w m *1, éh! pp n ■II B Ai Él. Hf IS n IS I 1 T 8® H B s "'jvi B B 1 §u i u is PU X np Voor 100 jaar. Financieel Overzicht. Bruin staat gezond. fi Alleen AMILDA-zonnebruincrême, welke Pigmentol bevat, geeft Uw gelaat, hals en armen, óók bjj weinig of geen zou, direct een sportief bruine teint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. de moderne verkeers-moloch, de autobus. De spoorbaan, juist dezer dagen onder den hamer gebracht, bracht niet meer hon derden guldens op, dan zij indertijd dui zenden kostte! Maar niettemin zijn be waarheid de woorden van den heer W. la Roy, eertijds secretaris der V. V. V.: „we tellen nu 400 badgasten en er waren wel dagen, dat er 200 strandbezoekers van elders waren, maar die honderden moeten duizenden worden!" Wat de Alkm. Crt. bij de opening van het gebouw schreef. In verband met het bovenstaande heb ben wij de legger van onze courant uit 1906 eens nagegaan en een uitvoerig ver slag gevonden van de opening van het Kurhaus op 1 Juni van dat jaar, dus der tig jaren geleden. De genoodigden bereikten het gebouw langs een niet zeer aanlokkelijken weg, maar het Kurhaus wordt beschreven als een gebouw met indrukwekkende lijnen en mooie kleuren, waaruit te midden van het bevlagde dorp de Nederlandsche en Duitsche vlaggen wapperden. In de ruime vestibule met oorspron kelijke krijtteekeningen van Willy Slui ter werden de genoodigden ontvangen. Van hier had men een prachtig gezicht op het terras met zijn muziekkapel, op het strand, de zee en de in aanbouw zijnde zomergalerij met winkels en een café op den hoek, geëxploiteerd door de Kurhaus- directie. Te 2 uur werden de genoodigden in de eetzaal ontvangen door de directie de heeren W. de Lange en Simon Pluimgraaff van wie de laatste een rede hield. Hij wees er op, dat een jaar geleden door de Mij. Zeebad een groot stuk bouwterrein voor matigen prijs ge kocht was op voorwaarde, dat de bouw van het Kurhaus binnen 3 maanden moest beginnen en binnen een jaar vol tooid moest zijn. Hij dankte den burge meester voor de totstandkoming van de buitengewone vergunning, huldigde even eens den Raad en de V. V. V. en bracht een groet aan de heeren Van Schaik en De Graaff, met wie hij collegiaal wilde samenwerken. Burgemeester Pranger wees er toen op, dat Egmond 25 jaar geleden een vis- schersdorp was met groote en kleine bomschepen, die den een na den ander verdwenen. Er kwamen echter badgasten en het visschersdorp werd een badplaats. Het logement Zeezicht werd badhotel, Eg- mond werd met het spoorwegnet verbon den, eerst per tram via Bergen, daarna per omnibus op Castricum en Alkmaar, ten slotte per stoomtram. Er kwamen steeds meer pensions, villa's en lunchrooms. Einde lijk kwam de blijde mare, dat wakkere mannen een groot en prachtig gebouw zou den doen verrijzen. Nieuw Egmond aldus de burgemeester is nu met het oude ver bonden en beiden zullen vreedzaam samen werken cm landgenoot en vreemdeling- te doen zien wat volharding en geduld ver mogen. Nadat het badhuis geopend was verklaard, de eerewijn was rondgediend en de hoffoto- graaf C. van der Aa een en ander had ver eeuwigd, werd het hotel met zijn 50 welin gerichte, ruime en lichte logeerkamers en fraaie salonnetjes, alles met prachtig uit zicht, bekeken. Bijzondere aandacht trok een installatie van de Gautzsch Gasgloeilicht Maatschappij, die aerogeengas en een eigen waterleiding mogelijk maakte. Om half acht ging men aan tafel en werd er buitengewoon veel en lang gespeecht. Men besloot o.a. een telegram aan het ko ninklijk echtpaar te zenden wat niet moge lijk bleek, daar het telegraafkantoor geslo ten was. Getoost werd o.a. op de wakkere directie, op de schitterende toekomst van het Kur haus en op het nieuwe Egmond. Het is jammer dat zooals onze corres pondent hierboven schrijft al deze glorie zoo spoedig vergaan is. Gelukkig is Egmond aan Zee zelf krachtig genoeg gebleken de tijdsomstandigheden het hoofd te bieden en zich steeds meer tot een badplaats van beteekenis te ontwikke len Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. Toeneming van de onrust van valuta- gebied. Stijging van het disagio voor termijnfrancs. Ongunstige ge volgen van devaluatie in de goudlan den voor Engeland. Nog weinig kans op een internationale monetaire conventie. Verhooging der Ameri- kaansche staalprijzen. De goud- dollarleeningen der verhooging der Amerikaansche staalprijzen. De gouddollarleeningen der Bataafsche en der Koninklijke Petroleum Mij. Koersherstel voor aandeelen. Met het naderbij komen van het tijdstip, waarop de nieuwe regeering in Frankrijk het bewind zal aanvaarden, is de bezoigd- heid ten aanzien van den franc niet geluwd. In het koersverloop van den franc ten op zichte van den gulden komt deze ongerust heid niet zoo zeer tot uiting; de noteering beweegt zich vrijwel voortdurend op een niveau van 9.74 a 9.75. Dit is een gevolg van het feit, dat met den franc ook de gulden m het internationale verkeer aan druk onder hevig blijft en met dezen ten opzichte van de andere valuta's op en neer gaat. Dat het wantrouwen tegenover den franc echter grooter is dat met betrekking tot den. gul den, blijkt reeds daaruit, dat de franc voor latere levering ook te onzent met een aan- Vit de Alkmaarsche Courant van 30 Mei 1836. Degenen, welke iets te vorde ren hebben van wijlen Gerrit de Wit, in leven kastelein in de her berg, genaamd de Muizenvreugd te Alkmaar, en aldaar onlangs over leden, worden verzocht daarvan vóór den 30sten Junij eerstkomende opgave te doen aan den onderge- teekende, wonende te Alkmaar in de Heerenstraat. De gemelde Herberg zal, op den bestaande voet, voor den erfgenaam van gemelden Gerrit de Wit, wor den aangehouden en voortgezet, waartoe men, onder belofte eener prompte en civile bediening, een ieders gunst en aanbeveling ver zoekt. Alkmaar, den 30sten Mei 1836. HENDRIK LOBACH. merkelijk disagio wordt verhandeld. In de afgeloopen week is dit disagio, voor leve ring van francs over één maand, gestegen tot 20 a 30 ets., voor levering over drie maanden zelfs tot 55 a 65 ets. Dienovereen komstig is het disagio, waartegen de franc op de buitenlandsche wisselmarkten ver handeld wordt, ook aanzienlijk hooger dan het disagio, dat de gulden er op termijn doet. Summa cumarum moet evenwel wor den geconstateerd, dat men ten opzichte van geen der beide, noch ook van de Zwitser- sche valuta, volkomen gerust is, omdat men wel inziet, dat het lot van de drie goud valuta's nauw met elkander verbonden is. Het is wel opmerkelijk, dat de toeneming van de kans op devaluatie in de goudlanden in Engeland niet begroet wordt met die vol doening, welke men had mogen verwachten in verband met den drang, welke van de zijde der Egelsche pers is uitgeoefend, om de goudlanden tot zulke maatregelen te brengen. Terwijl in vroegere perioden van valuta-onrust verschillende Engelsche bla den er nog een schepje bij op deden, door mede te helpen aan het verspreiden van allerlei oncontroleerbare geruchten, zijn deze zelfde bladen thans opvallend terug houdend bij de beoordeeling van de gebeur tenissen en de vooruitzichten. Uit deze hou ding proeft men een zekeren angst voor de gevolgen, welke een devaluatie van de goudvaluta's voor de geheele wereldhuis houding en niet in de laatste plaats voor het „Sterlingblok" zou kunnen hebben. Men ziet wel in, dat de voordeelen, die het Ster lingblok met betrekking tot zijn handel met het buitenland thans nog geniet, verloren zouden gaan, wanneer de vroegere verhou ding tusschen de munteenheden zou worden hersteld. Zelfs wanneer de goudlanden met hun muntdepreciatie niet zoo ver zouden gaan als Engeland en Amerika, maar dezg b.v. tot 20 a 25 zouden beperken, dan reeds zouden zij vermoedelijk in staat zijn althans gedurende den eersten tijd goedkooper op de wereldmarkt te leveren. Immers heeft de deflatiepolitiek in de goud landen reeds geleid tot een aanmerkelijke verlaging der productiekosten; mede dank zij de doorvoering van bezuinigings- en rationalisatiemaatregelen in talrijke bedrij ven. Engeland, dat den prikkel tot aanpas sing miste, heeft tendeele ook als ge volg van de politiek van hooge beschermen de rechten zijn kosteniveau niet omlaag kunnen brengen. Het zou er dus bij een devaluatie in de goudlanden slechts op ach teruit kunnen gaan tenzij het op zijn beurt het Pong nog verder zou depreciee- ren. Maar tegen een „devaluatie-wedstrijd" met zijn onvermijdelijk funeste gevolgen voor het wereldhandelsverkeer zou men in Engeland zeer zeker opzien. Men kan dan ook constateeren, dat het verlangen naar stabilisatie van de valuta's in Engeland voortdurend toeneemt. Reeds sinds eenigen tijd loopen er geruchten over besprekingen tusschen de Amerikaansche en de Engelsche officieele instanties, die ten doel zouden hebben te komen tot hand having van de tegenwoordige verhouding tusschen den dollar en het Pond Sterling, ook ingeval van monetaire wijzigingen op het Vasteland van' Europa. Dit zou feitelijk neerkomen op een stabilisatie-overeen komst tusschen de beide landen, welke kort geleden nog volkomen onwaarschijn lijk werd geacht. Van veel wijder strekking zou echter een algemeene stabilisatie der valuta-verhoudingen zijn, gepaard gaande met een opheffing of vermindering der han delsbelemmeringen. Ongetwijfeld zou het op den weg van de nieuwe Fransche regee ring liggen, om te trachten, ëen dergelijke internationale monetaire en economische conferentie bijeen te roepen. De Britsche regeering heeft zich evenwel tot dusverre afkeerig getoond van een definitieve stabi lisatie, zoowel in verband met den onzeke- ren internationalen politieken toestand als wegens de vrees, dat haar politiek van goedkoop geld, die de fundamenten basis is van de economische structuur des lands, door een stabilisatie in gevaar gebracht zou kunnen worden. Zelfs een dreigende deva luatie in de goudlanden, met de hieruit voortspruitende ongunstige gevolgen voor het Britsche bedrijfsleven, schijnt de Engel sche regeering er niet toe te brengen, haar tot dusverre ingenomen standpunt te wijzi gen. Op de medewerking van Amerika voor een internationale stabilisatie zou men zeker wel mogen rekenen; het verlangen, om hiertoe te geraken, werd reeds herhaalde lijk van Amerikaansche zijde kenbaar ge maakt. Ook eventueele voorstellen, om be halve tot een internationale valuta-stabili satie ook te komen tot een internationale handelsovereenkomst, waardoor de be staande buitensporige beperkingen in het handelsverkeer zouden worden weggeno men, zouden waarschijnlijk in de Ver. Sta ten een gunstig onthaal vinden. Gunstiger vermoedelijk dan in Engeland; dat op dit gebied nog niet de minste geneigdheid tol eenigerlei concessies aan den dag heeft ge legd, krachtig als het zich voelt door den steun van het Britsche Imperium als leve rancier van grondstoffen. Amerika daaren tegen geeft in den jongsten tijd ten aanzien van zijn handelsbetrekkingen met het bui tenland blijken van grootere tegemoetko ming. Men herinnere zich in dit verband slechts de toestandkoming van het nieuwe handelsverdrag met ons land. Inderdaad is het welbegrepen eigenbelang van de Ver. Staten als crediteurenland gelegen in een verruiming van den invoer, in plaats van in de politiek van afsluiting der landsgrenzen ter bescherming van de eigen industrie, die er zoo langen tijd opgeld heeft gedaan. De positie van Engeland is echter nu eenmaal anders en het is zeer de vraag, of de nieuwe Fransche regeering van deze zijde de mede werking zal vinden, die noodig is, om de onderhandelingen over „de problemen van den dag" aan te vangen. In de Ver. Staten koestert men de vooralsnog voorbarige hoop, dat bij een bespreking van al deze kwesties ook een regeling van de Fransche oorlogsschulden aan Amerika onder de oogen zou kunnen worden gezien. Waar ook de berichten uit het Amerikaansche zakenleven gunstig blij ven, zou men een hervatting van de koop beweging in Wallstreet hebben mogen ver wachten. In werkelijkheid heeft deze slechts op zeer beperkte schaal plaats gevonden; nog altijd hebben de koersen zich niet her steld van de diepe inzinking, die een paar weken geleden was ingetreden. De eenige fondsen, in een koersstijging van beteekenis aantoonen, zijn staalaandeelen en spoor wegwaarden. Eerstgenoemde werden gun stig beïnvloed door een verhooging der staalprijzen met 2 dollar per ton, wat de eerste belangrijke prijsver hooging voor dez eartikelen is sinds Juli 1934. Het eigen aardige hierbij is, dat de productie van staal in de laatste weken iets is ingekrompen; in het begin der week werkte de staalindustrie nog slechts op 67.9 van de capaciteit, tegen 71.2 een maand geleden. Blijkbaar houdt men echter rekening met een toe neming der bedrijvigheid in den eerstvol- genden tijd, zbowel {net het oog op de ver wachte uitbreiding der bestellingen van de automobielindustrie als van de spoorwegen. Men neemt nil. aan; dat de automobielin dustrie in het bijzonder zal profiteeren van de uitkeeringi van dén bonus aan de, oud strijders, die thans weldra zal plaats heb ben. De verdere stijging der spoorwegont vangsten op zich zelf de directe aanlei ding tot de gunstige stemming voor spoor wegwaarden op de New Yorksche beurs zal eveneens aanleiding geven tot het plaat sen van orders voor nieuw materiaal en dit des te meer, omdat in de periode, waarin de spoorwegen met toenemende tekorten werkten, vernieuwingen en uitbreidingen moesten worden uitgesteld. De bezorgdheid voor de petroleumsituatie in de Ver. Staten, die de vorige week een sterken druk op de aandeelen van Ameri kaansche petroleummaatschappijen had uit geoefend, is wel wat geluwd. In de eerste plaats omdat de petroleumproductie in de laatste week een Kleinigheid is teruggeloo- pen, terwijl er daarnaast maatregelen wor den genomen, om te geraken tot een ver mindering van de productie in het Rodesa- terrein, dat voor een deel voor de plotselin ge sterke toeneming der voortbrenging aan sprakelijk was. De voornaamste aanleiding voor de betere stemming voor petroleum- waarden vormde echter de aankondiging van de hervatting van de dividenduitkee- ring op de preferente aandeelen der Shell Union Oil Corp., de Amerikaansche dochter maatschappij van de Koninklijke Shell- groep. Naar men weet, hadden de financiee- le resultaten van de Shell Union dank zij de prijsstijging voor petroleum in de Ver. Sta ten in de laatste kwartalen reeds een be langrijke verbetering te zien gegeven. In de jaarvergadering was reeds' medegedeeld, dat de positie van de maatschappij van dien aard was, dat zij de hervatting van uitkee- ring van het preferente dividend rechtvaar digde. Het hiervoor beschikbare surplus is, mede door den verkoop van belangen in de Flintkate Co. die 3 millioen heeft opge bracht, gestegen tot 8>A millioen, tegen 3.4 millioen vorig jaar. In April zijn de inkomsten nog verder gestegen, en derhal ve is thans besloten, het kwartaalsdividend ad 1 3/8 pCt. per 1 Juli a.s. weer betaalbaar te stellen, nadat de dividendbetaling gedu rende vijf jaar onderbroken was. Van gunstigen invloed op het koersver loop van aandeelen Koninklijke was ook het bericht, dat de 4% pCt. dollarleening der Bataafsche Petroleum Mij., per 1 Juli a.s. vervroegd aflosbaar zal worden gesteld. Het betreft hierbij de bekende leening met be twiste goudclausule, waaromtrent de Ver. voor den Effectenhandel een proces aanhan gig had gemaakt, dat gelijktijdig met het proces over de dollarleening van de Konink lijke zelf behandeld is. Terwijl door de Hoo ge Raad de gronden, waarop de Koninklijke betaling op goudbasis weigert, werden afge wezen, zijn voor de leening van de Bataaf sche de te New-York geldende wettelijke voorschriften toepasselijk verklaard, waar mede dus de verplichting tot betaling van rente en aflossing in goudwaarde is verval len. De aflossing van de geheele leening heeft thans dan ook op papierbasis plaats. Voor obligatiehouders is dit nog in zooverre een tegenvaller, omdat de stukken ter beur ze ondanks de beslissing van den Hoogen Raad nog altijd een percent of zes hooger noteerden dan overeenkwam met de waar de in papieren dollars. Deze „meerwaarde" is na de afkondiging der aflossing met één slag verloren gegaan en de obligatiën notee- ren thans circa 59 pCt,, d.i. dus op basis van de aflossing a 100 pCt. in papieren dollars. Verwacht wordt, dat ook de Koninklijke tot aflossing van haar 4 pCt. dollarleening zal overgaan. Dit zal echter eerst kunnen geschieden nadat de definitieve uitspraak gevallen is, die, naar mag worden aangeno men, aan de hand van de door den Hoogen Raad gegeven richtlijnen, in het nadeel van de Koninklijke zal uitvallen. Aflossing van deze leening op goudbasis zal voor de Ko ninklijke echter geen bijzondere moeilijk heden met zich brengen. Wel was de dollar leening op de balans per eind 1934 reeds op papierbasis opgenomen, evenals trouwens de Bataafsche ten aanzien van haar dollarlee ning had gedaan maar de Koninklijke heeft hiertegenover de noodige voorzienin gen getroffen. De 4 pCt. dollarleening der Koninklijke noteert thans omstreeks 90 pCt., in welke noteering derhalve nog altijd de speculatieve kans verdisconteerd is, dat de definitieve beslissing, ondanks het stand punt van den Hoogen Raad, toch in het voor deel van de Koninklijke zal zijn. De tabakshoek onderscheidde zich ditmaal door scherpe koersfluctuaties, vooral in aandeelen Deli Batavia Mij. Deze waren aanvankelijk zeer flauw, in verband met de ongunstige weersberichten. De voor het ge was zoo zeer noodige regen, blijkt n.1. niet in voldoende hoeveelheid te zijn gevallen, wat de vooruitzichten voor den nieuwen oogst niet zeer rooskleurig maakt. Men hoopt echter, dat het per saldo nog wel zal meevallen, ook al omdat men uit ondervin ding weet, dat de producenten wel eens ge neigd zijn, zich onnoodige zorgen te maken. Suikeraandeelen konden zich eveneens krachtig herstellen, nu eenige stijging in den afzet van Javasuiker valt waar te ne men. Toch is de toestand op de Java-suiker- markt in het algemeen nog weinig bevredi gend, voornamelijk tengevolge van het feit, dat een van de belangrijkste afnemers, Britsch-Indië, in de laatste maanden slechts geringe hoeveelheden heeft betrokken. Een afspiegeling van de ongunstige positie der Java-suikercultuur vormt het jaarverslag van de Cultuur Mij. der Vorstenlanden, dat over 1935 een verliessaldo aantoont van 1.16 millioen tegen 0.78 millioen vorig jaar. Een financieele reconstructie van deze maatschappij, om haar weder op een gezon de financieele basis te brengen, zou drin gend noodzakelijk zijn. Op verschillende ba- lansposten dienen belangrijke afschrijvingen te worden doorgevoerd, zoo b.v. op de post „deelnemingen in andere cultuuronderne mingen", die a 4'A millioen te boek staan, op „eigen ondernemingen" met een balans- waarde van 4 millioen en in belangrijke mate ook op de „voorschotten aan suikeron dernemingen" ad 8y% millioen. Een voor stel tot reconstructie kan echter nog niet plaats hebben, omdat nog niet voldoende stabiliteit in de suikersituatie is verkregen en in verband hiermede de vooruitzichten der Ja va-suiker op de wereldmarkt nog niet overzichtelijk genoeg zijn. Teleurstellend was ook het jaarverslag van de Sumatra-Rubber Cultuur Mij., die het vorige jaar nog een dividend van 6A pCt. kon uitkeeren, maar die dit thans moet verlagen tot 3 pCt. Ook voor deze maat schappij heeft de restrictie niet de verwach te gunstige resultaten opgeleverd, omdat te genover de door de productie-beperking ver oorzaakte stijging der exploitatie-kosten geen hoogere verkoopprijzen hebben ge staan. In industrieele aandeelen bleven de koers fluctuaties beperkt; voor Unilever was de grondstemming echter vast. Scheepvaart- aandeelen waren beter gedisponeerd, dank zij het voorstel tot uitkeering van een divi dend van 11 per aandeel van 1000 door de Ned. Scheepvaart Unie, die hiervoor ech ter het grootste deel van haar „reserve voor diverse belangen" moet gebruiken. De beleggingsmarkt was vrijwel onveran derd en geeft geen aanleiding tot een bij zondere bespreking. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: U. S. Steel Corp. 35. 37 5 16; Bethlehem Steel 29 3/4, 31 5/16, 31 1/8; Southern Pacific 19, 20 3/16; Great Northern P. 21 7/8, 23 3/4; New York Central 20 1/4, 22, 21 7/8; Kon. Petroleum 258 A, 268 Deli Batavia Mij. 173/^, 157, 164; Deli Mij. 209 1/4. 213, 207, 211; Senembah 199, 202K, 198, 201; Handelsver. „Amsterdam" 217 <4, 2301/2, Vorstenlanden 21, 21 3*8; Javasche Cultuur 113'A. 128; Ned. Handel Mij. 124, 128'A; Amsterdam-Rubber 114 3/4, 116, 115 3/4; Sumatra Rubber 140 A, 136, 138; Oost Java Rubber 98, 100, 96, 97; Philips' 182 1/4, 186K; Unilever 110, 114 3/8; Ver. Touwabr. pref. aand. 66, 72; Ned. Scheepvaart Unie 43 1/4, 45 7/8; Kon. Paketvaart 92 A, 95 1/8; 4'A pCt. Frankrijk 69 1/16, 66 3/4. xfchaakculkie& Probleem 597 E. A. Negesack, Riga. is M, mm im m WM 1 3 m mm 11P w a b edel Tweezet. Oplossing: Lc6! Eindspel 986. Dr. Atlandler. m 3»^ mm WM WW; i g h a b c d Wit speelt en wint. 1. Kg6 Ka6 (oppositie. Anders wint wit b.v. 1Kb6 2. Kf6. Kb7 3. Kf7 Kb8 4. Ke6 Kc7 5. Ke7 Kc6 6. Kd8 enz. of 3Kb6 4. Ke8) 2. Kg7! Ka7 3. Kg8 Ka8 4. c5! dc5 5. e5 en wint. Fout zou zijn 2. Kf7! Ka7 3. Kf8 Kb8 4. c5! wegens 4. Kc7! Remise. Jhuzitecukiek Onze Vierde Mei-Opgave. Hoe duur is de weg? Van deze eenvoudige berekening kwa men tot onze verbazing diverse verkeerde oplossingen binnen. Het juiste antwooid op de vraag: Hoe duur komt het geheele werk, was 1323554,37®. Oppervlakte weg is 228800 Ms. Opp. steen is 80 cM2. Er zijn dus 2288000000 80 28600000 steenen noodig. Deze kosten 28600000 X 4V2 cent 1287000. Arbeidsloon (28600000 8) X 1 cent 35750. Samen 1322750. Een zestiende procent der steenen breekt, dus er moeten extra zijn 286000 16 17875 steenen. Deze kosten 17875 X 4' -' cent 804.37 X. Dit komt bij 1322750 is samen 1323554.371/2. Onze Nieuwe Opgave. (No. 5 der Mei- serie). De onjuiste vermenigvuldiging. Iemand moet een getal vermenigvuldi gen met 83726. Hij deed dit echter heel onnauwkeurig. Bij het tweede gedeeltelijke product vergat hij de nul te zetten en bij het vierde zette hij vier nullen in plaats van drie. Hij kreeg daardoor 148208780232 in de uitkomst te veel. Welke was de ver menigvuldiging en wat was de juiste uit komst? Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 5 Juni 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Eindspel 989 WM WKfy w/M. m wm y'i'; WWW wk WM, www a b c d e i g h K. Kupczewski. Wit speelt en wint. 1. a4 Kd6 2. Kb6 Kd7 3. Kb7 h5 4. a5 h4 5. a6 h3 6. a7 h2 7. a8D hlD 8. Dc8f Kd6 9 Dc6f Ke5 10. f4f en wint. Zooals men weet wordt momenteel een tournooi gehouden in Rusland waaraan deelnemen, behalve de beste Russische ook andere meesters waaronder Capablan- cas, Lasker en Flohr. Opmerkelijk is de score van Capablanca en de minder gun stige positie van Flohr. Men mag met ge gevens van één tournooi geen oordeel vel len, anders zou men meenen, dat Flohr afzakt. Hier volgt zijn partij tegen den sterk- sten Russischen speler. Wit krijgt geen oogenblik een voet op de grond en moet alles inspannen om verlies te vermijden, 't Spel wordt remise en hiermede mag Flohr zeer dankbaar zijn. Wit: Flohr. Zw.: Botwinnik. Westindische verdediging van het Dame- pionspel. 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pf3 (Wit speelt waarschijnlijk met opzet niet 3. Pc3 om de Nimzowitsch-verdediging (Lb4) te ver mijden). De Russen schijnen hiervan 't re cept te hebben, 't Ligt echter wel in 't ka rakter van Flohr om gevaren te ontloo- pen). 3b6 4. Pc3 Lb7 5. Lg5 h6. 6. Lh4 Lb4 (Toch schijnt Botwinnik de richting van de Nimzowitsch-variant uit te willen) 7. Dc2 00 8. e3 d6 9. Ld3 (Wit is niet bang voor afruil op f3. 't Zou immers eer wits dan zwarts voordeel zijn daar zwart al kort gerocheerd heeft. Wit krijgt dan de open g-lijn) 9Pbd7 10. 00 Lc3. 11. bc3. g5 (Zwart is niet bang. Hij wil met geweld 't initiatief hebben) 12. Lg3 Ph5 13. Pd2 f5 (Weer onbevangen gespeeld. Er zitten altijd in zoo'n open koningsvleugel veel gevaren) 14. f4 Pdf6 15. Le2? (Wit lokt zelf zwarts stukken naar zich toe. Kon 15. e4 niet? Dat gaf toch belangrijke ver eenvoudiging) 16. fg5 hg5. 17. Tael. Pe4! (Nu is e4 voorgoed onmogelijk en wordt wits spel ingesloten) 18. Le4 Le4 19. Dd2. Tad8 20. Lf3. Pf6. 21. h4? (Deze pion geeft weer veel zorgen) 21g4 22. Ldl. e5 (Maakt wits spel nog moeielijker) 23. Lb3 c5. (Stopt c4 en maakt de toestand in 't centrum nog moeielijker voor wit). 24. Tdl. (Nu dreigt wit met vereenvoudiging door de d-lijn te openen en dan met Dd8 afruil te forceeren. Wit gaat dit echter uit den weg door:) 24Ph5 25. Kh2. De7! 26. de5 de5 27. De2. Tdl 28. Ldl. Kh8. 29. Lel Td8 30. Lc2 (Er dreigde Ld3) 30Lc2 31. Dc2 f4. 32. Df5ü (Einde lijk is wit gedeeltelijk uit de omarming verlost; toch blijft zijn spel moeielijk). 32g3f 33. Kh3 Pg7 34. Dh4 De6. 35. ef4 e4 36. De6 Pe6. 37. Kg4 Kg7 38. Kg5, Kf7 39. Ke4 (belet Td3 en dreigt Lg3) 39Kg6. 4. Thl. Kh5. 41. Kf5. (Nu is wit de grootste gevaren te boven en be- heerscht door zijn Koningsstelling de si tuatie) 41Te8. 42. Tgl (Dit kan ge rust want zwart kan wegens Thl mat de h-pion niet slaan. De Tel. geeft hier aan, dat dit de eenige zet is om verlies te voorkomen, daar er dreigde f3ü) 42Te7 43. Kf6 Te8. 44. Kf5 Te7 Remise door herhaling van zetten. DxuHcuêciek In onze vorige rubriek geven wij ter oplossing probleem 1438. Stand. Zw. 12 sch. op: 3, 8, 9, 10, 12, 14, 17/20, 94 W. 12 sch. op: 23, 27, 29, 31/34, 38, 39, 47, 48, 49. Oplossing. iq.t7 1. 31-26 1. IJ; li 2. 26-21 2. 18.26 3. 2722 3. 18.2/ 4 3832 4. 27 38 5. 33 :31 5. 24:44

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11