DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Katholieke kerk BRITSCHE DEFENSIE WORDT GEORGANISEERD. Zal de Alkmaarsche Kaasmarkt verdwijnen No. 121 138e Jaargang Een rapport over de kwetsbaarheid van slagschepen, de organisatie van de vloot, het leger en de luchtmacht, en de voorziening van levensmiddelen in oorlogstijd. „BINNEN 24 UUR PARAAT ZIJN". Noodlottige brand in boerderij. Twee kinderen in de vlammen omgekomen. tegen NationaalSocialisme. N.S.B.-ers en andere aanhan gers van het fascisme wor den niet toegelaten tot de Heilige Sacramenten. Wat heeft men gedaan om dit te verhinderen? Laat men samenwerken om nog te redden wat er te redden valt. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprqs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Los&e nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.26, grooto contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 23 Mei 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Sir Thomas Inskip, de onlangs benoem de minister voor de coördinatie van de Britsche defensie, heeft in het Lagerhuis zijn eerste groote rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van den aard en den omvang van de taak, waaraan hij zich se dert de negen weken, dat hij in functie is, heeft gewijd. De minister stelde het Huis op de hoogte van de onderzoekingen door hem ingesteld betreffende de kwetsbaar heid van slagschepen, de organisatie van de vloot, het leger en de luchtmacht, en de levering van levensmiddelen in oor logstijd. Eveneens van de voorbereidende maatregelen getroffen om te verzekeren dat de industrie op voldoende wijze kan voorzien in de behoeften van de defensie diensten en in het bijzonder voor de uit breiding van de luchtmacht. Sir Thomas begon met een uiteenzetting van het verschil in opvatting tusschen de oppositie en de aanhangers der regeering. Eerstgenoemden meenen, aldus de minis ter, dat er iets onheilspellends zi'; in de voorbereidingen, die het land thans moet treffen, terwijl laatstgenoemden er, even als ik, van overtuigd zijn, dat de Britsche verdedigingsplannen geen enkel land ter wereld zullen verontrusten, doch integen deel de veiligheid in de wereld zullen ver- grooten. De minister wees er verder op, dat aan gezien de defensiediensten gereed moeten zijn om deel te nemen aan een collectieve actie volgens het Volkenbondspact, onder omstandigheden, welke zich geheel on voorzien kunnen voordoen, een nieuwe factor is ontstaan bij de problemen, ver band houdend met de eischen voor de voltooiing van het verdedigingstelsel. Bij zyn bespreking van het werk der sub-commissies van de „commissie voor de verdediging van het Britsche rijk", zeide de minister, dat het onderzoek dezer commissie zich uitstrekt over de slagsche pen, de vloot in het algemeen,, de lucht macht en het leger. Het heeft een zekere aantrekkelijkheid, aldus de minister, groote plannen te over wegen en grootsche beslissingen te nemen, doch mijn neigingen gaan niet in deze richting. Nochtans zal ik voor geen enkel besluit terugdeinzen, hoe belangrijk dit ook moge zijn, indien ik er maar van overtuigd ben, dat het noodzakelijk is. Sir William Beveridge had zich bereid verklaard, als voorzitter op te treden van een subcommissie, die een onderzoek in stelt naar al wat van belang is voor de Levering van levensmiddelen in oorlogs tijd, zooals het vervoer, de opslag, de distributie en de productie in het binnen land. Alle kanten van de voedselvoorzie ning zouden in overweging worden geno men. Voor de defensieproblemen waren wetenschappelijke onderzoekingen van groot belang, en voor de opstelling der plannen werd gebruik gemaakt van de diensten van vooraanstaande geleerden. Daarvoor in aanmerking komende firma's, die zich gewoonlijk bezig houden met voorziening in de behoeften in tijd van vrede, waren geclassificeerd, geïn specteerd en ingedeeld bij de verschillen de diensten der departementen. Er was een zorgvuldig plan opgesteld, dat niet slechts behoeften omvatte als de produc tie van granaten en onderdeelen van gra naten, doch ook voorzag in de behoefte waarop vroeger door Lloyd George en sir Austen Chamberlain was gewezen, n.1. Productie van werktuigen en onderdeelen. Binnen enkele dagen hoopte de minister orders te kunnen geven voor de noodza kelijke bespoediging van de productie daarvan. De vliegtuigindustrie. Wat de uitbreiding der vliegtuigin dustrie betreft, noodig tengevolge van de verdrievoudiging van de luchtmacht, zei- de de minister, dat maatregelen werden genomen om ook in het plan op te nemen d« automobielfabrikanten, die als ïeserve- producenten zouden moeten dienen. Hun is verzocht nieuwe gebouwen op te richten of tot uitbreiding van bestaande gebouwen over te gaan, voor rekening van de regeering. Zij zouden een bepaa vergoeding ontvangen voor het be omdat de gebouwen en terreinen, eigendom der regeering blijven, voor rend onderhouden en paraat geho zullen moeten worden. Naar aanleiding van een vraag Winston Churchill omtrent de snelheid der productie en de prioriteit der ïege ringsorders herinnerde Inskip het Lager huis eraan, dat de regeering geen dwang maatregelen had. Churchill was, zeide Inskip, natuurlijk onder den indruk van het voorbeeld van buitenlandsche regee ringen, die feitelijk een groot deel van haar industrieele stelsels op oorlogsleest hadden geschoeid, en noodigde de Brit sche regeering uit desgelijks te doen. Maar de regeering deed pogingen om goede re sultaten te bereiken, zonder het normale bedrijf overbodigen last te bezorgen. Inskip zeide echter, dat het denkbaar was, dat de gang van zake de regeering zou kunnen dwingen in haar houding ver andering te brengen. Sir Archibald Sinclair (onafhankelijk liberaal), wiens interpellatie aanleiding was geweest tot de rede van Inskip, had er aan het begin der zitting over ge klaagd, dat de regeering niet openhartig is wat betreft haar voorbereiding van de defensie en haar mededeelingen over den internationalen toestand in het algemeen. Hij vroeg de regeering het land en het Huis beter op de hoogte te stellen van de werkelijke gevaren dezer situatie. Weini gen zullen ontkennen, aldus spreker, dat die gevaren bestaan. Wij zien het lot van Abessinië, wij beginnen vaag te gevoelen, hoe de politieke tendenz van Italië is, wij stellen vast, dat dit land in het nabije Oosten een dreigende strategische positie heeft verkregen, gedeeltelijk door de zwakheid der Britsche regeering. Verder weg zien wij de expansie-poli tiek van de militaire partij in Japan, wij zien ook datgene, wat men de „vlugge en dreigende herbewapening" van Duitsch- land heeft genoemd. Spreker sprak verder van een slechte leiding bij de defensie en meende, dat be zuinigd kon worden, indien de Volken bondsleden elkaar aanvulden en niet eikaars tegenstanders waren. De leider der Labour-oppositie Attlee critiseerde in beginsel de reorganisatie der defensie en meende, dat het kabinet de vloot van 1936 aanpast aan de behoef te van 1914. Oud-minister Winston Churchill, die na Inskip het woord voerde, noemde de Brit sche herbewapening te langzaam en te on voldoende. De coördinatie-minister, die moet zorgen voor de uitrusting en de leveringen, kan niet de andere problemen behandelen, zooals de handhaving van het Britsche overwicht in de Middelland- sche Zee in verband met de nieuw ge schapen situatie, de combinatie van luchtmacht, leger en vloot in dat gebied, de militaire waarde van Rusland, de mo gelijkheid van invallen van uit de lucht, waarbij spreker niet alleen dacht aan bombardementen, maar vooral aan het overbrengen van groote troepenafdeelin- gen naar een land, waar niemand gewa pend is, en waar die troepen dus belang rijke strategische punten zouden kunnen bezetten. Ook de bevoegdheid van den mi nister acht Churchill onvoldoende. Men toone mij een enkele plaats in de wereld, aldus Churchill, waar men ook maar de geringste verbetering kan con- stateeren. De herbewapening wordt in een omvang, die iemand wanhopig maakt, met geweldige snelheid voortgezet. Geheel Europa wapent zich en bereid zijn oor logindustrie voor. Aan het andere eind der wereld wapent Japan zich en bereikt een hoogtepunt van nationalistische agi tatie. Alle gevaren van een jaar geleden, vertoonen zich thans in een ernstiger vorm, de eenige nieuwe factor is het groo te antagonisme, dat tusschen ons en Italië is ontstaan. Hoe groot zal het Duitsche leger, of de Duitsche luchtmacht in 1938- 39 zijn? De resultaten van uw werk zul len immers pas in die jaren blijken. Waar om stelt gij niet direct een ministerie van Munitie in, waar ik de regeering drin gend om verzocht heb? Het overwicht van Duitschland ligt in zijn potentieel en de organisatie zijner productie. Laat men openlijk spreken en ons op de hoogte stellen van de reusach tige afmetingen der Duitsche oorlogspro ductie. Sir Thomas Inskip heeft nog ver klaard, dat de twee voornaamste doeleinden der regeering zijn: le. Voorziening in de leemten in de defensie, ontstaan door de nalatig heden in de afgeloopen vier of vijf jaar. 2e. Voorbereiding van het vormen van reserves en van den geregelden aanvoer. Mocht het onweer bóven onze hoofden losbarsten, dan zouden wij, aldus Inskip, waarschijnlijk niet veel tyd hebben om onze productie te organiseeren. Het is van vitaal be lang, dat wij gereed zijn opdat de productie-capaciteit binnen 24 uur in elke richting gedirigeerd kan worden, of verdubbeld en zelfs verdrievou digd. Nadat Inskip zijn antwoord had beëin digd, werd een door de liberalen inge diende motie, voorstellende den begroo- tings-post, behelzende het traktement van den minister van defensie, te verla gen, met 270 tegen 115 stemmen ver worpen. Gisternamiddag heeft in de hooi bergplaats van de nog nieuwe boer derij van J. Bussemakers in het ge hucht Steeg, onder de gemeente Sevenum in Limburg, een brand ge woed, waarby twee kinderen van het landbouwersgezin, een driejarig meisje en een vijfjarig jongetje, om het leven zijn gekomen. Buren ontdekten, dat er rook uit het dak van het gebouw kwam, waar op zij toesnelden en de bewoners waarschuwden. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd, die weldra onder leidingvan burgemeester Everts ter plaatse was. Toen men met het blusschingswerk wilde beginnen, deed men de vreeselijke ontdekking, dat onder aan de trap de klompjes van de beide kinderen stonden, zoodat de kleinen op den hooischelf aan het spelen moeten zijn geweest. Alles werd in het werk gesteld om de kinderen van den vuurdood te redden, doch tevergeefs. Aangezien geen hulpgeroep werd gehoord, moet worden aangenomen, dat de kinderen door den rook zijn gestikt. Na een kwartier, nadat eerst de dak bedekking, bestaande uit asbestplaten, was verwijderd, werden de verbrande kinderlichaampjes gevonden door den heer J. S. Arts, die, gewapend met een rookmasker, naar boven was geklom men. Den brand zelf had men vrij spoe dig onder de knie. Het vuur kon tot den hooischelf worden beperkt, aan gezien deze door brandvrije schotten van de overige gedeelten van de boer derij gescheiden is. Deze tragische brand heeft in de plaats en omgeving diepe verslagen heid gewekt. De volgende officieele mededeeling zal morgen in alle r.k. kerken in Neder land van den kansel worden voorge lezen: De aartsbisschop, de bisschoppen van Nederland aan de hun toevertrouwde geloovigen, zaligheid in den Heere! Beminde geloovigen. Voor ruim twee jaar hebben wij in een herderlijk schrijven gewaarschuwd tegen de ge vaarlijke stroomingen van onzen tijd, vooral op staatkundig gebied. Ofschoon ons schrijven duidelijk genoeg was, hebben sommigen door gewrongen uit leg daarvan misbruik gemaakt. Het feit, dat de gevaren, waarop wij toen wezen, duidelijker aan het licht zijn getreden, maakt het ons tot plicht nogmaals het woord tot u te richten. Wij blijven heilig overtuigd, dat de kerk in ons vaderland in hooge mate geschaad en dat zelfs haar heilzame Zooals wij gister in onze stadseditie pu bliceerden, hebben de leden van den toen hier vergaderenden Bond van Zuivelfabrie ken op Coöperatieven grondslag met 124 te gen 23 stemmen besloten in Alkmaar een kaasbeurs te stichten en heeft het bestuur daarna medegedeeld, dat het zich met het gemeentebestuur over het beschikbaar stel len van een lokaliteit daarvoor in verbin ding zal stellen. Is dit een dreigement om pressie te oefe nen op het gemeentebestuur opdat dit voor de markt nog grootere offers zal brengen, de wik- en weegloonen zal verlagen en de han del nog vlotter zal doen verloopen? Menis door de uitspraak van een zoo machtige groep van fabrikanten voor een onaangename verrassing gesteld en het heeft den schijn of zelfs het bestuur vair den Bond op een zoo definitieve uitspraak niet had ge rekend. Alkmaar en de kaasmarkt zijn sedert eeuwen zoo nauw met elkaar verbonden, dat het eigenlijk een beetje belachelijk is als op een vergadering van een producenten-orga nisatie tusschen twee agendapunten even een bespreking wordt gehouden of men voortaan een kaasbeurs dan wel een kaas markt zal hebben, waarna plotseling de beurs met overgroote meerderheid van stem men als de toekomstige handelsplaats wordt aangewezen. Men heeft er over laten rapporteereri en de rapporteur, die de financieele voordeelen van een beurs sterk op den voorgrond stel de, durfde ten slotte geen conclusie trekken omdat ook hij besefte wat de unie ke marktreclame voor stad en product be- teekent. Wanneer een uitspraak als die, welke gis teren gedaan is een zeer ernstige bedreiging van onze markt is, misschien zelfs onze markt in de naaste toekomst heeft uitge schakeld, had men het dan in Alkmaar zoo ver mogen laten komen? Wat deed het gemeentebestuur om dit ge vaar af te wenden, welke besprekingen zijn er met belanghebbenden gehouden, welk offer van beteekenis is er gebracht om Alk- maar's grootste bezienswaardigheid te kun nen behouden? Hoewel de heer Grondsma reeds vroeger een waarschuwend geluid deed hooren de batteerde de Raad eindeloos over een paar verplante struikjes in Den Hout en zag niet dat onze markt in levensgevaar verkeerde. Wat hebben de kaasdragers en kaaszet- ters, de direct belanghebbenden, gedaan om dezen aanslag op hun bestaan af te wenden? Wat deed de V.V.V. nu er gevaar dreigde, dat de vreemdelingen ons weldra in den steek zullen laten als Alkmaar een stadje zonder bezienswaardigheden is geworden? Wat heeft de middenstand gedaan om te voorkomen, dat eenige duizenden gasten des Vrijdags onze winkels, lunchrooms en café's niet meer zullen bevoordeelen? Wat deed het bestuur van den Coöpera tieven Bond wanneer het althans zelf het behoud van deze markt wenschte om door besprekingen met B. en W. voordeelen te verkrijgen, waardoor men ter vergade ring de leden had kunnen beïnfluenceeren? Welk krachtig geluid is er van B. en W. en de hoofdambtenaren op het laatste oogenblik nog ter vergadering zelf gehoord om een dergelijke ramp voor onze gemeente te voorkomen? Er is van dat alles zoo goed als niets ge bleken en het eenige excuus daarvoor kan zijn, dat men dezen stemmingsuitslag niet verwacht had, dat men er min of meer door overrompeld is geworden. Wij geloovén, dat een zoo duidelijk uit gesproken voorkeur der fabrikanten inder daad een verrassing geweest is, maar dat hij tot uiting kwam is het bewijs van een mogelijkheid, welke toch zeker voorzien had moeten worden. Misschien is het feit, dat vele fabrikanten medestemden, die in Purmerend de beurs bezoeken en anderen, die evenmin iets met onze markt hebben uit te staan, een factor, die het gevaar minder dreigend maakt dan het zich op 't eerste oogenblik liet aanzien. Misschien is het nog niet te laat, misschien kan er nog propaganda voor behoud van onze markt gemaakt worden al is het dui delijk, dat zooiets na de thans gevallen uit spraak veel moeilijker is dan wanneer het daarvóór gebeurd was. Wellicht kunnen ook de handelaren nog wat bereiken wanneer zy duidelijk hun voorkeur voor het koopen op de markt de- monstreeren. Er is in de pers genoeg op het gevaar ge wezen, er zijn pro- en contra-beschouwingen over kaasmarkt en kaasbeurs gehouden, wij hebben duidelijk naar voren gebracht wel ken slag Alkmaar zal treffen als er een uitspraak mocht komen zooals er thans in derdaad een is verschenen. Alkmaar, dat met den kaashandel eeuwen lang door dit traditioneel gebeuren is ver bonden, Alkmaar, dat zijn bekendheid aan zijn wereldberoemde markt ontleent, dat zich een plaats, vgroyecd heeft, in, de rij der steden welke de vreemdelingen niet mogen overslaan, dreigt zijn grootste bezienswaar digheid te verliezêneri dat is een fèit van zoo groote beteékenis, dat wij alsnog het ge meentebestuur en allen, die bij het behoud van de markt ook maar eenigszins geïnte resseerd zijn, zouden willen toeroepen: tracht te redden, wat er nog te redden is! Spreek nog eens met de fabrikanten, breng desnoods belangrijke offers, doe al het mogelijke om dit besluit ongedaan te maken, want het verlies van onze kaasmarkt is het zwaarste verlies, dat Alkmaar ooit zou kunnen lijden. werking grootendeels onmogelijk zou gemaakt worden, als de beweging van het nationaal-socialisme de overhand zou krijgen. Daarom verklaren wij, als herders uwer zielen, die diep onze verantwoordelijk heid gevoelen, dat zij, die aan deze par tij in belangrijke mate steun verleenen, niet tot de Heilige Secramenten kunnen worden toegelaten. De volgzaamheid, dierbare geloovi gen, die gij zoo dikwijls in moeilijke omstandigheden betoond hebt, doet ons vertrouwen, dat gij ook nu naar het woord van uw bisschoppen zult luiste ren. En zal dit, ons herderlijk schrijven, op Zondag 24 Mei a.s. in alle tot onze kerkprovincies behoorende kerken, als mede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld, onder de vastge stelde heilige diensten op de gebruike lijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 6den Mei 1936. Volgen de onderteekeningen: dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht; P. A. W. Hopmans, bischop van Breda; A. F. Diepen, bischop van 's-Hertogen- bosch; dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond; J. P. Huybers, bisschop van Haarlem. Wij herinneren eraan, dat in den brief van de r.k. bisschoppen, van 11 Februari 1934 o.m. gezegd werd: De bisschoppen mogen en zullen niet dulden, dat personen, die functies bek'.ee- den, welke meer direct aan hun rechtsmacht zijn onderworpen of als vertegenwoordiger der katholieke actie kunnen worden be schouwd, ijveren voor fascisme, of nationaal socialisme, of zich bij een dier groepen aan sluiten. Zoowel aansluiten als actie verbie den wy aan onze priesters, geestelijke per sonen, aan leden van kerk en armbesturen, aan leiders van katholieke organisaties of instellingen, alsook aan al degenen, in het katholieke onderwys werkzaam, en voor zoover zij aan de bischoppelijke rechtsmacht onderworpen zyn. Het dagblad „De Tijd" her.nnert er aan, dat graaf De Marchant et d'An- sembourg destijds heeft verklaard z.cb uit de N.S.B. te zullen terugtrekken, als dit verbod zou worden afgekondigd. 'f

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1