DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na de groote Belgische verkiezingen. No. 124 Woensdag 27 Mei 1936 138e Jaargang Een overwinning van „Rex" in Wallonië en verdubbeling van het aantal Vlaamsch- nationalistische mandaten in Vlaanderen. Communistische vooruitgang. Bewogen politieke dagen op komst? HET BELGISCHE KABINET AFGETREDEN Ontslag door den koning aanvaard. Groot zedenschandaal in de residentie. Verschillende hooge ambtenaren gearresteerd. De roofoverval op een chauffeur. Smokkelaar door kogel getroffen en gedood. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: T]. N. ADEMA. (Van onzen correspondent). Brussel, 25 Mei 1936. Zelden werden te Brussel en in het land de uitslagen van de parlemen taire verkiezingen met zooveel be langstelling verbeid. De kiesstrijd zelf had een onrustiger verloop dan men in dit land gewoon is geworden. In tal van plaatsen kregen politieke tegen standers het met elkander aan den stok en de twee socialisten die te Antwerpen werden neergeschoten door een zoogenaamden „realist" was een bloedig slot. De realisten staan onder leiding van een zekeren Ar- mand Janssens, uit Antwerpen, die de krankzinnigste beloften heeft gedaan aan de kiezers. Hij zou alle loonen en pensioenen verdubbelen en zou boven dien alle taksen afschaffen. De kie zers zijn er niet ingeloopen. Janssens heeft in geen enkel arrondissement een zetel weten te bekomen. Van zijn beweging zal weldra slechts de smar telijke herinnering aan twee jonge dood en overblijven. In de politieke lokalen heerschte giste ren en vandaag eerder een gedrukte stem ming en de bladen zijn ook niet geestdrif tig. Ik meen dat het sedert den oorlog de eerste maal is dat in de socialistische loka len de geestdrift moet worden aangewak kerd ter&ijl in het conservatief-katholieke lokaal „Patria" een begrafenisatmosfeer heerschte. In 't lokaal van „Rex" heersch te integendeel een onbeschrijfelijke geest drift. De overwinning werd gevierd. Bij elk nieuwsbulletin werd victorie gekraaid. Léon Degrelle vraagt, naar Duitsch voor beeld, voor toegang tot zijn meetings, be taling van een klein bedrag en zoo moest ook vijf frank worden betaald voor toe gang tot het lokaal. De belangstelling was nochtans groot. Bij de liberalen heerschte nu wel geen overwinningsroes, doch men had geen reden om speciaal te treuren, zooals bij de katholieken. Bij de Vlaam- sche nationalisten, in 't Vlaamsch Huis op de Groote Markt werd de eene Vlaamsche Leeuw na de andere aangeheven, want elk telegram bracht het nieuws van een gevoe- ligen vooruitgang in vrijwel alle plaatsen. Be verrassende uitslagen. De verkiezingsuitslagen zijn verras send. Eenerzijds hadden slechts weini gen, buiten Léon Degrelle zelf, die aan journalisten had verklaard een dertig zetels te verwachten, gemeend dat de Rexistische beweging, welke nog steeds beweert geen dictatuur na te streven, een zoo groot succes zou boe ken. Het aantal zetels dat Degrelle verovert is 21, hetgeen slechts 2 min der is dan de liberalen, die er 23 bezet ten en 1 zetel verliezen. Anderzijds had men ook niet verwacht dat de katho lieken zoo ernstig door de rexistische propaganda waren ondermijnd dat zij van hun 77 zetels in de vorige Kamer er 16 zouden afstaan, om nog slechts met 61 terug te keeren. Aldus vormen zij niet meer de grootste Kamergroep, daar de socialisten, die nochtans veel hadden verwacht, met 70 zitting zul len nemen in de nieuwe Kamer. Dezen hebben 3 zetels verloren. Hun hoop dat zij de grootste groep zouden wor den is verwezenlijkt doch niet op de manier van een triomf. De socialistische minister van justitie, Soudan, burgemeester van Ronse, heeft in het zand gebeten, terwijl de VI.-nationalis tische candidaat is gekozen in het arr°n" dissement. Verrassend is ook de uits ag van de Vl.-nationalisten die hun aantal mandaten in de Kamer verdubbelen en in plaats van met 8 volksvertegenwoordigers met 16 terug komen. Men vergete hiei u niet dat de Vl.-nationalisten uit den aard der zaak slechts candidaten stellen in e Vlaamsche arrondissementen. Zooals wij in onzen vorigen brief schreven hebben de Vl.-nationalisten op het laatste oogenbn de eendracht in hun rangen weten te her stellen en zijn zij in vrij alle plaatsen op getreden onder de benaming „Vlaamsch Blok." Nochtans is deze vooruitgang onver hoopt. Wat de communisten betreft dezen komen terug met 9 terwijl zij in de vorige Kamer slechts 3 vertegenwoordigers had den. Bij de beoordeeling van dit alles vergete men niet dat het aantal te begeven zetels thans 202 bedroeg, terwijl de vorige Kamer uit slechts 187 leden bestond. Er zijn dus 15 zetels meer dan voorheen, door het toenemen van de bevolking. De beteekenis van de verkiezingen. Deze uitslagen hebben een eenigszins verbijsterenden indruk gemaakt. Aan ka tholieke zijde beschouwt men de nederlaag als een harde les, die er moet toe leiden de partij te vernieuwen, zoowel in haar programma als in haar leiders. Bij de socialisten beschouwt men den uitslag als een bewijs dat het gevaar voor de demo cratie niet van links komt maar van rechts. Bij de liberalen geeft men toe dat er in het verleden zware fouten werden begaan door het parlement en door de partijen. Men schrijft de overwinning van Rex toe aan de exploitatie van de politiek- financieele schandalen, aan de misnoegd heid ten gevolge van zekere maatregelen zooals de devaluatie. Maar boven alles stelt zich de vraag of men in België ook, zooals in andere landen, naar een fascis tisch of dictatoriaal georiënteerd Staats bestuur gaat en welke de regeering zal zyn van morgen. Léon Degrelle, in een rede die hij heeft uitgesproken gisteravond op het balcon van zijn lokaal te Brussel, heeft de partijen uitgedaagd en heeft ver klaard dat er met de partijen geen compromis zal volgen, dat het met de partijen uit is in het land, dat er in België plaats is voor slechts een enkele partij, de volkspartij. Tot slot volgde het „Rex vaincra" (Rex zal overwinnen) dat het „Heil Hitier" be- teekent van de Belgische rexisten. Er is op het oogenblik niets te voorzien, doch zeer waarschijnlijk zal Rex trachten met alle middelen nieuwe verkiezingen uit te lokken om door een voortdurende agitatie de andere partijen het vuur aan de schenen te leggen. Zal hij er in slagen de openbare meening met zich mee te krij gen in een nog grootere verhouding dan thans het geval is? De uitslagen van de verkiezingen zelf geven een antwoord op deze vraag, want als men bedenkt dat in Vlaanderen Rex slechts twee gekozenen heeft (Antwerpen en Gent) zal men be grijpen dat in de Vlaamsche provinciën althans Degrelle's denkbeelden niet veel invloed hebben. De toestanden in dit land zijn heel anders dan in de landen waar de dictatuur het van de democratie heeft ge wonnen. Degrelle is een schitterende pro pagandist en hij heeft op behendige wijze aangelegenheden weten te exploiteeren, die bij het gerecht aanhangig zijn. De processen die tegen hem werden gevoerd en die zooals men weet niet steeds ten voordeele van de aanleggers eindigden, terwijl zij tevens duidelijk aan het licht brachten hoe tijdens de „regeering van de bankiers" die de regeering Van Zeeland vooraf ging onverkwikkelijke toestanden bestonden, hebben hem een reusachtige reclame bezorgd. Het succes van Degrelle berust dus wel niet op een blijvende basis. Veel zal afhangen van de wijze waarop door de andere partijen, en door de nieuwe regeering, zal worden opgetreden om te gemoet te komen aan de openbare meening die er blijkbaar genoeg van heeft door be loften te worden gepaaid, die orde in den Staat wenscht, lagere belastingen door zuinig beher, enz. Slechts door den wind uit de zeilen te nemen van Degrelle zal men er in slagen zijn schip te doen stran den. Dat is de overwegende meening. De socialisten stellen nu reeds hun can- didatuur voor de nieuwe regeering, al thans deelneming hieraan, ten einde het programma van de huidige regeering vol ledig af te werken. Zij beseffen zeer goed dat Degrelle invloed op de openbare mee ning heeft gewonnen en dat zulks een ge vaar vormt indien Degrelle de kans krijgt om nog verder zijn gifpijlen op het regiem af te schieten. De kwetsbare plaatsen moe ten worden versterkt. Dat zij samenwer king zullen zoeken met de andere democra tische partijen staat vast en dat zij voor zichtiger zullen te werk gaan in de verwe zenlijking van nieuwe punten van hun programma, inzonderheid het plan van den arbeid, nu de kiezers het niet met een verpletterende meerderheid hebben be krachtigd, is te verwachten. Nochtans is er het feit dat de comunisten, die in de Waalsche provinciën Henegouwen en Luik en te Brussel hun zetels hebben gewonnen Vlaanderen telt geen enkel communist hen tot avontuurlijke proefnemingen zouden kunnen bewegen. Hoe de Vlamingen stemden. De Vlaamsche nationalisten danken on getwijfeld hun succes niet aan het pro gramma dat zij verdedigen, want de mees te candidaten hebben dit op zak gestoken. De Vlamingen hebben nationalistisch ge stemd als reactie tegen den onwil in de centrale besturen en het onbegrip waarvan te Brussel steeds blijk wordt gegeven ten opzichte van de Vlamingen en de Neder landsche beschaving, die de hunne is. Waarheen dit leiden moet is met te zeggen. Te Brussel hebben de Vl.-nationalisten twee gekozenen, wat zeer typisch is. Vrij wel alle Brusselsche Vlamingen, die niet aan de oude partijen zijn vastgeankerd of opgenomen zijn in een beweging als deze van de christen-democraten b.v. welke haar candidaten had op de katholieke lij:t en die ook Vlaamschgezind zijn, moeten voor de lijst van het Vlaamsche Blok heb ben gestemd. Zoo ook in andere arrondis sementen. Men weet dat de Vlaamsche na- tic-r slisten in de laatste jaren, onder den invloed van de internationale gebeurte nis! ei. wellicht en verblind door het gedoe van de Hitleriaansche Dietsch-Nationaal Solidaristen van Van Severen, die de stichting van den Groot-Nederlandschen Staat nastreven, ook fascistischen inslag hadden gekregen. Dit ging tegen de ge voelens in van de, meeste Vlamingen, die be-pijpen dert hun vooruitgang aan de de mocratie is te danken en dat, in de huidige omstandigheden, een dictatuur in België fataal anti-Vlaamsch zou zijn in haar uit werking. Men besaft ook aan Vlaamsche zijde dat het regiem niet volmaakt is en er zekere wijzigingen kunnen gebeureh, zelfs noodzakelijk zijn, doch dat zulks slechts met voorzichtigheid moet worden aan vaard en alle gevolgen eerst grondig die nen onderzocht. Daarom hebben de an- didaten van het Vlaamsch Blok hun fas cistische beginselen, waar deze bestonden, opgedoekt. Hun overwinning is een reactie van de Vlamingen, die tevens een waar schuwing is. Op te merken valt dat de Vlaamsche katholieken met het publiek-rechtelijke structuur, waarmee zij de kiezers van de Vl.-nationalisten hebben willen winnen, niet veel hiermee hebben bereikt. Men heeft in de publiekrechtelijke structuur voor Vlaanderen, die door den heer Sap en „De Standaard" wordt gewild niet veel betrouwen, want zij zou naar de omstan digheden te gemakkelijk kunnen verande ren. Intusschen staat het toch vast dat het zwaartepunt van de Vlaamsche beweging nu niet meer in het parlement moet wor den gezocht. Het parlement is een middel, doch wetten vermogen niets indien de Vlamingen buiten het parlement in het dagelij ksche leven niet hun volksleven weten te organiseeren op een wijze die hun tot een kracht maakt. Het is maar al te waar dat in- de zoogenaamde politiek financieele schandalen, waartegen Degrelle te keer ging, vooral Vlamingen of gekoze nen van Vlaamsche arrondissementen wa ren betrokken. De Vlaamsche kiezers heb ben Degrelle nochtans niet. gesteund en in den hevigen strijd door Degrelle tegen den Vl.-katholieken leider van Gauwelaert gevoerd, hierbij gesteund door een katho liek blad als „La Libre Belgique", hebben zij een besliste houding aangenomen, door Van Cauwelaer, die de laatste plaats in nam op de Antwerpsche lijst, met ongeveer 4C.000 voorkeurstemmen aan het hoofd van de lijst te brengen en hem aldus te kiezen. Voor het genaaste gebied Eupen-Malmé- dy-St.-Vithus was van Duitschgezinde zijde propaganda gemaakt voor onthouding bij de stemming, dat is blanco-stemmen bij wijze van referendum tegen de annexatie door België. In deze kantons zijn er onge veer zooveel blanco-brieven als andere. Vl.-katholieken over grondwetsherziening, die meer autonomie zou moeten verschaf fen in cultureele zaken, aan de Vlamingen, Dat is voor de toekomst een vraagteeken en een moeilijkheid. In de leidende meer derheidskringen zau een dergelijke her' ziening echter zoolang mogelijk worden verhinderd en zal wel worden getracht deze door administratieve maatregelen te vervangen. De ministerraad is te 5 uur gister middag bijeen gekomen om zijn stand' punt ten aanzien van de door de ver- - kiezingen ontstane situatie te bepalen, Na korte beraadslaging werd beslo ten, den koning het collectieve ontslag van het kabinet aan te bieden. Min.-pres. v. Zeeland De ministerraad, waarin besloten werd dat de regeering zou aftreden duurde een uur. Van Zeeland dankte zijn medewer kers voor den arbeid, welke in wederzijds vertrouwen werd verricht. Van der Velde, als vice-president, bracht hulde aan de groote kwaliteiten van den premier Boves- se en verklaarde, dat de regeering scheid' de, zooals zij heeft gewerkt, in de meest hartelijke samenwerking. De koning aanvaardt het ontslag. Volgens het blad „Vingtieme Siecle" heeft minister-president van Zeeland zich naar het paleis Laeken begeven teneinde den koning het ontslag van het ministerie aan te bieden. De koning dankte van Zee land voor de den lande bewezen diensten en verzocht hem zich met de loopende zaken te blijven belasten. De koning zal waarschijnlijk heden de besprekingen omtrent de vorming van het nieuwe mi' nisterie beginnen. Een nieuw kabinet van Zeeland? Aldus eenige bedenkingen. Men mag be sluiten dat België in de eerste maanden nogal bewogen politieke dagen zal bele ven. De regeering Van Zeeland heeft ont slag genomen. Men verwacht een nieuwe regeering Van Zeeland, die dan voor een zware taak zal komen te staan. Hij moet wel een plan op zak hebben, vermits hij in een rede, enkele maanden geleden ge sproken heeft over structuurhervormingen. Men mag aannemen dat op de oude poli tieke leiders geen beroep zal worden ge daan. De tijd is aan de vernieuwers. In Vlaamsch opzicht zal er wel naar gestreefd worden dat de structuurhervormingen ook wat voor de Vlamingen meebrengen, en men spreekt, in den geest van de vroegere verklaringen van Vl.-nationalisten en van De 's-Gravenhaagsche justitie heeft dezer dagen ingegrepen in een zeden- schandaal, dat, naar men ons verze kerde, het grootste zal worden van wat men in de laatste jaren op dit ge bied heeft beleefd. De omvang van het schandaal is thans nog niet vast te stellen, er zijn reeds negen personen in het huis van bewaring ingesloten, terwijl thans reeds vaststaat, dat achttien personen bij dit schandaal betrokken zijn. De justitie droeg reeds geruimen tijd kennis van het feit, dat er in uitgebreiden kring het misdrijf gepleegd werd, dat strafbaar gesteld is bij artikel 248bis van het Wetboek van Strafrecht (ontucht met minderjarigen van hetzelfde geslacht). De moeilijkheden, waarvoor de politie hier geplaatst was, waren groot en vele, omdat het bezwarende materiaal uiterst moeilijk te verzamelen was. Eindelijk was het justitieele onderzoek echter zoover gevorderd, dat men tot de aanhouding van eenige personen kon overgaan. Het bleek, dat bij dit schandaal be trokken waren eenige hooggeplaatste ambtenaren van enkele departementen. De justitie ging er toe over om den thesaurier-generaal van het departement van financiën, mr. R., die met een regee- ringsopdracht in Duitschland vertoefde, dezer dagen, onmiddellijk na zijn terug keer in den Haag te arresteeren. Naar ons werd medegedeeld heeft mr. R., die gisteren in het huis van bewaring is ingesloten, reeds bekend, zich aan de hem ten laste gelegde feiten te hebben schul dig gemaakt. Voorst zijn gearresteerd mr. F., raad adviseur van het departement van justitie en voorts verschillende personen uit de kringen van kunstenaars. Het onderzoek van de Haagsche justitie heeft zich ook uitgebreid tot andere ge meenten in ons land, en met zeker heid kanworden medegedeeld datnogmeerderearrestaties zullen volgen. Het betreft hier een club van personen, die regelmatig bijeenkomsten hielden en waar de in artikel 248 bis wetboek straf recht bedoelde misdrijven, zoowel met minderjarigen als met meerderjarigen werden bedreven. Nu enkele minderjarige jongens een bekentenis hebben afgelegd, is te ver wachten dat dit schandaal als 'n sneeuw bal-systeem zich zal uitbreiden en dat nog ongedachte feiten aan den dag zullen komen. Hedennacht zijn de daders, twee Duitschers, gearresteerd, In den afgeloopen nacht om half twee is de politie van Nieuwkoop er in geslaagd de beide daders van den roofoverval op den chauffeur W. P. van Lieshout te arresteeren. Om ongeveer half elf des avonds ontving de politie van Al phen aan den Rijn bericht van den inspec teur te Noord wijk, dat aldaar een tweetal Duitschers, die wegens een of ander delict werden gezocht spoorloos verdwenen waren, terwijl tevens door een raadslid uit Alphen aan den Rijn aan de politie werd medege deeld, dat in de Bruggestraat te Zwammer- êfem twee mannen waren gesignaleerd, die beantwoordden aan het gepubliceerde signa lement van de daders van den roofoverval. Een ware klopjacht. Deze mededeeling werd dadelijk aan alle omliggende gemeenten bekend gemaakt, waarop een ware klopjacht werd georgani seerd, waaraan zelfs particulieren deelna men. Een boerenarbeider had bemerkt, dat de beide mannen den Aarlanderveenschen polder waren ingevlucht en nadat ongeveer twee uur lang gezocht was, gelukte het de politie te Nieuwkoop de daders te arrestee ren. Bij hun arrestatie legden zij dadelijk een volledige bekentenis af. Het waren de 22-jarige monteur E. B. uit Celle (bij Hannover), die reeds vijf jaar te Noordwijk woonachtig was en de 27-jarige metselaar W. S., die kortgeleden van Celle naar Nederland was vertrokken. Daar zij den laatsten tijd werkloos zijn geweest hadden zij het plan opgevat weer naar Duitschland terug te keeren. Ten ein de gemakkelijker de grens te bereiken, be raamden zij den roofoverval op den chauf feur om in het bezit van den wagen te ko men. Zij bleken ook te Noordwijk reeds eenige beroovingen en inbraken te hebben ge pleegd. Zij zijn ter beschikking van den of ficier van justitie te Den Haag gesteld. Ter plaatse, waar men het slachtoffer heeft neergeslagen, heeft de politie den ha mer gevonden, waarmede het misdrijf is ge pleegd. Het is een zware moker met korten steel, welke een der beide personen bij zich moet hebben gedragen. Naar wij vernemen, was de toestand van v. L., die nog in het academisch ziekenhuis te Leiden wordt verpleegd, hedenmorgen naar omstandigheden redelijk wel. Hedenmorgen vroeg is nabij de Bel gische grens te Maastricht de 26-jarige ongehuwde Bierman, wonende te Maas tricht, door ambtenaren doodgeschoten. Bierman kwam met een auto, gela den met suiker en margarine, uit Klein- Ternaaien en weigerde op sommatie van de ambtenaren te stoppen. Ook na het lossen van eenige waarschuwende schoten reed B. met onverminderde vaart door. De ambtenaren achtervolg den B. in een anderen wagen en lostten daarbij nog een aantal schoten. Hierbij heeft een der kogels B. in het achterhoofd geraakt. De auto van B. reed twintig meter verder tegen de leuning van een der bruggen over het kanaal Luik Maastricht. B. werd uit den wagen geslin gerd. Hij bleek door den kogel gedood te zijn. Het lijk is naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. De auto met smok kelwaar is in beslag genomen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1