DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van Zeeland weigert de kabinets-formatie No. 128 Dinsdag 2 Juni 1936 Een verklaring van he hoofd der afgetreden regeering. Het a.s. Fransche kabinet. Blum zal zelf geen portefeuille nemen. De staking in Frankrijk. De Queeri Mary te Hew York aangekomen. Geen recordtocht. De stakingsgolf over Spanje. De onrust in Palestina. 138e Jaargang ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. FRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. In verband met de kabinetsvorming heeft de koning gister by zich ontbo gen graaf Carton de Wiart, voorzitter van de rechterzijde der Kamer en den heer Theunis, minister van Staat. Het Staatshoofd ontving tevens den heer van Zeeland, hoofd der afgetreden regeering. Na dit onderhoud heeft de heer van Zeeland verklaard, de opdracht tot kabinetsvorming niet te kunnen aan vaarden. „Ik ben geen politieke persoon", zeide hij. „De koning heeft 14 maanden geleden de eerste maal een beroep op mij gedaan. De toestand was ernstig. Rampen waren in het vooruitzicht. Ik heb toenmaals de opdracht uit plichtsgevoel aangenomen. Toen ik haar aanvaardde, deed ik dat voor een be paalden tijd en voor het vervullen van een taak, die ruim en zeer belangrijk was, maar tevens goed afgebakend. Welnu, die taak meen ik als vervuld te mogen beschouwen. Dit beteekent niet, dat ik het land als gene zen beschouw en dat het niet weer kan in storten. Het is enkel genezende en ik hoop, dat men niet vergeten is, dat een genezende recht heeft op een bijzondere zorg. Hoe het ook zij, mijn vast voornemen was steeds mij terug te trekken na het debat over de bijzondere volmachten. Men heeft mij echter doen inzien, dat mijn plicht gebood mijn besluit eenigszins te verdagen, want een verandering in het bewind op dit oogenblik in het zicht der verkiezingen had schadelijk kunnen zijn voor het land we gens den zeer ernstigen en buitengewoon ingewikkelden internationalen toestand. Thans evenwel zijn de verkiezingen ach ter den rug en de gegevens omtrent de po litieke verhoudingen zijn bekend. Ik heb mijn steen bijgedragen. Anderen hebben nu het hunne bij te dragen. Een beroep op van der Velde? In politieke kringen gelooft men thans, dat de koning voor de kabinetsformatie een beroep zal doen op van der Velde, den lei der der Belgische Werklieden Partij, welke de grootste Kamerfractie heeft. Buitengewoon congres Belgische Werkliedenpartij. Gewaarschuwd tegen Rexisme. De socialistische leider van der Velde heeft tijdens het buitengewoon congres der Belgische Werkliedenpartij een rapport uit gebracht over den toestand, waarin hij waarschuwde tegen het gevaar van het Rexisme, tot welks bestrijding hij zijn hoorders opriep. Een kabinet van nationale eenheid? Na een half uur ten paleize met den ko ning te hebben beraadslaagd, verklaarde hedenmorgen de leider der Belgische so cialisten, van der Velde, het volgende: „De koning heeft mij verzocht inlich tingen in te winnen over de vraag onder welke voorwaarden een kabinet van natio nale eenheid tot stand kan komen, onder leiding van een persoonlijkheid, die tot de talrijkste kamerfractie behoort. Z. M. ver zocht my hem zoo spoedig mogelijk verslag te komen uitbrengen over de resultaten van dit onderzoek. Indien dit resultaat gunstig zal zijn zal de koning een socialis- tischen persoonlijkheid aanwijzen voor de vorming eener regeering op een basis, die als mogelijk zal kunnen worden be schouwd". De samenstelling van het komende Fran sche kabinet vormt het onderwerp van alle gespreken in den wandelgangen van de Kamer. Ongetwijfeld wordt Blum kabinets formateur en de samenstelling van zijn ka binet zal vermoedelijk in het staatsblad van 5 Juni verschijnen. Men verwacht, dat Blum zelf geen por e- feuille neemt. Voor nationale defensie noemt men Dala- dier, met Pierre Cot als staatssecretaris voor de luchtvaart. Voor buitenlandsche zaken noemt men Yvon Delbos en de verdeeling der overige portefeuilles zou aldus y Auriol financiën, Salengre binnenlandsche zaken, Lebas arbeid, Morizet openbare wer ken, Spinasse onderwijs, Sellier P.l.i., n vière pensioenen, Monnet landbouw, au temps en Paul Faure zouden ministers van staat worden, en Paul Boncour zou Fransch vertegenwoordiger bij den Volkenbond J- Socialistische Kamergroep vergadert. De socialistische Kamerfractie heeft Za terdagmorgen vergaderd en bij acclamatie besloten tot handhaving van Leon Blum in zijn functie van voorzitter en Vincent Auriol in die van algemeen secretaris der party. Een communiqué werd gepubliceerd, waarin de fractie haar absoluut vertrouwen in den voorzitter uitspreekt om in samen werking met alle meerderheidspartijen het program van het volksfront te verwezen lijken. Op vooorstel van Salengro nam de vergadering eenstemmig een motie aan, dat de partijen van het volksfront slechts tot het nemen van het inititief in het parlement werden geroepen na overleg met de an dere groepen van links en na met hen tot overeenstemming te zijn gekomen. Dit dient om te voorkomen, dat talrijke wetsvoor stellen worden ingediend, zooals de commu nistische party heeft aangekondigd. Overeenkomst in het bouwbedrijf. Vrijdagavond is overeenstemming bereikt tusschen de stakende bouwvkaarbeiders en de werkgevers, de arbeiders zagen bijna al hun eischen ingewilligd. De werkgevers hebben toegestemd in de onderteekening van een collectief contract de grondwer kers hebben Zaterdagochtend het werk her vat, de overigen gaan Dinsdag weer aan het werk. t Overeenkomst in de metaalindustrie. De werklieden van de vliegtuigenfabrie- ken van Farman te Billancourt en Nieuport te Villacoublay hebben de staking beëin digd, nadat was toegestemd in de onder teekening van een collectief contract Het personeel verliet zonder incidenten de gebouwen, alleen specialisten bleven achter om de machines te onderhouden. Bij Farman wordt heden het werk hervat, by Nieuport werd Zaterdag weer gearbeid. Bij citroën is de toestand nog ongewijzigd, de besprekingen worden voortgezet. Kellners stellen hun eischen. In een groot restaurant bij het Gare de L'est weigerde Zaterdagmiddag het ge heele personeel plotseling eiken dienst en bevestigde biljetten aan den gevel, waarin het zyn eischen stelde, n.1. 8-urige werk dag, afschaffing van het fooienstelsel, en een wekelijkschen rustdag. Met spanning vraagt men zich af, of de beweging zich zal uitbreiden. De „Queen Mary" is om 14 uur 10 G.M.T.) in het Quarantaine-dok te New York aangekomen. De oceaan-reus werd geëscorteerd door verscheidene vlieg tuigen en een groot aantal vaartuigen. De officieele delegaties begaven zich direct aan bocrd, evenals de vele jour nalisten en persfotografen. De menigte verdrong zich langs de oevers van Brooklyn en Stateneiland. Officieus wordt verklaard, dat de „Queen Mary" den afstand tusschen Bishop Rock en het lichtschip Ambrose heeft afgelegd in 4 da gen zes uur en 38 minuten, d. i. met een ge middelde uursnelheid van 29,133 knoopen. De Normandië heeft indertijd denzelfden afstand afgelegd in vier dagen drie uur en vijf minuten, hetgeen neerkwam op een gemiddelde uursnelheid van 29,640 knoopen. De Normandië behoudt dus het „blauwe lint". De „Queen Mary" en de Normandië. Men wijst erop, dat de Normandië nog het record houdt voor de hoogste gemiddel de snelheid, dat het schip behaalde op den eersten dag van zijn reis naar Amerika, toen het aflegde 744 zeemijl in 24 uur, dus een gemiddelde van 31 knoopen. Daaren tegen werd het gemiddelde der „Queen Mary" nl. 30,64 knoopen gedurende 25 uur gehandhaafd. De officieele tijd van de Queen Mary. De door de „Queen Mary" gemaakte officieele tijd voor de geheele reis bedraagt vier dagen, twaalf uur en 24 minuten en de gemiddelde snelheid 29.13 knoopen. Er ontstond bij het binnenvaren een ha chelijk moment, toen een sleepboot met de „Queen Mary" in aanraking kwam, en daardoor bijna omsloeg. Toen het schip de kade naderde, bemerkten de toeschouwers, dat een stuk verf nabij de waterlinie aan stuurboordzijde was afgeschilferd. De aankomst te New York. Berichten uit New York beschrijven het welkom, dat door honderdduizenden is be reid aan de „Queen Mary" bij haar aan komst in de haven van New York. Duizen den stonden op het dak van hun auto in het schip, dat het eind van zijn „maiden-trip" Heuvelland en tuurden naar het reuzen- naderde. Vliegtuigen cirkelden boven de ha ven. De opgepakte menigte bij Batterij Point juichte vroolijk toen de „Queen Mary" de Hudson-rivier opstoomde. Staking bouwvakarbeiders Gisteren is te Madrid een staking onder de bouwvakarbeiders uitgebroken. De kellnersstaking wordt voortgezet. Comité van kellners-staking gearresteerd. De politie te Madrid heeft Zondagmorgen de leden van het kellners-stakingscom'té, dat verbonden is met den Nationalen Ar- beidsbond, gearresteerd. Alle tot dezen bond behoorende vakvereenigingsgebouwen van anarchistisch-syndicalistische strekking zijn op last der politie gesloten. Staking aangekondigd in Astatische mijnen. Het Asturische mijn-syndicaat heeft tegen Donderdag een stakingsorder uitgevaar digd. Deze zal het geheele Asturische bek ken omvatten, waar 27.000 arbeiders wer ken. Het syndicaat eischt uitbetaling van achterstallige salarissen en pensioenen, waarvan sommige, naar beweerd wordt, zelfs 5 maanden ten achter zijn. Ook wordt schadeloosstelling geëischt voor de ontsla gen, die een gevolg waren van de October- beweging in 1934. Weer verschillende slachtoffers. Communistische pamfletten ver spreid. Onder de Britsche troepen zijn pam fletten verspreid waarin de militairen worden aangespoord tot muiterij. De pamfletten zijn onderteekend: „Cen traal Comité van de communistische partij in Palestina". Onder de Joden zijn eveneens com munistische pamfletten in het He- breeuwsch verspreid, waarin de Jood- sche arbeiders worden aangespoord de Arabische staking te steunen tegen het „imperialisme en zionisme". In een vergadering hebben de Arabische burgemeesters van Jaffa, Nabloes, Ramleh, Lydda en Hebron besloten, dat de openbare diensten zooals watervoorziening, licht en reinigingsdienst, zullen worden gestaakt. Op de vergadering behielden de extremisten de overhand. Men weet nog niet of ook Jeru zalem en Haifa hierdoor zullen worden aan getast. Te Jaffa zijn een Arabische vrouw en een man gedood door het vuur van de politie en militairen toen met mitrailleurs werd ge schoten op Arabische scherpschutters. Van' uit verscheidene districten wordt gemeld, dat op militairen is geschoten. De te velde staande gewassen werden vernield, verbin dingsmiddelen werden doorgesneden en bommen werden geworpen. De Arabieren toegeeflijker? Het Arabische stakingscomité te Nabloes heeft een manifest gepubliceerd, waarin iedere gewelddaad wordt afgekeurd, en aanvallen op de politie of het leger worden afgeraden. Deze geste doet hopen, dat de ge matigde elementen weer de overhand zul len kunnen krijgen en de Arabieren er toe zullen kunnen bewegen, een meer verzoe ningsgezinde houding aan te nemen. Onrust duurt voort. Arabische benden blijven aanvallen doen op politiepatrouilles en, hoewel minder vaak, op soldaten. Een Britsch politie-agent is aan den schouder gewond bij een botsing in de nabijheid van Beersjeba. In een dorp bij Nabloes zijn Schotsche soldaten aange vallen. Door het vuur der Hooglanders werd een Arabier gedood, terwijl twee aanvallers verwondingen opliepen. Bij Jeruzalem heeft de politie het vuur geopend op een bende, die een Joodsche autobus had beschoten. Hier werd een Ara bier gewond en gearresteerd. In verschillende aanplantingen zijn weer verwoestingen aangericht. Italiaansche propaganda tegen de Joden? In 't oude stadsdeel van Jeruzalem heeft men in het Italiaansch gedrukte biljetten gevonden op wit papier en baluw-rood om rand, waarin gezegd wordt, dat alle Joden communisten, anti-fascisten, anarchisten en vijanden van het christendom en van Euro pa zyn. De politie stelt een onderzoék in. Versterking Britsche garnizoenen. Uit Egypte zijn nog twee batalons in fanterie naar Palestina gedirigeerd, zoo dat daar thans in totaal 5 bataljons infan terie met bijbehoorende luchtstrijdkrach ten, tanks en afdeeling pantserauto's gelegerd zijn. Aangezien naar alle waarschijnlijkheid de oogst in den loop van dezen maand binnen gehaald zal zijn, vreest men, dat de daarna zonder werk komende arbeiders zich zullen aansluiten bij de oproerige elementen. Het zenden van nieuwe rtoepen duidt er in ieder geval op, dat de overheid voornemens is op de opstandige beweging met kracht te onderdrukken. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. EEN INTERVIEW MET DEN NEGUS. De Volkenbond moet beslissen. Een verslaggever van de News Chronicle heeft aan boord van de Oxford een onder houd met den Negus gehad. Haile Selassie verklaarde, dat zijn verblijf te Gibraltar geen wijziging had gebracht in zyn plannen. Hij was zeer voldaan over de ontvangst en zeide vertrouwen te heb ben in Engeland, dat altijd de kampioen voor den Volkenbond is geweest, in Frank rijk en in alle volkenbondsleden die zich aan de zijde der gerechtigheid geplaatst hebben. Haile Selassi „Ik zal aldus vervolgende de Negus de wereld mededeelen wat er gebeurd is in den oorlog met Italië. Ik zal de vraag opwer pen, of het rechtvaardig is, dat de Abes sinische beschaving, die 25 eeuwen oud is, in 25 weken vernietigd wordt met een bar- baarschheid, die waarlijk herinnert aan de beschavingen van voor de christelijke jaar telling". De vorst verklaarde zeker over het gebruik yan gifgassen door de Italianen te zullen spreken. Door de gasaanvallen werden niet alleen soldaten maar ook grijs aards, vrouwen en kinderen getroffen. Op de vraag, hoe de Negus zich het ver dere verloop van het Abessinische conflict dacht, antwoordde hy: „Geneve zal een op' lossing vinden. In de politiek van Abessi' nië is niets veranderd. Als Volkenbondslid rekenen wij op dien bond, want talrijke kleine' landen hebben er evenzeer belang bij, dat het geweld, niet tot recht gemaakt wordt". Drie bommenwerpers vernield. Volgens in omloop zijnde, nog onbe vestigende geruchten, zou de vroegere gouverneur van Wollo, ras Kecede, met zijn troepen, wien het daarna gelukt moet zijn, zich geruimen tijd voor de Italianen ver borgen te houden, op 24 Mei een verrassen den aanval hebben ondernomen op Dessie. Hierbij zou het den Abessiniërs gelukt zyn drie Italiaansche bommenwerpers op het vliegveld van Dessie te vernielen. Ver der wordt hier verteld dat sterke Italiaan' sche troepen-afdeelingen uit Harrar en Diredawa op marsch zijn gegaan naar Addis Abeba. KAMP VAN ZWEEDSCHE ROODE KRUIS ONTDEKT. Gemeld wordt, dat een vliegtuig het kamp heeft ontdekt van het Zweedsche Roode kruis nabij de berg Hadakumbi op 150 K. M. van Dolo. DE SPANNING TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. Aanslag op militair transport. Vanmorgen heeft tusschen Tientsin en Tangkoe een spoorwegongeval plaats ge had, dat in Chineesche kringen groote on gerustheid heeft teweeggebracht. De Ja- pansche militairen verklaren n.1. dat het ongeval is geensceneerd en een aanslag be- teekent op het vrije transport van Japan- sche troepen. Zij eischen dat alle treinen die troepen vervoeren door uitkijktreinen worden voorafgegaan. De spoorweg-autori teiten leiden het onderzoek, maar men vreest, dat de Japanners het resultaat hier van niet zullen afwachten en zelf de hun noodige maatregelen zullen treffen. De Japanners in actie wegens spoorwegaanslag. In Chineesche kringen wordt verklaard, dat de Japanners aan de Chineesche mili taire autoriteiten verboden hebben om de plek van de spoorlijn waar een bom is ont ploft te laten herstellen. De Japanners zou den terstond een afdeeling met mitrailleurs derwaarts hebben gezonden, die aldaar blijft, totdat foto's met magnesiumlicht ge nomen zijn. Uit Japan wordt gemeld, dat in het mini sterie van buitenlandsche zaken ernstige ongerustheid bestaat in verband met den aanslag, die op een militairen trein bij Tientsin gepleegd is. Deze gebeurtenis, al dus zegt men, heeft bewezen, hoe noodzake lijk de troepenversterkingen in Noord- China, waartegen Nanking geprotesteerd heeft, zijn. De regeering te Nanking blijft volkimen werkeloos tegenover alle anti- Japansche propaganda. Men acht het zeker, dat invloedrijke kringen der Kwomintang bij den aanslag en de betoogingen betrok ken zyn. Men moet in deze kwestie thans klaarheid brengen. GENERAAL LI SJENG TA VERMOORD. Generaal Li Sjeng Ta, lid van het cen traal executief comité van Nanking en com mandant van het 29e leger, is te Lishih, in de provincie Sjansi, terwijl hy lag te slapen door een lid van zijn lijfwacht vermoord. Het slachtoffer dat 46 jaar oud was, was voornemens geweest aan den strijd tegen de communisten in Sjensi deel te nemen. Omtrent de motieven voor den moord tast men in het duister. STAAT VAN BELEG TE TOKIO GEDEELTELIJK OPGEHEVEN. Naar Domei meldt, is de staat van beleg gedeeltelijk opgeheven. Met ingang van 1 Juli mogen weer openbare bijeenkomsten worden gehouden, behalve die waar ge sproken wordt over de gebeurtenissen te Tokio op 6 Februari, alsmede straatbetoo- gingen. De betooging voor leger en vloot. De bladen melden, dat de uitgaven voor leger en vloot voor het volgende jaar mogelijk de 1400 millioen yen zullen te boven gaan. Het leger zal vermoedelijk 700 millioen yen, 200 millioen meer dan in het loopende dienstjaar, terwijl ook voor de vloot meer dan 700 millioen noodig zullen zijn, d. i. eveneens 200 millioen meer dan dit jaar. ENORME BRAND IN DE HAVEN VAN SOUSSE. By het aanbreken van den dag is een ernstige brand uitgebroken in de haven van Sousse, waar groote hoeveelheden es- partogras, bestemd voor Engeland, waren opgeslagen. De brand, die door den feilen wind werd aangewakkerd, breidde zich snel utt en verwoestte een aanzienlijke hoeveel heid espartogras, toebehoorende aan ver schillende Engelsche en Fransche firma's, alsmede 13 spoorwagons. Men verwacht, dat het twee dagen zal duren, alvorens de brand is gebluscht. BLIKSEM DOODT 15 PERSONEN. Te Belaslatina in Noord-Bulgarije zyn 15 personen, waaronder een man van 98 jaar, door den bliksem gedood. VIER KINDEREN IN WOONWAGEN VERBRAND. Op den vooravond van Pinksteren heeft zich by Kolscheid (nabij de Nederlandsche grens) een ontzettend ongeluk afgespeeld. In een woonwagen woonde een 32-jarige man met zijn vrouw en vier kinderen. De ouders hadden den woonwagen des avonds verlaten en zich naar Kohlscheid begeven, toen de kinderen alleen waren, brak door nog onopgehelderde oorzaak brand uit. Bin nen enkele oogenblikken stond de geheele wagen in brand. De vier kinderen werden een prooi der vlammen, voordat de hulp kon worden geboden. TWEE BERGBEKLIMMERS GEDOOD. Op den eersten Pinksterdag zijn twee be woners van München (D.) van de kampen helling in de Beiersche bergen omlaag ge stort en gedood. Hun lijken zijn geborgen. ONTSNAPT GEVANGENE GEDOOD. Wilfred Lindsay, die Woensdag j.1. uit de gevangenis te Angola (Louisiana) is ont snapt na een kapitein van de wacht en zijn vrouw te hebben gedood, heeft gisteren zich :elf neergeschoten, nadat hij door de politie v/as omsingeld en hij het vuurgevecht niet langer kon volhouden. Gedurende de dagen, dat hy in vrijheid was, heeft hij de politie twee keer op een dwaalspoor weten te leiden, door een van zijn achtervolgers te overmeesteren en met hen van kleeren te verwisselen. BLOEDIGE BOTSINGEN MET FANATICI. Religieuse secte bestormt kerk gebouw. In Bessarabië is een beweging van ver zet tegen invoering van den nieuwen ka lender ontstaan onder de aanhangers van de religieuze secte der „Stilisten", die vast houden aan den ouden kalender, volgens welken zij hun feesten willen vieren in den loop van het jaar is het reeds herhaaldelijk tot botsingen gekomen, waarbij ook bloed heeft gevloeid. Een dergelijke botsing heeft zich thans weer voorgedaan in een dorp bij Balz in Bessarabië. De Stilisten wilden, onder aanvoering van een geestelijke, de kerk bestormen, teneinde daar een gods dienst-oefening te houden, hetgeen hun be let werd door de gendarmerie, die zich ge dwongen zag een salvo te lossen op de fa- natisch opgewonden menigte, twee der se- tariers werden gedood, drie zwaar en ver scheidene licht gewond. Aan den kant der gendarmerie vielen een zwaar- en een lichtgewonde.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1