DE OVERDEKTE JieckóL School Spoct Macht&erichtett Rauchbeker-wedstrijd Alcmaria Victrix I Andijk I. Tragedie in de wildernis h-arree?afdak iaten °psiaan- Voor kleine tuinen. Hemelvaartsdag 7 uur NIAANDKAART 10 zwembaden f 2.50. De schoolwedstrijden. De Olympische dag. ken. Twee passagiers maken den reis mede van Leipzig naar Jodphur met medeneming van 40 K.G. bagage. Verder werd nog ter plaatse by geladen 7 K G vracht voor Cairo, 3 K.G. vracht voor Madras, 1 K.G. pakketpost voor Cairo 14 K G pakketpost voor Jaffa, 1 K.G. pakket- post' voor Bagdad, 3 K.G. pakketpost voor Batavia en 90 K.G. briefpost voor Indië. K.L.M. VLIEGTUIG „EDELVALK" NAAR 1NDIE VERTROKKEN. Hedenmorgen zes uur is het K.L.M.- vliegtuig „Edelvalk" met post en passagiers van Schiphol vertrokken voor de reis naar Indië. Voor deze reis hebben de volgende passa giers geboekt: één Amsterdam—Bangkok, één Amsterdam—Boedapest, twee Halle LeipzigJodphur, één BoedapestAlexan- drië, één AtheneCairo en één Rangoon— Bangkok. Medegenomen is 230 K.G. briefpost, 1 K.G. pakketpost en 115 K.G. vracht. DUITSCH SPORTVLIEGTUIG DAALT BIJ HET STADSPARK TE GRONINGEN. Gistermiddag rond half vier cirkelde ge- ruimen tyd een Duitsch eenmotorig vlieg tuig oven het stadspark te Groningen, dat vlak bij de stad ligt. Het toestel, dat zeer laag vloog, landde even later op een stuk weiland naast het stadspark. Het was de D.I.-G.N.E., terwijl de staart de letters V.D.L.-Hamburg droeg, alsmede het hakenkruis. De inzittende was een Duitsch sportvlie ger, die verdwaald was en die waarschijn lijk niet gecharmeerd was op de formalitei ten, verbonden aan een landing op vreemd gebied. Aan een van de op het vliegtuig toe geschoten personen verklaarde hij den koers te zijn kwijt geraakt en dat hy naar „Neue Schanz" moest. Men heeft hem toen gewe zen in welke richting hij moest vliegen. Van een doorvliegen naar het vliegveld Eelde wilde hy niets weten. Toen ongeveer tien minuten na de landing de motorbrigade van de Groningsche politie verscheen, sprong de vlieger in de cockpit, nam een scherpe start en verdween in noord-oostelijke richting. Zondag is de heer Uitenhuis door ds. Poldervaart uit Naarden bevestigt tot pre dikant der herv. gemeente te Beets. In de namiddag godsdienstoefening verbond de nieuwe predikant zich aan zijn gemeente. BOETEPROCESSIE L.T.B. Maandag had op het bedevaartsterrein van O. L. Vr. ter Nood te Heiloo de boete processie plaats van den L.T.B. waaraan een 800 personen deelnamen. Door de groo- te deelname in voorgaande jaren, had men de processie nu gesplitst en Maandag waren het in hoofdzaak mannen uit Zuidholland. De bedevaart droeg een bijzonder stemmig karakter. Alvorens de Mis begon, ging een breede schare priesters, koorzangers en deel nemers over het bedevaartsterrein, terwijl afwisselend gezangen (boetegezang) en ge beden werden aangeheven. Rector Boon, al gemeen geestelijk adviseur, hield een pre- dicatie, waarin hij de mannen opwekte om hun groote Godsvertrouwen te bestendigen. De namiddag-oefeningen werden gehouden in de kerk en op het bedevaartsterrein. AFSCHEID DS. REDDINGIUS. Zondagmorgen nam ds. Reddingius we gens aanstaand vertrek naar Zierikzee afscheid als consulent van de herv. gemeen te Wognum, welke hy 12 jaar in die functie heeft gediend. Vele leden der gemeente waren opgekomen om deze laatste gods dienstoefening bij te wonen. Zijn afscheids preek hield ds. Reddingius naar aanleiding van Philippensen IV 7 „De vrede Gods, die alle verstand te boven gaat, beware U". DS. BIK ROERT ZICH. Toen het nr. van de Enkh. Crt., waarin het verslag der Hoornsche kantongerecht zaak (haringsvisschers contra ds. Bik) was uitgekomen, zette ds. Bik een bord bij het Lutherhuis en schreef daarop: Het verslag in de Enkh. Courant over de zitting te Hoorn is: leugenachtig, on volledig, minderwaardig, een poging om de eigen vuile wasch té reinigen. De Enkh. Courant heeft nog geen aan klacht ingediend, doch aan ds. Bik gelegen heid gegeven deze beleediging in te trek ken. Inmiddels is aan den burgemeester als hulpofficier van justitie hiervan kennis ge geven. Het bord werd op last van het Luthersch kerkbestuur weggehaald. PREDIKBEURTEN. Verbeterde opgave. Vrye Evang. Gemeente, Geesterweg la, Hemelvaartsdag, 10.15 uur, ds. P. D. v. d. Togt van Haarlem, N. en A. G. Visser van IJmuiden; des avonds geen dienst. SCHOORL, 's middags 4 uur, achter „de Roode Leeuw", openlucht-samenkomst, ds. P. D. v. d. Togt en ds. Ruys. Het zitje in den tuin. Wie een mooien tuin heeft, wil er bij gun stige weersgesteldheid ook graag in zitten en daarvoor moet dan een behoorlijke ge legenheid zijn. In oude tuinen werd daartoe veelal een treurboom aangeplant, b.v. een prieeltje was gemaakt. Een dergelijke zit gelegenheid beviel echter op den duur niet wat ook te begrijpen is. Het gezicht op den tuin is van onder zoo'n boom zeer beperkt en bovendien trekt het er bijna altijd. Het is wel een schaduwrijke plaats maar op warme dagen blijft de warmte er te veel onder hangen, zoodat het er zelden aan genaam is. Dit zitje heeft dan ook in den modernen tuin vrijwel afgedaan. Bij het aanbrengen van een zitje in den tuin is de plaatsbepaling een zaak van beteekenis. Bij voorkeur maken we het aan het einde, of langs een der zijgrenzen van den tuin. Nu maken we de moderne tuin, ook wanneer deze rechtlijnig is aangelegd, bij voorkeur niet symmetrisch en daarom kan een zitje ook zeer goed in den hoek van den tuin worden aangebracht. By het bepalen van de plaats voor het zitje houden we vooral rekening met de ligging ten opzichte van zon en van de meest heerschende winden. Ook moet men vanaf die plaats een goed overzicht over den tuin of over een fraai tuingedeelte hebben. Aan twee of drie zij den omgeven we het zitje met een dichte groene haag waarvoor Ligustrum ovalifo- lium, Taxus, Ilex of hulst, Prunus Lauroge- rasus of laurierkers, of een coniferensoort kan worden gebruikt. Een zitje zonder be hoorlijk gesloten achtergrond zal op den duur niet bevredigen. De uitgekozen plaats moet een droog gedeelte van den tuin zijn. Zeer goed kan men dit gedeelte ophoogen en omgeven met een stapelmuurtje voor grondkeering. Wanneer we dan hierin een keur van rots- en alpenplantjes aanbrengen krijgt de directe omgeving van het zitje al een bijzondere bekoring. Een paar treden van natuursteen ofwel ruw gemetseld, vor men dan de overgang van het utinpad naar dit verhoogde platvorm. De aarde kunnen we bedekken met tegels of „flagstones" (is platte natuursteen) waarop de tuinmeubels stevig staan. De tuinmeubelen moeten ge makkelijk zyn en zeer solidie. Het moet niet noodig zijn om ze bij elke verandering van de weersgesteldheid binnen te halen. De kleur van dit meubilair moet in pas sende overeenstemming zyn met de omge ving en vooral geen vloekend contrast vormen met direct daarbij aanwezige bliemkleuren. Groen en wit past overal bij, met rood, geel, blauw en andere meer sprekende kleuren moet men echter voor zichtig zyn. Voetbal. ALCMARIAANDIJK. Om den Rauchbeker. Alcmaria speelt morgenavond om 7 uur een wedstrijd tegen Andijk. Het elftal van Alcmaria ziet er als volgt uit: Keuris. Bijlsma Koning Hóorn v. Wieringen Rootring Keppel Burgers M. de Jong. v.d.Pol Hamstra Wielrennen. ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Het programma voor Hemelvaart. Donderdag, Hemelvaart, zullen op de Alkmaarsche Wielerbaan weer wielerwed strijden plaats hebben. Het programma vermeldt allereerst sprintwedstrijden voor amateurs en onafhankelyken en wij mee- nen te weten, dat deze sprints op een heel wat hooger peil zullen staan dan de vorige! Een boeiend schouwspel zal zeker de koppelachtervolging zijn, waarbij van de renners niet alleen uithoudingsvermogen en snelheid, maar ook heel veel taktiek geëischt wordt. Deze koppelachtervolging bestaat uit twee series en een finale. Vervolgens komen de nieuwelingen aan de beurt. Allereerst zullen zij een 5 K.M. wedstrijd rijden en daarna een 25 K.M. koppelwedstrijd. En tenslotte volgt dan na de pauze een 50 K.M. koppel wedstrijd voor amateurs en onafhankelijken. En nu de deelnemers. Willem Metz zal een koppel vormen met P. Zandvoort. Een goed koppel, dat echter veel concurrentie zal hebben van Jan GrootSchieveen die beiden steeds beter in vorm komen. Dan zyn er v. Rooyende Brey, Dieterman Verdonk, BolGundelach, Moerkerk Wester, BakDuineveld en het schaatsen rijders-koppel v. d. RuitLangendijk. Wij zouden werkelijk niet weten, welk koppel favoriet is, want veel krachtsverschil is er niet. Dat beteekent* dus: veel stryd, vele jachten en een voortdurend actief veld! Bij de nieuwelingen is het anders; daar zyn PronkDerksen natuurlijk sterk fa voriet en ongetwijfeld brengen ze het een heel eind. De andere koppels zijn Jansen Bos (Hilversum), v. Burenv. d. Stroom (Zaandam), StroombergenEvers (Alk maar), SnijdersTichelaar (den Helder), HegemanLont (Wieringen) en Leguit Neyzing. We zijn vooral benieuwd naar de Hil versummers en Wieringers, al zullen de anderen ook de noodige vechtlust toonen. Uit een en ander blijkt, dat het program ma zeer interessant is en dat het Donder dagmiddag op de Alkmaarsche baan dik wijls zal spannen. Athletiek. DE CENTRALE COMMISSIE VOOR SCHOOL-ATHLETIEK. Zoodra de gelegenheid gunstiger wordt om de lessen in de lichamelijke oefening in de open lucht te geven en de leeraressen en leeraren in de lichamelijke oefening met de leerlingen, die lichaamsoefeningen kie zen, welke met de mildere temperatuur overeenstemmen, dan komt ook de athletiek aan de beurt en de centrale commissie voor schoolathletiek begint haar werk door met haar werkzaamheden en de leerlingen extra te ambieeren en het onderwijs te steunen. Wederom zond de commisie een circulaire aan alle scholen voor voortgezet onderwijs in Nederland, om deel te nemen aan de landelijke athletiek-ontmoetingen voor jongens en meisjes. De Moormanprijs voor jongens omvat een meerkamp voor 4 jongens van elke school, die allen moeten verspringen, kogelstooten 5 K.G., 100 M. loopen en 4 x 100 M. esta fette. De Gerritsen- en van Kempen-beker voor meisjes omvat een meerkamp voor 5 meisjes van elke school, die moeten 80 M. loopen, verspringen en kastiebalwerpen van 5 x 80 M. estafette-loopen. Door steeds grooter wordende -deelname hebben in 12 verschillende deelen des lands op of voor Zaterdagmiddag 29 Juni districtsgewijze voorwedstrijden plaats. De inschrijving hiervoor sluit op 30 Mei (laat ste post) bij de in de circulaire genoemde adressen der districtsvertegenwoordigers. Schaken. HET TOURNOOI TE MOSKOU. De stand na de vijfde ronde. Gisteren werden de „Hangpartijen" van het internationaal schaaktornooi gespeeld, zoodat thans de resultaten van de eerste vyf partijen bekend zijn. Ragosin verloor van Capablanca en Kahn. Botwinnik remise met Rjumin en Flohr remise met Loewenfisch. De volgorde is: 1 en 2 Botwinnik en Ca pablanca 3 1/2 pt., 3 en 4 Lasker en Loe wenfisch met 3 pt., 5 Kahn 2 1/2 pt., 6, 7 en 8 Lilienthal, Ragosin, Rjumin en Flohr, ieder met 2 pt. en 10 Eliskases 11/2 pt. Motoren. WEER EEN SUCCES VOOR JAN MOEJES. De bekende motorrijder Jan Moejes te Heerhugowaard heeft Zondag j.1. het ter reinkampioenschap van Drente in de 250 c.M.3 gewonnen. Na zijn succes in den Harz-rit, waar hy eveneens eerste werd met 0 strafpunten, dus al weer een fraai succes. DAMES, ZWEMT IN op de (genoeglijke Damesuren. Werkdagen v.m. 10—12. Zwemmen ontspant den geest. Zwemmen staalt zenuwen en spieren. Zwemmen. Het belooft een alleszins interes sante ochtend in de Overdekte te worden. Zoo zullen dan morgen de reeds eerder aangekondigde schoolzwemwedstryden in de „Overdekte" gehouden worden. Alle voorbereidingen hiertoe zijn thans geschied en indien de scholieren er zorg voor dragen op tijd aanwezig te zijn, zoodat de te zwem men nummers volgens den tyd van het programma voor te zetten, dat de moeite in vlot tempo kunnen verloopen. Toch heeft het nogal wat hoofdbrekens gekost eer de ruim 200 deelnemers in series ingedeeld waren, voordat men precies wist waar een zoo groot aantal scholieren te bergen en om toch de ongetwijfeld vele toeschouwers een programma vor te zetten, dat de moeite waard is. Er is met zorg vermeden, dat de zwemmers en zwemsters persoonlijk suc ces kunnen behalen. Ook is een dergelijk vraagstuk vooral voor zwemwedstrijden uiterst moeilijk. Met de meeste nummers zijn het echter de scholen, die tegen elkaar uitkomen. Reeds lang wagen de scholieren zich aan voorspellingen, welke school de meeste kans op een eersten prijs heeft en vooral bij de estafette-nummers zal een enorme spanning zijn. Voor een goeden gang van zaken begin nen de wedstrijden reeds om half negen. Dan zullen de eerste deelnemers n.L de deelnemers van de lagere scholen (25 M. vrije slag) starten. Hier zullen niet minder dan 16 series varzwommen worden. Natuurlijk is voor dezelfde nummers bij de meisjes middelbare school een mindere deelname, alhoewel de commissie met vreugde geconstateerd heeft, dat hier toch ook 5 series zullen moeten verzwommen worden. Zoo is het ook bij het nummer 25 M. schoolslag meisjes lagere school, waaraan 32 meisjes deelnemen. 52 jongens zullen den strijd aanbinden op de 50 M. vrye slag voor middelbare scholen, terwijl 5 ploegen zullen kampen by het nummer 3 x 25 M. meisjes middelbare school. Op de 5 x 25 M. vrye slag jongens middelbare school komen 6 ploegen uit, waarvan de H. B. S. favoriet staat. Voor de 50 M. schoolslag staan 13 series ingeschreven en hier zal zonder twijfel de grootste spanning ontstaan. Het programma wordt gecompleteerd met een nummer poloën, bedoeld als exhi- bition, door twee D. A. W.-zeventallen. Wy zien dus, dat het een alleszins in teressante ochtend zal worden. De prijs om deze wedstrijden te bezoeken is zoodanig gesteld, dat iedere scholier hen kan bezoeken, terwy'1 ook ouders, vrien den en kennissen naar de prestaties van de verschillende scholen komen kijken. Komt dus in grooten getale. Dit nieuwe in de schoolwedstrijden kan en moet dan ook slagen. Sparta, de tegenpartij van het Nederlandsch bondselftal. Het Prager Sparta, de sterke tegenstan der van het Nederlandsch Bondselftal op 7 Juni, werd in 1893 als athletiek-vereeniging (de naam luidt ook nu nog athleticclub Sparta) opgericht. In 1896 werd de voetbal- afdeeling gesticht, zoodat deze vereeniging juist een 40-jarige historie als voetbalclub heeft. In die 40r jaren heeft Sparta al heel wat lauweren geoogst in binnen- en bui tenland. Vooral na den oorlog en dus na het zelfstandig worden van Tsiecho Slowakije speelde Sparta in Europa et>n hoofdrol. In 1920 kwam Tsjecho-Slowakiie met 9 Spartanen in den eindstrijd van het OJympisch toornooi, in 1934 in Italië was Tsjecho-Slowakye weer finalist, tweemaal won Sparta den Mitropa-cup, 7 maal den beker van Tsjecho-Slowakije (12 maal in den eindstrijd) en tien malen het kam pioenschap des lands dat in 1919 ingesteld werd. ;J Ziehier een greep uit de roemrijke histo rie der club, die momenteel, m? 23 van de 26 wedstrijden gespeeld zyn, «net een doel- gemiddelde van 90—22, 2 punten voor sprong op Slavia en 10 en meer punten od de rest, weer op het Tsjecho-Slowaaksche kampioenschap afstevent. Het geheele elftal bestaat uit internatio- naals. De ploeg zal op 7 Juni te Amster dam geheel volledig als volgt uitkomen: Doel: Klenovoc. Achter: Burger en Ayroky. Midden: Kostalek, Boucek en Srbek. Voor: Faczinek, Zajicek, Braine, Neiedlv en Kalocsai. Van dit team speelden ook in dit seizoen Klenovac (als invaller van den Slavia- keeper Planicka) de geheele achterhoede en middenlinie en Nejedly nog in het Tsjechi- sche elftal. De voorhoede is misschien in de afwerking der aanvallen 't minste deel van de ploeg, doch als men bedenkt, dat voor de competitie al 90 en in beker- en oefenwedstrijden (o.a. sloeg Sparta in een avondwedstrijd te Brussel de Belgen) te samen al 56 doelpunten gemaakt zijn in totaal dus 146, dan kan men er van over tuigd zijn, dat ook dit deel van de ploeg niet te versmaden zal zyn. Over 't geheel speelt Sparta een technisch voortreffelijk, soms ook wel een vrij „hard" spel, zooals alle midden-Europeesche ploegen. Het ia speciaal op verzoek van Sparta, dat de Belg John Langenus met de leiding belast is en we twijfelen er niet aan. dat deze gerouti neerde arbiter zal zorgdragen voor een prettig beloop van den strijd. De Tsjechen arriveeren Zaterdag 6 Juni in Amsterdam en vertrekken Zondagavond alweer. Zy spelen dus slechts dezen eenen wedstrijd in ons lr.nd. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 20 Mei 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen voor springmalta 121214 .cent per K.G. De overige prijzen onveranderd. Aan voer 120500 K.G. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 20 Mei 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en pryz enals volgt: 291 Vette kalveren, lekw. 4656 cent en hooger, 2e kw. 4045 cent en 3e kw. 3039 cent per K.G. levendgew.; 85 Nuchtere kalveren 36; 202 Var kens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 3940 cent, zware varkens 3839 ct., vette varkens 3738 ct. per K.G. slachtgew, SCHAGEN, 20 Mei 1936. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 12 Paarden 150— 350; 5 Stieren 80—125; 43 Geldekoeien (mag.) 40—140; 12 Geldekoeien (vette) 160—210; 50 Kalfkoeien 140—220; 7 Pinken 6580; 117 Nuchtere kalveren 5—11: 15 Schapen (vette) 18-/ 27; 133 Overhouders 1621; 779 Lammeren 510; 12 Varkens (vette) per K.G. 30— 31 cent; 67 Biggen 9—14; Konijnen 0.25—1; 16 Kippen 0.60—L HOORN, 20 Mei 1936. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aanvoer en pry- zen als volgt: 3 stapels kleine fabriekskaas 17.50; 7 stapels kleine boerenkaas f 18 en 3 stapels boeren commissiekaas 20. To taal 13 stapels, wegende 6751 K.G. De han del was goed. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Mei 1936. Aangevoerd 5500 bos Rabarber f 1.40— 2.80 per 100 bos. PURMEREND, 19 Mei 1936. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr". Aard appelen: Sch. muizen 3 en kleine 4 per kist, 25 K.G.; Aardbeien 1018 cent per doosje; Bloemkool 1.50f 16 per 100 st.. Spinazie 1220 cent en Postelein 24 48 cent per kist, 6 K.G.; Sla 0.50l-80» Andijvie 823 cent, Radijs 0.40f 2.40 en Rabarber U0—5.10 per 100 krop; Wor telen 10—15 per 100 bos; Prei l 1-60 4.80 per 100 bos. Met een sprong over het tuinhekje ijlde Robert Barnet het met rozen en anjelieren afgezette laantje door, dat naar het dorp leidde. Jacques Dufortel, die den jongeman uit het raam van zijn huis zag aankomen, liep hem tegemoet. „Ik had niet anders van onze vriend schap verwacht; ik wist dat je komen zou. Ik moet je dringend spreken".. Meteen voerde hij den ander het huis binnen. Robert bemerkte hoe buitengewoon ge spannen zijn vriend sprak, hoe zijn ge laatstrekken door emotie waren vertrok ken Hy voelde hoe hier een drama moest hebben plaats gevonden bij het zien van den jongeman, die opeens een grijsaard scheen geworden. „Wat is er gebeurd, Jacques? Micheline?" „Over haar moet ik met je spreken. Je zult haar nooit meer terug zien. Zij is dood „DoodMaar arme kerelwat ontzettend! Hoe diep ongelukkig moet je je voelen!" „Rampzaliger dan je je kunt voorstel len, want ik ben het. Snikken verstikten zijn stem, sneden zijn woorden af. Hij liet zich in een stoel neervallen. Robert wist niet wat te zeggen. Hij was zelve door ontroering en tegenover zoo veel smart, waarvan hij de diepte kon pei len, dusdanig aangegrepen, dat hij geen woord kon uitbrengen. „Ga zitten", hervatte Dufortel met in spanning het gesprek „Luister; je weet hoe zielsveel ik van Micheline hield. Zij beteekende alles voor mij; het leven had voor mij waarde alléén door haar. Zij had een buitengewoon aantrekelijk karakter, zij was een bijzondere vrouw. Verzekerd van onze jeugd, van onze liefde voor elkaar, reisden wij samen naar Afrika. Ach, hoe nameloos gelukkig waren wij. Jij kent de weelde van het landschap daarginds, ook het gif, dat deze bodem van vuur en rust uitdruppelt. Jij weet wat voor een vreeselijk land het eigenlijk is en wat een krankzinnigheid, om hier met een blanke vrouw naar toe te gaan. Micheline leefde zich zeer snel, dank zij het enthousiasme van haar voorname ziel, in. in het ruige leven, dat ik gedwongen was te leiden. Om mijn hout-aankap te bewaken had ik mijn kamp midden in het Den heelen dag verbleef ik bij de boo- menvellers of aan den oever van den stroom en dirigeerde het te water laten der h^ vlotten. Michaline had meestal de gewoon te mij blijmoedig en onverschrokken te vergezellen en zonder ooit moe te worden. Zij was het levend ideaal voor mijn zwar tjes. Soms gebeurde het ook dat zij in onze hut bleef, aan de zorgen toever trouwd van de oude negerin Mia, die haar aanhing als een hond en aan die van mijn trouwen Diouf. Op zekeren dag, toen ik wegging om een nieuw hout-terrein te verkennen, vroeg ik mijn vrouw of zij met mij mee ging. „Onmogelijk!" antwoordde ze, „Vandaag is het de dag, dat ik voor dokter speel. Ik verwacht myn patiënten". Zij omhelsde mij lachend en ik begaf mij op weg. Toen de zon onderging, keerde ik dood moe huiswaarts. Op den drempel der hut wachtte Micheline my op. „Kom niet in mijn nabijheid, raak mij niet aan!" gilde zij toen ze mij in de verte ontdekte. Haar trekken drukten een hevige ont zetting uit. Een smartelijke ontreddering lag over het mooie gezichtje. Ik dacht aan een koorts-aanval, aan een ijl-toestand. „Rustig toch, mijn kleine Micheline, wees toch kalm! Wat heb je, kindje?" Zij trad terug, hield mij met een wijdsch gebaar op een afstand. „Jacques, Jacques, luister tochJe weet niet wat er gebeurd is. Het is gru welijk. Het was nog in den vroegen mor gen. Ik had mijn laatsten patiënt behandeld en weggezonden. Diouf was heengegaan om water te halen. De oude Mia was bezig om achter de hut hout te spalken. Plotse ling duikt voor mij op een groote, zwarte „m, 'Xelil "geteerd, met afschuwelijke eil "no bedekt- Ik werd doodsbenauwd, ik stinkenden8^ °P mij af' ik voel z«n te kom?"!?1" schreeuwen aangeloopen Do inff mijn Vlucht, terwijl hij roejt: i.LepraUk Sf' pra, ik be nmelaatsch!" „Jacques, ik weet heel zeker daf h»ï aangestoken heeft. Ik ben nu' ook laatsch geworden!" Gedurende den heelen nacht trachtte ik haar te overtuigen, dat de besmettelijke ziekte niet zoo gevaarlijk zou zijn. Weldra meende ik inderdaad, dat het mij gelukt was myn arme kleine Micheline tot andere gedachten te hebben gebracht, maar spoedig zag ik ook in dat alles tevergeefs was. Steeds opnieuw herhaalde zij, in een toestand van de grootste opwinding en waanzin: „Dood mij, Jacques! Ik wil ster ven! Ik ben melaatsch geworden!" De dag brak aan. Het scheen alsof zij zichzelf wou overwinnen, alsof zij nieuwe hoop wiude koesteren. Ik ook, ik hoopte, on danks alles. Maar ach! Hoe zal ik je be schrijven de weken, die nu volgden, de jammer van ieder oogenblik, de nachten vol angst, dat voortdurend vizioen van mijn kleine Micheline, die zich door een ongeneeselijke kwaal zag aangetast, zich levend overgegeven wist aan verderf! Op zekeren morgen zei ze heel rustig tegen mij: „Kijk eens!" En ik zag rond om haar hals, op haar armen, aan haar polsen, daar, waar de nagels van den lepra-lyder in haar vleesch waren gedrongen, die zekere bruine vlek ken Er was geen'tijfel meer mogelijk, Micheline was melaatsch. Ik werd gek van verdriet. Mijn vrouw nam volkomen rus tig een revolver van den muur van onze hut. „Je ziet het zelf, Jacques, het is het bes te, dat je mij doodt. Ik smeek je er om. Als je mij liefhebt, dan doe je het!" Twee dagen lang worstelde ik met me zelf. Toen, daar ze niet ophield het mij te vragen haar uit het ontzettende leed te be reiktn'~nam ik den revolver, die ze mij le" ^ooals men een gewond dier neer schiet, heb ik haar met eigen hand, die niet trilde, den loop van het wapen acb*ar het oor -gehouden. Micheline glimlachte vaag....; ik haalde de veer over...» „Je hebt haar gedood?" „Ik heb haar gedood, Robert. En daaJ" na ben ik gevlucht, ben gevlucht voor de daad, die ik volvoerd had, voor de gruwe lijkheidIk herinner my niets meer. Eerst gisteren, hier, heb ik mijn verstand teruggekregen en heb jou gevraagd by mij te komen. Jou alléén, kon ik alles ver tellen, ouwe vriend.... Ik doodde Micheline om haar te ge hoorzamen; om haar het lijden van de verrottende ziekte, de onafwendbare ver nietiging te besparen. Zij heeft het gewil zy heeft mij vergeven. Ik had mij daarna, over haar dijk heen, moeten neerschieten. Ik ben een lafaard, RobertIk von niet den moed „Jacques", zei ik, Jacques, beloof my, zweer dat je zult probeeren om te blijven leven!" „Wat beteekent voor my nog het leven of de dood, vriend? Micheline is heenge gaan en ik, ik ben het, die haar doodde. Garnet bleef acht dagen bij zijn vriend, deed alle mogelijke moeite hem te troos ten, de smart, die in hem woedde, te ver zachten. Het scheen hem toe, dat het hem gelukt was en hij verliet de villa met de belofte van Jacques hem acht-en-veertig uur later in Marseille op te zoeken. Doch toen hij den volgenden morgen de courant las, zag Robert dat Jacques zyn verdriet niet had kunnen overwinnen en zyn eigen rechter geworden was.».»

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8