Moet Ge examen doen? RaulC. Kaiser Stad en Omgeving. Wat de regeeririg voor den middenstand doet Vergadering van de Kamer van Koophandel met vertegenwoordigers van middenstandsver eenigingen in haar district. het borgstellingsfonds. ®gsaoe® Jladioptoqcamma Paula's nieuwste vondst! Sxuilletm Gistermiddag hield het bureau der K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier in het stadhuis een vergadering met vertegen woordigers van middenstandsvereenigingen in haar district, waarbij een zestal heeren aanwezig waren. De voorzitter, de heer S. W. A r n t z, sprak een kort begroetings woord, waarbij hij zich gelukkig rekende den heer mr. J. J. R. Schmal, chef van het bureau Middenstand aan het departement van H., N. en S., bereid te hebben gevon den om voor de vergadering een causerie te houden over het onderwerp „Wat doet onze regeering voor den middenstand?" Verder kondigde spr. aan, dat de heer Ver schoor, secretaris van den Armenraad, een uiteenzetting zou geven van den stand van zaken ten aanzien van het borgstellings fonds. Het woord aan mr. Schmal. Mr. Schmal begon zyn causerie met erop te wijzen dat nooit genoeg kan worden uiteeengezet wat de regeering deed voor den middenstand en dat is meer dan menigeen eigenlijk beseft. Spr. wenschte zich te beperken tot de door den wetgever genomen maatregelen en daarbij nam hy tot uitgangspunt de verschillende deside rata, in October 1933 door den Midden- standsraad aan minister Verschuur kenbaar gemaakt. Wanneer men deze wenschen thans over ziet, blijken deze inmiddels voor een be langrijk deel in vervulling te zijn gegaan. Geen enkel punt is geheel zonder meer ter zijde gelegd, waaruit wel terdege blijkt de waarde die gehecht wordt aan wat uit den middenstand opkomt. De wettelijke regeling inzake het afbe talingsstelsel, waarom destijds gevraagd werd, is inmiddels tot stand gekomen en zal, naar het zich laat aanzien, eerlang in werking treden. Spr. wees er hierbij op, dat in de uitvoering van deze wet een nieuwe taak is toebedeeld aan de K. v. K., zooals zij in de laatste jaren meerdere kregen in het belang van den handel, juist omdat zy ge vormd worden door mannen uit dien tak van bestaan. In dit verband wees spr. nog op de wet op de uitverkoopen, welke 15 Oct. 1.1. in werking trad, een wet door de mid denstandsbonden noodig geacht. De wijziging der winkelsluitingswet, des tijds eveneeens een actueel desideratum, is reeds zoo lang geleden tot stand gekomen, dat spr. meende, daarbij thans niet uitvoe rig te behoeven stil te staan. Hetzelfde geldt van den verkoop van ta baksfabrikaten beneden banderolleprijs, een euvel, waaraan sedert eveneens een einde kwam. Met betrekking tot de wettelijke regeling van den verkoop met behulp van automaten werd reeds eerder het ontwerp eener wet telijke regeling by de Tweede Kamer aan hangig gemaakt. Het daartoe uitgebrachte Voorloopig Ver slag gaf aan den tegenwoordigen minister van handel, nijverheid en scheepvaart aan leiding inzake deze materie nogmaals de adviezen van den Nyverheidsraad en den Middenstandsraad in te winnen. Deze zijn dezer dagen binnengekomen en dus is eer lang een nieuwe behandeling van deze materie te wachten. Een ander onderwerp, dat inzonderheid den handeldrijvenden middenstand ter harte gaat, is een voorziening inzake het incas- seeren van kleine vorderingen. Het ontwerp, houdende maatregelen tot vergemakkelij king van inning van onbetwiste geldvorde ringen, dat by de Tweede Kamer aanhangig is, is mede bedoeld om de moeilijkheden, welke inzonderheid de middenstand op dit gebied ondervindt, te verhelpen. Van verdere strekking is het denkbeeld inzake het stellen van vestigings-eischen voor middenstandsbedrijven, dat sinds 1934 in het middelpunt der belangstelling staat. In de Tweede Kamer is het desbetreffende ontwerp bereids naar de afdeelingen ge zonden en over circa een maand verwachtte spr. het Voorloopig Verslag. Na te hebben vastgesteld, dat de Midden standsraad dit punt niet ter behandeling had aangegeven, gaf spr. uitvoerige mededee- lingen uit het ontwerp. Het wil niet geheel verhinderen, dat nieuwe zaken worden gevestigd, maar de regeering wil den mid denstand tegen zichzelven beschermen door het openen van nieuwe zaken te verbieden voor hen, die geen voldoende kennis hebben van de branche waarin zij willen optreden en bovendien een bêpaalde financieele draagkracht missen. Welke deze eischen zullen moeten zijn, zal worden geregeld met de landelijke vereenigingen in de be paalde branche, m.a.w. het ligt in de hand van den middenstand zelf om te zorgen hoe de wet wordt uitgevoerd. Zij bevat dus een erkenning van de organisaties op bet ter rein van den middenstand. Ook de credietsteun voor middenstands- bedrijven, die door de crisis in liquiditeits moeilijkheden geraakten, is in vollen gang. Voor kleine middenstanders zijn daaren boven in den jongsten tijd in verschü'ende deelen des lands borgstellingsfondsen op gericht, die van rijkswege financieel gerug steund zullen worden. De bedoeling is op deze wijze kleine middenstanders, wier bedrijf voldoende levensvatbaarheid heeft, op de been te helpen houden. Waar de bestaande op socialen grondslag werkende hulpbanken deze personen veelal niet zonder meer kunnen helpen, treden de borgstellingsfondsen op en stellen zich voor hen borg. Uit hetgeen spr. mededeelde over deel en werkwijze van deze fondsen stippen wij aan, dat het de bedoeling is, dat zij niet voor één gemeente afzonderlijk werken, maar dis- trictsgewijze, waarbij de Kamers van Koop handel richting geven. Alleen dergelijke fondsen, zullen rijkshulp kunnen erlangen. Voorts stelde spr. er prijs op nog melding te maken van eenige maatregelen, die, hoe wel niet uitsluitend voor den handeldrijven den en industrieelen middenstand bedoeld, toch ook voor deze groep van bijzondere beteekenis zijn. Men denke aan het aan hangige wetsontwerp inzake maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. De onderzoekin gen van het Economisch Instituut voor den Middenstand leverden het omvangrijke feitenmateriaal op, dat ten deze de onmis bare grondslag voor een zakelijke gedachten- wisseling moet zijn. Spr. concludeerde, dat de belangen van den Middenstand geenszins uit het oog worden verloren; zulks blijkt tenslotte ook nog wel uit het ontwerp eener regeling be treffende het vestigen van ondernemingen door vreemdelingen, waarover de Tweede Kamer haar Voorloopig Verslag heeft uit gebracht. Verschillende vragen gesteld. In verband met de met applaus beloonde causerie werden door verschillende aan wezigen vragen gesteld. De heer Spruit te Den Helder zag in het wetsontwerp inzake de vestigingseischen méér belang voor den fabrikant en groot handelaar dan voor den middenstand. Wat betreft de werking van de borgstellings fondsen meende spr., dat men wel een der gelijke instelling kon hebben voor de ge meenten boven b.v. 30.000 inwoners. De heer Van Zonen te Winkel vond, dat slechts de wet op de uitverkoopen als belangrijk voor der. middenstand is tot stand gekomen, overigens is er zeer weinig voor deze menschen gedaan. De wijze waar op door de middenstandscredietbanken geld wordt gegeven stempelt deze instellingen tot gewone commercieele zaken, want zy vragen evengoed twee borgen en 5 pet. rente plus provisie. De spaarbanken en boerenleenbanken geven goec|kooper geld. De heer G o e s te Alkmaar "roeg naar de meening van den inleider over het behoefte element in de vestigingseischen. De heer O u d te Rustenburg vroeg of de kleine handelaartjes (zooals b.v. de venters) ook een erkenning als kleine zakenmenschen moeten hebben. De heer Schmal beantwoordde de spre kers. Tot den heer Spruit zei hy, dat de regeering niet kan volstaan met alleen de menschen te helpen in de plaatsen boven 30.000 inwoners, want ook op het platteland wonen middenstanders. De districts-opzet is gekozen om ook hen onder de regeling te kunnen laten vallen. De vestigingseischen zyn zeer zeker van belang voor den groot handel en de fabrikanten, maar niet minder voor den middenstand. Worden zij inge voerd, dan zal niet meer kunnen gebeuren, dat er een eindelooze ry menschen optreedt als zakenlieden, die geen verstand hebben van de zaak welke zy drijven. Is genoemd ontwerp eenmaal wet geworden, dan kan een nieuwe wet worden overwogen, waar bij het kleinbedrijf wordt beschermd. Over het behoefte-element wilde spr. zich eigenlijk niet uitlaten; als zyn per soonlijke meening wilde hij echter wel zeg gen, dat toevoeging ervan aan de wet deze niet zal verbeteren. Onder zekere omstandigheden zal het venten aan banden moeten worden gelegd. Uit middenstandsoogpunt is het verkeerd, dat sommige instellingen van maatschappe lijk hulpbetoon geld geven aan enkele lie den om daarmee handel te drijven. Dat zakenmenschen op minstens dezelfde voorwaarden geld kunnen krygenjbij spaar bank of boerenleenbank als bij de midden- standsbank, betwijfelde spr., want dan zou den zy zich wel eerst daar vervoegen. Zon der dat zij een boekhouding voeren krijgen zij geen geld van de banken en dit achtte spr. ook juist. Men vergete. niet dat de middenstandbanken zich moeten houden aan de door den minister gestelde bepalin gen. Het zou wel prettig zijn, als men alle noodlijdende middenstanders zou kunnen helpen, maar daardoor zijn er te veel, want de misère onder hen is zeer groot, zooals spr. bekend was uit tal van rapporten. Er zullen heel wat middenstanders moeten sneuvelen, die er eigenlijk nooit hadden moeten zijn, „op den gis af leefden en het wel geloofden." Zij hebben een groot deel van hun lot aan zichzelf te wijten. Spr. maakte er groot.e groepen van middenstan ders een verwijt van, dat zij geen gegevens verstrekken voor de bedrijfsstatistieken, op gesteld door het Economisch Instituut voor den middenstand. De heer Spruit merkte op, dat zij dit nalaten uit vrees voor steeds weer nieuwe belastingen of verzwaring van bestaande. Mr. Schmal toonde aan, dat deze vrees totaal ongegrond is. Men gaf voorbeelden van verlaging van lasten juist door die statistieken. De heer Van Zonen erkende dat de voorwaarden, waarop de middenstandsban- ken crediet geven, worden opgelegd door den minister; zijn bezwaren golden dus den bewindsman. De voorzitter bracht den heer Schmal een woord van dank voor zyn betoog. De maatregelen, genomen in het belang van den middenstand, bevredigen dezen wel lang niet enkele worden misschien zelfs wel geheel afgekeurd maar men vergete niet dat zij dan toch door den middenstand waren gevraagd. Dankbaar stelde spr. vast, dat wel blijkt dat de ongeorganiseerden on der den middenstand weinig medezeggen schap hebben. Het Alkmaarsche borgstellings fonds. De heer Verschoor deelde mede hoe het er op dit moment voorstaat met het borgstellingsfonds. Men heeft er den vorm van een stichting aan gegeven, welke ge vestigd is te Alkmaar en waarvan de stich- tinsbrief is verleden voor wijlen notans van Toornenburgh op 30 April 1.1. In dezen stichtingsbrief zijn het doel, Je benoeming en de werkzaamheden van het bestuur, enz., enz. nader omschreven, kortom het fundament van het fonds i6 gelegd, maar nu moet het gebouw nog worden opge trokken. Uitvoerig stond spr. stil bij de aanwijzing van een voorzitter, wat door de K. v. K. moet gebeuren. Nog niet alle ge meenten zijn aangesloten, zij die zich reeds opgaven, zegden een steun toe van totaal 166.431. Het rijk stelt als voorwaarde dat alle gemeenten in het district zullen toetre den. Aangaande de bijdragen van de ge organiseerde middenstanders merkte spr. Zorg dan zoo'n metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" van 20 cent bij U te hebben. Verdrijven direct gejaagdheid, onrust, angst - gevoel, migraine, hoofdpijn en maken U rustig, kalm en geconcentreerd. Vrijdag^ Mei. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4.8.en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.11.uur). 8.Gr.pl. 10. VPRO-morgenwyding. 10.15 Gr.pl. 10.45 Voordr. 11.05 Gr.pl. 12.— Ko- vacs Lajos' orkest en gr.pl. (12.30 Report, v. d. „Queen Mary"). 2.— Modepraatje. 2.25 Omroeporkest en pianorecital. 4.— Variatieconcert. 5.Kinderuurtje. 5.30 Gr.pl. 6.30 Orgelspel. 7.— Rel.-soc. lezing. 7.20 Gr.pl. 7.50 Ber. 7.57 Gr.pl 8.— Ber. 8.05 Bybelsche causerie. 8.30 Gooisch Strijkkwartet. 9.Dr. H. Th. Fi- scher: De Genesis-mythen by an dere volken. 9.30 Verv. concert. 10.15 „De Meer-Werk-Actie in Am sterdam". 10.30 Gr.pl. 10.45 Ber. 11.—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.3012.Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 KRO-orkest en Gr.pl. 3.15 Gr.pl. 4.15 Vioolrecital en gr.pl. 5.10 De KRO-boys. 6. Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 KRO-Boys. 6.45 Causerie over de nieuwe Waalbrug. 7.Ber. 7.15 Folkloristische causerie. 7.35 Gr.pl. 7.45 Voordr. 8.— Ber. 8.05 Kon. 's Hertogenbosch Mannenkoor. 8.25 Pianorecital. 8.40 Kcorconcert. 9.— KRO-Symph.-orkest. 9.30 Benatz- ky-progr. uit Bern. 10.35 Ber. 10.40 KRO-Symph.-orkest. 11.1512. Dansmuziek. DROITWIWCH, 1500 M. 11.20 11.50 Orgelspel. 12.10 Gr.pl. 12.50 BBC-Dansorkest. 1.35—2.20 Trio concert. 3.203.50 Vrydagmiddag- praatje. 4.15 E. Colombo's orkest. 5.05 Gr.pl. 5.35 Het Walker Octet en zang. 6.20 en 6.45 Ber. 6.50 Cem balo-recital. 7.10 Voor tuinliefheb- bers. 7.30 Muzikale dialoog. 7.50 Dansmuziek. 8.35 Relais van de „Queen Mary", in volle zee. 9.20 Pianorecital. 9.45 Causerie „I pro test". 9.50 Ber. 10.20 Causerie over kano-toerisme. 10.40 BBC-'orkest, -koor en tenor. 11.3512.20 Dans muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.35 en 11.35 Gr.pl. 12.35 Nat. Orkest. 2.50 Gr.pl. 4.20 Trioconcert. 5.50 Or kestconcert. 8.20 Zang. 8.50 Opera- uitz. 11.351.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 en 12.20 Or kestconcert. 1.35 Weragkamer- orkest. 4.20 Populair concert. 5,50 Zangcello en piano. 6.20 Omroep orkest. 8.30 Voor oud-stryders. 9.30 Gr.pl. 10.50 Literair-muz. progr. 11.2012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50 —2.20 Gr.pl. 5.20 Gr.pl. 8.20 Klein- orkest. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.50 —2.20 Gr.pl. 5.20 Zang. 5.35 Gr.pl, 650 Pianorecital. 7.35 Gr.pl. 8.20 Voor oud-stryders. 9.35 Concert 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Skagerrak-herdenking. 9.30 Beethovenconcert. 10.20 Ber. 10.50 A Harpkwintetconcert. 11.05 Weerber. x 11.20—12.20 Gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, D.sen- der 8.4510.05, Keulen 10.0511.10 D.sender 11.10—11.35, Parys Radio 11.35—13.05, Brussel (VI.) 13.05 14.20, Keulen 14.20—15.20, Parys R. 15.2016.20, Keulen 16.2020.05, Droitwich 20.0521.45, Brussel Fr. 21.4522.20, Brussel VI. 22.20 22.30, Brussel Fr. 22.3022.50, Ber lijn 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandie 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3511.20, Droitwich 11.2011.50, Lond. Reg. 11.5012.10, Droitwich 12.10—14.20 Lond. Reg. 14.20—16.15, Droitwich 16.1518.20, Luxemburg #18.2018.50 Lond. Reg. 18.5020.45 Luxemburg 20.452L50, Lond. Reg. 21.5022.40 en Droitwich 22.40 24.—. op, dat het goed zal zijn, als de bonden het bedrag daarvan bepalen. Zij zullen een be voorrechte positie innemen in het huishou delijk reglement. Spr. deelde nog veel meer mee, maar wij meenen in bovenstaande het voornaamste te hebben gereleveerd. De voorzitter bracht hem dank voor zijn uiteenzettingen en wees er nog op, dat het van belang voor een goede wer king is, dat de voorzitter en de secretaris van het fonds in dezelfde gemeente wonen Spr. deed een beroep op de verschillende gemeenten om toe te treden, opdat voort gang gemaakt kan worden met de zaak. Mededeelingen over het Bureau van advies. De secretaris van de K. v. K., de heer Scheffel, deed verschillende mededee lingen over het Buva, dat thans 20 ver eenigingen omvat met 1432 leden (er zijn in dit district 51 middenstandsvereenigingen). De kosten worden pondsponds-gewyze over de leden omgeslagen en bedroegen over het afgeloopen jaar 14 cent per lid, waarvoor allen aanspraak hebben op gratis rechts kundig advies. Er zijn door de zes aange sloten advocaten pl.m. 130 adviezen gege ven. Spr. wekte de nog afzijdige vereeni gingen op/ tot toetreding, waarvoor hy en de chef van het handelsregister gaarne eens willen komen voor het geven van in lichtingen. Rondvraag. De heer Tuinman vroeg of het juist is, dat een zakenman die drie jaren achter een geen hooger inkomen had dan 2000 zou kunnen worden vrijgesteld van het be talen van contributie voor het handelsre gister. De secretaris ontkende dit, de be talingsplicht is in de wet vastgelegd. De minister heeft wel gezegd dat hij zou wil len bevorderen dat gebeuren kon hetgeen de heer Tuinman graag zou zien. Het is echter de vraag of het zal gebeuren, want dan zouden verschillende Kamers van Koophandel om zeep gebracht worden. De heer W e s t e r vroeg hoe het moge lijk is, dat sommige middenstanders op het platteland geen bijdragen betalen voor de K. v. K. De secretaris antwoordde dat dit De vierkante beschuitjes van Paul C. Kaiser vallen geweldig in den smaak't Is dan ook een leuke afwisseling met de groote ronde beschuit en gemakkelijk voor 't maken van een hartig hapje! 9 voor 6 cent met Paula-bon De bekende groote ronde beschuit host 9 ets. voor 9 stuks. vierkante fascflM/lt N.V. PAUl C. KAISER, BESCHUITFABRIEKEN, ROTTERDAM door LILY VAN OYEN 30) TorS'glhooS" 66118 Cen Z6kere hiPralf ™omson keek scherp op. „Ja", zei hy, „ik heb eens met hem onderhandeld over een robyn". „En gebeurde er toen iets in die omee- ving?" 6 „Ach, dat niet, alleen werd er iemand met een Torri-mes in zijn rug gevonden. Later heeft Giovanni Valetti mij den steen opnieuw aangeboden, het is mijn mooiste robijn „H ""innend Hart" „Is dat de groote, hangende steen?" De graaf knikte toestemmend. „Ja, het origineel van den steen, dien Rietsen inder tijd by de opening in de haag vond. „Een zeer bijzondere steen, is het niet?" „De grootste, die er in ons land is", zei de graaf beslist, „men heeft wel eens ge zegd, de grootste in de wereld, maar dat zal wel overdreven zijn. In de juweelen verzamelingen van sommige Maharadja's zijn beslist robijnen, die nog grooter zijn". „Dus de steen is bijzonder waardevol?" „Ja, hij alleen is verzekerd voor twintig duizend gulden". „Wie heeft de waarde van den steen ge schat? Uzelf of hebt U hem op de open markt laten taxeeren?" „De waarde is moeilijk te bepalen", zei hij, „dat hangt zoowel af van den stand van de markt als van de waarde, die zoo'n steen voor een verzamelaar heeft. Robij nen van zulke afmetingen worden niet dikwijls aangeboden". „Zoudt U hem voor twintig duizend gul den willen verkoopen?" „O neen, dat nooit, want ik zou er mor gen aan den dag een veel grooter bedrag voor kunnen maken. Een verzamelaar, een Amerikaansch millionnair, doet mij iedere zes maanden een bod en steeds wordt zijn bod hooger". Er ontstond even een stilte. De chef was met het geval een beetje verlegen. De graaf beantwoordde al de vragen volkomen open hartig en het had er niet veel van. dat hij iets verborg. „Begrijpt U waarom ik U dit alles vraag'" zei de chef tenslotte. „Neen, in het geheel niet", antwoordde de graaf. „Welnu, om even openhartig te zijn als U, moet ik U nog een vraag stellen, nl„ „Waar kwam het „Bloedend Hart" vandaan en hoe kreeg U het in Uw bezit?" De graaf, die juist zijn hand uitgestoken had om zijn sigaar van het aschbakje te nemen, bleef halverwege plotseling steken. Rietsen keek hern strak aan. De hand van den graaf beefde en hij werd doodsbleek Een oogenblik leek hij volslagen. De vraag was vlijmscherp tot hem gekomen. De stem was de stem van de overheid geweest en de graaf realiseerde zich opeens, dat de poli tie in het bezit was van inlichtingen, die op een of andere manier tegen hem getuigden. Er scheen in Italië iets gebeurd te zijn en hij probeerde uit te vinden, wat het kon zijn. Hij vertelde nu, dat de steen hem op een zeer merkwaardige wijze aangeboden was en tegen een spotprijs. Maar de koop was volkomen wettig geweest. Het eenige was, dat geen enkele verzamelaar iets van het bestaan er van afwist en dat deze op de open markt zeker het tienvoudige zou hebben gekost van wat er voor had be taald. „Herinnert U zich den moord op Torri?" vroeg de chef weer. „Ja, zeker, ik geloof dat ik nog een of twee brieven bezit die van te voren tus- schen ons gewisseld zijn. In ieder geval heb ik de kwitantie bewaard, zal ik hem even halen?" „Zegt U mij eerst, waar de steen van daan kwam en wat U er voor betaald hebt", zei de chef. De stem klonk koud en onbarmhartig. De chef leek op dat oogen blik wel een bloedhond, die zyn tanden -n den buit had gezet en niet van plan was los^te laten, voordat hij tevreden gesteld „Ik weet absoluut niet waar de steen oorspronkelijk vandaan komt", zei de graaf ronduit. „Ik betaalde er slechts duizend gulden voor". „Duizend gulden. Hm! Dat is dus onge veer een vijftigste van de werkelijke waar de. Bevreemdde U dat niet?" Thomson lachte fijntjes. Als 'n ander dan de chef het hem gevraagd had, zou hy met de overdrijving, die alle verzamelaars eigen is, een geschiedenis hebben verteld van de verschillende buitenkansjes, die hij bij het koopen van verschillende steenen had gehad. En onder het vertellen zou hij er opnieuw van genoten hebben, zooals dat reeds zoo vaak het geval is geweest, doch nu zei hy eenvoudig: „Dat is een bofjï, dat maar eens in je leven kan voorkomen De chef schoof ongemakkelijk heen en weer en legde zijn eene been over het an dere. „Zoudt U mij de heele geschiedenis vooi zoover U die weet, willen vertellen", vroeg hij tenslotte. „O zeker, het is heel eenvoudig. Laat ik dan beginnen te vertellen, dat ik eerlyk gezegd, dacht, dat de steen een heel goede imitatie was". „Ja er.?" „Nu, ik logeerde in hotel Vittoria in een dorpje vlak bij de kust. Mijn vrouw was met de auto naar de stgi omdat, als ik het mij goed herinner, haar haar gewas - schen moest worden, zij zou dan tegelijker tijd de post meebrengen In het plaatsje waar wij logeerden was ge°o goede kapper. Ik bleef alleen in het hotel en in den na middag werd ik opgebeld door iemand, die zich Torri noemde". „Hoe zegt U?" „Torri, een Italiaan en een buitengewoon welsprekend mensch, met zeer goede ma nieren. En het eigenaardige was. dat hij 'amelijk goed Hollandsch sprak. Hij was een opvallende persoonlijkheid en scheen veel meer van mij te weten, dan ik dacht, dat in dat kleine plaatsje van mij bekend was. In de eerste plaats wist hy, dat ik graaf Thomson was, ofschoon wij reisden onder den naam van mijn vrouw, om niet lastig gevallen te worden door bedelaars. Verder wist hij, dat ik robijnen verzamelde, en dat ik een buitengewoon groot aantal prachti ge steenen bezat. Ik gaf dit alles toe, maar verzocht hem mijn identiteit niet verder bekend te maken. Hij verzekerde mij, dat hy dat heelemaal niet van plan was en spoedig tot zaken ko mend. vroeg hij, of 'k geneigd zou zijn een mooie robijn te koopen, als mij die zou worden aangeboden. Ik zei hem, dat ik er altijd voor te vinden wa* een meniën steen bij mijn collectie te voegen. Hy vertelde mij toen, dat hij een steen voor mij te koop wist van 140 karaats, zonder een enkele fout, behalve een klein wolkje aan den onderkant, doch dat wolkje was bijna on zichtbaar, en eigenlijk alleen maar ondci de microscoop waar te nemen Ik was natuurlijk zeer nieuwsgierig. Een 140 karaats steen is iets bijzonders in dc juweelenwereld Als ik een .,rijs zou willon noemen, dan zou hii dat bod uitbrenger en misschien zou het mogelijk zijn den koop tot stand te brengen. Het bleek dus, dat niet hijzelf maar iemand anders eigenaar van den steen was. Trouwens hoe dat zat. weet ik niet. want ik heb den man nooit teruggezien". De chef knikte en Rietsen had a deze gegevens genoteerd. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10