jtqenda JUdÜ&iakm Stad en Omqewu} ftucqedüke Stand £aatste AeeiditeH Arrest in Paleiszaak. Zitting Eerste Kamer. Stedelük Museum ingang B r e e d s t r a a t, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Krul- lekopje (amus.); hoofdrol Shirley Temple. Toegang voor eiken leeftijd. (Geprolon geerd). Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Een Wedloop met Amor (amus.); hoofdrollen joan Crawford, Clark Gable, Robert Mont- gomery. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De Winton-affaire (politie-film); hoofdrollen George Brent en Margaret Lindsay. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 13 Mei. 8 uur, gebouw Heul 3, ledenvergadering Nazorg. Donderdag 14 Mei. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, lezing van mevr. Wegener—-Sleeswijk voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. VESTIGINGSWET VOOR VREEM DELINGEN. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft naar aanleiding van het wets ontwerp tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin verzocht wordt, den eisch tot het aanvangen van vergun ningen uitsluitend te beperken tot na tuurlijke personen, subsidiair daarvan vrij te stelle nondernemingen, welke meer dan 50.000 verloonen. Ex-directeur tot 21/2 jaar en oud-commissaris tot 11/2 jaar ver oordeeld, beide onder aftrek van 1 jaar voorarrest. Het gerechtshof te Amsterdam onder presidium van mr. Joh. M. Jolles, wees heden arrest in de strafzaak tegen den ex-directeur en een oud-commissaris van de N.V. Paleis voor Volksvlijt, die er van worden verdacht ernstige mal versaties te hebben gepleegd, waardoor de N.V. voor ruim 120.000 is bena deeld. Het gerechtshof veroordeelde den ex- directeur M. wegens verduistering in dienstbetrekking, meermalen gepleegd en wegens het publiceeren van een on ware balans tot twee en een half jaar gevangenisstraf, met aftrek van een jaar voorarrest. Het hof veroordeelde den oud-com missaris tot anderhalf jaar gevangenis' straf, eveneens met aftrek van een jaar voorarrest wegens medeplegen van ver duistering. ADJUNCT-COMMIES VEROORDEELD. Een adjunct-commies by de P.T.T. te Am sterdam is door de rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden en een week voorarrest we gens verduistering in dienstbetrekking. De ambtenaar deed dienst aan een bij kantoor en had de postzegelkas onder zjjn beheer, waaruit hy 100 verduisterde. GEWEIGERD OM ALS GETUIGE OP TE TREDEN. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde heden den Spanjaard L. C. S., die geweigerd had om als getuige op te treden in een straf zaak tegen zyn „compagnon" een internatio nalen zakkenroller, tot een gevangenisstraf van veertien dagen. DE ARMENRAAD BLIJFT. Zooals men weet is van verschillende zij den o.$0 bij de behandeling der begroo ting betoogd, dat de Armenraad te Alk maar best kon worden opgeheven. Daartegenover werd krachtig het behoud van deze instelling bepleit, welke, tegenover betrekkelijk weinig kosten, voor de ge meente, juist in deze tijden van groote be- teekenis moet worden genoemd. Gister is bij B. en W. van den minister van binnenlandsche zaken het verblijdende bericht ingekomen, dat de minister geen termen vindt om tot opheffing van den Armenraad mede te werken. UITMONDING NIEUWE HOORNSCHE VAART. De werkzaamheden met betrekking tot de vernieuwing van Rijksbrug nr. 39 in de Noorderkade te Alkmaar en tot het ma ken van een nieuwe vaargeul van de Nieuwe Hoornsche vaart naar het Noord hollandsch kanaal zijn thans zoover ge vorderd, dat de brug en de vaargeul op 17 Mei a.s. in gebruik genomen kunnen worden. Met ingang van genoemden datum zal de thans bestaande uitmonding voor het scheepvaartverkeer worden afgesloten. VRAGEN AAN B. EN W. De heer van Drunen, lid van den raad len de volgende vragen aan het c van Burgemeester en Wethouders te ten: Is het met instemming van Burge meester en Wethouders dat een deel van den Alkmaarschen Hout aan bestemming is onttrokken? Is de commissie van bijstand voor de plantsoenen hierover gehoord? 3 o. Is de overeenkomst met den pachter van den muziektuin, in verband deze uitbreiding, gewijzigd? PAKJE VAN FIETS ONTVREEMD. Gistermiddag is door een dame bij de politie aangifte gedaan, dat een pakje, in houdende verschillende wollen stoffen, van haar fiets was ontvreemd, die in de hal van V. en D. aan de Laat stond. lo. 2o. college rich- SCHOORSTEENBRANDJE. Bij een bewoner van de Gedempte Baan- sloot brak gisteravond een schoorsteen brandje uit, dat door de politie met behulp van een brand-bluschapparaat is gebluscht. JONGETJE TE SCHAGERBRUG VERDRONKEN. Gisteravond is het drie-jarig zoontje van den heer v. Weterop te Schagerbrug spelenderwijs nabij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. GRASVERPACHTING. Hedenmiddag had ten stadhuize de ge wone jaarlyksche grasverpachting plaats van de gemeente-plantsoenen alhier. Voor deze verpachting bestond weinig be langstelling. De verpachting had 't volgende resultaat: Het grasgewas langs de Zandersloot tot de Regulierslaan voor 0.50 aan H. Jansen; De bermen van den weg, beginnende bij de hofstede van wijlen N.' Berger, tot de Kalkovensbrug voor 3.50 aan J. Koeman; De westkant van den weg langs de Oude Hoornsche vaart, van de draaibrug af tot de Zeswielen voor 0.50 aan H. Jansen; De berm liggende langs het kanaal in het Victoriepark voor 1 aan H. Jansen; Het grasgewas van de Heiloërdijk, het ge deelte van het Noordhollandsch kanaal af tot den Meer- of Loodpolderweg aan beide zijden voor 2 aan H. Jansen; Idem, de Zuidzijde van den Loodpolder weg af tot de Bleekersloot voor 6 aan W. Goudsblom; Idem, de Noordzijde van den Loodpolder weg af tot de Bleekersloot (wordt opgehou den); Idem, langs de van Houtenkade (wordt opgehouden); Idem, langs de Bleekerskade vanaf Roch- dalebrug tot aan het speelveld voor 0.25 aan C. Rodenburg; Idem, langs den Boezemsingel (wordt op gehouden). MEN KAN ZELF AMSTERDAM OPBELLEN. Met ingang van 19 Mei a.s. kunnen gesprek ken met aangeslotenen te Amsterdam langs geheel autojnatischen weg worden afgewikkeld. Men kieze hiertoe het kerngetal van Am sterdam (K 900), waarna op de bekende wijze het nummer van den gewenschten abonné kan worden gekozen. POSTZEGELAUTOMATEN. Naar wij vernemen komen er ook post zegelautomaten aan de kantoren Alkmaar, Bakkum en Bergen aan Zee, die eiken dag verwacht kunnen worden. Zy kunnen ge bruikt worden wanneer het postkantoor gesloten is, dus ook Zondags. Men kan zich hieruit zelf voorzien van postzegels van 1V, cent, van 5 cent en van 6 cent. vruchtbaar werk voor de bevolking ver richt Aangezien in hem de geboren zakenman leefde, interesseerde hij zich reeds in 1916 bij een scheepvaartdienst HoornAlkmaar, welke dienst zich speciaal met het kaasver- voer belastte. Uit dezen dienst ontwikkelde zich een scheepvaartdienst AlkmaarBelgië welke zich ontwikkelde tot een scheepvaart bedrijf met eigen kantoren te Hoorn, Am sterdam, Rotterdam en Antwerpen. In het vrije bedrijf leerde hy de nadeelen kennen van de steeds toenemende over heidsbemoeiingen. Het feit, dat zijn particu lier bedrijf steeds meer zijn persoonlijkheid opvorderde, deed hem tenslotte besluiten, ontslag uit zijn ambtelijke functies te nemen, die hem toch ook weer, om het vele wat hij daarin voor zijn geliefd Schoorl had kunnen doen, lief waren geworden en die hij er daarom met moeite aan heeft kunnen geven. De overweging, dat het in deze tijden van werkloosheid wenschelijk is, dat ouderen, waar hun dit mogelijk is, plaats voor jonge ren maken, is bovendien niet vreemd aan zyn besluit geweest. i JEUGDIGE PLUNDERAARS MET REVOLVER OP DE VLUCHT GEJAAGD. Zondagavond is Avenhorn opgeschrikt door de daverende knallen van een dienst revolver. De schrikbarende geruchten ble ken echter overdreven te zijn, want er wa ren door den veldwachter slechts enkele patronen verschoten om de baldadige jeugd wat ontzag in te boezemen. Het geval was n.1., dat eenige opgeschoten ongens uit pure liefhebberij de slooping van het huis der fam. Wyte, dat verdwijnen moet voor dé verbreeding van het Zeuge pad, voortzetten. Het gevaar voor instorting was echter niet denkbeeldig en om nu ongelukken te voorkomen werden de knallen als schrik- verwekkers de lucht ingezonden. Daarna werden de jongelui voor zoover ze te be reiken waren, nog op een tractatie met den gummiknuppel onthaald, zoodat de lust hen wel zal vergaan, zich nog verder met de ge vaarlijke slooping te bemoeien. DE GEMEENTE-SECRETARIS VAN SCHOORL NEEMT ONTSLAG. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad, deed de voorzitter, ba ron van Fridagh, mededeeling van een inge komen schrijven van den gemeentesecretaris, den heer J. Smits, waarin deze verzocht om hem, met ingang van 1 September a.s. eer vol ontslag te verleenen uit zijn gemeente lijke functies van secretaris en ontvanger der gemeente, ambtenaar van den Burger lijken Stand, secretaris der commissie van bijstand voor de bedrijven van electriciteit en gas en administrateur van den vleesch- keuringsdienst in den kring Schoorl. Voorts deed adressant het verzoek om hem, in verband met het feit dat zijn wo ning voor secretarie-uitbreiding noodig was geworden, hem toe te staan tot 1 September buiten de gemeente te wonen. De raad nam met teleurgestelde gevoelens van dit schrijven, na een waardeerend woord van den voorzitter tot den functionaris, ken nis en verleende op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag, terwijl het verzoek om buiten de gemeente te mogen wonen werd ingewilligd. Het zal ons moeilijk vallen ons de raads vergaderingen zonder den heer Smits te denken. Zyn bewegelijke persoonlijkheid verleende daaraan een bepaald charme. In Mei 1913 werd de heer Smits tot secre taris der gemeente benoemd, als opvolger van den heer Couwenhove. Daarvóór was hij werkzaam als ambtenaar der gemeente secretarie te Monster bij den Haag. Schoorl, dat thans dank zij het toene mend vreemdelingenverkeer zich ontwik keld heeft tot een gemeente met 2400 inwo ners, telde toen nog slechts 1300 zielen, j e oorlogsjaren vorderden zeer veel van daHei t j van den hGer Smits, die al dadelijk door B. en W. belast werd met de distributie, in welke functie hij veel voor de bevolking wist te bereiken. In 1914 werd hij ook benoemd tot secretaris en lid van de Rentecommissie in het district Alkmaar, om vattende Noordholland boven het IJ, welke commissie veel omvattend werk verrichtte om aan ouden van dagen hun pensioen te bezorgen. In 1917 werd hij tot ontvanger be noemd. Als geboren Westfries, gevoelde de heer Smits weinig voor de ambtenarij en streefde hij er naar om zooveel mogelijk door persoonlijk contact, de menschen ter- wille te zijn. Op velerlei gebied heeft 'hij FEEST IN HET NATUURBAD „DE KARPERTON". Zondagmiddag wordt er in het natuurbad „De Karperton" aan den Groenenweg een feest georganiseerd ten bate van de actie voor den terugkeer van de ooievaar op de Kerkruïne te Bergen. Dit natuurbad, dat reeds drie jaar met succes werd geëxploiteerd, is in den voor bijen winter belangrijk verbeterd en wordt in de volgende week voor het publiek ge opend. De directie, die sympathiek staat tegen over de beweging die den terugkeer van den ooievaar op de Kerkruïne beoogt, besloot het Zondagmiddag te organiseeren feest in het natuurbad, welk feest georganiseerd wordt om het publiek bovenal in de gele genheid te stellen de aangebrachte verbete ringen van het bad in oogenschouw te ne men, dienstbaar te makeh aan die beweging. Het feest, waaraan „Bergen's Harmonie", het Indische Ensemble Koetjitja met Ha- waian-muziek in Javaartsche dansen en an dere kunstenaars medewerken, belooft een prettig festijn te worden. De president-kerkvoogd, de heer Besse, mocht van den heer Judell reeds een bedrag als eerste bijdrage voor het inkorten van de boomen om de Kerkruïne ontvangen en zal Zondagmiddag voor de microfoon een en ander mededeelen over den ooievaar. Het programma, waarvan wy kennis kon den nemen, is varieerend en in het teeken van het amusement gesteld. RIJKSVELDWACHTER OVER GEPLAATST. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de Rijksveldwachter-brig. A. Dijk te Broek op Langendijk overgeplaatst naar Andijk, terwijl de Rijksveldwachter-brig. R. C van den Bosch uit Velsen naar Broek op Langendijk wordt overgeplaatst. De Rijksveldwachter-brig. B. Selden- thuis te Andijk wordt overgeplaatst naar Velsen met ingang van 1 Juni a.s. ALKMAARSCH KLEEDING- EN DEKKING-COMITE. Men schrijft ons: Het stemt tot groote voldoening en het kan niet genoeg geprezen worden dat het Alkm. Kleeding- en Dekking-Comité thans alle vereenigingen op liefdadig- heidsgebied omvat, nu de drie conferenties der St. Vincentius zijn toegetreden en als hun vertegenwoordiger de heer Jos Ver meulen in het centraal comité hebben aangewezen. Het groote nut dezer centra lisatie zal een ieder duidelijk zijn, nu slechts van één centraal magazijn de uit- deeling en distributie der goederen zal plaats vinden, nu op 23 Mei e.k. door al len, ongeacht hun politieke of godsdien stige opvatting, het beste beentje wordt voorgezet om de collecte een zoo gunstig mogelijk resultaat te verzekeren. Vanaf heden zal dan ook een ieder, die zijn aan vrage om kleeding of dekking deponeert in de bus van de voorm. Keetkolkschool ten spoedigste bericht ontvangen of hy in aanmerking mag komen om tegen luttelen prijs de zoo dringend noodzakelijke klee ding of schoeisel in ontvangst te nemen Laat een ieder erv^n overtuigd zijn, dat het comité niets liever zou willen dan elk te geven, wat hij verlangd, indien hij er voor in aanmerking komt, dat voorshands echter het welslagen der naderende col lecte en de afgifte van voor het comité bruikbare goederen afhankelijk is van de medewerking der geheele burgerij. Niets wel^om dan 'n groote opbrengst op artilfeipn0^ comité weer velerlei De fiGzinnen0dieereedsadooÏan ink°0pen werden, ze deW»geh°.lpen voor ons, laten ook ^huisffiSTr diverse diaconieën, armbesturen en paro onze to1* zyn door die gezinnen die er voor in aanmerking kunnen komen er op te wyzen, dat aan hét centraal pünt de voorn. Keetkolkschool, de aanvragen in de bus gedeponeerd moeten worden. Dit vergemakkelijkt de afdoening der aan vragen en maakt een snelle afwikkeling mogelijk. Wie zijn kleerenkast nog eens in specteert, hy vindt gewis nog iets, waar de minder ruim bedeelde een nuttig gebruik van kan maken. U kent het: Wie geeft, wat hij heeft enz. en wie niets heeft Helpt ons Zaterdag 23 dezer geld inzamelen. Aanmelden Korte Lyceumstraat 10. We verwachten u, uw zonen of doch ters, opdat de gansche bevolking ervan doordrongen zij, dat uw gave niet beter besteed is dan voor het Alkmaarsch Klee ding en Dekking-comité. AUTOBUS-ONGEVAL ONDER CASTRICUM. Dinsdagmiddag had op den primairen weg UitgeestLimmen een ongeval plaats met een autobus afkomstig van Amster dam, waarin 31 personen waren gezeten. Het liet zich in den beginne nogal vrij ernstig aanzien, doch by een later inge steld onderzoek bleek het nogal mee te vallen. Omtrent dit ongeval vernemen we nader: De bus die deel uitmaakte van een kop pel van 3 en die juist in den midden reed, vervoerde passagiers van Bergen naar Amsterdam. Op de primairen weg geko men naderde men eenige vrachtauto's en waar alles reed op den hoofdweg en ge heel rechts, ging het nogal met een flin ke vaart. Gekomen by den zandweg, de Castricummer weg, die als het ware den primairen weg snydt, stopte plotseling de voorste vrachtauto met als gevolg dat de daarachter liggende auto niet zoo spoedig vaart kon minderen, naar het schijnt ook al niet omdat zijn remmen niet al te best werkten, met het gevolg dat de auto naar links uithaalde. Hierdoor kwamen boven genoemde autobussen in het gedrang. De eerste die juist gepasseerd was, liep nog vrij, doch de tweede was gedwon gen eveneens links uit te halen wilde hij de vrachtauto niet aanrijden en dit te meer daar de vrachtauto zoo goed als ge heel op den linkerkant zat en de weg ter plaatse slechts 5% M. breed is. Bij het links uithalen van de bus kwamen de wie len in de grasberm terecht en waar het gras nogal glad was, had de chauffeur geen macht meer over zyn stuur, met het noodlottig gevolg, dat de bus d r kop in de sloot stak. Daar de wagen lang en zwaar is, drukte het achtereind zoo op dat de geheele wagen de sloot inging en daarna naar de landzijde kantelde. Bij de 31 passagiers gaf dat een geweldige con sternatie, doch gelukkig liep het nogal goed af. De menschen konden door het bovenluik uit den wagen worden verlost en het bleek nu dat eenige personen een ontwrichting hadden opgeloopen aan den schouder en anderen een bloedneus, doch van ernstige verwondingen is geen spra ke. De chauffeur zelf kwam er totaal on gedeerd onder vandaan. De politie van Uitgeest, die met een en ander in kennis werd gesteld was spoedig ter plaatse en kon de eerste maatregelen tot herstel van het verkeer op den weg enz. spoedig ne men. Vanzelfsprekend gaf een en ander veel bekijks. Zelfs kon de flinke regenbui die er spoedig op volgde de vele nieuws gierigen niet verdrijven, NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. GEVESTIGD TE ALKMAAR. (Verbeterde opgave van het N. L. Crt.) In de algemeene vergadering van aandeel houders werd de balans en de winst- en verliesrekening per 31 December 1935 goed gekeurd. Dientengevolge werd besloten al leen op de cumulatief preferente aandeelen dividend uit te keeren en dit te bepalen op zes procent. De heer mr. H. A. van Nierop werd als commissaris herkozen, terwijl de voor- loopige benoeming van den heer mr. P. Hofstede de Groot tot commissaris, werd bekrachtigd. Aangezien in November J.L geen interim dividend werd aangekondigd, is het divi dend ad 6 pet. op de cumulatief preferente aandeelen derhalve thans in zyn geheel betaalbaar. Nog vestigde de directie de aandacht op de in het jaarverslag voorkomende zin snede, waarbij medegedeeld wordt, dat het in de bedoeling ligt van de bevoegdheid tot het uitkeeren van interim dividend op de cumulatief preferente aandeelen voorloopig geen gebruik meer te maken. HET WIT-GELE KRUIS. Gedurende de maand April werden door de wijkzuster 23 patiënten bezocht, met totaal 381 bezoeken, waarvan 105 bezoe ken bij leden van A. A. Z. A„ 253 bezoeken bij leden van het W. G. Kruis, 15 bezoe ken by stadspatiënten en 8 bij particulie ren. De wijkkraamverpleegster bezocht 14 patiënten, legde 190 bezoeken af en ver leende 3 maal assistentie bij doktershulp. naar waarnemingen, verricht in den mor»- van Woensdag 13 Mei. 8 n Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 769,0 m M Vardö. te Laagste barometerstand 748,2 m M t Reykjavik. w Verwachting, geldig tot den avond v»„ Donderdag 14 Mei: Meest zwakke veranderlijke wind; half of zwaar bewolkt; weinig of geen regen- iets kouder des nachts; overdag iets zachter. Weero verzicht Goed weer; weinig kans op regen. In de algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering; de depressie by IJS. land werd wat minder diep, ook de lage druk in het oosten vulde op en vertoont thans nog een vlakke kern over Zuid-Fin- land, Estland en Letland en over Oostenrijk, In de omgeving van dit laatste kerntje valt nog vrij veel regen, vooral over zuidoost- Dupitschland en Tsjecho-Slowakije. Over Scandinavië blyft het fraai weer, ook over Frankryk is het weer vry goed. In onze omgeving vielen plaatselijke buien. Men mag verwachten dat het zuidweste lijke hoogedrukgebied zijn invloed naar onze omgeving uit zal breiden. B(j zwakke veranderlijken wind is tegen den avond op klaring te verwachten, met een iets kouderen nacht. Overdag stijgt de temperatuur iets, de regenkansen zynu klein. Aardappelziekte. In het etmaal van 's avonds 11 tot 12 Mei is in Noordholland tusschen Hoorn en Enk huizen de weergesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 20.14 uur tot 3.39 uur licht op. DE NEDERLANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ. De Nederlandsche Heidemaatschappij liet ter vervanging van het bekende vlug schriftje over bosch- en heidebranden en gegevens omtrent blusschingsmaatregelen een nieuwe folder het licht zien. Men stelt deze folder beschikbaar voor jaugdvereenigingen, kampeerclubs, pad vindersorganisaties, inrichtingen van on derwijs enz. Deze drukwerkjes worden op aanvraag gratis door de Maatschappij toegezonden. Hier zyn de wenken waaraan ieder recht schapen mensch zich zal houden als hi zich bevindt in bosch of heide: 1. Wees even voorzichtig en behoedzaam ten opzichte van het eigendom van Uw gastheer, als gij zoudt zijn wanneer het van U was. 2. Houdt U te allen tijde aan de gege kt* voorsc'lr^ten 8e in bosch of heide 3. Als er een rookverbod is, houdt U daar dan aan. 4. Indien er geen rookverbod is, oordeel dan zelf of in verband met droogte en wind, rooken wel toelaatbaar is. Wees lie ver véél te voorzichtig, dan een kleinigheid te onvoorzichtig. 5. Als ge kampeert, ga dan zóó verstan dig met vuur om, dat als er later brand zou kpmen,. ge zéker weet dat - het niet door Uw Schuld kan zijn ontstaan. 6. Wanneer ge anderen onvoorzichtig met vuur ziet omgaan of ziet rooken waar het verboden of gevaarlijk is, toon dan dat ge moed hebt door hen er op te wijzen dat het onverantwoordelijk is wat ze doen, toon dat ge begrip hebt door hen aan te toonen waarom het onverantwoordelijk is, toon dat ge tact heb door het zóó te zeggen dat ze er zich aan storen. 7. Als ge een bosch- of heidebrand ziet, tracht dan te helpen. Dien U aan bij den leider van het blusschingswerk en doe wat hy zegt. Kom niet met leege handen, maar breng een schop, een tak, of iets anders mee, zoodat ge onmiddellijk actief hulp kunt verleenen. ALKMAAR. GETROUWD: Johannes Adrianus Cornelis Bruin en Maria Antonia Groot. Rinse Zijlstra en Vrouwtje Jelletje Kater. GEBOREN" Aagje, d. van Cornelis Louw en Hendrika Naatje Baan. (Ongecorrigeerd.) De Indische begrooting. Hedenmiddag vergaderde de Eerste Ka mer. Aan de orde zijn de wetsontwerpe tot goedkeuring van de besluiten van en gouverneur-generaal van Nederlandsch-in- dië tot vaststelling van de onderschei en afdeelingen der begrooting van Ned.-ln voor 1936, vaststelling van posten der ai- deelingen 2, 4 en 5 van voornoemde oe- grooting (30 wetsontwerpen). De heer Mendels (s.d.) merkt op, blijkens de memorie van antwoord uiterste grens is bereikt der bezuiniging, zoo die hier en daar al niet overschrede is. Wel een verschil met vroeger, toen ne. Europeesch kapitaal voor millioenen millioenen uit Indië draineerde. p oefent critiek op de houding van de re# ring ten opzichte van het „Plan van Arbeid', voor zooveel Indië betreft. Doch na het overleg met den heer Ha directeur van economische zaken, vfer sloten, 25 millioen uit de Nederlandsche schatkist ten bate van Indie beschikbaar stellen voor welvaartswerkeo, te verdec over 3 jaar, dus 8 1/3 millioen per Jaar- fonds perdu. Het plan van den arbeid wilde slechts een renteloos voorschot De heer Schriecke achtte zelfs 30 m per jaar noodig. De autoriteit dezer mannen is niet te wraken. De minister van kolomen, de heer L y Autoriteit op financieel gebied. De heer Mendels heeft zoo juist gelezen, dat er 13 bommenwerpers in Amerika zu besteld, voor 11/3. millioen dolli";? VooT Nederlandsche of Indische rekening werkloozen moet elke 1000 voor de poor ten der hel weggesleept worden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2