JUchls.zxfAeM. ieuilletm GROOTSCMERMER ZUIDSCHARWOUDE BEVERWIJK OUDE NIEDORP Kantongerecht te Alkmaar. 4 h"r in hel k»s~' Zoolang er nog één schooier is, heeft het grootste milioenenconcorn geen waarde, de arbeid moest een sociale functie worden, evenals het geld een sociale functie moet krijgen. Christen zijn is meer dan naar de kerk gaan en geen verkeerde kranten lezen. Wees breed genoeg en werk niet alleen voor u zelf, maar help mee te bouwen aan de toekomst. Spr. drong er op aan, zich goed te ontwikkelen, zoodat men van vele din gen weet. Het land moet weer welvarend worden gemaakt, niet door de Kamerleden en ministers alleen, maar door het geheele volk, dat niet moet worden als een slaven- massa. Deze welvaart moet komen langs parlementairen weg, desnoods langs een nieuwen parlementairen weg. Wij moeten als staatsburger ons vaderland lief hebben, ons zelf blijven zonder zieke cultuur. Blijft strijden voor God, wij gaan heen, maar God sterft nooit. Deze redevoering is door de ongeveer 250 aanwezigen met groote aandacht gevolgd en werd meermalen net applaus onderstreept. Er werd geen gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Arbeidscontract. In de gehouden vergadering van de afd. van den Nederlandschen Tuindersbond werd besloten, het arbeidscontract, zooals dit door drie afdeelingen aan den Langen- dijk is opgesteld, aan te nemen. Zooals gister gemeld heeft Zuidscharwoude het verworpen. Steun bij ziekenhuisverpleging. Onder voorzitterschap van den heer M. C. v. d. Laan hield de vereeniging „Steun bij ziekenhuisverpleging en operatiekosten" een buitengewone algemeene vergadering ten huize van den heer J. Kay op Woens dag. Bij de opening herdacht de voorzitter den zoo tragisch om het leven gekomen di recteur-penningmeester, den heer P. Ko ning, die vanaf de oprichting der vereeni ging deel uitmaakte van het bestuur en steeds zijn plichten op de meest eervolle wjjze had vervuld. Spreker was er van overtuigd, dat 'bij allen de herinneringen aan den overledene niet anders dan van aangenamen aard zul len zijn. Als stille hulde verhieven de aan wezigen zich een oogenblik van hun ze tel. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten den nieuw te benoemen directeur geen bestuurslid te doen zijn, wel zal deze een adviseerende stem hebben in het bestuur. Thans was aan de orde de vraag wie zal den directeur benoemen. Uit de aanwezi gen gingen stemmen op, dat dit van de al gemeene vergadering was. Na stemming hierover werd besloten, dat door de ver gadering de benoeming zou geschieden. Er werden vier gegadigden genoemd. Alvo rens tot benoeming over te gaan, stelde het bestuur voor, dat bezoldiging van den di recteur te brengen van 125 op 100. Hiermede waren allen het niet eens, waar na werd besloten voorloopig 100 te beta len en mettertijd deze zaak opnieuw onder de oogen te zien. Thans was de benoeming aan de orde. Uitgebracht werden 27 geldige stemmen, waarvan de heer J. Ouweltjes er 14 ver kreeg en alzoo gekozen was. Nog moesten benoemd worden twee be stuursleden. In de vacature van wijlen den heer P. Koning werd benoemd de heer F. Wiedijk Jzn. en in de vacature J. Ouwel tjes voorzien door de benoeming van den heer C. J. Groot. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. Uitvoering crisiscomité. Donderdag werd in de zaal van den heer P. Kramer alhier een uitvoering gege ven door de plaatselijke tooneelvereeniging O.K.K., met de comedie in drie bedrijven en een tusschenspel „Op afbetaling" door Jac. Ballings. De opkomst van het publiek -was niet bij zonder groot. De groote zaal was voor onge veer de helft bezet, toen de heer W. C. Bou- man als voorzitter deze bijeenkomst opende met een hartelijk welkom en er op wees, dat men door de spontane aanbieding van O. K.K., die getuigt van medeleven en medege voel met hen die zoo veel moeten ontberen, deze uitvoering in Mei kan geven. Nu het nationaal crisiscomité is opgeheven, heeft men zich afgevraagd, wat men doen moest, want de opheffing van het N.C.C. ging niet gepaard met het einde van den nood van zoovelen. Het N.C.C. had echter een tijde lijk karakter. Het dag. bestuur van het plaatselijk crisiscomité heeft zich, wetende, dat er nog zoo veel gedaan kan en moet worden in deze tuinbouwstreek, naar den Haag begeven welk bezoek met succes is bekroond; men zal hier dit jaar nog kunnen doorgaan, zij het in mindere mate natuur lijk. Iemand zeide eens: de donkerste nacht is die nacht welke aan het licht voorafgaat. Zal die goede tijd nog weer eens komen? Wij achten ons werk beloond als wij in staat worden gesteld een lichtschijn te doen stra len in de donkere kamers van hen, die zich tot het comité moeten wenden. Nog langen tyd in andere .tijdsomstandigheden zullen velen nog denken aan hetgeen het C.C. heeft gedaan. Hierna was het woord aan de tooneelver eeniging O.K.K., die onder de bekwame leiding van den heer Beeldman de eerste opvoering gaf van Op Afbetaling. De vertol king van deze comedie was by O.K.K. in goede handen, al zal op enkele plaatsen nog wat geschaafd en gepolijst moeten worden om het geheel meer volmaakt te doen zijn. Doch het doel van dit stuk, waarin toch een goede moraal stak ondanks de comedie, is bereikt. De aanwezigen hebben weer eens hartelijk kunnen lachen. Na afloop werd door den heer Bouman een hartelijk woord van dank gericht tot den leider van O.K.K., voor de wijze waar op een en ander voor het voetlicht is uitge beeld geworden. Deze woorden werden met een daverend applaus onderstreept. De heer Bouman wenschte O.K.K. toe, dat het onder leiding van den heer Beeldman steeds excel sior mag gaan en dat succes op succes el kaar mogen opvolgen. (Applaus.) Ook de heer Kunnen, de vroegere gem.- secretaris, die een werkzaam aandeel heeft gehad in het plaatselijk crisiscomité en heel van Sijbekarspel was gekomen om hier nog eens bij te kunnen zijn, werd door den voor zitter hartelijk toegesproken, waarmee de aanwezigen hun instemming betuigden. Hoewel de belangstelling beter had kunnen zijn, is'het toch een zeer geslaagde bij eenkomst geworden en wij gelooven, dat dit aanleiding zal zijn voor een volle zaal op Zondagavond, als de uitvoering wordt her haald. Spinaziemarkt. Spinazie per 100 fust 1622; Rabar ber 12.50; Raapstelen en radijs 1.50. Paarden. Aan de jaarmarkt verschenen pl.m. 60 paarden. Werkpaarden 100180. Hitten 75—120. Afd. Vrouwen Vredebond opgericht. Vrijdag werd te Oude Niedorp een af- deeling van de Vrouwen Vredebond offi cieus opgericht door het bestuur der afd. Nieuwe Niedorp. In September a.s. zal dit officieel geschie den door een lid van het hoofdbestuur. De vergadering had een aangenaam verloop, waar de voornaamste bespreking gold de a.s. Vrouwen Vredesgang op 18 Mei te Am sterdam gehouden zal worden en waar voor zich velen spontaan opgaven. Het le dental der nieuwe vereeniging werd goed ingezet, n.1. met 43. Zitting van 15 Mei 1936. De zon in de voorruit. De chauffeur W. M., uit Papendrecht, had op 5 Februari j.1. op het Zeglis te Alkmaar gereden en bleek daarbij nog al hinder te ondervinden van de zon, die recht op zijn voorruit scheen. M. passeerde een groentenwagen van den heer C. Bar- horst die op het moment dat hij even achteruit liep, door den wagen van M. werd gegrepen. Hoewel Barhorst een ge voelige smak maakte kwam hij er wonder wel af en de schade werd tot beider vol komen genoegdoening geregeld. Het proces-verbaal dat vermeldde als zou verd. hoogst roekeloos hebben gereden werd door dezen ernstig bestreden. Verd. had een lantaarnpaal mis willen rijden en daardoor wellicht niet ver genoeg naar links uitgehaald. Eisch 25 boete subs. 20 dagen hechte nis. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hechtenis. Roekeloos gereden? Op 23 Maart wilde de 25-jarige chauf feur T. P. G. v. S., uit Eindhoven, onder Zijpe eenige voor hem rijdende auto's met zijn vrachtauto passeeren. Verdachte zou dit volgens eenige getuigen met zeer groo te snelheid gedaan hebben en was wegens te ver naar links uithalen in de berm van den weg terecht gekomen, waarbij hij was gaan slippen en weer naar de rechterzijde va nden weg geschoten. Nadat de wagen over den kop was geslagen kwam deze aan den rechterkant bij de aldaar loo- pende vaart tot staan. De getuigen-verklaringen bleken ter te rechtzitting nogal tegenstrijdig te zijn. De getuigen a charge J. Swart en M. Nanne, die beiden het ongeluk hadden zien plaats vinden, beweerden, dat v. S. eerst de twee voor hem rijdende auto's was gepasseerd en daarna geslipt, terwijl de in den wagen gezeten hebbende getuige a decharge, P. J. v. d. Einden, beweerde dat de vrachtauto achter de drie voor hen rydende auto's was geslipt. Ook over de snelheid waren de diverse getuigen het niet eens, zoodat de kantonrechter het raadzaam achtte de zaak aan te houden tot het hooren van den bestuurder van een der luxe auto's en den verbalisant. De zaak zal opnieuw behandeld worden op 29 Mei. Het ryden onder toezicht. De 18-jarige H. de G. uit Alkmaar was op 12 Maart in de Zijpe geverbaliseerd omdat hij met de vrachtauto van zijn va der reed, terwijl hy niet in het bezit was van een rijbewijs. Verdachte voerde aan, dat hij onder toe zicht van zijn vader reed en op den dag der verbalisetring 18 jaar was. Het bleek dat hij geverbaliseerd was wegens het rij den met een e zwaren wagen. Het maxi maal toegestane gewicht voor rijden on der toezicht blijkt te zijn 1800 K.G., terwijl de wagen die door verd. bestuurd werd ruim 2000 K.G. bleek te wegen. De ambtenaar die oordeelde dat dit waarschijnlijk door G. over het hoofd was gezien achtte verzachtende omstandig heden aanwezig en eischte een geldboete van 6 eventueel 6 dagen hechtenis. Uitspraak 5 boete of 3 dagen hecht. Van een té actief politieagent. De gemeenteveldwachter te Bergen trof op zekeren dag den kruidenier W. S. uit Alkmaar aan op den Kogendyk aldaar, terwijl deze bezig was een van zijn vaste klanten kaasjes te helpen uitzoeken. De veldwachter was hiervan evenwel geens zins overtuigd en vond dat S. aan het ven ten was, voor welke overtreding S. een procesverbaal kreeg. S., die bij den kantonrechter en den ambtenaar een goed gehoor ontving, wist deze te overtuigen dat hij niet gevent had, zoodat de ambtenaar vond dat de verba- liseerende géén gelijk had en vrijspraak eischte. Conform den eisch werd S. van het ten laste gelegde vrijgesproken. Een woonwagen met een lekke band. P. v. d. K. kreeg met zyn woonwagen op 8 Mei een lekke band precies voor de voormalige steenfabriek aan den Kogen- dijk te Bergen, v. d. K. trof het bijzonder aangezien zijn band ter plaatse gerepa reerd kon worden. Evenwel bleek achteraf dat v. d. K. geen geld genoeg bezat om de kosten der reparatie te betalen. Dies zette hy zyn wagen en al op het erf van de voor malige steenfabriek. Met den eigenaar werd overeen gekomen dat hy dan wel zou betalen zoodra hy het noodige geld hier voor zou hebben verdiend. Aangezien het fabrieksterrein echter geen erkende standplaats voor woonwa gens is, werd tegen K. weldra procesver baal opgemaakt met de opdracht naar de voor woonwagens aangewezen standplaats te verhuizen. De kosten van de lekke band liepen hierdoor nog wat op aangezien de kanton rechter v. d. K. heden veroordeelde tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. ï)e aalreepen waren nog nat. H. de M., zoo langzamerhand wel bekend bij den Alkmaarschen kantonrechter, was te Uitgeest door den dienstdoenden ambte naar betrapt, terwyl hy een tweetal aal reepen vervoerde, zonder dat hy een gel dige vischacte kon overleggen. Aangezien bovendien de aalreepen nog nat waren was het vermoeden gegrond dat althans een poging gewaagd zou zijn om er eenige palinkjes mee te verschalken. M., die ook sterk is in het vinden van geweerloopen en eenden zonder kop, hoor de/15 boete of 15 dagen hechtenis tegen zich eischen, met verzoek om verbeurd verklaring van de aalreepjes. Uitspraak 8 boete of 6 dagen hechtenis met verbeurdverklaring der inbeslag ge nomen aa.lreepen. Als men oude kennissen ontmoet. Th. T., uit Oudorp, kwam op 9 Mei op straat een paar oude kennissen tegen. Deze noodigden T. joviaal uit „er eentje met hen te gaan pakken", op grond van de her nieuwde kennismaking. T., die zelf be weerde geen sou in den zak te hebben, was onmiddellijk bereid gevolg te geven aan de uitnoodiging toen daaraan nog werd toegevoegd dat de „kennissen" wel zouden betalen. Toen T. later weer naar huis trok, bleek dat de kennissen zich niet onbetuigd had den gelaten en T. zyn „natje en droogje" ruimschoots genoten had. Het natje bleek in die mate te zyn toegediend dat een surveilleerende politieagent, de waggelen de gang, wartaal en dranklucht in aanmer king genomen, er aanleiding in zag pro cesverbaal op te maken. Waarschijnlijk had T. zijn borrel beter zelf kunnen betalen, want de kantonrech ter veroordeelde hem conform den eisch van den ambtenaar van het O. M. tot 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. Te hard gereden. De chauffeur J. P. v. T. had op den Rijksstraatweg tusschen Alkmaar en Haarlem met een vrachtauto gereden met een snelheid van 60 K.M. oewel voor ge noemden weg deze snelheid geenszins hoog te noemen is bleek dat de wagen van T. was ingeschreven en als gevolg daarvan op z.g.n. 2de klasse wegen, waaronder ook de weg AlkmaarHaarlem behoort, niet sneller dan 30 K.M. mag rijden. Eisch 4 boete of 4 dagen hechtenis. Uitspraak 3 boete of 3 dagen hecht. Wielrijders behooren op fietspad. De bakker A. S., uit Castricum, had op 8 April j.1. onder Egmondbinnen met zijn fiets op den ryweg gereden, terwijl zich ter plaatse aan weerszijden fietspaden be vinden. S. zou niet geweten hebben, dat hij op het fietspad moest rijden en bovendien op zijn fiets een groote mand gehad hebben, welke hem er toe bracht op den ryweg te gaan ryden. Een en ander vermocht den ambtenaar niet te vermurwen en deze eischte tegen S. een geldboete van 10 of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 6 boete of 6 dagen hechtenis. Uitspraken van de Strafzitting van Vrijdag 15 Mei 1936. Schriftelijke uitspraken. Overtredingen van het Bloembollensaneeringsplan: W. S. te Uitgeest, 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. B. te Castricum, 15 boete of 5 dagen hechtenis. W. van D. te Heemskerk, 50 boete of 25 dagen hechtenis. G. M. te Akersloot, 75 boete of 15 dagen hechtenis. Overtreding van de Motor en R ij w i e 1 w e t: H. H. te Jisp, 20 boete of 10 dagen hechtenis. Overtreding van artikel 461 van het Wetboek van Straf recht (loopen over verboden grond): J. W. te Egmond aan Zee, geen straf opgelegd. Overtreding van artikel 453 van het Wetboek van Straf recht (openbare dronkenschap): P. J. V. te Enkhuizen, 14 dagen hechtenis. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de Mo- t o r- e n R ij w i e 1 w e t: J. P. H. te Scher- merhorn, geen straf opgelegd, N. M. te Ber gen, 1 boete o 1 dag hechtenis. C. W. te Zuid-Scharwoude, 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. K. te Oterleek, R. P. te Zijpe, E. A. J. M. S. te Amsterdam, J. W. te Alk maar, W. J. van H. te Amsterdam, C. v. S. te Blokker, G. C. S. te Den Helder, J. V. te Alkmaar, Th. P. v. L. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. H. G. W. te Bergen, 5 boete of 1 week tuchtschool. J. B. te Broek op Langendyk, H. N. G. te Beverwijk. E. P. te Limmen, J. R. te Alk maar, J. C. v. d. L. te Rotterdam, C. M. v. d. P. te Amsterdam, P. O. te Amsterdam, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. de R. te Bergen, A. de M. te Alkmaar, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. W. te Am sterdam, D. J. T. te Franeker, P. J. S. te Beverwyk, G. S. te Beemster, A v d vT Castricum, ieder 8 boete of 8 dagen'heel? tenis. Overtredingen van deP0li tieverordeningen: A Tte Aiir" maar, teruggave aan de ouders zonder ~ir,7 passing van straf. A. J. J. B. te Alkml» iedera. K. M. te Hoorn, A. P. te Uitgeest' ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis W p V' Alkmaar, 3 boete of 1 week tuchtschool C. H. te Deventer, P. K. te Haarlem A u te Alkmaar, ieder 3 boete of 3' da hechtenis. Sj. B. te Franeker, J. g S te Deventer, A. K. te Alkmaar, N. K te Zwaagwesteinde, G. C. S. te Den Helder ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis Overtredingen van artikel 461vanhet Wetboek van Straf recht (loopen over verboden grond)* Th! v. d. S. te Bergen, M. v. d. S. te Bergen' ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding van artikel 453 van het Wetboek van Straf recht (openbare dronkenschap): J. c H te Alkmaar, 6 boete of 6 dagen hechtenis' Overtredingvan de Arbeids wet: B J. B. te Castricum, 4 boete 0f 2 dagen hechtenis. Overtreding van de Leer plicht w e t: H. K. de R. te Kolhorn, 4 boete of 2 dagen hechtenis. OVERTREDING VLEESCHKEURINGS- WET. De Haagsche kantonrechter te Alphen heeft den slager R. H. aldaar wegens het doen vervoeren van vleesch, dat aan de keu ring is onderworpen, doch niet van het voorgeschreven merk was voorfzien, veroor deeld tot 14 dagen hechtenis. Bij onderzoek is gebleken, dat het vleesch, afkomstig van een kalf, ondeugdelijk voor de consumptie was. In hooger beroep heeft de Haagsche rechtbank dit vonnis bevestigd en daarbij, evenals de kantonrechter, bevo len, dat het vonnis in het openbaar zal wor den afgekondigd. DE ROOFOVERVAL TE HEESCH. Opnieuw voor de Bossche rechtbank. Voor de vierde maal stond gisteren voor de rechtbank te den Bosch terecht de arbeider H C. van Galen wegens den roofoverval ge pleegd op den landbouwer H. C. Christiaans te Heesch, gepleegd in den nacht van 24 op 25 December 1933. Bij verstek was ver dachte reeds tot 4 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, doch na verzet gelastte de recht bank een psychiatrisch onderzoek. Dr. Scholtens uit den Haag verklaarde verdachte verminderd toerekeningsvatbaar. Op 9 April eischte de officier van justitie vijf jaar gevangenisstraf welke eisch hy na een nieuw getuigenverhoor handhaafde. Uit spraak over 14 dagen. DUITSCHE COMMUNIST STAAT TERECHT. De 36-jarige Duitsche communist M. K. stond gisteren voor de rechtbank te 's-Herto- genbosch terecht, omdat hij o.m. op 20 October 1935 te Bergen (L.) een reispas had vervalscht. In zyn requisitoir zeide de offi cier van justitie, dat verdachte misbruik had gemaakt van he' asyl-recht, dat Neder land den vreemdelingen verleende. Hy eisch te twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Simon de Jong uit Am sterdam, merkte in zijn pleidooi op, dat ver dachte geen misbruik van de Nederlandsche gastvrijheid had gemaakt en zich hier niet met politiek had ingelaten. Van hem is al leen bekend, dat hy wegens een poging tot hoogverraad in Duitschland was gezocht. Dit v/as het motief voor verdachtes vlucht en het vervalschen van de reispas. De president verzocht den verdediger niet over politiek te spreken. Mr. de Jong ging echter door en zeide, dat de politiek van verdachte er niet toe deed. Hij had evengoed een uitgeweken katholiek of jood kunnen zijn. Repliceerend zeide de officier van justitie, dat verdachte zich wel met politiek had be zig gehouden en wel op een wijze, die Ne derland en de Nederlandsche regeering in moeilijkheden had kunnen brengen. Dupliceerend meende mr. de Jong, dat dergelijke moeilijkheden niet kunnen ont staan, wanneer een particulier politieke ge schriften over de grens brengt. Vervolgens eischte de officier van justitie bevestiging van hrt vonnis van den kanton rechter, waarbij verdachte veroordeeld was tot acht maanden hechtenis wegens het op geven van een valschen naam. op'hït nomilt1 bewaking sta' dan eisch ik en aï dat n ^waU-°P?esl0ten ,e worden en ais dat niet het geval is, moet U tecen Uw ^nschen zeggen, dat ze me met rus" laten. Ik heb er nu genoeg van. Ik zal mijn kamer verlaten als ik dat wensch en wil niet gehinderd worden". „Ik denk, dat het in Uw eigen belang is, dat U voorloopig onder bewaking staat'k antwoordde de chef rustig, „Toch doet U beter Uw mannen te waar schuwen met hun handen van my af te blijven, want de eerste de beste, die mij weer aanraakt, komt in het ziekenhuis te recht, of ik nu al onder bewaking sta, ja dan neen. Begrepen?" Hij stond midden in de kamer, het toon beeld van verontwaardiging, terwijl hij trachtte zijn losse boord weer vast te ma ken. „St!" zei de chef kalmeerend, „jonge man, wees niet zoo opgewonden, mijn mannen doen niet meer dan hun plicht. Natuurlijk hebben zij niet het recht geweld tegen U te gebruiken, maar kijk eens even hier, een van hun collega's is zoo juist vermoord en natuurlijk zijn ze nu van streek en willen alles doen om den moordenaar te pakken" „Dan zijn zij niet de eenigen", zei Erik terug. „Sinds die vervloekte juweelen ge stolen zijn doen Uw mannen niet anders dan mij op de vingers zien. Ik kan mij niet bewegen of ergens zie ik weer een gezicht van een van Uw menschen, die me volgt als een trouwe, aanhankelijke hond. Ik zit nu al meer dan een maand op die ellendige zolderkamer opgesloten, die vier bij vijf meter groot is en iederen nacht zit er een agent aan het voeteneinde van mijn bed, dat is zeker om te hooren of ik ook hardop droom en zoo zal verklappen, dat ik de ju weelen toch heb gestolen en waar ik den schat heb opgeborgen. Zelfs heb ik al een nacht op het politiebureau mogen door- teressant -l T aU°maal wel "g in teressant en ik begrijp wel, dat U daar niets aan doen kunt, maar ik verdraag het zelf het ?ehSer' Trouwens ben van plan „Zoo?" vroeg de chef kort. „Ja, want ik heb opgemerkt, dat noch U noch een van Uw helpers iets van schei kunde afweten. Ik misschien ook niet, maar ik verbeeld het me dan toch". „Zoo?" vroeg de chef weer. „Zoudt U zich misschien wat nader willen verkla ren?" „Daarvoor kwam ik juist naar beneden", zei Erik. Hij keek even naar den dokter, die nog steeds met den doode bezig was. Toen de dokter eindelijk met het onder zoek klaar was, wendde Etik zich tot hem en zei: „Dokter, misschien wilt U wel zoo vriendelijk zijn mij even aan te hooren en te zeggen of ik het bij het verkeerde eind heb". „O zeker", zei dr. Allinson. Erik nam de das van den dooden man ter hand en bekeek deze critisch onder een kleine microscoop. „Als U het zich nog herinnert", begon hij, „deed deze eigenaardige kleurverandering zich ook voor bij de japon van het meisje. Welnu, voordat de kleur verandert, moet er dus een scheikundige bewerking aan voor afgegaan of er moet iets gebeuren met de bestanddeelen, waaruit de verf bestaat. Bijvoorbeeld zou de verf in contact kun nen komen met een zeker zuur of met ver schillende alkaliën. Er bestaat een zeker soort blauw, dat, als het met zuur in aan raking komt, onmiddellijk begint te ver kleuren en tenslotte rood wordt. Toen ik de japon van het dienstmeisje goed bekeken had, had ik het vermoeden, dat de stof in contact was gekomen met een zeer werk zaam zuur. Zoowel de verf, die gebruikt was om stof te verven als die, welke ™!d frr?0d veroorzaakte, waren ge- der biivóL?antaardige bestanddeelen, zon- daï anTnfdc T, 3nÜine U weten de inwerking van'zuren"!'06^^ ™akt V°°r „De das van dezen agent verkleurde ter wyl wy er e.genlijk bijstonden ongeveer tien minuten, nadat de man vermoord was- zei de chef. Hansley knikte bevestigend. „Het is een oude das, misschien eenige maanden achter elkaar gedragen. Er is dus een laag vuil op gekomen, daarom heeft het zuur langer noodig gehad om in te werken dan anders het geval geweest zou zijn". De chef had het onderhoud met belang stelling gevolgd en zei nu: „Maar in het geval er werkelijk een zuur gebruikt zou zijn, moet dat toch in een zeer verspreid baren vorm geschied zijn ik zou bijna zeggen in gasvorm, want daar komt het toch op neer". De dokter knikte en begon sympathie voor Erik te voelen. „U was by de lijk schouwing van het meisje ook aanwezig en ontdekte het eerst de lichte aandoening van de longtoppen. Probeert U nu opnieuw iets te ontdekken", zei hy aanmoedigend. „Ik zal misschien in staat zyn U over een paar minuten te zeggen welk zuur hier ge bruikt is, want ik heb in iedere kamer van het kasteel een soort val gemaakt en als myn theorie juist is, dan zal ik het bewijs hi^r brengen, zoo gauw ik mijn proeven gecontroleerd heb". Hij knielde en greep onder de tafel. Vastgemaakt met een paar punaises zat daar een stuk papier, onge veer 5 c.M. breed en 20 c.M. lang. „Ziet U dat?" vroeg hij, het te voorschijn halend. „Het was een stuk lakmoespapier, bestre ken met een dun laagje vernis, dat ik zelf ontdekt heb, het papier was blauw, nu is het rood, dat is dus een zeker bewijs, dat er hier een bijtend zuur in de kamer is ge weest of geworpen. Enkele bestanddeeleh er van zijn door het vernis opgeslorpt en over een paar minuten zal ik in staat zijn precies te vertellen, waardoor het papier verkleurd is en waardoor dus het meisje en de agent gedood zijn". „Mag ik met U mee naar Uw laborato rium", vroeg de dokter, „of kunt U niet werken, als iemand U op de vingers staat te kijken?" „O zeker, dat maakt voor mij geen ver schil", zei de jonge man. Samen gingen zij nu naar de muffe zol derkamer, waar Erik de laatste vier saate weken had doorgebracht. Het aanzien van de kamer was totaal veranderd. Sedert den nacht, dat hij zijn riskant uitstapje naar de stad had gemaakt, via het raam en de re genpijp, was de tafel tegen den muur gc plaatst en bedekt met technische boeken. Het bed was in den donkeren hoek gezet en over de heele lengte van den anderen muur was een tafel aangebracht voor e nemen van proeven. Daarboven waren vu sterke electrische lampen gemonteerd. stond een heele rij flesschen, gevuld me- verschillende kleurige vloeistoffen, doozen met poeder en kristallen, kommen en pot ten, vijzels en proeftuben, die de heele oppervlakte van de kamer bedekten. Er was nog een klein retort, verschillende spiritus- lampen en een schoone marmeren plaat, terwyl daar vlak tegenover aan den muur een afgesloten vergif-kastje hing. De heele kamer zag er uit en rook trouwens 00* naar een volledig ingericht laboratorium en men zou zeker niet verwachten, dat hier iemand moest wonen en slapen. „Komt U binnen", zei Erik, terwyl nu het licht aandraaide. De dokter en de ene die het tweetal achterna gekomen was, tra den binnen. Erik trok een vuile overall aan en begon te werken. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10