DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Engelsche buitenlandsche politiek. tiS' No. 108 Donderdag 7 Mei 1936 138e Jaargang Slechts één sanctie had onmiddellijk doel hunnen treilen: sluiting van het Suezkanaat. ZWARE SLAG VOOR DEN VOLKENBOND. De toestand in Abessinië. Het spant in Spanje. De roofoverval te Westzaan. De moord te Wildervank. Wardenier ontoerekenbaar. Prof. Aalberse voorzitter der Tweede Kamer. -imito- r*-r k - i'? M l "M m- W'-: ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rjjk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek» en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordaro C postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. Voor een stampvol Lagerhuis heeft de Labour-afgevaardigde Dalton gister middag het debat over de buitenland sche politiek geopend. Dalton viel de regeering scherp aan, o.a. wat betreft de politiek ten aanzien van het Abessinische conflict. Sprekende over de Britsch-Egyptische on derhandelingen zeide Dalton: Tenzij wij onze betrekkingen met Egypte op vriend schappelijke en coöperatieve basis kunnen plaatsen, zal onze oppositie in Afrika in haar geheel ernstig bedreigd worden. De voornaamste grief van Dalton tegen de regeering was, dat deze volgens hem ver antwoordelijk was voor het uitbreken van den Italiaansch-Abessinischen oorlog en na gelaten had, de verplichtingen uit hoofde van het Volkenbondspact, en in het bijzon der artikel 16, na te komen. Krachtige rede van Eden. Nadat Dalton betoogd had, dat er geen enkele rechtvaardiging voor bestaat, de Ita- liaansche overwinning te erkennen, door dc sancties op te heffen, en dat het geschok te gezag van het collectief systeem moet worden hersteld, nam Eden het woord. De minister van buitenlandsche zaken be gon te zeggen, dat de feiten vrijmoedig on der de oogen moeten worden gezien. Het zwakke punt der sancties, aldus Eden, is, dat zij niet onmiddellijk doeltreffend kon den zijn. Slechts één sanctie had onmiddellijk doel kunnen treffen: sluiting van het Suezkanaal voor de Italiaansche sche pen. Deze sanctie zou onvermijdelijk tot militaire actie hebben moeten leiden. Indien de oppositie tot militaire actie wil overgaan, moet ik haar waarschu wen, dat men het Suezkanaal niet met papieren booten kan sluiten. Dat de re geering niet op militaire sancties aan dringt, komt omdat zij afschuw heeft van den oorlog en niet uit vrees voor het uiteindelijk resultaat. Zware slag voor den Volkenbond. Aan deh Volkenbond was volgens Eden een zware slag toegebracht, doch zonder schroom diende de les hieruit getrokken te .worden. Wat de toekomst betreft, zeide Minister Eden Eden, dat het duidelijk is, dat de Volken bond moet blijven voortbestaan. In de he- dendaagsche wereld is hij absoluut onont beerlijk voor de organisatied er internatio nale aangelegenheden. Iedere regeering, die in den Volkenbond vertegenwoordigd is, moet voor zichzelf zorgvuldig de conclusies overwegen, die uit de laatste zeven maan den getrokken kunnen worden en moet vervolgens aan den Volkenbond haar mee ning kenbaar maken, en. dit organisme moet als een geheel zijn toekomstige gedragslijn vaststellen. Wij stellen voor, zoo vervolgde Eden, onmiddellijk met de bestudeering der betrokken vraagstukken te beginnen, en o dit doel zullen wij in overleg treden met de dominions. De Volkenbond had weliswaar den oorlog niet verhinderd, doch, aldus Eden, hij heef dc voortzetting van den oorlog moeilijker en kostbaarder gemaakt en in dit licht moet het onderzoek worden gevoerd. Wat de Maandag aanvangende zitting van den Volkenbondsraad betreft, deed Eden een beroep op het Lagerhuis om den Engel- schen gedelegeerden vertrouwen te schen ken. Op een interruptie van Dalton gaf hij de verzekering, dat de regeering in deze zitting haar politiek, gebaseerd op het Vol kenbondspact, zal blijven voortzetten. Eden besloot met te wijzen op de geva ren van het oogenblik, nu overal actief be wapend wordt. Hij zeide, dat de Britsche regeering een belangrijke rol zal hebben te spelen, en deed een beroep op het Lager huis, matig te zijn in de critiek. Andere sprekers. De liberale leider Sinclair verklaarde on der applaus van de oppositie, dat de Vol kenbond naar zijn meening nog niet was gestrand, omdat de kwestie tusschen den Volkenbond en Italië nog niet is geregeld. Deze afgevaardigde drong aan op verscher ping der sancties. Austen Chamberlain bestreed het nut hiervan. Een actie van de vloot in den aan vang, die ik bereid geweest zou zijn te steunen, aldus spr., had kunnen slagen, doch ik ben er zeker van, dat zij tot een oorlog zou leiden, indien zij morgen beproefd werd. Het gebruik van geweld zou volgens Cham berlain nutteloos zijn, want er zou geen druppel bloed in Abessinië door gespaard worden, en de oude regeering zou er niet door hersteld worden, aangezien deze ineen gestort is. Chamberlain verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de regeering gelijk heeft de grondvesten van den Volkenbond te willen versterken door een reeks regio nale pacten met regionale waarborgen. Wij hebben, zeide hij, een reusachtigen bovenbouw, doch zijn grondvesten zijn op het oogenblik zeer wankel. Een „kanaal-staat". Het lid der liberale regeeringspartij, Der- nays, zeide tijdens de debatten, dat Hitier wist, dat wij niet bereid waren te vechten voor de verdragen en daarom het Rijnland opnieuw militariseerde, en dat Mussolini om dezelfde reden Abessinië in bezit nam. De dictatoren hadden den Volkenbond beschouwd en ontdekten, dat deze niet van graniet, doch van papier was. Hij prees verder de sancties en zou een soort Kanaal-staat wenschen te zien geformeerd, bestaande uit Nederland, Frankrijk, België en Groot-Britannië, die vereenigd waren door de stevige garantie van militaire actie tegen eiken indringer, die volgens de regelen van den Volkenbond tot aanvaller was ver klaard. Buiten deze streek wenschte hij nooit verder te gaan dan economische en alge- meene sancties. Het debat werd zonder stemming geslo ten. De communist Gallgagher voerde n.1. nog het woord om 11 uur des avonds, het uur waarop het debat zou worden gesloten. Volgens de regels van het huis geschiedde dit dan ook automatisch. Oproep van Badoglio tot de Abes sinische bevolking. Maarschalk Badoglio heeft te Addis Abeba den volgenden oproep tot het Abes- simsche volk gericht: „Abessiniërs, vandaag zijn de troepen van den machtigen koning van Italië te Addis Abeba binnengetrokken. In stad en dorp herneemt het leven zijp gewonen gang. Geen maatregelen zullen worden genomen tegen hen, die de wapens neer leggen en den arbeid hervatten. In den schaduw der Italiaansche driekleur zullen de Abessiniërs de gerechtigheid zien ge dijen". Deze oproep is in het Italiaansch en het Amhaarsch verspreid. Beschouwingen van de „Giornale d'Italia". De „Giornale d'Italia" geeft een uiteen zetting van de „Pax Romana", waarover Mussolini heeft gesproken. Deze vrede beteekent volgens het blad een volkomen Italiaansch bezit van Abessinië. Het blad keert zich tegen „pogingen tot het maken van reserves, die reeds weer gemaakt worden" en waarbij op ruilhandel gespe culeerd wordt. De verdere militaire maat regelen zullen nog slechts het karakter van een groote politioneele en zuiverings actie hebben. Harrar, Dzjidzjiga en andere belangrijke steden zullen spoedig bezet kunnen wor den. De occupatie zal snel en duidelijk ge schieden, waarbij men uitgaat van den feitelijken toestand en steunt op de een stemmigheid, waarmede de inboorlingen zich hebben uitgesproken voor de Italiaan sche driekleur. De Negus en zijn generaals, aldus ver volgt het blad, hebben door hun vlucht hun rechten verloren. Deze opvatting wordt gesanctionneerd door het feit, dat Engeland en Frankrijk dezen menschen vrijheid van doortocht hebben verleend. Interventie van deze landen of van den Volkenbond schijnt het blad niet meer op zijn plaats. Er is nog slechts de bevoegd heid der Italiaansch^ regeering. Krijgsgerecht te Addis Abeba. Gedurende den geheelen nacht trokken nieuwe Italiaansche troepen en auto's Addis Abeba binnen. Maarschalk Badoglio heeft onmiddellijk een ordedienst georga niseerd, verzorgd door Carabinieri en sol daten, die over snelle wagens beschikken, De plunderende elementen waren spoedig onschadelijk gemaakt. De Fransche lega tie heeft den Italiaansche militaire auto riteiten meegedeeld, dat de compagnie in fanterie, die ter beschikking van het ge zantschapsgebouw uit Dzjiboeti is ont boden, per eerste gelegenheid zal terug- keeren, zoodra zij te Addis Abeba zal zijn aangekomen. Nadat Badoglio een politiedienst had georganiseerd, heeft hij een krijgsgerecht ingesteld voor administratie en recht spraak. Verbinding tusschen Djiboeti en Addis Abeba hersteld. Het telefonisch en spoorwegverkeer tusschen Djiboeti en Addis Abeba is gis teren om 2 uur 's middags hersteld. De Fransche troepen zijn te Addis Abe ba aangekomen nk een gevecht met plun deraars in het station Akaki, daarbij zij geen verliezen leden. Zij zullen vandaag naar Diredaua terug keeren, omdat de Italianen thans meester zijn te Addis Abe ba, en de orde daar hebben hersteld. Harrar is door de Abessinische troepen verlaten, doch het is nog niet door de Ita lianen bezet. Rapport van den Amerikaanschen gezant te Addis Abeba. De gezant van de Vereenigde Staten te Addis Abeba, van Engert, heeft gister avond om 11 uur aan het ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat alle in de stad wonende Amerikanen in veiligheid zijn, doch dat de journaliste Miss Eleanor Meade, uit New York, ver dwenen is. Het is echter mogelijk, dat zij met een der laatste treinen voor het uit breken van de onlusten vertrokken is. Hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. De bezittingen van de Amerikaansche zie kenhuizen en ambulances te Addis Abeba en omstreken zijn behouden, doch ver scheidene Amerikaansche onderdanen hebben tijdens de plunderingen alle be zittingen verloren. De negus te Suez. De kruiser „Enterprise" met de negus en zijn gevolg aan boord, is vanmorgen om zes uur hier aangekomen. Het schip werd onmiddellijk het kanaal binnengelaten. Eenige leden van het gevolg bevonden zich op de brug toen de oorlogs bodem de haven passeerde. Politieke botsingen. Te Alcala Del Valle heeft een botsing plaats gehad tusschen linksche elementen en de politie. Twee personen werden ge dood, zeven gewond. Te Bilbao zijn twee broers, beiden lid van de Baskische Nationale Partij, door revolverschoten gewond, een van hen ernstig. De staking te Valladolid. De algemeene staking in Valladolid duurt voort. Er hebben zich enkele inci denten voorgedaan, doch slachtoffers zijn niet te betreuren. Het stakingscomité heeft een manifest gepubliceerd, waarin de vervanging van den gouverneur, den chef der politie en den directeur der ge vangenis wordt geëischt. Te Cadiz duurt de staking eveneens voort, een student is hier ernstig gewond. De onrust der laatste weken, Woensdagavond is in het Spaansche parlement door de afgevaardigden der rechterzijde gewezen op de excessen der laatste dagen. De monarchist Calvo Sotelo deelde mede, dat in de laatste veertien dagen 38 stakingen waren geproclameerd, terwijl 53 bomaanslagen en 99 overvallen werden gepleegd. 52 gebouwen werden bij de ongeregeldheden in de asch gelegd. Voor het meerendeel betreft dit kerkge bouwen. 47 personen werden gedood en 261 gewond. Sotelo drong er bij de regee ring op aan de partijorganisaties te ont wapenen, om een einde te maken aan de anarchie. De minister van Binnenlandsche Zaken, Casales Quiroga, verklaarde op verschil lende vragen, dat de regeering het slacht- is van gewetenlooze onruststokers. Zij zal alles in het werk stellen om dezen onschadelijk te maken. Men probeert door het verspreiden van gruwelverhalen c geruchten een paniekstemming bij de bevolking te verwekken. De minister gaf te kennen, dat de schuldigen niet tot de linkerzijde behooren. Hij heeft onlangs een officier laten arresteeren te wiens huize eenige dum-dum-kogels werden aangetroffen, welke hij waarschijnlijk had willen gebruiken in den strijd tegen zijn politieke tegenstanders. ENTHOUSIASTE ONTVANGST VAN KONING FAROEK. Egypte heeft koning Faroek 1 een warme ontvangst bereid. In den specialen trein, die hem naar Caïro bracht, nam de souverein de eerbewijzen in ontvangst van het volk, dat hem overal op de doorreis was komen verwelkomen. Drie escadrilles vliegtuigen vergezelden den specialen trein. Bij aan komst van den trein te Caïro juichte de volksmenigte, die reeds vijf uren voor het station stond samengepakt, dén koning luide toe en overal weerklonk de kreet „leve Faroek, de koning van Egypte. Leve de constitutioneele koning". De vorst begaf zich met groote plechtig heid naar de Moskee van El Rifai, waar zich de graftombe van zijn vader bevindt, en keerde daarop naar het Abdine-paleis terug. Vervolgens begroette de koning vanaf het balcon van het paleis de menigte, die hem met groot enthousiasme toejuichte. Daders tot drie jaar veroordeeld. Veertien dagen geleden hebben voor de Haarlemsche rechtbank terecht ge staan de 22-jarige loswerkman P. H., en de 28-jarige loodgieter H. D. B., beiden uit Amsterdam, die op Zondagmorgen 15 Maart een huishoudster te Westzaan hebben overvallen. Zij veronderstelden, dat de bewoner, de 88-jarige emeritus predikant ds. van Dokkum en diens huishoudster naar de kerk waren. De laatste was echter thuisgebleven. De mannen vroegen den predikant te spre ken, doch daar deze niet thuis was, werden beiden nitgenoodigd te wach ten. Om hun plan tot diefstal uit te voe ren, hebben zij de huishoudster vastge grepen en toen zij bleef schreeuwen, is zij op het bed van den predikant ge bonden. Inmiddels werd de woning doorzocht, waarbij slechts een horloge en een portemonnaie, inhoudende acht gulden, gevonden. Op het geschreeuw van de vrouw zijn voorbijgangers te hulp gesneld, waarna de mannen op de vlucht zijn geslagen. De politie heeft hen echter dadelijk achtervolgd en aan gehouden. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van vier jaar met aftrek van preventieve hechtenis tegen elk der mannen geëischt. De rechtbank veroor deelde hen hedenochtend tot drie jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van pre ventieve hechtenis. Daders tot twintig jaar veroordeeld Het gerechtshof te Leeuwarden heeft heden B. B., 27 jaar, en K. S., 34 jaar, arbeiders te Wildervank, wegens moord op Jacob Kroeze aldaar veroordeeld elk tot twintig jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal had levenslang gevraagd, een straf waartoe ook de rechtbank te Groningen hen had ver oordeeld. Opneming in psychopathen- gesticht. De rechtbank te Zwolle heeft van ochtend den 23-jarigen „constructeur" Wardenier te Steenwijkerwold, die veertien dagen geleden terecht heeft gestaan wegens diefstal van twee auto's te Zwolle, van een motorfiets te De venter en verduistering van een huur auto uit Assen, veroordeeld tot één jaar voorwaardelijke gevangenisstraf, met bepaling dat verdachte zal worden opgenomen in de Wilhelminahoeve te Opende (Gr.), zoolang de vereeniging het Hooge Land zulks noodig oordeelt en hij zich verder naar de aanwijzingen dier vereeniging gedraagt. De eisch was een jaar gevangenisstraf geweest, waarvan de helft voorwaar delijk, en drie jaar proeftijd, met plaat sing van verdachte in de Wilhelmina hoeve, onder toezicht van de vereeni ging tot behartiging der belangen van zielszieken. DR. ECKENER NAAR DEN BOSCH? Dezen zomer is het 25 jaar geleden, dat te 's-Hertogenbosch, een vliegweek werd gehouden, waarbij nu wijlen Henri Bakker, pionier in het Nederlandsche vliegwezen, een groote rol vervulde. Er worden nu pogingen in het werk ge steld tot een eenvoudige herdenking te komen. Naar de Js-Hert. Crt. meldt heeft dr. Eckener schriftelijk medegedeeld, dat hij in verband met dit feit bereid k indien meteorologische toestanden het niet beletten den Bosschen lucht vaartpionier mede namens de Duitsche vliegers in Juni a.s. te herdenken door een rondvlucht boven de stad te maken. GROOTE BRAND IN DE BETUWE. Drie woningen en een boerderij af gebrand. Hedennacht omstreeks twee uur is bij den landarbeider E. van der Ven, te Brakel, in de Betuwe door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de plaatselijke brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was, niet kon verhinderen dat twee aangrenzenden woningen en een boerderij eveneens een prooi der vlammen werden. Er kon slechts weinig gered worden. Ec-n kalf, een varken en eenig pluimvee verbrandden. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Opvolger van wijlen Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Bij Kon. Besluit van 6 Mei 1936 is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor den verderen duur der tegenwoordige zitting benoemd prof. nfc. P. J. M. Aalberse, minister van staat, lid van die Kamer. i- -■ «ij De nieuwbenoemde voorzitter van de Tweede Kamer, de minister van staat prof. mr. P. J. M. Aalberse, is op 27 Maart 1871 te Leiden geboren. Hij bezocht het roomsch- katholiek gymnasium te Katwijk aan den Rijn, studeerde aan de Leidsche universiteit, werd candidaat in de Nederlandsche letteren en promoveerde in 1897 in de rechten. Hij is werkzaam geweest als advocaat en was wet houder van sociale aangelegenheden van Leiden, voorts directeur van het centraal bureau der katholieke sociale actie en re dacteur van het katholiek sociaal weekblad en van „De Voorhoede". Mr. Aalberse is in 1903 tot lid van de Tweede Kamer gekozen en heeft het Ka merlidmaatschap bekleed tot 1916. In laatst genoemd jaar werd hij benoemd tot hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, welk ambt hij reeds twee jaar later vaarwel zegde om de portefeuille van Ar beid te aanvaarden in het kabinet-Ruys de Beerenbrouck, toen dit, in 1918, aan het be wind kwam. Hij slaagde er in, reeds een jaar na zijn optreden, de door hem ontworpen Arbeidswet in het Staatsblad te brengen. Als minister van Arbeid, Handel en Nijverheid maakte mr. Aalberse deel uit ook van het tweede kabinet-Ruys de Beerenbrouck, van 1922 tot 1925. Sedert laatstgenoemd jaar is mr. Aalberse weder-ononderbroken lid der Kamer. Na mgr. Nolens' overlijden koos de katho lieke fractie hem tot haar voorzitter. Van 1925 tot 1928 was mr. Aalberse hoofdredac teur van „Het Centrum". Hij is voorzitter van de Centrale Commis sie voor de Statistiek, voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid, lid van de Cen trale Commissie voor drinkwatervoorziening, ryksbemiddelaar in het vierde district

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1