VI E R I N G JULIA N A D A G. heiloo enkhuizen bergen beverwijk langendijk grootschermer noordscharwoude Indische Kroniek Zuiverder klasse-indeeling bij de spoorwegen, Nadeelen door gebrek aan controle, maar een goede controle zou nog veel méér kosten. Het weer in Indië in de war. Vennewaterspolder. Het bestuur der Vennewaterspolder had Dinsdagavond een openbare vergadering belegd in café Morsch. De voorzitter, de heer Jb. Zoon, opende en deelde mede, dat het bestuur voorstelde om een kasgeldlee ning aan te gaan. Uit de toelichting bleek dat in een openbare vergadering een besluit moet worden genomen. Voorgesteld werd om 500 te leenen. Door deze leening wor den de lasten verhoogd en voorgesteld werd om grasland met 10 te belasten en geest gronden 5 (vroeger 8 en 4). Daar de 500 die men wil leenen vrijwel zijn gebruikt of voor betalingen bestemd, werd hiertoe besloten. Aangeboden werd de rekening. Ontvang sten 3333.24, uitgaven 3254.97, batig sal do 78.27. Aangeboden werd de begroo ting. Vastgesteld in ontvangsten en in uit gaven op 3709.46, onvoorziene uitgaven 15.87. De rekening ligt (ten huize van den secretaris) ter inzage tot 30 Mei e.k. Daar na sluiting. Floraliatentoonstelling Het bestuur van de Floraliatentoonstel ling heeft, aangemoedigd door de spontane medewerking in het vorig jaar. Woensdag avond besloten om wederom planten uit te reiken aan de kinderen der O.L. school, Bijz. scholen en kleuterscholen. Dankbaar was men gestemd over de spontane mede werking van alle onder wijzers (essen) en ouders. Daaraan is het succes te danken, Voorgesteld werd uit te reiken (naar keu^ ze) geranium (dubbel rood), Coleus hybri- des, Asparagus Sprengeri, Petunia, Mignon dahlia (rood kapje), Ster van Bethlehem, Cuphea, Fuchia, Begonia Gracilus (wit) en Lobelia Cardenall (Queen Victoria). Het bestuur, aangevuld met eenige dames en heeren zullen niets onbeproefd laten om dit jaar iets extra's te doen. Daarom werd besloten om zich met de V.V.V. in verbinding te stellen om zoo mo gelijk een bloemencorso te houden. Hierna kreeg het bestuur mandaat om die voorbe reiding en samenwerking te treffen die men noodig oordeelt. Voorjaarsvergadering V.V.V. De V.V.V. hield Dinsdagavond zijn voorjaarsvergadering in „De Rustende Jager". De voorzitter, de heer J. Th. van Diepen, opende op de gebruikelijke wijze en deelde mede, dat het bestuur van zijn bevoegdheid gebruik maakte en een admi nistrateur aanstelde in den persoon van den oud-secretaris Vierkant (Applaus.) Behandeld werd de agenda van de Fede ratie-vergadering V.V.V. te Schoorl en van de A.N.V.V. te Assen. Voor de laatste wer den afgevaardigd G. Smits en A. P. Dijksen Men vroeg, of niet meer ter Coulster ver licht wordt. De commissie stelde zich op het standpunt, dat buurtcommissiën voor de verlichting moet zorgen. Wij hebben geen geld voor al die zaken. Daar de V.V.V. in 1937 dertig jaar be staat, moet men om de verlenging der sta tuten vragen en eenige wijziging werd voorgesteld. Het bestuur stelde voor om den voorzitter door het bestuur te laten kiezen. Dit voorstel werd bestreden, omdat men de souvereiniteit der vergadering wilde hand haven. Het bestuursvoorstel werd verwor pen met 1114 stemmen. Voorgesteld werd, dat men om bestuurs lid te worden een jaar in de gemeente moet wonen en om stemrecht uit te oefenen een half jaar lid moet zijn. Dit voorstel, dat werd bestreden, werd aangenomen met 213 stemmen. Voorgesteld werd, dat het bestuur het gebouw voor Sport en Kunst mag verhuren, zonder goedkeuring der vergadering. Zooals het nu staat, mag het eigenlijk niet, men moet bijv. voor het verhuren van staan plaats voor een kast goedkeuring vragen. De huurders van het gebouw kwamen hier tegen op. Het zou wel eens kunnen gebeu ren, dat men de vereenigingen die kunst en sport beoefenen, uitsluit en verhuurt aan iemand, die meer wil geven. De voorzitter ontkende, dat zulks moge lijk is. Het gebouw is voor de vereenigin gen, die kunst en sport beoefenen. Boven dien komt de begrooting in de vergadering. Verleden jaar is wel gebleken, dat men de huur lager stelt, dan was voorgesteld doör het bestuur. Het voorstel van het bestuur werd aangenomen met 1511 stemmen. Kwestie combineeren functies. De heer Mossel vroeg of men een persoon wipt, als hij het bestuur niet welgevallig is. Spr. be doelde de kwestie van den penningmeester, wiens functie men aan den secretaris wil opdragen. De voorzitter zeide, dat het be stuur de functies verdeelt. Als een persoon overbelast is en men vindt dat te lastig dan geeft men het aan een ander. Zoo is hel en niet anders. De vergadering besloot hierop niet in te gaan, de bestuursleden zijn onze vertrouwingsmannen. Het bestuur kreeg mandaat om de verlenging statuten aan te vragen. De heer Eriks bracht rapport uit van de verloting. De baten waren 127.48. Dank werd gebracht aan Doves en Eensgezind heid. (Applaus.) Rondvraag. De heer J. L. Groot vroeg, hoe men zich de commissie van beheer van het Sportge bouw indenkt. De vereenigingen willen wel een lid aanwijzen, doch we hebben geen stemrecht, wat moeten we dan? De voorzitter zeide, dat men veel kan be spreken en voorstellen. De uiteindlijke be slissing is bij het bestuur van V.V.V. Daar na werden verschillende vragen gesteld over het beheer van het Sportgebouw. De huur ders willen meer zeggingsschap en zeer lage huur en bovendien verlichting en ver warming. Eensgezindheid komt daar telkens op terug. De voorzitter zeide, dat men zeer veel, zoo niet alles kan oplossen als de vereeni gingen een lid uit hun midden benoemen. De heer A. N. K. Hopman begreep de oppo sitie niet. Men moet het gebouw toch pro ductief maken, wat wil men eigenlijk? De heer J. L. Groot (Doves) zeide, dat als men «en uitnoodiging krijgt, men zal komen. De ter Beemster (Eensgezindheid) zeide, dat 4e beantwoordingsbrief van 4 Januari 1936 steeds was verschoven. Spr. sloot zich aan bfl den heer Groot. De heer Schraale had jttees voor vele kosten als men een admi nistrateur en hulp voor den secr.-penningm. benoemt. De voorzitter zeide, dat men alles belangloos doet De heer Mossel vroeg medewerking om met „Floralia" een bloe mencorso te krijgen, natuurlijk op een een voudige leest geschoeid. Naar Bergen kun nen we niet kijken. Besloten werd om medewerking te verleenen (als het uitvoer baar is). De heeren van Gemeren en Mossel werden benoemd, die een derde lid zullen aanwijzen. Na bespreking van minder be langrijke zaken volgde sluiting. Het carillon. Het vernieuwde carillon van den toren te Enkhuizen zal officieel in gebruik worden genomen op den Tweeden Pinksterdag. Bij deze inwijding zal de burgemeester een rede houden, Het werk werd uitgevoerd door gebr. van Bergen te Heiligerlee. Toegevoegd wer den aan het speelwerk 7 nieuwe klokken; zes oude klokken werden vernield. Het carillon bestaat nu uit 42 klokken. De Boerenleenbank over 1935. De Coöperatieve leenbank alhier hield Dinsdagavond haar jaarlijksche algemeene vergadering in het gebouw „St. Jan", on der voorzitterschap van den heer H. Kager Het woord werd gegeven aan den heer Keesom, accountant te Alkmaar, die de financieele resultaten over 1935 mede deelde en toelichtte. Hieraan ontleenen wij het volgende: Balans. Bezittingen: kas 11525.51, uit staande vorderingen 127336.04, te goed in loopende rekening van de leden 18173.27 en van den bankier der bank 23820.55, effecten 40981.56, brandkast (nieuw aangeschaft) 480, te vorderen rente over 1935 656.75 en over vorige jaren 352.24, koersverschillen effecten 3184.22. Schulden. Schuldig aan de spaarkas 220052.46, reserve voor onzekere vor deringen 456.61, reserve 4451.41. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om de koersverschillen direct af te schrijven, zoodat de reserve wordt 4451.41 plus de bedrijfswinst 1935 1549.66, min koersverlies effecten 3184.22, blijft 2816.85. Spaarkas. Ontvangen 33087.25, terug betaald 28584.46. Voorschotten. Terugontvangen 19595.55, uitgegeven aan nieuwe voorschotten ƒ8808. Loopende rekening. Ontvangen van leden 1600 en uitgegeven aan leden 1210.45. Ontvangen van den bankier 28509.40 en uitgegeven 45404.80. Intrest. Aan intrest werd ontvangen van voorschotten over 1935 5887.56 en over vorige jaren 770.45. In loopende rekening werd aan intrest ontvangen 3103.96. Spaarkas. Aan rente werd bijgeschreven en uitbetaald 6363.80. Saldo's der spaar gelden op 1 Januari 1935 215549.67, in gelegd in 1935 116050.95, bijgeschreven rente 6305.94, samen 337906.56. Te rugbetaald 117854.10. Saldo's der spaar gelden op 31 Dec. 1935 220052.46. Herbenoemd werden tot lid van het be stuur de heer H. Kager en tot lid van den raad van toezicht de heer N. Smit, die beiden hun herbenoeming onder dankzeg ging aanvaardden. Op voorstel van het bestuur werd de rentevoet bepaald als volgt: rente voor schotten en in loopende rekening 5 rente spaargelden voor leden 3Vi cn niet-leden 2»/i Tot leden der financieele commissie voor 1936 werden bij acclamatie benoemd de heeren J. de Waard, W. Busker en C. L. Berkhout. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld hoe lang men aansprakelijk blijft bij be danken als lid. Het antwoord hierop luid de dat opzegging moet geschieden ten minste drie maanden vóór afloop van het kalenderjaar, terwijl de aansprakelijkheid eindigt een jaar na beëindiging van het lidmaatschap. Mevr. PaarlbergHartland bracht ook het financieel verslag uit, dat vrij wat on gunstiger was dan verleden jaar het ge val was. Het jaar begon met een voordee- lig saldo van 329.64. Ontvangen was 1097.86 en uitgegeven 1161.72, zoodat er een nadeelig saldo van 63.86 was; dit saldo is echter door crediteering van het H. B. teruggebracht tot 22.92. Deze financieele toestand lokte vanzelf sprekend besprekingen uit over de maat regelen welke men dacht te moeten ne men, om hierin verbetering te krijgen. De reiskosten werden wel wat hoog ge vonden. Dit is een gevolg van het feit, dat de reizen naar Nunspeet heel wat geld vragen. Men besloot tenslotte, dat een speldjes dag zal worden gehouden in het najaar, terwijl ook nog de aandacht werd geves tigd op een eventueel te houden filmavond om de kas te stijven, in verband met het 30-jarig bestaan van de afdeeling. Medegedeeld werd, dat drie kinderen uit Noordscharwoude naar het Bio-vacan- tieoord zijn uitgezonden voor een verple ging van 10 Mei tot 18 Juni. Er zal een kleedingsfonds worden ge sticht, waarin vijf cent per verpleegdag wordt gestort. Uit dit fonds kan dan het een of ander kleedingstuk, dat noodig mocht blijken té zijn, worden aangekocht. De rekening en het jaarverslag werden onder dank aan de secr.-penningmees- teresse goedgekeurd en vastgesteld. Na de rondvraag werd de vergadering met woorden van dank door de presidente gesloten. LeekenspeL Het leekenspel „Verlaten" dat de vorige week door den Vrjjz. Christel. Jong. Bond te Beverwijk in de Doopsgezinde kerk aldaar is opgevoerd, is zulk een succes geweest, dat genoemde bond uit Schoorl een uitnoodi ging ontvangen heeft om op den lsten Pinksterdag daar dit spel, waarvan ds. v. Calcar te beverwijk auteur is, te herhalen. Deze uitnoodiging is volgaarne geaccep teerd. Bij goed weer zal het stuk in de open lucht, anders in een tent gespeeld worden. Belasting betaald voor een ander. In de vergadering van den polder Geest- merambacht werd mededeeling gedaan van een eigenaardig voorval bij den bouw van een woning. Acht en twintig jaar geleden werd nabij het stoomgemaal een woning ge bouwd voor den tweeden machinist. Ver leden jaar is echter komen vast te staan, dat dit huis was gebouwd op grond van de N.-H. kerk te Zuidscharwoude, welke kerk gedurende al die jaren de grondbelasting en Hoogheemraadschapslasten had betaald, hetgeen niet noodig zou zijn geweest .wan neer het bezit van den polder was, omdat het hier een ambtswoning betrof. Thans is het huis aan den polder overge dragen en de door de kerk betaalde polder belasting gerestitueerd. Het polderbestuur zal nu trachten, het de onverplicht betaalde grondbelasting (een bedrag van f 200) van het rijk terug te krijgen. De reddingsbrigade. De reddingsbrigade Langendük heeft Dinsdagavond haar eerste oefeningsavond gehouden in de zweminrichting te Broek op Langendijk. Hoewel de temperatuur te koud was, begaven zich toch enkele leden te water. Het verdere gedeelte van de oefeningen bestond uit het werpen met reddingsklossen. Staatspensionneering. Onder voorzitterschap van den heer S. v. Stralen hield de afd. Groot-Schermer van den Bond voor Staatspensionneering haar ledenvergadering op Dinsdag 26 Mei ten huize van den heer J. Kaij. De propaganda-avond die in samenwer king met tooneelvereeniging „Thalia" was gehouden, had voor de kas een nadeelig saldo opgeleverd van 15. De rekening van den penningmeester, den heer F. Wiedijk, werd goedgekeurd. In kas was nog 20,13, waarvan de pasgenoemde 15 nog betaald moet worden. De afd. telt 50 leden. De rekening „autotocht ouden van dagen 1935" gaf een batig saldo van ruim 7 Tot afgevaaaiigde der alg. verg. te Am sterdam werd aangewezen de heer F. Wie- dijk, die vrij mandaat verkreeg, nadat de beschrijvingsbrief behandeld was. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren F. Slooten en F. Wiedjjk, die werden her kozen. Aan ode orde was thans de bespreking van den autotocht der ouden van dagen. Algemeen was men van gevoelen, wederom zoon' tocht te moeten organiseeren. Hoewel men gebonden is aan de eventueele ont vangsten, werd voorloopig vasgesteld, dat de reis zal gaan via HoornWieringermeer naar 't monument op den Afsluitdijk, van daar terug over Wieringen en de Kooy naar Camperduin, Schoorl en Bergen. Men denkt iri de eerste helft van J%li uit te gaan. Met den wensch, dat evenals voorgaande jaren, de ouden van dagen een prettig uitstapje zullen krijgen, werd de vergadering ge sloten. alleraardigste jongedames te lat*» rondloo. pen met lijsten waarop voor het lidmaat* schap geteekend kon worden. Het was êfo. wjjls Onbeleefd om neen te zeggen en tfe vrouw en het militaire zijn nu eenmaal »o« nauw met elkander verbonden, dat het geen pas zou geven van deze werving ook maar één woord kwaad te zeggen, Neptimus bracht ter opluistering van het doopfeest toch ook zijn gemalin mede? Het was an ders voor de eerste maal, dat w(j hier hoor^ den, dat Neptunus vast en soliede getrouwd was. De film zal het doen. Zij draait in Batavia thans in 2 bioscopen tegelijk en zonder kwaad te zeggen van de producten van de Holland film-„producties", mag gerust ver klaard worden, dat „20.000 mijlen bovej zee" wel het meest aantrekkelijke exem^ plaar van Hollandsche filmkust is, hetwelk tot nu toe hier werd afgedraaid. Dit is niet als onvriendelijkheid bedoeld, maar in de geschiedenis van de reis van de K. XVTH is het Hollandsche karakter beter uitgekomen, dan in welk beeld ook, al speelde dit te midden van een typisch Hollandsche buurt of omgeving. Autotocht ouden van dagen. Het comité voor het organiseeren van een autotocht voor de ouden van dagen van Noordscharoude en Oudkarspel vergaderde Dinsdagavond in hotel Concordia alhier. Me degedeeld werd, dat door de 'ingezetenen weer zoodanig op de lijsten is geteekend, dat een uitstapje kan worden georganiseerd. Zeven en twintig autohouders hebben hun medewerking toegezegd. Als doel van de tocht werd vastgesteld een bezoek aan Hil versum, door het Gooi en naar Valkeveen en omgeving. Als datum werd vastgesteld Woensdag 10 Juni a.s. Als het weer nu wil meewerken, zal den oudjes weer een prachtige dag worden be zorgd. Centraal genootschap. 4 Het Centraal Genootschap voor Kin der Hersteilings en Vacaritie-kolonies afd. Langendijk hield Woensdagmiddag een alg. ledenvergadering in hotel Concordia, alhier. De opkomst van leden was niet groot. De presidente, mevr. EecenSlot, open de de vergadering met een woord vr.n welkom op deze dertigste algemeene ver gadering, welke eigenlijk een jubileum- Batavia-Centrum, 5 Mei 1936 De verjaardag van prinses Juliana is hier op den avond van 29 April herdacht. Dit zal een Hollander mogelijk wat vreemd in de ooren klinken, omdat 30 April de ge boortedag is, welke in 't moederland en ook officieel hier gevierd wordt. Maar indien hij op de hoogte is van de dagindeeling en de wijze van leven in de tropen, dan zal hij den zin van deze verschuiving begrijpen. De algemeene uitgaansavond in Indië is niet die van Zondag, doch van Zaterdag. Wij staan hier vroeg op, half 7 mag laat worden genoemd, omdat velenreeds om half 6 of 6 uur in hun voorgalerij de gebrui kelijke koffie zitten te drinken. Avondvoor stellingen nemen nimmer vóór 9 uur een aanvang en zoo wordt het pakken van de tweede voorstelling in een bioscoop of het bijwonen van een tooneelvoorstelling oor zaak van een tekort aan nachtrust. Het uur van achter de klamboe kruipen valt dan zeker niet voor half 1 en vóór de eerste zonnestralen gaan we gewoonlijk het bed al weer uit. Wie dus bij een uitgang niet gekweld wil worden door de gedachte, dat hij wilde dat hij naar huis kon gaan, omdat er anders van slapen en slaap hebben wij hier zeker niet minder noodig dan in Neder land niets komt, die kiest voor een uit gang den avond vóór een dag, waarop niet gewerkt behoeft te worden. Hij kan dan uit slapen en tot verder herstel van krachten desnoods den geheelen morgen in pyama doorbrengen. Nu worden de cfficieele feestdagen hier zeker niet minder intensief gevierd dan in het oude land. Het nationale gevoel heeft hier niet zooveel schakeeringeh, we durven uit volle borst het Wilhelmus zingen, ook zonder begeleiding en ons in het publiek aan vroolijkheid overgeven, zonder angst, dat „men" het gek zal vinden. Is hier een viering van een feestdag aan den gang, dan is zij vooreerst niet afgeloo- pen. Het wordt gewoonlijk zeer laat en wil er daarna nog van nachtrust sprake zijr, dan moet die van een volgenden vrijen dag worden afgehaald. De 30ste April is een vrije dag, dus moet het feest ter viering een dag te voren wor den ingezet, om via middernacht op den vergadering is. TT j I ucn 1* W' V ia 411 jaarverslag werd uitgebracht door juisten datum te sluiten ,vl' aar berg Hartland en vermeldde In hotels is op 29 April overal bal met ren .28 .ki"^: feestelijkheden. Er wordt doorgedanst tot 1095 de klok 12 uur slaat en dan staakt elk orkest ren waren uitgezonden, met totaal verpleegdagen. De gezondheidstoestand van alle uitgezonden kinderen was veel verbeterd, al waren de resultaten wel ver schillend wat betreft de groei. Dit liep van 7 ons tot bijna 14 pond. Het ledental der vereeniging was per 1 Januari 296, tegen verleden jaar 319. Ver deeld over de gemeenten was het: Oud karspel 105, Noordscharwoude 106, Zuid scharwoude 42 en Broek op Langendijk 43, al is het te midden van een sleepende tan go, een springende rumba of een kittelende step. Even een oogenblik van stilte en dan klinkt overal het Wilhelmus. De prinses is jarig! De stemming stijgt op slag. de reeds door gebrachte uren worden als aangename ouverture beschouwd voor een gebeurtenis die thans eerst werkelijkheid is. Zoo gaat het door geheel Indië. Batavia heeft het alleen niet met het weer getroffen. We zijn wel de kentering door en hebben het begin van den drogen oostmoessontijd, maar het weer is zoo in de war, dat in den westmoesson in veel streken te weinig regen viel om de paddi behoorlijk uit te planten, de kentering duurde onge kend lang en nu we eindelijk volgens den kalender den drogen tijd ingezet hebben, plast de regen neer. Op 29 April heeft Bata via voor een goed gedeelte ondergestaan. Uren stroomde het water loodrecht omlaag en alle feestelijkheden, die, speculeerende op den drogen tijd, buitenshuis waren vast gesteld, moesten worden afgewimpeld. Dat de regen ten slotte aan de stemming ner gens afbreuk heeft gedaan, het was overal meer dan vol, toont den zin voor feestvie ren van den Indischman. Heeft hij eenmaal iets besloten, dan wordt dit uitgevoerd, al hadden de elementen nog 10 maal slechtere Oranjeneigingen, dan zij ditmaal hebben gedemonstreerd. De aanpassing moge nog zooveel ellende hebben veroorzaakt en tal van gezinnen tot een totaal andere levenshouding hebben ge dwongen, een mensch kan eenmaal niet al tijd neerslachtig blijven en nu mogen wijze theoretici zeer geleerdè betoogen ophangen van het zetten van de tering naar de nering, over geld uitgeven met verstand en overleg! Wijs mij den man, die niet eens per jaar meer uitgeeft dan het daggemiddelde van zijn inkomen. En voor zulk een dag wordt gewoonlijk een nationale feestdag uitgeko zen. Onverstandig? Accoord lezer, maar in het warme klimaat in Indië, waar gewerkt wordt in een tempo, dat de meeste men- schen in Holland zich niet kunnen voorstel len, waar we in een zenuwspanning leven, die van tijd tot tijd een veiligheidsklep noo dig heeft, moeten we wel eens losbarsten, willen wij het volle beheer over ons zelf behouden. De tropenzon doet hier nu een maal alles sneller en intenser groeien, ook onze neigingen en behoeften. Indische'fees ten hebben daarom niet ten onrechte ver maardheid tot ver over de grenzen van dit land De film van de K. XVIII, die nu pas ge draaid heeft, sloot op de feestelijkheden van 29 en 30 April uitnemend aan. Aanvanke lijk was de datum van de voorstelling voor den G.G. begin April bepaald, maar de reis van den landvoogd naar Sumatra kwam er tusschen en daarom werd de première uit gesteld. Over de film zelf hoeft niets meer gezegd te worden. Zij heeft reeds in Neder land gedraaid. De stemming hier kan echter lastig minder geweest zijn dan in het oude land. De voorstelling was hoogst officieel. De gouverneur-generaal was met zijn fami lie uit Buitenzorg overgekomen, de geheele raad van Indië aanwezig, evenals alle in Batavia aanwezige directeuren van de departementen. Alles wat de hoofdstad ver der aan kopstukken telde en dat is een respectabel aantal, had zich naar het Deca- park begeven en de vereeniging Onze Vloot, onder wier auspiciën deze voorstelling ge plaatst was, deed verstandig in de pauze De Staatsspoor heeft op 1 Mei de 4e klas ingevoerd, of het is juister te zeggen, heeft op bepaalde trajecten een zuiverder 'indee- ling ingesteld, want de verdeeling in 4 groe. pen bestond reeds lang. Alleen was er gceil officieele 4e, maar wel twee soorten 3» klas. kaartjes idjoe (groen) en kaartjes poe. tih (wit). Idjoe was duurder dan poetih zoodat de laatste feitelijk de 4e klas aanga' ven. De klas poetih is geen verschijnsel van de crisisjaren, maar heeft wel toen «en groote uitbreiding gekregen. Het aantal Europeanen, dat 3e gipg reizen, eertijds een klas waar uitsluitend inlanders gebruik van maakten, nam hand over hand toe en aan. gezien velen liever niet te midden van in- landers zaten en daarom gingen omzien naar een ander middel van vervoer, dat de auto. bus in ruime mate bood, heeft de S.S. da klas poetih uitgebreid en verbeterd. Het niet willen zitten te midden van inlanders moet niet worden uitgelegd als een gevolg van een gevoel van overzelfbewustheid, maar de bodem van een wagon met inlanders is in minder dan geen tijd bedekt met schil- len van alle mogelijke en dikwjjls zeer on welriekende vruchten, terwijl de gewoonta om veel te spuwen, wat ondanks alle ver bod in de treinen wordt doorgezet, er niet toe medewerkt, dat een Europeaan zich behagelijk gevoelt te midden van een omge ving, die zich van deze vervuiling niets aan» trekt. De klas poetih trok steeds meer men- schen, dames gingen er ook gebruik van maken, de tweede klas liep wel wat leeg, maar de poetih meer vol, omdat het aantal reizigers toenam. Maar op de lange trajec ten heeft de spoor deze klas nog niet inge steld. Dit zou bij de toch al zoo terugloopen de ontvangsten een nog grooter teruggang brengen. Het concurreerende verkeer is over deze afstanden minder scherp en daar door moet wel van den trein gebruik wor den gemaakt. De eerste klas zal, althans in den tegenwoordigen omvang, zijn langsten tijd wel hebben beleefd. Behalve vermogen de vreemdelingen en ambtenaren, die krach tens hun positie bij dienstreizen van de eerste -klas gebruik mogen maken, zit er eigenlijk niemand in. Onlangs zeide mij een bankdirecteur, die betalend van de eerste klas gebruik had gemaakt, dat hij zich ge durende de reis had geschaamd. Met hem zaten er nog 8 menschen in den .wagon en hij was de eenige, die géén vrijkaartje had. Het terugbrengen van het aantal plaatsen in de eerste klas tot een derde en het be schikbaar stellen voor de kaartjes poetih van een goed deel Van de ruimte in de tweede klas, kan de spoor alleen voordeel brengen, omdat het reizen op goedkoope kaartjes er vermeerdering door zal ondergaan, zonder dat er een enkel kaartje eerste klas minder door zal worden verkocht Commercieel zal verder een scheiding tusschen lagere inlanders en Europeanen bij het reizen de maatschappij slechts tot voor deel kunnen strekken. Alle ethische overwe gingen behooren hier verre te blijven, maar de manier van reizen loopt te ver uiteen. In den eendaagsche, den trein die van West-Java naar Soerabaja loopt, is practisch de scheiding reeds doorgevoerd. Het is ver standig in dezen trein plaats te bespreken en iemand, die 3e klas reist, kan een plaats bespreken in den z.g. wagon voor Europea nen. Officieel bestaat deze wel niet, maar door het plaatsen van soort bij soort, wordt voor beide groepen het reizen aangenamer gemaakt. De invoering van een 4e klas op de kleine trajecten gaat van dezelfde ge dachte uit. De 4e klas kan echter wat moeilijkheid brengen, omdat zij alleen voor de treinen voor interlocaal verkeer en niet voor de centuurbaan is ingevoerd, hoewel deze trei nen aansluiting geven. Iemand, die een kaartje 4e klas koopt, mag op de centuur baan in de derde gaan zitten, om later weer in de 4e over te stappen. Bij het toch reeds zeer onvoldoende toezicht op het in de juis te klas gaan zitten, kan het niet anders of idjoemenschen, komen in de poetih terecht in nog grooter getale dan nu reeds het ge val is. Het aantal personen, dat zonder be talen van een trein gebruik weet te maken is groot. Zij stappen in op een klein station netje waar geen kaartjescontrole bestaat en stappen uit of bij een stopplaats van een centuurbaan of bij een ander klein station netje. De S.S. is hiermede bekend, maar het instellen van een doeltreffende controle door menschen, die durven op te treden, zou ver moedelijk duizenden meer kosten dan thans te weinig ontvangen wordt. Zoo is ook de controle op postkantoren op eenzame plaat sen in de buitengewesten zeer onvoldoende. Het bedrag, dat ieder jaar als gevolg hier van als „tekort" moet worden geboekt, loopt in de tienduizenden, maar een contro le over afstanden gelijk aan die in Europa, zou eenige malen dat bedrag kosten en toch in veel gevallen niet tot het resultaat voe ren, omdat wij hier iets hebben, dat „kabar angin" heet (nieuws, dat door de wind wordt meegevoerd) en dat de komst van een controleur dagen te voren bekend maakt in de plaats, waar hij gelijk een bom zou moe ten verschijnen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12