Bankiers te Alkmaar sinds 1805 Ernstige fraude bij de Rijkspostsp&irbank. WINKEL Snel mooi bruin MUGGEN. Aqmda Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Twin tig millioen schatjes (amus.); hoofdrollen Pat O'Brien, Dick Powell en Ginger Rogers Toegang voor eiken leeftijd. Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Bioscoop Harmonie, half 8, hoofdnummer Savoy-hotel 217; hoofdrol Hans Albers (rom.) Toegang boven 18 jaar. Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Char- lieChan in Egypte (detectivefilm); hoofd rollen Rita Cansino, Pat Paterson, Stepin Fetchit Toegang boven 14 jaar. Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Op weg naar Singapore (sens.); hoofdrollen Clark Gable, Jean Harlow, Wallace Beery. Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Donderdag 21 MeL (Hemelvaartsdag). Overdekte, des voorm., schoolwedstrijden. 2 uur, Sted. Muziektuin, openlucht samenkomst vrijzinnig godsdienstigen (bij ongunstig weer in de Groote kerk). 2 uur, Alkmaarsche Wielerbaan, wieler wedstrijden. 's Middags en 's avonds, 't Gulden Vlies: Robert de Kers and his band. DE PRAWDA OVER DEN SLUIKHANDEL. De Prawda schrijft naar aanleiding van den laatsten tijd toenemenden sluikhan del in China: De Japansche sluikhandel treedt niet alleen in de plaats van den buitenland- schen handel van China, doch brengt ook het geheele Chineesche bedrijfsleven een zwaren slag toe. De Chineesche artikelen worden door den Japanschen smokkel handel verdrongen, waardoor verschil lende Chineesche fabrieken en handels ondernemingen in moeilijkheden zijn ge raakt. Door den Japanschen sluikhandel heeft ook de handel van Engeland en de Vereenigde Staten met China groote ver liezen geleden. De ambassadeurs van Groot Brittannië en van de Vereenigde Staten, aldus de Prawda, hebben bij de Japansche regeering krachtig geprotes teerd. De taak, welke de Japanners zich heb ben gesteld, is thans volkomen duidelijk: het geheele douane-stelsel van China on dermijnen en de Chineesche markt en de Chineesche financiën aan de Japansche controle ondergeschikt maken. DE „HINDENBURG" TE LAKEHURST GEARRIVEERD. De „Hindenburg" is hedenochtend 11.05 met. te Lakehurst geland. WEHIB PASJA KAN NIET NAAR NEGUS. De Turksche generaal Wehib Pasja, die raadsman was bij het leger van ras Nasi boe aan het zuidelijk front, is Maandag uit Caïro vertrokken om naar den negus te Jeruzalem te gaan. Aangezien evenwel zijn papieren niet in orde waren, werd hem niet toegestaan de grens te overschrijden. Wehib Pasja verklaarde in een inter view, dat in Abessinië nog een aantal stammen zijn, die zich niet aan de Italianen willen onderwerpen. Hij is van meening, dat Engeland in zijn eigen belang Abes sinië moet helpen. Binnen twee jaar zal Mussolini een goed-geoefend leger van IK millioen man in Abessinië hebben, waarmede een aanval dreigt op Engeland, hetzij vanuit Lybië, hetzij vanuit Abes sinië. Tegen twee ambtenaren 2K jaar geëischt. Begin Januari is een ernstige fraude bij de Rijkspostspaarbank te Amsterdam aan het licht gekomen. De centrale recherche arresteerde twee nog betrekkelijk jonge ambtenaren van het Rijkspostspaarbank kantoor aan de Van Baerlestraat, een broer van een der ambtenaren, een werklooze, alsmede een monteur en een koopman. Het complot was wel op uiterst geraffineerde wijze te werk gegaan, de werklooze broer van den ambtenaar vroeg te Rotterdam een spaarbankboekje aan, op een valschen naam, waarop hij 5 stortte, het boekje gaf hij aan de beide ambtenaren. Zij zqtten er een giro-inlagestempel in, waarop een der ambtenaren valschelijk een bedrag van 2050 als inlage invulde. Het ver- lboek£ ging terug naar den werk- loozen broer. De fraude had alle kans van m d! bieide ambtenaren waren goed met de indeeling en het plaatsen van parafen op de hoogte. Ar.dere ambtenaren, die het boekje m handen zouden krijgen zouden er niets van merken. De broer van den ambtenaar ging naar Utrecht, om daar een bedrag van 2000 te innen. Dit was alleen mogelijk, wanneer het kantoor te Utrecht gemachtigd was het bedrag uit te betalen. Ook voor dit valsch advies zorgden de beide ambtenaren, zoo dat de werklooze, die een legitimatiebewijs op naam van den koopman overlegde (op wiens naam het boekje te Rotterdam was aangevraagd) het geld gemakkelijk kreeg uitbetaald. Het geld werd verdeeld, de politie heeft er niets van kunnen achter halen. Dit geval speelde zich in Mei van het vo rige jaar af, het gemakkelijk verdiende geld was spoedig op en de heeren zagen naar nieuwe middelen uit. De fraude, door dit tweetal begaan, is uitermate ernstig, het excuus dat zij onvol doende verdienden, gaat hier niet op. Zij hadden groote behoefte aan weelde, een weelde waar veel geld voor noodig was. Zy hebben ernstig misbruik van vertrouwen gemaakt. Overeenkomstig de ernst van de feiten dient een zware straf te worden op gelegd. Spr. requireerde tegen beide ver dachten wegens valschheid in geschrifte, he ling en diefstal, een gevangenisstraf van twee en een half jaar. De verdedigers mr. L. de Vooys en mr. L. Vorstman drongen op de uiterste clementie aan. Vervolgens stonden de monteur en de broer van een der ambtenaren terecht. Ook zy legden een bekentenis af, hun aandeel in den buit hadden zij voor het grootste deel opgemgakt. Als motief voor hun daad gaven zij hun armoedige omstandigheden op. De officier van justitie mr. Wassenbergh requireerde wegens gebruik maken van valsche geschriften een gevangenisstraf van een jaar. De feiten zijn zeer ernstig, doch de verdachten zijn nooit eerder veroordeeld en de reclasseeringsrapporten luiden gunstig. De verdedigers mr. J. W. van Gelder en mr. J. E. Polak pleitten clementie. SCHOOLVACANTIE IN DEN HAAG. Veertien dagen verschoven. Naar wij vernemen, hebben burgemees ter en wethouders van den Haag besloten, de schoolvacantie, die tot dusverre tusschen 15 Juli en 15 Augustus viel, veertien dagen uit te stellen en dus geheel te doen vallen in de maand Augustus. Deze verandering is voortgevloeid uit twee overwegingen, de eene is, dat onder de oude vacantieregeling de scholen op 15 Augustus begonnen, waarna op het over- groote deel er van de verhooging op 1 September volgde, zoodat die veertien da gen eindelijk verloren tijd waren. De andere overweging is, dat door de verlating van den vacantietijd een betere aansluiting wordt verkregen bij de mid delbare scholen, welke begin September aanvangen. GIFT VAN H.M. DE KONINGIN. H. M. de koningin heeft een gift ge schonken aan het comité van de gecom bineerde collecte voor de Haagsche bleek neusjes, de joodsche- en christelijke vacan- tie-kolonies en „zorg voor het achterlijke kind". TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Hedenmorgen is de 72-jarige gehuwde mej. Loef-Natzijl te Boskoop te water ge raakt en verdronken. Mej. Loef, die iederen adg haar zoon bezocht moest tot dat doel de brug over en een sloot passeeren. Zonder dat iemand het bemerkte is zij daarbij te water geraakt. Haar zoon vond haar eeni- gen tijd later drijvende. DE „QUEEN MARY" ONTVANGT VORSTELIJK BEZOEK. Koningin Mary zal Maandag a.s. te Southampton een bezoek brengen aan het schip, dat haar naam draagt en 5 uur aan boord doorbrengen. Zij zal vergezeld wor den door den hertog en de hertogin van Kent en de hertogin van Gloucester. Het gezelschap zal aan boord de lunch gebruiken en het enorme schip geheel bezichtigen. De „Queen Mary" zal op 27 Mei op haar eerste reis over den Atlantischen Oceaan vertrekken. Het schip biedt accomodatie voor 2139 passagiers, t.w. 776 hutpassagiers, 784 toeristen en 579 derde-klaspassagiers. Het totaal aantal is veel lager dan van ver schillende andere schepen van de Cunard White Star Vloot. De „Majestic", die „slechts" 56.551 ton meet, tegen de „Queen Mary" 80.773, biedt accomodatie voor 3.937 passagiers, doch in het nieuwe schip is bui tengewoon veel plaats ingeruimd voor de gemeenschappelijke zalen en luxe hutten. De bemanning van de „Queen Mary" be staat uit 1.101 officieren en manschappen. DE BRITANNIA ZAL TOT ZINKEN WORDEN GEBRACHT. De Daily Telegraph weet te melden, dat het beroemde jacht van wijlen koning George, de „Britannia", naar alle waar schijnlijkheid naar een diep gedeelte van het kanaal zal worden gesleept en daar tot zinken zal worden gebracht. De „Britannia" is thans opgelegd te Cowes. Dit besluit zal van den zomer worden ten uitvoer gelegd. Koning George heeft eens gezegd, dat hij zich nooit een nieuw jacht zou aan schaffen en dat hij de „Britannia" ook nooit van de hand zou doen. De „Britannia" werd ontworpen en ge bouwd in Schotland. In Mei 1893, dus 43 jaar geleden, heeft het jacht voor het eerst aan zeilwedstrijden deelgenomen. ,,,f-wa?Ttofn eigendom van koning Ed- w/iL m die jaren nog Prins Van v®r h?5' 1?e. -Britannia" heeft in 1935 genomen a&n 2eilwedstrijden deel- Jkovutciaai Tlieims Oosterpolder. Van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp had Maandag in het lokaal van den heer R. Laan een vergadering plaats van stemgerechtigde ingelanden. Medegedeeld werd, dat in de op 20 No vember 1936 gehouden vergadering de heer A. Slooves als voorzitter is herkozen, de heer J. Nobel als hoofd-ingeland der Strijk molens in de Niedorper Kogge, terwijl in de vacature van gelijke functie, door het over lijden van den heer P. Strijker, de heer A. Slooves werd gekozen. Verder werd mede gedeeld, dat in het afgeloopen seizoen tot het slooten werd overgegaan van de Molen- zwet, de Wirrichsloot, de Klampslooten en de slooten by de N.H. kerk. De kwestie over de grensscheiding tus schen de Niedorper- en Oosterpolder is naar beider genoegen geregeld en tenslotte werd nog medegedeeld, dat in den molen o.a. een nieuwen stalen vijzel is aangebracht. Bericht was ingekomen van het Hoog heemraadschap van de Strijkmolens in de Niedorper Kogge, dat de omslag van de Koge is verlaagd en gebracht op f 2.25 per H.A. De heer S. Vethman bracht verslag uit over de rekening over het jaar 1935 en overeenkomstig zijn advies werd besloten de rekening goed te keuren. Tegen ontvang sten van 101311.14 bedroegen de uitgaven 8480,53, zoodat er een batig saldo was van 1830.61. Bij de behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1936 werd deze in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op 13560.24, terwijl de omslag wordt vastgesteld op 6.50 per H.A., zijnde een verlaging bij het vorig jaar vergeleken van 0.50. Tot het aangaan van een kasgeldleening voor het jaar 1937 werd goedkeuring verleend. T.a.v. de belegging van kasgeld werd de circulaire van Ged. Staten van Noordhol land besproken en besloten werd de kasgel den belegd te houden bij de Coöperatieve Boerenleenbank, onder voorwaarde dat zij bereid is onderpand te geven. Het verzoek om het zomerpeil met 5 c.M. te verlagen, kon niet in behandeling wor den genomen, aangezien dit punt op de agenda voorkwam, doch besloten werd, dit een volgende vergadering aan de orde te stellen. £atuL en Juméouw TOEWIJZING VAN KALVEREN- EN BIGGENMERKEN. Verschillende organisaties van kleine zelfstandige boeren hebben hun leden aangeraden, gezamenlijk in een verzoek schrift aan den minister van landbouw en visschery tegen de hun verstrekte toewijzingen van kalveren- en biggen- merken te protesteeren. Een dezer organisaties heeft zelfs een stencil aan de besturen van haar plaatse lijke afdeelingen ter invulling gezonden, waarin bij voorbaat werd gesteld, dat de schuld voor onjuiste1 toewijzingen ten volle ten laste komt van de plaatselijke commissies der landbouwcrisisorganisa ties. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat een dergelijke protest tegen toewijzingen niet het minste nut heeft. De wijze, waarop men van zijn bezwa ren tegen een toewijzing blijk kan geven, is geregeld bij ministerieele beschikking en wel in het reglement bezwaar- en be roepschriften veehouderij, waarvan de voornaamste bepalingen zijn vermeld op de achterzijde van de toewijzingskaarten. Volgens dit reglement kan men binnen veertien dagen bezwaren indienen bij het bestuur der landbouwcrisisorganisatie in zijn provincie. Daar men door een andere wijze van protesteeren bovendien de kans loopt, dat deze termijn ongebruikt voor bijgaat, is het dus in het belang van de boeren zelf, indien zij volgens dit regle ment handelen. Slad en Omgeving. BINNENBRAND. Gisteravond ontstond, waarschijnlijk door het vlam vatten van het behang dat in aanraking kwam met een bran dend gascomfoor, brand in de groote achterkamer van de villa van dr. Elema aan den Nieuwlandersingel alhier. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en ift enkele oogenblikken stond de kamer in lichte laaie. De Alkmaarsche brandweer was buiten gewoon snel met groot materiaal ter plaatse en wist met een straal het vuur te dooven. De schade bleef beperkt tot de kamer zelf. NAAR HET DIE. De heer A. H. Bijleveld schrijft ons: Als U meent, dat de Natuurhistorische Vereeniging het toch eigenlijk liefst ver weg zoekt, zou U van die dwaling gauw genezen zijn, zoo U den roei- en wandel tocht had meegemaakt naar het Die en omstreken, gelegen in 't Oostdeel van Limmen, achter Disseldorp. Het Die is een lang en flink breed wa ter, dat men van Disseldorp bereikt (b.v. per roeiboot) langs de Disseldorper vaart, die Oostwaarts gaat en dan vrijwel onder een rechten hoek (eigenlijk nog iets scherper) overgaat in het Die, dat in hoofdrichting Z.N. loopt. 'tVroolijke gezelschap van de Natuur historische Vereeniging, afd. Alkmaar, roeide er 1.1. Zondag dan ook lustig op los. Maar heel vogelrijk vertoonde het water zich niet: er waren te veel kano's en zeil- b°,°*Jes de weer, zoodat het voor de vo gelwereld minder rustig was en deze lans zoo overvloedig niet voor den dag kwam als verleden jaar op de plassen vfn Wo^ mer en Jisp. Eemge broedende eenden af en toe een angstig roepende opgejaagde kievit, een waterhoentje, een enkele dui- kende fuut, een paar rustig overvliegende door AMILDA-zopnebruincrême, óók by weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. reigers, ja ook een (tegenwoordig te on zent zoo zeldzame) ooievaar. Veel was er nog niet. Op den hoek van de Vaart en het Die en van heel ver al aangekondigd door een lange ry van groene, dichte boschjes ligt, in de lengte langs het Die, een zeer langwerpige strook grond, een nog in wording verkeerende veenbodem, hier en daar moerassig, een echt veen dus met volop de vegetatie, die tot zijn vorming meewerkt. Natuurlijk aan den waterkant geweldige bossen en strooken riet, de voorposten, meestal de voorbereiders van de veenformatie. En dan een dichte vege tatie van niet al te voedzame grassen en Carex-soorten. Een macht van paarse Orchissen, nog meestal O morio, maar ook al enkele exemplaren van de mooie O. la- tifolia majalis (de breedbladige Mei-Or chis), stoffeerden het veen terrein. Bij de landing in 't smalle zijslootje (gepaard gaande met allerlei kleine moei lijkheden en avonturen) galmde luid het karre-karre-kiet-kiet van dat kleine rietvogeltje: de kleine Karekiet. En dan begon de tocht over dat drassige land, dat in zijn flora duidelijk deed zien, hoe al onze veenen, de z.g. hooge zoowel als de z.g. lage, eenzelfde formatie hebben. Want niet alleen vonden de natuurvrien den groote plekken van den veenvormer bij uitnemendheid, n.1. veenmos (Sphag- num), met daartusschen waterkers, wa termunt (al verraden door de heerlijke reuk), ettelijke soorten van Schermbloe- migen (maar dit alles nog in eerste op komst), Keverorchis en Valeriaan (in knop), addertongvaren, heel wat moeras varen, veel vroolijk bloeiende pinkster bloemen en weide-koekoeksbloemen, rr.oeras-vergeetmenieten, ratelaar, een lathyrussoort (denkelijk moeras-lathy rus), blaartrekkende boterbloem, ook de smalbladige egelkolen, heel veel scherpe boterbloemen (die ook elders geheele weilanden botergeel kleurden); maar ook planten, die een leek hier niet zoo licht verwacht, als wintergroen, vleugel- tjesbloem (hier toevallig blauw), ja zelfs heide! Dotterbloemen bedekten groote uitge strektheden, maar van de gele bloemen hadden de meeste reeds plaats gemaakt voor de wordende kokervruchten; en de witte pluizen van 't wollegras wapperden hier en daar boven de lagere vegetatie uit, terwijl de Z.-W. rand van 't veenland een overdadige weelde van fluitkruid (vulgus: toeters) vertoonde. Eigenaardig, dat er zoo weinig zuring te vinden was (bloeiend trouwens), behalve enorme pollen waterzuring aan den waterkant. In een klein groepje houtgewas lag een nest met zes eendeneieren; de broedende vogel was al eenigen tijd tevoren opgevlogen. De boschjes (die ook een groot terrein in de lengte besloegen) bestonden bijna geheel uit waterwilg en berk (merkwaar dig genoeg: geen els), ook hier en daar een lijsterbes, die al vroolijk bloeide met zijn mooie witte tuilen. En daartusschen op een enkele plek een mooie stekelvaren en vele manshooge stokbramen. Ook de paddestoelen gaven teeken van leven: o.a. een paar aardige lederkleurige plaat- zwammetjes, Pholiota mycenoïdes en Ga- leria mycenopsis. Op een kruipwilg zat een flinke, zwart- en-citroengeel gevlekte rups van dat mooie zomervlindertje, dat om zijn roode plekken op de donkergroene vleugels wel bloeddorpje heet (meer officieel: Sint Jansvlinder). Enkele typisch donkere slakken in zeer donkerbruine, mooie slakkenhuisjes kropen rond tusschen op komend pijptorkruid en harig wilgen roosje. Aan den rand van 't bosch lagen enkele z.g. uilenballen, uitspuwsels uit de krop van roofvogels; bij 't uitpluizen ven den harigen inhoud kwamen rug- en buikschilden van verorberde spinnende watertorren te voorschijn. De roofvogels ontbraken hier dus niet. Op een af stand riep bly de koekoek! Maar men had nog meer te roeien en na wat moeite met wenden en draaien geluk te het, weer 't breede, open Die te bereiken, om verder N.-waarts te stevenen. Daar wachtte aan de 0-zyde van de wijde plas op een kaal betreden stukje oeverland 't tooneel van de zwart-, grijs- en prachtig roodbruin gekraagde kemphaantjes met hun lange snavels, af en toe in aanvalshouding of langs den grond schurend, maar deze keer kwam het helaas niet tot een tournooi. Denkelijk waren ook zij wat onrustig, o.a. door 't vele zeilen en pagaaien en ook wel door 't rumoer van de aankomende roeiers. Maar prachtig was 't gezicht op die 16 18 af- en aanvliegende kemphanen. De vaart naar een nog meer N.-waarts gelegen laag, moerassig weiland, in een middenstadium van veenvorming verkee rende, leverde ten opzichte van vogels wei nig op: en enkel angstig piepend vischduifjc, een eenzaam snel wegvluchtend water- doentje, later een tweetal kalm voortvlie- gende eenden dat was al. Maar in die drassige, natte modderbodem (zoo zwart als roet) groeide een groot aantal van onze prachtige gele lisch (iris), óp 't punt van te gaan bloeien, en ettelijke forsche planten van de paarbloeiende smeerwortel. Ook hier moerasvaren, heel veel roode koe koeksbloemen, ruwe vergeetmenieten, de gewone hoornbloem, pinksterbloemen, zeg gen en riet. Wat telkens op de toch de aandacht trof, was 't prachtige uitzicht rondom, van Dis seldorp en 't Zuideind van Limmen, Aker sloot, verderop Castricum, Alkmaar; op ge ringen afstand een mooie watermolen en ver naar 't Westen: de duinen. En toen maar weer roeien en varen voor de terugtocht, nu gelukkig niet stees ge plaagd door den wind, die op het Die eerst nog krachtig uit 't O. blies, maar op de Disseldorper vaart de schippers genadig begunstigde. Al dien tijd ook had de zon heerlyk geschenen. En volgens ieder deel nemer, hoe zonverbrand ook thuiskomend, was het een heel prettige dag! lüeecêedcht naar waarnemingen, verricht in den morgen van Woensdag 20 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 773,7 m.M te Vestmanör. Laagste barometerstand 751,8 m.M te Ingö. Verwachting, geldig tot den avond van Donderdag 21 Mei: n Meest matige noordoost, tot noord, wind- toenemende bewolking; weinig 0f Been regen; koeler. Buitenlandschweeroverzicht. Toenemende bewolking; regen, kansen nog klein; koeler. Het gebied van hoogenluchtdruk in het noordwesten en westen reikt thans tot ver in het noorden en is bezig zich naar het oosten uit te breiden. Terwijl aan de Noor- sche kust de barometers achter een de pressie binnen den Poolcirkel weer snel stygen zyn zij in zuid-Zweden, in Finland en om de Oostzee nog sterk aan het dalen. Ook het gebied van lagen luchtdruk over centraal-Europa trekt naar het oosten, zoo dat het luchtdrukverval over geheel west- Europa naar het oosten of zuidoosten ge richt wordt, wat een koude-inval van het ijsheiligen-type waarschijnlijk maakt. Op het vasteland is het over het alge meen nog warm, langs de Noorsche kust koelde het zeer sterk af en vielen zware regens. In centraal-Europa regende het plaatselijk zwaar. In ons land is afkoeling te wachten met toename der bewolking doch met weinig of slechts lichten regenval. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.25 uur tot 4.30 uur licht op. GEBR. KAAL OPENEN! Een zeer modern en fraai winkelpand is de Houttil ryker geworden, n.1. dat, waar in de gebroeders Kaal thans hun intrek hebben genomen. Deze zaak wordt vandaag geopend en het is dus begrijpelijk, dat we vanmorgen het een en ander even bezichtigd hebben. Reeds dadelijk valt de moderne bouw op en de heldere witte steenen, waaruit het front is opgebouwd, geven een vroolijk, licht aanzien. Twee zeer ruime en diepe étalagekasten, waarin heldere lampen een fraai licht kunnen verspreiden, bieden plaats aan tal van apparaten, welke de firma te koop heeft. Daarachter is de winkel, die natuurlijk modern gebouwd is en waarin alles ademt naar helderheid, luchtigheid en ruimte, ook dan, wanneer de winkel vol is! Achter in den winkel is een ruim kan toor met een aparte reparatiewerkplaats voor radiotoestellen en achter den winkel is een herstelwerkplaats van de rijwielen. De wanden, het plafond, de trap, alles, maar dan ook alles is modern gehouden en bevat overal dezelfde stijl. En zoo is het ook boven met de particuliere vertrekken, waar o.a. het behang geheel in overeen stemming is met het geheel. Wat biedt de firma Kaal? Allereerst natuurlijk de radiotoestellen van Lorenz en de onderdeelen er van. En verder de bekende Burgers E. N. R. rijwie len. Van beide categorieën zijn er ettelijke geëtaleerd in de étalages en in den winkel zelf. Maar er is meer: er zijn de Easy- waschmachines, de Kelta-koelkasten, de Erres en Waldorp-stofzuigers en wij moe ten hier het bekende woordje „enzo voort" schrijven, omdat het niet doenlijk is om alles op te noemen. Maar aan de merken ziet men reeds, dat de firma voor den dag komt met eerste klas artikelen en onderdeelen. Onder architectuur van den heer Elzas heeft de firma Duinmeijer de zaak geheel gebouwdhet schilderwerk is van de firma Bakkum en Smit en de electrische instal latie van de firma Pedroli. Een journalist heeft weinig tijd voor muggenzifterij, maar als hij leest, dat de auto's op den afsluitdijk als 't ware in de muggen blijven steken, beseft hij toch de macht van het kleine en herinnert zich met eenige ongerustheid, de verhalen over sprinkhanenplagen en dergelijke bezoekin gen. „De lucht zag grauw", zoo heeft eens een Transvaalsche boer verteld, „en wy dachten dat er onweer op komst was. Het was even wel een wolk sprinkhanen en binnen wei nige minuten was alles daarmee overdekt. Toen de zwerm weer opvloog leek het win ter geworden omdat er geen blaadje meer aan de boomen zat". Zoo erg is het hier nu nog niet, maar de afsluitdijk is vrijwel ontoegankelijk door de muggen en de hengelsportenthousiasten verheugen zich al bij voorbaat over de groo te visschen die zij zullen vangen nadat deze zeedieren alle nakomelingen van het tril- lioenenleger dat thans een aanval op den dijk heeft gedaan, zullen hebben opgevre- ten. Een andere kwestie en voor onze direc te omgeving van meer belang is of deze gevleugelde vijanden alleen hun voorliefde voor den afsluitdijk blijven toonen. Zou een andere windrichting een of meer legercorp-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2