DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zal Engeland voet bij stuk houden? No. 127 Uit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 30 Mei 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Abessinische kwestie in het Lagerhuis. Stemmen tot verscherping der sancties. Argentinië neemt stappen. De staking in Frankrijk. Von Kenya over de Europeesche politiek. De onrust in Palestina. Revolutie in Paraguay. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. ?RIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C t, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Henderson, van de oppositionneele Labourpartij, uitte de hoop, dat de re geering niet alleen de voortzetting, maar ook de verscherping der sancties te Geneve zou steunen. Verdere midde len zag hij in een scheepvaart-embargo en uitwijzing van Italië uit den Volken bond of uit den Volkenbondsraad. Mander, van de oppositionneele Labour partij, vroeg terugroeping van den Britschen ambassadeur te Rome en verscherping der economische sancties. Hamilton Kerr, con servatief, zette uiteen, dat het zelfbedrog zou zyn te denken, dat Italië Abessinië zou ontruimen. Alleen militair geweld zou het Italiaansche leger kunnen verdrijven en welke macht in Europa is tot een zoodanige expeditie bereid? De onderstaats-secretaris voor buitenland- sche zaken, lord Cranborne, verklaarde, dat liy geen bepaalde mededeelingen kon doen omtrent datgene wat de regeering op 16 Juni in Geneve zal voorstellen. Voor de re geering zoowel als voor de oppositie gaat het er om vast te stellen wat gedaan kan worden om de zwakheden van Geneve op te heffen. De regeering staat zonder voor ingenomenheid tegenover herziening van den bond. Het probleem uit den Volkenbond een werkzaam instrument te maken wordt door de regeering in de eerste plaats in het oog gehouden. Ter bereiking van dit doel hoopt zy op de steun van alle stroomingen der openbare meening, wien de vreedzame vooruitgang ter harte gaat. De laatste spre ker, de conservatief Adams, zeide van mee ning te Zijn dat de openbare meening van Engeland een scherp optreden tegen de Italiaansche aanvallers zou steunen. Hij vreesde echter, dat men zich in Engeland niet volkomen bewust was, van het groote gevaar, dat in centraal Europa bestaat. Adams verzette zich tegen iedere hervor ming van den Volkenbond, die opheffing van de artikelen 10 en 16 ten doel had. Argentijnsche stappen te Geneve. Gisteren heeft de Argentijnsche regee ring een démarche bij Avenol onderno men in den vorm van een verzoek, om de volkenbondsassemblée in buitenge wone zitting bijeen te roepen tegelijk met den Volkenbondsraad, of onmiddel lijk na de raadszitting van 16 Juni. De Argentijnsche regeering stelt als agen da-punten van de assemblée de volgende kwesties voor: 1. De sancties tegen Italië; 2. De kwestie van de erkenning van de annexatie van Abessinië door Italië; 3. De hervorming van het Volkenbonds pact. Argentinië heeft het noodig geacht, tegen 16 Juni of omstreeks dien datum de bijeen roeping van de volkenbonds-assemblée voor te stellen. Daar de algemeene vergadering van den Volkenbond reeds in October van het afgeloopen jaar met hetzelfde doel werd bijeengeroepen en eigenlijk, theoretisch al thans, nog steeds zitting houdt, is het ver zoek van Argentinië, krachtens het regle ment, practisch gemakkelijk te verwezenlij ken, daar slechts een prae-advies van vijf dagen voor een dergelijke bijeenroeping noodig is. Ruiz Guinazu, de vertegenwoordiger van Argentinië te Geneve, heeft het verzoek zij ner regeering mondeling bij Avenol toege licht: De Argentijnsche regeering, zoo verklaar de hij, is van oordeel, dat de problemen, welke door de verovering van Abessinië aan den bond der volken worden gesteld, te belangrijk zijn, dan dat het onderzoek er van alleen aan den volkenbondsraad kan worden overgelaten, om dan wederom ver daagd te worden tot de buitengewone zit ting der assemblee, in September a.s. De regeering van Argentinië meent, n.L dat een uitstel van dit onderzoek gevolgen zou kunnen hebben, welke geheel tegen overgesteld zijn aan de doeleinden, welke de volkenbondsvrienden nastreven. Vooral wat Zuid-Amerika betreft, is het dringend noodzakelijk, dat de politiek van Geneve definitief wordt vastgesteld voor de conferentie der Amerikaansche staten, wel ke op initiatief van Roosevelt voor den a.s. herfst is bijeengeroepen". Zooals gemeld, wenscht Argentinië op de agenda der assemblee drie kwesties te zien geplaatst, n.1. het probleem der sancties, de erkenning of niet-erkenning van de annexa tie van Ethiopië (Argentinië zelf heeft reeds geweigerd, de verovering te erkennen) en tenslotte, zoo mogelijk, de eventueele her vorming van het volkenbondspact. De Abes sinische regeering is intusschen bereid, over de definitieve opstelling van die dagorde nog met de andere mogendheden van ge dachten te wisselen. Aangenomen wordt, dat de Argentijnsche regeering verscheiden Zuid-Amerikaansche en Europeesche kanselarijen reeds van haar voorgenomen plannen te Geneve had in ken nis gesteld en daar tot haar thans onderno men demarche is aangemoedigd. Accoord tusschen directie en arbeiders van Renault. Tusschen een delegatie der arbeiders en de directe van de Renault Automobiel fabrieken is een accoord tot stand gekomen. Het aantal stakers, dat door Frossard, den minister van arbeid, in de wandelgangen van de Kamer was aangeduid op 90.000, is door dit ccoord teruggeloopen tot 50.000. Beide partijen zijn overeengekomen, dat een verhooging van de laagste loonen bin nenkort zal worden bestudeerd, dat de ar beidersgedelegeerden die belast zijn voe ling te houden met de vakvereenigingen over de bespreking van een collectief con tract hiervoor den noodigen tijd zullen krijgen, dat de loonen van 28 Mei des mor gens tot 29 Mei des middags zullen worden uitbetaald en dat de werkzaamheden voor verbetering der kleedlokalen en toiletge legenheden zullen worden voortgezet. Zoo dra het accoord geteekend is, zullen de arbeiders de fabrieken verlaten. Het werk wordt op 2 Juni a.s. hervat. Werk hervat bij Gnome et Rhone- fabrieken. By de fabrieken van Gnome et Rhone is het werk op de volgende voorwaarden her vat: verhooging van loonen, afschaffing van extra uren, betaalde vacantie, erken ning van de gedelegeerden der arbeiders, recht tot vereeniging en betaling van alle stakingsuren. Gisteravond om 19.10 werden de roode vlaggen, die op de fabrieken van Renault woeien, door de stakers ingetrokken en be gon de uittocht der arbeidersploegen, zon der eenige ordeverstoring. Uitbreiding der staking in de provincie. Uit de provincie worden nieuwe stakin gen gemeld. In Nanteree zijn de 300 arbei ders van een fabriek in staking gegaan. Ook in Aulnay Sous Bous en in Sevran hebben zich twee stakingen voorgedaan. Om de 40-urenweek. Gisteravond hebben de gedelegeerden der vakvereenigingen van metaalarbeiders besloten de aanstaande regeering te vragen de 40-urenweek vast te stellen. De gedele geerden zagen voorts afkondiging op 30 Juni van de algemeene staking onder het oog, wanneer op dat tijdstip geen collectief arbeidscontract onderteekend is, waarin ar beidscontracten van de arbeiders in de stad Parijs en het departement van de Seine worden geregeld. Aantal stakers thans ruim 60.000. Volgens de „Paris Soir" overschrijdt het aantal stakers in Frankrijk thans de 60.000. De groep der metaalbewerkers heeft een communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt: „Aangezien de gisteren aanvaarde voor- voorwaarden voor besprekingen, t. w. her vatting van het werk of ontruiming der fa brieken, niet zijn vervuld, zullen de onder handelingen in het ministerie van arbeid voor de totstandkoming van een collectief arbeidscontract, niet doorgaan". De arbeiders van verscheidene automo bielfabrieken hebben zich bij de stakings beweging aangesloten. Jouhaux, de alge meene secretaris van de Confederation Ge nerale du Travail, alsmede Racamond en Belin, hebben een onderhoud gehad met Leon Blum over de eischen der arbeiders en de bezetting der fabrieken rondom Pa rijs. Overeenkomst in de staking? In essentieele punten van de eischen der stakers, waarvan vele werken in de vlieg tuigfabriek Dewointine, is overeenstemming bereikt. Verscheidene kleinere punten moe ten nog geregeld worden. Het werk wordt heden hervat. De groep metaal-industrie en aanverwan te bedrijven in het gebied van Parijs publi ceert een communiqué, waarin wordt ge zegd, dat hier 40.000 personen staken in deze industrie. Het persbureau van deze groep verklaart dat men een onderzoek instelt naar de voor stellen welke men aan den minister van arbeid zal voorleggenin het onderhoud, dat op vanmiddag 16 uur is bepaald. Vermoe delijk zal alleen de voorzitter van de groep uit beleefdheid aan den minister gaan niee- deelen dat het onmogelijk is besprekingen te openen, zoolang de voorwaarden welke Donderdag werden gesteld, n.1. het verlaten van de fabrieken, door de stakers niet zijn vervuld. De staking in de metaalindustrie duurt voort. Gisteren zijn de afgevaardigden van de verschillende metaalfabrieken in Parijs bij eengekomen. Na afloop van de vergadering werd een communiqué gepubliceerd, waar in wordt gezegd, dat de stakers den strijd zullen voortzetten totdat zij hun eischen in zake een collectief contract zien ingewilligd. Vanmiddag zullen naar de directies van alle fabrieken delegaties worden gezonden om besprekingen te openen over het hervatten van het werk. De werkgevers zijn niet voornemens de besprekingen te voeren, zoolang de werklie den de fabrieken bezet houden en niet wer ken. In den loop van den ochtend hebben ook de arbeiders van Salmson te Bilancourt, Chausson te Asnieres en Caudron te Van- ves, in totaal bijna 4000 mém, besloten in sta king te gaan. In het Hongaarsche huis van afgevaar digden heeft de minister van buitenland- sche zaken von Kenya gister een groote redevoering gehouden over de Europeesche politiek, de noodzakelijkheid van princi- pieele hervormingen van den Vo.kenbond en de richtlijnen der Hongaarsche buitea- landsche politiek. De minister begon met een bespreking van de gevolgen der vredesverdragen en der politiek van handhaving van den status quo. Ook de pogingen tot uitbreiding van het sanctie-artikel 16 en de politiek van de kleine entente, zoowel als van den Balkan- bond moeten in dit licht worden bezien. De pogingen tot afsluiting van nieuwe regionale verdragen en tot ontwikkeling van artikel 21 van het Volkenbondshand vest liggen in de lyn van handhaving van den tegenwoordigen toestand in Europa. Vervolgens besprak Kenya de principes van de Hongaarsche buitenlandsche poli tiek. De regeering streeft er naar de krach ten, die den vrede bevorderen, te verster ken. De vredelievende houding van Hon garije heeft helaas bij eenige nabuurstaten geen begrip gevonden. Wat het Donau- vraagstuk aangaat is Hongarye bereid alle voorstellen, die succes beloven, welwillend te bestudeeren, zonder daarbij speciale wenschen na te streven. De toestand van Hongarye mag bij een regeling echter niet slechter worden. Hon garye is bereid in volledige rechtsgelijk heid mede te werken tot regeling van deze problemen, voor zoover een vrije be spreking der vredesverdragen toegestaan wordt en den Hongarsche minderheden de noodige bescherming wordt verleend. Hongarije is echter niet in staat het prin cipe van de wederzijdsche assistentie te aanvaarden, aangezien het daarmede de verplichting op zich zou nemen staten hulp te verleenen, die ten koste van Hongarije vergroot zijn. Overgaande tot den Volkenbond ver klaarde Von Kenya, dat geconstateerd moest worden, dat dit instituut onbe kwaam is internationale conflicten met vreedzame middelen tot oplossing te bren gen. Een Volkenbondshervorming heeft echter slechts dan zin, wanneer de bepa lingen van het handvest, die militaire bot singen voorkomen, versterkt worden en gelyk worden gfesteld in haar effecten met de sanctiebepalingen. Het laatste gedeelte van de redevoering was gewijd aan de bespreking van de be trekkingen van Hongarije tot de verschil lende Staten van Europa, waarbij Von Kenya wees op de eerlijke sympathie en de banden van vriendschap, die het land met Oostenrijk en Italië verbinden. Met Duitschland bestaat een oprecht goede verhouding, hetgeen ook in het bezoek van Goemboes van verleden jaar tot uiting is gekomen. Met nadruk wees spr. op de traditioneele vriendschap en den band van belangen met Polen. Voorts vermeldde hij een stijgende be langstelling van Engeland voor de Donau- problemen, en wees hij op de bereidwil ligheid van Hongarije met Zuid-Slavië samen te werken aan de opheffing van het wederzijdsche wantrouwen. TITOELESCOE NAAR BELGRADO. In 't geheim vertrokken. Naar verluidt, is Titoelescoe gisteravond plotseling in het geheim per vliegtuig naar Belgrado vertrokken. Bevestiging noch ontkenning van dit bericht, dat groote be wondering in alle kringen gewekt heeft, kon worden verkregen, Een der geopperde veronderstellingen is, dat Titoelescoe in verband met het bezoek van Beek aan Bel grado zich thans derwaarts heeft begeven, mede op grond van het feit, dat de Pool- sche regeering opheldering zou hebben ge vraagd aan de Roemeensche, over punt vijf van het communiqué over de bijeenkomst der kleine entente te Belgrado. Van gezag hebbende zijde wordt verzekerd, dat de reis van Titoelescoe naar Belgrado noodzakelijk is, aangezien Stoyadinowitsj heeft doen weten niet te kunnen deelnemen aan de bijeenkomst te Boekarest, terwijl hij toch een desbetreffende uitnoodiging had aéin- vaard en verzekerd had, op 6 Juni te Boe karest te zullen zijn. Tenslotte verluidt, dat Titoelescoe nog hedenochtend per vlieg tuig zou terugkeeren. Van officieuse zijde verluidt, dat Titoe lescoe in Belgrado met de Zuid-Slavisché regeering besprekingen zal voeren over het program van de gedachtenwisselingen en plechtigheden van 6 tot 8 Juni in Boeka rest. Titoelescoe, zoo wordt verklaard, zal van de gelegenheid gebruik maken orn Stoyadinovitsj op de hoogte te stellen van zijn recente besprekingen te Parijs en om van gedachten te wisselen over de laatste politieke internationale gebeurtenissen. STAKINGSONLUSTEN TE BELGRADO. Arbeiders in verzet tegen accoord. Door bemiddeling van den minister voor sociale politiek was in den afgeloopen nacht een overeenstemming tot stand gekomen tusschen de vertegenwoordigers der 10.000 stakende bouwvakarbeiders en de werk gevers. De arbeiders bleken het echter niet met die accoord eens te zijn en hebben het werk niet hervat, Een groote groep is bin nengedrongen in het gebouw van de Ar beidskamers, waar zij den secretaris van hun vakverbond zoo mishandelden, dat hij op het uiterste zou liggen. Toen de arbei ders in de nabijheid der stad wilden ver gaderen, greep de politie in. Van beide zij den werd geschoten met het gevolg, dat een arbeider werd gedood, terwyl verscheidene gewond werden. Andere, kleine botsingen hebben in de stad plaats gehad. De arbei ders keuren het accoord, dat in een loons- verhooging voorziet, niet goed, omdat het den 10-urigen arbeidsdag behoudt en om dat niet de zekerheid gegeven is, dat alle arbeiders weer in dienst zullen worden gesteld. Bommen ontploft. Op verscheidene plaatsen in Palestina zijn bommen ontploft, doch slechts een doode is hierbij gevallen. Een Arabier werd gedood door de bom, welke hij bij zich had. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen, de stalen helmen worden weer door politie en militairen gedragen, nadat deze twee dagen thuis waren gelaten. Een aantal dagbladen ij verboden wegens het verspreiden van valsche berichten. Verkenningsvliegtuigen in actie. Verkenningsvliegtuigen hebben Vrijdag boven de in de buurt gelegen heuvelen ge vlogen op zoek naar verborgen Arabieren. Per draadlooze hebben zij inlichtingen ver strekt aangaande hun bevindingen aan de Britsche troepen en politiestrijdkrachten, die de Arabierenmet machinegeweervuur en traangas hebben verspreid. Joodsche campagne voor fonds van 50.000 pond. In Joodsche kringen zijn de gebeurtenis sen der laatste weken een voorwerp van groote bezorgdheid. De Joodsche uitvoerende raad heeft be» sloten een campagne te openen voor de stichting van een hulpfonds van 50.000 pond sterling. In Palestina zelf is de benoeming van Ormsby Gore tot Engeland's minister van koloniën ;n Joodsche kringen met vol doening ontvangen, daar men hem als een vriend van het zionisme beschouwt. Over het algemeen is de toestand thans kalm. Regeeringstroepen omsingeld. Volgens bericht van de Paragu- aansche-Argentijnsche grens rukken groote troepen opstandelingen op naar de hoofdstad en verscheidene detachementen regeeringstroepen moeten zijn omsingeld. Een strenge censuur is ingesteld. Naar verluidt staat generaal Estigarribia, de vroege re opperbevelhebber van de Para- guaansche troepen in den Chaco-oor- log, tan het hoofd van den opstand. ZEGT HET MET KOGELS. En schiet mis. De afgevaardigden Lencinas en Saa heb ben Vrijdag geduelleerd, nadat zij Woens dagavond by de debatten in het parlement elkander fel hadden bestreden. Beide man nen maakten van de vuurwapenen gebruik, doch geen enkele kogel trof doel. PINKSTEREN. DE ALKMAARSCHE COURANT ZAL MAANDAG 1 JUNI (2en PINKSTERDAG) NIET VERSCHIJNEN. DE TOESTAND IN SPANJE. Partybureau te Madrid gesloten. 180 personen gearresteerd. Hedenmorgen vroeg is door een sterke politie-afdeeling het partijbureau van het anarcho-syndikalistische vakvereeniging C. N. T. gesloten. De politie omsingelde het gebouw en arresteerde 180 personen. Dit is de eerste maatregel van de regeering van het Volksfront tegen de Radicalen van links. In een drietal café's in de stad worden bommen geworpen waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Onder de bezoekers ontstond een paniek. In een café werd de zoon van den eige naar gekwetst. Ook verder in de stad had den schietpartijen plaats tusschen politieke tegenstanders, waarbij negen personen wer den gewond. DE REIS VAN DE „QUEEN MARY". Zal het blauwe lint verdiend worden? De speciale A. N. P.-correspondent aan boord van de „Queen Mary" heeft draadloos medegedeeld dat het schip 747 zeemijlen heeft afgelegd in het eerste et maal, dat door het tijdsverschil eigenlijk 25 uur is geworden. Dit is drie mijlen meer dan door de Normandie op haar eerste dagreis werd afgelegd. De gemiddelde snelheid van de „Queen Mary" heeft 29.88 knoopen bedragen, gerekend over deze 747 zeemijlen. Naar de correspondent verder meldt, loopt het gerucht, dat men het schip opzettelijk wat intoomt én niet op haar volle snelheid laat varen. De leider van de Cunard lyn verklaarde, dat men niet voor nemens was het schip tot onnoodzakelijke snelheden te forceeren. De correspondent van een der New York- sche bladen zegt, dat ieder aan boord van het schip verwacht, dat de „Queen Mary" het Atlantisch record zal slaan, hoewel met niet zoo groot verschil als waartoe het schip in staat zou zyn. DE CHINEESCH-JAPANSCHE SPANNING. Spoorbrug gebombardeerd. Niettegenstaande alle maatregelen om anti-Japansche demonstraties te voorkomen, is in den afgeloopen nacht de spoorbrug tusschen Tientsin en Tangkoe gebombar deerd. Als gevolg hiervan wordt door de Japansche militaire autoriteiten een streng toezicht uitgeoefend op de employés van den spoorweg. Volgens de Japanners had de ontplof fing plaats op het oogenblik dat een trein met Japansche versterkingen passeerde en werd een wagon met levensmiddelen ver nield en werden een aantal paarden ge wond. Verdere slachtoffers zijn niet ge vallen, evenwel kon de rest van den trein niet verder. GERECHTELIJKE VERVOLGING TEGEN TOWNSEND. Wegens massabedrog. Den laatsten tyd heeft men dr. Townsend, de man, die ieder Amerikaan een ouder- dompensioen van 200 doller per maand belooft, ervan beschuldigd, dat hij de massa bedroog en geen boekhouding heeft ge houden over de ontvangen bijdragen. Dit heeft ertoe geleid, dat hij verleden week gehoord is door een commissie van onder zoek van het huis van afgevaardigden. Na twee dagen verklaarde hy echter, dat hij geen verdere verklaringen zou afleggen en slechts als gevangene weer voor de commis sie zou verschijnen. Het huis van afgevaardigden heeft thans met 271 tegen 41 stemmen een besluit ge nomen, waarin gezegd wordt, dat een ge rechtelijke vervolging tegen Townsend wenschelyk is, daar hy een congrescom missie heeft beleedigd. AANVARING TUSSCHEN RUSSISCH EN DUITSCH SCHIP. Laffe houding van het Duitache schip. Alhier is het volgende bericht ontvangen van den kapitein van het Russische vracht schip „Mensjinski": Op 24 Mei voer op de Noordzee het Duitsche s.s. „Rossich" de „Mensjingski" midden aan bakboordzijde aan, terwijl de „Mensjingski" met geringe snelheid en onder het geven van voort durend signalen door den mist voer. De „Mensjingski" werd beschadigd. Na de aan varing verdween de „Rossich" in den mist, ondanks de conventie van Brussel, krach tens welke het schip verplicht was, op straffe van voor den crimineelen rechter te verschenen, te stoppen, en te vragen of de „Mensjinski" hulp noodig had. Ondanks herhaalde radioseinen bleef de „Rossich zwijgen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1