£uchtuaact 'fiuMMdaal lUemo* lïatwnaJe Ih&uvuttanA jB HitentaHd SN'JDEN... een oorlogsheldin overleden. TRACTEER DEN VREEMDELING... EN U ZELVE. Glimlachje (Ongeeorrijewd.) De kroning van koning Édwa-rd. Misdrijf op het spoor gekomen. BRANDSTICHTER, DfiE NÏET TORRWRBWWGSVATBAAR WAS. HEILOO SCHAGEN BEVERWIJK OOSTHUIZEN HENSBROEK Marie Luce, een Fransche oorlogs heldin, die door de Duitschers tijdens den wereldoorlog was gevangen geno men en ter dood veroordeeld, doch la ter in vrijheid werd gesteld en begif tigd met het croix de guerre, is in het plaatsje Loucre (Marne) overleden. Marie, die groote dapperheid betoonde bij de verzorging van gewonde militairen werd door de Duitschers gepakt en naar hun kamp overgebracht. 1 Daar hoorde ze op 14 Maart 1915 het nieuws, dat de keizer den volgenden dag te Neufchatel Sur Aisne de troepen zou in- specteeren. Zy' schreef gauw een paar briefjes, waar op stond „groote militaire revue voor Wil helm 2 op 15 Maart om 5 uur n.m. te Neuf- chate Sur Aisne", stopte de papiertjes in een paar flesschen en gooiden deze in de rivier, in de hoop dat ze door de Fran sche troepen zouden worden opgemerkt, die zich langs de beneden rivier bevonden en van het nieuws voordeel konden trek ken. De Duitschers hadden evenwel ontdekt, wat Marie had gedaan. Zij werd voor een krijgsraad gebracht en ter dood veroor deeld. Deze straf werd echter gewijzigd in 15 jaar dwangarbeid. Zij werd naar Duitschland overgebracht en later losgela- tén. NEGER WEGENS MOORD TOT 199 JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Een 29-jarige neger, die bekend heeft 'n 59-jarige weduwe in haar kamer in het ho tel der Y. W. C. A. te hebben vermoord, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 199 jaar. DE ACTIVITEIT VAN HET ZWARTE LEGIOEN. Geen medewerking bij onderzoek vanwege de federale autoriteiten? Het Amerikaansche departement van justitie heeft te kennen gegeven tijdelijk af te zullen zien van deelneming aan het nderzoek inzake de terroristische activiteit van het „zwarte legioen", omdat er niet voldoende bewijs was geleverd, dat fede rale wetten zouden zyn geschonden. Volgens een mededeeling van de politie hadden de vrouwen van leden van het „zwarte legioen" een geheime vrouwenaf- deeling opgericht om de organisatie der mannen bij te staan. IN EEN KELDER GEVALLEN. Bejaarde vrouw om het leven gekomen. De 70-jarige weduwe Dijk in de Esch- straat te Rijssen is Woensdagavond in den kelder van haar woning gevallen. Zij werd met een schedelbasisfractuur opge nomen. Gisterochtend is zij aan de gevol gen overleden. Tracteer den vreemdelingen U zelve. Nog nooit heeft in ons land het vraagstuk vah het vreemdelingenverkeer zoozeer in het middelpunt der algemeene belangstelling gestaan als thans, ny de door minister Gelis- sen ingestelde commissie van onderzoek zoo juist gereed gekomen is met haar rapport, Wij hopen, geen indiscretie te plegen door mede te deelen dat in die uitvoerige studie niet alleen aandacht is gewijd aan de kwes tie van het hazardspel en aan het duurtepro- bleem, doch ook aan de verzorging van de Nederlandsche tafel. Gewezen wordt op de mogelijkheid om onze doorgaans degelijke, doch wel eens wat eentonige en fantasielooze vaderlandsche keuken voor den vreemde ling (en tevens voor den eigen landzaat) aantrekkelijker te maken door meer aan dacht te wyden aan de vele speciale voort brengselen van onzen bodem. De kennelijk zeer bereisde en tevens op culinair gebied opmerkelijk ervaren leden der commissie vermelden in hun rapport tal van nationale lekkernijen, waarvan men hier te lande nog nauwelijks werk maakt, doch welke in som mige andere landen gretig zouden zijn aan gegrepen als aanleiding om zijn gasten in een kader van locale kleur prettig te stem men. Natuurlijk vinden wij onder die edele grondstoffen onze kaas en andere zuivel producten op een eereplaats. En na eerst het gastronomische genot te hebben gereleveerd Kunt je niet hooren, dat ik studeer Marie???!!! Speel gerust door, me vrouw!.,,. U stoort me niks, hoor! als een der argumenten waarmee wij den buitenlander stellig kunnen aantrekken, ves tigt de commissie eveneens de aandacht op den gewichtigen economischen achtergrond, dien het opdisschen van dergelijke Neder landsche voortbrengselen voor onze geheele volkswelvaart heeft. In treffende overeenstemming met deze zienswijze zijn de woerden door den ministeiv van Landbouw dezer dagen gesproken aan de reeds vermaard geworden, „zuivellunch der Amsterdamsche directeuren van hotels en restaurants. „Een vreemdeling aldus Z.Exc. Deckers eischt heusch niet dat hij in Nederland vergast zal worden op de voortbrengselen van zijn eigen land. Zoo goed als wij Neder landers het belangwekkend vinden om in een vreemd land kennis te maken met de artikelen van dat land, om daardoor dts te beter dat land en zijn gebruiken en zijn voortbrengselen te leeren kennen, zoo goed stelt de niet-Nederlander, de vreemdeling die Nederland bezoekt, het op prens indien hij met ons land, in een Nederlandsche in richting verblijvende, kennis kan maken met de voortbrengselen van den Nederlandschen bodem. En waar deze voortbrengselen, op het gebied van den zuivel liggende, zoo voortreffelijk zijn en aan zulke eischen be antwoorden dat ze nauwelijks door een ander land kunnen worden overtroffen, maakt gij, mijne dames en heeren, indien gij den vreemdeling de voortbrengselen van de Nederlandsche zuivelbereiding aanbiedt, daardoor, zonder dat het u geldelijke offeis kost, een voortreffelijke propaganda voor het Nederlandsche artikel in den vreemde. Ik weet dat velen uwer zich al jaren lang beijveren om het Nederlandsche artikel po pulair te maken bij de Nederlanders zelf. In dit opzicht meen ik dat sommige Neder landers zich nog wel lichtelijk kunnen herzien. Ik hoop dat gij met dezelfde toe wijding u ook zult willen geven aan de populariseering van het Nederlandsche zui velproduct bij den vreemdeling. Zoo ver richt gij, mijne dames en heeren, een werk van waarachtige vaderlandsliefde. Zoo doet gij, naar de mat van uwe krachten en in acht genomen de positie welke gij in de samenleving bekleedt, een uitstekenden ar beid tot oplossing van de gróote moeilijk heden waarvoor wij allen geplaatst zijn. Dat men, voor van deze nationale grond stoffen een ruim gebruik te maken, zich vol strekt niet op kosten jaagt, werd eveneens door den minister aangetoond. „Immers aldus Z.Exc. de prijs van de boter is op het oogenblik niet hooger dan in de jaren die onmiddellijk aan den wereldoorlog vooraf gingen; vergeleken met de jaren 1924'29 bedraagt hij nog slechts 68 pet. Indien wij u vragen om uwe gasten volop van boter te laten genieten, dan vragen wij toch iets dat uitgaat boven de krachten van de hotels en restaurants, of van de bezoe kers dier inrichtingen. Ten opzichte van de kaas is dit nog sprekender. Ieder Nederlander weet dat op het oogenblik de kaas voor een buitenge woon lagen prijs te verkregen is. Wij be talen op het oogenblik de kaas voor een buitengewoon lagen prijs te verkrijgen is. Wy betalen op het oogenblik maar 38 pet. van hetgeen kaas in de jaren 19241929 kostte, en slechts 58 pet. van den prijs voor den oorlog". Toen de minister vervolgens aandacht vroeg voor twaalf verschillende Nederland sche kaassoorten om nog niet te spreken van de zeer gevarieerde wijze ban opdienen of van samenstelling met andere grond stoffen J wees Z.Exc. terecht onze culi naire vaklieden op en een nog lang niet voldoende aangegrepen mogelijkheid: trac teer den vreemdeling op onze onovertroffen zuivelproducten en gij zult hem en genoe gen doen, en aan uw land een dienst be wijzen. Doch vergeet bij dit al ook uwe eigen landgenooten niet! Ziet gjj muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. Dat wil zeggen: Inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal Is voor drie auto's naast elkaar, 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- waring voert! De Lijster is gistermiddag om 17.18 uur uit Indië op Schiphol geland. Het vliegtuig voerde 179.8 K.G. briefpost en 3.510 K.G. pakketpost voor Amsterdam aan. Van de vijf reizigers gingen er vier door naar Londen. Het K.L.M.-vliegtuig Rietvink is gisteren op de uitreis in Bagdad geland. De datum van kroning van dan Bn- gelschen koning in Westminster Abbey is vastgesteld. Op 12 Mei van het komend ja»F. De proclamatie van de kroning van koning Eduard 8 voorgelezen. Met het traditioneele ceremonieel heb- bij de herauten van het koninklijk hof in schilderachtige costuums vanochtend aan het St. James Palais en op andere plaat sen te Londen mededeeling gedaan van den kroningsdatum van koning Eduard 8. Naar het A.N.P. nader meldt, heeft de koning gisteren een order in Council on derteekend, waar de 12e Mei 1937 wordt vastgesteld als datum voor de kronings plechtigheid. De proclamatie werd op vier plaatsen voorgelezen: by het St. James-paleis, aan Charing-Cross, op den hoek van Chancery Lane en Fleetstreet en tenslotte bij de Beurs. Het gezelschap, dat o.m. bestond uit den Earl Marshal, den hertog van Norfolk, de Officers of Arms en Sergeants at Arms, werd geëscorteerd door een detachement van de Royal Horse Guards. In den stoet reed voorts mede de opperstalmeester van Westminster, de markies van Salisbury. Volgens de traditie moest vergunning worden gevraagd voor toelating tot de City. De Lord Mayor van Londen, sir Percy Vincent, was gekleed in zwart met goud afgezet ambtsgewaad. De aldermen en sheriffs waren in het scharlaken gekleed. Er zal geen rouwkleeding worden ge dragen. De Lord Mayor en zyn gezelschap zijn tegen tien uur van Mansion House ver trokken. Zij begaven zich naar de grens van de City, de Temple Bar. Deze stoet werd voorafgegaan door ste delijke trompetters. Eén van de leden van het gevolg van den king of arms ant woordde op de vraag „Who Comes There?" de officers of arms van Z. M. die toelating tot de City verzoeken om de kroning van Z. K. M. koning Edward 8 te proclameeren". Na eenige plichtpleging werd de procla matie voorgelezen, waarna de Lord Major en zijn gevolg zich bij den stoet aansloten. Na afloop der plechtigheid had een ont vangst plaats in Mansion House. Te Apeldoorn. Op vermoeden van een misdrijf is gistermiddag op de nieuwe algemeene begraafplaats aan den Soerenscheweg te Apeldoorn het stoffelijk overschot van den heer G. van de Laan, in leven handelsreizigers, die op 14 Maart j.1. k overleden, opgegraven onder toezicht van den rechter-commissaris te Zutfen, mr. A. van der Giesen. By de opgraving waren eveneens aanwe zig de Amsterdamsche politie-scheikundige' dr. van Ledden Hulsebosch en de opper wachtmeester der koninklijke marechaussee te Zutfen, de heer K. C. van der Cingel. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het algemeen ziekenhuis, waar de sec tie zal worden verricht. Naar wij nog vernemen, was de heer van der L. reeds zes jaar in pension in de Suma- trastraat te Apeldoorn. Na zijn dood deden zulke vreemde ge ruchten de ronde, dat de justitie daarin aanleiding vond een onderzoek te gelasten. Vaststaat dat op de pensionhoudster niet de minste verdenking rust. OPENING VAN DE HOCAPOLIS. Door den minister van handel, nijverheid en scheepvaart. Hedenmiddag is te Rotterdam de ten toonstelling Hocapoiis, de expositie op het gebied van het hotel, restaurant en café bedrijf welke in een der voormalige Nenyto-hallen te Rotterdam is georgani seerd, door den minister van handel, nij verheid en scheepvaart, Z. Exc. prof. dr. G. C. J. H. Gelissen, officieel geopend. 4000 POSTDUIVEN VERONGELUKT. De duivenhouders in Westphalen heb ben een groot schade geleden, daar op de eerste wedvlucht van dit jaar 4000 post duiven zijn verongelukt. De duiven waren opgelaten te Stendal in het Roergebied. Tengevolge van den mist, regen en hagel zijn 2000 duiven, welke te Dortmund, Hoerde en Aplerbeck thuis hoorden, niet aangekomen. Te Castrop zijn van 2000 duiven tot nu toe slechts 120 teruggekeerd. BELGISCHE STATIONSCHEF OPGELICHT. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde vandaag en jeugdigen koopman we gens oplichting tot een jaar gevangenisstraf. Onder valsche voorspiegelingen had hij een Belgischen stationschef bewogen hem 10.000 fres. te zenden. Met dit bedrag zou hij deelnemen in een door den koopman ge stichte „handelszaak". Het O.M. had zes maanden geëischt. GENERAAL TONNET VEROORDEELD. Tot 50 boete. De rechtbank te Zutfen deed heden uit spraak in de zaak tegen den 68-jarigen ge- pensionneerden generaal J. C. C. Tonnet te Vorden die terecht had gestaan wegens het feit, dat hy op 14 April j.1. den burgemees ter van Vorden zou hebben beleedigd De officier van justitie had terugwijzing van de zaak naar den rechter-commissaris geëiacht om een nader ondersoek m te stel den naar de geestvermogens van verdachte. De rechtbank veroordeelde den oud-gene raal tot 30 sul». 50 dagen hechtenis. De rechtbank te Zutfen deed uHgpraafc in de zaak tegen den 30-jarigen J. S. uit Raalte, die terecht had gestaan, omdat hy in den nacht van 15 op 16 Maart van dit jaar opzettelijke brand had gesticht in de woning van zijn vader te Nieuw Pekela. Conform den eisch werd verdachte veroor deeld tot plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor den tijd van ten hoogste een jaar. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. De Prov. Staten van Noordholland zul len dezen zomer hun eerste gewone zitting houden op Dinsdag 30 Juni, des voormid dags te half twaalf. Coöp. Boerenleenbank. De coöp. boerenleenbank hield Don derdagavond haar jaarvergadering in het caf .van Gemeren. Tegenwordig waren 58 leden. De voorzitter, de heer P. Frans, besprak in zyn openingswoord de slechte economi sche toestanden. Trots deze is echter de boerenleenbank vooruit gegaan, wat vol gens spr. beteekent dat de bank solide is. Spr. was buitengewoon verheugd dat de kassier J. Akkerman weer geheel hersteld is. Dank bracht spr. aan den hulpkassier S. Akkerman, die met toewijding zijn zwa re taak tijdelijk verrichtte. Aan de orde kwam de rekening. Hieruit bleek dat de spaargelden ruim vloeiden, hieruit kon men credieten verstrekken. Van de spaarbank was ontvangen 116518.46 en terug betaald 105403.97. De totale ontvangsten en de uitgaven wa ren 265244.22. Uit de balans bleek dat de bank voorschotten had verleend tot 61123.50. Het res.-fonds was 10197.48, waarbij de winst over 1935 a 1131.08. De balans slo<* met een bedrag van 161285.05. De rekening en balans werden goedgekeurd. De heer J. Akkerman bracht het jaar verslag uit. Daaruit bleek een opgewekt vereenigingsleven. Het aantal leden bleef op 127. Met het geven van credieten werd de noodige voorzichtigheid betracht. Het verslag werd goedgekeurd. In het bestuur werd herkozen de heer K. Muijs en in den raad van toezicht de heer IJ. Blokker, als plaatsvervangend bestuurslid de heer J. Oostwouder. De rente der spaargelden werd bepaald op 3 pet. en die der voorschotten op 4K pet. Medegedeeld werd, dat het bestuur heeft besloten om die personen die hun boekjes niet op tijd aanbieden (voor controle) met 1;— te beboeten. Bij de rondvraag kwam de heer Zee man naar voren met een verslagje van de vergadering der Centrale Bank te Utrecht. Geslaagd. Voor het doctoraal examen geneeskunde slaagde aan de universiteit te Groningen rnej. C. J. v. d. Eist, geboren alhier. Bloembollen. Op verschillende akkers zijn de vroege tulpengewassen snel aan het afsterven, zelfs is in enkele tuinen reeds een begin ge maakt met het rooien waarvan het beschot slecht was. Nu het zoo tegen den zomer loopt, is ge bleken, dat vele gewassen in den afgeloopen winter te lijden gehad hebben van de over vloedige regens. In enkele gevallen is het gewas totaal vernietigd. Te Walack Dr. Reurink ondervond Woensdag, dat de Oosthuizer wegen niet gelijk zijn te «tellen met groote pleinen, waardoor hy met zyn auto in het water langs het Oosteinde te» recht kwam. De geneesheer zou nJ. probee» ren op den weg in het Oosteinde te draaien, hetgeen hem echter noodlottig werd, aan» gezien de Oosthuizer wegen daarop niet zijn berekend. De heer Kocheim kon later den wegen weer op den rechten weg brengen. Gelukkig hadden geen persoonlijke onge» lukken plaats. Getrouw schoolbezoek. De vereeniging ter bevordering van getrouw schoolbezoek vergaderde Woens dagavond om half acht in het café Groot. De voorzitter, de heer Jac. Kolder, heette allen hartelijk welkom. In de hoop dat de besprekingen van dezen avond weer in het belang van de jeugd mogen zijn, gaf spreker het woord aan den pen ningmeester, den heer Jac. Visser, die het financieele verslag over 1935 uitbracht De ontvangsten bedroegen 138,26, de uitgaven 136.99, het saldo met nog een vordering van 0,66 te samen 1.93. Daar de penningmeester nog een uit gaaf had gehad van 8,99, en er geen geld meer in kas \yas, had de vereeniging na aftrek van het batig saldo, op het oogenblik een schuld van 7,06. Aan contributie is dit jaar opgehaald 101,75. De penningmeester ontving een woord van dank voor zijn accuraat beheer. Bestuursverkiezing. Aftredend dc hee ren D. Leegwater, Jac. Kolder en C. Kop* penol. Allen werden herkozen en namen hun benoeming weer aan. Bespreking schoolfeest. De heer D. Leegwater stelde voor om weer naar Ber gen en Schoorl te gaan en by mooi weer naar Bergen en Egmond aan Zee. De heer Jn. Moeijes zou voor de veran dering eens naar Camperduin willen gaan. Na bespreking werd besloten het voorstel Leegwater op te volgen, daar de kinderen dan nog eens in den speeltuin te Bergen kunnen genieten en in Camperduin den geheelen dag aan zee zouden moeten blij ven. De datum werd bepaald op Vrijdag 12 Juni. HEEMSKERK (Mei). Ondertrouwd W. J. M. Henneman en A. C. Alles. Bevallen: D. C. Klinkenberg—v. d. Sluis, d. M. Smitv. Roon, z. H. J« TijmsOosterwal, z. A. C. Timmer— Maalman, d. „Kom boven, Karei. Het uitzicht ls prachtig I" „Is het hetzelfde als op die briefkaart in het hotel „Ja zeker „Nou, dan vind lk er niet veel aan." (Humorist).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12