België-Nederland 50 keer! Instorting in de Cunerakerk. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Een driedubbel Gouden Huwelijksfeest. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 2 MEM9S6 Steunpilaar bezweken de preekstoel vernield Ramp van het plaatsje Rhenen. Kantongerecht te Alkmaar. De Glimlachje jubileumwedstrijd kan en moet gewonnen worden. Oppassen voor onderschatting. HET LEGIOEN. nagenoeg geheel verwoest is. Met dit fraaie preekgestoelte, dat dateert uit het jaar 1676 en altijd een der bezienswaardigheden der kerk was, is wel een zeer kostbaar stuk verloren gegaan. Het is nu verder nog de vraag of het bij deze eene instorting blijft. De betonnen zoldering, die boven het gewelf is aange bracht, steunt nu op een pilaar minder. Zal deze zoldering het uithouden, totdat een nieuwe pilaar is aangebracht? Veiligheidshalve heeft men de eerste dagen een ieder den toegang tot het kerkgebouw ontzegd. De trilling, die de overgebleven pilaren en wanden beroert en nieuwe instortingen kan veroorzaken, moet eerst tot rust komen. Daarna kan men de schade overzien en na gaan, wat er nog gerestaureerd kan worden. Natuurlijk was de verslagenheid bij allen, die bij de restauratiewerkzaamheden geïnteresseerd zijn, groot. De burgemeester van Rhenen, de heer G. C. A. d'Aumale baron van Hardenbroek, heeft zich altijd buitengewoon beijverd om geld voor de res tauratie bijeen te brengen. Na dezen slag zal die arbeid wel dubbel moeilijk zijn. Men heeft onmiddellijk het rijksbureau voor monumentenzorg gewaarschuwd. De architect, de heer Kromhout, die ongeveer een half uur voor de instorting naar Den Haag was vertrokken, heeft voor zijn ver trek nog eenige aanwijzingen gegeven om trent het bevestigen van de wartels om den verzwakten pilaar. Het is niet te hopen, dat de restauratie van deze historische kerk, nóch door tech nische, nóch door financieele omstandigheden moet worden stopgezet. Bij het restaureeren van de bekende Cunerakerk te Rhenen, welke in Sep tember 1934 door brand werd vernield, is gistermiddag een der steunpilaren, welke in het midden van de kerk staan opgesteld, bezweken. De gewelven er boven zijn naar beneden gestort. De preekstoel en een aantal zitbanken zijn vernield. De arbeiders die in de kerk werk zaam waren, ongeveer 25 man, konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Daar men nog meer instortingen vreest zijn de werkzaamheden in de kerk voor- loopig gestaakt, totdat een nader on derzoek zal zijn ingesteld. Steunpilaar, die men juist wilde versterken, bezweken. Het restau ratiewerk eenige dagen stilgelegd. Omtrent de instorting, welke gistermid dag heeft plaats gehad in de Cunera-kerk te Rhenen, kan nog het volgende worden gemeld: Bij de restauratie-werkzaamheden, die geschieden onder leiding van den architect W, Kromhout uit Voorburg, was men ge komen tot herstellingen aan pijlers en ge welf. Na den brand, welke het vorig jaar het dak van de kerk verwoestte, heeft men «en betonnen bezoldering aangebracht, welke dus op de pilaren steunt. Nu werd onlangs ontdekt, dat een der pilaren in het schip van de kerk, ter rech terzijde van het preekgestoelte niet geheel gaaf was. De polaar werd „ontbolsterd" en bleek toen kleine overlangsche scheurtjes te hebben. De opzichter van de restauratie-werk zaamheden, de heer H. Hendriks, achtte herstel hiervan dringend noodzakelijk. Hij ontdekte h.1. dat er werking in den pilaar zat. Kleine stukjes gruis kwamen af en toe naar beneden, terwijl de scheuren ook grooter werden. Op vier meter hoogte was de pilaar bijna geheel „door". Waarschijnlijk heeft hier vroeger een vier-armige kaarsenkroon ge zeten, die later verwijderd is, waarna de daardoor ontstane gaten, niet op voldoende wijze gestopt zijn. De heer Hendriks achtte het daarom geraden, den pilaar voorloopig in ijzeren wartels te vatten, om zoodoende 6e instorting te voorkomen en dan later de gaten met beton en cement op te vullen. Helaas was de toestand van den pilaar reeds zoo slecht, dat gistermiddag de scheuren zienderoogen verbreedden. Het afvallende gruis werd talrijker, zoodat de opzichter het raadzaam achtte om de werkzaamheden voorloopig te staken. Een deur in de kerk, die geregeld gesloten is, heeft men veilig heidshalve opengemaakt, opdat wanneer het neervallend puin den uitweg door den ge wonen uitgang mocht versperren, van deze deur gebruik zou kunnen worden gemaakt. Deze maatregel is niet overbodig gebleken. Nauwelijks hadden de werklieden de kerk verlaten en had opzichter Hendriks nog even den pilaar in oogenschouw genomen of met een donderend geraas, dat ver in den omtrek was te hooren, stortten pijler en gewelf in. •Had Hendriks de kerk een seconde later verlaten, dan had Üij ons gisteravond het relaas van de instorting niet meer kunnen vertellen. De verwoesting in de kerk was ontzettend. Meters hoog lagen brokken steen. De ge- heele vloer was bedekt met gruis. Van de ingestorte pilaar stond nog slechts een stompje van 1 meter hoogte overeind. Ont stellend is ook, dat de preekstoel, welke zich terzijde van den ingestorten pilaar bevond, Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 1 Mei 1936. Overtredingen van de Motor en Rijwielwet; J. R. te Alkmaar, 2 X f 2 boete of 2 X 2 dagen hechtenis. G. H. te Heiloo, J. V. te Beemster, A. M- te Alkmaar, E. v. L. te Oude-Niedorp, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. M. v. d. K. te Bergen, B. G. H. te Egmond aan Zee, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. M. S. te Oudorp, M. K. te Broek op Langendjjk, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. M. K- te Santpoort, J. A. V. te Bergen, ieder f 6 boete of 6 dagen hechtenis. W. v. D. te Beiïen, .10 boete of 8 dagen hechtenis. Overtredingen van de Po litieverordeningen: H. J. van V. te Alkmaar, 1 boete of 1 week tuchtschool, H. J. te Winkel, 1 boete of 1 dag hechtenis. J. H. te Alkmaar, J. S. te Alkmaar, M. B. te Alkmaar, A. D. te Limmen, ieder 2 boete of 2 dagen hechte nis. A. P. te Uitgeest, 3 boete of 3 dagen hechtenis. S. B. te Franeker, f 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. M. te Alkmaar, Sj. B. te Franeker, ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis. C. de J. te. Alkmaar, W. A. te Bergen, ieder 5 boete' of 5 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (openbare dronkenschap): A. M. te Alkmaar, K. S. te Alkmaar, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van het Rust- dagbesluit: G. B. te Alkmaar, 4 boete of 4 dagen hechtenis. Voet oal. De radio-spreker zooals men zich hem voorste.t enzoo als hij in werkelijkheid is. Het legioen is op dit oogenblik of onderweg naar Brussel, of bezig de laatste hand te leggen aan het toilet en straks één der extra-treinen of één der tientallen autobussen te pakken. Het legioen zal vanavond in Brussel hossen, zingen en vroolijk zijn; het zal Brusselsche inrichtingen bezoeken; het zal in koor „Wy zijn niet bang!" zingen; het zal oranje dragen op het revers of om den hoed; het zal een hotel bespro ken hebben enmisschien geen bed zien! Het legioen zal Brussel veroveren, zooals het vroeger Antwerpen verover de en de Nederlandsche taal zal voor één enkel week-end in de Belgische hoofdstad overheerschen! En het legioen zal moe en schor mor genmiddag de helft van het Brusselsche stadion bezetten, zijn menschen op het veld aanmoedigen en als er gewon nen is des nachts uitgeput in eigen stad en dorp terugkeeren Voor de 5J)ste keer zal NederlandBelgië gespeeld worden; 49 officieele wedstrijden hebben beide landen tegen elkaar gespeeld en Nederland is daarbij zoo gelukkig, dat het de grootste winst geboekt heeft. Die winst kwam in de voor-oorlogsche jaren en in de „concentratie-periode".' Daartusschen lagen de na-oorlogsche jaren, toen België positief sterker was. Toen moest Nederland drijven op enkele sterren, die het net niet alleen konden doen. Wij hadden weliswaar een sterke defensie, maar een matige rest met nu eens een mid-voor als ster, dan weer een vleugel- of halfspeler, maar we hadden geen sterk elftal. De tijden zyn veranderd. Wij hebben een Nederlandsche Elftal Club gekregen, de N.E.C. Dat is méér dan een naam. De N.E.C. is een club van een vrij groot aantal spelers, die elkaar kennen, die elkaar als vrienden beschouwen, die elkaar bij den voornaam noemen, die elkaar's gelijken zyn, al ver schilt hun maatschappelijke positie dan ook. De N.E.C. is een club, waarvan de spelers regelmatig oefenen en waarvan de leiders er alles voor over hebben, om het spel tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. Daarnaast weten die leiders de spelers wed- strijd-fahig te maken, door hun enthousias me te bezorgen en hun een wil om te win nen op te dringen. Dat heeft succes gebracht! Over al die successen zullen wy het hier niet hebben. Dat is allemaal bekend genoeg. Wij moeten hier schrijven over den wed strijd BelgiëNederland. Nog slechts enkele wéken geleden heeft Nederland in het Stadion te Amsterdam het arme België verpletterd, 't Werd 80 voor Oranje 't Gevolg was, dat in België een storm van verontwaardiging is opgegaan; de Bel gische elftalcommissie moest verdwijnen, er moest volgens het Nederlandsche systeem geoefend worden, er zou dit en er zou dat Maar België beleeft op 't oogenblik een tijd van depressie. Het clubvoetbal is goed, maar de verrichtingen van het nationale team blijven beneden peil. En duS verwacht men weer een groote zege van de onzen! Een groote zege? Laten wij voorzichtig zijn. Natuurlijk is iedereen, en hier en in België, er van overtuigd,, dat Nederland sterker is. Maar beteekent dat thans, dat er weer een groote overwinning komt? O zeker, het kan, maar er is veel meer kans, dat er een zeer normale uitslag komt, zoo'n 42 of 3—1 voor Nederland. En als Oranje eens wat pech zou hebben en België eens wat geluk, dan zou er een verrassing kunnen komen. Dat is wel meer gebeurd in NederlandBelgië-wedstrijden. Nederland heeft ook wel eens .gewonnen in de periode, dat België positief sterker was. Nederland kan winnen, maar de spelers zullen zich voor de volle 100 pCt. moeten geven. Want als de onzen hun taak eens iets te licht zouden opvatten, dan zou de uitslag Schoorl blijkt een gezonde woon plaats te zijn. Schoorl is een gezond oord, waar de menschen oud kunnen worden. Bleek dit reeds Donderdag, toen we het genoegen hadden om iets te schrijven over een 60-jarig huwelijksfeest, heden 2 Mei, gedenken drie families haar 50-jarigen trouwdag. Op zich zelve is het al een heele tijd, 50 jaren getrouwd te zijn, doch zelden zal het in een dorp voorvallen dat dit op een en dezelfden dag herdacht kan worden in drie woningen. Het zyn de families de ZeeuwOud, ElomJongerling en Kroonde Jong, welke niet alleen dit feit gedenken, doch al die jaren in onze gemeente hebben ge werkt en gewoond. De heer de Zeeuw heeft al die jaren de gemeente van versch brood voorzien, terwijl hy in het kerkelijk leven verschillende functies heeft bekleed. De heer Blom is 'n reeks van jaren water molenaar geweest in den Groeter molen, waar voorheen ook al zijn vader den mo len bediende, terwijl de heer Kroon sedert menschen-heugenis de bekende boerderij te Kamperduin, vlak bij den dijk, heeft be woond; daarnaast bekleedde hij vele func ties in het openbare leven en is gedurende langen tijd administreerend armvoogd ge weest. Thans leven de drie echtparen rustig en gelukkig in de buurtschap Groet; natuur lijk komen de gebreken van den ouderdom doch ze zijn allen nog goed in staat, om dezen dag met opgewektheid te vieren. In het gezin Kroon wordt tevens het 25-jarig huwelijk van een der dochters gevierd. Het echtpaar Kroon was niet te bewegen bij dit drievoudig gouden jubileum in por- tretvorm in de courant te verschijnen. De beide andere paren bleken daarentegen gelukkig geen bezwaar te hebben. Men ziet hierboven van links naar rechts de heeren Zeeuw en Blom en hunne echtge- nooten de dames ZeeuwOud en Blom Jongerling. wel zeer verrassend kunnen zijn. De Belgen mogen een zwak elftal hebben, zij zijn min der zwak dan „men" denkt! De voorhoede der Roode Duivels moet doelpunten kun nen maken, de verdediging moet aanvallen kunnen afslaan. Welnu, het is maar de kwestie, of ónzë voorhoede méér doelpunten maakt en of onze verdediging sterk genoeg is, om de meeste Belgische aanvallen te kunnen af slaan. De elftallen. Nu hebben wij ons over ons elftal weinig ongerust te maken. Er is bij de Nederland sche ploeg geen enkele debutant, want ook van Male kent de sfeer, heeft meerdere kee- ren ons doel verdedigd, heeft zelfsgeen enkelen wedstrijd verloren! De Belgen hebben hun elftal nogal gewij zigd, doch sterker dan te Amsterdam is het zeker niet, al zal het vermoedelijk ook wel niet zwakker zijn. Achterhoede en midden linie hebben een behoorlijke internationale routine, met uitzondering van De Winter, die wel geen groote ster zal zijn. Doelman Badjou is bekend als één van de goede soort, doch hij reageert iets te traag, hetgeen by snorrende kogels van Bakhuijs en Smit wel eens fataal zou kunnen zijn. De voor hoede al sinds geruimen tijd het zwakke punt is eigenlijk één groot experiment. In drie achtereenvolgende wedstrijden werd niet gescoord, elke verandering moet dus oogenschijnlijk wel een verbetering zijn. Wij wagen het echter te veronderstellen, dat deze linie ook nu niet sterk zal zijn, al kan de opneming van Braine, nu hij wat met zijn a.s. ploegmaten geoefend heeft, een verbetering beteekenen. Hij is als linksbin nen opgesteld en zal dus wel de rol moeten vervullen zijn medespelers de kansen te bieden. Isenborghs staat dus weer linksbui ten, waar hy toch eigenlijk niet thuis hoort. Met Capelle probeert men het nu als mid- voor, terwijl hij den verdienstelijken Da ring-speler Lamoot naast zich krijgt. De Vries kon niet gekozen worden, daar hij wegens een interne kwestie in Antwerp ge schorst is. Hij was tegen de Zwaluwen slecht op dreef, maar toch is zijn vervanging door Fiévez debutant evenals De Winter een positieve verzwakking. Het uitlaten van Voorhoof, die nu reserve is, is zeer opmer kelijk. Het is een zoeken en tasten zonder eind bij onze Zuiderburen. Wij hopen, dat de ploeg beter speelt dan te Amsterdam, dan is er tenminste kans op een goeden en niet- eenzijdigen wedstrijd. De samenstelling der elftallen is als volgt: België. Badjou (Daring) Paverick Smellinckx (Antwerp F.C.) (Un. St.G., aanv.) Dalem Stijnen de Winter (Standard) (01. Charleroi) (Beerschot) Lamoot R. Braine (Daring) (Sparta, Praag) (La Forestoise) (Standard) (Beerschot) Fiévez Capelle Isenborghs Scheidsrechter Jewell (Engeland) v. Nellen Bakhuijs Wels (D.H.C.) (H.B.S.) (Unitas) Smit Drok (Haarlem) (R.F.C.) Van Heel Anderiessen B. Paauwe (F'oord, aanv.) (Ajax) (Feijenoord) Caldenhove Weber (D.W.S.) (A.G.O.V.V.) Van Male (Feijenoord) Nederland. Reserves voor België: Braet (C.S. Bru- geois), Joacim (01. Charleroi), Meulder- mans (Beerschot), Claessens (Union St. Gil- loise), Voorhoof (Liersche S.K.), Franckx (Lyra); Réserves voor Nederland: Verwijmeren (N.A.C.), van Run (P.S.V.), Breitner (Her- mes-D.V.S.), Pellikaan (Longa), Den Hoed (M.V.V.) Scheidsrechter Jewell heeft destijds Ne derlandDenemarken geleid en was voor dien grensrechter by NederlandEngeland. De groote strijd vangt om halfvier aan, d.i. 2.50 uur Hollandsche tyd. Even voor dien zal dus de radio-uitzending van de A.V.R.O. verzorgd door Han Hollander, wel een aan vang nemen. Heel Holland leeft dus weer met den strijd mee! De stand. In Nederland: Nederland 25 14 5 6 77—42 33 België 25 6 5 14 42—77 17 In België: Nederland 24 12 4 8 52—43 28 België 24 8 4 12 43—52 20 De eindstand: 49 26 9 14 129—85 61 49 14 9 26 85—129 37 Nederland België Tennis. TENNISWEDSTRIJDEN TE DEN HELDER. Op Hemelvaartsdag, 21 Mei, worden er op de ban envan „Panorama" (Huisduinen, Den Helder) interessante tennis-wedstryden gehouden. Evenals vorige jaren wordt er op een grote deelname gerekend en daarom zullen de eerste ronden van den strijd waarschijnlijk al op Zondag 17 Mei gespeeld worden. Aan de volgende nummers kan deelge nomen worden: Heeren-enkelspel; Gemengd-dubbelspel (dame en heer). Minder geroutineerde spelers mochten zich niet af laten schrikken; dergelijke wed strijden vormen altijd een goede leerschool, en men kan zich hier nu eens op een pret tige wijze meten met vreemde krachten. Voor opgave tot deelname gelieve men zich vóór 14 Mei a.s. te wenden tot E. de Zeeuw, „Ons Nest", Duinweg, Huisduinen (Den Helder). FRANKRIJK—CHINA. De resultaten van de beide enkelspelen van den Davisbekerwedstrijd Frankrijk China waren: Boussus (Frankrijk) sloeg Kho Sin Kie (China) 60, 60, 61; De- stremeau (Frankrijk) sloeg Guy Cheng (China) 6—1, 6—3, 6—8, 6—3. Stand na den eersten dag 20 voor Frankrijk. OLYMPISCHE SPELEN. België met 150 athleten naar Berlijn. België zal met ongeveer 150 athleten deelnemen aan de Olympische spelen te Berlijn. Hiervan zijn 8 boksers, 11 worste laars, 9 roeiers, 10 kanoërs, 14 zwemmers, w.o. 1 dame, 10 ruiters, 10 wielrenners, 17 hockeyspelers, 6 zeilers, 18 schermers, w.o. 4 dames, 3 schutters, 5 gewichtheffers, 9 basketballspelers, 12 athleten, w.o. 4 dames, terwijl de ploeg vergezeld zal worden door verschillende leiders en verzorgers. Lawntennis. OM DEN DAVISBEKER. Nederland leidt met 20 tegen Monaco. De eerste dag van den Davisbekerwed strijd MonacoNederland is een goede voor onze landgenooten geweest. Beide enkelspelen werden gewonnen en de kans is nu zeer groot, dat Nederland in de tweede ronde zal komen. De voor de morgenuren vastgestelde wedstrijd kon geen doorgang vinden in verband met den hevigen regenval. In den middag speelde Hughan tegen Lan- dau. Alleen in den tweeden set zag het er naar uit, dat de zege van den Amster dammer niet zoo gemakkelijk zou worden behaald, als in de eerste wel leek. Dia tweede set werd dan ook door Landau met 75 gewonnen, doch in het vervolg van den wedstrijd gaf Hughan aan Landau totaal geen kans en liet de D. D. V -er h eerste winstpunt voor Nederland noteeren. Vervolgens kwam Timmer tegen Cial- lèpe. Het werd een op volkomen regelma-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9