Jiqmda uvcUestU WeecAecUM f.uUicaües Jjigezoêtden Stukke* De Alkmaarsche rechtbank en de N.S.B, Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het dubbele paspoort (sens); hoofdrol Edward G. Robinson. Toegang boven 18 jaar. Beide Pinksterdagen van 2 uur nan. af doorloopende voorstelling. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Watt en Half Watt als dakloozen (hum.). Toegang voor eiken leeftijd. Beide Pinksterdagen van 2 uur n.m. af doorloopende voorstelling. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Nu of nooit (sens); hoofdrol Richard Talmadge. Toegang boven 14 jaar. Beide Pinksterdagen van 2 uur n.m. af doorloopende voorstelling. Bioscoop Harmonie, half 8, hoofdnummer Koning en kruier (hum.); hoofdrol Weisz Ferdl. Toegang voor aPe leeftijden. Beide Pinksterdagen van 2 uur n.m. af doorloopende voorstelling. Zij acht dit in die mate onvermijdelijk, dat zij niet tot het voorstel tot verhuring wenscht mede te werken nu dat voorbehoud ontbreekt. De meerderheid geeft u in overweging, het volgende besluit vast te stellen: Aan den Raad dezer gemeente. De Raad der gemeente Alkmaar; Gelezen het voorstel van burgemeester en wethouders, opgenomen in bijlage nr. 60 tot het verslag van 's Raads handelingen; gelet op de art. 172, 209, letter a, en 228, letter e, der gemeentewet; besluit: L te bekrachtigen de overeenkomst, door de gemeente op 26 Mei 1936 gesloten met de N.V. Zwembad Alkmaar, gevestigd te Amsterdam, waarbij: a. zijn ontbonden de krachtens raadsbe sluit d.d. 8 Febr. 1934, nr. 22 voor zooveel noodig goedgekeurd door Ged. Staten bij besluit van 14 Maart 1934, nr. 3, aangegane overeenkomsten resp. d.d.: 20 April 1934 en 10 Juli 1935 betreffende de bij de exploita tie van het zwembad in acht te nemen be palingen; 20 April 1934, waarbij aan de N.V. recht van erfpacht wordt verleend op het terrein, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sec tie E. nr. 4120 gedeeltelijk, ter grootte van ongeveer 9800 M2.; b. de gemeente het recht verkrijgt, het zwembad voortaan geheel onafhankelijk van de N.V. te exploiteeren en van de daarop gebouwde reinigingsinstallatie gebruik te maken; c. de N.V. zich onbevoegd verklaart om van de gemeente eenige betaling te vorde ren voor de gebouwen, werken, betimme ringen en beplantingen, door de N.V. ge maakt en die zich op den grond bevinden; d. de N.V. zich verbindt om van de over eenkomst d.d. 17 April 1934, waarbij de N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Zwemba- denbouw te Amsterdam zich verplicht om in 1974 aan de bovengenoemde N.V. een lee ning van 9400 te zullen verstrekken onder garantie van de gemeente voor rente en af lossing, geen gebruik te zullen maken en zoowel de N.V. als de gemeente de N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Zwemba- denbouw te Amsterdam van hare verplich tingen uit dezen hoofde ontslaan; e. de gemeente zich verbindt, nimmer van de N.V. te zullèn terugvorderen hetgeen zij als borg voor de N.V. aan de N.V. Levens verzekering-maatschappij „De Nederlan den" van 1845 ingevolge de op 23 April 1934 gesloten overeenkomst van geldleening zal zijn verschuldigd; f. de N.V. aan de gemeente verkoopt alle roerende goederen, eigendommen der N.V., die zich op en in het zwembad bevinden, voor een bedrag, gelijkstaande met de vor deringen welke de gemeente nog op de N.V. heeft; H. de sub I bedoelde bad- en zweminrich ting voor den tijd van tien jaren, voor een huur van 500 per jaar, te verhuren aan de N.V. Alkmaarsche Overdekte bad- en zwem inrichting te Alkmaar, met inachtneming van de volgende bepalingen: a. de N.V. moet de inrichting voortdurend exploiteeren zoolang de weersgesteldheid dit toelaat; b. de N.V. is gerechtigd, in het zwembad en de opstallen en de inrichting ervan de veranderingen aan te brengen, welke zij noodig acht, onder goedkeuring van Burge meester en Wethouders; c. de N.V. is verplicht, de bad- en zwem inrichting en de opstallen, zoomede de af scheidingen van de naburige erven voor haar rekening in behoorlijken staat, ten ge noegen van B. en W. te onderhouden; alleen het grove onderhoud, in den zin van art. 840 van het Burgerlijk Wetboek indien het vruchtgebruik gold, is voor rekening der ge meente; d. de N.V. moet gedoogen, dat Van ge meentewege op, in, aan of boven den grond en de opstallen zooveel en zoodanige palen, kabels, buizen, draden, isolatoren e.d. wor den aangebracht en onderhouden als B. en W. noodig achten, met dien verstande, dat omtrent de plaats waar en de wijze waar op dit zal geschieden met de N.V. vooraf overleg zal worden gepleegd; wpóont Perso"eele belastingen, de belasting jegens openbare vermakelijkheden, alsme de het verlofsrecht, zijn voor rekening der N.V., de andere belastingen zijn voor reke ning der gemeente; f. de N.V. is verplicht, de huur Jaarlijks vóór 1 December te betalen, voor het eerst vóór 1 December 1936; g. bij het eindigen der huur zal de N.V. geenerlei vergoeding vorderen wegens de veranderingen, die zij aan de inrichting of de opstallen zal hebben aangebracht; h. overigens zullen gelden de nader door B. en W. met de N.V. overeen te komen be palingen. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de „Overdekte" aan B. en W. een voorstel gedaan, behoudens goedkeuring van commissarissen, die hedenmiddag om 5 uur daarover nog zullen vergaderen, maar op wier instemming en medewer king waarschijnlijk wel gerekend zal kun nen worden. De bedoeling is het bad voor een bedrag van 500 per jaar van de gemeente te pachten met vrijheid evenwel van exploi tatie wat betreft de uren van openstel ling, het al dan niet gelegenheid geven voor gemengd zwemmen, de tarieven enz. Het bad zal dan voor 10 jaar gepacht worden en er zullen dan voor rekening van de „Overdekte'" diverse verbeteringen aangebracht worden, o.a. een algeheele nieuwe waterreiniging, gelijk aan die der „Overdekte" en met een eigen bron installatie Verder is het plan er een groot zonne badterrein te maken en voor het school zwemmen overleg te plegen met onder wijzers en leeraren. Om het bad zoo popu lair en toegankelijk mogelijk te doen zyn, zou men op bepaalde dagen en uren tegen lage tarieven werkloozen gelegenheid tot baden en zwemmen kunnen geven Abonné's zoo is de bedoeling zou den by mooi weer in de open inrichting en bij slecht weer in de „Overdekte" mo gen zwemmen, zoodat men bij deze com binatie een inrichting zou krijgen, die aan alle te stellen eischen voldoen zou. Er zijn natuurlijk van de zijde van den gemeenteraad bedenkingen tegen een dergelijke oplossing in te brengen. Men kan de pacht te laag vinden en men kan van gemeentewege niet willen medewerken aan een inrichting, welke zich vrijheid voorbehoudt om de animo voor gemengd zwemmen zoo voordeelig moge lijk te exploiteeren. Wanneer wij evenwel de zaken volko men nuchter bekijken, dan zijn er enkele feiten, "welke niemand zal kunnen betwis ten. B. en W. in de oude samenstelling en de meerderheid van den Raad hebben tegen elke waarschuwing in dit bad ge wild. Zij hebben de pogingen om hier iets beters en moderners te stichten op veler lei wy'ze tegengewerkt. Alkmaar zoo heeft de vorige burgemeester nog eens uitgeroepen krijgt een open bad of het krijgt niets. Welnu, Alkmaar heeft zijn open bad gekregen en men is daarbij ondanks alle ernstige waarschuwingen in zee gegaan met een onbekende, in veler oogen ondeskundige en niet-kapitaalkrachtige organisatie, die weinig goeds voor de toe komst beloofde Andere en betere baden zijn daarna van particuliere zijde opgericht en het resul taat van het zoogenaamde Victoriebad ligt thans voor ons. De zaak is hopeloos fout gegaan in nog korter tijd, dan wij verwacht hadden. Alkmaar zal jaren lang een groot gega randeerd bedrag moeten betalen en het zit daarnaast met een inrichting, welke het zelf niet kan exploiteeren en voor welker verpachting geen liefhebbers zijn te vin den. Wanneer de toestand zoo is, mag het volkomen duidelijk worden geacht, dat van de zijde der gemeente weinig eischen meer zijn te stellen, wanneer er eindelijk een gegadigde opduikt, die door bijzondere omstandigheden dit bad zal kunnen en willen gebruiken. Men kan dan van oordeel blijven, dat de pachtsom te laag is, maar men dient te bedenken, dat een half ei beter is dan een ledige dop en dat de Alkmaarsche belas tingbetalers, die toch al de dupe van deze geschiedenis zijn, elke oplossing, waarbij het bad ten minste nog eenig rendement geeft, zeer zeker zullen toejuichen. En wat het gemengd zwemmen betreft, ook daarvoor zal men thans niet meer zulke eischen mogen stellen als men dat vroeger gedaan heeft en toen gemeend heeft te kunnen doen. Wij gelooven, dat juist de hierdoor op gelegde beperkingen er in groote mate toe medegewerkt hebben dit bad onpopulair en slecht bezocht te maken. Met dit voor beeld voor oogen zal men thans een soe- pelen houding moeten aannemen, vooral als het bad niet rechtstreeks meer door de gemeente, maar door particulieren geëx ploiteerd wordt. Wie thans nog allerlei principes op den voorgrond gaat stellen, kan de gemeente een financieele strop bezorgen, waaraan wij in dezen tijd zeker geen behoefte meer hebben. Mocht men aan de rechterzijde van den Raad ook thans nog aan deze principes blijven vasthouden, dan hopen wij, dat daartegenover een meerderheid zal staan, die met ons van oordeel is, dat het bad- drama nu lang genoeg geduurd heeft en dat het tijd wordt uit het verleden de noodige lessen te trekken en de bakens te verzetten nu zoo duidelijk blijkt, dat het getij is verloopen. DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. Kaasmarkt of kaasbeurs. Het gesprek van den dag was heden natuurlijk „kaasmarkt of kaasbeurs". De vreemdelingen waren blijkbaar al op de hoogte van de actie der zuivelproducenten, om hier tot een kaasbeurs te komen. En zij betreurden deze actie, omdat daarmee de kaasmarkt bedreigd werd en zij dus in de toekomst misschien een wereldvermaardheid zouden moeten missen. De Alkmaarders zelf spraken er over en staken het niet onder stoelen en banken, dat een eventueel verdwijnen van de markt voor de stad en haar inwoners groote ge volgen zou kunnen hebben. Alkmaar zou dan niet meer zijn een der grootste attracties van Nederland t.o.v. het vreemdelingen verkeer, Alkmaar zou dan niet meer eiken Vrydag de massa uit binnen- en buitenland trekken, de massa, die een zeker percentage van haar vacantiegeld in Almaar besteedt. Maar veel belangrijker was de meening van de kaashandelaren, de categorie, die hier de kaas koopt. Hoe zou hun standpunt luiden? Wij hebben hedenmorgen eenige hande laren gesproken en over het algemeen was hun meening eensluidend. Zij zouden een verdwijnen van de kaasmarkt betreuren, ook dan wanneer zij de voor- en nadeelen van beurs en markt tegenover elkaar zetten. Algemeen gaven zij toe, dat een beurs zeker goedkooper werkt en wel licht ook gemakkelijker. Want niet al leen, dat men dan de wik- en weeg- loonen uitschakelt al staan daar direct tegenover de beurskosten maar op een beurs koopen beteekent, dat een kooper de kaas thuis krijgt en niet zelf voor de verzending van de markt naar zijn pakhuis behoeft te zorgen. Een nadeel van de beurs t.o.v. de markt zou altijd blijven, dat men een groote partij op monster moet koopen. Zekerheid over de kwaliteit van zoo'n partij bestaat dan niet, zulks in tegen stelling met de markt, waar men de geheele partij ziet, de productie van eiken dag die steeds eenigszins in kleur of kwaliteit verschilt kan keuren en dus precies weet, wat men koopt. Een beurs levert wel eens moeilijkheden op, die niet gemakkelijk bekend worden. De geschiedenis heeft al lang geleerd, dat een handelaar niet tevreden was over een partij, die hij op monster gekocht had. Dat is op elke kaasbeurs zoo, ook die in Purmerend. Zooiets is bij een kaasmarkt vrijwel niet mogelijk. Intusschen heeft het bestuur van den bond van kaashandelaren in Noordholland hedenmorgen nog een onderhoud gehad met den burgemeester van Alkmaar. Be paalde nieuwe gezichtspunten Jcwamen daarbij niet naar voren. Wel zal het wenschelijk zijn te probeeren, om de wik- en weegloonen te verlagen. Op welke manier dat zal moeten, is een andere kwestie. Zou de gemeente Alkmaar die schadepost moeten dragen, of zou het rijk moeten bijpassen in den een of anderen vorm? Dat laatste zal geprobeerd moeten worden. „Maar vergeet niet, dat een goede beurs geld kost", zeide ons een der handelaren. „Er zou een groot gebouw moeten komen met boxen, met telefoonverbindingen, met verwarmingsinstallaties, met zoovele andere dingen. En wie moet dat betalen?" Wie moet dat betalen? Zouden de voor stemmers van een kaasbeurs er iets voor voelen, om daarvoor elk eenige honderden guldens neer te tellen? Wij zijn daar nog niet zoo zeker van. Over 't algemeen meent men ook, dat de stemmenverhouding op de vergadering van den bond de vorige week zeker niet zuiver te noemen is. Er waren er, die stemden en die met de Alkmaarsche kaasmarkt niets noodig hebben, omdat zij hun kaas op de beurs in Purmerend verkoopen. Er zouden er geweest zijn, die voorstemden, omdat hun fabriek dit wenschte, maar die zelf geen voorstander van een beurs waren. Al met al komt men over 't algemeen tot de conclusie, dat de bedreiging der kaas markt zeker niet zoo groot is, als oorspron kelijk gedacht werd. Tenslotte vernamen wij nog, dat het ko mende bezoek van den heer Louwes, als regeeringscommissaris, niet afhankelijk was van de kwestie „kaasmarkt of kaasbeurs". Dit bezoek was reeds lang bepaald, maar is thans meer urgent geworden. Wy meenen, dat het bezoek oorspronkelijk bedoeld was, om te bespreken, of er van rijkswege meer reclame voor de kaas gemaakt kon worden in het buitenland. Waaruit tevens zou kunnen geconcludeerd worden, dat de Alkmaarsche kaasmarkt niet alleen een reclame vormt voor het Noord- hollandsche product, maar voor de geheele nationale zuivelindustrie. Nu de politieke gezindheid van rechter lijke ambtenaren in onze stad de laat ste dagen in de groote bladen ter sprake is gekomen en zelfs in de Tweede Kamer daarover gedebatteerd is, wordt ook van ons verwacht, dat wy dit feit niet onopge merkt zullen laten. Welnu, onze meening is deze, dat ieder ten slotte zoo vrij mogelijk moet worden ge laten in het kiezen van zijn politieke over tuiging. De vraag of het in het algemeen wensche lijk is, dat, wanneer aan ambtenaren het lidmaatschap van een bepaalde politieke partij verboden is, eenige hoogere ambtena ren dit verbod niet ter harte nemen en in de omstandigheid, dat zij zelf buiten het ambtenarenreglement staan min of meer duidelijk demonstreeren, dat zij een andere opvatting zijn toegedaan, willen wy niet be vestigend beantwoorden. Het is niet alleen de letter maar ook den geest van het verbod welke rijksambtena ren o.i. hebben te respecteeren. Of het daarnaast wenschelijk is dat juist rechterlijke ambtenaren in politiek opzicht demonstratief op den voorgrond treden is eveneens een vraag welke thans wel eens gesteld mag worden. Het volk moet zekerheid hebben, dat een rechterlijk college in alle voorkomende ge vallen volkomen onpartijdig en objectief een cordeel zal vellen en nu er steeds meer wet- rfnmTV °1?P komeh welke een bepaalde Lw hetn r iJ tre?en' moet de Volute rfta Jo w laan' ook overtreders van die verboden door een even onpartijdig col lege beoordeeld en berecht zullen worden als dat bij alle andere overtredingen het gc- Vcli IS. Laten wij hieraan onmiddellijk als onze persoonlijke meening toevoegen, dat wij hiervan ook in de gegeven omstandighe den overtuigd zijn. Maar wij kunnen ons voorstellen, dat niet iedereen deze overtuiging zal deelen en dan geldt, ter wille van de rechtszekerheid, toch de regel dat zelfs de schijn vermeden dient te worden. Het is daarom, dat wy het van harte be treuren, dat de namen vaa rechterlijke amb tenaren in onze directe omgeving de laatste dagen in en buiten de pers in mispryzenden zin ter sprake zijn gekomen. Wij laten hier ten slotte volgen, wat de Nieuwe Rotterdamsche Courant over het al dan niet toelaatbare van het lidmaatschap van de N.S.B. voor rechterlijke ambtenaren heeft geschreven: De vraag zou kunnen rijzen, of het verbod uit het Rijksambtenarenregle ment om lid te zijn van een door den voorzitter van den ministerraad aange wezen organisatie, ook op rechters van toepassing is. Dit is niet het geval. Be doeld verbod berust n.1. op art. 125 van de Ambtenarenwet, volgens hetwelk het bevoegde gezag voorschriften kan geven o.m. betreffende ontslag en de overige rechten en verplichtingen der ambtenaren. Krachtens art. 2 is de titel, waarin art. 125 voorkomt, echter o.m. niet van toepassing op krachtens Grond wet of wet voor het leven aangestelde ambtenaren. Volgens art. 167 van de Grondwet zijn de leden van de rechter lijke macht, belast met recht spraak, voor hun leven aangesteld. De rechtspositie van rechters wordt beheerscht door de wet op de rechter lijke organisatie, waarin de schorsing en het ontslag door den Hoogen Raad is voorzien in bepaalde bij de wet om schreven gevallen. De hierboven bedoelde rechters te Alkmaar zijn derhalve niet in overtre ding van het verbod van het Rijks ambtenarenreglement. KATHOLIEKEN EN DE N.S.B. Alkmaarsche kringleider blijft N.S.B.er. In „Volk en Vaderland", dat heden ver schijnt, komt de volgende verklaring voor: De ondergeteekenden achten zich ver plicht mede te deelen, dat zij binnen de ge lederen der N.S.B. blijven strijden voor het heil van Volk en Vaderland. M. d'Ansembourg; John Boddé; Vlekke; N. J. van Leeuwen; E. v. Bönninghausen; Venhoven; B. van Tol; Jan de Haas en S. van den Hoek. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Deze vereeniging hield gisteravond hier ter stede haar jaarvergadering. Het jaar verslag over 1935 zullen wij dezer dagen publiceeren. Thans melden wij nog de vol gende bijzonderheden De jubilea van de heeren P. A. de Lange, W. J. D. Appel en H. J. Haasbroek werden herdacht. Dit ge deelte van de vergadering werd ook bijge woond door den burgemeester, wiens tegen woordigheid op prijs werd gesteld. Het aftredende bestuurslid, de heer P. A. de Lange, en de aftredende rapporteurs, de heeren L. H. Obdam en N. v. d. Poll, wer den als zoodanig herkozen. Er zijn 16 aanvragen behandeld, waarvan er 4 moesten afgewezen worden. Voor de 12 andere gevallen werd toegestaan aan gif ten en rentelooze voorschotten een totaal bedrag van 409.50. MOOI SUCCES VAN JAN SCHATS. Onze stadgenoot Jan Schats heeft on langs deelgenomen aan den amateur-wed strijd der V. A. R. A. in het théater Cinema Royal te Amsterdam. Zooals men weet, schreef de V. A. R. A. een wedstrijd uit voor amateurs, die de kunst dienden. Het werd een groot succes, zelfs zóó, dat de deelnemers slechts drie minuten tijd kre gen voor hun nummer. Er waren zangers en zangeressen, er waren musici, er waren humoristen en goochelaars, kortom er was van alles en nog wat. Jan Schats had ingeschreven voor den zang en nam zijn pianist, den heer Gerrit sen, directeur der A. O. O. V. mee voor de begeleiding. Hij zong en had succes, hij bleek later de beste van den avond! Al beteekent dat nog niet, dat er op de andere avonden misschien nog geen betere waren De wedstrijd wordt nu voortgezet met het groepje uitverkorenen. Jan Schats zal Zaterdagavond a.s. in het avondprogram ma opnieuw optreden in de Cinema Royal, terwijl het de bedoeling is, dat de V. A. R. A. den avond uitzendt. Voor Jan Schats en Gerritsen, de twee A. O. O. V.-ers dus wel een fraai succes! JUBILEUM AAN HET GEMEENTE SLACHTHUIS. Heden herdenkt Th. J. Beugeling den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als hulpmachinist aan het gemeente-slacht huis. De jubilaris werd hedenmorgen met zyn echtgenoote in het ketelhuis van genoemde inrichting ontvangen, alwaar allereerst het woord werd gevoerd door den wethouder van de bedrijven, die hem namens het ge meentebestuur de gebruikelijke medaille in brons overhandigde. Daarna werd hij toegesproken door den directeur, die een couvert met inhoud aanbood. Het per soneel offreerde hem een cadeau. De jubilaris die vandaag vrijaf heeft, vierde dit feit verder in huiselijken kring. EERSTELINGEN. Aan de Alkmaarsche exportveiling wer den heden de eerste slaboonen aangevoerd door oen heer J. Langereis te Rustenburg en de eerste perziken door den heer W, Ki aakman, alhier. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Vrijdag 29 Mek Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 771,7 rn.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 749,8 m.M. te Helsingfors. Verwachting, geldig tot den avond van Zaterdag 30 Mei: Zwakke tot matige, later wellicht toene mende west. tot noordwest, wind; betrokken tot zwaar of half bewolkt; waarschijnlijk eenige regen; aanvankelijk weinig verande ring in temperatuur; later wellicht iets kou der. Buitenlandsch weeroverzicht. Geen verandering te verwachten. De laagste barometerstanden worden thans in Finland gevonden, de hoogste boven Groenland. Uit een vlak minimum by IJs land ontwikkelde zich een diep minimum, dat thans boven het noordelijke deel der Noordzee ligt De hoogedruk breidde zich naar het oosten uit en verbrak tijdelijk de verbinding van het gebied van lagen lucht druk in het noordoosten met de stationnalre depressies in het zuiden en zuidoosten. Het gebied van hoogen luchtdruk op den oceaan vormt thans een geheel met een machtig gebied van hoogen luchtdruk over Groen land en de Poolzee. By deze luchtdrukverdeeling transportee ren de noordelijke- en noordwestelijke win den nog steeds koude luchtmassa's uit het Poolgebied over de Noorsche- en de Noord zee naar onze omgeving en naar het binnen land van Europa. Overal heerscht koel weer echter met weinig regen. Zonnewarmte wordt alleen ver in het oosten gevonden. Aanvankelijk is in dezen toestand weinig verandering te wachten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.37 uur tot 4.17 uur licht op. UITSLAG AANBESTEDING. De heer Jan Bos, architect, Fontein Ver- schuirstraat 11 Alkmaar, heeft Donder dag j.1. namens zyn principaal openbaar aanbesteed de verbouwing van een sla gerswinkel met bovenwoning aan de Laat 142 te Alkmaar. Inschrijvers waren: Fa. F. H. Ringers en Zn., Alkmaar 7960 Gebr. Pilkes, Alkmaar 7085 J. Obdam, Heiloo 6841 J. Res, Castricum „6780 J. Bakker, Alkmaar 6690 P. Hoetjes, Heiloo 6359 Gebr. Boekei, Alkmaar 6300 Gebr. Schoonewil en Jonker, Alkmaar 6300 Co. Feijen, Heiloo 6086 M. Duinmayer, Alkmaar 6050. De gunning zal nader worden bekend ge maakt. DE DIRECTEUR DER GEMEENTE WERKEN VAN ALKMAAR MAAKT BEKEND, DAT DE MUNNIKENWEG VANAF WOENSDAG 3 JUNI A.S. TOT NADERE AANKONDIGING ZAL ZIJN AFGESLOTEN. LUILAK! Het is morgen 30 Mei Luilak! Dan zullen, naar oude gewoonte, kinde ren al heel vroeg 's morgens door de stra ten hollen, gierend, luid kwebbelend, zingend, brallend, en af en toe het hoofd motief uitschreeuwend: „Luilak! Luilak!" enz., enz. En onderwijl rukt men geweldig aan de bellen der huizen; bonkt af en toe eens met de vuist(jes) op een deur; ver nielt hier en daar zoo terloops eens wat in tuintjes, of aan boomen, enz., enz. 't Is morgen luilak! en dan viert de jeugd haar dictatuur! botviert haar bande loosheid Ik zou aan de betrokken ouders in het bijzonder en aan anderen In het algemeen deze paar regels willen voorleggen ter overdenking: Bedenkt, dat ouders de schul digen zijn van de jaarlijks terugkeerende kinder-terreur, met daaraan verbonden af wijkingen, contra de gemeenschap! Bedenkt, dat er door gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel zooveel wereld ellende is, bedenkt, dat alle wereldleed „on begrepen gemeenschap" is, bedenkt dat, kinderen deze eenvoudige dingen niet kunnen begrijpen... tenzij de ouders se hun vertellen, verklaren. Want het milieu waarin men de kinderen plaatst is door de ouders „begrepen" of „onbegrepen" waar heid. Begrepen waarheid ls wereldeenheid; Cultuur! Want ik heb niets van mezelf, maar al les van anderen wel uit mezelf! En dit is voor mij bewijs, dat elk mensch middel punt ls van een gemeenschap die is: een universeel zijn! Dat alleen „begrepen moet worden. Met dank voor de plaatsing. H. A T. S.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2