DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Is er nog een Abessinische regeering? Gouda geteisterd door een enormen brand. 'D No. 112 Dinsdag 12 Mei 1936 138e Jaargang Italiaansch protest in den Volkenbond, De toestand in Abessfnië, Verklaring van Aloisie. In Abessinië. Krankzinnige pleegt moordaanslag. Binnenland De groote stearine-haarsenfabriek met belendende perceeten totaal in de asch gelegd. Brandweer stond voor hopelooze taak. Ruim 350 arbeiders werkloos. De schade zou meer dan een millioen bedragen. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— tranco door het geheele Rjjk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef- 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Is er nog een Abessinische regeering en wordt die nog als zoodanig be schouwd Of mag men sedert enkele dagen slechts spreken van een Italiaansche kolonie Abessinië? Op het oogenblik is deze kwestie nog niet opgelost. Zeker is echter, dat de Volkenbond nog altijd de Abes sinische regeering erkent, maar even zeker is, dat Italië precies de tegenge stelde meening is toegedaan. Dat I" :k uit het volgende: De Volkenbondsraad zou gistermiddag bijeen komen, maar nog voor den aanvang van de zittine trad Woldemariam, de Abessinische vertegenwoordiger, de zaal binnen. Daarmee werd bewezen, dat de Volkenbond hem nog steeds als zoodanig beschouwde. Maar de Italiaansche gedelegeerde, ba ron Aloisi, was het daar niet mee eens. Hij verliet direct de zaal, stelde zich in ver binding met zijn regeering en legde daar na in den Raad de volgende verklaring af: „Italië kan de aanwezigheid van een zoogenaamden vertegenwoordiger van Abessinië niet toelaten, want feitelijk be staat er niets, dat gelijkt op een georga- niseerden staatsvorm in Abessinië. De eenige souvereiniteit die daar geldt, is die van Italië. Derhalve zou iedere bespre king van een Italiaansch-Abessinisch con flict geen zin hebben. Ik zie mij dan ook genoodzaakt van deelneming daaraan af te zien". Nieuwe Abessinische stap. De Abessinische gedelegeerde Wolde mariam heeft een schrijven doen toekomen aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond, waarin hij opnieuw protesteert tegen de strijdwijze der Italianen. Hij stelt verder de vraag of Abessinië aan de ge nade van zijn aanvaller zal worden over gelaten. Het Abessinische volk is niet bedwon gen en het grootste deel van het land is vrij en onafhankelijk gebleven. Het blijft zich verdedigen. Tenslotte vraagt de Abessinische gedelegeerde, of de Volkenbond, die evenzeer slachtoffer van den Italiaanschen aanval is, voor geweld zal buigen. Baron Aloisis naar Rome terug gekeerd. De Italiaansche gedelegeerde Aloisis heeft opdracht gekregen, Geneve te verlaten en nog vandaag naar Rome te keeren. Gaan de koning en de duce naar Oost-Afrika? Het gerucht gaat te Rome, dat koning Victor Emanuel en de Duce naar Abessinië zouden gaan, waaraan dan wordt toege voegd dat de koning in de heilige stad Aksoem tot keizer zal worden gekroond. Het is op het oogenblik evenwel nog niet mogelijk bevestiging van dit bericht te verkrijgen. Addis Abeba na de bezetting. AddisAbeba, 8Mei (vertraagd telegram). De Italiaansche Carabi nieri hebben Vrijdag in de puinhoopen der stad 600 lijken ontdekt. Men moest een speciale reinigings- en ontsmettingscorps in verschillende wijken der stad vormen. Een viertal militaire vrachtwagens hebben den eersten autobusdienst ingewijd. De diensten van post en telegraaf werden met militair personeel georganiseerd. Het han dels-radiostation dat geheel vernield werd, zal niet eerder dan over eenigen tijd weder kunnen worden opgebouwd. De begrafenis van dr. Melly, den leider van de Britsche ambulance, die tijdens de onlusten door een plunderaar gedood werd, op het oogenblik, dat hij een gewon den Abessiniër te hulp snelde, had Woens dag met aangrijpenden eenvoud in den tuin van het legatiegebouw plaats. In aan wezigheid van het personeel der ambulan ce werd de kist, die door zes soldaten van het Indische batalon gedragen werd, in het graf geplaatst, dat in een bloemperk gedolven was. Het keizerlijk paleis wordt hersteld. Gouverneur Bottai heeft opdracht gege ven het keizerlijk paleis te Addis Abeba te herstellen, dat de zetel zal worden van maarschalk Badoglio, wanneer deze zijn functie van onderkoning zal hebben aan vaard. In het paleis hebben journalisten, die er een bezoek brachten er slechts een piano aangetroffen. Een der journalisten speelde er het fascistenlied Giovinezza op, dat bij deze gelegenheid voor de eerste maal in het keizerlijk paleis ten gehoore werd ge bracht. Verovering van geheel Abessinië. Vanuit Addis Abeba leidt de onderkoning Badoglio een uitgebreide actie van het leger om geheel Abessinië onder Italiaansch be wind te brengen. Het derde legercorps is het gebied tusschen de Takazee en de Tsel- lari binnengedrongen en heeft de bronnen van de Takaze bereikt. Dedjas Apte Mikael onderwerpt zich. Verscheidene Abessinische hoofden, die naar Djiboeti waren gevlucht, hebben hun handteekening geplaatst onder een onder werpingsactie op het Italiaansche consulaat te Djiboeti. Onder hen bevond zich o.a. Dedjas Apte Mikael, die in de omgeving van Daggaboer gestreden heeft. Hij ver klaarde bij zijn onderwerping, dat 5000 Abessinische krijgslieden die zich nog in Zuid Abessinië bevinden en nog 700 in de zone van Aroessi, welke allen onder zijn bevelen staan, bereid zijn de wapenen neer te leggen. Duitsche journalist in Addis Abeba vermist. Een Italiaansche journalist, die gisteren uit Addis Abeba naar Asmara is terugge keerd, heeft verklaard dat daar een Duit sche collega wordt vermist. Men veronder stelt dat hjj tijdens de plunderingen door Abéssiniërs is ontvoerd. Een afdeeling As- karis, bij wie zich de vertegenwoordiger van den „Voelkischen Beobachter" gevoegd heeft, is thans op zoek naar den vermiste. Duitsche persstemmen over de annexatie. In haar commentaar op de annexatie van Abessinië zegt de „Deutsche Allgemeine Zeitung" onder meer: „Wie zou niet den trots verstaan van het Italiaansche volk, dat in stramme fascisti sche tucht erin geslaagd is iets te vol brengen, waartoe de vroegere wereldmee- ning het niet in staat heeft geacht? Onder leiding van Mussolini heeft het Italiaan sche volk deze wereldmeening grondig ge corrigeerd. Deze prestatie kunnen wij in Duitschland des te vrijmoediger erkennen, waar wij neutraal zijn gebleven". De „Angriff" schrijft: „Mussolini heeft het Romeinsche imperium uitgeroepen en daarmede Abessinië ook staatsrechtelijk uitgeschakeld, voor zoover dat in zijn macht stond. De Negus heeft echter nog niet geabdiceerd en schijnt nog steeds te gelooven, dat de Engelschen voor hem in de bres zullen springen. Maar hoe zal dat kunnen geschieden? Het is mogelijk, dat de sancties zullen worden gehandhaafd, doch wat schaadt dat Mussolini en wat baat het den Negus? Wat de „Giornale d' Italia" zegt. De „Giornale d'Italia" schrijft: „Het Ita liaansche fait accompli kan niet meer te rug worden genomen, dat feit laat geen discussie of verandering toe. Het Abessi nische verleden is definitief geliquideerd. Alles, wat men daartegen zou willen on dernemen, zou slechts het bewijs van een meer of minder jegens Italië vijandige po litiek zijn. Tot de vele misstanden in den Volkenbond behoort het, dat geen reke ning is gehouden met het verdwijnen van een staat. Er is voorzien in een vrijwillig uittreden, maar niet in zelfmoord van een staat". Interview met graaf Ciano. De Italiaansche minister van propaganda, graaf Ciano, die Dinsdag naar Italië terug keert, heeft den vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau te Asmara een on derhoud toegestaan, waarin hij o.m. ver klaarde, dat hij zich volkomen bewust is van de taak, die hem als minister van propagan da wacht. i 't Gaat er om, om iedereen duidelijk tema ken, dat Italië niet alleen om zelfzuchtige redenen het nieuwe imperium in het leven heeft geroepen. Zeker, de Italianen hebben steeds gedroomd van herstel hunner vroe gere positie in de wereld, maar de verovering van Abessinië heeft hun toch boven de be vrediging van zuiver nationale belangen uit, het doel voor oogen gesteld van een voor de wereld-economie openleggen van gebieden, die tot dusver ijverzuchtig bewaakt en braak liggende gehouden werden. De taak, die Mussolini zich gesteld heeft is in ieder opzicht zoo zorgvuldig voorbereid, dat het principieele succes niet kon uitblij ven, ofschoon bijna alle militaire deskundi gen de grootste moeilijkheden voorspeld hadden. De oorlog is gewonnen, zoo ging graaf Ciano verder, het gaat er thans om den vrede te winnen. Dertig jaren opbouwend werk wachten het Italiaansche volk, maar reeds over 10, misschien ook vijf jaar, zal d«e wereld zich kunnen overtuigen, dat de Ita liaansche belofte, Ahessinië welvaart en vrede te brengen, geen ij del woord is ge weest. Het gaat er om het veroverde land in sociaal, economisch en financieel opzicht nuttig te maken voor de wereld en gebruik te maken van zijn ontzaglijke bodem-rijk dommen. De Abéssiniërs zullen den Romein- schen vrede des te meer weten te waardee- ren, daar hun tengevolge van de methode der tot dusverre bestaan hebbende Abessi nische regeeringen welvaart zoo goed als ontzegd geweest is. De politieke problemen, die in verband met de hervorming van het vroegere rijk van den Negus zouden kunnen opduiken, zullen met hetzelfde meesterschap opgelost worden, dat ten toon is gespreid bij de gelukkige beëindiging van den veldtocht. DE VIJFLING VAN DIONNE BRON VAN INKOMSTEN EN ONEENIGHEID. De Daily Telëgraph meldt uit Callender (Ontario) naar aanleiding van den tweeden verjaardag van den vijfling der familie Dionne op 28 Mei a.s., dat de oneenigheid tusschen de ouders en de regeering van On tario voortduurt. De laatste moeilijkheid is gerezen ove? de kweste van het dieet. De ouders beweren, dat de kinderen niet voldoende eten krijgen. Dr. Allan Roy Dafoe verklaart, dat de physieke toestand der kinderen bijna vol maakt is, dat zy iedere maand in gewicht toenemen en dat alle dokters, die het zie kenhuis bezoeken hun bewondering uit spreken voor de uitstekende gezondheid der kleintjes. De heer en mevrouw Dionne beklagen zich er voorts over, dat de kinderen nog geen woord Fransch of Engelsch spreken, maar dat betwist dr. Dafoe eveneens. Hij zegt, dat de kinderen reeds eenige Fransche woorden „beheerschen", zooals „docteur" en „au revoir". Zij zullen niet eerder Engelsch leeren, dan dat zy het Fransch, de voertaal hunner ouders, „onder de knie" hebben. Zij zullen op het terrein van het zieken huis een nieuw gebouwtje krijgen, waar hun verzorgers en bewakers zullen worden ondergebracht. BOTSING TUSSCHEN POLITIE EN STAKENDE MATROZEN. Tusschen de New-Yorksche politie en sta kende matrozen hebben voor de dokken van de International Mercantile Marine Compa- ny aan de Hudson bloedige botsingen plaats gehad. De politie heeft 250 stakers gearres teerd. GEHEIME BESPREKINGEN VAN HITLER INZAKE OOSTENRIJK? De Daily Herald verneemt, dat rijkskan selier Hitier onlangs geheime onderhande lingen heeft gevoerd met ieder der beide vleugels van de Oostenrijksche regeering: de katholieke groep en de fascistische Heim- wher. De burgemeester van Weyer, een klein stadje in Opper-Oostenrijk, Tanner, zou daarbij als tusschenpersoon zijn opgetreden. Na de overwinning van Mussolini in Abes sinië werden de onderhandelingen aan Duit sche zijde afgebroken. Als reden hiervoor wordt genoemd, dat Hitier het van meer belang zou achten rechtstreeks te onderhandelen met Musso lini, den beschermer van Oostenrijk, dan met de Oostenrijkers. De correspondent voegt aan zijn mededee- ling toe, dat prins Starhemberg begin dezer maand geen geld heeft gehad om de secre tarissen van de Heimwehr hun salarissen uit te keeren. AANVAL VAN VARGAS OP DE COMMUNISTEN. De president van Brazilië, Vargas, heeft een feilen aanval op de communisten ge daan. Hy noemde hen zoogenaamde propa gandisten voor een sociale hervorming, uto pisten, agitatoren en predikers van opstan dige ideeën. Volgens hem moesten zij bui ten contact met gewone menschen worden gehouden en in landbouw-kolonies worden opgesloten. Dit zou voor hen een les zijn in eerlijk en constructief werk en in respect voor de rechten van anderen. Vargas, die heden van zijn zomerverblijf- plaats terugkeerde, deed een beroep op alle Brazilianen mee te werken om de regeering te verdedigen, en verklaarde dat de wet en de orde streng zullen worden gehandhaafd. DIENSTPAARDEN GEDECOREERD. De Times meldt uit Weenen, dat 17 paar den, die in de oorlogsjaren dienst hebben gedaan by het Oostenrijksche leger een dezer paarden is nu 28 jaar oud dezer dagen door de Oostenrijksche vereen iging van dierenbescherming in tegenwoordigheid van een afgevaardigde van het ministerie van oorlog, vele oudere officieren en een groote menigte zijn gedecoreerd. Zy hebben een plaatje gekregen met het woord Kriegskamerad er op. Na afloop der plechtigheid mochten de paarden zich te goed doen aan de beste kwaliteit haver, welke in dezen tyd van het jaar te krijgen is. ouders niet kan toelichten, waarom het kind er verkeerd aan doet niets van hem te wil len weten. NOODWEER IN DUITSCHLAND. Boven Apolda en omgeving heeft gister middag een hevig noodweer gewoed, waar bij ontzaglijk veel regen viel, zoodat eenige beken in korten tijd tot gezwollen stroomen werden. In Apolda stortte een huis is, waarbij 1 persoon om het leven kwam. In de lager gelegen deelen der stad is het water de kel ders en gelijkvloersche verdiepingen bin nengedrongen. Er is zeer veel schade aan gericht. ORKAAN OP DE ZWARTE ZEE. Op de Zwarte Zee woedt een hevige or kaan, die groote schade in verschillende havens heeft aangericht. De scheepvaart ligt stil. Eenige schepen hebben noodseinen uitge zonden. Drie visschersbooten zijn vergaan. Het lot van de opvarenden is niet bekend. UPS EN DOWNS IN DE LIEFDE. Een Japansch student, die op het eerste gezicht verliefd was geworden op een 17- jarig meisje, dat de lift bedient in een wa renhuis te Tokio, had het bestaan een week lang met het meisje „op en neer" te gaan zonder een woord te zeggen maar ook zon der slechts een blik van het meisje af te wenden. Na een week verzamelde de student al zijn moed en noodigde hij het meisje uit thee met hem te gaan drinken. Maar zij ac cepteerde niet De jongeman gaf zich niet gewonnen en volgde per taxi de autobus, waarin zijn uit verkorene had plaats genomen. Toen het meisje uit de bus stapte, wendde de ver liefde jongeling zich opnieuw tot haar. Een politieagent, die gezien had dat het meisje niet van den jongeman gediend was, arres teerde den student, omdat dezer er z.i. ver dacht uitzag. Het spijtige geval is nu, dat het jongmensch nog niet weet, waar zijn aangebedene woont, zoodat hij bij haar VIER DOODEN BIJ EEN BUSONGELUK. In de nabijheid van Riga is een autobus, waarin 25 arbeiders hadden plaats genomen, omgeslagen, doordat de wagen te snel reed. Vier der inzittenden werden gedood, vyf ernstig gewond. AUTO IN AFGROND GESTORT. Naby Goerz (in Italië) is een auto, ten gevolge van het weigeren der remmen, in een afgrond gestort. Van de vijf inzittenden wist er een tydig uit den wagen te springen. De andere vier heeft men tot dusver nog niet kunnen bergen. Zijn vrouw met broodmes gestoken. Hedenochtend vroeg heeft te Delft de 62- jarige N. O., die gisteren uit een krankzin nigengesticht aldaar was ontslagen met een proeftijd van een week, een moordaanslag gepleegd op zijn 62-jarige vrouw. Het was ongeveer kwart voor zeven, toen de politie gewaarschuwd werd, dat er werd gevochten in een der huisjes van de St. Jo- seph-fundatie aan den Nieuwen Langedyk. De agent begaf zich naar de aangeduide plaats en vond de buitendeur gesloten. Hij klom door een der ramen naar binnen en trof in de slaapkamer de 62-jarige mej. O. aan badende in haar bloed. Zy bleek met een broodmes zeer ernstig gewond te zyn. De vrouw had steken in hals en nek, terwijl nog andere sporen van ernstige mishande ling aanwezig waren. Zij is naar het Hippo- lytusziekenhuis te Delft overgebracht, waar geconstateerd werd, dat de wonden, of schoon ernstig, niet levensgevaarlijk zijn. De vrouw was nog bij kennis en verklaarde dat haar man haar om een kleinigheid ge stoken had. N. O. heeft zich uit eigen beweging bij de politie aangemeld, hij verklaarde uit ja loezie te hebben gehandeld. Hij is in bewa ring gesteld en zal naar het St. Jorisgesticht te Delft worden overgebracht. Gisteravond om acht uur is een zwa re uitslaande brand uitgebroken in de vereenigde fabrieken van stearine- kaarsen en chemische producten aan den Rotterdamschen dijk te Gouda. De brand is ontstaan midden tus schen de fabrieksgebouwen die tot den nok vol liggen met stearine. De vlammen laaiden hoog op en vinden een gretig voedsel in de mas sa's brandbaar materiaal. De nieuwe fabriek, die naast de vuurhaard ligt, bevat eveneens groote voorraden en biedt op de bovenver dieping plaats aan de pittenfabriek. Dit nauwe gedeelte loopt ernstig ge vaar door de vlammen te worden aan getast. Naast deze nieuwe fabriek bevindtzich de timmerfabriek en aan de andere zijde van de brandende opslagplaats met stearine staat een perskamer, waar de stearine wordt geperst. Ook deze loopt even als de oude fabriek groot gevaar. De brandweer is met groot mate riaal aanwezig. Een enorme men- schenmassa slaat de vlammenzee gade. De brand neemt in hevigheid toe. De brand neemt, niettegenstaande het vuur door de brandweer met alle beschik bare materiaal, circa vijftien stralen, is aangetast, in groote hevigheid toe. Hoog boven de vlammen schieten ge weldige vonkenregens uit. De Rotterdam- sche brandweer is te hulp geroepen. Het laat zich aanzien, dat het geheele gebouwencomplex, dat door den hoogen Schiedamschen zeedijk wordt begrensd, en waarin de vitale gedeelten van de fa briek is gevestigd, een prooi der vlammen zal worden. De brandende perceelen zijn van het andere complex, dat het administratiege bouw en de glycerine- en nachtlichtenfa- briek bevat, gescheiden door een sloot en een weg. Voorshands loopt dit gedeelte geen gevaar. De magazijns- en fabrieksadministratie zijn uit de brandende perceelen in veilig heid gebracht. De Rotterdamsche brandweer arriveer de te ruim negen uur en hielp met dertig stralen het vuur bestrijden. Ongeveer te zelfder tijd stortte met donderend geraas de achterzijde van het magazijn in en vielen eenige machines van de bovenste verdieping naar beneden. Omstreeks kwart over negen stond het magazijn in vollen vlam. Van het dak was spoedig niets meer over. Het geheele gebouw was een fakkel gelijk. Knal op knal werd gehoord, en door de vaten ammoniak, die zich op de bovenverdieping bevonden, vlogen de stukken bij massa's de lucht in. De brandweer werd meer en meer terug gedrongen. Het leek een onmogelijkheid de vuurzee meester te worden. De Rotterdamsche brandweer is om half elf met groot materiaal op het terrein van den brand verschenen en ook ver scheidene spuiten uit omliggende gemeen ten zijn ter hulp gesneld. Werken by kaarslicht Het gansche kantoorpersoneel was druk in de weer om alle administratie uit het groote administratiegebouw te bergen. Aangezien de electrische stroom was afge sloten, moest dit werk geschieden bij het licht van Gouda-kaarsen Tegen half elf Dereikte het vuur in het oude fabrieksgebouw een grooten voorraad vaten glycerine en olie. In een oogwenk schoten de vlammen van de wegvloeiende olie als een laaiende hel hoog boven alles uit. Uit alle deelen van het honderden meters uitgestrekte fabriekscomplex slaan de vurige tongen. Uit een ontzaglijk aantal stralen wordt water gegeven, maar in deze vuurzee schijnt niets te helpen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1