiekenf - «r—k Maan- van den H. Lambertus te Horst op dag 11 Mei a.s. NIEUWE LENTE. Een oud geluid. Op het raadhuis van het Limburgsche plaatsje Horst zijn in den loop der jaren vele huwelijken gesloten en er zullen er nog talrijke volgen. Het huwelijk, dat er, naar in het voorne men ligt, op 8 Mei a.s. zal worden voltrok ken, zal door zyn zeldzaamheid wel de aan dacht trekken. De 75-jarige Jac. Daniels uit Blerick, die eenige jaren geleden met f»«n ,eerste echtgenooté het gouden huwe- ly kaf eest vierde, heeft als weduwnaar de and gevraagd en verkregen van de 71ja- ge Anna Maria Gertruda Kleuskens uit DOODELIJK ONGELUK. Gisternamiddag heeft op de Dieren- schelaan bij de Nunspeetlaan te Hen Haag een ongeluk plaats gevonden, da een menschenleven heeft gekost. De agent van politie de V. is daar dooi een tramwagen van lijn 6 aangereden eir op slag gedood. De Geneeskundige Dienst heeft het stoffelijk overschot van Het slachtoffer naar het Gemeente-ziekenntiis aan den Zuidwal overgebracht. DE ZOMERPOSTZEGELS. Er is veel op cultureel en sociaal gebied, dat onder den ban der huidige tijdsomstan digheden in het gedrang komt. Toch kan een beschaafd volk niet strai- feloos zekere cultureele en sociale belangen verwaarloozen. Wanneer die in gevaar raken doordat de overheid en de weinigen die tot nog tot de kosten droegen, daartoe niet meer bij machte zijn, dient de gehee e volksgemeenschap deze verantwoordely heid over te nemen. Dat is noodzakely maar het is ook mogelijk. Door gezamenly den last te dragen wordt van ieder afzon derlijk maar een heel klein offer gevraaga- niet meer dan gemiddeld vijf cent van leae- ren schrijvenden Nederlander. De instelling der zomerpostzegels heet daartoe de gelegenheid gegeven. Het is geen belasting, want de deelname is vrij. M«n kwyt zich van zijn gemeenschapsplicht door bij iederen postzegel dien men koopt, een minimaal bedrag te te zonderen voor éen door de regeering telken jare aangewezen cultureel of/en sociaal doel. Verleden jaar werd op deze wijze netto ongeveer zestig duizend gulden verkregen ten bate der orkesten en voor het oprichten t:. r:

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6