8 8 8 e©©©»©© Jiadiopcagtcumna Het comité stelt het ten zeerste op pry's, dat de voorzitter van het Eere-comité be nevens zeer vele leden van het Eere-comité hier aanwezig zijn, evenals ook het bestuur der gemeente Bergen, het dagelijksch be stuur der gemeente Alkmaar, de directeur van het Prov. Waterl. Bedrijf, de besturen der plaatselijke vereenigingen, de commis sies der V. V. V. het bestuur der V. V. V. Alcmaria, vele inzenders benevens de ver tegenwoordigers der pers. Het bestuur van de V. V. V. heeft reeds lar\ge jaren uitgezien naar de mogelijkheid onfin Bergen iets tot stand te brengen waardoor vooral in den voor-zomer het bezoek aan onze gemeente bevorderd zal worden. De moeilijkheden in deze was, dat, wil men in dezen geest iets ondernemen, dit niet bestemd moet zijn voor een enke len dag, doch vele dagen achtereen een aantrekkingskracht zal moeten uitoefenen. De voorzitter van de V. V. V., de heer C. F. Zeiler, kwam toen op het denkbeeld om in het Paranassiapark te Bergen aan Zee een Bloemen- en Plantententoonstelling te organiseeren. Met het denkbeeld alleen was de ten toonstelling nog niet tot stand gebracht, want allereerst moest men de beschikking over het park hebben. Te dien einde stelde het bestuur van de V. V. V. zich in verbinding met de N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan. Zee, aan wie het Parnassiapark toebe hoort. Deze Vennootschap werd bereid gevon den het Park voor het beoogde doel be langloos ter beschikking te stellen, waar voor het comité haar bij dezen dank zegt. (Applaus). Zoodra de beschikking over het park verkregen was, kon de V. V. V. verdere stappen ondernemen. Allereerst kwam zij voor de vraag te staan hoe een dergelijke tentoonstelling tot stand gebracht moest worden. Zij heeft zich toen tot verschillende per sonen gewend, die haar ten slotte gewezen hebbèn op den heer B. Hoek, directeur van gemeente-plantsoenen te Alkmaar. De heer Hoek werd aangezocht om als tech nisch leider van de tentoonstelling te wil len optreden en het is mij een aangename taak thans hier den heer Hoek dank te zeggen voor den steun dien wij in deze van hem hebben mogen ontvangen en zonder welke het zeer zeker niet mogelijk geweest zou zijn deze tentoonstelling tot stand te brengen. (Applaus). Toen de plannen zoover gevorderd waren, heeft de V.V.V. eenige van haar bestuurs leden verzocht met den heer Hoek en mijn persoon een uitvoerend comité te vormen. Dit comité, waarvan mij verzocht werd het voorzitterschap op mij te nemen, bestaat behalve uit den heer Hoek uit de heeren J. H. Roggeveen, secretaris, C. F. Zeiler, penningmeester en D. A. Klomp, leider der propaganda. Alvorens een bloemen- en plantenten toonstelling te kunnen houden moest het comité zich van de medewerking van ver schillende kweekers verzekeren. Dit bleek om te beginnen een punt te zijn, dat moei lijkheden opleverde. Aangezien de meeste kweekers meenden, dat 'n bloemententoonstelling zoo nabij de zee riiet mogelijk zou zijn, werd in den aanvang slechts weinig belangstelling hiervoor van hun kant ondervonden. Het groote doorzettingsvermogen van den heer Klomp, benevens een persoonlijk bezoek aan de kweekers deed hen echter van meening veranderen en nadat zij het park zelve in oogenschouw genomen had den, waren zij een geheel andere opinie toe gedaan. Behalve dit punt waren echter nog zeer vele moeilijkheden te overwinnen. Doch de secretaris van het comité, de heer J. H. Roggeveen, bleek onvermoeid en liet zich door geen moeilijkheden afschrikken, hij toch wist telkens een oplosing te vinden. Wij zijn hem dan ook zeer grooten dank verschuldigd zoowel voor al de reeds ge noemde werkzaamheden als voor de affi ches, teekeningen en kaarten, die hij alle geheel belangeloos voor ons ontworpen heeft. (Applaus). Bovendien had het comité grooten steun aan de medewerking van den heer J. H. van der Burg, assistent van den heer Hoek, terwijl met de dagelijksche uitvoering be last is de heer M. Boendermaker (appl.) met wien het comité een gelukkige keuze heeft gedaan. De V. V. V. kon natuurlijk de financieele verantwoording niet ten volle op zich ne men en heeft derhalve een garantie voor deze tentoonstelling bij elkaar gebracht, waartoe zoowel door de bevolking van Bergen als door velen van buiten de ge meenten steun werd toegezegd, zoodat ruim 3300 garantie werd verkregen. Het streven van het comité is geweest bij dé oprichting van deze tentoonstelling de grootste zuinigheid te betrachten en ik hoop en vertrouw dat wij bij voldoend be zoek, zooals wij dit mogen verwachten, geen gebruik zullen behoeven te maken van de toegezegde garantie. Door zeer velen werden prijzen beschik baar gesteld, zoowel geldprijzen als me dailles, waarvoor ik den gevers hartelijk dank zeg. De beoordeeling van de inzendingen zal geschieden door 'n jury, waarvoor de hee ren J. L. Brouwer, directeur plantsoenen te m j Ch' Dlx' redact«ur Floralia en Handelsblad voor den Tuinbouw te Heem stede, én A. Koper te Bennebroek zich wel willend beschikbaar gesteld hebben. (Appl Ik geloof zeer zeker, dat, wanneer gij straks met ons deze tentoonstelling zult gaan bekijken, gij allen getroffen zult zijn door' de groote prestatie welke de inzen ders verricht hebben. Eveneens breng ik namens het comité een woord van dank aan het Provinciaal Waterleiding Bedrijf van Noordholland voor de medewerking, die door ons ten zeerste op prijs wordt gesteld. Ik hoop, dat, wanneer gij straks allen met ons naar deze tentoonsteling zult gaan, gij een even goeden indruk zult krijgen als de vertegenwoordigers der pers, die on langs de tentoonstelling bezochten en daar over in hunne bladen hebben bericht, ge lijk U allen wel bekend zal zijn. Wy hebben den toegangsprijs tot deze tentoonstelling laag gesteld en bovendien nog doorloopende abonnementskaarten ad 1 uitgegeven, opdat iedereen in de gele genheid zal zyn het werk der kweekers, die op deze tentoonstelling ingezonden heb ben, te bezichtigen en hoopt, dat dit tenge volge mag hebben dat deze tentoonstelling ook voor de kweekers in deze ook voor hen moeilijke tijden gelegenheid zal scheppen verbinding te krijgen met allen die de verfraaiing van hun eigen tuin betrachten. Mag ik thans dezen sleutel aan den Eere voorzitter van deze tentoonstelling, den heer J. van Reenen, overhandigen en hem verzoeken hiermede zoo aanstonds het hek, dat de tentoonstelling thans nog afsluit, te willen openen?. (Langdurig applaus). Verschillende andere sprekers. Nadat Emmy Zeiler aan den eere voorzitter een vergulden sleutel, welke ge legen was op een met bloemen opgemaakte mand, onder luid applaus had overhandigd, hield de heer Jb. v. Reenen een korte rede. Spr. heette de aanwezigen, die in zoo grooten getale waren opgekomen, van harte welkom en bracht vervolgens groote hulde aan het bestuur der V. V. V. Veel heeft dit bestuur georganiseerd en, getuige de be roemde bloemencorso's, ook veel op het ge bied van bloemen, doch een dergelijk grootsch opgezette tentoonstelling was toch nog nooit door dit bestuur georganiseerd. En zonder aan het werk van de andere heeren afbreuk te doen daarom te meer speet het spr. oprecht, dat de „Mussolini van de V. V. V." (gelach) de heer D. A. Klomp door een ongesteldheid verhinderd was deze officieele opening bij te wonen. Spr. hoopte van harte dezen harden werker weer spoedig hersteld te mogen terugzien. (Applaus). Het denkbeeld van den heer C. F. Zeiler om in het Parnassiapark een bloementen toonstelling te houden, was gemakkelijker gezegd dan gedaan en het deed spr. veel ge noegen in het openbaar te mogen mede- deelen, dat hier werkelijk iets gebracht is, dat groote hulde verdient. Wie Uwer zich de zandwoestijnen herinnert van omstreeks 1900, zal met verbazing terug zien naar het geen er heden op deze zelfde plaats is tot stand gebracht. En met grooten eerbied her dacht spr. het werk van zijn echtgenoote wijlen mevr. v. ReenenVölter, door wier ijverig werk het park destijds is aangelegd. Een ieder, die liefde heeft voor bloemen en voor alles wat in de natuur te zien is, zal met bewondering langs de verschillende bloemen en planten-exposities gaan. Mogen dan de groote verwachtingen niet teleur gesteld worden, opdat inderdaad duizenden deze tentoonstelling zullen bezoeken. En hiermede verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. (Applaus). Nadat de heer C. F. Zeiler den eere voorzitter in enkele woorden had dank gezegd voor .zijn vriendelijke woorden, was het woord aan mr. H. D. A. v. R e e n e n, burgemeester Van Bergen. Spr. zeide, dat het gemeentebestuur steeds met belangstelling naar. deze. tentoonstel ling, die éen nieuwe, attractie zal zijn voor de vreemdelingen, had uitgezien. Hier toch is met vereende krachten, met groot door zettingsvermogen en met bekwaamheid iets grootsch tot stand gebracht. De financiën van de gemeente lieten het niet toe, dit werk financieel te steunen en daarom te meer verdient deze organisatie grooten lof voor het bijeenbrengen van een garantiefonds. Spr. hoopte, dat het niet alleen voor Bergen succes zou opleveren, doch tevëns, dat de kweekers hun moeite beloond zuilen zien. - Het scheppen van een zoo groote bloemen pracht eischt groote voortvarendheid. Spr. is tevens dankbaar gestemd door de vele en sympathieke verslagen, welke in de Ned. Dagbladpers zijn verschenen en die zeker ertoe bijdroegen, dat de tentoonstel ling in het brandpunt van de belangstelling zal staan. Moge dan een enorm druk bezoek de kroon op het werk zijn. (Applaus). Baron Taets van Amerongen dankte vervolgens de sprekers. Rondgang over de tentoonstelling. Mevr. v. ReenenVölter geëerd. Hierna gebruikten de aanwezigen eenige ververschingen, waarna en rondgang over het tentoonstellingsterrein werd gemaakt, nadat echter eerst nog een fraaie tuil bloe men geplaatst was bij het borstbeeld van wijlen mevr. v. Reenen—Völter. Over de tentoonstelling hebben wij dezer dagen uitvoerig geschreven en wij meenen dus te mogen volstaan met de opmerking, dat ieder der genoodigden geen uitge zonderd vol lof was over deze prachtige expositie. Vermelden we nog, dat de gebr. Min uit Bergen op artistieke wijze het decoratieve schilderwerk aangebracht hebben en dat morgen bij een sportdemonstratie te Amsterdam de damesleden van de Bergen- sche gymnastiekvereeniging „Be Quick" reclame zullen maken voor deze tentoon stelling, die werkelijk een bezoek over waard maakt. Tijdens den rondgang werd de eere voorzitter rondgeleid door de heeren Zeiler en Roggeveen, die vele kweekers en exposanten aan den heer v. Reenen voor stelden. DR. C. LAMPE OVER „ABESSINIE". Lezing over de Roode-Kruis-expeditie. In het gebouw van de A.M.V.J. te Am sterdam hield gisteravond dr C LamDe voor d. loden v„„ de A.M.V J.' eo„ c,„«£ over de werkzaamheden van de Nederland- sche ambulance in Abessinië. Uiteraard kon, na alles wat gepubliceerd is, weinig nieuws meer over de avonturen van het Nederlandsche Roode Kruis meer verteld worden, doch het was een speciale attractie voor de A.M.V.J.-ers een oud-lid van deze maatschappij iets over zijn wederwaardig heden te hooren vertellen. Aanvangende met zijn relaas, deelde spr. mede, dat de aankomst in Addis-Abeba een SUKKELDE MET DE SPIJSVERTERING. „Op zekeren dag zag ik, dat er zes zouten in waren. Daarom probeerde ik Kruschen. Het was met mij eenvoudig het geval van den zakenman, wiens werk meebrengt, dat hij aan slechte spijsvertering lijdt en aan rheumatiek en die eigenlijk iets noodig heeft, dat niet alleen het bloed zou zuive ren, maar de geheele werking van zijn organisme zou verbeteren. Ik had van alles gebruikt, maar geen Kruschen, omdat ik dacht, dat het hetzelfde zou zijn als zooveel andere middelen. Toen probeerde ik toch nog Kruschen. En hier eindigt mÜn relaas. Ik kan alleen zeggen, dat ik er niet meer buiten zou willen. Het houdt mij perfect in orde en ik ben nu 64 jaar. Kruschen is heel wat meer dan een een voudig laxeerzout." J. S. H. te T. Overwerking, zorg, te veel zittend leven, dit alles zijn oorzaken voor de verslapte werking der verschillende inwendige or ganen. Indigestie is een van de eerste ge volgen. Onvoldoende afvoer, die leidt tot een verstopping van het organisme door giftige afvalproducten, is een ander scha delijk gevölg. Het bloed wordt overladen met onzuiverheden, die de algeheele ge zondheid ondermijnen en de gewrichten kunnen aantasten met rheumatiek. De zes zouten in kruschen sporen dè inwendige organen, maag, lever en nieren aan. Uw bloed wordt gezuiverd. U vergeet indiges tie en rheumatiek en U krijgt dat gevoel van geestelijke en lichamelijke opgewekt heid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon omzetbelasting inbegrepen. Stralende ge zondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. koude douche is geweest. Er was niemand ter ontvangst. De overgang van het gezellige leven aan boord van de „Kota Radjah" en het on zekere bestaan in Abessinië was wel zeer groot. Aan het eten vooral moest men ter dege wennen. Gelukkig werd op een diner bij den Negus een Europeesch maal geser veerd. De tocht van Addis-Abeba naar Dessie was het eerste gevaarlijk avontuur. De in- landsche begeleiders bleken laf en onbe trouwbaar. In Dessie werd het eerst prac- tisch gewerkt. Van heinde en ver kwamen patiënten. Gewonden legden te voet soms een afstand van 300 K.M. af. Men ging te Dessie de ambulance echter te veel als een publieke vermakelijkheid beschouwen. Daarna werden de werkzaamheden ge splitst, Delmonte bleef in Dessie, Veene- klaas en Lampe gingen naar Kworam. Toen de Italianen de streek met hun vliegtuigen frequenteerden, was de moeilijkheid een goede dekking voor de werkzaamheden der ambulance te vinden. Men trok zich toen terug in een grot, die evenwel zeer koud en vochtig was, zoodat des nachts patiënten stierven. Tenslotte releveerde dr. Lampe nog het aangrijpende verhaal van het transport van dr. van Schelven, die door roovers gewond was, naar Dessie, waarbij de Italianen het Roode Kruisvliegtuig in brand schoten, ter- wijl by aankomst in Kworam deze stad eveneens gedeeltelijk in lichter laaie stond. Rond floten de kogels en vielen bommen, zoodat het een wonder mocht heeten, dat beide medici er heelhuids zijn afgekomen. Ook dr. van der Does is ternauwernood aan den dood ontsnapt en heeft zich bijna ge heel zonder kleeren ongeveer 24 uur in een boschje voor de roovers moeten schuil hou den. i Het talrijke publiek, dat gisteravond in de A.M.V.J. was samengekomen, heeft met vee,l belangstelling naar de vlotte en inte ressante causerie van dr. Lampe geluisterd. DE BELEVENISSEN IN ABESSINIE. Lezingen van dr. Winckel en dr. Belmonte. Voor het Rotterdamsche comité tot uitzen ding der Nederlandsche ambulance hebben gisteravond in de Doelenzaal te Rotterdam, die in verhouding tot de belangstelling, die er steeds voor het werk van de Nederland sche ambulance heeft bestaan, maar matig bezet was, dr. Ch. W. F. Winckel en dr. A. Colac Belmonte, respectievelijk leider en lid van de Nederlandsche ambulance in Abessinië, mededeelingen gedaan omtrent hen belevenissen tijdens de werkzaamheden in Ethiopië. Nadat het zangkoor van de Kon. Chr. Oratoriumvereeniging „Excelsior" onder leiding van Bernard Diamant twee couplet ten van het Wilhelmus ten gehoore had ge bracht, hebben de aanwezigen staande en kele oogenblikken stilte betracht, als een hulde aan de nagedachtenis van de twee ge vallen leden van de Engelsche en de Zweed- sche ambulance. Dr. Winckel zeide de gevoelens van alle leden der ambulance te vertolken, wanneer hij woorden van hulde sprak tot de Rotter damsche bevolking, die met haar offervaar digheid en bereidwilligheid zulk een lei dend aandeel in het slagen van het comité heeft gehad. Veel nieuwe dingen over de ambulance en haar ervaringen waren er niet te vertellen, zei spr., dat Abessinië een land van middeleeuwsche structuur is en dat de tegenwerking van een achterlijke bevolking aanvankelijk groot was, het zijn allen dingen, die iedere Nederlander uit de couranten bereids weet. Er is bijzonder hard en mooi gewerkt, zoo zelfs, dat de Ameri- kaansche militaire attaché een en al lof over de Hollandsche artsen was en dat de Negus in eigen persoon reclame maakte voor de Nederlandsche ambulance. Gedu rende het geheele verblijf in Abessinië kon de ambulance door ruime middelen ge heel zelfstandig blijven en hieraan is ook het groote succes van deze uitzending te danken. Dr. Belmonte zeide, dat de langdurige sa menwerking banden van innige vriendschap had geweven, terwijl de leden onderling eikaars moeilijke en hachlijke uren pas uit de kranten uit het moederland hebben ver- Zaterdag 30 Mei. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. en voordr. 12.— De Notenkrakers. 12.45 Gr.pl. 1. I.45 E. Walis' orkest. 2.Gr.pl. 2.30 Schaakpr. 2.50 Piano, viool en cello. 3.40 Geheelonthouderscauserie. 3.55 Blokfluiten-Ensemble. 4.15 De Bo- hemians. 4.50 Causerie Meer werk. 5,Verv. concert. 5.40 Literaire causerie. 6.— Orgelspel. 6.30 Rep. 7.— Gr.pl. 7.20 Causerie over grens-formaliteiten. 7.40 Gr.pl. 8. Ber. 8.15 Los Romanticos". 9.— Gr. pl. 9.10 VARA-Varia. 9.15 De Stem des Volks uit Den Haag. 9.30 Radio- tooneel met muziek. 10.Ber. 10.05 VARA-orkest. 11.— Gr.pl. 11.10 Rep. 11.40—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.3012. Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en KRO-orkest. (1.30 Ber. 2.— Jeugd- halfuur. 2.30 Gr.pl. 3.— Kinder uur. 4.Gr.pl. en de KRO-melo- disten. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO-boys. 6.20 Journ. Week overzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Causerie „Kinderzorg in de Ge stichten". 7.35 Voordr. en gr.pL 8.— Ber. 8.10 Rep. 8.25 Gr.pl. 9.— KRO-orkest. 9.30 Hoorspel. 10.— KRO-orkest. 10.15 Intern. Sport- revue. 10.30 Ber. 10.35 KRO-Melo- disten. 11.2512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 BBC- Northern orkest en soliste. 12.35 Gr.pl. 1.20 Commodore Grand- orkest. 2.20 BBC-Schotsch-orkest en solist. 3.20 Orgelspel D. Thorne. 3.50 Reg. King en zyn orkest en solist. 4.50 De Continentals. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6-50 Sportpr. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 Week- End-progr. 8.05 BBC-orkest. 8.50 Variété-progr. 9.50 Ber. 10.20 Cau serie over Florida. 10.40 BBC- orkest en solisten. 11.50 Ber. 12. 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Nat. orkest. 2.50 Gr.pl. 4.20 Pascal-orkest. 5.50 Gr.pl. 8.50 Opera-uitz. 11.3512.20 Orkest concert. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestcon cert. 12.20 Populaire muziek. 2.35 Gr.pl. 4.20 Omroeporkest, -klein- orkest en solisten. 6.20 Hoorspel met muziek. 7.05 Gr.pl. 7.20 Orgel en strykensemble. 8.30 Vroolyk progr. 10.5012.20 Gev. progr. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 1.302.20 Salon-orkest. 4.35 Klein-orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gr.pL 8.20 Omroeporkest. 9.20 Kamermuziek. 10.30 Dansmuziek. II.20—12.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Salon-orkest. 1.302.20 Gr.pL en dansmuziek. 3.20 Klein-orkest. 4.35 Gr.pL 5.35 Omroeporkest. 6.35 Ka mermuziek. 8.20 Literair-muzikaal progr. 9.20 Operettemuziek. 11.20 Gr.pL 11.3512.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Bonte avond. 10.20 Ber. 10.50 Viola en piano. 11.05 Weerber. 11.20 1.15 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45 D.sender 8.45—10.05, Keulen 10.05 11.20, Pa rijs R. 11.2012.20, Keulen 12.20 13.20, Brussel (VI.) 13.2014.20, Brussel Fr. 14.2016.20, Keulen 16.2020.05, Luxemburg 20.05 20.30, Keulen 20.30—22.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.30— 22.50, Berlijn 22.5024. Lfjn 4: Brussel VI. 9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3513.20, Droitwich 13.2018.20, Luxemburg 18.2018.50, Lond. Reg. 18.5020.05, Droitwich 20.05—21.50, Lond. Reg. 21.5022.40, Droitwich 22.40—24.—. Zondag 31 Mei. HILVERSUM, 301 M. (8.55—HL— en 5.8.VARA, de VPRO van 10.12.en de AVRO van 12— 5.en 8.12.uur). 8.55 Gr.pL 9.Postduivenber., tuinbouwpr. 9.30 Ber. en De Krekeltjes. 9.45 A. Pleysier: Van Staat en Maatschap pij, ber. 10.Ned. Herv. Kerk dienst. 11.15 Voor kinderen. 12 Renova-kwintet. 12.45 Gr.pL 1.30 Orgel en zang. 2.Boekbespr. 2.30 Omroeporkest en soliste. 4.Die Delftsche Sanghers. 4.30 Olym pisch nieuws. 4.45 Sportnieuws en gr.pl. 5.Gr.pL 5.30 Sportpr. en -nieuws. 6.De jonge stem. 6.30 Het mysterie der punten, Puzzle. 6.50 Gr.pl. 7.VARA-orkest 8— Ber. 8.30 Kovacs Lajos' orkest so listen en mannenkwartet. 9.20 Toe spraak. 9.30 Gr.pL 9.35 Queen Mary-rep. 9.50 Luisterpuzzle. 10.20 Radio-journaal. 10.35 Aeolian- orkest. 11.Ber. 11.10 Aeolian- orkest. 11.3012.Gr.pL HILVERSUM, 1875 M. (8.30—9.30 en 5.-7.45 NCRV, de KRO van 9.305.en 7.4511.30 uur), 8.30 Morgenwijding met muzikale medewerking. 9.30 Gr.pL 10.15 Hoogmis. 12.Gr.pL en KRO- orkest. 1.Boekbespr. 1.20 KRO- orkest 2.Godsdienstonderricht 2.30 KRO-Symph.-orkest 3.15 Zang, piano en gr.pl, 3.40 KRO-Symph.- orkest. 4.30 Voor de zieken. 5.— Geref. kerkdienst. Hierna gewijd concert. 7.45 Gr.pL 7.50 Lezing Pinksteren. 8.10 Ber. 8.20 KRO- orkest, solisten en gr.pl. 10.KRO- koor en gr.pL 10.30 Ber. 10.35 Gr.pL 10.40 Epiloog. 11.11.30 Esperanto- lezing. nomen. Dessie, het hoofdkwartier, heeft een enorme capaciteit gehad en de gewonden, die kort voor de inzinking van de fronten om hulp kwamen, kwamen by stroomen tegelijk. Spr. gaf een schildering van den aard der verwondingen, die de vitale krij gers niet verhinderden om over een afstand van 3400 kilometer naar den dokter te komen. Spr. prees in het bijzonder de tweo Rotterdamsche leden van den staf, die het zoo druk hebben gehad, dat hun de tijd om te mopperen ontbrak. Na de pauze is de film vertoond, die de administrateur der ambulance, ir. J. J. W. de Vries, heeft vervaardigd. De vergaderingen, die o.m. door de afge vaardigden van het Ned. Roode Kruis, mr. dr. Donker Curtius, van Andel een de Can- ter werd ijbgewoond, werd met het zingen van het volkslied besloten. ONTVLUCHTE PUPIL MET MOEITE AANGEHOUDEN. De politie te Ede heeft gistermiddag bij een familielid gearresteerd den achttien jarigen D. K., die op Hemelvaartsdag is uit gebroken uit het Rijksopvoedingsgesticht te Zeist, waar hij wegens en autodiefstal tuchthuisstraf onderging. Na zijn ontvluch ting ontvreemdde hij in den nacht van Donderdag op Vrydag met een ander per soon te Zeist opnieuw een auto, waar mede zij naar den Bosch reden. Eenige dagen later lieten het tweetal de auto daar achter, om er met een anderen wagen van door te gaan. Gisteren ontdekte de Benne- komsche politie K„ die uit Ede afkomstig is, bij een familielid te Bennekom. Toen de jongen er vandoor wilde gaan en hij niet voldeed aan de sommaties van de politie mannen, maakten deze van hun vuurwape nen gebruik, doch de jongen wist desniette min te ontvluchten. Gistermiddag om half vijf werd de jongen door de politie van Ede wederom opgespoord, thans bij een ander familielid te Ede. Thans slaagde de politie erin den jongen, die zich hevig verzette, te arresteeren. Hij is naar Zeist overgebracht. DE TOEKOMST DER ACADEMISCH GEGRADUEERDEN. Lezing van dr. Idenburg. Voor sociale lezingen heeft dr. Ph. J. Idenburg, chef van de afdeeling onderwijs statistiek van het centraal bureau voor de statistiek een lezing gehouden over „de toe komst der academisch gegradueerden". Spr. gaf eerst een historisch overzicht. Na 1915 deden zich hier te lande ver schijnselen voor, waardoor het onderwijs is gestimuleerd. Meer bevolkingsgroepen bezochten de middelbare scholen: de trek naar de stad en de ontwikkeling van de verkeersmiddelen bevordert het voortge zette schoolbezoek. Vele kleine plattelandscentra krijgen hun eigen middelbare scholen. Ook het toene men van de inkomens na den oorlog kwam het M. O. ten goede. De gelijkheidstendenz openbaart zich meer en meer en uit zich b.v. in de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs (1920). het aantal jonge lui met einddiploma H. B. S. en gymnasium nam toe: een belangrijk contingent hiervan bezocht de universiteit. In 1880 bedroeg het aantal studenten 1404 en studeerenden 176 af. In 1915 was het aantal tot 5069 gestegen, waarvan 434 dat jaar afstudeerden. Voor het jaar 1933 bedroegen deze getallen resp. 13.000 en 1623. Onze maatschappelijke ca- demische „bovenlaag" vormt geen homo gene massa, doch is samengesteld uit indi viduen van alle klassen.. „Zyn we thans niet gekomen aan een oververzadiging van onze maatschappij met academisch gegradueerden, vraagt spr. zich af. Het aantal plaatsen is inderdaad sterk gestegen, doch gering het aanbod. Het rap port Limburg geeft een somber beeld: werkloos waren in 1934 300 juristen, 300 chemici, 40 biologen, 350 leeraren, 434 in genieurs en 444 landbouwkundige inge nieurs. De grenzen van de beroepen, waarvoor academisch gegradueerden kunnen worden aangewezen geven tevens de grenzen aan van het aantal academici, dat noodig is. Spr. besprak vervolgens eenige conclusies uit het rapport Limburg. De economische toestanden remmen alle groeimogelijkheden en oefenen grooten invloed uit op de toe komst der academici. Indien deze periode voorbijgaand is, kunnen de moeilijkheden wel overwonnen worden. De commissie Limburg heeft de ver vangingsbehoefte tweemaal zoo groot ge schat als de uitbreidingsbehoefte. In een tijdvak van vijf jaar beteekent dat 1500 en 3200 academici, die geplaatst kunnen worden, tegenover een aanbod van 7700 vermeerderd met de werkloozen van thans stijgt dit aantal tot 9100 gegradueer den. Het aantal studenten neem sedert 1934 met 6 pet af, een teruggang, die zich pas na 5 a 7 jaar zal uiten. Vervolgens schetste spr. de hooge taak van de academische ge gradueerden en de moreele moeilijkheden, waar zij in deze tyden tegen moeten strij den, het beroep dienen wij niet te zien als een persoonlijke grootheid, doch als een dienst. Als middelen ter bestrijding van de moeilijkheden en gevaren, die de academi ci bedreigen, noemt spr. o.a. lagere bezol- digingseischen, ook het aantal personen, voor een bepaalde wetenschappelijke func tie geroepen, kan beinvloed worden. Toch zijn er op den langen duur nog breede perspectieven voor de academici, b.v. door veranderingen in de sociologischen structuur. Laten wy ons nooit slachtoffer gevoelen, doch laten wy ons afvragen, hoe we tot zegen voor anderen kunnen zijn, be reid tot het brengen van een offer.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6