DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De nieuwe koers in Frankrijk. ALKMAAR-DEN HELDER v.v. C.V. Autobusdienst „NOORD-HOLLAND" No. 110 138e Jaargang De verkiezingsoverwinning van de „verbonden roode troepen". De socialisten de sterkste groep. KOMENDE REACTIE? De toestand in Abessinië. Gewijzigde dienstregeling, ingaande ZONDAG 10 MEI 1936, INKORTING RIJTIJD: Van ALKMAAR (Station): 7.10 7.45 8.45 9.45 10.45 12.45 13.45 14.45 15.45 16.45 17.45 18.45 20.45 Te HELDER (Havenhoofd) 8.45 8.35 9.55 10.55 12.10 13.55 14.55 16.10 17.10 17.35 18.55 19.55 21.55 Van HELDER (Havenhoofd) 7.10 8.40 9.12 10.25 12.10 13.25 14.10 15.25 16.10 17.40 18.25 19.25 20.25 Te ALKMAAR (Station) 8.20 9.40 10.40 11.35 13.35 14.35 15.35 16.35 17.35 18.40 19.35 20.35 21.35 De Negus te Jeruzalem. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 9 Mei 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen correspondent.) De tweede stemmingsdag heeft de overwinning van de verbonden roode troepen van het Volksfront voltooid, en ze is veel vollediger geworden dan een paar weken geleden iemand had durven denken. De communisten komen in de Kamer terug met 72 députés in plaats van tien, en vormen met de „pupisten" (Parti de 1'Union Prolétarienne) een aangesloten blok van 82 stemmen. De socialisten zyn erin geslaagd de radica len, die sinds onheuglijke tijden de eerste plaats innamen, te kloppen, en vormen met hun 146 afgevaardigden de numeriek sterkste groep. Met de ra dicalen en de kleinere groepen van an ders genuanceerde socialisten geeft dit aan het Volksfront een overweldigende macht van 381 stemmen, tegen de 237 van de gematigden en de rechterzijde. Ook wanneer men er rekening mee houdt, dat een deel van de radicalen naar de oppositie zal overzwenken, dan nog is die meerderheid ruimschoots voldoende om te regeeren. De meeste regeeringen van de laatste jaren in Frankrijk hebben het met heel wat min der moeten doen! Een eerste gevolg van dit resultaat is dat Frankrijk nu voor het eerst een „roode" re geering krijgt. Verre van zich nog verder afzijdig te willen houden hebben de socia listen verklaard er aanspraak op te maken naar parlementair gebruik met de vorming van het nieuwe ministerie te worden belast. Zoodra dus de nieuwe Kamer in de eerste dagen van Juni bijeenkomt, en Sarraut het ontslag van zijn kabinet heeft ingediend, zal de president van de republiek Léon Blum ontbieden, en hem met het premier schap belasten. Blum zal overleg plegen met zijn radicale en communistische bond- genooten, en daarna zijn ministerie in elkaar zetten. Als zijn gezondheid het toelaat zal hij zelf minister-president worden, en zijn medewerkers kiezen onder zijn eigen partij- genooten en de daartoe het meest geëigen de dus de meest linksche radicalen. Namen te noemen heeft nog geen zin, maar men kan voorzien dat de socialisten de meerderheid in het kabinet zullen vormen, en de radicalen slechts een aanvulling. De communisten doen zelf niet mee, maar zul len, ook alweer voor het eerst in de Fran- sche parlementaire geschiedenis, met de meeste getrouwheid hun steun aan de nieu we regeering geven. Wanneer men zich nu afvraagt wat van deze nieuwe richting in Frankrijk te ver wachten is, dan doet men goed zich nog eens te binnen te brengen wat in het pro gramma staat waarover de in het Volks front verbonden partijen het eens gewor den waren, en dat door het behaalde succes een regeeringsprogramma geworden is. In menig opzicht is dit wat vaag gesteld, juist omdat het vogels van vrij diverse pluimage vereenigen moest en hebben de opstellers zich bepaald tot het aangeven van een rich ting, zonder de bijzonderheden reeds dade lijk uit te werken. Maar eenig houvast heeft men er toch wel aan. Op financieel gebied, op het oogenbli wel het allervoornaamste onderwerp, is het in de eerste plaats de bedoeling van het Volksfront een eind te maken aan de macht van de Banque de France als particulier lichaam, dat een eigen politiek voert, door deze tot een algeheele staatsbank te maken. Het college van regenten, samengesteld ui de tweehonderd voornaamste aandeelhou ders, die volgens de bestaande regeling uit sluitend het stemrecht hebben, zou worden afgeschaft, en vervangen door een raad van beheer, bestaande uit vertegenwoordigers van parlement, regeering, industrie, hande landbouw en arbeid. De macht van den gouverneur zou worden uitgebreid, en de aandeelen zouden in obligaties worden om gezet. Het is duidelijk dat, aldus gewijzigd, de Banque de France zich geheel zou heb ben te schikken naar de opvattingen van de meerderheid van het oogenblik, in plaats van, zoals thans, zich te kunnen verzetten tegen maatregelen die ze niet in het belang acht van het openbare crediet. De angst voor de gevolgen die deze grootere afhanke lijkheid van de Fransche emissiebank op het gebied van het Fransche staatscrediet en van de stabiliteit van de munt zou kunnen hebben is zeker voor een groot deel oor zaak van de ongerustheid, waarvan beurs- kringen hier sinds de overwinning van het Volksfront hebben blijk gegeven. Verdere maatregelen op financieel ge bied in het program voorzien zijn een stren gere reglementeering van de naamlooze vennootschappen, met name waar het geldt de balansen en de bevoegdheid van de ad ministrateurs. Fraude bij de belasting op gaven zou bestreden worden door het in voeren van een kaart, waarop ieders positie ten opzichte van zijn belastingen genoteerd zou staan, en door een controle op den uit voer van kapitaal, waarop straffen gesteld zouden worden die kunnen gaan tot confis catie van de uitgevoerde sommen of van de tegenwaarde daarvan in Frankrijk. Voor zoover die nog bestaan mocht, mag men er wel bijvoegen, want wat er op het oogen blik naar buiten gaat, vaak in den vorm van aankoop van buitenlandsche fondsen die op de Parijsche beurs verhandeld worden, is niet gering. Natuurlijk beoogt het Volksfront ook een strengere belastingregeling, met een meer afdoende controle dan thans bestaat, nu de administratie het bewijs heeft te leveren van de onjuistheid van een opgave, wat doorgaans al heel moeilijk, zoo niet onmo gelijk is. De progressie zou sneller worden boven de inkomens van 75.000 francs, en de successiebelasting zou veel meer moeten opbrengen. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de communisten nog veel verdek willen gaan, en dat hun sterke positie tegenover een kabinet, dat hun steun noodig heeft, het waarschijnlijk maakt, dat met hun opvat tingen in hooge mate rekening gehouden zal worden. Zij eischen een flinke heffing ineens van de groote fortuinen, te beginnen bij die boven de 500,000 francs, en die pro gressief zou moeten zijn, van 3 tot 20 pCt. Ze verwachten daar tien milliard francs van. Aangezien zulk een heffing echter een vrij langdurige voorbereiding vereischt, om na te gaan hoe iedereen er voor staat, wil len ze in afwachting alvast beginnen met een buitengewone crisisbelasting op de groote fortuinen, van 1 tot 4 pCt., op de ba sis van de gegevens waarover de belastin gen thans al beschikken, al zijn die dan bok niet heel juist, omdat ieder nu eenmaal minder opgeeft, en waaruit ruim twee mil liard zou moeten komen. Verder kan verwacht worden, dat het ef fect van de wetsdecreten, waarbij alle sa larissen met 10 pCt. gekort zijn, ten aanzien van de kleinere ambtenaren en gepension- neerden zoo spoedig mogelijk zal worden af geschaft, dat de steun aan de talrijke fami lies zal worden verhoogd, dat flinke bedra gen beschikbaar zullen worden gesteld voor lichamelijke opvoeding en sport, en voor het ondernemen van groote 'werken, een der middelen waarmee de werkloosheid bestre den zal worden. De groote moeilijkheid voor de nieuwe re geering zal zijn voor al deze groote plannen aan het geld te komen. „Waar zal ik al dat haar vandaan halen?" vroeg een ongeruste kapper zich af, toen hij van een oude juf frouw uitvoerige aanwijzingen kreeg voor het opmaken van haar kapsel. Dat probleem zal ook het komende kabinet al heel zwaar vallen. De leus: de rijken moeten betalen klinkt wel heel mooi, en lokt op verkie zingsvergaderingen in de volkswijken luid applaus uit, maar men komt er in de prak tijk niet ver mee. Men bedenke bijvoorbeeld dat de directie belasting op het inkomen het afgeloopen jaar nog geen 1.300.000 millioen heeft opgebracht, en de speciale belasting op salarissen en pensioenen slechts 648 mil lioen. Wat beduidt het als dit bedrag, door een strengere controle, verdubbeld, of zelfs verdrievoudigd wordt, op een begrooting van bij de vijftig milliard? De dreiging die de franc op het oogen blik op de internationale markt ondergaat is een rechtstreeksch gevolg van deze onge rustheid omtrent den financieelen afloop van het komende experiment. Wie maar eenigszins kan, profiteert nog van de gele genheid om zijn bezit in goud of in buiten landsche waarden om te zetten. Gisteren stond er in de valuta-afdeeling van de Bank Jordaan alhier, die zich specialiseert in deze transacties, een lange queue wachtenden op straat, die binnen geen plaats vonden. Een oudere dame liet toen zij aan de beurt was, haar groote tasch vullen met gouden pon den. „Bent u zóó bang?" vroeg eenigszins spottend een mijnheer die een buitenland sche chèque was komen verzilveren. Zonder zich gebelgd te toonen over een inmenging, die feitelijk een indiscretie was, antwoord de ze: „Neen, ik ben niet bang, maar ik verdedig mijn bezit!" Zoo is algemeen de stemming: men verwacht dat een devalua tie niet langer te vermijden zal zijn, en „vlucht in een vreemde munt", zooals dat heet. Daarom ook valt te voorzien, dat dis conto-verhooging, het klassieke middel te gen speculatie, ditmaal niet genoeg uitwer ken zal, want speculatie is het ditmaal haast niet. Alleen kan men zich afvragen of zelfs goudbezit wel een afdoende verdediging is, nu wij te doen krijgen met een regeering die niet schroomen zal, om de gehate „ka pitalisten" aan te pakken, bepalingen te maken, waarbij het bezit van goud, of het wisselen van goud anders dan tegen een vastgestelden koers, gewoonweg verboden wordt. Het is deze ongerustheid van allen die wat bezitten omtrent de toekomst en Frankrijk is nog altijd het land van de klei ne spaarders, die allemaal een pot gemaakt hebben die het de nieuwe regeering moei lijk zal maken, zooals ze het dat de tegen woordige al doet, die nog tot in de eerste dagen van Juni aanblijft. Men krijgt den indruk dat de linksche overwinnaar heel blij zou zijn als deze nog genoodzaakt werd tot devaluatie over te gaan dan hadden zij er de verantwoordelijkheid niet voor! Maar Sarraut en de zijnen gevoelen daar natuurlijk ook niets voor en doen intusschen wat ze kunnen om die verantwoordelijkheid te verdeelen door reeds nu met hun aan staande opvolgers overleg te plegen en hen zoodoende tot op zekere hoogte hun deel te geven in de beslissingen die genomen zul len moeten worden. Het zal interessant zyn na te gaan hoe deze poging elkaar de verantwoordelijkheid in de schoenen te schuiven zal afloopen en hoe daarna het nieuwe bewind zich verde digen zal tegen de aanvallen van „het ka pitaal", dat zich begrijpelijkerwijze zoo hard mogelijk kronkelt eer het gestroopt wordt. Onlusten te Harrar. Sir Sidney Barton,'de Britsche gezant te Addis Abeba, heeft van den Britschen con sul te Harrar vernomen, dat daar onge regeldheden zyn ontstaan. Het schijnt hier wel een herhaling van de gebeurtenissen te Addis Abeba. Aan het hoofd van een detachement van 40 Somali-politiemannen, heeft de consul getracht den Abessinischen gouverneur te helpen de orde te handha ven, totdat de Italianen aankomen. Tot eergisteravond zes uur was het consulaat noch het hospitaal waar voornamelijk Zweedsch en Finsch personeel is, aange vallen. Volgens de gisterochtend ontvangen berichten nam gedurende den nacht het vu ren in hevigheid af, doch het plunderen duurde voort. De Britsche consul deelde mede, dat hij in de stad bleef. De Italiaansche troepen bevinden zich op een afstand van slechts 18 kilometer van de stad. Tot nu toe is nog geen melding gemaakt van Europeesche slachtoffers. Fransche legatiewacht grootendeels vertrokken. Het grootste deel van de Fransche lega tiewacht is te Addis Abeba gisteren naar Djiboeiti teruggekeerd. De Italianen her stelden snel de orde in Addis Abeba en stelden een bestuur in. De burgerbevol king en de militairen hebben vooral meel en petroleum noodig, wat zoo spoedig mogelijk zullen worden gezonden. Gisteren zijn Italiaansche militairen ver trokken om den spoorweg te bewaken en men gelooft, dat deze in vollen omvang zal worden gebruikt. Italië en de gezantschappen te Addis Abeba. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat maarschalk Badoglio den gezanten en zaakgelastigden te Addis Abeba heeft medegedeeld, dat hun diplomatieke werkzaamheden doelloos zijn geworden, daar de regeering, bij welke zij geaccredi teerd zijn, niet meer bestaat. Uit beleefd heid, aldus verklaart men te Rome, heeft hij het echter aan de gezanten overgelaten, de bescherming der belangen hunner landslieden te blyven waarnemen. Fransche persstemmen. De Fransche bladen vragen zich af, wel ken vorm het Italiaansche bestuur over Abessinië zal aannemen. Volgens de Matin zal Mussolini Abessinië gewoon annexeeren. Men heeft hier den indruk, zoo schrijft de Matin, dat men in Rome wars is van iedere overeenkomst over dit onderwerp. Engeland zwijgt en stemt dus toe. Italië en Engeland naderen elkander -lus weer. Dit is het beste, wat men voor het instandhouden van den vrede in Europa kan wenschen. Maar zullen wij in Frankrijk nu de eenigen zijn, die tegenover Italië een sanctie-politiek blijven voeren? Ook het Journal schrijft: Het is ongetwij feld onze plicht den Volkenbond te verzoe ken de sanctiemaatregelen op te heffen. De Excelsior verwacht, dat Flandin niet in staat zal zyn morgen naar Genève te gaan. Boncour, die waarschijnlijk in zijn plaats zal gaan, is geen groote voorstander van het in standhouden der sanctiemaatregelen. Hij is echter niet van meening, dat men het Ita liaansche succes in Abessinië als een feit ac compli moet beschouwen. Het principe der collectieve veiligheid vindt thans niet veel ingang meer. Boncour zal waarschijnlijk vol energie pleiten voor een verstandige schik king. Hoe deze schikking zal uitvallen, zal in hoofdzaak van Rome afhangen. De communistische Humanité legt nog eens den nadruk op de positie waarin de commu nisten zich bevinden. Wij wenschen vrede met allen, met het Hitleriaansche Duitsch- land en met het Italië van Mussolini. Wij zullen alle pogingen in het werk stellen om het front van Stresa te herstellen. Wij kun nen echter Italië's overwinning in Abessinië niet goedkeuren. Dit zou het stelsel der col lectieve veiligheid een te grooten slag toe brengen. Vandaag zal hij eenige journalisten ontvangen. Gistermiddag is de negus met zijn familie en zyn gevolg te Jeruzalem aangekomen. Op het station waren de commandant van de Oostelijke Britsche Middellandsche Zee- vloot en de commissaris van Jeruzalem aan wezig om de hooge personen te begroeten. De negus heeft zijn intrek genomen in het Hotel Koning David, vlak bij de Jaffapoort in de oude stad. Langs den weg van het sta tion naar het hotel stonden duizenden men- schen opgesteld, die den negus toejuichten. De negus dankte zacht glimlachend voor deze hulde. Hij gaf na zijn aankomst in het hotel te 'kennen, dat hij zich vroeg te ruste wilde be geven. In den loop van den middag en in den vooravond ont ving de negus een delega tie van priesters en zijn minister van buiten landsche zaken. Voor het hotel waar de negus verblijft, staat een Britsche schild wacht met de bajonet op het geweer. De negus heeft voorts verklaard, dat hij bereid was vandaag eenige journalisten te ontvangen. Het Arabische stakingscomité te Jeruzalem had den negus en zijn gevolg de beschikking gegeven over tien automobielen. Een uitlating van den negus. Een officieel persoon, die tijdens de door vaart door het Suez-kanaal op het schip van den negus moest zijn, en zijn opwachting maakte, sprak bij deze gelegenheid zijn droefheid uit over het treurig lot van den monarch. De negus antwoordde met een ge baar van onderwerping: „Voortaan is alles nutteloos". Dit waren de eenige woorden, die de negus sprak. Hij houdt zich vrijwel ge heel afgezonderd en alleen zijn dochter mag by hem komen. Een Italiaansche nota. De Italiaansche regeering heeft 30 April een nota gezonden aan den Volkenbond, welke gisteren is gepubliceerd, en waarin de Commissie van Dertien en den Bond het recht wordt ontzegd, het protocol van 1925 inzake repressailles te interpreteeren. De Italiaansche regeering is van oordeel, dat het gebruik van strijdgassen tegelijk moet worden besproken met de schending van alle andere internationale regelen voor het gedrag in oorlogstijd en de nota besluit, dat alleen het Roode Kruis de hiertoe be voegde instantie is. Dagelijksche luchtpostverbinding AsmaraAddis Abeba. Met ingang van vandaag begint volgens den oorlogscorrespondent van het Duitsche nieuwsbureau op het traject Asmara— Addis Abeba (ongeveer 700 K. M.) een ge regelde dagelijksche luchtpostverbinding. Overval op den spoortrein Addis AbebaDjibouti. Op den personentrein, welke Vrijdag avond te Dzjiboeti is aangekomen, was kort na het vertrek uit de Abessinische hoofdstad door roovers een overval ge pleegd, welke evenwel direct door de met den zelfden trein naar Diredawa terug- keerende Sengaleesche troepen werd afge slagen. Te Diredawa heerschte eenige opwinding, toen de trein daar aankwam, omdat in- heemschen hier probeerden de douanelood sen te plunderen. Ook in dit geval konden de Fransche troe pen, met machinegeweervuur, spoedig de orde herstellen. Met een anderen trein zijn Italiaansche troepen tot Diredawa gebracht. Op alle be langrijke punten langs den weg zijn wacht posten achtergelaten. Het is thans verbo den per trein Abessinië binnen te komen. Slechts het spoorwegpersoneel mag, met een visum van den Italiaansche consul te Dzjiboeti, van den trein gebruik maken. Lijdt de Negus aan gasvergiftiging? Naar een speciale verslaggever van de Daily Express uit Jeruzalem meldt, heeft de Negus hem medegedeeld, in de buurt van Magdala een gasvergiftiging te hebben opgedaan, van de gevolgen waarvan hij thans nog hinder ondervindt. Haile Selassie heeft op den correspon dent een ziekelyken indruk gemaakt. De Negus komt naar Europa. De keizer van Abessinië zal zich, naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, binnenkort met een klein gevolg naar Euro pa begeven. De plunderingen te Addis Abeba. Uit de berichten, die nog dagelijks bin nenkomen over de verwoestingen, die de plundertflrt» benden te Addis Abeba heb ben aangercht, blijkt, dat de schade buiten gewoon groot is. In de afgelegen wijken der stad knallen 's nachts nog voortdurend schoten. De door de Italianen ingestelde ordedienst, waaraan gedeeltelijk ook door de te Addis Abeba wonende Europeanen wordt deelgenomen, verricht snel werk en maakt met de ban dieten, die met wapens in de hand worden aangetroffen, korte metten. Vele plunde raars, wachten in de gevangenissen hun veroordeeling af. Nog steeds worden lijken gevonden, die voor een deel verschrikkelijk verminkt zijn. FAMILIE WEL EN WEE. De Times meldt uit Bagdad, dat senator Noor Yasri op tachtig jarigen leeftijd is overleden. Hij was verscheidene malen ge huwd geweest en vader van 22 zoons en 25 dochters. Ook met stoffelijke goederen was Noor Yasri rijk bedeeld en de ver deeling ervan heeft aanleiding gegeven tot ongeregeldheden bij zijn begrafenis. Vele zoons, bloedverwanten en vrien den verzamelden zich in het sterfhuis, waar een geschil ontstond over het testa ment. Men raakte slaags, waarbij gebruik werd gemaakt van messen en vervolgens ook van vuurwapenen. Zeven personen werden in den slag gedood en 17 gewond. Tot de slachtoffers behooren drie zoons van Yasri, die tegelijk met hun vader ter aarde zijn besteld. JOODSCHE GRAFTOMBE ONTDEKT. Een zeer goed bewaard gebleven graf tombe, welke door een aanzienlijke jood- sche familie in de eerste eeuwen der jood- sche jaartelling is gebruikt, is zoo juist door oudheidkundigen blootgelegd in het noordwestelijk deel van de vlakte van Esdraelon (Palestina). De muren waren beschilderd met af beeldingen van joodsche symbolen. Men hoopt, dat deze ontdekking eenig licht zal geven over het leven der joden uit dien tijd, te meer daar men veronderstelt, dat dit Mausoleum door een vooraanstaande stam van Israël is gebruikt. HITTEGOLF EN SNEEUWSTORMEN IN DE VEREENIGDE STATEN. In sommige deelen van de Oostelijke sta ten in Amerika zijn de temperaturen tot een voor dezen tijd van het jaar abnormale hoogste gestegen. In New York is de tempe ratuur gestegen tot 30,50 gr. C., in Phila- delphia tot 33,33 gr. C. en te Gaston in Pennsylvanië tot 33,88 gr. C. Aan den anderen kant worden deelen van Colorado door zware sneeuwstormen ge teisterd, die elk verkeer onderbreken. In het gebied van Hannah, in Oklahma, heb ben weiverstormen groote verwoestingen aangericht. Talrijke gebouwen werden ver nield. Een persoon werd gedood en onge veer 25 gewond, waarvan verscheldenen zwaar.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1