JUcht&zaAm Jladiopcoguufuna I I I De artillerieproeveri. aaX?iin7hii?5aiermeÏÏorierdetaasnpr "hï Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. O (Slot.) Voor dag en dauw van den 7en Mei met stralend lenteweer Den Haag verlaten; bij Alkmaar trokken flarden nevel over de zon, een stevige bries trok rimpels over slooten en voorby Anna Paulowna, Europa verlatend, zooals de marineman het naderen van Den Helder noemt, zaten wy in den mist van het ruwe Noorden, Gelukkig een blinkertje, toen ik in de sloep stapte; dat zag er heel wat beter uit dan toen ik de laatste maal van boord ging en wij op het kompos de haven moesten binnenloopen. De zeer is ruw, het buiswater spat mij om de ooren, er is geen kwestie van om langs de statietrap aan boord te klimmen, dus langs de touwladder naar boven geklauterd. Vandaag is het schieten met de catapult, maar wat zouden Floris V en zyn ridders opkijken, als zy een moderne catapult za gen, die bovendien geen vaten met bran dend pek schiet, maar watervliegtuigen. Achter den schoorsteen ligt op een niveau ter hoogte van het tentdek een 13 M. lange glijbaan, even dik met vet ingesmeerd als de Vader van de De Ruyter indertijd zijn schip met boter insmeerde. Over die glij baan kan een slede glijden, die niet anders is dan een inrichting om het vliegtuig voort te duwen over het baantje. Er zijn wel machtige kranen aan boord om de vliegtuigen in zee te hijschen, maar nog daargelaten, dat bij slecht weer het buiten boord zetten van een vliegtuig zeer lastig is, zou dat veel te veel tijd nemen Het vliegtuig, het extra oog van de kruiser, moet natuurlijk onmiddellijk de lucht in kunnen, als de commandant zijn horizon verruimen wil, hij moet het van boord kun nen werpen als een postduif. Twee van die duifjes heeft hij aan boord; met 5 minuten tusschenruimte kunnen zy de lucht ingeslingerd worden. De hiervoor benoodigde kracht wordt geput uit een vat gecomprimeerde lucht van meer dan 100 atmosfeer druk. Deze lucht drukt op een zuiger in een cylinder, stuwt den zuiger, die aan de slede verbonden is met de ont zettende versnelling van viermaal die der zwaartekracht, vooruit; kabels trekken de slede en met haar het vliegtuig langs de glijbaan en heeft dit een snelheid van 105 K.M. in het uur bereikt, «dan is het los van de baan en in de lucht. Men stelle zich dit eens even voor: de vliegers bereiken in minder dan een secon de over slechts 13 meters voortgeduwd een vaart van meer dan 100 K.M.; zij worden in het luchtruim gestooten, viermaal zoo snel als een steen vaart krijgt in zijn val. U moet die heeren dan ook eens in hun cockpit zien zitten, echt wat je noemt zeevast ge schalmd, het achterhoofd stijf gedrukt tegen speciaal aangebracht hoofdkussens. Een dergelijke snelheid veroorlooft het opstijgen bij bijna elke weersgesteldheid, windrichting, vaart en koers van het schip. Het voornaamste wat door den wind be- invloed wordt is de kracht, die noodig is om het vliegtuig weg te slingeren; bij storm moet de luchtdruk op den zuiger verhoogd worden. De genialiteit in deze catapultinrichting is gelegen in het feit, dat de geweldige ver snelling verkregen wordt op een „geleide lijke" manier en dus zonder schok, die na tuurlijk de vliegeniers niet zouden kunnen weerstaan. Bij het apparaat behoort nog een merk waardige veiligheidsinrichting. Het zcu voor kunnen komen, dat de catapult na een reparatie of na een onderhoudsperiode niet volkomen goed functionneerde; daaraan mag men uiteraard geen menschenlevens wagen. Om het richting functionneeren van de catapult te controleeren beschikt men over een dryfbus van hetzelfde gewicht als het vliegtuig, welke in plaats daarvan ge lanceerd kan worden; vliegt deze bus met de gewenschte snelheid te water, dan is alles in orde en bestaat geen bezwaar tegen het afschieten van de vliegtuigen zelf. Juist heb ik op het hooge, winderige tent dek een „oppertje" (schuilplaatsje) gezocht, als ons vliegtuig arriveert. Dra zweeft het onder de kraan en is op de glijbaan ge plaatst. Het is de W. 1 met zijn rood-wit- blauw roer en zijn merkcirkel in de natio nale kleuren, in het midden waarvan een oranje kokarde prijkt. Niet alleen een heele staf van weetgierige vliegofficieren volgt de toebereidselen voor het schot, maar al wie van de equipage een kans krijgt, zoekt een goede kijkplaats. De glijbaan wordt naar bakboord gebakst, de vliegers: een luitenant en een sergeant, in zwemvesten gestoken, klauteren in het ranke vliegtuig. De meeuwen worden nieuwsgierig. Zy staken het onderzoek van het zog achter het schip, dat den afval van boord meevoert en cirkelen boven de glij baan, critisch den kunstvogel bekijkend en hoonende, onwelluidende kryschgilletjes wisselend, als bespotten zij den grooten col lega, die niet eens klapwieken kan. Mannen van de De Ruyter smeren de baan nog even extra in. De eerste officier stelt zich op bij de afvuurinrichting en houdt de windkrachtmeter en de manometer der luchtvaten in de gaten. Wij zijn gereed. Contact! de motor begint te brommen, de machine moet even voorge- warmd worden. Het brommen wordt gieren wordt loeien, alles beeft aan het broozé bouwsel, maar het staat stevig vast met zyn pallen, die het eerst loslaten, als de zuiger in beweging zal komen. De eerste officier steekt een vlaggetje omhoog om den vliege nier de richting van den wind te wijzen. Dan gaat diens arm horizontaal naar bui ten de eerste officier telt drie secunden, ééne, twéée, drieë, teneinde den vliegenier gelegenheid te geven zich schrap te zetten voor zijn werk hij gooit het handdie om en alsof het vliegtuig plotseling in volle vaart langs ons schiet, „verdwijnt" het van de glijbaan, men ziet doodeenvoudig hel proces van stilstand tot volle vaart niet, er is in eens volle vaart en toch gaat dit zoo soepel, alsof een vertraagde film voor onze oogen afrolt. Tegen dat men realiseert, dat de W. 1 be weegt, zweeft zij al ver weg, is al in haar draai om eenige malen om het schip te cir kelen. Geen meeuw meer te zien; zóó'n vogel slaat hun toch op de spraak, maar een wezen der natuur verbaast zich niet lang, en evenals bij de artillerie-oefeningen, toen de meeuwen krijschend vluchtten na elke knal, komen zij spoedig terug en betwisten elkaar de lekkernijen door de zeuntjes van de bakken over boord gezet. Voor den strijd om de boterham laat zich geen meeuw door kanonnen en vliegtuigen afschrikken en een mensch ook niet, want spoedig zit de gecatapulteerde vlieger mee aan onzen middagdisch en warmt zich aan de over heerlijke zuurkool met rookworst en spek, een braaf kostje in het koude Marsdiep. Ik kan mijn lezers nog mededeelen, dat de De Ruyter nog enkele dagen langs de kust op en neer zal houden, steeds meer paardekrachten produceerde en sneller loopende om, als hij het tot 45.000 paarden gebracht heeft, naar zijn stal in Schiedam te gaan. Daar wordt ons renpaard nog eens extra gemasseerd en dan gaat het naar diep water, naar de gemeten mijl by de Clyde in Schotland om de 32 mijl te halen, want onze Noordzee is te ondiep voor zulk een vaart; daar zou het voor den kruiser net zoo zui gen als in een Hollandsche gracht voor een motorbootje, dat volle kracht loopt. Ik hoop de vele belangstellenden in on zen mooien nieuwen aanwinst voor de Ma rine die belangstelling is mij boven myn meest optimistische verwachtingen geble ken over de „run" bij Schotland wat te vertellen; eenige weken zal dit echter nog wel wachten moeten. MOLLEMA. Zitting meervoudige strafkamer 19 Mei. Baten aan faillissement onttrokken. W. V., koopman te den Helder, was in het laatst van verleden jaar in staat van faillissement verklaard. V„ die een klom penhandeltje dreef, was aan een crediteur een bedrag van ca. 300 schuldig en had de contanten hiervoor niet beschikbaar gehad. Toen de deurwaarder bij hem, als vervolg hierop, beslag kwam leggen, raad de deze den verdachte aan om zijn faillis sement aan te vragen. Dit werd door ver dachte gedaan. Achteraf bleek echter dat door hem goederen, als gouden voorwerpen en een levensverzekeringpolis, die een waarde van ca. 800 had, waren achter gehouden. Getuige mr. J. Mulder, curator in het faillissement van V., verklaarde dat ver dachte hem niets had verteld van de ach tergehouden polis. Deze zou in een brand kast zijn geborgen welke door getuige niet was gezien. Getuige A. C. Breemes, chauffeur te den Helder, had aan verdachte een hoeveelheid pantoffels geleverd, ten bedrage van onge veer 50. Toen verdachte hem vertelde dat hij wel failliet zou gaan had verd. hem een gouden horloge ter leen gegeven. Ge tuige had dit te den Helder beleend. Getuige J. H. Wiggers, ambtenaar der reclasseering, had een onderzoek ingesteld en was tot de slotsom gekomen dat door deurwaarder Biersteker te den Helder een verkeerd advies aan verdachte was gege ven. Verdachte had heelemaal niet behoe ven te failleeren, doch deze had uit on kunde de raad opgevolgd, zonder de con- sekwenties ervan te kennen en te overwegen. Get. kwam tot de slotsom dat een voorwaardelijke straf het best op haai plaats was. De officier van justitie vatte de kwestie ernstiger op. Vooral het feit dat verdachte het plan gehad scheen te hebben om in het huwelijk te treden werd door spr. ten zeer ste gelaakt. Dit zou, volgens hem, weer een toename van het aantal eters uit de Nederlandsche staatsruif beteekenen. Verdachte zou bij een soort van huwe lijksbureau te recht zijn gekomen en had reeds een tweetal objecten „op zicht thuis gekregen". Om de trouw-ambities van de op zicht gestuurde candidaten wat te be perken achtte spr. een onvoorwaardelijke gevangenisstraf geboden en eischte dan ook 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Steenberg, achtte een dergelijke zware straf niet op haar plaats. Verdachte was epilepticus en leed aan een belangrijke vermindering van het intel lect. Min of meer uit dwnheid had hij zich failliet doen verklaren, hetgeen geheel onnoodig was. Pleiter kwam tot de con clusie dat het beter is verdachte in een gesticht te doen plaatsen. Uitspraak over 8 dagen. Melk verkocht zonder vergunning. De niet verschenen J. Y. H„ te Medem- blik, door den kantonrechter wegens het slijten van melk te Medemblik, zonder toe stemming van B. en W. van Wieringen, veroordeeld tot 2 of 1 dag hechtenis, was van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Aangezien verdachte niet verschenen was kon de officier geen oorzaken vast stellen die den verdachte ertoe geleid hadden hooger beroep aan te teekenen. Derhalve werd bevestiging van het vonnis gerequireerd. Uitspraak over 8 dagen. Dronken achter net stuur. l4-jariSe W. W„ koopman te Alk- ™nr'hl^ °P 18 October te Schermerhorn dn? wn gu aanrijding veroorzaakt door- ïh.!^ ln ^ennehjken staat van dronken- dnn? deen a.Ut0 bestuufde. Deswege was hii door den kantonrechter bij schriftelijk vonnis veroordeeld tot een an 3 dagen met intrekking van het riibe voor den tyd van 8 maanden Verdachte was van dit vonnis in hooger beroep gekomen, omdat 't feit dat hij zijn rijbewijs kwijt was, tevens inhield dat hij zonder broodwinning zou geraken. De officier van justitie achtte integen deel de straf feitelijk nog te licht. De tijd zal wellicht aanbreken waarop van per sonen die onder den invloed van sterken drank een motorrijtuig besturen het rijbe wijs voor altijd zal worden ingetrokken. Spr. achtte dan ook het vonnis van den kantonrechter geenszins overdreven en vroeg bevestiging daarvan. Uitspraak over 8 dagen. Het gevaarlijke coupeeren! Op 23 Augustus van het vorige jaar had op den Rijksstraatweg onder Limmen een aanrijding plaats, als gevolg van coupeeren, die betrekkelijk goed afliep. De koopman Jac. J. P. Sp. uit Alkmaar reed aldaar met zijn auto in de richting Amsterdam en wilde een voor hem rijdende wagen passeeren. Terzelfder tijd naderde uit tegenovergestelde richting een tegen ligger, waardoor S. gedwongen werd ge vaarlijk te snijden en hierbij werd de wa gen van den tegenligger aan de linkerzijde beschadigd. Verdachte was door de kantonrechter ver oordeeld tot een geldboete van f 50, subs. 30 dagen met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 3 maanden. Van dit von nis was verd. evenals de ambtenaar van het O. M. in hooger beroep gekomen. Verdachte was door den kantonrechter ver- de schade, die aangericht was, zoo klein was, terwijl hij van oordeel was, dat de aangereden wagen had kunnen uitwijken. Getuige Dolleman, directeur van een papiermaatschappij te Koog aan de Zaan, bevond zich in den aangereden wagen en verklaarde, dat verd. hoogst roekeloos had gereden en plotseling op de linker weghelft was gekomen, waardoor aanrijding onver mijdelijk was. Verdachte had geweigerd de aangerichte schade te vergoeden en gezegd „ik mag toch wel snijden". Get. v. d. Kogel had naast get. Bolleman gezeten en onderstreepte de door dezen gedane verklaringen. Get. had ook nog gezien dat de wagen, welke gepasseerd werd, geheel naar rechts uitweek. De getuigen Heenk en v. d. Berg, resp. uit Amsterdam en Haarlem, waren de beide bestuurders der wagens, die vóór verdachte reden. Beiden verklaarden, dat verd. op een gevaarlijk moment had willen passeeren. De officier van justitie kreeg uit de hou ding van verdachte den indruk, dat deze zich niet bewust was van de fout, door hem gemaakt. Verd. probeerde de schuld op een ander te schuiven, doch had tegenligger reeds geruimen tijd zien naderen, doch had het er maar op gewaagd. Spr. achtte het vonnis van den kantonrechter nog vrij clement en vroeg om bevestiging daarvan. De verdediger bestreed het feit, dat ver dachte gevaarlijk zou hebben gereden. Ook de tegenligger zou verder hebben kunnen uitwijken en spr. vond dan ook, dat zoowel de aanrijder als de aangeredene schuld hadden. Dit mocht dan ook geen reden zijn tot intrekking van het rijbewijs, weshalve pleiter aandrong tot het volstaan met een geldboete. Na re- en dupliek werd de uitspraak vastgesteld op heden over 8 dagen. 1IMU' t Een fantast. Fr. v. O., banketbakker te Den Helder, had in November van het vorige jaar van een tweetal kennissen een bedrag van 400 weten los te krijgen onder voorspiegeling van allerlei onware gegevens, die hem in staat zouden stellen dit bedrag binnen een drie weken weer terug te betalen. Op grond van een zelfde soort voorspiegelingen had O. er zijn huidige echtgenoote toege bracht met hem te huwen, voorspiegelingen die achteraf bleken te berusten op pure fantasie. Zoo zou verdachte verschillende huizen laten bouwen, terwijl hem tevens een erfenis van 18000 te wachten zou staan. v. O. die gisteren terecht stond bekende de hem ten laste gelegde feiten volmondig. M. Joh. ten Raa, zenuwarts te Bakkum, had een psychiatrisch onderzoek ingesteld naar de geestvermogens van verdachte. Verdachte zou volgens het door getuige uitgebrachte rapport door een soort van fan tastische neigingen tot zyn daad zijn ge komen. Get. Raa achtte evenwel verd. vrij wel geheel toerekeningsvatbaar en kwam tot de conclusie dat hij onder behoorlijke leiding zeer wel weer in *de goede banen van het maatschappelijk leven geleid zou kunnen worden. In zyn rapport kwam ge tuige verder tot de conclusie dat een gecom bineerde straf hier wellicht wenschelijk zou zijn. De getuigen Spigt en M. Koedooder, beiden wonende te Den Helder, waren de twee geduDeerde wien v. O. de 400 had weten te ontfutselen. Zij hadden zich door de voorspiegelingen van v. O. laten ver leiden en bovendien v. O. volledig ver trouwd. De officier van justitie was principieel tegen een voorwaardelijke veroordeeling, zooals deze door het reclasseeringsrapport werd voorgesteld. Spr. achtte verdachte ge vaarlijk voor de samenleving en vond dat deze maar eens aan den lijve moest voelen waartoe zijn practijken leidden. Op grond hiervan voelde spr. dan ook niets voor een voorwaardelijke straf en requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar. De verdediger mr. Prins voerde in zijn pleidooi allereerst aan dat hij verdachte al genoeg gestraft achtte door de 4 maanden, welke door verd. in voorloopige hechtenis waren doorgebracht. In tegenstelling met hetgeen door dr. ten Raa wordt aangevoerd, heeft spr. den indruk gekregen, dat ver dachte zoo langzamerhand zeer wel beseft dat hij verkeerd heeft gehandeld. Een zeer belangrijk feit achtte pleiter ook nog, dat de vrouw van verdachte, die toch feitelijk geheel bedregen uitgekomen was, haar man na zijn arrestatie niet in den steek heeft ge laten. zy is vol goeden moed en bereid haar echtgenoot, wanneer deze weer by haar is, rr i dat een gevangenisstraf iemlnd °^ertU!gd goeden weg kan helpen, warneer -r i en paedagogisch betere middelen t ®ndere staan. Naar aanleiding hiervan enste d^l. pleiter den ook SiTvlrJS' lyke veroordeeling. «rde- Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 27 Mei. Donderdag 21 Mei. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 9.Morgenwijding en gr.pl. 9.25 Concert mmv. solisten, gem. koor en orkest (gr.pl.) 10.10 Gr.pl. 10.25 Omroeporkest en so list. 12.Renova-kwintet. 12.45 Gr.pl. 1.15 Zang, piano en accor deon. 1.45 Gr.pl. 1.55 Piano-recital. 2.30 Gr.pl. met toelichting. 4. Deel. 4.30 Bezoek aan Orkestralië. 5.Kovacs Lajos' orkest en gr.pl. 0.30 Sportpr. 7.Voor de kinde ren. 7.05 Dansmuziek. 7.45 Toeris- tenpr. 8.— Ber. 8.15 Concert gebouw-orkest. 9.05 Radio-tooneel. 9.40 Omroeporkest. 11.Ber. 11.1012.Kovacs Lajos' orkest. HILVERSUM, 1875 M. (8.30—9.30 en 2.11.30 NCRV de KRO van 9.302.uur). 8.30 Morgenwij ding. 9.30 Gr.pl. 10.— Hoogmis. 11.20 Gr.pl. en KRO-orkest. (1.30 Ber.) 2.— Bondsdag v. d. Ned. Bond van Jongelingsvereen. op Geref. Grondslag. 3.3.30 Gr.pl. 3.45 Zang en piano. 4.45 Gr.pl. 5. Orgelspel. 5.46 Kampliedjes. 6.30 NCR V-orkest. 8.45 Voordr. 9.15 Strijkkwartet en solisten. 9.55 Ber. 10.45—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.2511.50 Orgelspel. 12.10 Trocadero Cinema orkest. 1.10 Gr.pl. 1.35—2.20 Bronk- hurst trio en soliste. 3.20 Vesper. 4.10 Causerie over Arbeidsbemid deling. 4.30 Gr.pl. 5.05 Het Harp- trio. 5.35 David Musikant en zijn oorkest. 6.20 Ber. 6.50 Orgelcon cert. 7.15 Spaansche les. 7.50 Cau serie „Public Relations". 8.20 Dans muziek. 8.50 Glazounow-concert. 9.50 Ber. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-Theatre-orkest en solist. 11.35 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 9.50 Orgelconcert. 10.20 Gr.pl. 11.20 Omroeporkest. 3.20 Populair concert. 5.20 Radio-tooneel. 7.20 Zang. 9.05 Nat. orkest. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Havencon cert. 8.25 Kwintetconcert. 10.20 Gr.pl. 11.50 Kwartetconcert. 12.20 Omroeporkest en Schrammel- ensemble. 2.50 Schrammelmuziek en Accordeonduo. 4.20 Omroep orkest. 6.50 Omroeporkest. 8.20 Om- roepklein-orkest en solisten. 10.50 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 9.20, 10.20 Gr.pl. 10.50 Zang. 11.20 Gr.pl. 11.50 Hoorspel. 12.20 Gr.pl. I.30 Omroeporkest. 2.20 Kamermu ziek. 3.20 en 4.20 Gr.pl. 4.35 Con- stantin-orkest. 5.20 en 6.50 Gr.pl. 8.20 Cabaret. 8.50 Hoorspel 9.20 Cabaret. 10.30 Gr.pl. 11.20—12.20 Dansmuziek. 484 M.: 9.20 Gr.pl. 10.20 A. Felleman's orkest en gr.pl. 12.20 Gr.pl. 12.50 Dansmuziek. 1.50 Gr.pl. 2.20 Russische muziek en gr.pl. 3.20 Constantin-orkest. 4.20 HoorspeL 4.50 Gr.pl. 5.20 Viool- recital. 6.35 Accordeonmuziek. 7.05 Gr.pl. 8.20 Klein-crkest. 8.50 Caba ret. 9.35 Licht orkest. 10.30 Gr.pl. II.2012.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.50 Zangspel. 10.05 Gr.pl. 10.20 Ber. 10.50 Blaastrio. 11.05 Weerber. 11.2012.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.11.20, Parijs Radio 11.20—12.35, Brussel (VI.) 12.3514.20, Brussel Fr. 14.20 14.50, Keulen 14.5015.20, Droit- wich 15.20—16.10, Parijs R. 16.10— 17.20, Keulen 17.20—18.20, D.sen- der 18.20—18.50, Keulen 18.50— 19.50, Parijs Radio 19.5020.50, Berlijn 20.50—22.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.30— 22.50, Berlijn 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Pa- rys Radio 9.20—10.35, Lond. Reg. 10.3512.10, Droitwich 12.10 14.20, Lond. Reg. 14.20—16.20, Brussel VI. 16.20—16.35, Droit wich 16.3518.20, Luxemburg 18.20 —18.50, Lond. Reg. 18.5020 20 Droitwich 20.20—21.50, Brussel Fr! 21.5022.20, Droitwich 22.2024. Vrijdag 22 Mei. HILVERSUM, 301 M. (8.—12 4.-8.— en 11.—12.— VARA," dé AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.—11.— uur). 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-morgen wy ding. 10.15 Voor dracht. 10.35 Gr.pl. 11.Voordr. 11.20 Gr.pl. 12.— Cantabilé-orkest en solist. 2.— De tuin in Mei. 2.30 Kovacs Lajos' orkest en gr.pl. 4 Variatieconcert. 5.Kinderuurtje. 5.30 Variatieconcert. 6.30 Gr.pl. 7._! Rel.-soc. lezing. 7.20 Viool-recital. 7.50 Ber. 8.05 Bijbelsche causerie. 8.30 Cello en piano. 9.Rede mi nister de Wilde. 9.30 Verv. concert. 10.— Literaire lezing. 10.30 Gr.pl! 10.45 Ber. 11.Jazzmuziek (gr.pl) 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing. 8.15 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.— 12.Chr. Gem. Zangvereen. „Cres cendo". 12.15 Gr.pl. 12.45 Ensem ble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.3.45 Orgelspel. 4.— Gr.pl. 4,30 Voordr. 5.45 Gr.pl. 6.30 Causerie voor tuinliefhebbers. 7.Ber. 7.15 Rep. 7.30 Literair halfuur. 7.55 Ber. 8.— „Hohe Messe", van Bach, mmv. solisten, koor v. d. Ned. Bach-ver., Utr. Sted. Orkest. (10.Ber. en gr.pl.) 10.40—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.50 Orgelspel. 12.10 Gr.pl. 12.50 Dans muziek. 1.35 Birminghamsch Philh. Strijkorkest en pianist (tot 2.20). 3.203.50 Vrijdagmiddagpr. 4.15 E. Colombo's orkest. 5.05 Gr.pl. 5.35 W. Collins en zyn orkest. 6.20 Ber. 6.50 Orgelspel. 7.10 Voor tunlief- hebbers. 7.30 Muzikale dialoog. 7.50 Fred. Hartley's Novelty kwintet, mmv. zang. 8.40 Muzik. causerie. 8.45 Opera-uitz. 9.55 Ber. 10.25 Causerie „Three Nations". 10.45 BBC-orkest. 11.35—12.20 Dansmu- muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.35 en 11.35 Gr.pl. 12.35 Nat. orkest 2.50 Gr.pl. 4.20 Kamermuziek. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang en piano. 9.05 Gevar. progr. 11.05 Orkestcon cert. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestcon cert. 12.20 Populair concert. 1.35 Weragkamerorkest. 4.30 Kamer muziek. 6.20 Concert. 7.20 Gr.pl. 8.30 Voor soldaten. 9.50 Marschen- concert. 11.2012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Dansmuziek. 1.302.20 Sa lonorkest. 5.20 Gr.pl. 6.20 Kamer muziek. 7.30 en 8.20 Gr.pl. 8.40 Mahlerconcert. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Salonorkest. 1.30— 2.20 Klein-orkest. 5.25 Omroep orkest. 6.35 Gr.pl. 8.20 Licht-orkest. 10.3011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest. 9.30 Radiotoo- neel. 10.20 Ber. 10.50 Cello en piano. 11.05 Weerber. 11.2012.20 Concert. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.-8.45, Norman- dië 8.45-10.05, Keulen 10.051110 D.sender 11.10—11.35, Parijs Radio 11.35—13.05, Brussel (VI.) 13.05 15.05, Parys R. 15.05—17.20, Keulen 17.20—20.20. Brussel (Fr.) 20.20 20.40, Weenen 20.40—22.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.30— 23.—, Berlijn 23.-24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—10.35, Lond. Reg. 10.35—11.20, Droitwich 11.20—11.50 Lond. Reg. 11.50—12.50 Droitwich 12.5013.35, Lond. Reg. 13.35—16.15, Droitwich 16.15—18.20 Luxemburg 18.2018.50, Parijs R. 18.50—19.50 Droitwich 19.50—20.40, Luxemburg 20.4022.50, Lond. Reg. 22.50—24.—. OO ©€MG*4»<Ö€»0©®Ö OCOOOOOOOOOOOO DIEFSTAL VAN GOUDEN TIENTJES. Verdachte tot twee jaar veroor deeld. Het gerechtshof bevestigde gisteren het vonnis van de rechtbank te Utrecht, waar bij de ex-arbeider H. H„ wegens diefstal van 1646 gouden tientjes ten nadeele van den Rijksmunt te Utrecht, was ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Ook de procureur-generaal had bevesti ging van het vonnis gerequireerd. DE MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDER. Behandeling in hooger beroep op 4 Juni a.s. Het gerechtshof te Amsterdam zal op i Juni a.s. de stiafzaak behandelen Iqgen den werkman C. S„ die ervan wordt ver dacht in den nacht van 27 op 28 Sept. 1933 den boerenarbeider Gerrit Verhoeven in een schuur, in den grooten IJpolder te hebben doodgeschoten. V. bevond zich met zijn meisje in de schuur, plotseling hoorden zij gerucht en toen de arbeider naar buiten ging om te kijken viel een schot. Vlak daarvoor had V. geroepen: „Ben jij daar Arie?" De arbeider overleed bijna onmiddellijk. In 193 werd een vervolging gelast tegen S., gedetineerd in de strafgevangenis te lt16 °P da* 006enblik uit andere hoofde was Haarlem. Twee personen, die eveneens gedeti neerd waren, hadden S. van den moord beschuldigd. De officier van justitie eischte wegens doodslag 15 jaar gevangenisstraf. De recht bank sprak verd., die was blijven ontken nen, vrij. Evenals in eerste instantie is G. StiDDe aan verd. toegevoegd als verdediger. Het O. M. heeft 32 getuigen gedagvaard. NASLEEP RELLETJES „HELDENKERMIS" Tegen orde-verstoorder 5 boete gevorderd. Men zal zich herinneren, dat bij de ver tooning van de film „Heldenkermis 'n Maart J.L, zich ook in den Haag ongeregeld heden hebben voorgedaan door het optreden van personen, die meenden, aan den inhou der film aanstoot te moeten nemen. Als nasleep der relletjes diende heden voor den Haagschen kantonrechter, mr. Ferguson, de zaak tegen den 23-jarigen kantoorbediende H. F. B. H. uit den Haag, wien verstoring van de openbare orde was ten laste gelegd. H. zou op 22 Maart in het Passage-theater, waarde film draaide, tydens de voorstelling van zijn zitplaats zyn opgesprongen en luidkeels uit protest geschreeuwd hebben. Verdachte gaf het ten laste gelegde toe. De film had hem zóó geïrriteerd, dat hy zyn mond niet langer had kunnen houden. De ambtenaar van het O. M., mr. van der Kun, vorderde een geldboete van 5. subs. dagen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10