LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. Die NACHT-HOEST zal ophouden! akker's Abdijsiroop het beproefde hoest-geneesmiddel I 'fooMHciaat 'flieuws HEILOO OUDE NIEDORP NOORDSCHARWOUDE LANGENDIJK ZUIDSCHARWOUDE BERGEN EGMOND BINNEN Openbare vergadering van het Gewest Noordholland van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende Verlaagde prijzen i f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. ZOUTGEHALTE IJSELMEER DAALT SNEL. Water thans behalve voor men- schelijk drinkwater als zoet te beschouwen. In het jongste driemaandelyksch bericht van de Zuiderzeewerken lezen wy\ dat het zoutgehalte in den laatsten tijd sterk is ge daald. Was het omstreeks 20 December 1935 nog 535 m.g. chloor per liter, in eind Februari werd 390 m.g. per liter gevonden. Thans is het gehalte zoo laag, dat voor ge bruik anders dan voor menschelyk drinkwater in landbouw- en veeteeltge- bieden het IJselmeerwater als zoet mag worden beschouwd. ANNIE VAN RIEMSDIJK OVERLEDEN. In den ouderdom van 55 jaar is in de Boerhaavekliniek te Amsterdam overleden mevrouw Annie van RiensmdykAltona, de vrouw van den Veluwschen boerenzanger Jan van Riemsdijk. De overledene bege leidde haar echtgenoot bij zyn .voordrach ten op de piano. FELLE BOSCHBRAND TE UCHELEN. Gistermiddag omstreeks 3 uur werd brand ontdekt in het „Willemsbosch" te Uchelen by Apeldoorn. Het vuur vond gretig voedsel in de denne- bosschen, behoorende aan den heer Witte- veen te Apeldoorn. De boschbrandweer onder leiding van den opperhoutvester jhr. van Suchtelen van de Haare bestreed den brand, welke door een straffen oostenwind zich snel uitbreidde. Ook de brandweren van Apeldoorn, Beekbergen en Uchelen verleenden assistentie. Door de groote hitte smolt een kabel van de bovengrondsche hoogspanning, waardoor kortsluiting ontstond. Door het krachtig ingrijpen van de onder scheiden brandweren kon het vuur tenslotte na ongeveer 11/2 uur bedwongen worden. Vele H.A. dennebosch zijn door den brand vernietigd. Naar de oorzaak tast men nog in het duister. UITVOERING DER VLEESCH- KEURINGSWET. Verplicht gebruik van destructor wederom drie jaar uitgesteld. Blijkens het in Stsbl. 852 afgekondigd Kon. Besl., is de verplichting voor de ver schillende gemeenten, tot het onbruikbaar maken van vleesch en vleeschwaren, door behandeling in een destructor, welke van kracht zou worden op 1 Juni 1936, thans weer uitgesteld tot 1 Juni1939. Toen op 23 Juni 1920 de bestuursmaat regel werd afgekondigd inzake onbruikbaar maken van vleesch en vleeschwaren met behulp van een destructor, werd tegelijker tijd bepaald, dat de minister aan de ge meenten voor ten hoogste 5 jaren ontheffing van dat voorschrift kon verleenen. Sinds dien zijn herhaaldelijk besluiten versche nen tot verschuiving van den datum, waar op alle gemeenten tot aansluiting by een destructor verplicht zouden worden. Ten slotte werd het Kon. Besl. van 13 April 1933 afgekondigd, waarbij werd bepaald, dat op 1 Juni 1936 de gemeenten definitief bij een destructor aangesloten zouden moe ten zijn. Intusschen werden hier en daar Woer den, Purmerend, en andere plaatsen destructors opgericht, waarbij tal van ge meenten zich aansloten. Op verschillende gemeentehuizen ten plattelande werden voor voor de belanghebbenden lezingen ge houden over de noodzakelijkheid van on bruikbaar maken van vleesch door middel van een destructor (vooral de bodemont- ontreiniging bij het begraven van cadavcrs speelde een zeer groote rol), en zoo gingen vele gemeenten zij het dan ook noodge dwongen over tot den destructor-maat regel, welke echter alweer nieuwe lasten op de schouders dier gemeenten legde. Men deed zulks echter, omdat briefwisseling met het betrokken Departement had geleerd, dat de datum van 1 Juni 1936 als uiterste termijn beschouwd moest worden. Uit het thans verschenen Stsbl. blykt echter, dat de betrokken destructor-maat regel wederom voor 3 jaren is uitgesteld. Naar ons bij onderzoek bleek, werd hiertoe overgegaan, in verband met den hoogst on- gunstigen toestand der gemeentefin ancien m tal van groote en kleine gemeenten. Ons kwam reeds ter oore, dat sommige platte landsgemeenten wier budget door aanslui ting bij den destructor belangrijk verzwaard wordt, na het afkondigen van het bovenbe doeld besluit, trachten zullen, zich van de getroffen overeenkomst inzake den destruc tor, los te maken. WEDER TOLHEFFING OP DE IJPONTEN. Ook West-Friesland gedupeerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met slechts 8 stemmen tegen besloten we derom tot tariefheffing op de IJponten over te gaan. Deze tarieven zullen luiden als volgt: Voor groote voertuigen, als personenauto's, paardenwagens, trailers, etc., een kwartje per vaart. Voor Amsterdammers kan dit veergeld op een dubbeltje teruggebracht worden, mits ieder der betrokkenen zich een legiti- matiekaart aanschaft, die elk jaar opnieuw 2.50 kost. De bewoners van Amsterdam-Noord (als mede de leiders van te A'dam gevestigde bedrijven, kunnen voor het pontverkeer een abonnement krijgen, gesteld op f 15 per jaar of 4 per kwartaal. Voor de kleine voertuigen (handkarren, motorcarriers, driewielers, etc.) zal 5 cent per overvaart geheven worden (abonnemen ten zijn voor deze categorie verkrijgbaar te gen den prys van 7.50 per jaar of 2 per maand. Wielrijders en voetgangers blijven buiten de heffing. Ook West-Friesland wordt hierdoor ern stig gedupeerd; mogelijk valt er door een scherpe en snelle actie by Ged. Staten nog iets te bereiken, doch groot lijkt ons deze kans niet. Bekeuringen, De rijkspolitie had Zondagnacht een goede vangst. Een zekere A., diè voor het eerst stekken had gezet en ook had gevan gen, liep in den val. Hy kreeg drie bekeu ringen en wel rijden zonder licht, vervoer van verboden vischtuig en vervoer van visch in een tijd, dat het seizoen gesloten is. Waarschuwing, De gemeentepolitie is Maandag begon nen om te waarschuwen tegen hen, die zon der vergunning van B. en W. een stand plaats innemen met een ijswagen. Bond voor Staatspensionneering Hier had een vergadering plaats van de afd. Oude Niedorp van den Bond voor Staatspensionneering. Tot afgevaardigde naar de gewestelijke vergadering te Schagen werden benoemd de heeren Klaver en Helleman, die vrij man daat verkregen. Naar het congres te Amsterdam zullen wegens financieele redenen geen afgevaar digden worden gezonden. Uit het financieel overzicht bleek, dat de kasstand onvreanderd is gebleven. De op voering van het tooneelstuk „Het licht in den nacht" leverde een klein nadeelig saldo, dat door de vereeniging voor hare rekening werd genomen. By de rondvraag kwam ter sprake het plegen van overleg tusschen den Bond voor Staatspensionneering en de Vereeniging Plaatselijk Belang. Besloten werd een ge- comb. bestuursvergadering te houden. Hierna sluiting. Vergadering A. N. G. O. B. De afdeeling Langendijk van den al- gem. Ned. geheelonth. bond vargaderde ten huize van den heer J. Meeldijk. Met de sterrit van 14 Juni zullen uit Noordholland 200300 personen meegaan naar Beekbergen. 1000 manifesten „Wij allen" zullen be steld worden voor de verspreiding. De propaganda-avond met Daan Pool werd vastgesteld. Ook de propaganda voor de Blauwe Week werd geregeld. R.-K. Blindenbond. Vanwege den r. k. blindenbond werd Dinsdag een propaganda-tournee gehou den in deze gemeente. 's Middags werd in „de Burg" een kin dervoorstelling gegeven, terwijl 's avonds voor ouderen een bijeenkomst werd gehou den, n.1. vertooning van een blindenfilm, welke toegelicht werd door een blinde. Voor een en ander was veel belangstel ling. Een onderscheiding. Wegens opheffing van het Nationaal Crisis-comité is aan 't dagelyksch bestuur van het plaatselijk crisiscomité n.1. de hee ren J. Ootjers, voorzitter; Ir. G. Reinders, secretaris en P. Duyves penningmeester, 'n medaille uitgereikt door den burgemeester dezer gemeente, namens het Nationaal-co- mité als een bewijs van waardeering voor wat dor het plaatselijk comité gedaan is. Naar wij vernemen blijft het plaatselijk comité in anderen vorm voort werken. Naar het Bio-vacantie-oord. Naar wij vernemen, is alhier bericht ontvangen, dat drie kinderen van den Langendijk kunnen worden uitgezonden naar het Bio-vacantie-oord. Aan komen vliegen. Alhier is bij den heer H. Dirks een postduif komen aanvliegen met een gum mi-ring aan de poot, waarop de nummers 162 en 721 zijn aangebracht. De Red Head-band in de Rustende Jager. De directie van de Rustende Jager te Bergen is er met veel moeite en opofferin gen in geslaagde de bekende Show, concert Tango en Jaszband Red Head te engagee- ren. Genoemde band bestaat uit 10 perso nen en oogstte reeds veel successen in de jSfeden van Duitschland, Zweden en aa Zlj 1S daar steeds de groote «den!? geKeCSt Wy kunne" ieder aan raden deze band eens te gaan hooren. Openbare verkooping. Dinsdagmorgen werd ten overstaan van notaris Verkade publiek verkocht een woonhuis met schuur en erf, groot 4 A. 20 c.A. staande te Rinnegorm, tegenover de r. k. kerk, en eigendom van de Erven J. Eeltink. Het perceel werd in bod gebracht op 1300 door den heer D. Tromp te Egmond- binnen, daarna afgeslagen en niet gemijnd, zoodat de heer D. Tromp eigenaar werd. Deze vergadering werd hedenmorgen in de lang niet gevulde zaal van 't Gulden Vlies geopend door den heer A. B r e u r e, van Haarlemmermeer, met een woord van welkom tot de aanwezigen, speciaal den spreker prof. van Vuuren, ir. de Vries, zuivelconsulent, en den heer Brakman. Gaarne had spr. meerdere belangstellen den gezien. Sinds de vorige vergadering, een paar maanden gelegen gehouden, is er nog niets gedaan om het platteland recht te doen. De werkzaamheid der bevolking wordt beloond met slechts 70 der vooroorlog- sche prijzen; de stedelijke bevolking ge niet zeker 150 van haar loon van voor den oorlog. En nog steeds wordt door de regeering het inkomen van de plattelan ders verminderd, gezien de verlaging van de richtprijzen. De samenwerking met de H. M. v. L. is zeer wel mogelijk, zooals een bespreking aantoonde, maar het hoofdbestuur dier organisatie was er in meerderheid tegen en verdoezelde alzoo de groote beginselen van Landbouw en Maatschappij, welke bond strijdt voor een belooning voor den boerenarbeid op dezelfde wijze als anderer werk. Met een voorbeeld van de salarissen van polderambtenaren meende spr. te mogen zeggen, dat aan de boeren onrecht wordt gedaan. Dit kan veranderen, mits ook Noordholland éénparig achter den heer Smid gaat staan in den bond L. en M. De strijd, dien wij moeten voeren, is een strijd op politiek terrein. Het is de plicht der boeren onze gelede ren te versterken; door achter te blijven verzwaart men den strijd onzer kinderen. Jaarverslag. In zyn jaarverslag beperkte de secre taris zich tot het geven van een over zicht van hetgeen de Bond deed sinds de vergadering te Purmerend. Hij sprak daarin van ijverige propaganda, die het stichten van verschillende afdeelingen tengevolge had, terwijl er ook jeugd organisaties werden opgericht. Leedwezen werd uitgesproken over het negatieve resultaat der besprekingen met de H. M. v. L. inzake samenwerking. De penningmeester deelde mede, dat er op 1 Jan. j.1. een kas van ruim 14 was. De afdracht per lid is 50 ct. per jaar, waarvan de helft ten deel valt aan het hoofdbestuur. De prov. vereeniging ge bruikt de andere helft voor propaganda. Hierna hield prof. L. v a n V u u r e n uit Utrecht zijn rede over De sociale gerechtigheid en de strijd der boeren. Hoewel hy de uitnoodiging op prijs stel de om nogmaals te spreken voor „Land bouw en Maatschappij", meende spr .toch, dat er eenige moed toe behoorde die uit noodiging te aanvaarden omdat hy na zyn te Assen in Sept. 1934 gehouden, weinig nieuws meer te zeggen had. Wanneer ik dan toch besloten heb deze spreekbeurt te vervullen, dan was dat om dat de beginselen, die toen door mij ont wikkeld werden niet genoeg herhaald kunnen worden. Een der belangrijkste gevolgtrekkingen uit die beginselen was n.1. dat geen volk, noch een volksgroep, en zeker niet de agrarische groep ,ooit is ondergegaan door druk „van buiten", dit kan alleen geschie den door het verlies van het vertrouwen in eigen kracht. Tot het handhaven van dat vertrouwen in eigen kracht, gegrond op de onwrikbare overtuiging, dat de gerechtigheid van Uwen strijd, mits gestreden met open oog voor erkenning van de nooden van an dere groepen, de overwinning brengen moet, daartoe wilde spr. opwekken. Er is reden tot blijdschap veel meer dan tot zwaarmoedigheid. Wat kan onze sa menleving eraan hebben, indien wij allen tesamen hokken om te betuigen, dat de spanningen zoo hoog gestegen zijn, dat er slechts plaats is voor moedeloosheid, wan hoop en radeloosheid, wanneer wij niet de waarheid beseffen dat deze spanningen in- haerent zijn aan het aardsche leven, ja den zin daarvan vormen! Zonder deze spanningen ware het aardsche leven zin loos. Ieder die U tracht wijs te maken, dat hij een systeem heeft uitgevonden waarbij die spanningen voor goed tot het verleden zullen behooren, miskent de beteekenis dier spanningen, zoowel in materieelen zin ,als in hare diepe zedelijke en cultu- reele waarden. In korte trekken ging spr. in een alge- meene inleiding na, hoe en waarom de spanningen reeds vóór den wereldoorlog zoo hoog gestegen waren, dat zij noodzake lijk leiden moesten tot een vastloopen van het welvaartsstreven des menschen. In hoofdzaak door de miskenning van de be langrijke taak die door de groep van de primaire productie (waarmede spr. be doelde de agrarische groep) te vervullen heeft. Een lichtzijde hiervan is daarin ge legen, dat juist door deze miskenning ook de welvaart in de groep van de secundaire productie (de groote industrieele centra) zoó diep gezonken is, dat de erkenning van de gemaakte fout niet verre meer kan zyn. ook iedere „verheid, 8ep".ÏÏV"v"^ een klein land als Nederland klemt dTt te meer. Spr. wekte op in dat licht de maat regelen van onze overheid te zien. Zij kan slechts slagen, wanneer door volledig be grijpen van elkanders nooden, allen be reid zyn tot samenwerking, die onafwijs' baar offers eischt. Teekenen die wijzen op juistere be grippen ten aanzien van de ethische grondslagen van de productie. Nu stemde het hem tot bijzondere blijd schap, dat hij de gelegenheid had erop te mogen wijzen, dat er inderdaad teekenen zijn van een groeiend besef van de sociale gerechtigheid, als eenige aanvaardbare grondslag van het welvaartsstreven. Met ongemeen scherp sarcasme heeft Charley Chaplin in de film „Moderne Tijden" blijk baar met een open oog voor de lijdende menschheid, geteekend, hoe de mechani seering geleid heeft tot een volkomen op den achtergrond dringen van iedere zede lijke waarde in het gemechaniseerde pro' ductieproces. Allerwege is het besef groeiende, dat slechts een innige samenwerking tusschen beide vormen der productie de oplossing kan brengen. Moeizaam is de strijd naar omhoog, maar hij is er. Het tweede teeken, dat heen wyst naar juiste opvattingen ten aanzien van de sociale gerechtigheid, is gelegen in de rede van prof. mr. F. de Vries, uitgesproken op den verjaardag van de handelshoogeschool te Rotterdam op 15 November 1935. Hij stelde daar de vraag of een inkomensop- bouw, die tot stand gekomen is door het stelsel van de „vrye prijsvorming" en den „vryen ruil", of de mate van ongelijkheid die daarvan noodzakelijk 't gevolg is, wel gerechtvaardigd geacht kunnen worden. Hij vult dit aan met de probleemstelling: hoe waardeer en wij de resultaten, Waartoe een samenleving leidt, waarin de onder linge verhoudingen en het wel en wee der menschen enkel door „vrije prijsvorming" geregeerd worden? Zijn de resultaten daarvan ethisch aanvaardbaar? is een har monische samenleving op die wijze wel mogelyk? Zijn ze vereenigbaar met de doeleinden, die de samenleving, de staat zich gesteld heeft? Deze woorden vervullen ons met groote blijdschap ,zei spr., daarin vermeen ik een duidelijk teeken te mogen zien van het groeiende besef der fouten die tot nu toe het welvaartsstreven eigen waren onder het regime van het individualistische systeem. Deze beide teekenen hebben in dit op zicht verschillende waarde en beteekenis. Aan den eenen kant doet het eerste zien hoe groot ook de ellende is,de werkloosheid en de honger in het andere kamp, in dat der geïndustrialiseerde centra, die naar de hegemonie streefden; aan de andere zijde doet het tweede teeken zien dat bij hunne geestelijke leiders de „vrye prijsvormfhg" en de „vrije ruil" niet meer als regulateur van den inkomensopbouw aanvaard kun nen worden. Daarvoor dienen ethische maatstaven, gefundeerd in de sociale ge rechtigheid te worden aangelegd. Dat is juist wat de boeren met hun strijd wilden bereiken. Het systeem van de boerenhof stede, de boerderij en den grond. Onder den invloed dezer lichtpunten heeft de overheid in ons land verschillen de maatregelen genomen om de gevolgen van de hegemonie van de stad (dat zijn le industrieele centra) over het land (dat <s de agrarische productiegroep, dat zijn de boeren) ten deele te verzachten, ten deele op te heffen. En nu is het wel bekend, dat wy nog veel te wenschen hebben over de wyze waarop de daartoe genomen maat regelen tot uitvoering komen, maar dit doet niets af aan de principieele erkenning door de regeering van de beteekenis van een gezonden welvarenden boerenstand voor onze samenleving. Spr. wees erop, dat verschillende wen schen der boeren zyn verhoord en dat de stichter van L. en M., de heer Smid, zyn stem in de centrale commissie kan doen hooren. En ad is die stem daar voorloopig nog die van den roepende in de woestijn, dan mogen wy daarbij niet vergeten, dat het hier gaat om een volledige vernieuwing van inzichten, die tot nu toe heerschten in het welvaartsstreven. Het dualisme dat nog duidelijk aanwezig is in den gevolgden weg waarop ook gewezen is op de 141e vergade ring van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Amsterdam, zal plaats moeten maken voor een synthetischen opbouw, die meer rekening houdt met de werkelijke toe standen in de zoo gedifferentieerde bedrij ven, maar dat alles zal moeten groeien. Er is dus reden tot verheugenis, er is nog veel dat moet veranderen. Daarom wilde spr. in het kort nog een principieel punt be handelen, dat wel de aandacht heeft gehad ook in dezen tyd maar waarin het in zicht nog onvoldoende scherp geformuleerd schijnt. Dit punt is gelegen in de bijzondere positie die de grond inneemt in het systeem van de Boerenhofstede. Een boerderij vormt een eigen systeem. Dat systeem bestaat uit een zeker aantal hectaren grond afhankelijk van de economi sche eischen die daaraan de gesteldheid van den bodem en den aard van het bedrijf stelt, en uit den boer en de boerin, die met het gezin en de daarby behoorende meiden en knechts of landarbeiders het bedrijf lei den. Het is een onverbreekbaar systeem. Ieder stuk grond heeft daarin zyn eigen fuctie. vervreemding van dat stuk grond- vernielt het systeem. Vandaar dat vroeger in debuerschappen allerlei maatregelen ge nomen werden om de doorbreking van dit systeem te voorkomen. Niet overal is men daarin geslaagd. De afdeeling is bijna overal zóó ver gegaan dat het productieproces vol ledig vastliep en slechts door ruilverkave ling een nieuw gezond bedryf tot stand kon komen. Misschien' is alleen in Groningen onder het regime van den bekenden „metier waarvan wij den oorsprong niet eens goed kennen, het systeem van de Boerden]I bewaard, met zyn lage vaste on veranderlijke rente. Het verschil is dat L beklemming" één en ondeelbaar is en de grond blijft in handen van den gebrui ker, die den grond zelf bewoont en weet dat het gebruiksrecht onopzegbaar is, waar door hy alle vruchten van zyn arbeid plukt" De oude buerschap ging onder van het oogenblik af dat de aandeelen (of de rech ten) op den grond verhandelbaar waren" Dat is het begin van de ellende geweest dié steeds sterker om zich heen gegrepen heeft en waardoor het prachtige sterke systeem van de één en ondeelbare Boerenhoeve werd ondermijnd en aangetast en daarmede de kracht van onzen boerenstand en dus van het Nederlandsche volk. Dit Is geheel iets anders dan de oude grondmonopolie-theorie en men- komt er ook niet door te stellen dat de grondeigen dom van een andere orde is dan de eigen dom van de andere kapitaalsgoederen Neen! men moet het zien van het func- tioneele, één en ondeelbare systeem dat een boerderij is. Op tal van wyzen wordt van de nood wendigheid van dit systeem, dat de Boerde- ry nu eenmaal is, gebruik gemaakt. Met den hoogleeraar Siccama van de juridische faculteit te Utrecht besprak prof Van Vuuren deze aangelegenheid en gaf ter voorkoming van deze wantoestanden een suggestie die zeker nadere overweging ver dient. Eigenlyk is dit gebruik of liever mis", bruik van de noodwendigheid die opgeslo- ten ligt in het economische systeem van de hoeve, vergelijkbaar met het oude misbruik van de zgn. gedwongen winkelnering in het secundaire productieproces. Ook daartegen heeft de overheid maatregelen genomen. Het wilde spr. voorkomen, dat er alle aan leiding bestaat om dergelijke maatregelen te nemen tegen de vervreemdbaarheid van een boerderij, die in zichzelf één gesloten systeem vormt. Die mag niet by stukken en brokken verkocht worden als ware het een doodgewone handelszaak. De functionneel en economische volledig uitgeruste boerde rijen, die by den tegenwoordigen stand van het productieproces en by bekwame leiding een in zich zelf gesloten systeem vormen, dat een behoorlijk bestaan kan opleveren, behoort door de zorgen van de overheid in dien toestand behouden te blijven. Gaat men er dan toe over, gebruik ma kend van de gunstige omstandigheden, die daarvoor nu door de werkloosheid aanwezig zyn, om door ruilverkaveling waar die noo- dig is, dergelijke bedrijven te stichten, dan zal daardoor een groote schrede voorwaarts gedaan zyn, om onzen boerenstand een zelf standige krachtige positie te hergeven, ver gelijkbaar met de beste tijden van de krachtige eigengeërfde boeren, die in vrije democratische buerschappen het bedryf hebben geleid. Daarvoor is uw aller medewerking noodig. De vaste lasten, die op hei bedrijf en den grond drukken. Het wordt thans wel door een ieder er kend, zoo ging spr. voort, dat de sociale en alle andere vaste lasten, die op den grond drukken, ot een volkomen ondraaglijke hoogte gestegen zyn. Iedereen is ervan overtuigd, dat, op welke wyze dan ook, daarin heel spoedig verandering zal moeten komen. Het zijn inderdaad zeer moeilijke problemen vooral ten aanzien van de hy potheken, waarvoor de overheid zich thans geplaatst ziet. Maar het gaat hier voor de boeren, wier bedryf en bestaan den grond slag vormen van onze volkswelvaart, om een levensbelang. Daarin, in dat opzicht, gaat het inderdaad om de sociale gerechtig heid, waarby evenwel met groote voorzich tigheid en toch snel gehandeld zal moeten worden. Een andere vraag is of het niet mogelyk zal zyn de waterschapslasten die op den grond drukken minder drukkend te maken. Uit de beurtschappen, waarin de eigengc- erfden alleen de kosten droegen, groeiden vanzelf de waterschappen. De groote heem raadschappen zij van lateren datum. Het zyn prachtige, autonome, sociale figuren ge weest in ons volk, die zonder kleerscheuren ook door de Fransche revolutie zijn heenge- komen. Tevoren had de stad zich ook wel in den regel buiten de kosten weten tq hou den, maar nu alle andere belastingen ge lijkelijk op stand en land gingen drukken, bleef de stad vry van de kosten die ge maakt worden om toch ook haar te bescher men. Het waterschap houdt aan de grenzen van de stad op. Hiervoor kan geen enkele reden aangevoerd worden. De waterschap pen en de polders met eigen beheer behoo ren zelfstandig te blijven, maar het geheeia Nederlandsche volk behoort de lasten te dragen. Het beheer blyve in handen van de ingelanden, die de beschikking krijgen, naar nader vast te stellen regelen, over een dee van de aldus opgebrachte gelden. Deze beide maatregelen gaf spr. in over- weging. Zy zijn, zei hij, van principieel be lang voor het herstel van de sociale ge rechtigheid tegenover onzen boerenstand, die te lang reeds gebukt gaat onder de hege monie van de centra der secundaire pro ductie. Zij beiden kunnen en moeten uitein delijk leiden tot de herleving van een krachtige agrarische groep in ons vol*, welke groep door haar gesaneerd bedry onder eigen onafhankelijke leiding, nieuwe welvaart om zich heen zal kunnen versprei den. (Applaus.) De voorzitter bracht prof. van Vuuren dank voor zyn bezielend woord en schorste daarna de vergadering, mededce- lende dat in de middagbijeenkomst gelegen heid zou worden gegeven vragen te stellen naar aanleiding van de gehouden rede. Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en...» even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst".)

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6