Boerderijen in de Wieringermeer. »s99oe« Jiadiopcogtamma Smitletan 2uJV-/2r2.^d;„T'„'Ps^ Er zullen 34 onderhands worden verpacht. EEN LANDBOUWGEBIED VAN GROOTE BETEEKENIS. DE TE BOUWEN BOERDERIJEN. 2 Woensdag; 20 Mei. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Kookpraatje. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.15 De Flierefluiters, voordr., rel.-soc. causerie en gr.pl. 2.Voor de vrouwen. 2.15 Gr.pl. 3.— Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.— „The Lucky Stars". 6.30 RVU. Dr. J. Luning Prak: H.B.S. en Lyceum. 7.Sportuitz. 7.15 „De Rood borstjes". 7.40 Historische causerie. 8.05 Ber. 8.15 VARA-Maandrevue, mmv. de Flierefluiters en solisten. 8.45 Gr.pl. 9.— Radlotooneel. 9.45 R'damsch Philh. orkest, koor en so listen. 11.— Mignon-kwintet. 11.30 —12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- ultz.) 8.— Schriftlezing. 8.15—9.30 12.— Harmonium en sopraan. 12.15 Gr.pl. 12.— Orgelspel. 1.15 Gr.pL 2.15—3.45 Hollandsch Harpkwar- tet. 4.— Alt. 5.— Kinderuur. 0.— Journ. weekoverzicht. 6.30 Afge staan. 7.— Ber. 7.15 Rep. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.— Ber. 8.15 Apeldoornsch Mannenkoor, bas- bariton, Oostelijk Kamerorkest en pianiste. 9.05 Dr. J. Smit: Slagen of zakken. 9.35 Verv. concert. 10.35 Ber. 10.40—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Gr.pl. 12.05 Orgelspel. 12.35 BBC- Empire-orkest, mmv. violist. 1.35— 2.20 Gr.pl. 3.10 Pianorecital. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth, mmv. violist. 5.05 Het MacArthur Kwin tet. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Cembalo-recital. 7.10 Causerie over de Thames. 7.25 Landbouwpr. 7.50 Dansmuziek. 8.35 Radiotooneel. 9.50 Ber. 10.20 BBC-Revue-koor en -Variété-orkest. 10.40 Strijk-octet. 11.3512.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestcon cert. 12.20 Populair concert. 12.35 Landes-Symph.-orkest Saarpfalz. 2.35 Gr.pl. 4.50 Omroeporkest. 6.20 Piano en zang. 7.20 Gr.pl. 8.35 „Winde wehn, Schiffe gehn". 905 Omroeporkest. 10.50—12.20 Om- roepkleinorkest, pianoduo en solis ten. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 35 Gr.pl. 11.20 en 2.50 Orkestconcert 4.20 Gr.pl. 5.50 Orkestconcert. 8 20 Pianorecital. 9.05 Radiotooneel. 11.0512.35 Dansmuziek en lair concert. popu- BRUSSEL, 322 en 484 M, 322 M.' 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest' 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Salonorkest. öa.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Wagner- concert. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M 12.20 Gr.pl. 12.40 Zang. 12.50 Salon orkest. 1.50 Zang. 2.—2.20 en 5.20 Gr.pl. 5.50 Vioolrecital. 6.10, ö!35 en 7.10 Gr.pl. 8.20 Omroeporkesten zang. 10.30 Gr.pl. 10.45—11.20 Har- monicamuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 8.30 Rep. 9.05 „Winde wehn, Schif fe gehn". 9.35 Liederen en mar- schen der beweging. 10.20 Ber. 10.35 Olympia-nieuws. 10.50 Viool en piano. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Populair concert en dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—11.20, Parijs Radio 11.2012.20, Keulen 12.20— 13.20, Brussel VI. 13.20—13.35, Keu len 13.3514.50, Parijs R. 14.50 17.20. Keulen 17.20—20.20, Parijs R. 20.20—21.05, Berlijn 21.05—22.20, Brussel VI. 2.20—22.30, Brussel Fr. 22.30—22.50, Keulen 22.50—24.—, Lijn 4: Brussel VL 8—9.20, Nor- mandie 9.20—10.35, Lond. Reg. 10.35—12.05, Droitwich 12.05—14.20, Lond. Reg. 14.20fo. 10, Droitwich 15.1018.20, Luxemburg 18.20 18.50, Lond. Reg. 18.50—21.50, Wee- nen 21.5022.20, Droitwich 22.20— 24.—. In navolging van voorgaande jaren is ook thans wederom een prospectus verschenen inake de onderhandsche verpachting van boerderijen in de Wieringermeer. De uit gifte zal dit jaar 4 akkerbouw-, 18 gemeng de- en 12 weidebedryven omvatten. Daar naast werden reeds 9 akkerbouwbedrijven in pacht toegezegd aan bedrijfsleiders, die aan het in cultuur brengen van de Wie ringermeer hebben deelgenomen en op dien grond voorkeursrecht konden doen gelden, zoodat dit jaar 43 bedrijven omvat tende een oppervlakte van circa 1500 H. A,, zullen worden verpacht. In 1934 werden 40 bedrijven met een oppervlakte van 1800 H. A. uitgegeven, terwijl in 1935 67 boerde rijen ter gezamenlijke grootte van 2700 H. A. werden verpacht. Wanneer de ver pachting van dit jaar haar beslag zal heb ben gekregen, zullen derhalve 6000 H. A. of 1/3 gedeelte van het totale in de Wie ringermeer beschikbare cultuurland bij particuliere landbouwers in gebruik zijn. De resteerende oppervlakte blijft als groot-bedrijf in exploitatie bij de land- bouwcultuurmaatschappi) „de Wieringer meer", tot wederom een gedeelte geschikt voor verpachting zal worden bevonden er worden n.1. geen gronden aan particu lieren in handen gegeven, alvorens is ge bleken, dat daaraan geen noemenswaardig risico voor de pachters meer verbonden is. In de eerste jaren van het in cultuur brengen zijn verrassingen op de jonge zee- gronden niet uitgesloten, waarom deze zooveel mogelijk worden opgevangen door den staat. Stond nlen aanvankelijk over het alge meen in landbouwkringen eenigermate ge reserveerd tegenover het aanvaarden van een boerderij in de Wieringermeer, omdut men op zoo'n korten termijn, dat de gron den in cultuur waren, nog moeilijk een oordeel kon vormen omtrent de cultuur waarde van den bodem, al spoedig echter toonden de practische uitkomsten van het landbouwbedrijf aan, dat er voor tal van landbouwersgezinnen bestaansmogelijkhe den aanwezig waren. De bevredigende uitkomsten, welke de eerst verpachte boerderijen het vorig jaar reeds opleverden, deed de belangstelling voor het verkrijgen van een boerderij in pacht in de Wieringermeer aanmerkelijk verlevendigen en velen moesten het vorig jaar reeds worden teleurgesteld. Deze ho pen dit jaar gelukkiger te zijn, al zal ook thans aan velen een teleurstelling niet kunnen worden bespaard. Vele landbouwers uit verschillende stre ken van ons land maakten reeds voor dit jaar gading naar een bedrijf, terwijl dit aantal nog steeds toeneemt. De aanmelding staat dit jaar tot 11 Juni open. Uit den aard der zaak maakt deze groote belang stelling het noodig, een strenge selectie toe te passen. Niet alleen wat de persoonlijke geschiktheid betreft, doch eveneens aan gaande het financieele weerstandsvermo gen en de landbouwtechnische kennis. Om voor een bedrijf in aanmerking te kunnen komen, wordt een bedrijfskapitaal van 300 per H. A. voor een akkerbouw- en 250 per H. A. voor een gemengd- en weidebedrijf geëischt. Gegadigden moeten dit bedrijfskapitaal óf zelf bezitten óf daaraan door naaste familie worden gehol pen. Dit bedrijfskapitaal is noodig om te kunnen slagen. Ongetwijfeld zullen deze eischen ertoe medewerken den landbou wersstand in de Wieringermeer op hoog peil te brengen. Ook thans bieden de te verpachten boer derijen weer 'n variabel-beeld. De grootte loopt uiteen van 10 tot 75 H. A., de weide- bedrijven bestaan in hoofdzaak uit zand grond, de gemengde bedrijven uit zand, zavel en klei, de akkerbouwbedrijven mee- rendeels uit zwaarderen grond. De pacht prijzen zijn vastgesteld overeenkomstig die voor soortgelijke bedrijven in vorige jaren en houden niet alleen rekening met den oogenblikkelijken cultuurtoestand van den grond, doch sluiten tevens in een steun aan den optredenden pachter. Zij varieeren van 2550 in het eer ste en tweede tot 5080 in het vijfde en zesde pacht jaar. Een conjunctuurcorrec tief wordt verkregen door toepassing van een indexcijfer. De bouw van boerderijen voor de te ver pachten bedrijven wordt morgen aanbe steed. Deze zullen een hooge gebruikswaar de bezitten, omdat het mogelijk is daarbij rekening te houden met de bijzondere eischen, welke aan een boerderij worden gesteld en met de ervaringen welke bij het gebruik van boerderijen reeds is opgedaan. De Wieringermeer begint als landbouw gebied wel beteekenis te krijgen. Geen wonder ook, want waar elders in ons land treft men een verkaveling, een wegen- en scheepvaartnet aan als juist in dezen eer sten Zuiderzeepolder, waar van het eerste oogenblik af kon worden rekening gehou den met het scheppen van een outillage, welke een economisch bedrijf in hooge ma te in de hand werkt? De uitgifte van gronden in de eerste twee jaren mag als uitstekend geslaagd worden genoemd. Zonder twijfel zullen de ook in de toekomst beschikbaar komende boerde rijen gretig aftrek vinden en de tijd is niet meer veraf, dat de Wieringermeer zal wor den beschouwd als een der mooiste land bouwgebieden van ons land. Nu de aanbesteding van den bouw van weder een 45-tal boerderijen in Nederlands twaalfde provincie voor de deur staat, heb- bij wij eens een praatje gemaakt met de te Alkmaar gevestigde Wieringermeerdirectie, om te informeeren naar de plannen tot be bouwing van het tot dusver drooggelegde gedeelte van de voormalige Zuiderzee. Wij hadden daar een vrij langdurig gesprek met den architect A. D. van Eek, van wiens mededeelingen wij hier den korten inhoud laten volgen. Boerderijen van verschillende typen. De bouw van bovengenoemde 45 boerde rijen zal geschieden in vijf groepen in ver schillende deelen van den uitgestrekten polder, volgens de typen q, r, s, t en 0, waarnaar ook het vorige jaar reeds een aantal boerderijen werden gebouwd. Deze typen zijn in hoofdzaak gelijk, zij verschil len slechts in inhoud wat de tasruimte en de stallen betreft, zulks in verband met de grootte en den aard van het bedrijf waar voor zij moeten dienen. Het zuidelijk deel van den polder is het meest geëigend voor akkerbouw als zijnde kleigrond, de streek aan den kant van Medemblik leent zich voor gemengd bedrijf, het noordelijk deel van den polder kan het best dienstbaar worden gemaakt voor melkbedrijf. De letters en cijfers, waarmee de ver schillende bouwtypen worden onder scheiden, beteekenen voor de ingewijden een aanduiding van het aantal normaal dwarsprofielen, ook al weer afhankelijk van den aard van het te vestigen bedrijf. Er werden b.v. vier dwarsprofielen van groot naar klein ontworpen voor resp. de typen q, r, s en 0, waarvan de eerste drie precies gelijk stalprofiel (Zuidhollandsch) hebben, doch waarvan het type o, in verband met de relatief hooge kosten van een dergelijken stal, een Friesch of een Noordhollandsch stalprofiel bezit. De spantafstand is in alle typen gelijk genomen en zoo heeft men nuttige tasinhouden van 450, 350, 250 en 150 kub. M. verkregen voor de genoemde typen q, r, s en 0. Op deze wijze is het zeer gemakkelijk te bepalen welk type voor een bepaald bedrijf het meest gewenscht' is. Het type t is gelijk aan s, maar kleiner en speciaal voor weidebedrijven van 25 H.A. Voor al deze bouwtypen zijn verschillende maten dezelfde en ook in vele onderdeelen is een streng systeem doorgevoerd, waarbij echter is gezorgd, dat men niet verviel in starheid, waardoor het practische nut zou kunnen worden geschaad. De ervaring heeft geleerd, dat deze opzet de bouwkosten gunstig beïnvloedt. De woningen van de 45 boerderijen zijn bij 34 ervan rechts en bij 14 links vóór de schuur gedcaht. Met deze soort bouw is men pas verleden jaar begonnen. Tot dien tyd werden woning en schuur onder één kap gebouwd, wat in de practyk in verband met den slappen bodem wel eens bezwaren op leverde, omdat immers een hooge en zware brandmuur tusschen beide deelen van het gebouw noodig was. Bij den nu voorge nomen bouw heeft de woning den brand muur met de schuur gemeen. Een ander voordeel is nog, dat er meer vrijheid bestond ten aanzien van de indeeling der ruimte en dat men ook méér rekening kan houden met de zon. De woningen beschikken over een woon keuken van 6 bij 3.60 meter, een kamer van 4 bij 4.50 meter, een spoelkeuken, een badcel en een slaapkamer beneden, met zolder, en boven nog drie slaapkamers, ter wijl er voorts nog aanwezig is een ruime kelderkast. De stallen. Wat de stallen betreft, in het voorgaande terloops aangeroerd, zij opgemerkt, dat voor de groote boerderijen het enkelrljïg Zuid- hollandsche type is gekozen. De practijk heeft bewezen, dat de pachters het liefst met een dergelijken stal werken; zelfs zij, die, vóór zij in den Wieringermeerpolder kwamen, een ander staltype hadden, b.v. het Friesche of Noordhollandsche, verkozen den Zuidhollandschen stal als den meest prac- tischen. De ramen der stallen worden van beton gemaakt, zoodat ondanks een uiterst langen levensduur er slechts een minimum-onder houd zal noodig zijn. Deze ramen worden zóó geplaatst, dat het licht achter de koeien valt, in tegenstelling met andere stalinrichtingen. Men bereikt hierdoor dat men méér licht heeft bij het melken en, wat nog van groot belang is, er zal méér licht vallen in de om geving van de zoogenaamde „groep", waar door de ontwikkeling van vliegen e.d. wordt tegengegaan. Hoewel de ramen niet draai baar zyn, is men erin geslaagd ze toch dienstbaar te maken aan den toevoer van versche lucht. Trouwens, het vraagstuk van de ventilatie is nog lang niet als opgelost beschouwd. Telkens weer worden en werden er proeven genomen om het meest mogelijke te bereiken. Dit geldt ook ten aanzien van de zoldering der stallen. Intusschen kan wel al gezegd worden, dat reeds een enorme voor uitgang is gekomen vergeleken met toestan den van een paar tientallen jaren geleden. Deze zoldering toch bevat een inrichting tot het afzuigen van staldampen, maar, zoo als gezegd, telkens worden nog proeven ge nomen om de reinheid en de zuiverheid in de stallen te bevorderen. Nóg iets gunstigs valt van de stallen te zeggen: zij zijn brandvrij. De zoldering wordt nl. gemaakt van bims-betonbalken en -pla ten, zoodat in geval van brand op de boer derij ruimschoots gelegenheid bestaat het vee te redden, vóór de zoldering zou instor ten. De constructie is niet zoodanig, dat bij instorting van het gebouw de stalzoldering intact zal blijven. En ten slotte van de stallen nog dit: de voedering der dieren geschiedt op zéér ge makkelijke wijze, doordat het voer zonder veel moeite in een goot wordt gedeponeerd, welke vóórlangs het vee loopt. De stalknecht behoeft zich dus bij het voederen niet meer tusschen de dieren te begeven, waardoor be halve het gemak ook de vlugheid van wer ken wordt gediend. De koeien zijn in de stallen van elkander gescheiden door ijzeren bokjes ter hoogte van 90 c.m., waaraan zich verstelbare vast binders bevinden, zoodat voor elk dier af zonderlijk het meest geschikte bevestigings punt kan worden opgezocht. Om bij het'kal ven en in tijden van ziekte onder de koeien over méér ruimte te kunnen beschikken, zijn de afscheidingen om de ander uitneembaar. Voor de drinkwatervoorziening zijn aan de vaste bokjes automatische drinkbakken be vestigd, waarin het water van den onder kant af wordt aangevoerd. De dakbedekking en constructie der boerderijen. De dakbedekking der boerderyen zal be staan uit een laag pannen, waaronder riet ter dikte van 7.5 c.M., of dekriet. Deze laatste wijze van dakbedekking is wel duurder in aanleg en in onderhoud en ook is het brand gevaar grooter dan bij de eerstgenoemde dakbedekking, maar toch zijn er ook voor deden aan verbonden. Een rieten dak bezit immers de eigenschap van isoleerend en ventileerend en tevens absoluut waterdicht te zijn. Dit laatste ru is in den Wieringer meerpolder eigenlyk op geen andere wyze te bereiken, omdat bij storm zelfs bij de best sluitende pannenbedekking het water tus schen de pannen wordt doorgejaagd. Dit bezwaar zal onverminderd bly ven duren totdat het dak ouder is geworden en de na den tusschen de pannen zijn dichtgewaaid of op andere wyze zijn afgesloten en pas als de boombeplanting ir. den polder als een windscherm zal functionneeren, zal het be zwaar naar verwach mag worden geheel worden opgeheven. Een voorname aanlei ding voor het toepassen van rietbedekking is ook nog gelegen in het feit dat de noodlij dende rietcultuur erdoor zal worden gehol pen op zeker niet onbelangrijke wijze. De kapconstructie wordt samengesteld uit gezaagd houdt. De hoofdconstructie wordt gevormd door dc bekende vierkant-constructie in moderner uitvoering. Ten behoeve van het grootste type q, dat dus ook bestemd is voor de grootste bedrijven, is een speciale spant- constructie ontworpen, met een zeer groote vrije ruimte, welke de mogelijkheid biedt met een verplaatsbaren transporteur de tas ruimte volledig te vullen. Voor het eerst zal men nu over een groote ruimte beschikken, waarin geen enkele spant of wat ook een hinderpaal vormt voor het vrije gebruik van de groote ruimte. Onderscheidene van de pachtboeren, be woners van de reeds eerder gebouwde boer derijen, hebben van hun waardeering ge tuigd voor deze inrichting der bedrijfsgebou wen. Trouwens, dit geldt ook voor de wo ningen. Natuurlijk mag niet verwacht wor den, dat een boerderij in den Wieringer meerpolder, als zijnde feitelijk een confectie- product, in alle opzichten zal voldoen ook aan de speciale wenschen van de toekom stige bewoners, voornamelijk reeds daarom, omdat deze menschen vaak afkomstig zijn uit streken waar een gansch ander type boerderij inheemsch is. Maar in elk geval staat wel vast, dat de Wieringermeerpolder op de nu nog meest practische wijze wordt bebouwd. ATTRACTIE ZOMERPOSTZEGEL. Het Comité voor de Zomerpostzegels (welke bijzondere zegels worden uitge geven ten behoeve van noodlijdende kunstenaars en hulpbehoevende t. b. c.- lyders) heeft aan het koopen dezer post zegels een alleraardigste verrassing ver bonden. Ieder, die een briefkaart, ge frankeerd met drie zomerpostzegels van 6 cent (thans 10 cent) inzendt aan het Landelijk Comité (adres Over toom 187, Amsterdam-W), ontvangt een keurig uitgevoerd en door den A. N. W. B. samengesteld zakatlasje cadeau. Men kan in plaats van een gewone briefkaart ook een gedrukte bestelkaart (verkrijgbaar by de plaatselijke postzegelcomité's) met de drie zomerpostzegels van 6 ct. beplak ken en by het Landelijk Comité inzenden. Van deze inzenders ontvangen er dui zend nog wee.' een extra premie, bestaan de uit tal van waardevolle prijzen (waar onder een auto, fietsen, schilderijen, rei zen, enz., enz.), die onder toezicht Van een notaris by loting zullen worden toe gewezen. Het volgnummer, dat de be stelkaart of briefkaart bij ontvangst gege ven wordt, is ook het nummer voor de verloting. Bovendien geeft het Comité voor de Zomerpostzegels ter vergrooting der in komsten een serie prachtige prentbrief kaarten uit, gewijd aan sport en toerisme en samengesteld door den A. N. W. B. Een pracht gelegenheid om in het zomer seizoen toepasselijke correspondentie- kaarten te gebruiken. De prentbriefkaar ten zyn n.1. gewijd aan de auto-, paar den-, rijwiel-, wandel- en zeilsport en aan het kampeeren. De prentbriefkaarten zyn verkrijgbaar bij de plaatselijke postzegelcomité's, tegen 25 ct. per serie van zes. PIANOMUZIEK EN OPIUM. De politie hoorde, terwyl zij surveilleer de in de Atjehstraat te Rotterdam uit de woning van den 46-jarigen Chineesch Lan Lee, die daar een wasscherij heeft de mu ziek van een Chineesche piano. Of de mu ziek nu achterdocht opwekte weten wij niet, maar de politie is de woning eens binnengegaan en daar trof zij een drietal chineezen aan. Een van hen bleek een be kend smokkelaar te zijn terwijl een ander juist bezig was met opiumschuiven. Een na der onderzoek werd ingesteld en toen on - dekte men in kleedingstukken, in laden cn achter den spiegel niet minder dan opiumpoeders. Lan Lee is in arrest gestel mTo'v2aUe',k V™ moolliikh«<ie" is, die „Ach, jullie mannen zyn zoo zwaar od de hand zei ze lachend tegen den chef. „Het is vandaag het mooiste weer dat wij sedert maanden hebben gehad en U zit hier binnenshuis te kniezen. Kom mee naar buiten, de frissche lucht in. U neemt me niet kwalyk, chef, maar ik neem mijn va der mee hij heeft het noodig". Zonder verder iets te zeggen, nam zij haar vader bij den arm en trok hem mee naar buiten in de zon. De graaf verzette zich niet. Hij vond het eigenlijk wel prettig door zijn dochter bedild te worden. By een groote marmeren bank vlak bij een groot bloem perk hield zij halt. „Nu papa", zei ze, „wat voor moeilijkhe den zijn er? Je schijnt zwaar in de zorgen te zitten en ik wil weten, wat er is". Zij ging op de breede bank zitten en keek haar vader recht in de oogen. De graaf wist zich eerst geen houding te geven. Want haar te vertellen hoe de za ken stonden, zou haar een vreeselijken schok geven, maar het eerlijke gezicht van zyn dochter deed hem tenslotte be sluiten haar den heelen toestand uit te leggen. Het gezicht van Suzy werd doodsbleek, zij snakte naar adem toen het haar duide lijk werd, dat zij eigenlijk niets meer op de wereld het hare kon noemen. „Groote hemel", stamelde zij en zat haar vader strak aan te staren. Na een lang en pynlyk stilzwijgen barstte zij los: „Maar papa, dat kan toch allemaal niet waar zyn". De graaf keek zyn dochter somber aan. En dadelijk was zy naast hem, sloeg haar armen om zyn hals en drukte hem een kus op de wangen. a a" >1 uw rijke vrlen- zei' ze resJluut EnbzoSd« verde^ïo?ee"; woord te zeggen stond zy op, spoedde zich naar het kasteel terug. Haar moeder stond bleek boven aan den ingang. Suzy liep op haar toe, greep haar by den arm en zei: „Moeder ik moet Erik zien nu dade lijk". Mevrouw de gravin keek haar dochter met ongeloovigen blik aan. Vijf vreesely- ke weken lang hadden de twee ongelukki ge jonge menschen verstoppertje voor el kaar gespeeld. Zy hadden stilzwygend de maaltyden op andere uren gebruikt, zelfs den tyd om in het park te wanderen had den zy angstvallig anders vastgesteld, zoo dat zy elkaar niet eenmaal meer hadden gezien. Sinds Erik zyn heele laboratorium-in richting op den zolder had laten brengen, had h(j zich daar vrijwel geheel opgesloten en James had de wacht gehouden en hem gewaarschuwd als de kust veilig was om ongezien het kasteel zoo nu en dan te ver laten, als hy verschillende dingen in de stad moest halen of bezoeken moest afleg gen. Suzy van haar kant was ook zooveel mo- gelyk in de vertrekken van haar moeder gebleven of zy was in de broeikassen waar haar liefde voor het kweeken van orchideên haar door den moeiiyken tyd hielp. En daar kwam zy nu uit het park aangerend en zei opgewonden, dat zy den man wensch- te te zien, dien zy met pyniyke zorg had ontweken. Mevrouw Thomson kon haar oogen nauwelijks gelooven. „Wat heb je ineens?" vroeg zy verwon derd. w\m°et vErik 8Preken, moeder. Toe laat James hem gaan roepen" zefedart°Uzh het"180? ^lde protesteeren en hem liever zelf even roepen" zei 1 wacht""1' 'k ae op 2 HOOFDSTUK VIII. Toen Erik de deur achter zich sloot, stond Suzy voor de open ramen. Hy voelde een prop in zyn keel komen, toen hy haar te rugzag. Zy was zoo onbeschryfeiyk lief, terwyl zy daar zoo stond. Het zonlicht speelde op haar gezichtje en goudblond haar. Toen zy hem hoorde, draaide zy zich om en half verlegen, half bly liep zy naar hem toe en stak haar hand uit om hem te verwelkomen. „Dag Erik, ik ben biy je weer terug te zien", zei ze heel gewoon. „Dat moet ik eigenUjk zeggen", zei Erik rustig. „Je ziet er vandaag betooverend uit, Suzy. Het is aardig van je, om je moeder naar boven te zenden". Zy keek hem schuldbewust aan en voelde zich niet op haar gemak. Zy voelde zich door de omstandigheden in een hoek gedreven en het was alsof zy geen kracht bezat er tegen te worstelen. Het kostte haar groote moeite, maar ten slotte vertelde zy hem alles, wat zy zoo juist van haar vader had gehoord. Eerst durfde Erik haast geen adem te halen, maar tenslotte vroeg hy: „Je vader is toch niet bepaald failliet?" Suzy kon haar tranen haast niet meer bedwingen en antwoordde: „Neen, dat nog niet, maar vader zei, dat hy verloren was. als hy geen vyftig duizend gulden ergens kon leenen om zyn verplichtingen na te komen". „Graaf Thomson, die geen halve ton kan leenen, onbegrypelyk!" zuchtte hy. „Maar Erik, hy heeft by verschillende van zijn vrienden al geld geleend. Wat moet ik doen om hem te helpen?" Daar stond zy en in haar angst was zy dadelyk naar hem toegekomen. Opeens drong het tot hem door, en 9 kon zich niet bedwingen, maar sloeg zyn armen om haar heen en kuste haar en ging toen op den divan naast haar zitten. ben bly, dat je met je zorgen by my ben gekomen", zei hy tenslotte. „Misschien ik dat geld wel by elkaar krygen, als met myn advocaten kan praten, voor zy er de lucht van hebben gekregen, moet onmiddellyk weg". Hy holde naar deur en riep: n „James, bel even de stad op en zeg 8 myn zaakwaarnemer, dat hy mets doen voordat ik by hem ben, laat auto voorkomen, maar vlug, want ik onmiddellyk weg!" en Hy holde weer naar de divan terug trachtte Suzy moed in te spreken, hU dat hy naar de stad ging en zoo gauw m gelijk met het geld terug zou komen. Maar opeens sprong zy op en zei. Erik, dat kan ik niet van je aanne™®"Ln, myn angst ben ik naar jou ge zQU maar niet met de bedoeling dat jy helpen. Ik had gedacht, dat jy mis.c een van onze vrienden wist, die m zou zyn ons een tydlang te helpen. iei me, dat hy het kurteel had wil1®" n koopen, zcu geen var je vrienden d hem willon overnemen? Hoewel, zooveel geheimzinnigheden 6eb®"ren' .i,» nen wy het natuurlyk niet kwyt. moet ik er niet aan denken, hier "!l kasteel, waar ik geboren ben, weg e ten". Wordt vervolgd-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10