PUROL TRITON WINT DE VARSITY. Doorzitten? Om het kampioenschap van Nederland. Alcmaria's nieuwe trainer. Agent Garage W. TASCHE ALKMAAR. TEL. 4382. Verzacht-geneed Doos 30 ct.Bij Apobh en Drogisten Prinses Juliana bij de Studenten- roeiwedstrijden. Moeilijk roeiweer. SPORT EN WEDSTRIJDEN Voetbal. Enschede wint met de grootste moeite van Be Quick. In den kampioenswedstrijd Enschede- Be Quick heeft de gelukkigste gezege vierd. Het liep de thuisclub wat meer mee dan de bezoekers en zoo behaalde Enschede de vierde overwinning in suc cessie in de kampioensronde. Het is de 17de achtereenvolgende zege van de sportclub Enschede in dit seizoen. Gedurende een groot deel van den wed strijd heeft het er naar uitgezien, dat de Groningers voor de tweede verrassing in deze kampioenscompetitie zouden zorgen. Weliswaar wist Enschede reeds spoedig de leiding te nemen, maar toen kwam Be Quick daarna vinnig opzetten en maakte gelijk. Enschede slaagde er toen direct weer in een voorsprong te nemen, maar die werd opnieuw teniet gedaan en bovendien begon nen de withemden toen zoo te domineeren, dat Enschedé geheel in de defensie werd gedrongen. De stemming tijdens de rust was by Enschede dan ook weinig opgewekt, te meer daar men in de tweede helft wind en regen in het nadeel zou krijgen. Maar deze laatste factor werd vrijwel uitgeschakeld, doordat tijdens de'rust de wind bijkans ge heel ging liggen, hetgeen een danige handi cap voor de noordelijke kampioenen betee- kende, die voor de rust voortdurend tegen den vrij sterken wind hadden moeten op tornen. In dié tweede helft scheen een overwin ning van Be Quick vrijwel zeker, vooral toen de bezoekers met een onweerstaanbaar elan van wal staken en Enschede geen ge legenheid kreeg haar spel te ontplooien. Maar de verdediging, welke in de eerste helft zoo onzeker had gewerkt, bleek nu plotseling haast onpasseerbaar. Bij een snellen aanval slaagden Enschede er onver wacht in ten derde male een voorsprong te verkrijgen. Dit doelpunt gaf de tamelijk ge- desillusioneerende ploeg nieuwen moed en van toen af heeft Be Quick niet meer den toon kunnen aangeven. Weliswaar waren er momenten, dat de Groningers geducht aan vielen, maar Enschede wist toen veel beter partij te geven. De thuisclub had het noodi- ge geluk toen een tweetal voor den keeper onbereikbare ballen tegen lat en paal be landden. De situatie bleef hoogst onzeker, tot de allerlaatste minuut toe, maar Ensche de gaf geen kansen meer weg en zoo ver loor Be Quick met 32, hoewel de bezoe kers goed beschouwd gedurende den gehee- len wedstrijd een tikje sterker zijn geweest. De ontmoeting had merkwaardig veel overeenkomst met die in Groningen. Maar daar had Be Quick niet de beschikking over Pienter, die een geducht struikelblok voor de zwarte aanvalslinie bleek. Vooral in het laatste deel van den wedstrijd, toen Be Quick alles op den aanval zette, was Pien ter in bijzonderen vorm. De meeste uitval len van Enschede werden door hem onscha delijk gemaakt. Inzonderheid zijn kopwerk viel op, maar het wegtrappen was toch niet altijd even zeker. Van zijn stoere body maakte Pienter een ruim, maar fair ge bruik. Trouwens in den geheelen wedstrijd is er behoorlijk forsch gespeeld, maar dit bleef steeds binnen de perken. De Groningers be schikken over een heel wat zwaardere ploeg dan Enschede, waarvan de meeste spe lers vrij licht gebouwd zijn. Scheidsrechter Boerree zorgde er uitnemend voor, dat de spelers niet uit den band sprongen en zoo werd het een prettige sportieve strijd. Op vallend was het overigens, dat de Gronin gers zich meer konden veroorloven dan de Enschedeërs. Men is in Enschede-kringen zeer ontstemd over de perscampagne, wel ke is gevoerd tegen de speelwijze van de ploeg en men ziet in het feit, dat de scheids- rchter wat meer lette op de speelwijze van de thuisclub, dan op die der bezoekers, een gevolg van die campagne. Be Quick paste een zeer snelle open speel wijze toe, waardoor de Enschedeërs voor moeilijke problemen werden geplaatst. De withemden zaten vurig op den bal en elke aarzeling werd afgestraft. Op het aanvals- spel van Be Quick kon de Enschedesche middenlinie in de eerste helft en vlak na de rust maar geen vat krijgen, hetgeen ook zijn invloed op de backs deed gelden, die hoogst onzeker waren in het wegwerken en vaak niet op tijd aanvielen. De Groningsche halfs waren beter dan die van Enschede, bij wie het gemis van Veld kamp thans zeer zwaar werd gevoeld. Zijn vervanger Stegehuis leek n.1. een tikje te langzaam waardoor Wachters Sr., de spil van Be Quick, in het middenveld den toon aangaf. Ook de voorhoede van Enschede bleef be neden haar gewonen vorm. Nagels had zijn 1? linksbinnen Gerrits, anders goalgetter, kon niet in vorm komen. Bij ETS*? a.anvallen van Enschede ech- r had Wiecherink door zijn schotvaardig heid succes en toen in de tweede helft bij een uitval een doelpunt werd gemaakt, ble ven tenslotte tóch beide punten in Enschede. Be Quick wij herhalen het nog eens had het gelijke spel echter ten volle ver diend. De ploeg heeft in Enschede een uit nemende indruk gemaakt. Inzonderheid geldt dit voor de bewegelijke voorhoede, welke zeer snel en handig samenspeelde. Linksbuiten Jensema was ongetwijfeld de beste, maar ook midvoor Blijham Jr. deed zich gelden. De andere drie pasten zich hier uitstekend bij aan en daar het plaatsen steeds goed was verzorgd stelde de Gronin ger aanvalslinie de Enschedesche defensie voor de moeilijkste problemen. Het schie ten bleek niet de sterkste zijde van de Be Quick-er anders vrij zeker de over- winn''- M zouden hebben ge sleept. De middenlinie van Be Quick was over het algemeen een tikje beter dan die der thuicslub, terwijl de verdediging van vrij wel gelijke kracht was. Doelman Wachters heeft weer goed werk geleverd. ALCMARIA—ANDIJK 3—1. Voor den Rauchbeker speelde Alcmaria's eerste gisteravond in het Sportpark tegen Andijk. De withemden kwamen met een ge heel nieuwe ploeg in het veld, die sterk verjongd was. Ze blèken sterk genoeg voor do vierde klassers, die zonder al te groote inspanning met 3—1 geslagen werden, nadat de rust met 20 was ingegaan. De verjongde ploeg deed zeker geen on verdienstelijk werk, al is het natuurlijk niet mogelijk, reeds nu een beschouwing te ma ken over het spel. Maar de nieuwelingen verdienen zeker meerdere kansen en zullen ongetwijfeld, als ze ingespeeld zijn, een goed figuur slaan in het eerste. Er was vrij veel publiek. Naar wü vernemen, heeft Alcmaria gisteravond in een bijeenkomst van be stuursleden en spelers uit de hoogere elftallen besloten .opnieuw een trainei te engageeren en de keuze is gevallen op Meinders, die ook al reeds enkele jaren Go ahead traint en deze club uit de eerste klasse N.H.V.B. in de 3de klasse van den K.NV.B. heeft gebracht. Wij gelooven, dat Alcmaria met dit besluit zeer gelukkig is geweest. De heer Meinders toch is iemand, die hart voor de zaak heeft. Hij weet, wat hij wil, verzet zelf bergen werk, maar eischt van de spelers ook het uiterste. Wie hem wel eens aan het werk gezien heeft bij „Alkmaar", weet, welk een enthousiasme hy in de ploeg brengt. Bovendien heeft hij meerdere malen blijk gegeven, spelers te kunnen „ont dekken" en dat wijst er o.i. op, dot Alcmaria's eerste binnenkort definitief verjongd zal worden. Het eerste werk van de nieuwe elftalcommissie zal daarmee èn door deze commissie èn door den nieuwen trainer worden voort gezet met het doel: een sterk Alcmaria, dat plaats biedt aan de jeugd. Hoewel wij niet weten, wanneer de heer Meinders zijn nieuwe functie aan vaardt, gelooven wij toch, dat dit zeer spoedig het geval zal zijn. De heer Meinders blijft natuurlijk ook trainer bij Alkmaar en zal ook daar zijn werk op denzelfden voet voortzet ten. En als hy t.z.t. in Alkmaar zou kunnen wonen, zou dat voor beide zus- tervereenigingen nog groote voordeelen opleveren. Voorloopig kunnen wy Alcmaria ge- lukwenschen met het jongste door haar aangenomen besluit. Het geeft vertrou wen in de toekomst. ALFRED VERDIJCK NEEMT DE VERANTWOORDING VAN DE SAMEN STELLING VAN HET NATIONALE ELFTAL NIET OP ZICH. De heer Alfred Verdyck, secretaris-gene raal van den Belgischen voetbalbond, aan wien door het bondsbestuur gevraagd werd de training en samenstelling van het Belgi sche nationale elftal op zich te nemen en daarvoor de volle verantwoordelijkheid te dragen, heeft Woensdag bekend gemaakt, deze post niet te zullen aanvaarden. In verband hiermee zal een Belgische keuze-commissie zich het volgend jaar weer met deze taak moeten belasten. Paarden. HET INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE BRUSSEL. Luitenant van Schaick wint grooten prijs van België. Woensdagavond werd te Brussel een springconcours verreden om den grooten prijs van België, waaraan een twintigtal ruiters deelnam. Slechts twee ruiters slaag den erin het parcours zonder fouten af te leggen, n.1. luitenant van Schaick met „San ta Belle" en kapitein de Menten de Horne met „Renaud". Intusschen plaatste luitenant van Schaick zich ook op de derde plaats door met „Dé- nisé II" slechts 4 fouten te maken. Bij het overspringen tusschen luitenant van Schaick en kapitein de Menten de Horne kwam onze landgenoot bij de laatste hindernis te vallen, daarvoor was hij met „Santa Belle" op fraaie wijze over het par cours gegaan. Luitenant van Schaick slaag de erin de laatste hindernis toch .te nemen en met 14 fouten kwam hij in 28.8 sec. rond. Kapitein de Menten de Horne slaagde er niet in deze prestatie te verbeteren, met „Re- f.a"d" "iaakte hij nu 19 fouten,' terwijl zijn tijd 43.4 sec. aanzienlijk slechter was. J°°WS luitenant van Schaick dus wel jzonder fraaie overwinning behaald waarvoor hem door het overtalryke publiek een ovatie werd gebracht. Nederland wint den landenprijs. Het internationaal concours-hippique te Brussel is gister beëindigd. Als hoofdnum mer stond op het programma het spring concours om den grooten landenprijs, waar voor equipes van Nederland, Ierland, Frank rijk, België en Portugal uitkwamen. De hindernisen waren 1.30 meter hoog, terwijl twee op 1.60 meter waren gebracht. De breedte varieerde van 1.80 tot 2 meter. Het parcours moest met een snelheid van 400 meter per minuut worden afgelegd. De drie best geklasseerden van elke landen- équipe van vier ruiters kwamen in aanmer king voor berekening van den einduitslag. De beste prestatie van den dag werd ver richt dor luitenant de Bruine met Ernica, die in totaal vier fouten maakte en indivi dueel uitblonk. Voor Nederland kwamen verder uit lui tenant Greter met „Trixie" en luitenant van Schaick met „Santa Bella", die beiden met 8 fouten zich in den landenwedstrijd klas seerden. Als vierde ruiter sprong voor Ne derland mee baron Sirtema van Grovestins met „Godard". In totaal kreeg Nederland dus 20 fouten. Als tweede eindigde de équipe van Ier land met de ruiters kapitein Corry met „Red Hugh", kapitein Neylon met „Kilmallock'j en kapitein Lewis met „Glendallough". In totaal maakte de Iersche équipe 23 fouten De Portugeesche équipe werd derde met 44 fouten, daarop volgde Frankrijk met 49 3/4 fout, België met 52 fouten. Nederland heeft dus op dit Brusselsche concours wel veel successen behaald. DE COURSES TE DUINDIGT. De gisteren op Duindigt gehouden courses hadden het volgend resultaat: Clairefontaineprijs, pryzendravery 4e kl., afstand 2040 meter: 1. Zus Braun (eig. stal Valkeveen); 2. Willy Quetteville (eig. L. J. van Harlingen); 3. Astra Scott. Carmenprijs, ren op de vlakke baan, af stand 1350 meter: 1. Thy Kiss (eig. E. A. H. B. graaf van Bylandt); 2. Bleue Heaven (eig. W. M. Habraken). Derde heerrijdersprys, pryzendravery le klasse, afstand 2020 meter: 1. Weidlooper (eig. J. de Vlieger); 2. Willy Belwin (eig. E. G. in 't Veen). Casa d'Oroprijs, ren op de vlakke baan, afstand 1900 meter: 1. Le Sextam (eig. W. M. Habraken); 2. Rosevine (eig. luit. G. L. Kepper); 3. Telville (eig. M. P. van Son). Consuelaprijs, heatprij zendraverij 2e en 3e klasse, afstand 1740 meter: eerste heat: 1. Xenia G (eig. stal Birkhoven); 2e heat: dezelfde. Clegpatraprijs, pryzendravery le klasse, afstand 2560 meter: 1. Camulet Aster (eig. stal Rembrandt); 2. Voici (eig. G. de Lange). KORTEBAANDRAVERIJ TE DRACHTEN. De uitslag van de kortebaan-dravery, gis ter te Drachten gehouden, was: 1. Frank (eig. B. v. d. Molen, ber. U. de Jong), Garmerwolde; 2. Fatima (eig. J. Haan Jzn., ber. J. Vergaay), Wijdewormer; 3. Jade (stal Orloff, ber. C. Maathuis), Gro ningen; 4. Sir Kerrigan (eig. en ber. A. T. v. d. Veen), Wolvega. Wielrennen. DE OLYMPISCHE DAG. Interessante wielerwedstrijden. Het wielrennen op den Olympischen dag belooft dit jaar bijzonder spannend te wor den. Zooals bekend trainen er twee N.W.U.- ploegen en wel een ploeg te Amsterdam op het Stadion onder leiding van Guus Schil ling, en eèn onder lèiding van Louis Didier op de Ryswijksche baan. Practisch komt de strijd op den Olympi schen dag hierop neer, dat de beide trainers de resp. onder hun verzorging staande ama teurs willen doen zegevieren. Er is door dit twee ploegensysteem een rivaliteit ontstaan, 2££ Cn techniek der renners slechts ten goede kan komen. Van de Schilling-ploeg rijden op den Olympischen dag: Aric van Vliet van der Vyver, Ooms, Zwartepoorte v h 1 Herbershof, Kropman, van Wees, Westbroek en naar wij hopen ook Leo Verberk Louis Didier brengt B. Leene, Peperkamn Ook de renners zelf zullen hun beste „kunnen" toonen. Er heerscht een geweldi ge animositeit tusschen de renners van de beide groepen, want zij weten, dat de Olym pische dag tevens een selectie vormt voor de uitzending van de amateurs naar de Olympische spelen en de wereldkampioen schappen. In den sprintwedstrijd zullen bijna alle leden van de twee ploegen starten. Buchly, van Duin, Hellemons, Zwanenburg, Meyer en Rutgring. Het bekende tandem Leene-Ooms krijgt concurrentie in de paren Zwartepoorte-v. d. Voort en van Duin-Peperkamp. Wij geloo ven niet, dat Leene-Ooms hun reputatie kunnen handhaven, want de nieuw gevorm de tandemparen zijn bijzonder sterk. Wel hebben eerstgenoemden hun routine voor. In de Olympische ploegkoers over 4000 meter zullen v. d. Voort-Zwartepoorte-van Wees en Kropman tegen Hellemans-Zwa nenburg-Peperkamp en van Duin rijden. Men had voor den Olympischen dag ook nog een ander plan gehad. Als bijzondere oefening voor onze beste amateursprinters waren de beroepsrijders Scherens, Richters en Michard uitgenoo- digd. De Union Cycliste Internationale had reeds toestemming gegeven om onze ama teurs tegen deze profs te laten starten, doch de renners zelf hadden reeds contracten vor elders afgesloten. Dit plan is dus mis lukt. Toch wordt nog met eenige buitenland- sche renners onderhandeld en wel met Toni Merkens en Collard, den Belgischen kam pioen. Misschien gelukt het een revanche wedstrijd van de finale der wereldkam pioenschappen te Brussel 1935 te bewerk stelligen. Dit betreft de renners Merkens, van VÏÏèT van der Vyver en Collard, resp. eerste, twee de, derde en vierde in het laatst gehouden wereldkampioenschap. Dammen. DAMCLUB W.D.O. Op de ledenvergadering van 19 Mei j.L der damclub W.D.O. werd de uitslag van den gehouden winterwedstrijd bekend ge maakt. De uitslag was als volgt: 1. H. Timmerman zi punten 2. G. Smit 27 3. C. Dammer 24 4. P. Veer 22 5. H. Linders 21 6. H. Toepoel 21 7. C. M. Booy 20 8. A. van Doorn 20 9. D. Davelaar 19 10. P. Noom ij 11. C. Jol 15 12. C. Fok 15 13. J. Kaal 14 14. B. Luitjes 14 15. R. Zaadnoordijk 12 16. J. Homma 8 17. Jb. Hoogland 18. J. Veerman 5 Na een extra beslissingskamp. m Roeien. Het hoofdnummer, de vier met stuur man, der Donderdagmiddag op het Noordzeekanaal onder ongunstige weers omstandigheden gehouden roeiwedstrij den had tot resultaat, dat Triton win naar werd in den tijd van 12 min. 21 sec. met twee lengten voorsprong op Nereus. Njord volgde op vijf lengten, vervolgens Aegir en Laga (vér). De winnende ploeg bestond uit: J. L v. d. Leeuw (boeg), J. van Woerden, J. F. Chr. de Witt Puyt, L. C. Brandts (slag) en D. Willebrand (stuurman). Het is wel buitengewoon jammer te noe- .nen, dat de krachtige noordenwind oorzaak is geweest, dat de gistermiddag op het Noordzeekanaal gehouden roeiwedstrijden uit sportief oogpunt een mislukking zyn gewor den, aangezien door den wind en de golven feitelijk by ieder nummer van te voren vast stond, dat de ploeg, welke aan boei (noor delijken oever) startte, de overwinning in de wacht zou sleepen. Onder deze omstandigheden speelden de tactiek en de ervaring der stuurlieden een zeer bijzondere rol. Doch ook de beste stuur lieden konden niet op tegen den wind en de golven, wanneer ze van een ongunstig boei- nummer moesten vertrekken. Een uitzon dering vormde de ongestuurde vier van Ne reus. Zonder te kort te doen aan de over winnaars kan veilig gezegd worden, dat het onderlinge krachtsverschil door de zware handicap niet juist is weergegeven. De balans. In het geheel zijn acht nummers geroeid, waarvan zeven door studentenploegen. Een speciaal nummer was ingelascht voor ach ten der niet-aangesloten vereenigingen, n.1. de achten der beide burgerroeivereenigin- gen „de Maas" en „de Amstel". Triton heeft drie nummers gewonnen, n.1. de overnaadsche twee, de overnaadsche vier en de oude vier, het hoofdnummer, het eeni ge nummer dat over een baanlengte van 3000 M. gaat (voor de overige nummers was de baanlengte 2000 M.) Njord werd winnaar in de nummers jonge vier en jonge twee. Nereus behaalde de zege in de stuurmanlooze vier, terwijl de ko ninklijke roei- en zeilvereeniging „de Maas" de overwinning behaalde in het nummer „burger-achten". Prinses Juliana woonde de wed strijden bij. Evenals het vorige jaar werden de wed strijden gehouden op de baan van Oost naar West. De finish was bij de Nauernasche vaart. Daar meerden verschillende particu liere jachten en speciaal voor bezoek aan de wedstrijden gecharterde booten. Het viel op dat een zeer groot deta chement rijkspolitie met verschillende booten aanwezig was, zoodat het ver moeden gewettig was, dat er iets bij zonder op til zou zijn. En inderdaad: te gen twee uur arriveerde het zeiljacht „Prinses Juliana" van de koninklijke marine jachtclub aan boord waarvan zich prinses Juliana bevond met enkele dames en heeren van haar gevolg. Dicht bij dit jacht meerde het jacht „Frida" van den heer Crone, den voorzitter van de koninklijke zeil- en roeivereeniging. Het bezoek van de prinses was tot het laatst geheim gehouden en het incogni to werd zoo streng in acht genomen, dat ook geen standaard haar aanwezig heid kon doen vermoeden. Met groote belangstelling volgde de prinses de wed strijden en het zal haar ongetwijfeld ge noegen hebben gedaan, dat Njord, de Leidsche studenten-roeivereeniging, on dank het slechte roeiweer, tamelijk gun stige resultaten hgeft behaald. Aan den wal, dicht bij de plaats waar de „Prinses Juliana" gemeerd was, stond de als vanouds door Triton aangeboden muziek, welke den geheelen middag de bekende yell van „Ojo! ojo, de oude bisschopsstad" enz. en het Tritonlied ten gehoore bracht, waar de prinses zichtbaar genoegen in had. De met kransen omhangen leden der oude vier van Triton, de winnaars der gouden blikken, roeide een eere-rondje langs het jacht. De prinses wuifde de jongens harte lijk toe. Het was de eerste maal, dat prinses Juliana door haar aanwezigheid heeft blijk gegeven van haar belangstelling voor de studentenroeiwedstryden. De wedstrijden. Aan boord van de kamprechtersboot, het motorjacht „Va Bene" van' den perscom missaris van den Nederlandschen studen- tenroeibond, jhr. H. W. C. Hooft, die zich als steeds een charmant gastheer betoonde, waren we in de gelegenheid de wedstrij den te volgen. In het numrrter jonge vier verschenen aan den start: 1. Njord, 2. Nereus, 3. Aegir, 4. Triton. De boeien waren genummerd van den noordelijken kanaaloever af. Njord was het snelste weg en al spoedig liep de ploeg geleidelijk meer uit. De overi ge ploegen, die verder van den wal en dus niet beschut roeiden, ondervonden direct de onaangenaamheden daarvan. Njord werd winnaar met minstens twee lengten voor sprong van Aegir, dat gevolgd werd door Triton in 8 min. 23 sec. Nereus was ver achter. De winnende ploeg van Njord bestond uit: C. J. F. Houwert (boeg), P. Niks, W. K. Gunst, D. J. Koeleman (slag) en C. Co- hen Tervaert (st.) Overnaadsche twee. Aan start: 2. Triton, 3. Njord en 4. Nereus. Direct na het vertreksein zette Triton schuin koers in de richting van den wal om ver volgens de eerste baan te volgen, hetgeen groote voordeelen bood. Njord en Nereus gaven krachtig party, doch door het goede sturen van Triton le verde dat nochtans weinig resultaat op. De Utrechters wonnen met vyf lengten voorsprong op Njord. Triton: J. Krediet (boeg), J. Th. Kingma, J. S. S. Cohen (st.) in 10 min. 15.8 sec.; 2. Njord (5 lengten) en 3. Nereus (ver). Stuurmanlooze vier. Aan den start kwamen: 2. Njord, 3. Ne reus en 4. Laga. Nereus was zeer snel weg in de richting van den wal, doch kwam juist te laat om voor Njord de eerste baan te kunnen volgen. De stuurboordriemen van Nereus raken de bakboordriemen van Njord, dat appelleerde. Van het geringe oponthoud maakt Laga, da achter was geraakt, gebruik om in te loo- pen. Njord en Nereus zetten spoedig de race voort, maar enkele honderden meters ver der herhaalde zich het spel. Njord appe leerde opnieuw. Op 1000 M. was Njord lengte voor op Nereus, terwijl Laga was a gezakt. Dicht by de Nauernasche vaart ze Nereus een geweldigen spurt in en met vy lengten ging ze als eerste door de finish- 1. Nereus (tijd 8 min. 20.4 sec.)', 2. Njor (vyf lengten) en 3. Laga (ver). Hoewel sommigen verwachtten, dat N reus gediskwalificeerd zou worden, is zulk niet geschied. Wel is Nereus tweemaal me Njord in aanraking geweest, doch dat wa beide malen in baan 1, waar geen van beid recht op kon doen gelden. De winnende Nereusploeg bestond uit: A> C. v. d. Linden (boeg), W. Bais, de Boer en Hoorweg (slag).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6