Berlijn en de Olympische Spelen. Stad en Omgeoitiq Vir mm ANNA PAULOWNA ZUIDSCHARWOUDE BURGERVLOTBRUG GROOTSCHERMER HEEMSKERK BEVERWIJK CALLANTSOOG NOORDSCHARWOUDE Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede. OORDEELT OBJECTIEF. CASTRICUM UITGEEST 809 810 N 10 i-V* 811 D 86 811 S 22 B 92.2 F 44 M 27.8h N 26.3m N 38h P 81mp R 53wo S 58.5s t S 58.9w S 62sm t T 38.4 Z 24o Z 28vr OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. LANGESTRAAT 85. Nieuwe aanwinsten; lijst 12. Geschiedenis der letterkunde. Z 44 Zweig, S. Baumeister der Welt. 1936. (algemeen). Naber, Johanna W. A. Mar- garetha Wynanda Maclaine Pont. 1929. Gedichten. Duinkerken, A. van. Bloemle zing uit de katholieke poëzie van de vroegste tijden tot he den. 3 dln. Dl. 1 W. H. Beuken. Dichters der Middeleeuwen. 1936. Schaepman, H. J. A. M. Aya Sofia, (g.) Oorspronkelijke Ned. romans. Brusse, W. L. Patiënt. Frank, A. Harlekinade. Marsman, H., en S. Vestdijk. Heden ik, morgen gij. Nève, E. de. Muziek voorop. Nobilis. Het hellend vlak. Praag, S. van. Madame de Pompadour. Ritter Jr., P. H., „Woeker". Servaes, Anke. Spreekuur; ver halen. Sevensma-Themmen, G. Waar op wachten wy? Sinclair, F. de. Sancta musica. Torre, Agni van der. Mientje. Zeggelen, Marie C. van. Oude glorie. Zernike, Elisabeth. Vriend schappen. In het Ned. vert. romans. B 29e Baum, Vicki. De eeuwige drie hoek. F 39.2 Földi, M. De ziel van Anna Kadar. G 35.2g Gevers, Maria. Guldentop. G 35.2g Gevers, Marie. Guldentop. G 35 2 Gevers, Marie. Muziek in den Meinacht. L 26.7v Lauesen, M. Vader. L 28.2 Lavrenej, B. Russische vrou wen nu; twee verhalen. O 34.5he Oppenheim, E. Ph. Hertog te gen wil en dank. P 83.4 Preedy, G. R. De Koers. S 97.7e Sutherland, H. En het leven ging verder betekent: historisch. t betekent: christelijk. g betekent: geschenk. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Donderdagnamiddag had te Koedijk in het Vergulde Paard ten overstaan van notaris van Riet van Bergen de verkooping plaats van de nalatenschap van den heer G. IJfs. De uitslag was: Het woonhuis met kool bergplaats met erf 2.46 A., kooper de heer Jn. Dekker te Alkmaar voor 9.92; 8 snees bouwland in de Kleimeer voor 20 per snees, kooper de heer C. Middelbeek; 12 snees in de Zuider Kleimeer voor 27 per snees, kooper de heer P. Zut; 12 snees onder de banne Zuidscharwoude voor 16 per snees, kooper de heer C. Middelbeek; 12 snees onder de banne Oudkarspel voor 21 per snees, kooper de heer C. Regter, totaal huis met koolbergplaats en 44 snees bouw land voor 1920. Benoemd. De heer P. Boer te Anna Paulowna die belast is met het toezicht op de vogel broedplaatsen en den vogelstand in het Amstelmeer, is benoemd tot onbezoldigd veldwachter der gemeenten Wieringen en Anna Paulowna. niets. Ten slotte zag een van de zoekenden een koe met zijn kop flink boven het water uitsteken in een ondiepe sloot, aan het land grenzende. Tot groote verwondering zag men dat de beide vermiste koeien te water lagen. De hoorns waren aan elkaar vastgebonden en 't was de dieren onmoge lijk los te komen. Men onderzocht de zaak en het bleek dat de eene koe zijn hoorn gestoken had onder het touw van den hoorn by de andere koe en omgekeerd met als gevolg dat ze niet meer los kon den komen. Al trekkende en rukkende zijn ze zoo vermoedelijk te water geraakt en moeten er naar alle waarschijnlijkheid eenige uren hebben in gelegen. Doordat het slootje een harden ondergrond heeft, is het de dieren mogelijk geweest niet dieper in het water te zakken, zoodat ze hun kop pen nog boven water konden houden. Geen der aanwezigen had een mes. Ten slotte heeft men met een stukje blik het touw weten door te krijgen en de koeien op het droge getrokken. De dieren waren geheel verstijfd en konden bijna niet meer loopen. Bond voor Staatspensionneering. De afd. Broek op LangendijkZuid scharwoude van den Bond voor Staatspen sioen hield Donderdagavond in het lokaal van mej. de wed. P. Schoenmaker een alge- meene ledenvergadering. De belangstelling was slechts gering. De vergadering werd door den heer du Burck, voorzitter, ge opend, waarbij hij dank bracht aan wijlen den heer J. de Ruiter, voor hetgeen deze als secretaris heeft gedaan voor den bond. Ingekomen was een aanbeveling voor een lid van het hoofdbestuur. Aanbevolen werd de heer K. Sinning, voorzitter van de fede ratie Groningen. Naar de algemeene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering welke 2 Juni a.s. te Amsterdam wordt gehouden, werd de voorzitter afgevaardigd. Bij de hierna gehouden bestuursverkie zing waren aan de beurt van aftreden de heeren du Burck en Erkamp, die beiden werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. de Rui ter werd de heer P. de Geus Jz. gekozen. Allen namen de benoeming aan. Tot secre taris werd gekozen de heer H. J. Erkamp. De rekening van den penningmeester gaf aan ontvangsten een bedrag van 134.90, aan uitgaven 101.51, alzoo een voordeelig saldo van 33.95. Den penningmeester werd dank gebracht voor zyn gehouden beheer. Men besloot de contributie in twee ter mijnen op te halen. Den bode werd hier voor een vergoeding toegekend van 20 per jaar. Daarna volgde sluiting. WOONWAGEN VERNIELD DOOR PASSEERENDE VRACHTAUTO. Woensdagavond, ongeveer 11 uur, is on der Burgervlotbrug een aan den Rijksweg langs het Noordhollandsch kanaal staande woonwagen aangereden door een uit de richting Den Helder komende vrachtauto. De woonwagen werd zaar beschadigd, het achtergedeelte en de linkerzijwand ble ken totaal ingedrukt te zijn. Waar tegen den linkerwand van den woonwagen de bewoners (man, vrouw en acht kinderen) lagen te slapen, mag het 'n wonder heeten, dat slechts twee kinderen lichte kwetsuren opliepen en dat de overi gen met den schrik vrij kwamen. De onbekende bestuurder van de vracht auto is na de aanrijding doorgereden. Natuurlijk worden door de politie ijverig pogingen in het werk gesteld om den on bekenden bestuurder en diens motorrijtuig op te sporen. Bepaalde, hoewel kleine, on derdeden van een auto, gevonden in de onmiddellijke nabijheid van den woonwa gen en zeer waarschijnlijk afkomstig van de betreffende vrachtauto, kunnen bij deze opsporing mogelijk goede diensten bewij zen. Het is te hopen, dat het politioneel onder zoek met succes zal worden bekroond. Wij vernamen nog, dat de bewuste vracht auto was gedekt met een bruin zeil. Opbrengst collecte blinden. De collecte ten bate van den Neder- landschen Blindenbond heeft in de ge meente Zuid- en Noord-Schermer 41,10 opgebracht, een mooi succes, waarvoor zeker aan de dames-collectanten een woord van dank toekomt. Vandalisme. Onverlaten hebben Donderdagnacht bij den slager D. de Roode aan den G. van Assendelfstraat een groot spiegelruit ver brijzeld. Snijbloemenmarkt. De markt heeft thans geheel een zomersch aspect aangenomen, daar de laatste tulpen en narcissen tot diep in den herfst geruimd zijn. Een groot deel der aanvoeren als Irissen, Pythrums, Lupine, Anemonen en Ranonkels en nog andere snijbloemen worden thans op 't vrije veld gesneden. Hiervan zijn de kwantums zoo groot, dat de prijzen om een laag punt cirkelen. Tot de kasproducten welke nog niet op den vollen grond geoogst kunnen worden, behoorden de gladiolen welke soms tot 1 per bos opbrengen. Het behoeft zeker wel geen betoog, dat de kwaliteit in dat geval onberispelijk moet wezen. De aanvoeren van een tweede kasproduct met name Lathyrus wordt ook eiken dag grooter, waarvan over 't algemeen de handel willig en dientengevolge de prijzen goed zyn te noemen. Een derde artikel uit de kas is de Violier, zoowel de dubbele als de enkeling, welke vooral tegen het in aantocht zijnd Pinkster feest in trek is. Ook de potbloemenmarkt, welke alleen des Woensdags gehouden wordt, staat in 't generale genomen in het teeken van be langstelling bij den bloemenkoopman. Verkooping. Ten overstaan van notaris H. J. van Veen te Schagerbrug had Woensdag in hotel „Duinzigt" alhier de verkooping plaats van hotel „Duinzigt", eigendom van den heer Luikes Butter te Amsterdam. De vorige week was het perceel ingezet op 3800; thans werd het gemijnd door den heer Peereboom te Broek in Waterland voor den heer Jb. de Waal, vrachtrijder alhier. De heer de Waal werd kooper voor de som van 5100. Noordscharwouder polder. In hotel Concordia alhier werd Woens dagavond een ingelanden-vergadering ge houden van de Noordscharwouder polder. Voorzitter was de heer IJ. Kaan, die in zijn openingswoord speciaal een welkom toeriep aan den heer A. Barten, oud-voor zitter, terwijl ook tot den heer J. Heeman het woord werd gericht, die na zijn ziekte weer op de ingelanden-vergadering aan wezig kon zijn. Medegedeeld werd dat aan den heer A. Barten Pz., den oudv-oorz., in de laatst gehouden bestuursvergadering het boek werk van den heer D. Kooiman over de wegen en waterschappen in N.-Holland is overhandigd. De heer Barten dankte de bestuursleden en ingelanden voor dit prachtig geschenk. Verder werd medegedeeld, dat de vijsel en de wachtdam weer in goede staat zijn gebracht. De rekening 1935 werd behandeld. De secretaris, de heer F. Moeijes, las deze rekening voor. De rekening sloot op een bedrag aan ontvangsten van 2189.99, uitgaven 1982.17, voordeelig saldo 207.82. Een bedrag van 50.79 is nog aan achterstallige lasten te ontvangen. De polder heeft nog een schuld van 1500, welke eigenlijk in drie jaar moest worden afgelost. De geldgever heeft er echter in toegestemd dat in 5 jaar wordt afgelost. Na eenige vragen werd de reke ning vastgesteld. De heeren K. Wagenaar Wz., J. Linde boom en J. Heeman werden herkozen in de commissie voor het nazien der rekening. De begrooting 1936, welke hierna aan de orde was, werd eveneens post voor post voorgelezen. De totale ontvangsten en uit gaven werden geraamd op 1926.62, met 224.12 voor onvoorzien. In deze begrooting waren dé lasten bere kend naar 20 per H.A. Verleden jaar waren ze 23 per H.A. Over de begrooting werden ook eenige vragen gesteld, welke naar genoegen wer den beantwoord, waarna vaststelling volgde. Het bestuur werd gemachtigd een kas- geldleening aan te gaan van 200. De rondvraag leverde weinig belang rijks op. Op voorstel van den heer A. Swager Az. zal getracht worden iemand te krijgen die de dammen in den polder wil ontdoen van het overtollige gras. Het bestuur zal in deze richting werken. Hierna sluiting. L.T.B.-vergadering. In hotel De Burg werd Dinsdagavond een ledenvergadering gehouden door de afd. Langendijk van den L.T.B. Aanwezig wareri pl.m. 30 leden. De voorzitter, de heer P. Duijves, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Behandeld werd de beschrijvingsbrief van den Noordermarktbcnd. Deze werd uitvoerig besproken. Tot afgevaardigden werden be noemd de heeren Jb. Weel, C. Bakker en W. Duijs. Ook het afsluiten van een looncontract in den tuinbouw werd uitvoerig behandeld. De heer D. Bruin, die als vertegenwoordiger van den L.T.B. de vergadering van werkge vers en werknemers had bijgewoond, deed verslag van de aldaar gehouden besprekin gen. Het voorstel van de arbeidersorganisa ties luidt 15 per week en gedurende drie maanden 16.50 per week. Gewezen werd op de moeilijke omstandigheden, waarin de tuinbouwbedrijven verkeeren, maar ook werd er de aandacht aan geschonken, dat dit contract invloed zal uitoefenen op den tuinbouwsteun en de loonen in de werk verschaffing. Na ampele besprekingen werd het voorstel der arbeidersorganisaties tenslotte aanvaard. Bij de rondvraag informeerde men naar den misoogststeun. Komt de tweede uitkee- ring al spoedig en komt er nog meer? Het antwoord moest hierop onbevredigend bly- ven, daar men er niets van afwist. Er zal geprobeerd worden, de rattenver- delging intensief ter hand te nemen, terwijl men zich ten opzichte van de koolduiven- bestrijding met de andere organisaties in verbinding zal stellen. (Van onzen correspondent.) Autoaanrijding. Gisteravond tegen 7 uur kwam een melkauto uit de O. Haarl. weg den Rijks weg oprijden. Een uit de richting van Be verwijk komende auto stopte zeer terecht omdat de eerstgenoemde wagen voorrang had. Terwijl de wagen den rijksweg op kwam werd deze in de flank aangereden door een tweeden vanaf de richting Bever wijk komenden wagen, welke om den wagen die gestopt had heenreed. De in zittenden uit den laatsten wagen werden niet onbelangrijk gewond, terwijl de melkauto niet meer op eigen kracht verder kon. De andere wagens zijn echter op eigen kracht wederom verder gegaan. De rijkspolitie heeft van een en ander procesverbaal op gemaakt. 2 koeien te water. Toen de veehouder C. Heijne, alhier, Donderdagmorgen bij zijn land kwam om de koeien te melken miste hij 2 van zijn koeien. Hij zocht de wei af maar vond niets. Daar hij nu aanvankelijk dacht dat de beesten de sloot door gegaan waren naar een ander stuk land of hoe dan ook, riep hij de hulp in van anderen die even eens te melken gingen, doch men vond Burgerziekenfonds. In 'tKennemer hotel kwamen Don derdagavond de leden van bovengenoemd fonds in jaarvergadering bijeen. Het jaarverslag maakte melding dat men over de resultaten van het afgeloo- pen jaar uiterst tevreden mag wezen. Van groote beteekenis mag het geacht worden dat verleden jaar eene algeheele reorganisatie heeft plaats gehad en dat het fonds ingeschreven is geworden bij de K. v. K. en daardoor de totstandkoming van het .verstrekken van brillen zoomede de mondverzorging een feit is geworden. In 1935 zijn 31 nieuwe leden toegetre den. De ontvangsten bedroegen 2820,14 en de uitgaven 2748,22. Aan premiën wer den ontvangen 2752,40. Het reservefonds, dat per 31 Dec. 1934 483,93 bedroeg, was per 1 April 1.1. ge stegen tot het niet onaanzienlijke bedrag van 1268,50. De gemaakte winst was 641,18. Gewezen werd op het feit dat enkele leden der vereeniging een te groot risico voor haar waren, redenen waarom ter be stuurstafel voorgesteld en goedgevonden werd dat wanneer bij het eindigen van het loopende contract dit zonneklaar be wezen kan worden, het bestuur de be voegdheid heeft dergelijke risico's met op de huidige premie te verhoogen. Het aantal te vergoeden verpleegdagen bedraagt hoogstens 6 weken met als maximum 1 maal in de drie jaren. Wanneer blijkt dat het aangeboden ri sico ten opzichte van het speciaal tarief te zwaar is, kan toetreding geweigerd worden. Zoo althans werd nog ter be stuurstafel voorgesteld. Begrijpelijkerwijs volgde hier eene gedachtenwisseling op en nog al van zeer uitgebreiden aard. Ten slotte werd voorgesteld en goedge vonden dat in dergelijke gevallen beroep openstaat op den raad van toezicht en in 't laatste geval bij de algem. ledenverga dering. Beihjn 27 Mei. Eindelijk heeft in Duitschland de werkelijke lente haar intrede gedaan Wie Berlijn in het bijzonder op zijn mooist zien wil, moet eigenlijk nu ko men. En dan is hem nog den raad te geven: in Hannover even uit te stappen en een heelen of een halven dag te be steden aan de bezichtiging van een der meest aantrekkelijke Duitsche steden, die er sinds kort ook nog een kunstma tig meer van twee en een halven kilo meter lengte bijgekregen heeft, waar door deze stad-van Hindenburg met zijn heerlijke Eilenriede-bosch, zyn Herren- hausen-kasteel, zijn oude wijken en zijn Hollandsch-zindelijke straten er nog een bijzondere attractie: eep piepjong wa tersportcentrum, bijgekregen heeft. Berlijn straalt in deze dagen van frisch- gioene natuuroverdadigheid. Op straat zijn de vroolijke gezichten verre in de meerder heid. Op de tallooze meren rondom de reuze- stad is de zeil-, roei- en peddelvreugde reeds ten top gestegen. De Kurfürstendamm en de Tauentzieënstrasse zyn een klein-Parijs ge worden. Honderdduizenden balcons hebben al de bloemen uitgezet, die dezen zomer in het bijzonder als begroeting voor de gasten der Olympische Spelen gedacht zijn. En nu is het wachten op de dingen die komen zul len. Natuurlijk is voor de Rijkshoofdstad het feest van de Duitsche Olympische Spelen het middelpunt. Reeds midden Juli zal zich de hoofdstad in haar beste feestkleed pre senteeren. En dat alleen reeds zal een ko men naar hier tot een bijzonder genot ma ken. Men moge die ellendige politiek voor korten tyd aan den kapstok hangen, zich nu eens niet afvragen, of men „de nazi's" en hun leer sympathiek of niet sympathiek vindt, maar de oogen wijd open zetten en dan, naar ik met zekerheid aanneem, con- stateeren, dat er toch heel veel moois en goeds in het Duitschland van heden is, dat hier in breede kringen een levensblijheid heerscht, die men in vele andere staten ver geefs zoeken zal, en dat de Duitschers pri- ma gastheeren kunnen zijn, die er een eer daWip mÓ™aar 00k alles van een leien dakje gaat en de gasten in volle tevreden- hcid huiswaarts kunnen keeren Men kan tientallen jaren in Berlyn wonen en toch altyd weer verstomd staan over de energie en de byna koortsachtige bedryvig- heid, waarmee zich deze groote stad door het niet altijd gemakkelijke leven slaat. Berlyn is betrekkelijk jong. Men moet hier niet de architectonische schoonheden van Parijs of Brussel, Rome of Boedapest, Kra- kau of Dresden ontdekken willen. Oud-Ber- lijn is geen bijzondere beschrijving waard en verdwijnt juist in de laatste jaren meer en meer. Wat geen verlies beteekent. Maar Nieuw-Berlijn loont de moeite van een on bevooroordeeld bezoek. Een van de grootste steden op aarde. En een van de vroolijkste, zindelijkste, breedst opgevatte. De sombere wijken rondom den overigens geheel gemo- derniseerden Alexanderplatz en nabij den Schlesischen Bahnhof, waar men als reiziger overigens niets te zoeken heeft, vallen in het niet bij de enorme stadsgedeeltes in het zui den en westen, en ten deele ook in de arbeiderswijken in noord en oost, waar in het een ware lust is te leven. Berlijn is woonstad par excellence. Ruim, vol lucht en leven, vol groen en bloemen, met een bijna overdadig aantal parken en plantsoe nen, meren, speelplaatsen, breede boule vards, villawijken temidden van heerlijke dennebosschen, geweldige openbare bouw werken, sportterreinen en luxe-winkelstra ten. En ook fraaie punten ontbreken niet. Wij willen den lof van deze stad zingen, juist omdat de Olympische Spelen op komst zijn. Sportmenschen van vijftig nationalitei ten zijn op weg naar Berlijn, en de eerste groepen der mededingers zijn zelfs al aange komen. Overmorgen opent in het waarlijk fantastisch opgevatte en bijna gereedgeko men Olympische dorp, het „Dorp der Man- het eigen postkantoor zijn deuren en loketten. Honderdduizenden bezoekers, ook uit Nederland, hebben het reeds bezocht en bewonderd. Wie gezien heeft, wat men daar, een goede 25 .KM. buiten het centrum van de stad en 14 K.M. van het nieuwe groote stadium verwijderd, tot stand ge bracht heeft om den „actieven", den eigen lijken mannelijken deelnemers der Spelen, het leven gedurende twee of drie weken te veraangenamen, begrijpt pas, met welk een fanatisme de Duitsche gastheeren die werk der voorbereiding en doorvoering van de Olympische Spelen hebben aangepakt. Ik heb eenige weken geleden een wande ling door dit Sportdorp gemaakt met een tiental uit Nederland overgekomen sportre dacteuren van groote en kleine bladen en correspondentiebureaux, en ik heb my toch eerlijk verheugd over de verbazing en be wondering mijner landgenooten, van wie de meesten wellicht tot nu toe het Duitschland van heden alleen maar beoordeeld hadden naar eenzijdige informaties in andere rubrie ken van de bladen waaraan zij verbonden zijn. Uit hun mond hoorde men slechts su perlatieven, die in dit geval ook werkelijk op hun plaats waren, omdat de Duitscha prestaties hier alles overtroffen hebben. wat men met redelijkheid verwachten mocht. u Maar wat is het idyllische dorp der athle- ten vergeleken met het centrum der Spelen aan de Heerstrasse, een complex van gebou wen en terreinen, dat waarschijnlijk in dè toekomst door geen enkelen anderen staat die Olympische Spelen zal moeten beherber- gen, overtroffen zal kunnen worden. Hier knoopt Duitschland bewust en met blijk baar onbeperkte geldmiddelen aan by dè antieken, ook wat het algemeen stylbegrin dezer geweldige bouwwerken betreft, hi het Colosseum van het oude Rome nog in den schaduw stellen. Mij dunkt, ook voor onze zoo knappe Nederlandsche architecten zal in Berlyn het een en ander te leeren zijn. Ook al erkent men gaarne (niet in d laatste plaats van Duitsche zijde) dat in Am6 sterdam ter gelegenheid van de Olympisch" Spelen in Nederland voortreffelijke arch'C tectuur te bewonderen geweest is. Men heeft in Berlijn by het Uitvoerend Olympisch Comité van harte betreurd d onze Nederlandsche voetballers hebb moeten besluiten, aan de Spelen niet deel te nemen. Juist ook op dit gebied hadden wii een kans op een gouden medaille gehad bovendien zou een voetbalstrijd om ri" Olympische eer zeker geweldige massa's supporters uit Nederland naar Berlyn ge trokken hebben. Daar komt nog bü, dat wij Hollanders op voetbalgebied waarschijnlijk de sterkste concurrenten voor Duitschland geweest zouden zyn. En wie sportief voelt verheugt er zich nimmer over, zichzelf een betere kans gegeven te zién door het weg blijven van een sterken tegenstander. Maar blijkbaar zyn de bepalingen zoo streng, dat het besluit om niet te komen, onherroepe lijk is. Zoodat we nu maar moeten hopen dat onze zwemsters, zeilers, roeiers, ruiters' wielrenners en andere goede krachten dè eer van Nederland voldoende zullen hoog houden. Ook zonder dat zy een Nederlandsch voetbal elftal zullen kunnen toejuichen, zal er intusschen voor Hollandsche bezoekers nog voldoende in Berlijn te zien en te ge nieten, desnoods ook te critiseeren vallen. Ik heb het altyd betreurd, dat men in Ne derland over het zoogenaamde Nieuwe Duitschland zoo snel met zijn meening ge reed was, zonder zelf met open oogen en ooren zijn oordeel gevormd te hebben. Het feit, dat men Duitschland na de omwente ling van 1933 met byna on-Nederlandsche eenzijdigheid en partijdigheid kortweg ver oordeeld heeft uit motieven van binnen- landsch-politiek karakter, uit de dik er op liggende vrees voor het „overwaaien" van denkbeelden, die men terecht of ten on rechte voor verderfelijk voor den eigen staat aanziet, heeft geleid tot een verhou ding tusschen beide volken, die in breede kringen van weerszijden ten zeertse be treurd wordt, en waarvoor de Nederland sche publiciteit een groot deel der zware verantwoording draagt. Wie met het goed-Nederlandsche gezeg de: „onderzoekt alle dingen en behoudt het goede", naar Berlijn komt om de Spelen en daarnaast volk en stad in zich op te nemen, zal een zeer bijzondere gelegenheid krijgen om te zien, dat niet alles hier zoo is, als men uit vele dagelijksche beschrijvingen en be richten zou opmaken. Maar natuurlijk ook veel zoo, als wij het voor Nederland niet wenschen zouden. Wie meer dan oppervlak kige belangstelling voor dit nieuwe Duitsch land heeft, zal goed doen juist de weken der Olympiade voor zyn bezoek te kiezen. Er zal veel uiterlijks aan dit alles verbonden zijn. Daarom schreef ik u reeds eenige maanden geleden. Men zal uniformen zien in alle variaties en naar ons gevoel wat overdadig veel. De Staat Duitschland zal zich op den voorgrond dringen, gelijk dat hier tegenwoordig nu eenmaal gebruikelijk is. Maar dat is voor de bezoekers uit den vreemde zeker ook zeer interessant. Men zal zulk een zoogenaamde autoritairen staat in volle ontplooiing kunnen bestudeeren. Een groot Rijk als gastheer, met alles wat daar zoo bij hoort. Hitier heeft dit zoo ge- wenscht. Al is hijzelf naar verhouding een voudig gebleven. Zijn staf echter en de sta ven en staafjes, die groote en kleine onder aanvoerders met zich brengen, zullen een pracht en een praal ten toon spreiden, die hier de laatste jaren het andere uiterste, de bijna armoedige, sobere omraming van democratisch staatsvertoon is komen ver vangen. In geen ander land ter wereld ko men staatshoofd en ministers te voorschijn met een zóo uitgezochte collectie luxe auto's, met zulk een teveel aan adjudanten en lijfgardes, standaarden en vaandels als hier in het Derde Rijk. Het zou me ten zeerste verwonderen, in dien men niet ter gelegenheid van de Spe len, als zooveel duizenden buitenlanders in Berlyn verzameld zullen zyn, zichzelf in di praalvertoon zal trachten te overtreffen. Daarom is ook in dit opzicht van de Olym pische Spelen iets bijzondrs te verwachten, waarbij ik aan iederen bezoeker natuurlij moet overlaten, hoe dit op hem werken za Maar afgezien van zulke uiterlijke zal men zeker één verschijnsel aantreffen, een overgroote hartelijkheid van de gehee bevolking, hoog en laag, partyman en nie partijlid. Al dadelijk de beide voormannen van de Duitsche Olympia-organisatie, Lewald en de rijkssportleider Con Tscn8/11" mer-und-Osten, zijn diplomaten van he^ zuiverste water, mannen, die de wereld 8C* zien hebben en de mentaliteit van an ®r volken begrijpen. Zulke vlotte mensche zullen onze athleten vooral ook m Olympische Dorp vinden. Jonge °*ficier^. en studenten, die internationaal gesclwo zijn, vele talen beheerschen en onuitpu lijk geduld hebben. Zelfs onze Nederlan sche taal wordt door vele daar gedetachee de Duitschers voortreffelijk gesproken, heb er me zelf al van overtuigd. Om kort te zijn: men moge naar BeriJj komen om veel nieuws te zien en te bes deeren, volmaakt georganiseerde O ymp sche Spelen te bewonderen en wellicht geheel nieuwe indrukken ku'swaar.jjne. Dat is overigens ook wel een der len van dit groote sportfeest. We he internationaal gezien, al veel te lang elkander voorbijgepraat!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8