DE OVERDEKTE JLqmda flfit&tv farichtea JluHst en Wztenscfiap Stad eti Omqmuu} Hbeecteadd Vrijzinnig-Hervormden in Noord-Holland. DAMES, ZWEMT IN Werkdagen T.m. 10—12. MAANDKAART 10 zwembaden f 2.50. Radio-uitzending verboden. Goed werk van den propagandist NOORDSCHARWOUDE nl van het i Tragische brand te harenkarspel. Vierjarig jongetje, dat een vuurtje stookte, een prooi der vlammen geworden. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Twin tig millioen schatjes (amus.); hoofdrollen Pat O'Brien, Dick Powell en Ginger Rogers. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag en Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Bioscoop Harmonie, half 8, hoofdnummer Savoy-hotel 217; hoofdrol Hans Albers (rom.) Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag en Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Char- lieChan in Egypte (detectivefilm); hoofd rollen Rita Cansino, Pat Paterson, Stepin Fetchit. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag en Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Victoria-theater,. half acht, hoofdnummer Op weg naar Singapore (sens.); hoofdrollen Clark Gable, Jean Harlow, Wallace Beery. Zondagmiddag en Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Zondag 17 Mei. 2 uur, Natuurbad Karperton, Groeneweg, Bergermeer, lentefeest. op de genoeg'lUlte Damesuren. Zwemmen ontspant den geest. Zwemmen staalt zenuwen en spieren. (Ongecorrigeerd.) Rede van mr. Wendelaar wordt niet uitgezonden. Men meldt ons: De radio-omroep-contróle-commissie heeft bezwaar gemaakt tegen de uitzending van de rede, welke de partij-voorzitter van de liberale staatsparty „De Vrijheidsbond", mr. W. C. Wendelaar, voornemens was op de jaarlyksche algemeene vergadering van Za terdag 16 Mei a.s. des namiddags te half drie uur voor de microfoon uit te spreken. De minister van binnenlandsche zaken heeft geen termen aanwezig geacht gebruik te maken van zijn bevoegdheid om de be slissing van de radio-omroep-contróle-com- missie, als zynde in stryd met de wet op het algemeen belang, te vernietigen. Het liberale woord zal dus Zaterdag a.s. tusschen half drie en half vier niet door de radio klinken, doch alleen in de algemeene vergadering van de libere staatspartij „De Vrijheidsbond" in het jaarbeursgebouw te Utrecht. GENERAAL TONNET. De rechtbank te Zutphen behandelde he den onder zeer groote belangstelling van het publiek de zaak tegen den 68-jarigen oud- generaal J. C. C. T. te Vorden, die op 14 April den burgemeester van Vorden zou hebben toegevoegd: „Arriens je bent een pi....". Verdachte bekende het feit. Verdachte wilde een brochure schrijven. Daarvoor was een opzienbarend feit noodig. Daarom had hy gedacht, ik zal Arriens maar beleedigen, maar nu met voorbedachte rade. Getuige Arriens verklaarde, dat hij voor heen herhaaldelijk door verdachte lastig was gevallen. Hij zelf had alles gedaan om den verdachte te ontwijken. Dr. Schnitzler als getuige gehoord ver klaarde, dat hy van oordeel bleef, dat ver dachte als geestesziek is te beschouwen. Prof. Aschaffenburg deelde mede, dat hy na een ernstig onderzoek tot de conclusie was gekomen, dat de verdachte wel prik kelbaar is, maar dat hem geen waanvoor stellingen kunnen worden toegeschreven. De officier vroeg terugwijzing der zaak naar den rechtercommissaris teneinde een psychiatrisch onderzoek naar verdachte in te stellen. Mr. Donath uit Arnhem hield een uitvoe rig pleidooi. Hij vroeg tenslotte om den ver dachte voor deze beleediging te straffen, doch de zaak niet terug te willen wijzen naar den rechtercommissaris, opdat niet het drama van twee jaar geleden zich zou her halen. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op heden over veertien dagen. TOONKUNST. Op woorden uit den Bijbel, en bijvoe ging van kerkliederen schreef Albert Becker een klein oratorium in twee ge- hPt ho"' V g aus Gnade" de naam en net bevat zeer mooie muziek. der oSh^-VO?rd,e het gisteravond on- „5°°rn s leiding Uit en het koor er komen moeilijke stukken in heeft er TJc°^m/eZOlgr- Na 3' 13 (HeW- g®r Gott), door het vrouwenkoor, speci- aal het gedeelte met den bassolist; no 15 17, het slotkoor, no. 18, en de koralen. Van de vier solisten: mevr. Julia Rönt gen (sopraan), mej. Diete Blooker (alt), de heeren John Back (tenor) en Max Wulff (bas), was de sopraan het best, of schoon men haar in Becker's oratorium niet in haar volle kracht hoorde, dat bleek in haar zang na de pauze. Alk- maarsch strijkorkest begeleidde en vond voortreffelijke steun in het pianospel van mej. Siezen en in het orgelspel het orgel heeft een belangrijke partij in dit werk van Van Langen. Aan het einde gekomen werden dirigent Oushoorn bloe men aangeboden. In het tweede gedeelte van den avond Vergadering in het vereenigingegeboaw der Vrijz.-Hervormden, aan de Heul te Alkmaar. Onder de talrijke bezoekers bevonden zich ook eenige dames. De voorzitter, ds. Baar (Alkmaar), sprak bij de opening een kort welkomst woord en herinnerde dan aan het overlijden van ds. Deetman, die pl.m. 2 maanden ge leden tot hooger leven werd opgeroepen. Spr. wijdde eenige hartelijke, waardeerende woorden aan diens nagedachtenis. Voorts memoreerde hij het overlijden van anderen uit den kring der vrijz, her vormden ,die ieder voor zich hebben ge werkt, waar zij konden. Ter hunner nage dachtenis verhieven de aanwezigen zich een oogenblik van hun zetels. Dank bracht spr. aan den heer J. D. de Bruyn, die na een lange ziekte heeft ge meend te moeten bedanken als bestuurslid. Als derde lid is uit het bestuur getreden ds. Reddingius, die naar Zierikzee vertrok. De vereenging zal hem zeer missen. Komende tot een schetsing van het doel der vereen iging, wees spr. op art. 2 harer statuten, er de aandacht op vestigende, dat tot behoud van de herv. kerk als volkskerk het beste zal zyn de vrijzinnige beginselen te verbreiden. Met waardeering getuigde spr. van de pogingen tot tempering van den richtingstrijd, maar zoolang daarvan nog gen overtuigende resultaten zyn bereikt, is het noodzakelijk voor de vryz. herv. om in sterk geloof aaneengesloten te blijven. In Noordholland is dat wel zeer noodig, ge zien ook de vele vacatures in deze provin cie. De bezetting dezer plaatsen is van vitaal belang tot behoud onzer volkskerk. Er zijn vijf classes, waarvan twee vrijzin nig en twee orthodox en één zoogenaamd wankel (Edam). Juist in deze laatste is hot van het hoogste belang, dat de classikale vergaderingen goed worden bezocht. Door dat dit niet steeds gebeurde, werd in Edam verleden jaar een orthodox man tot lid van het Prov. bestuur gekozen, zoodat in een overwegend vrijz. provincie een orthodoxe meerderheid in dat college bestaat. Met voldoening constateerde spr., dat het gelukt is aan de samenwerkende instanties, zy het met groote geldelijke offers, de va cante plaatsen te Beets en Warder door vrijz. predikanten te doen bezetten. Nadat de waarnemende secretaris, de heer H. J. S i n d r a m te Hoorn, als waarne mend secretaris de notulen had gelezen, werden deze vastgesteld, waarna het 31e jaarverslag 1935-36 aan de orde kwam. De heer S i n d r a m wijdde daarin o.a. woorden van hoogachting en waardeering aan wijlen ds. Deetman, die 25 jaren lang op eervolle wijze het predikambt vervulde en overal waar mogelijk de vrijz. beginse len heeft gepropageerd. Voorts memoreerde spr. het aftreden van den heer De Bruyn als bestuurslid, alsmede het vertrek van ds. Reddingius, eveneens bestuurslid. In het kort herinnerde spr. aan een refe raat van ds. Melchers in de vorige alge meene vergadering, alsmede de inleiding van ds. Poldervaart, waarin o.a. werd ge zegd, dat vele vrijzinnigen geen blyk geven voor overtuiging in hun beginsel, zy zijn dikwijls alleen anti-orthodox. Eenige beschouwingen werden gewijd aan de werkzaamheid van den propagan dist, den heer W. J. Karssen, die in zijn rapporten sprak van teleurstellingen, maar ook van gezegend werk, o.a. stichting van een afd. te Westzaan en Assendelft en het geven van nieuw leven aan de afd. Oost- zaan. In een paar afdeelingen werd het Zon dagsschoolwerk opnieuw (en met succes) aangevat. In Uitgeest werd verband gevon den met vrijz. hervormden, in Edam zal nog veel arbeid noodig zijn alvorens weer van een bloeiende afdeeling zal kunnen worden gesproken. In Nieuwe- en Oude-Niedorp is het kerkelijk leven zeer slecht, men zal trachten nieuw leven te krijgen; zoo ook in Noord-Scharwoude. Gepoogd zal worden af deelingen te stichten o.a. te Den Helder en Wieringerwaard. De hoop werd uitgesproken, dat de heer Karssen medewerking en steun zal vinden in zijn werk, dat met ernst en overtuiging door hem is aangevat. Geklaagd werd over het niet geregeld be talen van de quota door de afdeelingen. De Wieringermeercommissie zal worden ontbonden, in verband met de voorgenomen intensieve bewerking van den nieuwen polder. Aan de leden der commissie werd dank gebracht. Ds. Bloemhoff (Heiloo) vroeg of er eenige zekerheid is, dat bij een volgende verkiezing in Westzaan een overwinning kan worden behaald door de vrijzinnigen. Voorts vroeg spr. of de predikanten uit de classis Edam straks de classikale vergade ring inderdaad zullen bezoeken. Devoorzl ter antwoordde, te hopen, dat in Westzaan succes kan worden ge boekt; er zal nog hard worden gewerkt. Wat de andere vraag betreft, er zal aan gedrongen worden op het bezoek: of dat een goed gevolg zal hebben, hangt af van het persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel van de betrokkenen. In antwoord op een vraag van dr. Roe- lofsen te Watergang zei de v o o r z i 11 e r, dat een vergadering zal worden gehouden van de verschillende instanties ter verhel dering van de situatie in de classis Edam. Onder applaus der vergadering bracht spr. den heer Sindram voor zyn werk in dubele functie (secretaris en penningmees ter), verricht. Rekening en verantwoording. De heer Sindram las hierna de reke ning en verantwoording voor 1935-36, slui tend in ontvangsten en uitgaven op 2164,82 (volgens kasboek; de begrooting was geweest 1880). Het saldo op 31 Maart '36 was 236,08. De commissie voor het nazien der reke ning, bestaande uit de heeren P. Branden burg en H. J. Okx, adviseerde tot goedkeu ring van een en ander. Eerstgenoemde, als rapporteur, gaf in overweging maatregelen te nemen om van de nalatige afdeelingen, gemeenten en kerkvoogdijen betaling te krijgen van het nog verschuldigde quotum. De voorzitter deelde mede, dat een drietal schuldenaren in den laatsten tijd hebben betaald; met Hoorn zal binnenkort een regeling tot stand komen. Nadat een paar vragen van ondergeschikt belang waren behandeld, werd de rekening goedgekeurd en de penningmeester ge dechargeerd. Begrooting 1936-37. De begrooting werd ingediend, sluitend in ontvangsten en uitgaven op 3300. De heer Brandenburg (Hoorn) merkte op, dat de begrooting slechts slui tend is gemaakt door het bezit erin op te nemen. Versterking der kas achtte hij noo dig, om te voorkomen dat het bezit na kor ten tijd zal zijn opgesoupeerd. Ds. Bloemhoff vroeg of er niets kan wor den ontvangen van de vacante gemeenten, waar vrijzinnige predikanten arbeiden. De penningmeester onderschreef dat het jammer is dat het bezit der ver- eeniging in de begrooting moest worden opgenomen, omdat op die wijze inder daad de huishouding niet goed draait. Echter, de vorige vergadering besloot daartoe. Spr. hoopte dat wegen zullen worden gevonden om de kasmiddelen te verster ken, opdat de uitgaven uit de ontvangsten kunnen worden bestreden. Overigens had spr. vertrouwen in de bestaande afdeelingen en het werk van den propagandist (waardoor reeds 4 af deelingen werden opgericht), om de ont vangsten boven de ramingen te doen stijgen. De voorzitter beantwordde ds. Bloemhoff. Hij hoopte, dat diens wenk gunstig gevolg zou kunnen hebben; ge woonlijk kost het al veel moeite om uit de vacante gemeente het geld voor den Ring te halen. Indien op de offervaardigheid kan worden gewerkt, zal dit niet worden nagelaten; er is reeds iets gedaan in die richting. Ds. Melchers (Heiloo) maakte dui delijk, dat de vereeniging slechts iets kan bereiken via de lede nin de vacante plaat sen en niegt via de gemeenten: Ds. Bloemhoff zegde een collecte toe in zijn gemeente. De heer Blom (Beverwijk) beval aan, dat de vereenigingen minstens eenmaal per jaar een collecte zullen doen houden; in Beverwijk zal dat gebeuren. De begrooting werd hierna goedgekeurd. Verkiezing bestuursleden. Als bestuurlid werd herkozen ds. F. W J. van der Poll te Den Helder. Gekozen werden: a. in de vacature-de Bruyn de heer E. F. Avenarius te Amster dam; b. in de vacature-Reddingius ds. H. J. Kastein te Hoorn; c. in de vacature- Deetman de heer G. ILeeuw te Blokker. Tot secundus-lid van het hoofdbestuur werd in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. Reddingius, gekozen ds. H. H. Dorgelo te Naarden. Allen namen hun benoeming aan. Alg. vergadering te Middelburg. Ds. J. M. Roel of se n van Watergang bracht verslag uit van de algemeene ver gadering van de Ned. Vereeniging van vrijz. hervormden, te Middelburg gehou den. Tegen 1 uur werd de vergadering ge schorst. zong het vrouwenkoor zeer mooi „Salve Regina" van Gernsheim en „Die Flucht nach Egypten", van Bruch. Mevr. Röntgen, die de sopraansolo in beide werkjes zong, gaf zich nu geheel, in volkomen overgave werden deze solo's weergegeven. De begeleiding geschiedde door orkest en klavier. „Toskanische Rispetti" (Kleine liefdes lederen, zooals ze in den mond van het Toskaansche volk leven) aldus het tekst- Ji^w°'voor slotnummer gekozen, dieR°£f? Sr" de ^kende compo- plaats in h£t w j"?1 een vooraanstaande effectvolle muziek, met een schitterende klavierbegeleiding door Johannes Rönt gen naar waarde gespeeld. De vier solisten reeds hierboven ge noemd vormden in dit werk een veel beter ensemble dan in het oratorium; ook de zang van de alt, den tenor en den bas in solo of in duet kwam hierin veel meer tot zijn recht. De sopraansoliste van wie op dezen avond tamelijk veel gevergd werd, bleek ook nu weer de geroutineerde kunstenares te zijn. Toscanische Rispetti" is een werk waar naar men steeds met genoegen luisteren zal. A. K. CORRESPONDENTIE. A. te Koedijk. Wy zullen Uwe vragen aan onzen belastingmedewerker doen toekomen. Red. Alkm. Crt. Een gouden echtpaar. Pas is hier een gouden echtpaar dat gejubileerd heeft, of er bereikt ons het ïouni' dut1 °p 20 Mei weer een zitting heeft S'verschiUend8 bestuurslid gen en ook zijn vrouw „1^. vereenigin- dag zeker niet aan bétanggtSitJ^gJ Ziet g(j muggen, lang van poot. Aarzelt niet, maar slaat ze dood. Hedenmorgen omstreeks 6 uur is in de schuur van den heer J. Bruin Pz. te Harenkarspel brand ontstaan, doordat het 4-jarig zoontje in de naast de wo ning gelegen schuur een vuurtje stook te. Dientengevolge heeft een vlam den houten wand aangetast en in mindei dan geen tijd stond de schuur in lichter laaie. Het tragische van het geval is echter, dat het jeugdige brandstichtertje niet uit de brandende schuur is kunnen ont vluchten, want het arme knaapje is mede een prooi der vlammen gewor den, zoodat hy wel zeer zwaar gestraft werd. De vlammen sloegen over naar het woonhuis, waaruit het gezin in allerijl was ontvlucht. De inmiddels gewaar schuwde brandweer van Waarland kon niets uitrichten, zoodat de woning en de schuur tot den grond toe afbrandden. Nader vernemen we nog: Hedenmiddag te twee uur heeft men het geheel verkoolde lijkje van het knaapje uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Men vermoedt dat het kind, toen het den vader hoorde roepen, bang is geworden en onder het stroo is gekropen. Zooals te begrijpen is, heerscht in het gezin, dat be staat uit vader, moeder en dertien kinde ren, groote verslagenheid. BIJEENKOMST ALKM. HUISVROUWEN. Lezing van mevr. v. Wegener Sleeswijk over „Moeilijkheden in de opvoeding van onze kinderen". Voor de lezing over „Moeilijkheden in de opvoeding van onze kinderen" van mevr. v. Wegener Sleeswijkvan Balen Blanken, welke gistermiddag in de bijeenkomst der Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Alkmaar in ,,'t Gulden Vlies" wordt gehouden, bestond niet die belangstelling, welke deze lezing alleszins verdiende. Er waren echter, zoo sprak de presidente mevr. Eyma in haar openingswoord, verschillende oorzaken voor o.m. het mooie weer en andere bijeenkom sten, doch het feit, dat de eere-presidente mevr. van Kinschot aanwezig was, maakte veel goed. Hierop volgde natuurlijk een har telijk applausje. De zaal was met frissche bloemen versierd en gaf 'n zelfden vroolyk- gezelligen aanblik als altijd op de huis vrouwen-middagen. Het woord was zooals gezegd dit keer aan mevr. v. Wegener Sleeswijkv. Balen Blanken, die haar lezing aanving met de op merking, dat de moeilijkheden in de opvoe ding van onze kinderen, niet alleen liggen aan de kinderen, doch heel vaak bij de op voeders zelf. Wy moeten, aldus spr., de opvoeding zien als een harmonische ontplooiing en al zijn we natuurlijk allen van goede wille, wij zelf hebben vele fouten en dat wordt helaas te vaak vergeten. Vele moeders hebben niet den moed zichzelf overbodig te maken, zoodat 't jonge kind niet geheel en al in vrijheid wordt opgevoed. Hiervoor is aller eerst noodig autoritair envrijheid. Doch het is heel moeilijk te bepalen, waar het gezag moet ophouden en waar men ge zag moet doen gelden. Hoe vaak vergeten wy niet, dat voor een kind de vreugde van het doel grooter is dan het doel zelf en door ontijdig ingrijpen ont staan gewoonlijk de huiselijke scènes. Het bezige kind zal nooit stout zijn en als b.v. een kind in een schoone kamer langer dan een half uur een boek moet lezen, dan wordt 't actieve kind stout en het passieve kind hangerig en vervelend. Wordt een kind veel geplaagd door oudere broertjes of zusjes, dan kan indien de ouders niet ingrijpen zoo'n kind schuw en zeer nerveus van aard worden. Wat heel vaak voorkomt, dat is de zoogen. protest houding van de jeugd van 1516 jaar en in zulke gevallen is het voor de moeder uiterst lastig, precies aan te voelen, wat het kind doet en denkt. Ook de leeftijds leugen is een bekend verschijnsel. Veel goede literatuur is voor onze op voeders geschreven en in theorie zyn we 't allen met elkaar eens, doch in de practijk loopt 't vaak zoo hopeloos vast. De voor naamste stelregel moet zijn: Toon Uw kind, dat U hem of haar vertrouwt en hij of zij zal Uw vertrouwen te allen tijde beloonen. Tusschen deze algemeene stelregels door gaf spr. diverse interessante en vaak voor komende voorbeelden uit de practijk en de groote aandacht, waarmede de vele huis vrouwen hiernaar luisterden, was het be wijs, hoezeer de aanwezigen het gebodene op prijs stelden. Mevr Eyma was zeker de tolk van alle dames, toen ze mevr. v. Wegener Sleeswijk hartelijk dank bracht voor haar zoo boeiende lezing, welke had bijgedragen tot een ver meerdering van kennis inzake de opvoe ding van onze kinderen en sloot nadat de spreekster nog enkele vragen had be antwoord, de laatste bijeenkomst van dezen winter. In de pauze ontbrak natuurlijk niet het traditioneele kopje thee met koekjes en chocolade. VEE-AUTO GEKANTELD. De mist bracht verwarring. De schoone zomerdag van heden is voor afgegaan door een mistigen nanacht, die voor het snelverkeer een ernstig beletsel was. Er hing vrijwel overal in onze omge ving een dichte mist, die ondoordringbaar was, die weinig of geen „zicht" gaf. Die mist is de onmiddellijke oorzaak ge weest van een verkeersongeluk, dat welis waar wonderlijk goed afliep, maar dat o zoo gemakkelijk ernstige gevolgen had kun nen hebben. Een vee-auto van de firma Nieröp's vee- vervoer te St. Maartensbrug was hedenmor gen in de vroegte op weg naar Leiden. In i iL aiUt° en den aanhangwagen werden lammeren vervoerd. Voor in de cabine naar waarnemingen, verricht in den morven van Vrijdag 15 Mei. g n Medegedeeld door het Kon. NederL Met Instituut te de Bilt. Verwachting, geldig tot den avond van Zaterdag 16 Mei: an Zwakke tot matige oostelijke tot zuidoost* lükewind; meest licht tot half beSt droog weer behoudens geringe kans on on weer; warm overdag. Weeroverzicht. Zonnig en warm weer op komsl De hooge drukking over Scandinavië ns weer toe, die in het zuidwesten werd verirA ven door de oceaandepressie die gjstér sterke barometerdaling met zwaren regen T Ierland bracht, maar nu in beteekenis afnam en een uitloopers over de Golf van Biscave heeft gevormd. Geheel Scandinavië heeft fraai weer en dit heeft zich nu ook over west-Duitschland, ons land en Frankrijk uit gebreid. In Schotland en west-Engeland valt nog regen, by de Golf en Biscaye is eenige kans op onweer, maar voorloopig Is de kans dat dit tot ons land doordringt gering. Overi gens is zonnig en warm weer te wachten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.17 tot 4.37 uur licht op. zaten de bestuurder, M. v. d. Oord, en twee anderen, waaronder een lid der firma. Juist voorbij Limmen gebeurde het: De bestuurder wist, dat hy rechts af moest naar Castricum, maar de mist belette hem een goed uitzicht. En zoo verraste hem de bocht Hij gooide het stuur om, maar moest een veel scherperen hoek maken dan gewoonlijk. Het gevolg was, dat het even wicht verloren werd en de groote veewagen kantelde. Wat bleek echter? De bestuurder had den nieuwen weg naar Bakkum voor den ouden naar Castricum aangezien en kon nimmer rekenen op zoo'n scherpen hoek. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de auto ernstig beschadigd werd, al is herstel zeer wel mogelijk. De drie inzittenden moesten een heele klauterpartij ondernemen, om de cabine te kunnen verlaten. Zij hadden slechts enkele schrammetjes opgeloopen. En de lammeren? Slechts drie er van werden gedood. De overigen werden in den loop van den ochtend overgeladen op een andere vee-auto en verder naar Leiden ge transporteerd. - ir*ü De gekantelde auto met aanhangwagen werd vandaag door de firma Blauwboer en Kossen uit Schagen opgehaald. ONGELUK AAN DE GASFABRIEK. Hedenmorgen omstreeks 12 uur heeft er op de gasfabriek alhier een ongeluk plaats gehad, dat nog betrekkelijk goed is afgeloo- pen. De heer A. H. alhier verrichtte bij een zoogen. cokesschudder eenige werkzaamhe den en had hierbij het ongeluk met zyn arm tusschen een drijfriem te geraken, waardoor hy vrij ernstige uitwendige verwondingen opliep. Na geneeskundige behandeling in het Centraal ziekenhuis kon de heer H. weder naar huis vertrekken. VRIJWILLIGE BURGERWACHT ALKMAAR. Sedert een lange reeks van jaren leidde de Vrijwillige Burgerwacht in Alkmaar, opgericht in de woelige dagen van 1918 in een even plotselinge als kortstondige vlaag van enthousiasme, een kwijnend bestaan. Niettemin bleef een kern van actieve leden de vereeniging getrouw, die echter met een chronisch gebrek aan geldmiddelen en oefengelegenheid te kampen had. Ongeveer een jaar geleden is de vereeni ging echter, onder de bezielende leiding van haar nieuwen voorzitter, den res. kapitein bij den generalen staf J. J. D. H. Verschoor, tot nieuw leven opgewekt. De in breederen kring postvattende overtui ging, dat een uitsluitend defensief orgaan, mits deugdelijk geoefend en dus voor zijn taak berekend, nuttig werk zou kunnen verrichten, leidde allengs tot meer sym- pathie bij de Alkmaarsche bevolking. Meerdere activiteit van fascistische en communistische zijde droeg daartoe het hare bij. Uitsluitend defensief is de Bur gerwacht. Het strijdend gedeelte is b®" stemd om de politie in tijden van revolü- tionnaire woelingen ter zijde te staan bij de handhaving van het wettig gezag, ter wijl de economische dienst'der Burger wacht, onder leiding van den heer H. H. E. Haijtema, een goede werking van levens middelen- en brandstoffenvoorziening, en een functioneeren van overheidsdiensten zal moeten helpen verzekeren. Thans staat de Burgerwacht in Alkmaar aan het begin van een grootsch opgezette propaganda-actie, in de eerste plaats om werkende leden (ook dames) te werven, en in de tweede plaats om financieelen steun te krijgen. Een comité van vooraan staande ingezetenen van verschillende politieke en religieuze richting treedt als comité van aanbeveling op. De burge meester van Alkmaar leende als eerste zijn naam. Voorloopig wordt een aantal propagandafolders verspreid, waarop in dien gewenscht antwoord wordt gehaald. Voorts verstrekken inlichtingen de Com mandant der Burgerwacht, de heer mr. D. Bosscher en de secretaris, de heer A. J. A. Genefaas, Bergerweg 9. Het postgironum mer der Burgerwacht is 109018.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2