IBIS SHAG GEEN NACHTVORST MEER. DE GEBROEDERS „GOCHEM" Dobbclmann lekker... man! Honderd ioren trekken in Zuid-Afrika. Bommenwerpers voor Indië. Nu U weer buiten kunt zitten lfoor kleine tuinen. De ijsheiligen verjaagd. LAATSTE OFFENSIEF. in. den, die met elkander tot sancties hebben opgehitst. Na het geval met den gouverneur van Curagao en dat met de „Zeven Provinciën" noemde de heer Mussert de kwestie met de ambulance in Abessinië de derde affaire. De werkelijke schuldigen aldus spr. zitten weder op buitenlandsche zaken, die arm in arm met de bolsjewieken de hoop gehad hebben om de geheele democratische wereld tegen het Italiaansche volk in verzet te brengen. Had spr. de macht, dan zou hy den heer de Graeff de geheele ambulance tot de laatste cent toe laten betalen. De Nederlandsche minister van Buiten landsche Zaken met zijn vrienden zijn mede schuldig aan het voortzetten van den oor log na het plan HoareLaval. De toekomstige positie van ons volk in een solidair-Europa zullen aldus spr. wij, nationaal-socialisten, bevechten. Spr. noemde nog den Nederlandschen gezant in Berlijn een groot gevaar, omdat hij een vjjand is van het huidig regiem. De vergadering werd hierop gesloten. Amerikaansche fabriek met den bouw aangevangen. Ten behoeve van het Nederlandsch- Indische gouvernement werden reeds in de tweede helft van het vorige jaar proeven genomen met bommenwer pers. Na rijp beraad is men enkele weken geleden overgegaan tot het verstrekken van een opdracht van dertien bommenwerpers aan de Glen L. Martin fabrieken. Een A. N. P.-telegram uit Balti- more in den Amerikaanschen staat Missouri meldt thans, dat de fabrie ken met den bouw van deze vliegtui gen een aanvang hebben gemaakt. De kosten beloopen anderhalf mil- lioen dollar. ww w m. w rvwr» •»,ww FRANSCHE OUP-STRIJDERS WENSCHEN VREDE. Een beroep op hun Duitsche kameraden. De secretaris-generaal der Nationale Federatie van Fransche Oudstrijders Ri- vollet, heeft gistermiddag de vertegen woordigers der Fransche en Duitsche pers ontvangen en hun een boodschap over handigd, die gericht is aan de „Duitsche kameraden". In deze boodschap wordt gezegd, dat de dagen van thans beslissend kunnen zijn voor de toekomst van Europa en die der beide landen. In den wereldoorlog hebben de Fran sche soldaten hun vaderland verdedigd en er is geen Franschman, die niet bereid zou zijn het ook thans zoonoodig te verdedi gen. Maar de oudstrijders zijn tegenstan ders van den oorlog, omdat zij menschen zijn en omdat een algemeene wereldbrand den ondergang der Europeesche cultuur zou bezegelen. De regeeringen onzer landen aldus vervolgt de boodschap hebben vredes plannen gepubliceerd. Waarnaar moeten wij Franschen en Duitschers vurig ver langen? Naar een waardigen en duurzamen vrede voor Duitschland, voor Frankrijk en voor geheel Europa. Tenslotte wordt in de boodschap gezegd, dat het uur der oprechte verzoening ein delijk moet slaan. Tot de Duitsche oudstrijders wordt de wensch gericht, gezamenlijk te streven naar 'n betere verstandhouding tusschen de volken, opdat de toekomst verzekerd worde. In een korte uiteenzetting ver klaarde Rivollet, dat in de nationale fede ratie alle groepen oudstrijders vertegen woordigd zijn. De Fransche regeering kent den tekst van den oproep en keurt hem goed. Slechts de verspreiding per radio heeft zij helaas niet willen toestaan, aldus de secretaris generaal. DE AFGEKONDIGDE ALGEMEENE STAKING. Zooals reeds bekend is, zou hedennacht in geheel Griekenland de algemeene sta king worden afgekondigd bij wijze van protest tegen het gebeurde in Saloniki. In Athene zijn reeds eenige groepen arbeiders in staking gegaan, o.a. de bakkers en typo grafen. Vandaag zullen de kranten niet verschij nen, met uitzondering van het officieele orgaan der communistische partij. De re geering heeft maatregelen getroffen ter handhaving van de orde. POLITIEKE BOTSING EN DE DE GEVOLGEN. In het Mexicaansch plaatsje San Juan del Rio in den Staat Queretaro hebben aanhangers van den vroegeren gouverneur Saturnino Osornio het vuur geopend op een menigte, die zich voor de kerk ver zameld had. Vijf menschen werden ernstig gewond, een zesde werd gedood. Een vrachtauto met soldaten, die door de autoriteiten naar de plaats van de botsing werd gezonden, sloeg door onvoorzichtig rijden van den chauffeur om, waarbij zeventien soldaten verwondingen opliepen. ZONNEBRUIN Om prachtig bruin te worden DE SMOKKELARIJ NAAR NOORD-CHINA. De autoriteiten der zeedouane te Sjang hai publiceeren een opzienbarend rapport over den omvang van de smokkelarij naar Noord China. Zij verwijten daarin den Ja- panschen militairen autoriteiten de smok kelarij te begunstigen door een voortdu rend beletten van de Chineesche zijde on dernomen afweermaatregelen. De Japanners zoo zegt het rapport, heb ben allereerst de ontwapening en later het terugtrekken van de douanekruisers uit de wateren van de gedemilitariseerde zone doorgezet. Bovendien zijn de douaneambte naren aan den grooten muur ontwapend. Het rapport berekent de tot dusverre gele den douaneverliezen op ruim 25 millioen dollar, waarvan alleen in April j.1. 8 mil lioen. Hoofdzakelijk worden kunstzijde en suiker Noord China binnengesmokkeld. Zoo zijn in een week in April 400.000 K.G. kunstzijde en 11 millioen K.G. suiker zon der betaling van rechten Noord China bin nengebracht. De gesmokkelde goederen overstroomen van hier Noord China en brengen daardoor schade toe aan het gewo ne zakenleven. Het rapport wijst voorts op het hieruit voortvloeiende gevaar voor de Chineesche begrooting en geeft te ver staan, dat de aangelegenheid een interna tionaal karakter draagt aangezien door den sluikhandel de buitenlandsche leeningen die door de douaneinkomsten zijn gewaar borgd, in gevaar worden gebracht. DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK. Een mededeeling van Starhemberg. Het persbureau van den Oostenrijksche vicekanselier, Starhemberg heeft gisteren betreffende de gebeurtenissen van Zondag een mededeeling gepubliceerd, die als volgt luidt: Aangaande verschillende dagbladberich- ten over zekere gebeurtenissen naar aan leiding van den Freiheitsbund-opmarsch, wordt door het persbureau van den vice kanselier, Starhemberg, het volgende ge constateerd: Van den kant van den bondsleider van den Oostenrijkschen Heimatschutz Star hemberg, was tijdig bevel gegeven zich te onthouden van alle politieke uitlatingen en demonstraties naar aanleiding van den opmarsch van den Freiheitsbund. Onbezon nen elementen hebben echter, geprovoceerd door de ongehoorde demagogie van een vlugschrift van den Freiheitsbund, zich la ten verleiden tot storende demonstraties. In zooverre het gaat om leden .van den Oostenrijkschen Heimatschutz of van de vrijwillige militie zullen zij rekenschap af moeten leggen ingeval het totdusverre nog niet bevestidge gerucht juist mocht blijken en een commando-instantie van de Oos tenrijksche militie een instructie gegeven heeft tot verstoring van de orde, zal de be trokken commandant van zijn post onthe ven en uit de militie gesloten worden. Wat het verband van den voormaligen minister Fey en de demonstratieve betoogingen be treft wijst de bondsleiding der militie even als de leiding van den Heimatschutz iedere verantwoordelijkheid af, aangezien hes slechts gaan kan om de eigenmachtigheden van den voormaligen minister Fey. DEMONSTRATIES BIJ EEN TERECHTSTELLING. Te Manchester, waar gister de arts Ruxton is terechtgesteld wegens moord op zijn vrouw, is het voor de gevangenis tot groote demonstraties gekomen. Aanleiding daartoe gaf de multi-millilonnaire mrs. van der Eist, die, zooals bekend is, geen enkele gelegenheid voorbij laat gaan om tegen de doodstraf te betoogen. Thans echter bleek een groot deel der menigte, het niet met haar eens te zijn, dat het hier een moord betreft, die in ge heel Europa en Engeland de grootste ver ontwaardiging heeft gewekt. Mrs. van der Eist raakte zelfs zoo in het nauw, dat de politie met den gummiknuppel ruim baan moest maken. Mei in den bloemenuin. Lang bleef 't dit voorjaar koud, maar nu schijnt toch eindelijk de zomer nabij. We merken het direct aan den groei en bloei van tal van planten. Het is alsof de planten hebben staan wachten op deze kentering in het weer. We maken er ge bruik van om tal van platen die we ter- wille van het koudé weer nog binnen hielden, nu af te harden en buiten te plaatsen. Zoo nemen we nu de ramen van de vroegst gezaaide leeuwenbekken of Antirrhinum, Papaver nudicaule, Asters, Afrikanen of Tagetes, eenjarige anjelieren, violieren, Nemesia, e. a. om deze na eenige dagen een plaatsje te geven in onzen bloe mentuin. Hier kunnen ze de nu uitgebloei de Primula veris en andere vroege Primu lasoorten vervangen. Deze primulasoorten kunnen we nu scheuren en op een goed gespit en bemest bed uitplanten, liefst op een half beschaduwde plaats. In het na jaar planten we ze dan met een kluit weer in den bloementuin. Nu bloeien de laag- blijvende Phlox setaceasoorten volop en wie deze met bloempjes overdekte zeden- vormende vaste plant in kleuren als: wit, rose, lila, blauw en tal van tusschentinten voor het eerst ziet wil ze zeker ook in den tuin hebben. Nu is het echter niet de ge schikte tijd om deze te planten; wacht daarmede tot aan het najaar. Hetzelfde geldt voor de nu met bloemen overladen variëteiten van Saxifraga decipiens een laagblijvende, mosachtige steenbreeksoort in kleuren als: wit, geel, rose en donker rood. Van niet geheel winterharde plan ten als: Gunnera, Gynrium of pampasgras, Romneya of Californische papaver," Cri- num, Kniphofia of vuurpijl e. a. nemen we nu het winterdek geheel weg. Het zware winterdek bestaande uit droge turfmolm of droog blad hadden we reeds aanmer kelijk verlicht of weggenomen en vervan gen door wat dennentakken of fijn rijs om het jonge groen tegen nachtvorst te be schermen. Nu kan ook dit weg. Het is ook tijd om de Dahliaknollen uit te planten. De meeste lezers weten wel dat het geen aanbeveling verdient om groote knollen uit te planten. We krijgen dan te veel stengels die natuurlijk door de beperkte ruimte zwakker blijven, en het gevolg is kleinere bloemen, en slappe steelen. Daar om scheuren we de grootere knollen, ook al hebben we er genoeg. Zorg echter dat aan elk gedeelte een stuk van de wortel hals met een of meer oogen aanwezig is. In deze maand worden ook weer enkele bloemsoorten gezaaid, n.L de tweejarige soorten. Dit zijn o.a. Campanula medium, Lunaria biennis of judaspenning. Hesperis matronalis of bloem van damast, Agros- temma of prikneusje, Dianthus barbatus of duizendschoonen en Alyssum saxatile. A. G. (Van onzen R.-redacteur). De ijsheiligen hebben hun meester gevon den. Ik weet niet, hoe deze vier kwade Sin ten heeten, maar hun meester heet August Veraart. Na een offensief van eenige maan den, zijn ze gisteren na een formidabelen veldslag aan het Noordzeekanaal definitief op de vlucht gejaagd, zonder schade te heb ben kunnen aanrichten. Ze zijn in de pan gehakt, bij wijze van spreken, en zullen ze ker een jaar noodig hebben, om hun ver strooide krachten te verzamelen. Zeg niet, dat ze geen bitteren strijd heb ben gestreden. Met waren heldenmoed heb ben hun voorposten in kleine schermutselin gen hun vjjand voortdurend handen vol werk gegeven. Van ieder zwak oogenblik in den maandenlangen aanval van hun tegen stander hebben ze met een bewonderens waardig tactisch talent gebruik gemaakt en zoo heeft het dan ook in den nacht van den Tweeden Paaschdag op Dinsdag 14 April werkelijk gevroren. Even maar en niet zoo heel veel, maar genoeg om op een kleine overwinning der voorposten te kunnen bo gen. Van Witten Donderdag tot en mei Tweeden Paaschdag heeft de heer Veraart - j 271. Ze liepen een eindje terug, namen toen een fik- schen aanloop en een tweehoepla, sprongen ze de schildwacht pardoes boven op zyn hoofd. Deze zakte door den plotselingen schok en den schrik ineen zonder een kik te geven, en de jongens kozen ijlings het hazen pad. 272. Hoewel hun boeien hen erg hinderden, draafden ze toch voort. Waarheen echter wisten ze niet. op een boschrijk plekje hielden ze halt, en tot hun verbazing zagen ze twee ruiters in volle vaart in hun richting komen. namelijk den aanval gestaakt en onze land en tuinbouw zullen hem deze „noodzake lijke pauze" (om met niemand minder dan Mussolini te spreken) ten eeuwigen dage als een bedenkelijk en onvergeeflijk verzuim blijven aanrekenen. Het gevechtsfront heeft zich uitgestrekt van Breda tot Amsterdam. Ongeveer twee maanden heeft de strijd geduurd en onver saagd heeft de heer Veraart volgehouden. De kleine tegenslag van Paschen heeft hem niet ontmoedigd; integendeel, deze was hem een aansporing om alle beschikbare krachten opnieuw in te zetten tegen de verwekkers van nachtvorsten, die zooveel schade kunnen aanrichten in de dagen dat de natuur reeds is ontloken door de vroege lentezon. Bij allerlei plaatsen is slag geleverd, vooral echter in de buurt van Haarlem, doch ook in Westland, te Rotterdam, ja, waar niet al? Het wapen van den heer Veraart men weet het uit vroegere mededeelingen is het water. Dit w^rdt hem geleverd door de brandweren van onderscheidene plaatsen, die maar niet moe worden hun medewerking te verleenen. Voor materiaal en manschap pen is het een goede oefening om fit te blij ven. Iedereen kent den heer Veraart als onzen populairen nationalen regenmaker. Dat kunstje vertoont hij al jaren met, laten wij zeggen, afwisselend succes, doch in ieder geval met een volharding, welke evenredig is aan het belang, dat ons volk soms bij weersveranderingen kan hebben. Zijn optre den als nachtvorstbestrijder hangt ten nauw ste met zijn eerstgenoemde kwaliteit samen. Welke schade nachtvorsten in deze da gen kunnen hebben, behoeven we hier niet uiteen te zetten. Dat de heer Veraart daar tegen den strijd heeft aangebonden, stem pels zijn werk tot dat van een nationalen weldoener. Hij valt de nachtvorsten echter niet recht streeks aan, hetgeen het geval zou zijn, wanneer hij bijvoorbeeld een uitgebreide centrale verwarming zou aanleggen. Neen, hij tast de nachtvorsten in haar zwak aan, door de elementen te steunen, die het op treden van onzen openbaren vijand num mer één verhinderen. Dat zijn de wolken en de regen. Bij bewolkte lucht krijgt in de prille lentedagen de nachtvorst geen kans en dus heeft de heer Veraart zijn best ge daan om in deze critieke dagen ons land met den beschermenden wollen deken van het wolkendek warmpjes toe te stoppen. Men kan zeggen, wat men wil, doch De Bilt heeft herhaaldelijk blijk gegeven met de onvermoeide werkzaamheid van onzen vorstbestrijder rekening te houden. Hoe vaak hebben we niet des avonds door de radio de profetie kunnen hooren: geen nachtvorst. In alle land- en tuinbouwcen tra weerklonk dan de roep, hetzij zachtjes, hetzij over luid: de heer Veraart waakt over ons. Men legde zich gerust te slapen in de wetenschap, dat er althans één was onder de millioenen landgenooten, die voor het algemeen belang met nimmer falende volharding op de bres stond. Gisteren is aan de vernielers van onze toekomstige oogsten den beslissenden slag toegebracht in een grootsch opgezet laatste offensief. Het centrum van den aanval was gelegen bij de Fordfabriek op een terrein, dat grenst aan het Noordzeekanaal en de daar gegraven industriehoven. Ned^lands zwaarste artillerie was in stelling gebracht en het vaste zoowel als het verplaatsbare „waterkanon" van de drijvende motor- VOOR OE PIJPj neyj(, ROOKT IBIS EN GEEN ANDERE SHAG brandspuit Jason der Amsterdamsche brandweer heeft den vijand hier den laat- sten slag toegebracht en den strijd in een definitieve overwinning doen verkeeren. Van nabij heb ik tezamen met eenige ge- noodigden deze heroischen kamp kunnen volgen. Tegelijkertijd waren ook in Haar lem, Leiden en Rijswijk de brandweren in touw, zoodat het den ijsheiligen, die bij den brand in de stearinefabriek te Gouda toch al een zwaren dobber hadden gehad, bang te moede moet zijn geworden. De twee ka nonnen braakten per minuut 12.000 liter uit en elder was de aanval weliswaar zwakker, doch sterk genoeg om het aaneengesloten front te voltooien. De bedoeling van al die waterhoozen was, om de lucht met waterdamp te verzadigen. In de eerste plaats veroorzaakten de hoog in de lucht geworpen stralen een dicht wa tergordijn van ontelbare druppeltjes als van een fijnen motregen. Het grootste deel van de waterstralen kwam echter op den grond terecht, in dit geval op een grasland, dat volgens den heer Veraart veel beter gele genheid geeft tot verdamping dan een groote watervlakte. Zoodoende moest zich een wolkendek vormen. Waarschijnlijk ten gevolge van de werkzaamheden van vori ge dagen was het evenwel al aanwezig. Des te beter. Volgens de overtuiging van den heer Veraart, die als een maarschalk de verrichtingen zijner strijdkrachten en het voornaamste aanvalspunt volgde, zou dit wolkendek nu compacter moeten worden, misschien wel zich in een regenbui ontlas ten. Het tegendeel van een vrieslucht dus. De werkingssfeer van een krachtigen aan val als deze moet zich ver over de gren zen der provincie uitstrekken. Welnu, het hééft geregend. Toen ik in den laten namiddag huiswaarts keerde be gon de regen te kletteren tegen mijn cou péraampje en ik kwam in een bui thuis. Wat later klonk de verwachting uit De Bilt in vol vertrouwen: geen nachtvorst. De heer Veraart heeft den strijd gewon nen! Zoo brak de bloedige en langdurige Boe renoorlog uit, ongetwijfeld die, welke hier te lande met de meeste spanning is gevolgd. Het verloop ervan zou men in drie deelen kunnen splitsen. Het eerste vangt op 11 Oc- tober 1899 aan, toen de Britsche agent Pre toria verliet als bewijs, dat Engeland er niet aan dacht het ultimatum te aanvaar den. Het wordt gekarakteriseerd door de in vallen, die de Boeren deden op Britsch grondgebied, in Natal zoowel als in het Noorden van de Kaapkolonie; zij beleger den Lady Smith, Kimberley en Mafeking, welke plaatsen, hoezeer ook beschoten en in benarden toestand verkeerend, niet konden worden ingenomen. Sir Redvers Bulier, tot commandant der Engelsche legermacht be noemd, kwam op 31 October 1899 te Kaap stad aan; richtte zijn belangstelling in het bijzonder op Natal, beproefde drie keeren te vergeefs Lady Smith te ontzetten, moest de reeds overgestoken Tugela weer verla ten, hetgeen hem een spotnaam van der. „veerman van de Tugela" bezorgde, maar bleek niet instaat om de duidelijk waar neembare overmacht van de commando's der beide republieken te breken. Nederlaag op nederlaag werd door de Engelschen ge leden; ondanks uitvallen, die de garnizoe nen van Mafeking en Kimberley, in welke laatste plaats ook Rhodes zat opgesloten, deden, bleef het beleg gehandhaafd, wel licht te lang en met krachten, die de Boe ren beter elders, in het bijzonder in de Kaapkolonie hadden kunnen gebruiken. Want, al behaalden zij successen, die er in Maart 1900 de presidenten Kruger en Steyn toe leidden vredesvoorstellen aan te bieden, die werden verworpen de Engelsche regeering zag den ernst van den toestand duidelijk in. Niet slechts kwamen uit de Dominions hulptroepen, maar niemand min der dan de populaire Lord Robberts werd als opperbevelhebber der verstrekte krijgs macht uitgezonden, en de Soedaneesche held Lord Kitchener werd hem als chef van den Staf toegewezen. Zij vatten op 9 Fe bruari 1900 aan de Modderrivier hunne ope raties aan; generaal French ontzette met een geforceerden marsch Kimberley; Cronjé werd bij Paardeberg tot overgave gedwongen, en al spoedig lag de weg naar Bloemfontein voor de Engelschen open. De aldus begonnen tweede periode kan ge rekend worden tot einde 1900; de krijgs macht der Engelschen rukte zoowel uit Natal als uit de Kaapkolonie de Boerenrepu blieken binnen; Mafeking, schoon het langst ingesloten, werd op 18 Mei ontzet; op 31 Mei kwamen de Engelschen te Johannes- burg; op 5 Juni te Pretoria Toen vaardigde Lord Robberts zijn bekende proclamatie uit, die de annexatie der republieken met zich bracht en niet meer of minder deed dan de Boeren, die den tegenstand volhielden, aan duiden als rebellen. Met nadruk is daar tegen, piet slechts van de zijde der Boeren, maar ook door bijkans geheel de openbare meening in Europa, die aan hun zijde stond, geprotesteerd. Dit kon intusschen niet ver hinderen, dat steeds verder de Engelschen binnendrongen; dat de wanhopigste tegen stand, waar ook geboden, niet hielp. Kruger naar Europa. Begin Sept. kwam het besluit van president Kruger om zich naar Europa te begeven, waar reeds een deputatie van Boeren-diplc- maten aanwezig was om te trachten inter ventie ten gunste der Republieken te ver krijgen. Wie herinnert zich niet de storm achtig geestdriftige ontvangst, die de oude president niet slechts in Holland, maar ook in Frankrijk, in België, ja overal ontving; de weigering van den Duitschen keizer, hem op het laatste oogenblik te Keulen medege deeld, om hem te ontvangen. En terwijl president Kruger en zijn deputatie, door de groote ervaring van een dokter Leyds onvermoeid gesteund, poogden bijstand voor de Boeren te verkrijgen, zich wendden tot Europeesche Mogendheden en tot Amerika, ving de langste en derde periode van den oorlog aan, de periode van de onvermoeide guerilla, waarin generaal de Wet een onge ëvenaard aanvoerder bleek. Periode ook, waarin het gebrek aan humanitaire oorlog voering der Engelschen zich het scherpst deed kennen; periode van concentratiekam pen, verwoesten van hoeves, rooven van vee en wat niet al meer. Twee bittere jaren zyn verstreken, voordat het, op 31 Mei 1902, kwam tot de Vrede van Vereeniging, en tal van nederlagen hebben grootere en kleinere Engelsche legermachten moeten lijden, de meest krasse maatregelen hebben de En gelsche bevelhebbers moeten nemen, voor dat het einde daar was. Het einde van den oorlog. Dat einde, bevochten onder commando van lord Kitchener, leidde tot den Vrede van Vereeniging. In den aanvang van 1902 had het hier te lande nieuw opgetreden mi nisterie onder leiding van dr. A. Kuyper, op grond van artikel 3 van het Haagsch Verdrag van 1899, zijn goede diensten aan de beide oorlogvoerende partijen aange boden. En, al is dit niet geschied in den geest als het door deze regeering was be doeld, deze poging heeft den vrede heipon bevorderen, en voorkomen, dat, gelijk an ders wellicht dreigde, het Hollandsche ras in Zuid-Afrika door den Engelscheno heerscher geheel zou worden uitgeroeid. Hoezeer ook de Engelschen den vrede van noode hadden, blijkt uit de betrekkelyk

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9