QemeetUecadeH %i6licaties Jtuzdecuéciek fcPiaakcuêniek r^wré *m I fl mï Wm Wk W 'm 16 'Ut iü IS Financieel Overzicht. i Hl mi KOEDIJK rftl I Justitie mr. W. J. H. Stam, dat verdachte wel een zeer zware schuld op zich had ge laden. Tengevolge van zijn rijden zijn twee jonge menschen gedood. Deze aan rijding is wel onder de meest ernstige omstandigheden geschied. Verdachte ver keerde onder den invloed van sterken drank en reed met onbehoorlijke veel te groote vaart. De officier eischte'dan ook de hoogste straf die het wetboek v. strafrecht voor deze overtreding kent, n.1. negen maanden gevangenisstraf, met ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. HILVERSUMSCHE MAKELAAR VEROORDEELD. Een jaar en vier maanden opgelegd. De vierde kamer der Amsterdamsche arrondissementbank veroordeelde vandaag de Hilversumsche makelaar A. J. O. we gens oplichting tweemaal gepleegd en me- deplegen van valschheid in geschrifte tot een gevangenistraf van een jaar en vier maanden. De verdachte had twee personen onder valsche voorspiegelingen bewogen hem geld te leenen, waarmee hij kostbare in boedels zou kunnen koopen, waarmee hij groote winsten zou maken. Ook had hij by een Amsterdamschen no taris een valsche koopacte doen opmaken om op deze wijze op terreinen hypotheek te kunnen nemen. AGENT MET HAMER GESLAGEN. Op oudejaarsavond had op den Amstel bij de Prinsengracht te Amsterdam een vechtpartij plaats, waarbij een politieagent met een hamer een klap op het hoofd kreeg. De jongeman, die geslagen had, hoorde vandaag door de rechtbank veroordeelen tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar, wegens poging tot zware mis handeling. Zijn vader werd wegens wederspannig- heid tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een derde verdachte, die aan de vechtpartij had deelgenomen, werd vrij gesproken. ,DR." FICK MOET TERECHT STAAN. Vertegenwoordigd door zijn advocaat. Voor den Almeloschen kantonrechter moest gisteren terecht staan de Duitsche wonderdokter K. Fick, wien ten laste was gelegd, dat hij onbevoegd de geneeskunde had uitgeoefend in Hardenberg en om geving. Fick was zelf niet verschenen, doch was vertegenwoordigd door mr. A. Bouwman te te Zwolle, tevens zijn raadsman. Als eerste getuige werd gehoord dr. Zubli te Dedemsvaart, die destijds een open brief geschreven heeft tegen den Duitscher. Hij verklaarde dat verschillen de van zijn patiënten naar den wonderdok ter geloopen waren en dat deze hun ge neesmiddelen voorschreef na hen in de oogen te hebben gekeken. Bij een patiën e was de diagnose geheel verkeerd geweest en het gevolg was geweest, dat de vrouw overleden was. Daarna werd een vijftal getuigen gehoord, die zelf den wonder dokter geconsulteerd hadden. Allen spra ken hun groote voldoening over de be handeling uit. Zij waren niet bij een an deren dokter of specialist geweest. Onmid dellijk na het innemen van druppels, die Fick hun voorschreef voelden zij zich beter. Voor het onderzoek berekende hij niets, -wel voor de medicijnen Da ambtenaar van het O. M. wees in zijn requisitoir op het gevaar van het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde. Hij kon aannemen, dat verdachte te goeder trouw is geweest, doch hij eischte zes maanden hechtenis. De verdediger van verdachte, mr. Bouwman, bestreed, dat hier hechtenis kon opgelegd worden en pleitte voor een boete. Hij had stapels brieven van tevreden patiënten bij zich. Uitspraak over 14 cagen. Dinsdagavond kwam de Gemeente raad in spoedvergadering bijeen. Afwezig was de heer A. Schuur. De voorzitter deelde mede, dat deze ver gadering was belegd om alsnog een besluit te nemen tot verkoop van de nalaten schap van den heer G. IJfs. De voorzitter heeft op het Departement de mededeeling ontvangen, dat geen be zwaar bestaat tegen de aanvaarding der nalatenschap, doch om tot verkoop over te gaan moet opnieuw een besluit worden genomen, omdat bij de goedkeuring der aanvaarding geen machtiging kan worden verleend tot dien verkoop. De voorzitter las daarop het te nemen besluit voor. De heer Hart vroeg of hierin ook het boelhuis is begrepen, waarop bevestigend werd geantwoord. Na bespreking over het tijdstip van verkoop werd besloten den verkoop voor het boelhuis te houden. De heer Hart wilde liever verhuren en wachten met den verkoop, doch hiertegen wordt bezwaar gemaakt in verband met de te verleenen teeltvergunning. De voorzitter zegde toe in overleg te treden met de L. C. O. om bevestiging te verkrygen van de overdracht der teelt- vergunning. De heer Kramer dankte den burgemees ter voor het te dezer zake verrichtte werk. Het besluit werd daarop zonder hoofde lijke stemming overeenkomstig het voor stel genomen. De heer Kramer deelde nog mede, dat nog ontheffing voor aansluiting bij een destructor kan worden verleend tot 1 Juni'1939. Hierna sluiting. HANDELSONDERWIJS TE ALKMAAR. AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor de Handelsschool met vierjarigen cursus te Alkmaar kan vóór 15 JUNI a.s. plaats hebben by den waarn. directeur en wel mondeling des DONDERDAGS en VRIJDAGS van 1 4 uur in het school gebouw aan de Doelenstraat hoek Nieu- wesloot, of schriftelijk met vermelding van volledigen naam en geboortedatum van de(n) candidaat(date), adres van de ouders of verzorgers, laatstbezochte school, en klasse van de Handelsschool, waarin plaats wordt gewenscht. Voor leerlingen, buiten Alkmaar wo nende, moet ook aangifte worden gedaan by het gemeentebestuur van hun woon plaats. Alkmaar, 23 Mei 1936. De waarn. directeur, A. PRINS. KOSTELOOZE KOEPOKINENTING. In de polikliniek van het Centraal Zie kenhuis aan de Wilhelminalaan nr. 11 bestaat de gelegenheid voor kostelooze KOEPOKINENTING op DINSDAG 26 MEI a.s., des voormiddags te 9 uur. Alkmaar, 23 Mei 1936. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. De Duitsche conjunctuurpolitiek is vastgeloopen. Vermindering van het volksvermogen. Nieuwe actie voor devaluatie hier te lande. Her vatting van goudafgifte aan België door de Nederlandsche Bank. Vrees voor nieuwen prijzenoorlog op de Amerikaansche benzinemarkt. Verhooging van het dividend der Koninklijk Petroleum. Volgens de jongste berichten zou men op het Duitsche ministerie van economische zaken bezig zijn met de uitwerking van een programma „tot hervorming van de wereld economie", dat de op economisch-monetair gebied zoo noodzakelijke ontspanning zou moeten brengen, en waarin de middelen tot herstel van de wereldcrisis zouden worden aangegeven. Niet zonder belangstelling mag naar het resultaat van datgene, wat in Duitschland zal worden „uitgebroed", wor den uitgekeken. Niet zoo zeer omdat mag worden verwacht, dat juist van Duitschen kant „het verlossende woord" zal worden uitgesproken, maar veeleer omdat men curiositeitshalve benieuwd mag zijn naar de voorstellen der Duitsche machthebbers, die zelf op financieel en monetair gebied hoe langer hoe meer vast dreigen te loopen, ten gevolge van de door hen gevolgde economi sche politiek. Men tast stellig niet ver mis, wanneer men aanneemt, dat de Duitsche pannen zullen gaan in de richting van een internationale valuta-overeenkomst, geba seerd op de aanpassing van de „goudvalu ta's" aan het koersniveau van Pond en Dollar. Een dergelijke oplossing van het valuta probleem zou Duitschland zeer zeker pas sen. Hoewel de waardevastheid van de Mark gezien de vele soorten sterk gede- precieerde Sperrmarken nog slechts een fictie is, heeft men, om binnenlandsch-poli- tieke overwegingen, tot dusverre aan deze fictie krampachtig vastgehouden. Het blijkt echter hoe langer hoe moeilijker, haar te handhaven, en het zou stellig een uitkomst voor de Duitsche machthebbers zijn, wan neer zij „met fatsoen" van de waardevaste Mark zouden kunnen afkomen, d.w.z. wan neer de devaluatie in Duitschland gevat zou worden in het kader van een internationale overeenkomst tot terugkeer naar stabiele valuta-verhoudingen. Van den strijd, die in den boezem der Duitsche regeering ten aanzien van de financieele en monetaire politiek wordt ge voerd, is het een en ander naar buiten uit gelekt door de benoeming van minister Göring tot controleur van de deviezen-toe- wijzingen aan de diverse departementen. Het ligt in den lijn van de Duitsche con junctuur- en bewapeningspolitiek, dat deze departementen elk voor zich aanspraak ma ken op een zoo groot mogelijk deel van de beschikbare deviezen, maar het is duidelijk, dat zij hierbij in botsing moeten komen met de grenzen, die de economische noodzake lijkheid stelt. Van een gezonde financieele politiek is in Duitschland reeds sinds lang geen sprake meer geweest. Sinds bijna drie jaar is er een „Ausgaben"- en „Ankurbelungpolitik" gevolgd, die gefinancierd is met wissels en hierdoor de Duitsche schuld met vele mil- liarden heeft doen stijgen. De hoop, dat de uitgaven in de toekomst een voorschot op inkomsten zouden blijken te zijn, m.a.w. dat de kunstmatig verbeterde conjunctuur automatisch tot zeer veel hoogere in komsten uit de belastingen zou leiden, is slechts voor een zeer gering deel vervuld. En ook de verwachting, dat de door den Staat verstrekte opdrachten een opbloei van het bedrijfsleven zouden uitlokken, is niet uitgekomen, omdat daartegenover een ver mindering der bedrijvigheid bij de export industrieën heeft gestaan. Men heeft dan ook in Duitschland reeds sinds eenigen tijd een anderen weg moeten inslaan. Na de jaren van zooveel mogelijk uitgeven, van werkverschaffing en financiering hiervan door credietpapier is een periode gekomen, waarin er naar gestreefd werd, door bijzon dere maatregelen den export te bevorderen en tegelijkertijd zooveel mogelijk op de uitgaven te sparen. Niet slechts op de uit gaven van staatswege, ten aanzien waarvan de spaarpolitiek van dr. Schacht in botsing komt met de eischen van de hoofden der verschillende departementen; maar ook op de uitgaven van het publiek. Nadat jaren achtereen het publiek het parool had gekregen, om zijn geld te laten rollen, teneinde werk aan den winkel te brengen, wordt thans steeds meer aange drongen op sparen en kapitaalvorming. Men zit echter met de gevolgen van de vroegere uitgaven-politiek; het Duitsche volksvermogen is sterk verminderd en de armoede aan kapitaal maakt het vrijwel on mogelijk, te geraken to't consolidatie van de meer dan 10 milliard groote vlottende schulden en de nog te verrichten staatsuit gaven te financieren. Tot dusverre heeft het Rijk zich nog een deel van de benoodigde gelden weten te verschaffen door het op nemen van leeningen bij de spaarkassen, de verzekeringsmaatschappijen, de hypotheek banken, enz. die tot het verstrekken van deze gelden worden gedwongen. Deze gang van zaken maakt het publiek echter hoe langer hoe meer terughoudend en tegelij kertijd leidt de vrees voor devaluatie van de Mark tot een uit de vroegere infla tie-periode bekend „Flucht in die Sach- werte", vooral tot uiting komende in een groote vraag naar huizen. Als een licht punt in de Duitsche situatie zou de toe neming van den export in de laatste maan den kunnen worden aangemerkt (het uit- voeroverschot bedraagt voor de eerste maanden van dit jaar Mk. 87 millioen tegen een invoeroverschot van Mk. 169 millioen in dezelfde periode van het vorige jaar.) ware het niet, dat men bij de stijging van den export te doen heeft met een „dum ping" op groote schaal, die de Duitsche volkshuishouding in haar geheel aanzien lijke bedragen kost, in den vorm van ex portsubsidies enz. Ook deze politiek zal op den duur niet kunnen worden volgehouden. Ziet het er in financieel en monetair op zicht bij onze Oostelijke naburen dus vrij troosteloos uit, ook voor Frankrijk zijn de vooruitzichten nog eerder ongunstiger ge worden. Wat er zoo nu en dan uitlekt Van de financieele plannen der nieuwe regee- rine, is weinig geschikt, om de rust te doen terugkeeren en de franc heeft zich dan ook. in de laatste dagen weer minder goed ge houden Tegelijkertijd is ook de druk op de andere goudvaluta's^ den gulden en den Zwitserschen franc, weer toegenomen. Wat den gulden betreft, heeft de nieuwe actie voor devaluatie hier te lande, in den vorm van een adres aan de regeering van een aantal vooraanstaande ondernemers, geen nieuwe onrust verwekt. Men ziet blijk baar in, dat het hierbij niet een kwestie be treft, welke door een adres aan de regee ring, welke handteekeningen dit ook moge dragen, kan worden beslist, terwijl het adres bovendien geen nieuwe gezichtspun ten opent, die de regeering zouden kunnen nopen, een wijziging in haar houding in overweging te nemen. De stemming op de beleggingsmarkt is dan ook zeer kalm gebleven en de koersen voor Nederlandsche en Ned. Indische staats fondsen, voor gemeenteleeningen e.d. zijn slechts zeer weinig veranderd. De meerdere spanning op de valutamarkt heeft zich ech ter wel weerspiegeld in de verhoudingen op de geldmarkt. De noteering voor particulier disconto is geleidelijk iets aangetrokken; zij beweegt zich echter nog steeds ca. 1/4 beneden het officieele rentetarief van de Nederlandsche Bank, zoodat de kwestie van een disconto-verhooging nog niet actueel is gewerden. Ook gouduitvoer uit ons land heeft nog niet op groote schaal plaats gevonden. Al len de Belgische valuta heeft in de afge- loopen week een oogenblik den stand be reikt, waarop goudexport naar dat land loonend werd. Na de devaluatie van de Belga had de Nederlandsche Bank zich aan vankelijk op het standpunt gesteld, dat Bel gië niet meer te beschouwen was als een land, waar wettelijk de gouden standaard gold. Enkele weken terug echter heeft de Belgische regeering verklaard, dat de nieu we goudpariteit van de Belga als defini tief moet worden beschouwd en naar het schijnt heeft zij bovendien tegenover de Nederlandsche Bank bevestigd, dat zij, wanneer de koers van den gulden in Bel gië daartoe aanleiding mocht geven, goud voor uitvoer naar Nederland zou vrijgeven. Onder deze omstandigheden zijn ook de be zwaren van de Nederlandsche Bank tegen goudafgifte aan België vervallen en thans is voor het eerst sinds langen tijd dan ook weer goud uit ons land naar België geëx porteerd. Een grooten omvang heeft deze goudafeifte echter nog niet aangenomen. De dollarkoers beweeft zich om en nabij 1.48. Op dezen prijs is gouduitvoer naar Amerika nog niet loonend, maar wel blijft hij binnen het bereik der mogelijkheden liggen. De onbevredigende internationale .toe stand, zoowel op politiek als op economisch en monetair gebied, is oorzaak, dat de aan- deelenmarkt een sterke terughouding aan den dag blijft leggen. Het verloop van de New-Yorksche beurs heeft ditmaal ook geen stimulans voor de markt gevormd, doordien de stemming aldaar al even ongedecideerd is als die op de Europeesche fondsenmark- ten. De gunstige invloed van de voorgeno men wijziging in de belastingvoorstellen van president Roosevelt schijnt geheel te zijn uitgewerkt en op sommige dagen is de stemming in Wallstreet zelfs beslist flauw geweest. Verwacht moet worden, dat de New-Yorksche beurs in de naaste toekomst sterk onder den invloed zal staan van de binnenlandsche politieke ontwikkeling en dat de aanstaande verkiezingen hun schadu wen steeds meer vooruit zullen werpen. Hiertegenover staat, dat de binnenkort plaats vindende uitkeering van de bonus aan de oudstrijders vermoedelijk tot een toeneming van de vraag naar verbruiksgoe- deren zal leiden, waarvan het bedrijfsleven althans tijdelijk zal kunnen profiteeren. Of deze factor echter een voldoende tegenwicht zal vormen voor de terughouding in ver band met de politieke ontwikkeling moet worden afgewacht. Tot de jongste koersdaling op de New- Yorksche beurs heeft ook de minder gunsti ge ontwikkeling van de markt voor ver schillende grondstoffen bijgedragen. Vooral berichten over de mogelijkheid van een hervatting van den prijzenoorlog op de markt voor ruwe petroleum en benzine hebben een onprettigen indruk gemaakt. Reeds thans wordt in sommige gebieden benzine tegen lagere prijzen dan de officieel geldende aangeboden. In Ohio hebben de groote maatschappijen den benzine-prijs zelfs met 2 dollarcents per gallon verlaagd, waarmede zij het voorbeeld van de groote onafhankelijke maatschappijen hebben ge volgd. De vrees neemt toe, dat de overpro- Onze Derde Mei-Opgave. Een Kruiswoord-puzzle. We laten hieronder de geheel ingevulde puzzle volgen. Bepaalde moeilijkheden leverde zij voor onze geroutineerde puzzle- laars niet op. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der Mei serie) Hoe duur is de weg? Een weg is precies 17'/» K.M. lang en 13 M. breed. Deze weg wordt bestraat met klinkers van 20 c.M. lang en 4 cM. breed Elke klinker kost 4% cent. De straatmakei die het werk moet uitvoeren krijgt 1 cent voor het plaatsen van 8 steenen. Bij hei werk breekt 1/16 van de steenen, die als waardeloos moeten worden wegge worpen. Hoe duur komt het geheeie werk? Oplossingen (2 p.) liefst, zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 29 Mei 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de AJkmaarsche Courant. ductie, die momenteel in de Amerikaansche petroleumindustrie valt waar te nemen, en waarop wij reeds eerder de aandacht heb ben gevestigd, het prijsverloop in de naaste toekomst sterk zal beïnvloeden. In de op 13 Mei geëindigde week heeft de petroleum- productie gemiddeld 3.008.000 vaten per dag bedragen, waarmede alle vorige records ge slagen zijn. Het vorige hoogte-record werd geregistreerd in Augustus 1929 met 2.935.000 per dag; ook daarna heeft het prijsniveau een sterke inzinking vertoond. De sterke vergrooting der productie is een gevolg van de stijging der prijzen in het laatste halfjaar, die een aanmoediging heeft gevormd voor de boorbedrijvigheid. Gemeld wordt, dat in Februari b.v. in Oost-Califor- nië 3530 bronnen waren aangeboord tegen slechts 90 in Januari; in Oklahoma en Loui- siana stijgt de productie eveneens snel. De autoriteiten schijnen het nog altijd niet in hun hand te hebben, om de productie onder controle te houden. Zoo wordt een nieuw petroleumveld in Louisiana geëxploiteerd door de onafhankelijke Pelican Oil Co., wel ker productie-contingent slechts 500 vaten per dag bedraagt, maar die in werkelijk- héid 50.000 vat per dag produceert. Er is weliswaar een klacht tegen de onderneming ingediend, maar „op z'n Amerikaansch" wordt aan het desbetreffende bericht toege voegd, dat de Mij. (die een petroleumlei- ding naar Texas heeft aangelegd) groote, invloedrijke aandeelhouders bezit, zoodat het de .vraag is, of men met de actie iets zal bereiken. Indien de prijzen op de petroleummarkt tengevolge van de sterke stijging der pro ductie weder ineen zouden storten, dan zou de periode van behoorlijke winsten voor de petroleumondernemingen ook weder tot het verleden behooren. In het af geloopen jaar hebben de meeste Amerikaansche petro- leummaatschappijen zeer bevredigend ge werkt. De netto-winsten van 25 der grootste petroleumconcerns hebben in 1935 in totaal 278 millioen bedragen, d.i. 126 of 75 pCt meer dan in 1934. Hierbij waren eenige maatschappijen, die in het vorige jaar nog met tekorten werkten en voorts eenige, die sedert 1930 niet zoo'n groote winst hadden kunnen behalen. De winst der Standard Oil of New Jersey was van 45.6 tot 62.8 millioen gestegen. De jongste berichten heb ben echter tot gevolg gehad, dat de belang stelling voor Amerikaansche olieshares, die langen tijd zeer levendig was geweest, sterk is verminderd, waardoor de koersen zijn af gebrokkeld. Aanvankelijk hebben ook aandeelen der Koninklijke Petroleum Mij. van de berich ten over de prijsdaling in Amerika te lij den gehad, maar de stemming voor dit fonds verbeterde, toen bekend werd, dat het divi dend over het afgeloopen jaar de te dien aanzien gekoesterde verwachtingen nog overtreft. In plaats van 10 pCt., zooals alge meen ter beurze verwacht werd, zal de Ko ninklijke n.1. een dividend van 10 pCt. uitkeeren, waardoor de uitkeering van het voorafgaande jaar met 3 pCt. wordt over troffen. Afgaande op deze aankondiging, mag men aannemen, dat het binnenkort ,e publiceeren jaarverslag ook zeer gunstige bedrijfsresultaten zal aantoonen. Alleen al voor de uitkeering van dit dividend is rond 15 millioen meer noodig dan voor de di videndbetaling van het vorige jaar. Op de overige afdeelingen der Amster damsche beurs is niet veel omgegaan. Rub- berverbruik in de Ver. Staten voor de maand April werd gemeld, die de verwach tingen nog heeft overtroffen, terwijl ook de voorraden zoowel in Amerika als in Enge land belangrijk zijn afgenomen. Op de rub- bermarkt is echter niettemin een kleine re actie ingetreden en hiervoor is de rubberaf- deeling op de Amsterdamsche beurs des te gevoeliger, omdat men toch al teleurgesteld is in de financieele resultaten van de Ned. Indische rubberondernemingen over het af geloopen jaar. Een verlaging van het uit voerrecht op bevolkingsrubber met 1 per 100 K.G., nadat dit twee maal achtereen met telkens 1 was verhoogd, heeft geen invloed op de markt gehad. Tabaksaandeelen trokken weinig belang stelling; de verbetering in de bedrijfsresul taten, tengevolge van de hoogere opbrengst der tot nu toe verkochte tabak en de goede verwachtingen voor de nog te verkoopen partijen, zijn thans wel grootendeels in de koersen verdisconteerd. Van suikeraandee- len zijn H.V.A.'s wat in koers teruggeloopen: aandeelen Javasche Cultuur Mij. werden ongunstig beïnvloed door het jaarverslag, dat een exploitatie-verlies op de suikerfa brieken aantoont van 306.000. Daarentegen tonden aandeelen Ned. Handel Mij. onder de nawerking van het bevredigende jaar verslag en de aankondiging van het divi dend van 4 pCt. nog wat verder in koers op hopen. Van industrieele fondsen zijn Phi lips wat in koers teruggeloopen; aandeelen Unilever zijn ex-dividend verhandeld en hebben de helft hiervan meteen ingeloo- pen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 pCt. Nederland 98 11/16, 98 3/8, 89%; 4 pCt. Ned. Indië 96, 95 3/8, 95 9/16; 4 pCt. Frankrijk 69i/£, 70 5/8, 68 3/4; 3'4 pCt. 's-Gravenhage 92 1/8, 93; 4 pCt. Ned. Ind. Spoor (1912) 76 7/8, 75%, 75 7/8; Shell Union Corp. 10 11/16, 101/8; Phillips Petroleum 257, 258 1/4 256' 759; Amsterdam-Rubber 118 1/4, 115; Indische Rubber 95 93%; Oost Java Rubber 104, 96%'; Deli Batavia Mij. 180, 174; Deli Mij. 212J-^210; Handelsver. „Amsterdam" 225, 218%; Javasche Cultuur 116, 118%, 113; Koloniale Bank 47, 47 15/16, 46 3/4; Philips' 185 3/4, 183%; Unilever 111 1/8 sum" div., 110 ex div. Ford Automobielfabr. 204i/2, 209 1/4. Probleem 596 R. Büchner ïjéwm. wm '4' k wm m i j ■m a b c o e t g ti Tweezet. 1. Df5. Eindspel 987 N Griqoriew a bcdelgh Wit speelt en wint. 1. Kf2 Kf7 2. Ke3 Ke7 (Ke6 3. Kd4 be spoedigt de gebeurtenis) 3. Ke4! (dit wint alleen b.v. 3. Kd4? Ke6 4. Ke4 d5t enz 3. Ke6 4. Kd4 Ke7 (d5 dan 5 Kc5) 5 Kd5 Kd7 6. eS. KdS 7. Kc6 Kc8 8. c4' Kd8 9 b6 Kc8 (of cb6 10. Kd6! Kc8 11 Kc6 en wint) 10. bc7 d5 11. Kd5 Kc7. 12 Kc5' eï wint. Eindspel 988. Prof. J. Pallas. mvi. Sa ffl WW ■iSA/Sj a bcdeigh Wit speelt en houdt remise. 1. Kg3 (eenige goede zet: ook in het vervolg moet wit steeds de beste zet doen om verlies te verwijderen)

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11