^Chlorodont tRwtwland Beperking mechanisatie sigarenindustrie. 3 Tweede Kamer Voordracht hooge Raad, Parlementaire terminologie. Een interview met Mussolini. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 28 MEI (Van onzen parlementairen medewerker. Den Haag, 27 Mei, Minister Gelissen is een zeer kundig en bekwaam bewindsman, maar de parlemen taire terminologie kent hij nog niet pre cies. Vanmiddag zeide hij, dat hij een amendement, waarmede hy instemde, overnam. H. eerste oogenblik wekte dit verwondering, omdat het amendement in de Kamer bestreden was en het in zoo'n geval geen gebruik is, dat een minister, al is hij het ermee eens, het overneemt; wel kan hy het dan aanbevelen en de beslis sing aan de Kamer overlaten. Maar even later bleek, dat Z. Exc. het woord „over nemen" eenvoudig had gebruikt om er zijn instemming mee te betuigen. Hij had slechts tegen de parlementaire terminolo gie, niet tegen het parlementaire gebruik gezondigd. Een poosje later verklaarde hy twee andere amendementen „onaannemelijk". Di. Kortenhorst (r.k.), die één dezer amen dementen hartelijk had gesteund, vroeg toen onder groote vroolykheid van de Kamer, of er by den bewindsman mis schien een misverstand bestond ten aan zien van de uitdrukking „onaannemelijk verklaren." Intusschen bleek uit 's minis ters repliek, dat hy déze uitdrukking toch wel in haar juiste beteekenis kende. Hij had dus inderdaad bedoeld, te zeggen, dat bij aanneming van één der amendementen het wetsontwerp zou worden ingetrokken. Eén der twee amendementen werd toen verworpen, het andere ingetrokken. Zijn ambtgenoot minister Slingenberg heeft de algemeene beschouwingen over de voorgestelde beperking van de mecha nisatie in de sigarenindustrie besloten met een rede, waarin hij eenige aardige mede- deelingen deed. In 1935 is de werkloos heid, vergeleken by 1934, toegenomen, maar tevens is in eerstgenoemd jaar de werkgelegenheid toegenomen. Het laatste blijkt uit het feit, dat in 1934 voor 37.2 millioen gulden rentezegels werden ver kocht, maar in 1935 voor 37.3 millioen, dus voor een ton meer. Nog grooter is de toe neming geweest van de werkgelegenheid in de eerste vier maanden van 1936, verge leken bij de eerste vier maanden van 1935. Het bedrag der verkochte rentezegels in de eerste periode was 12.8 millioen gulden, in de laatste 12.4 millioen. Al is de werk loosheid méér toegenomen dan de werkge legenheid, dat ook de laatste is vergroot, moge ons een riem onder het hart steken. Dit alles betreft de werkloosheid en de werkgelegenheid in het bedrijfsleven in het algeméén in ons land. In de sigarenindus trie is het beeld heel wat minder gunstig. Was vóór de mechanisatie in dit bedrijf het werkloosheidscijfer hier lager dan het algemeene werkloosheidscijfer, na de me chanisatie is het hooger geworden. Met 70 tegen 11 stemmen heeft de Kamer een amendement-Van der Waerden (s.d.) goedgekeurd, dat den minister ver plicht om den bedryfsraad te hooren bij ontheffing van het verbod om een machine te hebben, en dat de Kroon verplicht, het zelfde te doen by de vaststelling van de nadere voorschriften, welke wenschelijk zijn ter bevordering van een goede uitvoe ring van de wet. Aanvankelijk had de re geering een, uit deskundigen bestaande, commissie van advies willen instellen, maar zy had dit niet in het wetsontwerp vastgelegd. De heer Van Kempen (lib.) had hy amendement voorgesteld om te be paler., dat de minister verplicht zou zijn deze commissie te hooren, waarvan hij dan samenstelling en werkwyze zou rege len. De groote meerderheid der Kamer echter gaf de voorkeur aan den bedrijfs- raiQ, een ie«ds bestaand lichaam, op een wet (de bedrijfsradenwet) berustende. Tegen het amendement-Van der Waerden stemden slechts de staatkundig-gerefor meerden, de liberalen, vijf antirevolution airen en de heer Weitkamp (c.h.) De heer Van Kempen trok zijn amendement in. Aanvankelijk stond in het wetsontwerp dat het verbod van machines niet gold voor machines, die op 15 Mei 1935 in de fabriek aanwezig waren. Met 43 tegen 36 stemmen heeft de Kamer echter een amendement- Van der Putt (r.k.) goedgekeurd, waar door deze datum veranderd is in 26 Mei 1936. Tegen dit amendement stemden de sociaal- en vrijzinnig-democraten, de communisten, zes anti-revolutionnairen en de heeren Krol (c.h.), Vervoorn (plat teland) en Van Houten (c.d.) De tegen standers voerden aan, dat door dit amen dement de mechanisatie lang niet voldoen de beperkt, en de werkgelegenheid niet genoeg vergroot zouden worden, ja, cr waren er zelfs, die zeiden, dat er op die manier van de wet niets over zou blijven. Maar minister Gelissen stemde met het amendement in, omdat het de werkgevers in het zuiden, die, om geen arbeiders te moeten ontslaan, slechts schoorvoetend tot mechanisatie zijn overgegaan, na 15 Mei 1935, niet in een nadeelige concurrentie positie plaatst tegenover die in het noor den. En de meerderheid gaf den bewinds man gelijk. De heer Smeenk (a.r.) verdedigde een amendement om het machineverbod niet te laten gelden voor sigaren van drie cent of minder. En dr. Van der Waerden deed hetzelfde ten aanzien van sigaren van vier cent of minder. Op die manier wilde men een prijsverhooging van goedkoope sigaren verhinderen en alleen voor de duurdere soorten handwerk voorschrijven. Het wa ren deze beide amendementen, welke mi nister Gelissen onaannemelijk verklaarde, omdat zij, zooals hij het in een eigenaar dige beeldspraak uitdrukte, zouden tornen aan de souplesse van zyn wetsontwerp. B$j de ontheffing van een verbod aal hy met alle omstandigheden kunnen rekening houden en beperkt geen prijsgrens zyn be wegingsvrijheid. Z. Exc. wees er op, dat fabrikanten, die machines hebben om duurdere sigaren te maken, den machina- len arbeid heel moeilijk door handenarbeid zullen kunnen vervangen, en werd geens zins overtuigd door dr. Van der Waerden's antwoord, dat de loonfactor by duurdere sigaren geen rol speelt en dat zijn amende ment de dynamiek van de techniek vrij liet. v De heer Smeenk trok zijn amendement na de onaannemelijkverklaring in, maar dr. Van der Waerden handhaafde het zijne, dat de Kamer met 49 tegen 31 stem men verwierp, waarbij met de sociaalde mocraten de communisten voorstemden evenais de katholieken Van Poll, Steinmetz en Loerakker en de heeren Amelink (a r en Sneevliet (r.s.) Dr. Kortenhorst, die het amendement krachtig had gesteund, behoorde na de onaannemelijkverklaring niet tot de voorstemmers. De Kamer heeft ten slotte het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd, met aanteekening, dat de heer Sneevliet tegen was. Het opmaken van een voordracht voor raadsheer in den Hoogen Raad verliep vlot, doordat de gekozenen allen aanstonds de volstrekte meerderheid verkregen. De vicepresident der Utrechtsche rechtbank, dr. J. E. van der Meulen, kwam met 46 van de 5 stemmen als nummer één uit de bus, de raadsheer in het Amsterdamsche hof dr. P. van Regteren Altena met 42 van de 78 stemmen als nummer twee en de directeur-generaal der belastingen, dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, met 38 van de 71 stemmen als nummer drie. De Kamer heeft by haar voordracht zich aan de volgorde gehouden van de lyst van aanbe veling, haar door den hoogen raad gezon den. Met 82 tegen 5 stemmen heeft de Kamer een voorstel van voorzitter Aalberse goed gekeurd om den communist Schalker geen verlof te geven, de regeering te interpel- leeren over den gang van zaken met de glasfabriek Leerdam. Men wenschte geen parlementair ingrijpen, zoolang de onder handelingen nog voortduren, welke ten doel hebben, den fabriek het voortbestaan op eenigerlei wijze mogelijk te maken. Bij een wijziging van de ongevallenwet en van de land- en tuinbouwongevallenwet hebben de heeren Loerakker (r.k.) en Dorp (s.d.) gepleit voor een betere berekening van het dagloon in bepaalde gevallen, om dat h. i. nu arbeiders kunnen worden ge dupeerd, als gevolg van een minder gun stige interpretatie, door den centralen raad van beroep aan een wetsartikel gege ven. Minister Slingenberg meende, dat het zoo'n vaart niet zou loopen. Voor een deel was hij reeds bij de schriftelijke voor bereiding door een wijziging van het wets ontwerp aan het bezwaar tegemoet ge komen. Volkenbond moet worden gewijzigd. In een speciaal interview, dat Mussolini den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph" heeft toegestaan, ver klaarde de duce o.a., dat het einde der sancties het oogenblik zal aangeven, waar op Italië in de gelederen der bevredigde mogendheden treedt. De kleinere middel- landsche zeestaten hebben absoluut niets te vreezen. Italië is vastbesloten, zijn vriend schapsverdragen met Griekenland en Tur kije na te komen. Het eenige doel van Italië in Albanië is de onafhankelijkheid van dit land te bewaren en te eerbiedigen. Met betrekking tot het herstel van het vertrouwen in de middellandsche zee, zeide de duce, dat Italië onder de huidige omstan digheden, en zoolang de sancties voortdu ren, niet het initiatief voor een middelland sche zee-accoord nemen kan en zal. Op een vraag over de houding tegenover de kleinere middellandsche zeestaten, welke sancties toepassen, zeide Mussolini: wij zijn geen volk dat ons aan wraakgevoelens over geeft. Wij kunnen 37 lichtingen reservisten mobiliseeren, d.w.z. acht millioen soldaten, en wij hebben geen zwart leger in Afrika of Europa noodig. Wat betreft de handelsbetrekkingen tus- schen ons keizerrijk met de buitenlandsche mogendheden zullen wij een gematigde en verdraagzame oplossing vinden. Addis Abe ba zal de. hoofdstad blijven. De troepen in Lybië zullen naar Italië teruggetrokken worden, zoodra de Britsche oorlogsschepen teruggetrokken zijn. Toenadering tusschen Engeland en Italië is niet alleen gewenscht, doch noodzakelijk. Ik zal alles doen wat in mijn vermogen is, om deze tot stand te brengen. De Volkenbond kan niet voortbestaan, tenzij hij hervormd wordt. Indien de sanc ties gehandhaafd blijven, zal de kwestie of Italië den Volkenbond al dan niet moet verlaten, een dringend karakter krijgen. Het einde der sancties zal een algemeene ontspanning teweeg brengen en gunstige vooruitzichten openen voor stabilisatie en samenwerking in Europa. Dflcwids reeds na ééa verwijdert Chlorodont den ontsier en den tandaanslag en kwaden reuk ntt DE BETERE NEDERLANDSCHE TANDPASTA Farlitw Ï5 d.-Groote tufc» 60 rt.-Dumfri ZO 36et. landsche schepen in de wateren der Sovjet Unie eenigen politiedienst of andere admi nistratieve functie uitoefenen. Geen enkel internationaal verdrag of ge bruik verleent Japan dit recht of zou het dit recht kunnen verleenen. WORDEN DE SANCTIES OPGEHEVEN Italië zou anders uit den Volken bond treden. Naar de Geneefsche correspondent van de „Jour" gelooft, bespreekt men in volken' bondskringen op grond van de berichten uit Rome, dat Italië er ernstig over zou kun nen gaan denken, den volkenbond te veria ten, de mogelijkheid, de sancties tegen 16 Juni op te heffen. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. De onderhandelingen over kabinets formatie. Het bestuur der Belgische katholieke Unie heeft een commissie van negen personen benoemd die belast is met de vertegenwoor diging en verdediging van de zienswijze der katholieke partij in de onderhande lingen, die zullen worden geopend omtrent de formatie van het nieuwe kabinet. Tijdens een bijeenkomst van het perma nent bestuur van den nationalen raad dèr liberale party hebben enkele sprekers zich tegen deelname der partij aan de regee ring uitgesproken, terwijl anderen weer zich verklaarden vóór deelname aan de re geering zonder persoonlijk of partykarak ter. De meerderheid sprak zich echter uit tegen een regeering van extra-parlemen tair karakter. Het uitvoerend comité der socialistische partij vereenigde zich met de noodzake lijkheid der voortgezette medewerking aan een regeering der nationale eenheid en der drie partijen. Maandag zal het congres der socialistische partij plaats vinden. Er werd een commissie van 9 leden ingesteld voor de opstelling van het programma tot medewerking aan de regeering. Besprekingen met den koning. De koning voert uitgebreide besprekingen inzake de vorming van een nieuw kabinet. De socialisten verklaren zich voor een regeering van nationale Unie met een proportioneele socialistische vertegenwoor diging. Het schünt, dat de katholieken van hetzelfde gevoelen zijn. De moeilijkheden komen blijkbaar van liberale zijde, deze belangrijke fractie wil niet meer deelnemen aan een regeering van de drie partijen. Oplossing pas na 7 Juni? In politieke kringen kringen heeft men, aan het eind van den eersten dag der be sprekingen den indruk, dat de crisis zeer langen tijd zou vorderen om te worden op gelost. In zekere parlementaire kringen voorzag men zelfs dat het zou duren tot na de provinciale verkiezingen van den 7den Juni waarbij 44 senatoren moeten worden gekozen. BRAND IN VISGOROD. Verschillende personen omgekomen. De volkswijk van de stad Visgorod (Rus land) is door "h reusachtigen brand geheel vernield. Verschillende bewoners zijn in de vlammen omgekomen, andere hebben ver wondingen opgeloopen. Het vuur dreigt naar andere wijken over te slaan. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Bandieten plegen een reeks aan slagen. Bandieten hebben gisteravond by Santa- cho, ongeveer 500 K.M. ten Oosten van Charbin een aanslag gepleegd op een trein, die tot ontsporing werd gebracht doordat de rails waren opgebroken. De bandieten beschoten den trein, waardoor tien passa giers gedood werden en elf gewond. Een Japansche af deeling viel de roovers aan, die zware verliezen leden. Aan Japansche zijde werden twee kapi teins gedood en een soldaat. Korten tijd la ter werd een aanval gedaan op het station Lao-Soengling, ten oosten van Kirin. Het gebouw werd door bommen vernield. Een derde aanslag werd by Moelan, 150 K.M. ten oosten van Charbin, gepleegd op een politie-auto waarin zich vier Japansche officieren en 11 beambten bevonden. Auto en inzittenden worden vermist. Uit Hsin- king is een sterke strafexpeditie vertrok ken. RUSSISCH STOOMSCHIP AANGEHOUDEN. Beroep van scheepspassagiers op Stalin en Molotof. De bladen publiceeren een aan Stalin en Molotof door 393 passagiers van het Stoom schip Soetsjan gericht brief, welk schip na door de Japansche autoriteiten 26 dagen lang in strijd met de wet te zijn geïnterneerd in de haven Vanaomori is teruggekeerd. De passagiers verzoeken de regeering bij de Japansche autoriteiten krachtig te pro testeeren over de veelvuldige schending van het volkenrecht en van de algemeene men- schelijke Ethica van de zijde der Japansche politie en gendarmerie. Van 20 Maart tot 13 April aldus het schrijven waren de passagiers en de leden der bemanning van het schip blootgesteld aan een ongekend ruwe behandeling, hetgeen tot uitdrukking kwam in twee visitaties aan den lijve en een onderzoek naar alle bagage, ook die van vrouwen en kinderen. In strijd met het volkenrecht heeft de politie geweigerd den Russischen tekst der verklaringen over te leggen of de verklarin gen althans door bemiddeling van tolken van het Sowjet-Russische consulaat te doen voorlezen. JAPANSCHE SCHEPEN IN SOVJET WATEREN. Naar aanleiding van het bericht van het Telegraaf agentschap Domei en Japansche bladen inzake de niet-toelating van Japan sche wachtschepen in Sovjet-Russische ha vens schrijft de Izwestija: In den loop der laatste jaren hebben de Sovjet-autoriteiten de schepen van het Ja pansche ministerie van landbouw toege staan eenige Sovjet-havens aan te doen voor zoover de Japansche regeering verklaarde, dat deze schepen wetenschappelijke waar nemingen verrichtten. Men constateerde evenwel, dat deze schepen in werkelijkheid in de Sovjet-wateren politiediensten ver richtten door controle op de Japansche vis- schersschepen. Dit wordt ook bevestigd door de Japan sche regeering, welke zelf in een schrijven aan de Sovjet-autoriteiten deze schepen „In spectie-schepen" noemde. Natuurlijk kan de Sovjet-regeering niet dulden, dat buiten- ARRESTATIE VAN HOOGE JAPANSCHE AMBTENAREN. Steekpenningen aangenomen. Donderdag zijn eenige hooge ambte naren van het ministerie voor de spoor wegen en leden der directie van de spoorwegen gearresteerd wegens het aannemen van steekpenningen. Deze arrestaties hebben in geheel Japan groot opzien gebaard. De knoeieryen hielden verband met het gunnen van den bouw van den tunnel tus schen Modsji en Sjimontseki, de verbinding tusschen het eiland Kioe Sjioe met het eiland Hondo. De gelden voor dezen tunnel bouw waren reeds op de begrooting vast gesteld en binnenkort zou tot uitvoering der werkzaamheden worden overgegaan. Tot de gearresteerden behooren de tech nische directeur van het ministerie van spoorwegen, Hirai en de chef van de afdee- ling weg en werken, Koeroda, zoomede de chef van den dienst van weg en werken van het district Tokio, Foeroeja. Zij hebben naar uit de verhooren bleek groote bedragen als steekpenningen aange nomen. De bouw zal worden opgeschort. Het begin van den tunnelaanleg zal, naar het ministerie der spoorwegen mededeelt, worden uitgesteld, daar de gearresteerden de plannen hadden ontworpen en de leiding op zich zouden nemen bij de uitvoering der werkzaamheden. Het agentschap Domei meldt nog, dat in de afgeloopen vijf maanden reeds 60 amb tenaren en aannemers zijn gearresteerd. Ook te Kioto, Nagoya en Yokohama wor den processen gevoerd in verband met het verleenen van bouworders. Te Tokio bestaat een vereeniging van bouwers, de „club der 18". Deze vereeniging distribueert de orders over de aangesloten firma's en houdt er een z.g. clubkas op na, waaruit de gelden voor omkooping en de „provisies" moeten worden voldaan. De minister voor de spoorwegen heeft verklaard, dat tegen de knoeiers zonder par don zal worden opgetreden. NOG EEN REUZENSCHIP? De King George als zusterschip van de Queen Mary. De Daily Herald verneemt, dat binnen enkele dagen zal worden bekend gemaakt, dat een zusterschip van de Queen Mary op stapel zal worden gezet. Dit schip zal de King George worden. NOODWEER IN BOHEMEN. Vijf personen omgekomen. In het noorden en noord-oosten van Bo- hemen heeft een hevig noodweer gewoed. In de streek van Nieuwpaka zijn de beeken tengevolge van ontzettende regen- en hagel buien gezwollen tot bruisende stroomen, die een enorme schade hebben aangericht. Een 70-jarige vrouw en drie kinderen, zijn om het leven gekomen. KABINETSCRISIS OP KOMST IN ZWEDEN. Burgerlijke partijen contra regeerdiR, Verscheidene bladen, die de meening deg burgerlijke partyen weergeven, voorzien spoedig een ministerieele crisis. Zy verklaren namelijk, dat de burgerlijke partijen niet accoord gaan met de voorwaar den, die de regeering stelt voor de voteering van credieten voor de nationale verdedig ging, die hooger zijn dan de ramingen van de regeering. AUTOBUS DOOR BANDIETEN OVERVALLEN. Dertien personen gedood. Nabij Guadalajara in den staat Jaliscoj hebben opstandelingen geschoten op een autobus waardoor 13 personen werden ge» dood en 7 gewond. Men vermoedt, dat dit een wraaknemir is. De moordenaars worden door federa troepen achtervolgd. Tezelfder tijd zyn 20 opstandelingen ge* dood door regeeringstroepen nabij Gauna» juato. Zy werden door de troepen omsin geld in een bergpas en door mitrailleurvuuï gedood. Ook in het district Poechod aan de Waag in Slowakije is groote schade aangericht! Hier is een boer verdronken. ROMANTISCH HUWELIJK VAN EEN PRINSES. Ze trouwt met een portier^ Prinses Feisa, de oudste dochter van dei* koning van Irak, heeft de aandacht op ziclj gevestigd, door een romantisch huwelijk^, Zy was verliefd geworden op den Griek Hm ralambis, portier in een hotel op Rhodus. Heden verscheen zij met hem in AthenA waar zy gehuwd is, nadat zij zich naar oaj thodoxen ritus had laten doopen en derf naam Anastasia had aangenomen. Het jonge paar is vervolgens met oribe» kende bestemming vertrokken. Een zuster der prinses, Radjiha, heeff zich namens de ouders tot de Griekschd autoriteiten gewend met het verzoek, hel huwelijk nietig te doen verklaren. DezeiJ hebben echter geantwoord, dat zy niet tusf schenbeide kunnen komen, daar het hu wet lijk in geldigen vorm tot stand is gekomen DE STAKINGEN IN SPANJE. Ongeveer 400 stuks; Naar schatting zijn er op het oogenblik geheel Spanje 400 stakingen van meer minder belang aan den gang. Mijnwerkers in staking; In de myn van Penanoya zijn de mijn* werkers in staking gegaan. Zij weigeren de mijn te verlaten. Eenige opzichters, eeii Spaansch en een Fransch mijningenier wor» den als gijzelaars onder den grond vastge* houden. Uit Cordvova zijn afdeelingen poli tie derwaarts gezonden. TREEDT GOMBOS BINNENKORT AF? De „Daily Telegraph" meldt uit Boeda pest, dat zeer binnenkort het aftreden is te verwachten van generaal Gömbös als mi' nister-president van Hongarije. Het blad verneemt, dat de geneesheeren van Gömbös hem hebben voorgeschreven zich in de volgende twaalf maanden te ont houden van deelneming aan het politieke leven. Generaal Göring zal de Pinksterdagen by generaal Gömbös doorbrengen. In de kringen der legitimisten is men zeer be nieuwd of er kans zal bestaan dat een legi- timistische politiek in de plaats zal komen van de pro-Duitsche politiek van generaal Gömbös. ABORTUS IN RUSLAND VERBODEN. Het instituut wordt schadelijk geacht. Ter tegemoetkoming aan de talrijke ver klaringen van werkende vrouwen over de schadelijkheid van geboorte-voorkoming, heeft de regeering der U.S.S.R., met het doel de gezondheid der werkende vrouwen te be schermen, een wetsontwerp uitgewerkt tot verbod van abortus provocatus en tegelij kertyd tot het verleenen van meer hulp van staatswege aan moeders van zuigelingen en moeders van talrijke gezinnen alsmede tot uitbreiding van het aantal creches, kinder tuinen enz. Gezien het groote belang van deze kwestie heeft de centrale executieve besloten om, voordat dit wetsontwerp van kracht wordt verklaard, het ter ampele be spreking aan de arbeiders voor te leggen. Abortus zal in de toekomst slechts wor den toegestaan, wanneer gevaar dreigt voor de gezondheid der vrouw. Overtreding van deze bepaling zal worden gestraft met ge vangenisstraf van een tot twee jaar. Verder zullen moeders die zeven kinderen hebben van staatswege worden ondersteund, bij de geboorte van ieder volgend kind tot een bedrag van 2000 roebel per jaar tot vijf „aren na de geboorte. Moeders met 11 kin deren krijgen bij elk volgend kind 5000 roe bel per jaar. DE KRONING VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Vermoedelijk in Mei 1931» Men verwacht, dat morgen de datum va de kroning van koning Edward 8 bekend worden gemaakt. De Privy Council kon morgenochtend bijeen om dezen datum va te stellen en vermoedelijk zal deze in dei! middag in het Lagerhuis bekend worden gei maakt. Men verwacht algemeen, dat het weekdag zal zijn in de maand Mei van he volgend jaar. DE HAARTOOI DER CHINEEZEN. Politiebeambten knippen de hooMk staarten. De politie houdt alle mannen aan, „lang haar" dragen en knippen hun de vlechten af. Een groot gedeelte der conservatieve boe» renbevolking heeft vijftien jaar lang he| verbod der republikeinsche regeering gene* geerd en loopt nog steeds rond met huÜ „varkensstaarten". Er wordt thans voor geijverd de naleving van deze wetsbepaling af te dwingen, ift gewraakte haartooi kwam in het midden vat! de 17e eeuw in zwang, toen de Mandsjod" veroveraars de Chineezen dwongen huil haar te laten groeien ten teeken der onder werping. Tot nu toe is nog slechts in eenige afge legen streken deze overtollige haarmode. De bedoeling is dit gebruik volkomen trit te roeien. DE NATIONALE VERDEDIGING IN POLEN. Groote medewerking van het volk. De ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp tot uitbrei ding van de volmachten voor den president der republiek, waarbij deze gemachtigd wordt, wetsdecreten te onderteekenen be treffende de problemen der nationale verdediging. Alles wat op de nationale verdediging betrekking heeft, vindt bij de publieke opinie in Polen steeds meer weerklank} Ambtenaren, onderofficieren en arbeide in de oorlogsindustrie bieden den sta gratis mitrailleurs, geweren en overur aan. Zoo juist heeft een fabriek van m berproducten 10.000 gasmaskers en - fabriek van landbouwwerktuigen 100 trailleurs-chassis aangeboden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5