DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Begin van den Zomertijd. ITALIË EN DE VOLKENBOND. No. 113 138e Jaargang Aloisi en zijn staf hebben Genève verlaten Abessinië geannexeerd. In Abessinië. De onrust in Palestina. Groote fabrieksbrand te Nijmegen. Wisseling in den nacht van Donderdag op Vrijdag Er wordt aan herinnerd, dat de Zomertijd aanvangt den 15den Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de Zomertijd aanvangt, 2 uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den Zomertijd geschiedt met andere woorden dus in den nacht van DONDERDAG 14 MEI op VRIJDAG 15 MEI ten 2 uur. Brand in confectiefabriek. De groote brand te Gouda. Suriname is boos! ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rük 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kery v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nununer bestaat uit drie bladen. Directeur: c. krak. Woensdag 13 Mei 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alle vertegenwoordigers van Italië in het buitenland hebben instructie gekregen officieel den regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zyn mede- deeling te doen van het decreet van 9 Mei j.1. waardoor werd bepaald, dat de gebieden en personen, die behoorden tot het Ethiopische rijk geplaatst zijn onder volledige en algeheele souverei- niteit van het koninkrijk Italië en dat de titel van keizer van Ethiopië voor hem en zijn opvolgers is aangenomen door den koning van Italië. Dit bericht is van zeer veel belang, want nu moeten alle regeeringen een standpunt innemen, een eigen beslissing nemen. En hoe zal die beslissing zijn, waar de Volken bond nog altijd Abessinië als een zelfstan dig rijk erkent? Italië gaat door! Mussolini trekt zich blijkbaar niets aan van de meeningen van andere. Hy zegt: „Abessinië is Italiaansch en daar verandert niets aan. En de wereld zal het moeten accepteeren". Mussolini houdt niet van beslomme ringen. Hij spreekt het liefst met daden. En zyn medewerkers doen als hij. Dat bleek gisteren, toen Aloisi in den Volkenbonds raad protesteerde tegen de aanwezigheid van den Abessinischen vertegenwoordiger en vertrok, 't Was een bevel van Mussolini. Dat bevel uit Rome kwam niet onver wacht. De officieuse Italiaansche pers zei den het reeds, dat Italië in de eerste plaats verwachtte, dat de Volkenbond de sancties zou opheffen en het nieuwe imperium zou erkennen. Ten tweede zou Italië niet de houding van 'n smeekeling aannemen. Het wil niet zijn als een kind, dat de vergiffe nis van vader afwacht, en indien de Vol kenbond geen gerechtigheid doet, zal Italië alle Europeesche samenwerking weigeren. Dit' zal vermoedelijk worden nagevolgd door een andere groote mogendheid. Men kan dus aannemen, dat het vertrek van de Italiaansche delegatie uit Genéve een waarschuwing aan den bond beteekent. Treedt Italië uit den Volkenbond? De „Tribune" schrijft, dat het vertrek van de Italiaansche legatie uit Genevé nog in het geheel niet beteekent, dat Italië uit den Volkenbond zal treden. Aangezien men evenwel voort schijnt te willen gaan met het toepassen van sancties moet men dit zien als een repressaille, ge heel in strijd met den gest van het pact, zoodat Italië niets anders overbleef, dan zich niet meer te bemoeien met hetgeen te Genéve geschiedde. Behandeling van het conflict uit gesteld. In de openbare zitting van den Volken bondsraad is gistermiddag de volgende re solutie aangenomen: „De raad, bijeengekomen om het Abes- sinischItaliaansch conflict te bestudeeren, herinnert aan de conclussies en de beslis singen, die in deze zaak sedert 3 October 1935 zijn genomen. Hy is van meening, dat uitstel van ver dere behandeling noodig is om zijn leden n onderzoek van de situaties, zooals die door de nieuwe belangrijke beslissingen der Italiaansche regeering is ontstaan, moge lijk te maken. De raad besluit op 15 Juni de beraadslagingen over de kwestie te her vatten en is van meening, dat het niet ge- Wenscht is, wijziging te brengen in de maa regelen, die door de leden van den Vol kenbond gemeenschappelijk zijn getroffen By de debatten over deze resolutie legde de Abesinische vertegenwoordiger een kor te verklaring af, waarin hij zeide, dat Abessinië vastbesloten is, zijn onafhanke lijkheid en integriteit te verdedigen. De tegenwoordige toestand, aldus Wolde Ma- riam, is beslissend voor het bestaan van den Volkenbond. De val van Jijiga. Een speciale A. N. P.-correspondent, maj. J. S. Barnes, toegevoegd aan de Zuidelijke strijdkrachten, seint thans het volgende. De Italianen rukken Jijiga den zevenden Mei binnen, twee dagen na den val van Addis Abeba. De afstand van Daggaboer, waar het laatst de Italiaansche standaard geheschen werd, naar Jijiga is 110 mijlen, maar wij hadden er dertig uur voor noodig om er te komen. De geweldige regenbuien Van de laatste dagen hadden de wegen ver anderd in een ware modderpoel. Ik ging vergezeld van eenige andere journalisten met de voorhoede van generaal Frusci's co lonne mee en we besteedden den meesten tijd aan het uitgraven van den in den mod der steken gebleven vrachtwagens of het berijdbaar maken van eenige zeer slechte wegdeelen. Het werk van de genietroepen was werkelijk een prachtig staaltje van hard en moeilijk werk. Verdere moeilijkheden troffen wij op onzen weg niet aan. Eenige op zich zelf staande benden vechtende Abessiniërs moesten onschadelijk gemaakt worden. De reden waarom ze ons aanvielen was vooral dat ze hoopten eenig voedsel machtig te worden. Langs den geheelen weg vonden we kleine Abessinische kerk hoven en vele achtergelaten Abessinische vrachtauto's. Kort nadat wij Jijiga binnen gerukt waren, arriveerde maarschalk Gra- ziani per vliegtuig. De Italiaansche vlag werd op het paleis geheschen, gevolgd door een korte eenvoudige plechtigheid. Groote voorraden ammunitie, twee kanonnen, een aantal machinegeweren, eenige vrachtwa gens en groote hoeveelheden graan en medi camenten werden buitgemaakt. Het leger van Dedjasmatch Nassiboe had zich terug getrokken in het heuvelgebied in de rich ting van Harrar. De stad gaf een trooste- loozen aanblik. Alle levensmiddelenwinkels waren geplunderd en troepen gewapende plunderaars trokken door de straten. De blanke inwoners hadden allen de vlucht ge nomen en de telegraafdraden waren doorge sneden. Nadat echter de plunderaars ver jaagd waren keerde de normale toestand weer terug. De bevolking en de gevluchte boeren keerden weer terug. Onder de eerste troepen die Jijiga binnen rukten bevonden zich twee compagnieën zwarthemden, gevormd door studenten, die trotsch waren op deze overwinnende mar^h, welke zij als een groot avontuur beschouwden. Maarschalk Graziani herin nerde hun echter in een toespraak er aan, dat de oorlogstoestand nog steeds heerschte en dus alle militaire voorzorgsmaatregelen in acht genomen moeten worden. Desniettemin hoor ik hier, terwijl ik zit te schryven, van alle kanten gezang klin ken, komende van de rond de stad gelegen troepen. Zy zitten bij hun bivak om vuren verzameld, terwijl vanachter dreigende donderwolken een volle maan te voorschijn komt. De bank van Ethiopië blijft gesloten. Maarschalk Badoglio heeft zijn toestem ming geweigerd voor het heropenen van de bank van Ethiopië. Zij zal vervangen wor den door de Bank van Italië. Een der direc teuren van de Bank van Italië is opgedragen zich van deze taak te kwijten. Verleden week werd de bank van Ethiopië by wijze van proef heropend onder den naam van „Italiaansche bank in Ethiopië". Inlevering van wapens. Het Italiaansche oppercommando heeft een oproep uitgevaardigd tot de bevolking om de in haar bezit zynde wapens in te leveren aan de nieuwe overheid. Tot dusverre zijn thans 3500 geweren, 80 pistolen, 30 machine geweren en drie kanonnen ingeleverd. Het telegram van Starhemberg aan Mussolini. Starhemberg heeft aan Mussolini een tele gram gestuurd van den volgenden inhoud: „In het bewustzijn van fascistische ver bondenheid, innig medelevend met het lot van het fascistische Italië, wensch ik uit naam van de voor de fascistische gedachten in Oostenrijk strijdenden en uit eigen naam Uwe Excellectie van ganscher harte geluk met de roemvolle en heerlijke overwinning der Italiaansche fascistische wapenen over de barbarij, met de overwinning van den fascistischen geest op democratische oneer lijkheid en huichelarij, met de overwinning van de fascistische offervaardigheid en ge disciplineerde vastberadenheid op demago gische leugenachtigheid. Leve de overwin ning van de fascistische gedachte in de wereld". Waarschuwing aan de Arabieren. De hooge commissaris in Palestina heeft Dinsdagavond in een radioredevoering tot de Arabische bevolking de waarschuwing gericht, dat de regeering alle uitspattingen zal onderdrukken en alle schuldigen zal straffen. De in Palestina uit Egypte aangekomen tanks en pantserwagens, zullen, evenals da troepenversterkingen de taak hebben aan vallen op particulier eigendom, welke den laatsten tyd vaak zijn voorgekomen, te ver hinderen. Het is noodig de politie onder militaire bescherming te stellen. Anti-joodsche actie der Arabieren dreigt zich uit te breiden. Ondanks het ultimatum der Arabieren heeft de Britsche hooge commissaris zijn goedkeurng gehecht aan een door de jood- sche gemeenschap opgesteld arbeidsplan, en medegedeeld, dat hy het aantal immi gratie-certificaten zal vaststellen, dat aan Israëlitische immigranten zal worden uitge reikt. De Arabische ep anti-joodsche agi tatie dreigt zich thans echter tot buiten Palestina uit te breiden. De opperste raad der Arabieren heeft n.1. naar Egypte, Syrië, Marokko en Irak agitatoren gezonden, die tot taak hebben, propaganda te maken voor de Arabieren in Palestina en betoogingen te organiseeren tegen de joden en in het bijzonder tegen de nationale haardstede der joden in Palestina. Volgens mededeelingen van het bureau van den Britschen hoogen commissaris zijn sedert het begin der onlusten 600 arresta ties verricht. Cellulosezolder in vlammen opgegaan. Gisteravond omstreeks zes uur werd brand ontdekt op den cellulosezolder van de papierfabriek Schuller en Co. aan de Nieuwe Markstraat te Nijme gen. De fabriek was beneden in vol be drijf, toen op een der verdiepingen de brand werd waargenomen door de vrouw van den werkmeester, die na bij de fabriek woont. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd en was spoedig met groot materiaal aanwezig. Het duurde niet lang of de vuurzee, welke binnen hevig woedde, w.erd met acht stralen bestreden. Doordat de fabriek vlak bij de Waal ligt, kon de nieuwe motor brandspuit op volle kracht werken. Het blusschingswerk werd zeer bemoei lijkt, doordat de cellusozolder volgepakt lag met een voorraad van 250 ton cellu lose, partijen hars, en andere chemische producten. De fabriek is zeer stevig ge bouwd. Een gevolg hiervan was, dat de vlam men niet gemakkelijk uitslaan en de brandweer zag zich dan ook genoodzaakt de slangen binnendoor te leggen en langs de hooge brandladders te leiden. Omstreeks half acht was het gevaar voor uitbreiding van den brand vrijwel geweken, maar telkens vlamde het vuur dan hier, dan daar weer op. Wel be schouwd is de waterschade grooter dan de brandschade. De cellusoe zoog groote hoe veelheden water op en men vreesde, dat de betonnen vloer, welke de cellulosezol der scheidt van de er onder gelegen ma- chineafdeeling, de z.g. Hollanderafdeeling, zou bezwijken. De schade .alleen op den cellulosezolder aangericht, wordt geschat op omstreeks vijftigduizend gulden. Om acht uur was de zolderverdieping reeds geheel uitgebrand. Het uit hout en mastiek bestaande dak heeft het uitgehou den, door den hevigen regen welke viel. Het rust thays, doorgezakt, op de smeu lende balen cellulose. De machine-afdeeling op de eerste en tweede verdieping hebben tamelijk veel waterschade gekregen. Groot partijen af gewerkt papier, welke voor verzending gereed lagen, hebben door het water zeer veel geleden. De totale schade wordt ge schat op honderdduizend gulden. De fa briek is verzekerd tegen brand- en be drijfsschade. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand is nog gaande, het personeel, dat by het uitbreken van den brand aan het werk was, is door het hoofd van de recherche, inspecteur Heijgele, ondervraagd. Twee maanden geleden heeft in een an dere afdeeling van deze fabriek, op den voorraadzolder van oud papier ->ens een brand gewoed, welke een minder ernstig karakter had. Deze zolder is toen uitge brand. Om half elf was de brand nog niet ge- bluscht. De brandweer, die onder leiding van commandant Rauch werkte, was den toestand op dat oogenblik echter meester, al had zij veel moeite met het dooven van de pluizige cellulose. Er werd nog met acht stralen water gegeven. De brandweer is er in geslaagd een hoek van den zolder, waar hars lag opgeslagen, voldoende nat te houden. Een stevige brandmuur voor kwam, dat het vuur zich naar een tus- schenzolder voortplantte. Het dak is door gebrand. De totale schade werd op het eind van de avond op ruim 150.000 gulden geschat. Alleen aan cellulose is voor 30.000 gulden verloren gegaan en aan afgewerkt papier voor ongeveer 100.000 gulden. Vele machines hebben sterke waterschade ge leden. De directie hoopt echter een deel van het bedrijf in gang te kunnen houden, zoodat zij het met vertraging, bestellingen kunnen worden uitgevoerd. De verdenking, dat de brand gesticht is, biijft sterk. De politie zet haar onderzoek voort. De cellulosezolder, waar de brand is ontstaan, was zoodanig ingericht en van zoodanige electrische geleidingen voor zien, dat brandgevaar practisch uitgeslo ten was. De beide brandweerlieden, die gister avond bij het begin van den brand door den hevigen walm bewusteloos waren geworden en voor wie geneeskundige nulp moest worden ingeroepen, zijn naar huis gebracht en maken het naar omstan digheden wel. Omstreeks elf uur heeft men een aan vang gemaakt met het nablusschen, dat geruimen tyd vorderde. Te Rotterdam. Gistermiddag omstreeks kwart over drie is brand uitgebroken in perceel Leuveha- ven 205, te Rotterdam, waarin is gevestigd de N.V. confectiefabriek v.h. D. L. Andries- se. Het pand is eigendom van de firma L. A. Vies en zoon, die de parterre-ruimte in gebruik heeft. Op den zolder van het vier verdiepingen hooge huis bevonden zich magazijnen, wel ke met pakmaterialen waren gevuld. Aan de rechterach terzij de is de brand in een vijf bij vijf meter groot vertrek, waar win tervoorraden onverwekte goederen lagen opgeslagen. De oorzaak is vermoedelijk te zoeken in kortsluiting. Het vrouwelijk personeel, dat op de twee de verdieping werkte, verklaarde, dat plot seling het licht uitging en korten tijd later de brand op zolder werd ontdekt. De brandweer onder leiding van den hoofdcommandant L. A. van Gunsteren, was spoedig met groot materiaal ter plaat se. Er werd water gegeven met acht stra len, waarvan er een over den automatischen ladder werd geleid. De „Havendienst 1" die in de Leuvehaven ligging had genomen, werkte met twee stralen. Omstreeks kwart over vier kon het mees te materiaal inrukken. Persoonlijke ongelukken zij niet voorge vallen. De menschen, die in het pand werkten, konden dit op gewone wijze ver laten. Het vertrek, waar het vuur is begonnen, is volkomen uitgebrand. Het dak is doorgebrand. De onderliggen de verdiepingen kregen veel waterschade. De schade wordt door verzekering ge dekt. Opruimingswerk ter hand genomen. Gisteravond om zeven uur is de laatste motorspuit van buiten de gemeente Gou da, n.1. die uit Hillegersberg, ingerukt. Deze had precies 22 uur achtereen staan werken. De Goudsche brandweer verricht thans nog met acht stralen in totaal de nablussching. Uit de puinhoopen stijgt nog steeds veel rook op en het smeult nog aan alle kanten. Het laat zich aan zien, dat er nog eenige dagen zal moeten worden gespoten. Eerste Kamer. Den Haag, 12 Mei. Het hedenavond gehouden vergaderin getje van den senaat begon met een mede- deeling van voorzitter de Vos van Steen- wijk, dat de Kamer op dringend verzoek van minister Colijn het wetsontwerp tot oprichting van een gemengd bedrijf voor een vaartuigendienst in Suriname met spoed in de afdeelingen zal onderzoeken. Mr Mendels (s.d.) maakte hiertegen geen bezwaar, maar wees erop, dat de Koloniale Staten van Suriname erg boos zijn, omdat zij over dit voorstel niet zijn gehoord. Als teeken van protest o.a. hiertegen hebben zij zelfs de begrooting voor 1937 verworpen. Mr. Mendels behield zich de vrijheid voor om er by de openbare behandeling op terug te komen. De Kamer heeft zonder debat en zonder stemming een reeks contingenteeringswets- ontwerpen goedgekeurd. Een contingenteering van paarden deed mr. Van Rappard (lib.), den kampioen on zer paardenfokkerij, klagen, dat vaak paar den als slachtpaarden worden ingevoerd om als werkpaarden te worden verkocht. Hij wenschte, dat slachtpaarden in verze gelde wagons van de grens naar het abat toir zullen worden vervoerd. Maar volgens minister Gelissen komt het genoemde euvel weinig voor; bovendien zijn slachtpaarden straffer gecontingenteerd dan werkpaarden Mr. Van Rappard meent, dat het vaker voorkomt, dan de minister denkt, maar de laatste vroeg exacte cijfers. Een contingenteering van huishoudelijk glaswerk bracht den katholiek Blomjous tot een pleidooi voor verhoogde invoer rechten, waaraan hij de voorkeur gaf boven contingenteering. De heer ter Haar (c.h.), bestreed den heer Blomjous, maar minister Gelissen was het gedeeltelijk met laatstgenoemden senator eens. Z. i. beperken verhoogde invoerrech ten den invoer meer dan contingenteering en laten de eersten den handel ook meer vrijheid. Gezien de voorkeur van den be windsman, is het niet onwaarschijnlijk, dat het meer den kant van de verhoogde in voerrechten uit zal gaan. Z. Exc. liet door schemeren, dat binnenkort voor eenige arti kelen verhoogde invoerrechten zullen wor den geheven. De gouden jaren van den vrijhandel zijn voorbij. De arbeiders van de fabriek zijn druk bezig met het opruimingswerk. Zij wer ken hierbij volgens het gewone drieploe- genstelsel, zoodat steeds ongeveer tachtig man in de weer zijn. Alleen voor de hon derd fabrieksmeisjes is er geen werk. Men hoopte hedenochtend de niet door het vuur aangetaste glycerinefabriek en de goudaliet-afdeeling weer in bedrijf te kunnen stellen. De kans, dat dit zal luk ken is zeer groot, omdat het ketelhuis voor het grootste deel intact is gebleven. Het bedrag der schade valt bij benade ring nog niet vast te stellen. Jaarverslag N. V. Kon. Stearine- kaarsenfabriek te Gouda. Divi- dendvoorstel 6 pet. Blijkens het heden verschenen jaar verslag van de N. V. Koninklijke Steari- nekaarsenfabriek „Gouda" te Gouda, over het boekjaar 1935, dat door de directie zal worden uitgebracht in de op 27 dezer te Gouda te houden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders, zijn de financiëele resultaten over 1935 gunstig geweest, o.a. dank zij de vermindering van de vaste lasten, de verlaging van de fabricagekosten en het gunstig indekken van de benoodigde grondstoffen. De winst over '35 bedraagt 176.800.22. Voorgesteld wordt na aftrek van het volgens artikel 39 der statuten aan hou ders der gewone aandeelen uit te keeren bedrag van 10.800, aan houders van preferente aandeelen a en b gewone aan deelen prioriteitsaandeelen, 6 pet. divi dend uit te keeren.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1