Stad m Omujcmmq DE ROEDERS „GOCHEM" JCuüst en Wetenschap TlationaA Tldhimduml 'ingezonden Stukken de coloradokever. 284. Juist waren ze met dit karweitje klaar tem oog verscheen in gezelschap van de achtervolgers waar hij zich bij aangesloten had. Hij was al die jaren ook een gevangene geweest en nu was voor hem ook het oogen- blik der bevrijding aangebroken. „Waar is de kapitein", vroeg hij aan de jongens. ifautU enJuimioum in De Plantenziektenkundige Dienst te Wa geningen schrijft ons: De coloradokever is een insect, dat Amerika zeer veel schade aan het aardap pelgewas veroorzaakt, Sinds 1919 komt hij ook in Frankrijk voor en daar heeft hij zich zoo vermeerderd, dat de aardappelteelt op vele plaatsen niet an ders meer dan met regelmatige bestrijding door bespuiting of bestuiving van het gewas mogelijk is, Nog steeds breidt de kever zijn gebied uit en het vorige jaar is hij in België opgetre den. Vandaar dat wij er thans op voorbe reid moeten zijn, dat hij ook tot in ons land zal doordringen. Dit moeten alle telers van aardappelen weten, zoowel de boer, die zè in het groot verbouwt, als de particulier, die voor eigen gebruik wat aardappelen teelt, want als de kever ons land binnendringt, kan hy zich in elk aardappelveld neerzetten en zich daar gaan vermeerderen. Dit moet met alle middelen tegengegaan worden. Niet alleen omdat, als de kever zich hier een maal gevestigd en vermeerderd heeft,, de aardappelcultuur ook in ons land niet .meer goed mogelijk zou zijn dan met j.aarlijksche bespuiting of bestuiving van het gewas, maar ook, omdat onze uitvoer van land- en tuinbouwproducten naar verscheidene lan den dan moeilijkheden zal ondervinden door de invoerverboden of minstens invoerbelem- meringen voor aardappelen zoowel als voor verschillende andere producten, die deze landen dan als beschermingsmaatregel waarschijnlijk zullen afkondigen. Iedereen moet dus weten, dat het een al gemeen belang is, den coloradokever, zoodra hij zich hier vertoont, met de grootste kracht en zorgvuldigheid te bestrijden. De Planten ziektenkundige Dienst zal hierin leiding ge ven, maar heeft daarbij de volle medewer king van alle menschen noodig. De bestrij ding is bij de wet voorgeschreven en gere geld. Maar om den kever te kunnen bestrijden moeten wij weten, waar hij voorkomt en om dit vast te stellen, is de waakzaamheid van velen noodig. Ieder, hetzij land- of tuinbou wer, arbeider of particulier, moet, zoodra hij ergens een aardappelplant vindt, die gaat jes vertoont in de bladeren, welke door in secten zijn gevreten en die daarbij roodach tige larfjes vindt of den kever waarneemt (die een groot geel lievenheersbeestje lijkt, dat inplaats van stippen, tien zwarte over- langsche strepen op de dekschilden ver toont) daarvan mededeeling doen in de eer ste plaats ten gemeentehuize. Het is echter ook wel wenschelijk iemand, die aan de land- of tuinbouwvoorlichting of het onder wijs verbonden is, of wel een ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst te raadplegen en de beschadigde bladeren of de gevonden larven of kevers in een goed- sluitend doosje te doen en bij de aangifte voor onderzoek af te geven Niet alleen volwassenen kunnen dit doen, maar ook kinderen en hoe meer paren oogen met aandacht naar de aardappelplan ten kijken, hoe grooter de kans is, dat de kever of de larven gevonden worden, als zij op Nederlandsch gebied mochten voorko men. Het is dan ook daarom, dat in de laatste maanden op ruime schaal voorlichting is gegeven over den coloradokever bij het land- en tuinbouwonderwijs en op vergade rnigen van land- en tuinbouwers, terwijl zeer binnenkort ook in de hoogere klassen van de lagere scholen afbeeldingen en mo dellen van kevers en larven zullen worden getoond. Daar het waarschijnlijk vanuit België zal zijn, dat de kever ons land zal binnendrin gen, is deze voorlichting dit jaar beperkt tot de drie zuidelijke provincies, Limburg, Noordbrabant en Zeeland, hoewel, speciaal bij het land- en tuinbouwonderwijs, ook in de andere provincies de coloradokever en de daaraan verbonden gevaren zijn bespro ken. Maar ook in de provincies Limburg, Noordbrabant en Zeeland is de kans'op het optreden van den kever dit jaar vermoede lijk nog gering. Het is zelfs mogelijk, dat er dezen zomer geen enkele kever zal worden gevonden. Maar iedereen moet er op ver dacht zijn, dat hij ergens kan optreden en als dat werkelijk het geval is, moet de be treffende haard met man en macht worden uitgeroeid. Het bovenstaande is de eerste waarschu wing, die vanwege den Plantenziektenkun digen Dienst over den coloradokever in het bijzonder in de provincies Limburg, Noord brabant en Zeeland wordt verspreid. Zij dient om alle menschen in dit gebied, voor te bereiden op wat komen kan. In Vlugschrift 47 van den Plantenziekten kundigen Dienst is eeh gekleurde afbeelding van den kever en de larve opgenomen. Aan schaffing van dit vlugschrift door particu- beren en vereenigingen (verkrijgbaar bij den dienst te Wageningen a 4 ets. per stuk), wordt ten zeerste aanbevolen Ook op andere wijzen zullen afbeeldingen van het insect door den dienst verspreid worden. Vóór Juni is een optreden van den kever in ons land vrij zeker niet te verwachten. Een tweede waarschuwing zal in Juni uit gezonden worden. „MIDZOMERNACHTSDROOM". Albert van Dalsum over zijn regie van Shakespeare's Fantasie. De voorstelling van Shakespeare's „Midzomernachtsdroom", die de Wag- nervereeniging Zaterdag a.s. door de Amsterdamsehe Tooneelvereeniging laat opvoeren en die zal worden opge luisterd door de aanwezigheid van prinses Juliana, draagt als alles, waar de Wagnervereeniging haar schouders onder zet, een bijzonder karakter, in dit geval door de medewerking van het eerste orkest des lands, het Amsterdam sehe Concertgebouworkest, onder de persoonlijke leiding van prof. dr. Wil lem Mengelberg. Een onderhoud met den regisseur van Shakespeare's luchtige zomernachtfantasie, met Albert van Dalsum, bevestigde onze verwachting, dat Mendelsohn's muziek, op zoo voortreffelijke wijze uitgevoerd, niet slechts ter begeleiding en aanvulling der handeling en tot vulling van de êntre-actes zal dienen, maar in de handeling zelf zal worden opgenomen. Het Scherzo en Nocture zulen o.a, dienen tot begeleiding van een door kinderen uitgevoerd Elfenballet. Na de Othello-voorstelling ter gelegen heid van van Dalsum's zilveren tooneel- ubileum is dit opnieuw een belangrijk Shakespeare première van het gezelschap, dat eerste bespeler van de Amsterdamsehe Stadschouwburg is. Natuurlijk is er een hemelsbreed verschil tusschen de zwaar geladen tragedie van den Moor van Venetië en de ijje fantasie er. clowneske satire der verliefde paren en primitieve handwerkslieden, die in het door Elfen bevolkte bosch onder de betoovering van een midzomernacht geraken. Albert van Dalsum, wien wij het een en ander over zijn regie-opvatting vroegen, herinnerde er aan, dat aan het eind van de Midzomernachtdroom" Puck zich met deze woorden tot het publiek wendt: „Heeft dit schimmenspel mishaagd, „Denkt dan dat ge in sluimering laagt". „Deze vraag", aldus van Dalsum, „is voor mij het uitgangspunt voor de regie geweest Een schimmenspel, een vluchtige droom, een menschenwereld, wier lot een nacht verweven wordt met de geheimnisvolle wereld der natuur, en dan weer los gelaten wordt in het zoogenaamde „reëele" leven. Het is de magie van 't bosch, die ik in mijn ensceneering heb willen grijpen. Daarom heb ik mij de elfenwereld klein gedacht ten opzichte van de menschen, en ik laat de elfendansen door kinderen doen, die de ijle en vluchtige sfeer van deze geheimzinnige wezentjes beter te benaderen weten. Im mers Shakespeare zelf heeft er in den tekst duidelijk op gezinspeeld, dat hij deze elfen wereld bevolkt zag met kleine watervlugge wezens, „die heel hun troep verschrikt Li eikelnapjes schuilen doen". Zoo klein heb ik ze in werkelijkheid niet kunnen vinden, maar het is een richtsnoer voor mijn fan tasie geweest. Daartegenover zijn in het décor sterk ver- groote plant- en bloemvormen geplaatst, om deze suggestie te verhoogen. De twist van den elfenkoning Oberon met Titania om een „kind, in Indië geroofd", (blijkbaar is in deze onsterfelijken een hun kering naar de aanraking met het menscne- lijk) het wonderbare bloemsop, dat op de oogen der in het bosch verdwaalde minrrars gedrppeld, hen verdwaast en hen in vreem de houdt de handwerkslieden, die in het bosch hun repetitie komen houden voor het spel, dat zij ter eere van de bruiloft van Theseus zullen opvoeren, en de plotselinge betoovering van een van hen, Spoel, den wever, wien door Puck een ezelskop wordt opgezet al deze vreemde, elkaar naja gende gebeurtenissen, zij eischen een groote mate van bewegelijkheid in de mise-cn- scène, en daardoor een gebroken tooneel- vloer.Zooals deze scènes verschijnen als door den dichter grillig geschetste Arebes- ken, zoo heb ik gezocht naar een speelvlak, dat zich in een windende lijn omhoog slin gert en als het ware de zwevende droom- weg is, waar deze handeling zich op afspe len kan. Alle andere scènes heb ik aan dit uit gangspunt aangepast en zoodoende een vas ten grondvorm verkregen, waar zich het ge- heele stuk op afspeelt!'. DISTRICTSARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30, Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 1 bouwkundige, 2 opz. teekenaars, 1 bouwk. opzichter, 1 water bouwkundige, 3 glas in loodzetters, 1 gla- zenwasscher, 1 steenbikker, 2 steenhouwers, 3 stratenmakers, 2 stratenm.-opperlieden, 1 stuc.-opperman, 1 tegelzetter, 7 betonwer kers, 38 opperlieden, 21 stucadoors, 52 met selaars, 16 voegers, 10 schilders, 117 grond werkers, 82 timmerlieden; groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 13 bankwerkers, 1 blikslager, 1 carosserie- bouwer, 1 constructiewerker, 13 electriciens, 2 fitters, 1 fraiser, 2 instrumentmakers, 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 7 klinkers, 13 loodgieters, 2 lijnwerkers, 7 machinisten, 2 machineteekenaars, 9 metaaldraaiers, 1 me- taalvjjler, 2 metaalslijpers, 15 monteurs, 3 orgelmakers, 2 plaatwerkers, 1 rijwielher steller, 1 rijwiellakker, 5 scheepsbouwers, 1 scheepstimmerman, 1 scheepswerktuigkun- dige, 10 smeden, 12 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander, 3 vuurwerkers, 2 wagenma kers, 1 werktuigbouwkundige, 13 ijzerwer- kers, 1 zandbereider; groep voedings- en genotmiddelen: 58 si garenmakers, 4 sorteerders, 1 kistenplakker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 7 slagers, 2 koks, 6 chocoladebewerkers, 1 suikerbakker, 1 off. choc. dragist, 22 bakkers, 2 bierbotte- laars, 2 zuivelbereiders; groep verkeerswezen: 56 chauffeurs, 7 koetsiers, 4 motorschippers, 22 pakhuis knechts, 21 magazijnbedienden, 7 kellners, 1 hotelknecht, 1 loopknecht; groep houtbewerking: 20 meubelmakers, 6 stoffeerders, 10 mach. houtbewerkers, 3 kis tenmakers, 2 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 kuiper; groep boek- en steendrukkerijen: 6 letter zetters, 4 drukkers, 9 boekbinders; groep handel: 20 vertegenwoordigers, 4 winkelbedienden, 1 colporteur, 1 assuran tie-agent; groep land- en tuinbouwbedrijven: 10 tuinlieden, 23 boerenarbeiders, 3 bloemisten; overige beroepen: 5 wasschers, 1 kleerma ker, 2 rietwerkers, 7 schoenmakers, 1 port. huisknecht, 1 verfbereider, 1 kalkbrander, 2 huidenzouters, 5 incasseerders, 6 zakken- stoppers, 2 secretarie-ambtenaren, 1 onder wijzer, 1 klompenschilder, 1 cartonnagebe- werker, 1 papierbewerker, 23 kantoorbe dienden, 1 bedrijfsleider, 2 administrateurs, 1 boekhouder, 1 controleur, 38 transport- en 269 los-arbeiders; gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 17, tabaksindustrie 6, overige beroepen 6; jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 32; vrouwelijk personeel: 6 kantoorbedien den, 4 verkoopsters, 1 2e meisje, 2 dagmeis jes, 3 dienstboden, 6 werksters. Alkmaar, 16 Mei 1936. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Crisis-publicatie. VARKENSHOUDERS. Aangezien is gebleken, dat sommige var kenshouders in de meening verkeeren, dat de hun voor eenig kalenderjaar toegewezen fok zeugen mogen worden aangehouden bo ven het aantal hun toegewezen varkens boven 25 K. G„ vestigt de Nederlandsche Veehouderij Centrale er nogmaals de aan dacht van belanghebbenden op, dat bedoel de toewijzing alle varkens omvat, welke gelijktijdig mogen worden gehouden. Ook de fokzeugen zijn daaronder begrepen. 's-Gravenhage, 19 Mei 1936. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 12—19 MEI 1936. Nieuwe zaken: Alkmaar: Vaste goederen- en administra tiekantoor van den Berg, Steijnstraat 10, kantoor van vaste goederen, enz. Anna Paulowna: N. J. Leijen, Lagedijk 2, besteldienst Breezand, Schagen, Alkmaar, v.v. Den Helder: J. N. Zijp, Ooievaarstraat 93, schilder. Warmenhuizen: K. Swager, Krabbendam West-Frieschedijk A 87, bakkersbedrijf. Wijzigingen: Alkmaar: Noordhollandsch Landbouwcre- diet N.V., bestuurswijziging. H. W. G. Vink, Westerweg 102, winkelier in sigaren, enz-; overgegaan aan H. Vasbin- der. Bergen: J. C. Beekman, Dorpsstraat 21, kapsalon en parfumwinkel; overgegaan aan G. J. M. Kuijs. Den Helder: N.V. Mij. tot Expl. v. Win kelzaken „Ideco"; filiaal gevestigd te Den Helder, Keizerstraat 117. Schagen: J. Voerman, Landbouwstraat C 122, winkelier in groenten, fruit en comestl bies; overgegaan aan J. D. Dubbeld. Zijpe: D. Bakker, Stolpervlotbrug F 65, cafébedrijf; overgegaan aan wed. M. Bak kerHogerwerf. P. M. Visser, Burgerbrug A 120, schilders bedrijf; overgegaan aan P. Visser. Wieringerwaard: KI. Zander, Tweewegen A 86, brood- en koekbakker; overgegaan aan C. J. Zander. VERTROKKEN PERSONEN. H. E. Zeschky, E.L., stopster, van Anie- lierstraat 10 naar Oudorp. R. Boeder, N.H., slagersknecht, van Luttik Oudorp 42 naar Haarlem. M. P. Hoveling, R.K., huishoudster, van Noorderkade 64 naar Ber gen (N.H.) G. G. H. Dujardin, R.K., han delsagent, Van Kenn.straatweg 179 naar 283. Tot hun groote blijdschap kwam uit een van zijn zakken de sleutel van hun handboeien te voorschijn en het eerste wat ze deden, was zich daarvan te bevrijden. „Nu zullen we eerst eens dat heerschap onschadelijk maken", zei Pit en ze bonden den roover met de ketting yan hun handboeien zoo goed vast, dat de man werkelijk «Mcbadeljjk was, Heiloo. A. M. Limburg, z. b., van Fnidsen 85 naar Doesburg. J. Klaver, R.K., dienst bode, van Houttil 58 naar Amsterdam. C. A. A. M. Mol, R.K., banketbakker, van Langestraat 39 naar Roosendaal en Nispen J. de Jongh, geen, monteur, en echtg., van Wagenmakersstraat 3 naar Opmeer. C. M. Wehnes, R.K., echtg. v. W. J. Borst, z. b., van Akerslaan 5 naar Castricum M. C. Groot, R.K., dienstbode, van Emma straat 39 naar Venhuizen. W. B. Janssen, R.K., slagersknecht, van Oudegracht 229 naar Zijpe. P. Wijkhuizen, geen, arbeider, en gezin, van Groot Nieuwland 45 naar Eindhoven. M. Snel, R.Kdienstbode, van Snaarmanslaan 77 naar Haarlem. E. Asjes, N.H., veehouder, en gezin, van Hoe verweg 12 naar Bergen (N.H.) CA Knol, geen, 1.1. verpleegster, van Wilhel- minalaan 11 naar Wassenaar. J. Bak, geen, hoenderparkhouder, en gezin, van Westdijk 61 naar Amsterdam. A. J. Douma, G.K., los arbeider, en gezin, van Nieuwpoortslaan 119 naar Heiloo. V. J. Kater, G.K., echtg. v. R. Zijlstra, z. b„ van Nieuwelnadersingel 22 naar Sneek. J. Blokdijk, N.H., scharenslijper, en echtg., van Bloemstraat 36 naar Den Helder. M. M Bot, R.K., dienstbode, van Hoeverweg 8 naar Haarlem. J. Vasbinder, N.H., echtg. v. N. G. Sipman, van Heul 9 naar Doetin- cherh. W. A. C. Kluitman, N.H., z. b., van Wilhelminalaan 4 naar Amsterdam. J. H M. Meddens, R.K., winkeljuffrouw, van Cabeljaustraat 11a naar Bussum. A. Dek ker, O.C., dienstbode, van Houttil 58 naar Egmond aan Zee. T. E. Wielemaker, geen, echtg. v. P. de Bruyne, z. b., van Blaeu- straat 23 naar Den Helder. W. C. v. d. Helm, N.H., fabrieksarbeider, en echtg.. van Korte Landstraat 24 naar Bergen (N.H.) P. J. v. d. Bosch, R.K., smid N.S., en gezin, van Clarissenbuurt 5 naar Amster dam P. Paulusma, Ger., monteur, van Landstraat 5 naar Katwijk. H. W. G. Vink, geen, beambte N.S., en gezin, van Westerweg 102 naar van Speijstraat 1011. G. Helder, N.H., wed. v. A. Asjes, z. b., van Westerweg 228 naar Bergen (N.H.) C. Bak, geen, caféhouder, en gezin, van Lim merhoek 4 naar Zaandam. J. Jansen, N.H., leerl. machinist N.S., en gezin, van Hoeverkade 12 naar Jutphaas. N. W. Jansen, N.H., dienstbode, van Kennemer- straatweg 122 naar Bergen (N.H.) J. Ad miraal, R.K., granietwerker, van Luttik Oudorp 47 naar Hoorn. INGEKOMEN PERSONEN. C. Winter, winkeljuffrouw, R.K., van 's- Gravenhage naar Oudegracht 128. K. F. Barendsen, behanger en stoffeerder, en echtg., geen, van Amsterdam naar Ritse voort 46a. P. C. Nicolai, chauffeur, N.H., van Warmenhuizen naar Metiusstraat 1. H. Veltkamp, handelsreiziger, geen, en echt- gen., R.K., van Heiloo naar Westerweg 127. M. A. Bijwaard, z.b., R.K., van Bergen (N.H.) naar Zijdam 7a. K. Vermanen, koopman, en echtg., R.K., van Haarlem n. Noorderkade E 20. H. de Haan, koopman geen, en echtg., R.K., en pleegdochter C. Mulder, ass. in de huish., geen, van Schagen naar St. Annastraat 41. D. Steeman, rijks telefoonarbeider, en gezin, R.K., van Castri cum naar St. Josephstraat 1. L. Peere oom, z..b, en kinderen, geen, van Oudorp n Nieuwesloot 89. I. J. Pouw, landmeetk. ambt. bij den rijkswaterstaat, en gezin, N.H., van Nijmegen naar Regulierslaan 19. A, M. M. Wilbrink, kinderjuffr., R.K., van Maastricht naar Nassauplein 5. D. P. v. d. Berg, organisator voor een verzekerings mij., geen, van Amsterdam naar Steijnstraat 10- C. A. de Boer,, z.b., en echtg., R.K., van Velsen naar Uitweg 2. Wed. H. J. van de Hoef, z.b., en dochter, N.H., van Op- sterland naar Corfstraat 41. A. M. G Ranzijn, dienstbode, R.K., van Heerhugo- waard naar Langestraat 4. J. S. Krijgs man, kantoorbediende, D.G., van Heerhugo- waard naar Dijk 15. T. Gulmans, boeren knecht, N.H., van Schoorl naar Hoeverweg 12. J. Groeneweg, vertegenwoordiger, N.H., en echtg., G.K., en zoon, geen, van Rotterdam naar Krelagestraat 39. M. M. C. Arkesteijn, religieuse, R.K., van Voor burg naar Emmastraat 12. W. C. M. Klep per, verkoopster, R.K., van Edam naar Hei ligland 40. H. Majoor, vischventer, R.K., van Amsterdam naar v. d. Woudestraat 48. Sj. Siebenga, verpleegster, D.G.. van Vel sen naar Emmastraat 61. A. C. Dekker, verpleegster, R.K.. van Breda naar Zeglis 61. J. Broere, schoenmaker, N.H., van Haarlemmermeer naar Heiligland 10. L. Bood. geen, v. Zuidscharwoude naar Kruis- laan 14. A. M. Kok, dienstbode, R.K., van Wognum naar v. Everdingenstraat 18. M M. Belleman. dienstbode, R.K., van Egmond- Binnen naar Hofstraat 10. M. Kok, dienst bode, geen, van Wormerveer naar Rochdale- straat. 9. M. C. Huiberts, uitvoerder van waterwerken, R.K., van Ned.-Indië naar Ly ceumstraat 21. S. de Vries, koopman, en gezin, geen. van Dantumadeel naar van Leeuwenhoekstraat 15. P. Schoen, arbei der, en gezin, geen, van Sint Pancras naar Baansloot 3. N. Snoek, electr. lasscher, D.G., en echtg., N.H., van Haarlem naar van Leeuwenhoekstraat 3a. W. Gutker, land bouwer, en gezin, N.H., van Den Helder n. Hoeverweg 12. B. J. van der Veldt, bak ker. R.K., van Zutohen naar Langestraat 39. F. Spi.ik, z.b., C.G., van Vlagtwedde naar Kitsteeg 2. M. Spijk, werkster. C.G., van Amsterdam naar Kitsteeg 2. K. Appel man, fabrieksarbeider, N.H., en echtg., D.E., van Schoorl naar Hoeverkade 3. J. Ket, rechtskundig adviseur, en gezin, R.K., van Heiloo naar Ridderstraat 6a. Echtg. J. J. Dijkstra, z.b., R.K.. van Koog aan de Zaan. naar Stationsweg 114. J. Huijbers, kan toorbediende, R.K., van Oudorp (N.H.) naar Verdronkenoord 4. DE BOUW VAN 63 WONINGEN VOOR ROCHDALE EN DE R.K, ARBEIDERS. Geachte Redacteur. •Gaarne zag ik onderstaande in uw blad opgenomen. Bij de behandeling van de interpellatie door het raadslid W. v. d. Vall in de vorige week gehouden raadsvergadering over het tewerkstellen van R.K. werklieden aan den bouw van het politiebureau, is door den wethouder van Slingerland bij de beant woording aan den heer v. d. Vall een on- juiste mededeeling gedaan. Of hij dit heeft gedaan onwetend of om de zaak voor hem op zoo'n manier te redden, weet ik niet, maar wel weet ik, dat hij een geheel on juiste weergave van de tewerkgestelde werklieden aan den bouw van de 63 wonin gen voor de woningbouwvereeniging „Roch- dale" in het debat heeft gebracht. Er werd door den wethouder niets minder beweerd, dan dat de R.K. werklieden by den bouw van deze woningen werden uitgesloten. Al hoewel wij positief wisten dat de heer van Slingerland geheel bezijden de waarheid was, hebben wij zekerheidshalve de diverse lijsten nog eens opgezocht en daaruit bljjkt ook nog heden, dat de R.K. werklieden aan den bouw niet zijn uitgesloten, doch dat een behoorlijk aantal daaraan hebben gewerkt. Het aantal R.K. bouwarbeiders dat aan dezen bouw, heeft gewerkt bedroeg een der de van het totaal, een aantal dat geheel overeenkomt met de Alkmaarsche bevol king, die ook uit een derde R.K. bestaat. Wanneer we het aantal R.K. schilders dat daar heeft gewerkt nagaan, dan blykt een derde zelfs te laag, want het aantal 'niet- R.K. was zelfs minder. Doch laten wy nu alles eens op een derde bepalen, heeft de heer van Slingerland dan het recht om te beweren dat zyn geloofsgenooten daar zyn uitgesloten? Zeer zeker niet. Nog heden had ik een bespreking met den aannemer van genoemde woningen, den heer L. Schilder, lid van Fa. Doedens en Schilder, over deze aangelegenheid en deze machtigde mij om namens hem te verkla ren dat de R.K. werklieden aan den bouw van deze woningen niet zijn uitgesloten, doch dat bovengenoemd percentage wel de gelijk aan het werk is geweest. De heer L. Schilder is zelf een goed R.K. persoon met een in dit opzicht ruim standpunt. Het is ook nog nimmer voorgekomen aan den bouw van woningen voor onze vereeni- ging dat een zekere catagorie van werklie den is buitengesloten. Indien een of andere aannemer zich hiertoe zou hebben geleend, dan zouden wij als bestuurders ons hierte gen zeer zeker hebben verzet. Het is geen manier van doen om werklieden wegens een of andere overtuiging uit te sluiten van een bepaald werk. Het zijn allen menschen die strijden voor dezelfde belangen, hetzy R.K. of modern, uiteindelijk hebben zij de zelfde behoeften en dat is 't werken om hun gezin in stand te houden. Omdat wij deze overtuiging dragen, dat alle menschen de zelfde behoefte hebben, is het ook nimmer in ons opgekomen en wij zullen er ook nim mer aan denken, om werklieden uit te slui ten wegens hun R.K. overtuiging. Dat een of ander raadslid hiermede niet bekend was, kan ik mij indenken, doch da een wethouder zooals de heer van Slinger land, die n.b. zelf een bouwarbeider gewees is en die uit hoofde daarvan een beteren kijk op de bouwvakken heeft dan een an der, en bovendien anders toch niet zoo ach- terlijk is, hiervan nog onkundig was, kan i toch slecht begrijpen. Mocht de heer van Slingerland na deze uiteenzetting alsnog twyfelen aan de waarheid, dan ben ik 8a®r* ne bereid om aan hem het overtuigend be wijs te leveren. Doch indien dan het bewys is geleverd dat de heer van Slingerland on juist is geweest, dan zal ik het in hem ten volle waardeeren, wanneer hij dan in eerstvolgende raadsvergadering zal ver/^ f! ren dat door dit schrijven de volle waarhei naar voren is gekomen en dat hij de mede deeling als zouden de R.K. werklieden aan den bouw van de 63 woningen voor de wo ningbouwvereeniging „Rochdale" zyn uitge sloten, als onjuist terug neemt. Het boete kleed ontsiert ook een wethouder niet. Met dank voor de opname: A. F. ZEEGERS, Secretaris der Wonin^bouwver. „Rochdale".

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12