Amstecdamsche Jbeuts Varkenscentrale gedagvaard. Rechtszaken 3mgezonden Stukken De houding van minister Deckers ten scherpste gelaakt. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. luren, nog in een stadium van onderzoek en het is niet gewenscht dat de practijk hier als proefkonijn wordt gebruikt, tenzij in overleg met bevoegde instanties, zooals proefstations, landbouwconsulenten e.d. Wat moet onder deze omstandigheden de boer nu dit voorjaar met zijn te kuilen gras doen? Naar onze meening is de beste weg deze dat men probeert de koude ensilage-methode zooveel mogelijk te benaderen. Wil men hulpstoffen toevoegen dan kieze men daar voor artikelen die weinig kosten, geen schade mee brengen voor de dieren, mak kelijk zijn te gebruiken en de vorming van organische zuren in de hand werken. Dit zijn dan gedenatureerde suiker (1/2— 1 afvalproducten van melk, zooals wei (46 ondermelk, karnemelk, of suiker en water. Wat men ook toevoege, draag in de eerste plaats zorg voor nauwgezet werk, dus met overleg het product in den kuil brengen, steeds goed vast trappen, zoo gelijkmatig mogelijk spreien van de toe te voegen pro ducten, versch materiaal verwerken, goed afdekken met voldoenden grond en liefst met gebruikmaking van een betonkuip of silo. MUSSCHENBESTRIJDING. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen vestigt de aandacht van belang hebbenden erop, dat de schade, door mus- schen veroorzaakt, in vele gevallen zoo groot is, dat bestrijding van deze vogels wenschelijk geacht moet worden. Voor den graanbouw zijn de musschen zeer schade lijk, doordat zij de halfrijpe korrels uit de aren pikken, in tuinen pikken zij de pas ge zaaide zaden uit den grond, in boomgaarden worden bloesems en vruchten stukgepikt. In den hoenderhof pikken de musschen veel voor het voor de hoenders bestemde voedsel weg en tenslotte verjagen zij vele nuttige vogels (meezen en zwaluwen) uit hun nestplaatsen. Overal, waar de musch in groot aantal optreedt, is bestrijding aan te bevelen. Vele middelen, die tot nu toe zijn aanbe volen voor de bestrijding van musschen, hebben het bezwaar, dat zij of te veel tijd vergen en daardoor te duur worden, of dat het aantal gedoode musschen te klein blijft in vergelijking tot het totaal aantal. Dit geldt zoowel voor het uithalen der nesten als voor het afschieten en vangen in den winter. Meer succes heeft men thans verkregen met het vangen van jonge musschen in den zomer. Met speciaal voor dit doel gemaakte vangkorven kunnen de jonge musschen, die veel minder voorzichtig zijn dan de ouden, in groot aantal gevangen worden. Een voordeel is verder, dat er zeer weinig andere vogels mede gevangen worden. Als dit een enkele keer mocht gebeuren, kun nen zij worden losgelaten, daar de vogels levend en onbeschadigd worden gevangen. Nadere inlichtingen over deze vangwijze, die verleden jaar voor het eerst in ons land met goed gevolg is toegepast, worden ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dien dienst werkzame ambtenaren. Mr. G. H. A. Grosheide te Amsterdam verzoekt ons opname van het navol gende: Bij den Nederlandschen bond van groothandelaren in varkensvleesch en groothandelaren tevens producenten van spek en reuzel, bestonden reeds gerui- men tijd grieven tegen de varkens-cen trale. Speciaal verweet men haar, dat zij in strijd met haar opdracht en haar be voegdheden, had ingegrepen op de bin- nenlandsche markt, bevriende bedrij ven gesteund, ten aanzien van de prij zen een dumping-politiek toegepast en voor de bonafide-grossiers de winstkan sen had weggenomen, althans vermin derd. Alle pogingen om van regeeringszijde hulp tegenover de varkenscentrale te verkrijgen, bleven zonder succes. Wel verklaarde het regeeringsbureau, toen in Januari 1933 een achttal landelijke bonden van belanghebbenden een adres richten tot den minister van economische zaken en arbeid, met het verzoek het daar heen te leiden, dat de N.V.C. zich verder zou onthouden van levering van varkens en deelen van varkens voor de binnenlandsche voorziening, in een schrijven d.d. 3 Febr. 1933, dat vanaf 6 Febr. 1933 door de N.V.C. niet meer voor haar rekening zou worden gegrossierd, maar op denzelfden dag sloot de N.V.C. een contract af met de N.V. En- grosslachterij „Welling" omdat de regee- ringscommissaris, ir. Louwes, van meening v/as, dat er meer dan voldoende baconbe- drijven waren en deze meer heil zag in het bezit van een groote grossierderij voor het binnenland, hetgeen hij een voornamer boe renbelang achtte. (Blz. 12 rapport-Beumer). De commissie-Beumer zegt dan ook van deze mededeeling, dat deze te eenenmale in strijd met de feiten was. Waar de commissie Beumer verder op blz. 14 van haar rapport vermeldt, dat over de financieele resultaten die het contract dreigde op te leveren, op 10 Juli 1933 door den crisis-accountants dienst een verontrustend rapport werd uit gebracht, hetwelk aan de N.V.C. aanleiding gaf, om op 21 Juli 1933 aan de A.B.T.B. te schrijven, dat het voor een voortzetting van de samenwerking tusschen partijen volstrekt noodzakelijk was, dat het bedrijf van de N.V. Engroshandel „Welling" vanaf heden geen verlies meer zou opleveren is het dui delijk, dat de bonafide bedrijven belangrij ke schade van dit op staatskosten concur- reerende en met verlies werkende bedrijf moesten ondervinden. Toen nu de tegenwoordige minister van landbouw en visscherij in deze nieuwe hoe danigheid optrad, heeft het bestuur met zijn rechtskundigen adviseur een speciale audiëntie aangevraagd, en op deze audiëntie den gang van zaken uiteengezet. Men vond bij den minister een willig ge hoor en de minister gaf te kennen, dat het hem gewenscht voorkwam, dat bovenge noemde bond een verzoek zou indienen, tot instelling van een onpartijdige commissie, aan welke hij de grieven terzake van deze dumping door de varkenscentrale toegepast, zou voorleggen en die hem dan verder zou kunnen adviseer en. Zuel!S ®af..de minister in overweging om in het schrijven, waarin het desbetreffende verzoek zou worden gedaan, de aandacht van den minister te vestigen op een lid, dat hij in deze commissie zou kunnen benoe men. Naar onze opvatting beteekende dit, dat de bond een lid zou kunnen voordragen. De commissie uit het bestuur van genoem de vereeniging dacht, dat er eindelijk een kans was, om van regeeringswege recht te verkrijgen, waar alle pogingen bij ir. Lou wes en het bestuur der varkenscentrale schipbreuk hadden geleden. In verband met de plaats gehad hebbende audiëntie werd het verzoek ingediend en wat het lidmaatschap van bedoelde commis sie betreft, de aandacht van den minister gevestigd op den adj.-directeur van het ge meentelijk abattoir te Amsterdam. De zaak bleef daarop geruimen tijd rusten. Eindelijk kwam van den minister bericht, bestuur zelf het verzoek tweede dat de minister niet bereid was tot benoe ming van een commissie over te gaan, daar deze zaak behandeld was in het rapport van de commissie-Beumer. Dit antwoord bevreemdde het zeer, ten eerste omdat de minister instellen der commissie en het daartoe had gesuggereerd en ten daar juist het rapport der commissie-Beu mer aanleiding was geweest tot de bespre king op de particuliere audiëntie en tot de genoemde suggestie. Waar verder uit het rapport der commis sie-Beumer blijkt, dat de N.V. Uithoornsche Baconfabrieken (onderdeel van het Zwanen berg-concern) voor de door haar geslachte varkens in de periode waarover onderzoek plaats vond (15 Augustus 193231 Maart 1934) 3.3 cent per K.G. minder betaald dan de bedrijven, welke op de vrije markt hun varkens moesten koopen en dit bij een gemiddelde slachting van plm. 263 per week maar even een verschil uitmaakt over ge noemde periode van ruim 84.000, is het duidelijk, dat het hier om zeer belangrijke bedragen gaat, waar de leden van genoem den bond naar schatting ongeveer het tien voudige van gemeld aantal slachtten. Dezer dagen zal tot dagvaarding van de varkenscentrale in liquidatie worden over gegaan. Zitting meervoudige strafkamer 5 Mei. van aan- Een schop weggenomen. De arbeider A. de G. uit St. Pancras had in de werkverschaffing in de duinen te Schoorl van een van zijn collega's een schop weggenomen en deze later aan een anderen collega verkocht. Getuige P. Bleeker, werkman te St. Pan cras, was de dupe van deze historie gewor den. Hij had de schop en een paar schoenen in een keet in de duinen achtergelaten en bij zijn terugkomst bleek de schop verdwe nen te zijn. Getuige J. Koomen had de schop van verd. gekocht. Hij had den steel geolied en bijgeschuurd. Het ontvreemde voorwerp werd daarna het onderwerp van een langdurige discus sie, waarbij kwam vast te staan, dat ge tuige Bleeker het met merkteekenen had behandeld en bovendien de schop door mid del van een stuk zakdoek aan den steel had gemaakt. Resten hiervan bleken nog wezig te zijn. De officier achtte aan de hand van de speciale teekenen den tenlaste gelegden dief stal bewezen en eischte tegen de G. een boete van 25 subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Zonder licht gereden? De volontair der zuivelfabriek te Beem ster J. A. Z. had door den kantonrechter een boete tegen zich hooren eischen van 4 of 4 dagen wegens het rijden zonder licht. Verdachte was van dit vonnis in hooger beroep gekomen, aangezien hij aanvoerde, dat hij op de genoemde plaats niet was ge weest. Getuige M. Rol, rijksveldwachter te IJmuiden, had verd. op 22 October van het vorige jaar te Kwadijk gesommeerd halt te houden, aangezien hij geen licht voerde op Zton.rijwiel. Verdachte was doorgereden den efeena^rH180 hem herkend- speciaal aan de fiets E?«oh kn Van het stuur rechter!' Vestiging vonnis kanton- Uitspraak over 8 dagen. motorbootje op een balk, die in de vaart'bil zijn akker lag. Omdat de doorgang belem merd zou zijn, had M. den balk, die nader hand bleek toe te behooren aan de Ned Heidemaatschappij, die te Grootebroek werk in werkverschaffing uitvoert, op zijn land gehaald en een meter of 8 van de vaart in een greppel gelegd. De hem ten laste gelegde diefstal werd gestaafd door de verklaringen van de ge tuigen P. J. de Jager te Grootebroek, in dienst der Ned. Heidemaatschappij; N. Man, arbeider te Grootebroek en R. Groot, tuin der. De laatste getuige was een tijdlang in dienst van verd. geweest en had toen reeds gehoord, dat verd. met een zeker welgeval len over den balk had gesproken. Eisch 40 of 20 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Hooger beroepen zonder succes. J. L., wonende op Wieringen, thans gede tineerd, was door den onbezoldigden rijks veldwachter Th. v. d. Hoek uit Slootdorp aangehouden, toen hij zich met zijn auto op den Noorderdijkweg op Wieringen bevond. De verbaliseerende ambtenaar had gecon stateerd, dat L. geen rijbewijs had en bo vendien in kennelijken staat verkeerde. Verd. was van het vonnis van den kanton rechter resp. 15 en 50 in hooger beroep gekomen. Het eerste feit (geen rijbewijs) werd door hem erkend, doch de dronken schap werd ontkend, ten bewijze waarvan een tweetal getuige a decharge gedagvaard waren. De officier, die meer waarde hechtte aan de verklaringen van den rijksveldwachter, eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Uitspraak over 8 dagen. P. W. M., chauffeur te Den Helder, had op 15 Januari een procesverbaal gekregen, omdat hij in de Weststraat te Den Helder gereden zou hebben zonder dat zijn auto aan de voorzijde verlicht was. Door den kantonrechter was M. hiervoor veroordeeld tot een geldboete van 25 subs. 10 dagen hechtenis. M. voerde bij zijn verweer aan dat hij met zijn mouw per ongeluk de handel van het licht zou hebben overgehaald. Eisch bevestiging vonnis kantonrechter. Uitspraak over 8 dagen. J. S. loswerkman te Wieringen, had op 25 October te Den Helder gereden met een auto waarvan het nummerbord aan de achterzijde niet was verlicht, terwijl bo vendien bij een ingestelde controle zijn rem men niet in orde bleken te zijn. De kantonrechter had hem te dier zake respectievelijk veroordeeld tot een geldboe te van 5 en 15. S. die van dit vonnis in hooger beroep was gekomen, zei in zijn verweer dat hij niet in zijn eigen auto reed, doch op last van zijn toenmaligen patroon reed. Eisch bevestiging vonnis van den kan tonrechter. Uitspraak over 8 dagen. J. de M., schilder te Den Helder, had op 22 November verleden jaar een kar, die oorspronkelijk achter een anderen wagen gekoppeld was, even weggereden zonder dat er voor en ander verlichting was aan gebracht. Van het vonnis van den kantonrechter waarbij hij veroordeeld werd tot een geld boete van resp. tweemaal 5 of 4 dagen, was verd. in hooger beroep gekomen, aan gezien hy oordeelde, dat de straf te hoog was. Hij had de kar maar over een afstand van enkele tientallen meters verreden om dat hij ter plaatse aan het verhuizen was. Eisch bevestiging vonnis kantonrechter. Uitspraak over 8 dagen. INBRAKEN TE BARNEVELD. Drie recidivisten ieder tot drie jaar veroordeeld. Het gerechtshof heeft vandaag drie reci divisten N.M,. W.L. en J.M., die 2 inbraken te Barneveld hadden gepleegd, n.L in de coöp. zuivelfabriek en in het kantoor van den coöp. landbouwbond, ieder veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en bevestigde hiermede het vonnis van de rechtbank te Utrecht. De procureur-generaal had verhooging van straf tot vier jaar geëischt De inbraken waren gepleegd in Novem ber van het vorige jaar, het succes was ech ter niet groot. De brandkasten boden weer stand en de nachtelijke bezoekers vertrok ken met medeneming van wat kleingeld, sigaren en postzegels. Een nachtwaker had de auto waarmee zij gekomen waren, op gemerkt. Hij had het nummer genoteerd en den volgenden dag arresteerde de politie de drie recidivisten en den chauffeur. De laatste werd wegens medeplichtigheid tot een jaar en vier maanden veroordeeld, hij berustte in zijn straf. ERGELIJKE ORDEVERSTORING NA AFLOOP VAN DEN STILLEN OMGANG. Of gebrek aan opvoeding of onbezonnen heid leidde er misschien toe, dat Zaterdag na afloop van de deelname aan den stillen omgang de deelnemers zich des nachts plus minus 4 uur luidruchtig via den Kennemer- straatweg in de richting .Heiloo huiswaarts begaven. Het ergelijke lawaai, dat vele van hen maakten, is werkelijk schandelijk te noe men. Voetballen met eenige blikkenbusjes, schreeuwen en lachen, terwijl van een wo ning zelfs de huisbel niet gespaard bleef. Wel waren dit jeugdige lieden, doch dit neemt niet weg, dat zulks niet te pas komt. Ook de vele fietsers, die zich in die richting bewogen, voerden luidruchtige gesprekken, die uit den aard van de zaak door de nach telijke stilte zeer tot hun recht kwamen. Is het niet mogelijk, dat óók na afloop de politie strenger toezicht houdt of nog beter, dat door de leiders in deze zaak een verma nend woord gesproken wordt, opdat deze ergelijke dingen zich in de toekomst niet zullen herhalen? Met dank voor de opname, Een Straatwegbewoner. i"et..1.S_n,atuurlijk m<>8elijk, dat in den Zaterdag baldadigheden jongens, die l«= en Dars viin evenwel laten avond van afkomstig zijn van mannen deze nachtrumoer-vfrwekkersW°ddein' dat aan den stillen was hun gedrag zeker niet in overeenstem ming met de plechtigheid waarvoor zij na™' onze gemeente waren gekomen. Red. Alkm. Crt.) De aankomst der meisjes van de Verkade fabrieken voor de feestviering ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan. voorgekomen, dat door B. en W. een perl soon den weg werd gewezen om tegen onze uitkeeringen te protesteeren. De heer Zut oordeelde, dat men om ver. schil van meening niet moest weg loopen De heer Zut zit echter nog maar kort'in h-t college, dus zal hij niet het interne van de zaak kunnen weten. De heeren echter wel begrijpen, dat het, als degenen die in werkverschaffing zijn en zich laten schorsen en door het B. A. worden afm, wezen voor geldelijken steun, en dan, als ze zich vervoegen aan het raadhuis, met een advies van uitkeering, volgens de steun- regeling terug komen, bij ons kwaad bloed zet, en tegenover de andere arbei ders niet gerechtvaardigd is. Wü gevoelden ons als het vijfde wiel aan den wagen. Onze gedachten waren, dat wij zelf een oordeel mochten vellen in de goede lyn. Daarin zijn wij ons nooit te buiten gegaan, doch de samenwerking, als steeds zoo met ons wordt gehandeld, was voor ons absoluut onmogelijk. Mijnheer de Redacteur, met dank voor de plaatsing, teekenen wij, A. J. VERDUIN, J. v. d. WOUDE, Oud-leden van het B. A, Koedijk (Zuid-Einde). HET B. A. IN KOEDIJK (ZUID-EINDE). Mijnheer de Redacteur! Mogen wij U verzoeken om een plaatsje in Uw veelgelezen blad? Bij voorbaat onzen dank. Donderdag 30 April stond in Uw blad de raadsvergadering van Koedijk vermeld. Over de ontslagaanvrage van ondergetee- kenden wenschen wij nog eenige uitlegging te geven. De volgende zinsneden komen daarin voor. De heer Schuur zeide o.a.: De meeste conflicten ontstonden, doordat, wanneer weinig of geen steun werd toege kend, het meermalen gebeurde, dat van het raadhuis instructie kwam, dat zooveel moest worden uitgekeerd, in den vorm van een bevel. Dit werd ontkend door den voorzitter. Maar het is toch wel juist, dat men dan met een zoodanig bericht kwam vanaf het raadhuis, al zullen wij dit dan maar noemen op advies. De heer Schuur had zich niet behoeven terug te trekken. Hij had zijn standpunt wel kunnen vasthouden, de heer Schuur als deskundige op dit gebied wist heel goed hoe de zaken steeds zijn gegaan. De heer Hart zeide, dat de naar voren gebrachte grieven in hoofdzaak van ouden datum waren en hij zeide ook, dat het te genwoordige college zich buiten de zaken van het Zuid-Einde houdt. Dit is echter heel anders. Namen zullen door ons niet worden ge noemd. Echter de motieven zijn er. Het is U dacht hnmera, dat a nog baat vóór dia andara auto hot kruhpaMt kon paiiaaronl Maar langt dan wag moot a dat niat „dan kon", a moot *t zeker watonj van Dinsdag 5 Mei 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLAXDSC1? LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te 250 STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 4 Ned-lndië 1934 5K Duitschland 1930 Idem met verklaring BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. Koloniale Bank Ned lnd Handelsbank. Rotterd. Bank INDUSTR. OND. B1NNENL Alg. Kunstzijde Unie v, Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service Kennecott Copper Steel comm U. S Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. lnd. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr Perlak Philips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat, Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw Cert. Union Pacific gNoteering per 50 x) ex-coupon fExclaim. PROLONGATIE Vorige koers W7, 96W1# 19Vs 20 116 120 44'/, 105 1047, 21»/, 337, 567s 196 1721/, 1047, 417, §1*7» 273/, 2»/» 20 2'/« 2143/, 116 1027, 21 1300 154 pl.m. pl.m. pl.m. 1.30 1.46 2.00 997, 99'/, 96»/,.1/, 96'/, 197, 191/, 20»/. 203/, pl.m. 2.1» 45 104 V, 227, 56'/. 2037,-4 1763/, 1057,-6 42 1^3/,-V, 291/,'/. 21 34'/,-»/8 4 219 227, 57-V. 176'/,-7 1067,-f 1763/, 1063/,-7 19| lWis-20 29|-16/i6 297» 2'Yis 21 34'/,-V. 227» 348/8-Vj 22»A 177»/,-| 106'/, 20-7, 29-U/» 2»«/.*V« 341/1 7» 154 206* 2297, 232 249'/, 254 7, 255J-61 85»/, 86 253/, 25'/, 93/., 97s-»A« 9»7m V, 9»/» 10 9'%,-IU 111% 1I4S-7, 1147, 5 667, 68 90 90 397, 40 581/, 59 l'7ifl 21/, U/, 46'/, 43 173 175 198 201 191'/, 195»/,- 6 42'/, 41'/, 187/» 17 187,-*/. 8'»/, 67. 717. 12 220-2 222 225/8 255J-71 2567, 91% 91% 1° 1141/,.5 115i/i 42'/, 173 '205 197-8 187. orige koers WISSELKOERSEN AMSTERDAM 17, pCt Heden P/, pCt- 'Exdividcnd. NIET OFFICIEEL. New-York Londen a Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Vorige koers 1.477, 7.321/, 59 25 9-711/1 25 01 47 96 32.60 37 60 36.65 20.077. Koers op heden 2 uur 1.477, 7.32'/, 59 421/. 9.70'/, 25.06 47.97 32.677, 37 67»/, 36 721/, 20.15

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8