DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De „Queen Mary" vertrokken. Het ernstige Haagsche zedenschandaal. No. 125 Donderdag 28 Mei 1936 138e Jaargang 2000 passagiers aan boord. - De eerste reis over den Oceaan. HET VERTREK. De onrust in Palestina. De toestand in Abessinië. Het droevig ongeval te Haarlem. Allerlei geruchten doen de ronde, omdat men het juiste ervan nog niet weet. 17-jarige jongen bracht de zaak aan het rollen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bü vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIKN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Gistermiddag 16.34 is de „Queen Mary" vertrokken voor haar eerste reis naar de Vereenigde Staten. 1 Het laatste half uur voor het ver trek bood een levendig schouwspel van laatkomende passagiers, af' scheidstooneeltes en onafgebroken heen en weer loopen van stewards, kruiers en matrozen. Klokslag half vijf mosten allen, die niet meegingen, hst schip verlaten en de familieleden en vrienden van de meer dan 2000 passagiers verlieten de hutten, salons en dekken. Zij voegden zich bij de vele, die op de kade het vertrek van den Oceaanreus gadesloegen. Eindelijk werden de loopplanken ingetrokken, terwijl op de brug en de dekken offi cieren en matrozen druk bezig waren. De laatste trossen worden losgesmeten en het water achter de hooge achtersteven begint te kolken. Langzaam komt het schip in beweging. Een jubel breekt los op de kade en paart zich aan het geloei van de sirenes, terwijl de Marinekapel op de kade het „Rule Brittannia" speelt. Getrokken door zes sleepbooten verlaat het schip de haven van Southampton voor zijn maidentrip. Vliegtuigen van alle type begeleiden het schip nog een eindweegs. Men weet nog niet of het schip reeds op zyn eerste reis zal trachten het „blauwe lint" te veroveren. De beslissing hierover is overgelaten aan den commandant, kapi tein Britten. Verscheidene passagiers hebben hun plaats op het schip reeds zes jaar geleden besproken. Te New York zijn de noodige maatrege len genomen om het schip waardig te ontvangen. De „Queen Mary" te Cherbourg. 4 uur 20 minuten na haar vertrek uit Southampton kwam de Queen Mary te Cherbourg aan. Te half twaalf des avonds werden voorbereidselen getroffen voor het vertrek van het schip van hier nier New York. Duizenden waren teleurgesteld, toen besloten werd, dat de „Queen Mary" in haar haast om naar New York te vertrek ken, niet te Cherbourg aan den wal zou vastmaken, doch buiten de haven zou blijven. Toen by het vallen van de duisternis het schip uit de mist te voorschijn kwam, voeren twee Fransche torpedojagers uit. De „Queen Mary" nam te Cherbourg ruim 100 passagiers aan boord. Kapitin Edgar Britten ontving van koning Edward het volgend telegram:- „beste wenschen voor u en een succesvolle „maiden"-reis. Aan boord van het schip. Aan boord van de „Queen Mary" (van een specialen verslaggever). De eerste passagiers waren gistermorgen om tien uur al aan boord gekomen. De meesten echter arriveerden met de spe cialen trein uit Londen slechts betrekke lijk korten tijd voor het schip in zee stak voor zijn eerste reis. Bedienden en ste wards in blinkend nieuwe uniformen wachtten ons op en belastten zich met de bagage. Onze hutten waren aangenaam warm en prettig verlicht. Alles was tot in de puntjes verzorgd. Er lagen speciale stukken „Queen Mary"-zeep in de bad kamers en op de asbakjes lagen „Queen Mary-lucifers". Velen staken deze ge bruiksvoorwerpen onmiddellijk in den zak als souvenirs of boden ze aan hun vrien den aan, die hun uitgeleide waren komen doen. Aan boord heerschte den geheelen mid dag 'n drukte en een beweging, die veel weg hadden van de levendige atmosfeer die de derby race, voor talloozen tot een zoo onweerstaanbare aantrekkelijkheid maken. De mode viert hoogtij en de Lon- densche bauties, die deze eerste reis van het reeds zoo populaire schip meemaken, bewegen zich, voorloopig nog wat onwen nig, over de dekken in de laatste en char mantste reis-creaties van de groote mode huizen. Tweedmantels en rokken schijnen de geliekoosde dracht te zijn. Op mijn eerste wandeling over het on- metele schip kwam ik vanmiddag tot de ontdekking, dat zich onder de passagiers niet alleen bekende society-figuren, en modieuse dames bevonden. Ik kwam n.1. onverwacht te land bij een luxieuze ken nel, waarin, toevertrouwd aan de zorgen van een scheepslager, twee uitgelezen pekingeezen, de zeereis naar New York hebben ondernomen, in gezelschap van een Bedlington, een Iersche terrier en een Spaniel. De Bedlington bezag zijn nieuwe omge ving met eenige weemoedigheid en scheen naar huis te verlangen. De andere Canine passagiers gaven echter blijk zich in de zelfde vroolijke stemming van afwachting te bevinden als de overige passagiers. Voorts bevinden zich een paar postduiven aan boord, die reeds eenmaal over den At- lantischen Oceaan gebracht zijn en die zullen worden losgelaten, wanneer het schip in de nabijheid van Natucket is aan gekomen. Zij zullen dan persfoto's meene men van het schip tijdens zijn eerste reis. Gisteravond zouden wij worden onder houden o.m. met gratis bioscoopvoorstel lingen in de hut- en toeristenklasse. In het journaal zullen zich opnamen bevinden van de Derby-race van vandaag en van het vertrek van de „Queen Mary" uit Southampton, welke met een speciaal vliegtuig naar Cherbourg zullen worden gebracht en daar aan boord zullen worden genomen. De hoofdfilms zijn de nieuwste op de markt. Sommigen zijn zelfs nog niet in circulatie gebracht. De bioscoopzaal schijnt van zoo voortreffelijke bluschmiddelen te zijn voorzien, dat brand uitgesloten geacht mag worden. Reeds vroeg in den middag was het ge heele keukenpersoneel op volle kracht aan het werk ter bereiding van de overweldi gende diners, die de opvarenden gister avond voorgezet zouden krijgen. Het menu van de hutklasse bood gis teravond een keuze uit ongeveer 100 ver schillende schotels, waarnaast een door den eersten kellner persoonlijk samengesteld diner speciaali wordt aanbevolen, dat ach tereenvolgens bevat: grapefruit of kaviaar, kippensoep, filet de sole al la meuniere, gebraden kapoen, veenbessensaus met Fransche boontjes en aardappelen, coupe empress, dessert, koffie. Het menu van de derde klasse doet echter in niet veel onder voor dat van de hutklasse, noch in kwanti teit noch in kwaliteit. De passagierslijst, die in blauw en goud gedrukt is, heeft een volkomen inter nationaal karakter. Er bevinden zich niet minder dan prominente journalisten aan boord, waar van 35 Amerikanen, voorts Franschen, Duitschers en uiteraard Engelschen. 63 Wapens en munitie in beslag genomen. De politie heeft in diverse Arabische dor pen huiszoekingen verricht en een hoeveel heid wapens en munitie in beslag genomen. Eenige verbetering in den toestand Gister hebben politie en militairen den toestand goed in handen. Te Jeruzalem was het zoo kalm, dat de politieagenten de stalen helmen hebben afgezet, en zich weder in hun gewone uitrusting vertoonen. Sedert 1 April werd 1 Europeaan gedood en 17 gewond. 48 niet-Europeanen werden gedood, en wel 24 joden, 22 mohammedanen en 2 christenen. 331 niet-Europeanen werden gewónd. Er werden 969 Arabieren en 175 joden gearresteerd» meerendeels wegens overtreding van het bevel tot het dooven der lichten. 493 Arabieren werden veroor deeld, de overigen werden vrijgesproken of wachten nog op hun berechting. Het groot ste gedeelte der joden werd vrijgesproken, of wacht nog op behandeling hunner zaak. Geen politiemannen gearresteerd Officieel wordt ontkend dat politiemannen zijn gearresteerd wagens rebellie. In ver band met den doo3 van twee Arabische politiemannen door een ongeluk hebben een aantal recruten van Tulkarem bij den inspecteur-generaal geprotesteerd. Deze achtte dit protest gerechtvaardigd. Allen verklaarden trouw te blijven aan de autoriteiten en het is niet juist dat arrestaties zouden zijn verricht. Gisteravond heeft een detachement came- ron hooglanders en Britsche en inlandsche politiemannen slag geleverd tegen Arabi sche bandieten op den weg tusschen Jeru- salem en Nabloes. Aan Britsche zijde is geen enkel slachtoffer gevallen. Egyptische steun voor de Arabieren. Te Caïro is een comité voor steunverlee- ning aan de Arabieren in Palestina gevormd. Het comité is voornemens te protesteeren tegen de maatregelen der Britsche regee ring, de Arabieren in hun strijd te steunen, en een commissie van onderzoek naar Pa lestina te zenden. Italië wenscht ontspanning. In verband met den vrees, die in sommige buitenlandsche bladen wordt uitgesproken ten aanzien van den internationalen toe stand, wordt er in bevoegde Italiaansche kringen op gewezen, dat Italië oprecht wenscht tot ontspanning in de betrekkingen met Engeland te komen. Men herinnert aan de herhaalde verkla ringen van Mussolini volgens welke Italië geen aanval op Kenya, op den Soudan op Egypte of op eenig ander gebied in den zin heeft. Itali kan dan ook geen groote beteekenis toekennen aan Engeland's houding in de kwestie van de Indische troepen te Addis- Abeba. Het heeft veeleer de bedoeling ook de oplossing van deze kwestie te vergemak kelijken. De toestand in het oorlogsland. Uit Gambela aan de grens van Abessinië en de Soedan wordt gemeld, dat het stam hoofd van Saio zichzelf heeft geproclameerd tot koning van Wallega en aan het hoofd van 30C man van het leger van den negus oprukt naar Saio. Wallega ligt ongeveer 160 K.M. van Gembela en Saio ligt nog een vijftigtal kilometer verder. De Italiaansche troepen bevinden zich op een afstand van twee of drie dagmarschen van Saio en de Grieksche kooplieden hopen, dat de Italianen nog intijds komen om te zorgen, dat hun zaken niet worden geplun derd door de Shifta's. Te Saio bevindt zich dan ook een Amerikaansche missie. Britsche officieren niet gevangen. Het Britsche Roode Kruis te Londen heeft bericht ontvangen, dat kolonel Llewellyn en majoor Bentinck van de Britsche ambulance in Abessinië niet gevangen worden gehou den in Diredawa, doch zy mogen de plaats niet verlaten. De Italianen verklaren, dat hun papieren niet in orde zyn. Beiden genieten een goede gezondheid. De zaak wordt niet als ernstig beschouwd en men hoopt, dat zy binnen een of twee dagen hun reis weer kunnen hervatten. Zy waren op weg naar Djiboeti. Een verklaring van Wehib Pasja. De Turksche generaal Wehib Pasja, die tijdens den Abessinischen oorlog ras Nassi- boe aan het zuidelijk front heeft bijgestaan is met onbekende bestemming Alexandrië gepasseerd waar hij tegenover een corres pondent van Havas eenige verklaringen aflegde. Hij zeide o.m. dat de Abessiniërs ondanks den ontzaglijken achterstand in bewapening, nog langen tijd hadden kunnen standhouden aan het zuidelijk front, maar dat het verraad in het binnenland in de eerste plaats den negus en vervolgens ook het leger heeft overwonnen. De essentieele oorzaak van den val moet verder gezocht worden in de Italiaansche propaganda, die 'over machtige middelen beschikte en, die een demoraliseerende campagne ten uitvoer heeft gelegd. Verdachte uit Enkhuizen vrijgesproken. De Haarlemsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan tegen den 27-jarigen koopman B. uit Enkhui zen, die in den nacht van 15 op 16 Februari j.1. op de Kampervest te Haarlem met zijn auto te water is ge reden. B. en zijn vriend wisten zich te redden, maar de 25-jarige mejuf frouw E. van H., met wie zij tijdens een nachtfeest in een cabaret hadden kennis gemaakt, verdronk. Veertien dagen geleden eischte het O. M. tegen B. wegens het veroorza ken van dood door schuld, twee maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak den verdachte heden vrij. In onze stadseditie konden wij gisteren nog onderstaand bericht opnemen, dat wij echter nogmaals plaatsen in onze geheele oplaag, thans met eenige aanvullingen. De 's-Gravenhaagsche justitie heeft dezer dagen ingegrepen in een zeden- schandaal, dat, naar men ons verzeker de, het grootste zal worden van wat men in de laatste jaren op dit gebied heeft beleefd. De omvang van het schandaal is thans nog niet vast te stellen, er zijn reeds negen personen in het huis van bewa ring ingesloten, terwijl thans reeds vaststaat, dat achttien personen bij dit schandaal betrokken zijn. De justitie droeg reeds geruimen tijd ken nis van het feit, dat er in uitgebreiden kring het misdrijf gepleegd werd, dat straf baar gesteld is bij artikel 248bis van het Wetboek van Strafrecht ontucht met min derjarigen van hetzelfde geslacht) De moeilijkheden, waarvoor de politie hier geplaatst was, waren groot en vele, omdat het bezwarende materiaal uiterst moeilijk te verzamelen was. Eindelyk was het justitieele onderzoek echter zoover gevorderd, dat men tot de aanhouding van eenige personen kon over gaan. Het bleek, dat bij dit schandaal betrokken waren eenige hooggeplaatste ambtenaren van enkele departementen. De justitie ging er toe over om den the saurier-generaal van het departement van financiën, mr. R., die met een regeerings- opdracht in Duitschland vertoefde, dezer dagen, onmiddellijk na zij terugkeer in den Haag te arresteeren. Naar ons werd medegedeeld heeft mr. R., die gisteren in het huis van bewaring is in gesloten, reeds bekend, zich aan de hem ten laste gelegde feiten te hebben schuldig ge maakt. Voorts zyn gearresteerd mr. F., raad adviseur van het departement van justitie en voorts verschillende personen uit de krin gen van kunstenaars. Het onderzoek van de Haagsche justitie heeft zich ook uitgebreid tot andere gemeen ten in ons land, en met zeker heid kan word m medege deeld dat nog meerdere a r- r es staties zullen volgen. Het betreft hier een club van personen, die regelmatig bijeenkomsten hielden en waar de in artikel 248bis wetboek van strafrecht bedoelde misdrijven, zoowel met minder jarigen als met meerderjarigen werden be dreven. Nu enkele minderjarige jongens een be kentenis hebben afgelegd, is te verwachten dat dit schandaal als 'n sneeuwbal-systeem zich zal uitbreiden en dat nog ongedachte feiten aan den dag zullen komen. Thesaurier-generaal geschorst. Naar wij vernemen is mr. F. een der personen, die door de Haagsche politie gis teren gearresteerd zijn, als verdacht van betrokken te zijn bij het geruchtmakende zedenschandaal, gistermiddag voor de justi tie geleid, na een langdurig verhoor is hy door den rechter-commissaris op vrije voeten gesteld. Voorts vernemen wij nog, dat ingevolge de bepalingen van het ambtenaren-regle ment, mr. R. van rechtswege geschorst is als thesaurier-generaal, in verband met het feit, dat hij in preventieve hechtenis is gesteld. Diep stilzwijgen. Wij kunnen aan het bovenstaande nog toevoegen, dat de justitie het diepste stil zwijgen bewaart. Dientengevolge is ook de politie niet gemachtigd eenigerlei inlichting te verschaffen. Ook na de eerste publicatie, waardoor de zaak aan de openbaarheid werd prijs gegeven, konden wij geen enkele of- ficiëele mededeeling ontvangen. Intusschen meenen wij te weten, dat be halve de reeds genoemden ook ambtenaren van het Departement van Buitenlandsche Zaken en van het Clearingsbureau en eenige personen uit andere dan ambtelijke kringen gearresteerd zijn. Op een gerucht, dat ook te Rotterdam en Deventer een onderzoek zou worden inge steld, vernemen wij, dat de Rotterdamsche politie nog geen enkele opdracht ter zake heeft ontvangen en ook niets weet vari eenig verband tusschen de Haagsche arres taties en inwoners van Rotterdam. De commissaris van politie te Deventer ontkende ten stelligste, dat ook een spoor naar deze gemeente zou leiden. Hij had van de heele zaak eerst vernomen uit de krant. Naar aanleiding van het Haagsche zeden schandaal hebben wy ons, zoo schrijft het „Handelsblad" tot mr. A. Brants, den pro cureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage gewend, die zoo welwillend was, ons een onderhoud toe te staan. De aan de pers over deze affaire verstrekte infor matie werd door mr. Brants overdreven ge noemd. Zoo is er van schandalen in andere steden geen sprake. Ook staat over verder te verrichten arrestaties op het oogenblik niets vast. De procureur-generaal achtte het hoogst betreurenswaardig, dat door het aan de bladen verstrekte bericht de indruk wordt gewekt, dat een schandaal van buitenge wonen omvang aan het licht zou zijn ge komen. Ten slotte de vermelding, dat de instruc tie in deze wordt gevoerd door mr. A. W. J. van Vrijberehe de Coningh. Hoe het bekend werd. De Haagsche politie is als door een toeval achter het ontdekte zedenschandaal, dat in de residentie enorme beroering heeft ge- w-ekt, gekomen. Echter moet zy aanvanke lijk niet hebben kunnen aannemen, dat het misdrijf, waarvan in het onderhavige geval sprake is, zoo verbreid in Den Haag heerschte. Dezer dagen had de politie een jongeman gearresteerd, verdacht van een vermogens delict. De bewijzen tegen dezen verdachte waren zóó sterk, dat hij ten slotte door de mand viel en zijn daad bekende. Het bleek evenwel bij zijn bekentenis, dat de jongeman vaak in een milieu verkeerde, waarin art. 248'ois van het wetboek van strafrecht werd overtreden. Toen de jongeman dit aan de politie had verteld, is zij op onderzoek uitgegaan en aldra bleek zij, dank zij de bekentenis van den gearresteerde, een groep personen op het spoor te zyn, die zich aan bedoeld mis drijf schuldig maakte. Maar bovendien bracht het onderzoek verder aan het licht, dat de jongeman, die wegens een vermo gensdelict gearresteerd was, verscheidene jeugdige vrienden had, die relaties onder hielden met bedoelde groep van personen. Die relaties zyn door de politie nauw keurig nagegaan en toen bleek haar, dat verscheidene jongelui niet uitsluitend bij een en dezelfde groep van personen ver keerde, doch ook in andere milieu's vertoef den, waar hetzelfde misdrijf werd bedreven. Het ligt voor de hand, dat de politie uiter aard niet onmiddellijk kon overgaan tot het arresteeren van alle personen, die tot aan de politie bekende groepen behoorden. De politie zag zich voor een zeer ingewik kelde taak gesteld. Zy had alle verschillen de verdachte personen na te gaan en zij moest tevens de jongelui trachten te ach terhalen die by het misdrijf betrokken zijn geweest. Tal van namen zijn de politie zoo successievelijk medegedeeld, maar de be- wjjzen tegen al die verdachten vzaren niet alle even sterk. Tenslotte kon de politie van yerscheidene

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1