Wat heeft het werkfonds tot stand gebracht DE GEBROEDERS „GOCHEM" Binnenland Naast bevordering van de industrie ook vermindering der werkeloosheid. Stimuleerend werk. stens voorbarig, omdat ook zonder deze in elke gemeente zoonoodig hulp bij begrafe nissen kan worden verkregen. Spr. vrees de, dat Amsterdam de vereeniging zal overvleugelen en geloofde, dat Zaandam wel goede redenen zal hebben gehad om de aansluiting af te wijzen. Spr. diende een motie in, waarin het bestuur gevraagd werd het besluit onge daan te maken of het te onderwerpen aan het oordeel der vergadering. De heer Eendebak was het hier grootendeels mee eens en vroeg of de aansluiting in het voordeel der leden zal zijn en hoe groot de kosten zijn, die door deze aansluiting op de vereeniging kwa men te rusten. De voorzitter herinnerde, dat in de vergadering van Maart 1932 een van te voren aangekondigd voorstel van het be stuur tot aansluiting bij vereenigingen op denzelfden grondslag met algemeene stemmen is aangenomen. Voorbarig was de aansluiting bij het Genootschap dus zeker niet. Spr. was overtuigd, dat er aan de aansluiting voordeelen zijn verbonden; de vereeniging blijft volmaakt vrij in haar huishoudelijk doen en laten. Het is vol gens spr. van groot belang voor de leden, als zij by eventueele verhuizing naar een andere gemeente aldaar eenzelfde ver eeniging zullen vinden. De belangen der dragers komen bij de aaneensluiting van alie vereenigingen zooals de Assoc'atie er een is, misschien wel iets in het gedrang, maar daarom mag de aansluiting der ver eeniging by het Genootschap niet achter wege blijven, want het belang der leden gaat vóór alles. De heer van Heerden meende, dat het besluit van 1932 nog geen definitieve aansluiting had bedoeld. Overigens bleef h'j van meening, dat in de toekomst de Amsterdamsche vereeniging de grootste macht in het Genootschap zal krijgen. Spr. noemde een voorbeeld, waaruit reeds zou blyken, dat die vrees niet geheel onge grond is. De voorzitter ontkende de juistheid ervan; de statuten van het Genootschap waken reeds tegen een overvleugelen door de Amsterdamsche vereeniging. Meer dan drie leden kan zij cok in de toekomst niet krijgtn in het bestuur. Tot den heer Eendebak zei spr., dat de financieele kosten van de aansluiting wa ren 50 cent per begrafenis van een persoon boven 12 jaar. De heer Eendebak had graag mede- deeling ontvangen van de kosten van ver gaderingen en reizen. Elk bedrag daarvan achtte hy in strijd met het belang der leden. Een enkele familie kan misschien van aansluiting profiteerer., maar men zou in noodzakelijke geval'en beter aan de betrokkenen dat voordeel kunnen betalen door de vercenigir.g. De heer Van K le e f zei, dat de aan sluiting bij het Genootschap is geschied zonder dat de leden het wisten. Zij was tot stand gekomen, omdat de federatie waarbij men zou aansluiten „over den kop" was gegaan. Overigens zei spr., dat elke be grafenis, hier door een „vreemde" ver eeniging verricht, een te laat uitvoeren van bedieningen door de eigen vereeniging tot gevolg heeft gehad. Tusschen den voorzitter en den heer van Kleef ontstond een discussie over hetgeen over de zaak een paar jaar geleden zou zijn gesproken. Er bleek niets over in de notulen te staan, waarop de voorzitter de opmerking maakte, dat men eventueele verzuimen in de notulen destijds in de vergadering had moeten duidelijk maken in stede van op een an dere plaats daarover te spreken. De voorzitter protesteerde ertegen, dat men de aansluiting zou willen laten leiden door het beginsel: „wat voordeel komt ervan?" De teraardebestelling van een stoffelijk overschot mag geen kwestie worden van een paar gulden meer of minder. Spr. achtte het niet mogelijk in deze vergadering een besluit te nemen tot weder-afscheiding. Een eventueel voorstel daartoe moet van te voren worden aange kondigd. Spr. stelde vast, dat vier jaar geleden tot aansluiting bij de federatie is besloten, maar toen bleek, dat de statuten daarvan de belangen van de eigen vereeniging in den weg stonden, is daartegen bezwaar gemaakt, zoodat een algeheele wijziging tot stand kwam, waarbij ook de naam der federatie werd gewijzigd. De aansluiting is dus geschied absoluut in overeenstem ming met het principe van het besluit van Maart 1932. Uitvoerig werd nog over deze kwestie gediscussieerd. De heer Eendebak stelde voor, een vergadering te beleggen speciaal met het doel de aansluiting bij het Genootschap ongedaan te maken. Dit voorstel werd door een viertal leden gesteund, meerderen gaven blijk ertegen te zün, zoodat het voorstel als verworpen werd beschouwd. Financieel verslag. De pennningmeester, de heer J. Kwast, bracht zijn financieel verslag uit over 1935. Het sprak van den gunstigen toestand waarin de vereeniging verkeert. Het ledenkapitaal bedroeg 5000 (vorig jaar 4600); de algemeene reserve is 1961.94 (vorig jaar 1501.39). De belans sloot op een bedrag van 7613.94. De korting, aan de leden toege staan op de voor hunne rekening uitge voerde diensten, bedroeg 519. Voor ver zekering van het personeel tegen de gevol gen van ongeval en ziekte werd betaald 153. Op de nota's van hen die van de diensten der vereeniging gebruik maken e i geen lid zijn, wordt een toeslag gehe ven a 5 deze beliep in het afgeloopen jaar 414.63. De verlies- en winstrekening over het boekjaar 1935 sluit met een bedrag van 3387.94 (saldo 860.55.) De contributiën bedroegen 1365.50. Aan het financieel verslag was toege voegd een rapport van het accountants kantoor Chr. Vennik, alhier, waarin ge adviseerd werd den penningmeester voor zijn richtig beheer te déchargeeren. De raad van toezicht, die eveneens de bescheiden van den penningmeester had gecontroleerd, noemde den financieelen toestand der vereeniging zeer goed en stelde goedkeuring van balans en rekening voor. De vergadering vereenigde zich hier mede en verleende den penningmeester décharge. De heer Eendebak vroeg naar voor stellen van het bestuur, waarvan de leden zouden kunnen profiteeren. Een of ander zou wel mogelijk zijn, meende spr., gezien het groote bedrag van het ledenkapitaal. De heer Knip drong aan op bezuini ging op de algemeene onkosten, zulks zou zijn ten bate van de leden. De heer van Kleef wilde de korting, die leveranciers toestaan, aan de leden ten goede doen komen. De voorzitter antwoordde op de gestelde vragen. Voorshands zullen voor stellen, zooals de heer Eendebak bedoelde, niet worden gedaan, omdat het niet kan. De leden genieten reeds korting op de kosten van begrafenissen (die méér kosten dan deze betalen); het overschot van het jaar 1935 zou vrijwel nihil zyn, als er geen toevallige baten waren geweest. Spr. zette dit uitvoerig uiteen, concludee- rende dat het noodzakelijk is de beschik king te hebben over een behoorlijke kas, ook al omdat verschillende betalingen voor verrichte diensten erg traag en soms zelfs heelemaal niet binnen komen. Mochten te eeniger tijd de algemeene onkosten kunnen dalen, dan zal zeer zeker het bestuur daar werk van maken. De heer Eendebak pleitte voor het nemen van een besluit om leden, die on machtig zijn te betalen voor de diensten der vereeniging, algeheele ontheffing te verleenen. De voorzitter waarschuwde tegen het nemen van een bindend besluit. In enkele gevallen, waarin een lid absoluut niet had kunnen betalen, is, mede door groote bereidwilligheid der dragers en van den directeur, een bevredigende oplossing gevonden. De heer van Kleef getuigde van den goeden wil der dragers ook in eventueel nog komende gevallen. Bestuursverkiezing. De heer De Kort wilde de verkiezing van een voorzitter voortaan doen geschie den door de algemeene vergadering. De voorzitter vond dit ook wel wen- schelijk, maar het huishoudelijk reglement kan niet zóó maar gewijzigd worden. Een voorstel daartoe dient van te voren te worden aangekondigd. De heer Den Hollander (bestuur) wees erop, dat het punt reeds de aandacht had van het bestuur en bij een binnen niet te langen tijd aan de orde te stellen wijzi ging van reglement en statuten zeker in bespreking zal worden gebracht. De beide aftredende bestuursleden, de heeren Bonsema en L. Fehres, werden hierop bij acclamatie herkozen. Als lid van den raad van toezicht (af tredend de heer H. J. van der Winden, niet herkiesbaar) werd gekozen de heer H. J. Keijzer. Na rondvraag, waarbij verschillende interne zaken werden ter sprake gebracht, volgde sluiting. NOORDHOLL. BOND VAN PLUIMVEE- VEREENIGINGEN. De N.H. Bond hield Woensdag zijn jaar vergadering op de bovenzaal van hotel Cen tral, onder presidium van burgemeester Drost van Kwadijk, Middelie en Warder. De voorzitter verheugde zich over de opkomst en heette meer in het bijzonder welkom het nieuwe bestuurslid Goudsblom. Bericht van verhindering was ingekomen van den consulent, den heer van Asperen Vervenne, die buitenslands vertoeft. De voorzitter deelde mede dat de poging om den heer Kwant (Bergen) in hèt hoofdbestuur te krijgen van de N.P.F. (Ned. Pluimvee Fe deratie) was mislukt. Gekozen is de heer Wals, die met steun van landbouw en Water- landsche afdeeling(en) candidaat is gesteld. Hierover kwamen de tongen los. Men ne geert onze vereeniging. We zijn alleen goed om 100 per jaar contributie të betalen. Men is wel zoo vriendelijk die aan te nemen! De Waterlandsche afdeelir.gen spraken zeer krachtig tegen dat zy den candidaat Wals hadden gesteund. Met klem van redenen werd betoogd dat rne~? alleen de candidatuur- Kwant had gesteund, sterker, men wist niet eens dat men Wals candidaat had gesteld. Verschillende heeren wilden zich los ma ken van de N.P.F. en een federatief verband vormen met Noord- en Zuidholland, Utrecht en Zeeland. De voorzitter wilde het verwijt ontgaan dat men zou zeggen: nu we onzen zin niet krijgen, gaan we heen. Wel wilde spr. toe zeggen om de zaak bespreken. Hij prees zich gelukkig dat Waterland niet aan die candidaatstelling had meegewerkt. Mocht het blyken dat men onorganisatorisch te werk gaat en ons blijft negeeren. dan zullen we in de najaarsvergadering met andere voorstel len komen. Hoewel niet van harte men is beu van de N.P.F. werd dit voorstel aan vaard. De heer Kwant bracht het jaarverslag uit. De eierprijzen zijn beter dan het vorig jaar, doch de exportmoeilijkhéden zijn niet opge lost. Gewezen werd op de eenzijdige samen stelling van de N.P.F. Dank werd gebracht aan dr. te Hennepe voor zijn voorliichting. Het ledental is met 1 verminderd. Er zijn 6 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen gehouden. De afd. Dirkshorn bracht verslag uit van de financiën. Het ledental 727 was be vredigend. De ontvangsten en uitgaven wa ren 660.15, saldo 73 ct. Met alg. stemmen goedgekeurd. Het voorstel van het bestuur om geen subsidie te geven voor eventueel te houden legwedstrijden ontmoette ver zet. Het bestuur zegde, uit zuinigheidsover weging, toe, om geen vast bedrag te noemen. De contributie werd bepaald als het vorig jaar. De voorzitter deed een beroep op de afdeelingen om, evenals verleden jaar, met een bijdrage te steunen. Het is niet denkbeeldig dat de subsidies verminderen. Oostzaan stelde voor om de broedver- gunning te verstrekken naar de grootte der bedrijven. Uit de toelichting en discussie bleek dat men den toestand daar moet ken nen. Iemand die 1000 eenden heeft, krijgt vergunning voor 1200 eieren. Het voorbroe- den door eenden (en later in de machine) is practisch onmogelijk. Gevraagd werd om vergunning van vroegbroeden voor kapi- candel-eenden. De voorzitter, die de moei lijkheden niet onderschatte, zal het vragen. Er is alles voor om dit billijk verzoek toe te staan. De Waterlandsche Fokvereenigingen vragen om de agenda van de N.P.F. ter ken nis te brengen van de afdeelingen. (Men weet dan wat er aan de hand is). De voor zitter zeide dat men de agenda hoogstens 14 dagen te voren ontvangt. Dat is dus niet mogelijk. Krommenie vroeg aansluiting van den B.P.N.H. bij het landelijk comité van actie tegen de nadeelige gevolgen van de graanrechten voor pluimveehouders. Het was weer het oude liedje. Onze stem wordt in de N.P.F. niet gehoord. Als de belangen van den handel in het gedrang komen, klopt men aan een doovemansdeur. Hoe staat het bestuur er tegenover, werd met klem ge vraagd. De heer Vos (hoofdbestuur) zeide dat het recht aan onzen kant is, doch de overmacht is te groot. De N.P.F. en de graanhandel zijn tegen ons. Breedvoerig werd dit voorste] besproken en men conclu deerde dat men partij moet kiezen. Zoowel de heer Vos als de voorzitter hadden den in druk, dat als men den minister een waarde vol advies voorlegt, hij het niet naast zich neerlegt. Monnikendam vond de particuliere fokkers ten achter gesteld bij de vermeer- deringsbedrijven. Waarom krijgen wy geen toeslag? Daar niemand verwachting had dat men eenig resultaat zal bereiken, werd volstaan om het verzoek over te brengen. Bergen vroeg medewerking om verlaging van marktgeld voor de markt te Purmerend. De voorzitter zal het aan B. en W. van Purmerend voorleggen. Wijdenes vroeg om de uitbetaling toeslag kuikens te bespoedigen. Nu moet men soms 4 maanden wachten. De secretaris zeide dat het niet vroeger kan; althans moeilijk. Den Helder vroeg medewerking om de ten toonstelling te doen slagen. Toezegging volg de. Benningbroek vroeg medewerking om den pluimveedag in Schoorl te doen hou den. Daaraan zal gevolg gegeven worden daar het min of meer een afspraak was. Men zal zich met de afdeeling Schoorl verstaan. Na een drukke rondvraag volgde sluiting. BOND VAN BOERINNEN EN PLATTELANDSVROUWEN. Woensdagmorgen kwamen de afgevaar digden en vele belangstellende leden van den bond van Boerinnen en Plattelands vrouwen ter vergadering bijeen in café Zwitser. De presidente van het prov. verband, mevr. Visser uit Wieringerwaard, heette allen welkom en herdacht in gevoelvolle woorden de onlangs overleden eerevoor zitster mevr. Bonnema, die het werk van den bond gesteund-had van de oprichting af. Van harte juichte spr. toe dat de Wa- renkeuringsdienst was blyven bestaan in Alkmaar. Daarna bracht mej. Kuiper uit Oostwoud een keurig verslag uit van de vorige vergadering, waarvoor zij een be dankje oogstte. Van de afd. Starnmeer was een brief binnen gekomen waarin men met klem aandrong om het H. B. te belas ten, er bij de regeering op aan te dringen dat zij meehelpt, het roomboterverbruik door verlaging in prijs, voor het Neder- landsche volk weer mogelijk te maken. Hierop volgde een leerrijke bespreking, waruit bleek dat deze kwestie vele zijden heeft en niet direct voor oplossing vatbaar zal zijn. Niettemin besloot men deze zaak steeds onder de aandacht te houden. De voorzitster vond ook in het weekblad „Nu", de aanprijzing an margarine hin derlijk, waarover zij met de redactie heeft gecorrespondeerd, hetgeen niet zonder succes is gebleken te zijn. De afd. Wijde Wormer had gevraagd om hulp by het winterwerk, daar de kleine afd. financieel niet sterk is. De voorzittster wist dat mevr. v. d. Wal belangloos een avondje komt vullen, waarvan men gebruik wenschte te maken. De vereeniging van B. en PI. vrouwen welke in N.-Holland reeds 1000 leden telt, heeft besloten een diploma uit te reiken aan hen, die langen tijd in een dienst werkzaam zijn geweest. Mej. Kuiper gaf aanwijzingen over de landelijke vergadering welke in Utrecht gehouden zal worden, de presidente las een bericht voor over goedkoop onderwijs aan jonge merschen in het landbouw- en tuin- bedrijf, waaraan de regeering steunt ver leent. Ook besprak zij de mogelijkheid om met behulp van het Witte Kruis, cursus sen te organiseeren in het verplegen van zieken in huis. In verband hiermede be- _,evr. v. d. Walde Boer de nood zaak dat de vrouwen, inplaats van man- zich laten inschrijven als lid van het Witte Kruis, daar zij uit ervaring wist hoe slecht de vergaderingen daar bezocht worden. Spr. was er van overtuigd, dat men daar goed werk kon doen en de man nen allerminst boos zouden worden als zij van dat lidmaatschap ontheven werden. De vrouw is de verzorgster bij ziekte, heeft belang bij goed gereedschap, goede voor lichting door middel van cursussen, wat de lijdende menschheid ten goede zal komen. Mevr. de Haan uit Wieringen hield een gloedvol betoog óver de tandverzorging in de scholen, zooals dat in het kanton Schagen reeds in praktijk is gebracht. Zij gaf den raad zich in verbinding te stellen met dr. deVries en vertelde van de leerrijke rede door prof. Heringa gehouden, die zeer zeker ook andere afdeelingen van dienst wil zijn. Een dankbaar applaus volgde. Mevr. Dieleman (Wieringermeer) be pleitte contact van het H. B. met de re- geeringscommissie inzake de boerderijen- bouw aldaar. De kamer-keukens voldeden in het gebruik niet, hetgeen zij met be wijzen staafde. Mevr. v. d. Walde Boer vond het wo nen in keukens uit den booze, vooral ook in het belang van het opgroeiende kind, achtte zij ruimte, licht en frissche lucht dringend noodzakelijk Een kamer, ho< eenvoudig ook ingericht, werkt volgent haar weldadiger op de kinderziel. Mevr. de Haan hoopte dat de prov. verg. ook eens in andere centra's gehouden zullen worden. Na beloofd te hebben dit onder de oogen te zullen zien, sloot de voorzitstei de prettige bijeenkomst. Na bij Val!- den inwendigen mensch verstel kt te hebben, ging een gedeelte dei vrouwen naar het gebouw van den Kei' ringswarendienst, de rest naar het gebouw waar de Alkm. Courant gevestigd is. waaronder de verslagfeefster zich be vond, zoodat alleen daarvan getuigd kan worden dat de ontvahgst er allerharte lijkst was, de leiding alles duidelijk u't- een aette hoe het dagblad geschreven en gedrukt wordt, de aangeboden thee en gebak in de kamer van de Redactie met erkentelijkheid in ontvangst werden ge nomen, het dankwoord van de vice-presi- dente mevr. Bommezy ons aller gevoelens vertolkte en het slotwoord van één der heeren een gul applaus verwierf, waarna allen zeer voldaan huistoe gingen. Onder leiding van den heer A. J. Lieve- goed, chef van den regeeringspersdienst. is op het departement van buitenlandsche zaken een persconferentie gehouden over het werkfonds, waarbij inlichtingen werden verstrekt door den heer dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den arbeid, en dr. ir. B. Bolger, secretaris van het werk fonds. Aan de zeer uitvoerige gegevens wordt het volgende ontleend: Het werkfonds, dat naast bevordering van de industrie beoogt vermindering der werkloosheid, heeft van het begin af ge poogd stimuleerend te werken. In dit ver band werd vooral gewezen op het bereikte resultaat bij den scheepsbouw. De werkge legenheid bij de scheepswerven is gestimu leerd, eenerzijds door, zij het dan ook zeer beperkt gehouden prijs-overbrugging, waar door voorkomen kon worden, dat verschil lende orders voor groote schepen naar het buitenland gingen, aan den anderen kant door het, tot een maximum van 15 van de bouwsom, verstrekken en credieten als tweede hypotheek voor den bouw van kustvaartuigen. Wat de eigenlijke credieten aan de in dustrie betreft, daarvan is thans een 20-tal toegezegd tot een bedrag van bijna drie millioen gulden. Zij hebben aan den eenen kant de bedoeling, bestaande bedrijven door een reorganisatie voor ondergang te behoe den en daardoor gelegenheid te openen met steun van het werkfonds nieuwe producten te fabriceeren. Zoo heeft een aantal credie ten er toe geleid, dat bestaande bedrijven de gelegenheid werd gegeven nieuwe pro ducten aan de markt te brengen, waardoor niet alleen de werkgelegenheid in het be staande bedrijf behouden kon blijven, doch ook nieuwe werkgelegenheid kon worden geschapen, hetzij in de bedrijven, die de grondstoffen leveren, hetzij in de neven- bedrijven (transport enz.), hetzij in de am- bachts- en middenstandsbedrijven, waarin de tewerk gestelde arbeiders als consu ment optreden. Medegedeeld werd nog, dat niet alle toegezegde bedragen worden opgeno men of verbruikt. Het komt namelijk voor, dat alleen door het feit, dat de betrokkene de toezegging van een cre- diet uit het werkfonds had, hij van par ticuliere zijde voldoende geld kan aan trekken en daardoor het werkfonds- crediet zelf niet noodig heeft. Verder hebben andere bedrijven nog slechts een gedeelte van het crediet opge nomen, en hopen de rest niet noodig te hebben. Ook bier blijkt dus weer duidelijk de stimuleerende werking. Bij de credietverleening, welke steeds wordt gezien in het kader van de alge meene welvaarts-politiek der regeering, wordt steeds nagegaan, of de betrokken on derneming niet geheel door particulier ka pitaal kan worden geholpen. Indien deze mogelijkheid bestaat, wordt geen crediet gegevfen. Overigens wordt de eisch gesteld, dat het benoodigde kapitaal voor een be langrijk gedeelte door particulieren wordt bijeengebracht. Verder wordt rekening gehouden met de rentabiliteit van het bedrijf, terwijl even eens het te verleenen crediet geen werk- verplaatsing in plaats van werkverruiming ten gevolge mag hebben. Waar hier met overheidsgeld wordt ge werkt, en dus de uiterste voorzichtigheid moet worden betracht, spreekt het wel van zelf, dat het aantal afgewezen crediet-aan- vragen veel grooter is dan dat der ingewil ligde, hetgeen by velen natuurlijk teleur stelling in het werkfonds heeft gewekt. Daartegenover staat echter de voldoening, dat uit de ervaring, welke met het werk fonds tot dusver is opgedaaij, blijkt, dat op het gebied van de industrie-financiering dc overheid een taak te vervullen heeft en dat wij ons gelukkig mogen prijzen, dat het werkfonds daartoe de gelegenheid heeft ge geven. Op een vraag, of bij de industrie-finan ciering ook voorwaarden worden gesteld ten aanzien van de loonen, werd geant woord, dat de kwestie der loonen inderdaad moet worden bekeken in verband met de rentabiliteit van het bedrijf. Het werkfonds zelf treedt echter niet in de onderhandelin gen hierover, wanneer deze tusschen werk gevers en werknemers zouden moeten wor den gevoerd. By de beoordeeling der rentabiliteit wordt tevens onderzocht, of het bedrijf winstgevend is, waarbij geen rekening wordt gehouden met bedragen, welke aan steun worden gegeven. Op een andere vraag werd medegedeeld, dat bij het werkfonds tot dusver geen plan nen zijn ingediend, welke een systematische vernieuwing van de handelsvloot beoogen. Wat de bemoeienis van het werkfonds bij de uitvoering van werkobjecten aan gaat, werd opgemerkt, dat bij financiering voor openbare werken ih het algemeen moet vaststaan, dat deze werken zonder medewerking van het werkfonds niet zou den worden uitgevoerd. Tevens wordt hier bij rekening gehouden met gebruik van zoo veel mogelijk Nederlandsch materiaal en met de plaatselijke werkloosheid. De vele ingediende plannen vereischen dan ook een nauwgezette bestudeering, welke uit den aard der zaak in vele geval len nogal eenigen tyd vordert. Op 28 April j.1. was voor een totaal aantal van 362 plannen vastgelegd een bedrag van 67.446.808,73, waarvan tot dusver is uit gegeven ongeveer 10 millioen gulden. Reeds uitgevoerd zijn 32 plannen, waar voor was vastgelegd 2.091.737,59 van welk bedrag op de bouwplaats werd verloond 434.454 voor 26.779 manweken, waarbij nog eenzelfde aantal moet worden gerekend voor arbeiders buiten de bouwplaats. Op 3 Mei j.1. waren 112 plannen geheel of gedeel telijk in uitvoering, waarvoor het toegestane bedrag 26.466.290 bedroeg. Op de bouw plaats werd tot dusver hiervan verloond 1.176.220, terwijl het aantal manweken tot 15 April 51.140 was. Over het geheele toegestane bedrag zal het aantal manweken op de bouwplaats rond 384.000 bedragen. Zoo is tot dusver reeds een aanmerkelijke vermeerdering der werkgelegenheid be reikt, welke als vanzelfsprekend nog zal toenemen, wanneer ook geleidelijk de ove rige reeds goedgekeurde plannen in uitvoe ring zullen komen. Want het aantal op de bouwplaats werkende arbeiders, beweegt zich, behoudens een kleine inzinking van In de jgrot waren nu de kisten opgestapeld, terwijl a bewaakt door eenige oorlogszuchtige die een machinegeweer hadden op- 263. x.i wc 51 CL de ingang werd uitziende manntn gesteld. 264. De kapitein was met de ligging van de rotsen en de grot goed op de hoogte, want dit was zijn geheime schuilplaats aan den wai. De grot had verscheidene S®'1 gen, en in één daarvan was een paardenstal ingericn waar de kapitein altijd paarden tot zijn beschikking ha staan. Hij gebood Éénoog ook een paard te zadelen en niet hem mee te gaan naar buiten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7